PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhammed neden son Peygamber?

Justice
05-11-2005, 12:06
Arkadaşlar öncelikle selamlar.Bu siteye yaklaşık 2 ay önce üye oldum ,ama neyin ne olduğunu anlamadan tartışmalara girmek istemedim.
Din konularında 1 yıldır araştırma yapıyorum ve bulduğum sonuca göre sanırım ben deist oluyorum.Neyse şimdi müslüman arkadaşlara bir sorum olacak,araştırdım ama böyle bir başlık bulamadım eğer varsa kusura bakmayın...
Şimdi Allah Peygamberleri -sizin inancınıza göre- insanlar doğru yola bulsun diye yolluyor.Ama her seferinde insanlar gene Allah'ın kurallarına uymuyor ve Allah sürekli bi Peygamber daha yolluyor.Şimdi Hz.Muhammed se ortaya ben son peygamberim diye bir iddia atıyor.Eğer böyle bir şey varsa Allah ne düşünmektedir?Yani 'yeter ulan bu seferde doğru yoldan dönerseniz beni iplemez artık,ne haliniz varsa görün!' mü diyor?Yada sizin düşüncenize göre bütün bu dünyayı hatta kainatı Muhammed için yaratmıştı galiba,yani şöylede düşünebilir tabi : 'en mükemmel varlık Muhammed'i en sona sakladım artık o gelince herkes iman edecek bana,etmeyenleride öldürmesini yada haraca bağlamasını emrettik, ya inanırlar yada sürünürler' diyede düşünebilir.Ama şu an dünyada Müslümanlar ezilmekte ,ülkeleri sömürülmekte ve bir birlik olmaktan çok uzaktadır.
Gelelim en can alıcı soruya...Yani Muhammed başarısızmı oldu?Allah ın Müslümanlara verdiği misyon(yakaladığınıuz yerde öldürün yada haraca kesin fln filan başka şeylerde var tabi) şu an uygulanmıyor.Yada belkide Allah başarısız olmuştur ne dersiniz?Belkide kazanan şeytan olmuştur ve Allah iddiayı kaybetmiştir?
Benim açımdan ise Mhammed bu dünyaya gelmiş en büyük megalomandır.

mescidiaksa
05-11-2005, 12:58
Hak Geldi Batıl Zail Oldu ...

sen diyorsun ki ALLAH doğru yola gelene kadar devam etti .. ama yanılıyorsun senin doğru yola geldiğinde ALLAH a bi karı olmayacakki o sana muhtaç değil ki ister inan ister inanma inanman için çabalayan yok .. Peygamberler zorla bir inancı insanlara aşılamamıştır Peygamerberler sadece yol göstermişler bu yol hakka gider diye sana baskı yapan oldumu inanacaksın diye şahsen bana olmadı herkez bildiğini yapsın ama bir gün öldüğünde sizin değilde bizim dediklerimiz doğru çıkarsa bizim kaybedecek hiç bişeyimiz olmayacak ama sizinde kazandığınız hiç bişey olmayacak farzet ki ( haşa) sen haklısın biz öldüğümüzde bi azap görmeyeceğiz sana inanmadığımız için ama eğer(ki haklıyız) biz haklı çıkar isek senin halin nice olur hiç düşündün mü ?

İnsanlar daha dünyaya gelmeden Alın yazıları yazılmıştır Kadere iman ediyorum ben Hz.Adem in affedilmesine tek sebep Hz.Muhammed S.A.V dir ..
İnanmayan arkadaşlara bilim aaştırmaları yapmaya davet ediyorum ... Kur'an ı Kerim yer alan her nefis bir gün ölümü tadacak ayeti nedense bilim tarafından 2000 li yıllarda doğru kanıtlanabildi Bilime göre Yıldızların bile belli bir ömürleri olduğu ve zamanı gelince onlarında öldüğü kanıtlandı ufak bi araştırma ile bu teorinin nasıl kanun haline geldiğini görebilirsin unutmadan ilave edeyim Güneş te bir yıldızdır ve Dünyaya en yakın yıldızdır Kıyamete inanmayanlar inşallah Güneşin nasıl ölüşünü görürler ALLAH o insanlara uzun ömür versin inşallah ALLAH ım sen bana hayırlı kulluklar ver .....

Kabilendir beni haşim
Neslin Hazreti İbrahim
Seni Sevmez ise her kim
Perişan ya RASULALLAH

Senin yüzün gören gözler
Ne ay görür ne ne yıldızlar
Seninle gece gündüzler
Ziyadır Ya RASULALLAH

Ya Rasullallah ya habiballah
bize himmet eyle ya şefiallah

umarım aydınlanmışsındır biraz sayın abiciğim bu arada konuşma tarzın hiç hoş değil ALLAHU TEALA Lan diye konuşmaz umarım tekrarlamazsın

Justice
05-11-2005, 14:22
Sevgili mescidiaksa...
Öncelikle üslubumdan neden hoşlanmadığını anlayamadım.Demişsinki Allah lan demez,neden demesin?Sen nerden biliyorsun demeyeceğini,kuran da Allah lan demez die bir ayet yok sanırsam,eğer orda yoksa sende bilemezsin inancına göre.Yani boşu boşuna böyle gerilimler yaratmana gerek yok.Zaten orada biraz da şaka amacı güdüyordum farkettiysen,herneyse...
Sonra...Yazdıklarının benim sorumla ne alakası var?Yıldızların ne kadar yaşadığı ile Muhammedin son peygamber olması arasındaki alaka nedir?Ben bir alaka kuramadım kuran varsa beri gelsin. :)

aragonn
05-11-2005, 15:07
justıce
sen kendı uslubunun rahtsızlık verıcı oldugunu kendınde cok ıyı bılıyorsun.bunu gostermeye sadece megaloman kelımen yeter.bu bıle ne anlatırsak anlatalım senın önyargılı düşüncelerının degısmeyecegını göstermeye yeter.

Allah hz Adem le baslayan bu surecte en son Peygamber Hz Muhammed (sav) le dinini tamamlamıstır.
Allah kullarını ne halınız gorun dıye bırakmıstır tarzı seylerın cevabı Allahın son dınını koruyacagı ve onun degıstırılmesıne ızın vermeyecegıdır.daha öncekı yazılarımda da yazdım Allahın yaratması vesılelerle yanı sebeplerledır.yanı önce gaz bulutu sonra evren.yada önce doğa sonra insan.ve önce Kuranın bozulmadan korunabılcegı kosullar sonra Kuran(yazının gelısımı vb).anlayamadıysan daha da acabılırım.
artık Allahın varlıgı ve dını bırcok sekılde ve arastırılabılır ve bulunabılır.
ayrıca evet HZ Muhammed (sav)son peygamberdır ama Mehdı dunyaya tekrar gelerek İslamı yayacaktır.
ayrıca bırcok kaynaga gore belırlı perıyotlarla velı ınsanlar dunyaya gelmekte ve ınsanları uyarmakta.

ve ortada herhangı bır yenılgı yok tam tersıne hersey dinimizin belirtıgı sırada ılerlemekte.

senın mescidiaksa kardeşimin tepkisini anlayamaman cok doğal.onun anlatmak ıstedıgını ben cok ıyı anlıyorum.sen se anlamamaya sartlandırmıssın.
senın kesınlıkle katılmadıgım yanlıs olan dusunce zorlamaların dogru olsa bıle saygıyı hakedıyoruz.bak Turan dursun gıbı bır ınsan kesınlıkle zerre kadar saygıyı haketmedıgı halde,ona edılen kufurler olması gerekenın cok cok altında.bu da ne kadar saygılı oldugumuzu gosterır.

turan dursunun saygıyı haketmemesıyle ılgılı dusuncelerıme kızmayın.bılımsellık kılıflarıda gıydırmeyın.o bılımsel bır tavır degıl olsa olsa bılımsel sacmalama olur.benım nezdımdekı yerı cocuklugu sorunlarla gecmıs hıtlerden daha farklı degıl.ıkısınınde cıkıs noktası aynı

eger bu son yazdıklarımın yanlıs oldugunu dusunuyorsanız saygıyı karsılıklı gosterelım.herzaman dedıgım gıbı sevıyenız kadar sevıye

mescidiaksa
05-11-2005, 15:11
ben genel konuştum senin sorunun cevabınıda verdim ama konuştuğun lisan hiç hoş değil bizim kitabımızda küfür men ediliyor ve bu küfrün men edilişi her hafta cuma namazlarında hutbede okunuyor bizim dinimiz küfrü men ederken sen hangi cürretle ALLAH ın ulan diye konuşacağını söylüyorsun illa açık açık Kur'an da ALLAH ulan demez mi yazması gerekiyor siz burda kaybediyorsunuz işte hiç bişeyi yorumlayamıyorsunuz aslında yorumluyorsunuz ama hepsi batıl gün gelecek siz yok olacaksınız tek gerçek kalacak HAK ... Hak gelecek tamamen kaplayacak alemleri

Justice
05-11-2005, 15:16
Aragonn gerçektende Turan Dursuna öyle bir saygı gösterdinizki adam bu saygıya şaşırarak öldü değilmi?
Ayrıca Aragonn bütün bu yazdıkların(hani o dünyanın yaratılışı gazların oluşumu fln) nerden alınmış bilgiler bunuda bi söyleyebilirmisin?

Bunun dışında Muhammedin megaloman olduğu benim düşüncem ve bunu başka nasıl belirtebilirimki düşüncem bu?Eğer rahatsız olduğun başka türden(değiştirilebilecek) şeyler varsa söyle bende kendi özeleştirimi yapayım.

my-zone
05-11-2005, 15:22
mescidiaksa
Hak gelecek tamamen kaplayacak alemleri demişsin inanca göre şu an kaplamıyor mu?

aragonn
05-11-2005, 15:26
Turan dursunun öldürülmesine en az bu sitenın hacklenmesıne karsı oldugum kadar karsıyım.verılecek cevaplar varken kahramanlastırmak nıye.ne de olsa o da ınsandı!
ayrıca o yazdıgım bılgıler Bilimsel olmakla beraber Kurandada var.

bunu dısında karsı cıktıgım,saygısız oldugunu dusundugum bır tavrın yok.
hala özeleitiri yapabılecek ınsanların varlıgı güzel bir olay

mescidiaksa
05-11-2005, 16:00
mescidiaksa
Hak gelecek tamamen kaplayacak alemleri demişsin inanca göre şu an kaplamıyor mu?

şuan müminlerin kalbinde Kıyamette sizin gibilerde yok olunca sizlerde inkar edemeyeceksiniz imansızlar yok olup cehennemi boyladığında işte o zaman inkarcılar kalmadığında sözüm tam olacak anlamında dedim bizim dinimiz zaten yeryüzünü kaplamış orada mecaz anlam kullanılmıştır ... normalde herhalde bir bez gibi yeryüzünü sarmasını kastetmedim Kıyamet günü güneşin öldüğü gün yeryüzünün ömrünün bittiği gün görüşmek üzereee.... Selamun ALeyküm

my-zone
05-11-2005, 16:10
hadi bakalım hodri meydan kimin ne olacağını elbette zaman gösterecek senin sözlerin değil

Materyalist
05-11-2005, 17:25
Allah neden "ulan" demesin anlamadım. Yasak mı? mescidiaksa hazretlerine mi soracak? Tek yol islammış. Mescidi hazretleri öyle yazmış. Tek beyin uyuşturucu islam yazsan daha iyi olurdu. Baksana!! Beynin öyle bir uyuşmuşki, ne yazdığını bile bilmiyorsun. Selamün aleyküm ne demek? İyi geceler, iyi akşamlar, günaydın vb. dururken neden selamün aleyküm. Kendini allaha mı beğendiriyorsun?

mescidiaksa
05-11-2005, 18:23
senin gibi -KÜFÜR YOK- selamın manasını çözemediği için böyle boş boş konuşurlar anlamı Allahın rahmet ve bereketi tüm inananların üzerine olsun tefsrini yapmak gerekirse tüm inananlara barış huzur rahmet sağlık dilemektir ... gerçi sen bunu okusanda yine anlamayacaksın çünkü sen bi --KÜFÜR YOK- cenabı hak seni -KÜFÜR YOK- yaratmış ... Yüce rabbime şükürler olsun ki en azından ben selamın anlamını ve karşılığını biliyorum ve yine ona şükrolsun ki beni senin seviyende yaratmamış çünkü ben inandığım dava uğruna yapabilirsem yaşayabilirsem Rabbim beni cennetine koyacak senin adınada çok üzülüyorum ki çünkü sen cehenneme bir kütük olacaksın yinede ona gönlüm razı olmaz çünkü biz yıkıcı değil yapıcıyız Rabbim sana hidayet eylesin .. AMİNNN
HAA BU ARADA BİRDE ATASÖZÜ VAR BİRŞEY BİLİYORSAN SÖYLE BİR FEYİZ ALSINLAR BİR ŞEY BİLMİYORSAN Bİ DAHA BURAYA YAZMADAN İNSAN SANSINLAR ... TEŞEKKÜR EDERİM YAZIMI OKUDUĞUN İÇİN---

''Sevgili dostum; yazını bende okudum. Kendine hitap edilmesini istemediğ
in şekilde lütfen kimseye hitap etme. Zaten sen etsen de biz Forum kuralla
rı gereği siliyoruz. Tekrar etmemen temennisi ile. Nice güzel, verimli sohb
etlere''....MuTeZiLe....

05-11-2005, 18:47
afferim lan ufaklık mescidi aksa :)

K.C.
04-07-2006, 11:19
Topik başlığıyla alakasız bir sorum olacak ancak mesajlardan birinde geçtiği için soracağım.

Her nefs ölümü tadacaktır' ayet mealindeki NEFS ile kast edilen nedir?

NEFS nedir?

*1 . * *Öz varlık, kişilik:
* * * "Çoğunu kendi nefsini kurtarmak için öldürmüştü."- Ö. Seyfettin.

*2 . * *İnsanın yeme içme vb. gereksinimlerinin bütünü.

TDK.

Her nefs ölümü tadacaktır ayet mealini TDK tanımlarına göre yorumlarsak her kişi, kişiliği olan herşey (insan dışındakilerin kişiliği varsa onlar da) öz varlıklar (?) (öz varlık nedir?) da ölümü tadacaktır.

Kıyameti açıklamak için kullanılan ayetlerden biri olan bu ayete göre yorum yapan yukarıdaki bir arkadaşımız güneşin ölümünü bu ayete dahil etmiş ve güneşin öleceğinin ancak 20. yüzyılda keşfedildiğini bildirmiş.
Nefs'in başka bir tanımlaması olmalı ki güneş ve gezegenleri de (tüm kainatı ve hatta melekleri) içine alabilsin.

Güneşin bir kişiliği olduğunu ileri sürebilmek onun bilinçli olduğunu da kabule götürür insanı ki H.Y.'nın teorilerini çürüten bir yaklaşım olur. :)

04-07-2006, 11:41
güzel bir soru sormuşsunuz
benim bir sorum var herkese
neden kadın peygamber yok
lütfen şu "erkek güçlüdür" laflarını bir kenara bırakalım
bence Allah adaletten ve eşitlik yana olsaydı
birde kadın peygamber gönderirdi yeryüzüne

bence bu Allah ın kadın ve erkek arasında yaptığı en büyük ayrımcılıktır

K.C.
04-07-2006, 11:58
Sevgili Billur,
1400 yıldır doğru kabul edilip, son zamanlarda sahihliği tartışılan bir hadis var. Kadınların aklen ve dinen dûn (eksik) olmaları. Dinen eksik olmak aynı hadise göre kadının erkeklerden farklı olarak adet görmesi ve bu döneminde ibadetlerini yapamıyor olmasına bağlanmış. Yani dini bütünleyen şey ibadettir. İçindeki imanla alakası yoktur. Adet görmeyi veren Allah, bunu verdiği için kadınları dinen eksik görmüş.

Diyeceğim o ki, adet gördükleri için dinleri zedelenen kadınların, dini bütün erkekler gibi peygamber olmaları mümkün değil. Her ne kadar hz.İsa'nın annesi Meryem o dönemin tüm insanları içinde en mükemmel mümin kabul edilse de yani erkeklerden de üstün bir imana sahip olsa da bu üstünlüğü ancak bir erkek peygamber doğurmasına yeterli düzeydedir.

Tabi aklen eksikliği de unutmamak lazım. Erkekler gibi dehalar varken aklı kıt kadınların ne haddine... *:?

sargon
04-07-2006, 14:01
Tevrat'ta kadın peygamber var. Sanırım iki tane olacak. Hatta biri galiba kocası ile birlikte peygamberlerdi. Kuran, Tevrat'ın peygamberlerini alıp kabul etmiş. Hepsi Yahudi halbuki. Ama içlerine kadınlar girememiş.

Kadınlarla ilgili bir de şöyle birşey var. Çağdaş araştırmacılar tevrat'ın ilk 5 kitabı pantetauch'un Musa tarafın'dan yazılmadığını, değişik tarihlerde yazılmış metinlerden bir derleme olduğunu ve bir editoryalının bulunduğunu, yazanlardan birinin de kadın olduğunu düşünüyorlar.

"J" olarak geçen bu kişi:

* ** Yazısında insanlığı odak alır
* ** Büyük ihtimalle kadın olan bir yazar. Yazısı kadınlara karşı E'nin gösterdiğinden daha çok duyarlılık gösteriyor.
* ** Tanrının adı olarak JHWH kullanır,
* ** Tanrıyı antropomorfik terimlerle anlatır: Tanrı Ademi çamurdan yarattı, Adem ve Havva ile bahçede konuştu; Musayla konuştu vb.
* ** Yazar Güney Yahuda krallığında yaşıyordu, İsrail tarihinin ilk çağlarındaki doğa ya da bereket dinine mensuptular. Yazar Yahuda mahkemesinin bir üyesi de olabilir.
* ** Yahuda'nın perspektifinden İsrail tarihini anlatan az çok tam bir hikaye yazdı.
* ** J, tahminen milattan önce 848 ( Kral Jehoam'ın Yahuda'da güç kazandığı zamanlar) ve 722 (Asurlar Kuzey İsrail krallığını yıktılar ve insanlarını sürgüne gönderdiler) yazılmıştır. Bazı bilginlere göre J milattan önce 10. yüzyıla tarihlenir.

Kaynak: http://www.turandursun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=14&mode=nested&order=0&thold=0

dinssiz
05-07-2006, 10:23
son peygamber cunku eger son peygamberim diye yazmasaydi kuranda arkasidan bircok kisi gelip bir suru din cikarcakti o zamanlar din cikarmak modaydi hata muhammed oldukten sonra bile bircok ben peygamberim diyen insan cikti ama bildigim kadariyla hepsi olduruldu

drsano
05-07-2006, 11:14
:oops:

muhammedin son peygamber falan oldugu yok hepsi kendini garantiye almak için bir düzmece aslında peygamber falan da yok bunlar sadece çıkar ilişkileri bakıyorsunuz çogu devlet baskanı ve zengin islmiyet zaten tam bir insanlık disi bir ögreti bence toplum kuralları peygamber oldugunu idda eden ahiller tarafından degıl toplum bilimciler ve aydınlar tarafından yazılmalıydı

dinssiz
05-07-2006, 11:32
katiliyorum drsano sana biran once unutululmasi gereken eski bir mit islam bir isa filozoftu onun icin yazdigi kitap avrupa kulturunu yikmadi veya musa ama islami yazan kisiler filozof degildi okuma yazma bile bilmeyen kisiler yazdi onun icin bugun islam ulkeleri bu durumda

hiramusta
05-07-2006, 15:16
katiliyorum drsano sana biran once unutululmasi gereken eski bir mit islam bir isa filozoftu onun icin yazdigi kitap avrupa kulturunu yikmadi veya musa ama islami yazan kisiler filozof degildi okuma yazma bile bilmeyen kisiler yazdi onun icin bugun islam ulkeleri bu durumda

Dinsiz,ortaçağ avrupasında yaşasaydın gene de aynı düşüncede olurmuydun?

retrogamer
05-07-2006, 16:18
Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar...Siteye yeni üye oldum.Tartışma ortamı gayet hoşuma gitti.Benim de söyleceklerim var :) Son peygamber olmasının sebebini tam olarak bilmiyorum ama son peygamber olacağını da pek sanmıyorum çünkü dünyada kötülükler devam ediyor ve 600lü yıllardaki arap toplumundan daha da beter hale gelebilecek bir dünya var karşımızda..Yeni bir peygamber belki gelir ama ona inanacak insan olacağını pek sanmıyorum dünya çok değişti dogmatik inançlar kalktı.Bu gelecek peygamber ancak büyük bir mucize göstermeli ki hak yoluna davet edebilmeli..

vartor
05-07-2006, 17:12
Evet son peygamberdir muhammed.
Allah once musa'yi yolladi, bakti ki is kotu, dur bir de isa'yi yolluyum dedi. Onun da yaptiklarini gorup, bu da olmadi ,dur bi de muhammed'i deneyeyim dedi. Muhammedin islerini gorunce iyice zivanadan cikti, bir daha peygamber yollamamaya ,Sina dagina, Kudus baglarina, zemzem suyuna and icti.
*Gelen gideni aratir, atasozu degil ,allahin kelamidir.

ate777
05-07-2006, 17:57
dinssiz, drsano

Ateist bir arkadaşınız olarak söylediklerinizin çoğuna katılıyorum, yalnız Musa ve İsayı filozof ilan edip Muhammedden üstün tutmak yanlış olur kanaatindeyim.

Musa ve İsa gerçekten yaşadılarsa bile ya insanları kandıran çok büyük yalancılardı, ya da psikolojik sorunları olan hasta kişilerdi.

Tevratın küçük bir kısmı Musaya ait. O kısmında Musa tarafından yazılmadığı yahudi araştırmacılar tarafından itiraf edilmiş. Bana göre tevrat ne edebi ne de felsefi açıdan değer taşıyor. İçinde bir sürü akılalmaz kurallar ve hikayeler var.

İncil ise havarilerin yazdığı bir kitap. Havariler isanın öğreti ve sözlerini kendi kafalarınca yorumlayıp yazmışlar. Evet İsa Museviliğin katı kurallarını yumuşatıp taraftar toplayan bir hahamdı, ancak Muhammedde taraftar toplamaya çalışırken her kesime karşı çok ılımlıydı. Sonra ne oldu Muhammed gerçek yüzünü gösterdi...

Kurandan bahsetmek gerekirse, Kuranda sürüsüyle hata bulabiliriz. Özelliklede hikayeleri tevrattan araklarken yapılan yanlışlıklar, Allahın çoğu yerde kendisinden bahsederken başka birinden bahsetmesi gibi, ya da bazı surelerde deki yazmayı unutması gibi......vs.

Ancak Muhammedin ve Kuranın bir iddiası var oda Kuranın tamamının Allahın sözleri olduğudur. Bence bu yönden bakarsak içinde birçok hata bulsak dahi İncil ve Tevrattan üstündür. Çünkü 3 kitapta saçma sapan kurallar ve hikayeler anlattığı halde, sadece Kuran vahiy yoluyla yazılmış izlenimi veriyor. Her ne kadar İncilinde havarilerin Tanrıdan esinlenme yoluyla yazdırılmış olduğu düşünülsede Kurandaki gibi direk olarak Allahtan Muhammede bir hitap tarzı yok.

Kısaca al birini vur ötekine. İsa zamanındaki Yahudilerin uygulamaları, ortaçağdaki Katoliklerin uygulamaları, Müslüman şeriatçilerin uygulamalarını düşünürsek 3 kitapta toplum için zararlıdır. Umarım gelecekte kutsal kitaplardaki abuk sabuk hikayeleri ve kuralları kendi hayatında uygulamaya çalışan insanlar olmaz.

vacsmt
21-07-2006, 15:59
Bu sorunun net bir yanıtı yok !!!Muhammed'in neden son peygamber
olduğunu anlayabilmemiz için ALLAH'ın neden eskiden peygamberler
seçerek toplumsal hayata müdahale etme gereği duyarken bundan
neden Muhammed den sonra vazgeçtiğini bile bilmemiz gerekiyor !
Bu noktada konuya İslamcıların verdiği klasik"ALLAH,Muhammed *
peygamberle beraber son ve değişmez kitabı gönderdi bundan sonra
artık başka peygambere gerek yoktur!"yanıtı da çok havada kalıyor.
Zira buğün itibarıyla biliyoruz ki Kuran da zaman içinde birçok tahrifattan
geçerek günümüze ulaşmış bir kitaptır.BKZ.BENİM BU KONUYLA İLGİLİ
DİĞER YAZILARIM.....
*Sonuçta ben Muhammed neden son peygamber sorusunun yanıtını *
bulamadım.Bulan varsa beri gelsin.........

22-07-2006, 17:35
yahu bu ateistler neden böyle dönek olurlar ?

buhariden tirmiziden müslümden bizler sağlam kaynak gösterirler ve derlerki bak bunlar islamın en sağlam kaynakları bunlar doğrudur derler sonra hz muhammed bir peygamber değil der çıkarlkar işin içinden !

sizler nasıl bir çelişki içinde olduğunuzun farkındamısınız veya işinize gelmediği içinmi böyle davranıyorsunuz ?

hem allahı inkar et sonra ayetleri tek tek karşımıza sırala ve bak ayet böyle diyor dersiniz sonrada bak size kendi silahınızla cevap veriyoruz dersiniz fakat savunduğunuz kitabı inkar edersiniz !

bir düşünün de neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlayın !

hep sizin düüşüncenizin tersinde olan düşünce yanlış dır diye bir kural yok hep ben haklıyım demekle haklı olunmaz !

ancak islama fitne ve nifak sokmak gayreti dışına çıkmaz .

zaten birşey de elde edemezler ki bugüne kadar da edemediler .

22-07-2006, 17:43
Bu sorunun net bir yanıtı yok !!!Muhammed'in neden son peygamber
olduğunu anlayabilmemiz için ALLAH'ın neden eskiden paygamberler
seçerek toplumsal hayata müdahale etme gereği duyarken bundan
neden Muhammed den sonra vazgeçtiğini bile bilmemiz gerekiyor !
Bu noktada konuya İslamcıların verdiği klasik"ALLAH,Muhammed
peygamberle beraber son ve değişmez kitabı gönderdi bundan sonra
artık başka peygambere gerek yoktur!"yanıtı da çok havada kalıyor.
Zira buğün itibarıyla biliyoruz ki Kuran da zaman içinde birçok tahrifattan
geçerek günümüze ulaşmış bir kitaptır.BKZ.BENİM BU KONUYLA İLGİLİ
DİĞER YAZILARIM.....
Sonuçta ben Muhammed neden son peygamber sorusunun yanıtını
bulamadım.Bulan varsa beri gelsin.........

senin o klasik cevap aldığın cümlesini kabul etmemen seni bağlar başkasını değil !

sen ister kabul et ister etme bir peygamber zuur etmiş 1400 sene evvel ve son bulmuştur .

kıyamet gerçeğini bilen bir insan da kıyametin yaklaştığını anlar !

ister algıla ister algılama ister inan ister inanma .

neye inanıp inanmaman seni bağlar seni o klasik cevap tatmin etmediyse senin istediğin tarzda bir cevap yazda insanlar senin hoşnut olucağın tarzda cevap yazssınlar !

son peygamber oluşunun isbatı halen 1400 sene evvelki kuranın korunması ve halen de bir başka peygamberin yeryüzüne gelmemesi !

zaten bir peygamber gelse mucize gösterir görürdük ... peygamberlere mucizeler verilmişdir .

NedimYilmaz
22-07-2006, 18:03
peygamberlere mucizeler verilmişdir .

Destansı mucizeler.

mep
22-07-2006, 18:43
yahu bu ateistler neden böyle dönek olurlar ?

buhariden tirmiziden müslümden bizler sağlam kaynak gösterirler ve derlerki bak bunlar islamın en sağlam kaynakları bunlar doğrudur derler sonra hz muhammed bir peygamber değil der çıkarlkar işin içinden !

sizler nasıl bir çelişki içinde olduğunuzun farkındamısınız veya işinize gelmediği içinmi böyle davranıyorsunuz ?

hem allahı inkar et sonra ayetleri tek tek karşımıza sırala ve bak ayet böyle diyor dersiniz sonrada bak size kendi silahınızla cevap veriyoruz dersiniz fakat savunduğunuz kitabı inkar edersiniz !

bir düşünün de neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlayın !

hep sizin düüşüncenizin tersinde olan düşünce yanlış dır diye bir kural yok hep ben haklıyım demekle haklı olunmaz !

ancak islama fitne ve nifak sokmak gayreti dışına çıkmaz .

zaten birşey de elde edemezler ki bugüne kadar da edemediler .

*sevgili deniz ateist arkadaşlara kızmışsın kurandan örnekler veriyolar,hemde inanmıyolar diye

kim ne kitabını savunuyo *ateistler kitabımı savunuyo,aklın karıştı herhalde bak şöyle oluyo kuran müslümanların kitabı,ateistler savunmuyo müslümanlar savunuyo onu,ataistler bazı ayetlerini filan koyup soruyolar sadece!!aman gözünü seveyim kargaşa yaratma gelen giden misafirler oluyo!ateistler kuranı savunuyo *filan diye algılayacaklar,sonra çivisi çıkıcak sitenin.zaten ne kadar allahu ekber demesini bilen varsa dalıp siteye bağırıp çağırıp gidiyo.peygamberlere mucize verilmesi olayıda enteresan tabiki,muhammet'ede kuran verildi mesala mucize olarak dimi,son peygamber olmasından dolayı eldede başka bişi kalmayınca,bütün peygamberlere böyle bol bol dağıtılınca tabi!! sona kalan dona kalır gibi yani.neyse ben fazla düşünmeyeyim,kafam dağılıyo sonra.

Son peygamber olmasının nedeni bence.Zaten kainatı o'nun yüzü suyu hürmetine yaratmıştı o geldi,gitti herşey bitti.yani kısaca'' Harç bitti yapı paydos'' *sevgiler

sorogren
23-07-2006, 06:13
nefisto,bir laf etmişsin tam hedefi tutturmuşsun.
"Son peygamber olmasının nedeni bence.Zaten kainatı o'nun yüzü suyu hürmetine yaratmıştı o geldi,gitti herşey bitti.yani kısaca'' Harç bitti yapı paydos'' *sevgiler"

doğruya yakın bir laf.

eski insanlara ayrı ayrı topluluklar olduklarından devamlı peygamberler geliyodu.

artık insanlık tek bir topluluk gibi olmuş.yeni peygambere gerek yok,zira hz. muhammedein dini heryere ulaşıyor,duymayan yok,yan, işi yerele havale etme durumuna gerek yok.

fakat insanlık ise hz muhammedin çağrısına nefis ve şeytan hesabına kulak tıkadığı için ve bu insanları uyandırmak için yeni peygamber de gelmeyeceğine göre *artık son durak yaklaştı gibime geliyor.
azgınlığın ve zulmun sergilenmemiş şekli kalmadı gibi,e bu tarafta da artık söz tükendi,herşey söylendi.
insan nesli vazifesini yaptı ve artık vazifeden uzaklaşıyor.azgınların çoğalıp içlerinde tek bir hakiki *müslüman kalmadığı zaman kıyameti bekle.

mep
23-07-2006, 18:09
soröğren abim yazmış
* *nefisto,bir laf etmişsin tam hedefi tutturmuşsun.
"Son peygamber olmasının nedeni bence.Zaten kainatı o'nun yüzü suyu hürmetine yaratmıştı o geldi,gitti herşey bitti.yani kısaca'' Harç bitti yapı paydos'' *sevgiler"

doğruya yakın bir laf.

* Soröğren abi,söylediklerimi doğru bulmuşun çok sevindim abi,öğreniyoz abi yavaş,yavaş şimdi bi müslüman arkadaş yanıtlasa yüzde doksan sekiz böyle yanıtlıycaktı,ben kurnazım ya herkesten önce yazayım istedim.Sevgili abim elbetteki ateist bir insan,bu şekilde değerlendirmeyecektir olayı,ama farzı misal diye düşünürsek,dinin mantığı bu olmalı diye düşündüm,aman abi yanlış anlaşılmasın,hem ateist'iz hemde kuran'ı *inkar ediyoz diye kızıyo bazı arkadaşlar zaten,şimdide hem biliyonuz hem iman etmiyonuz filan diye kızıcaklar.sevgilerimle

23-07-2006, 21:51
sziler neyin peşindesiniz böyle ?

kuranı okuyup anladığını sanan sonra biz kuranı kabul etmiyoruz ama size karşı kullanıyoruz diyen zarif ve alıngan insanlar .

kuranın apaçık bir kitap oluşu ve yeryüzünde cereyan edecek olan bütün hadiselerin içinde saklandığı bu mucize kitabı sizler sadece şeytani aklınızla yorumlıyabilirsiniz .

bakın 1400 sene evvel inen bu kitapda bazı geçmişden ve gelecekden birçok ayetler var o an nedemek istediğini anlamıyorsun sonra zaman geçiyor deniyor ki bak kuran bunu daha evvel yazmışdı ama o anda insanlar çözemiyorlar ama kuran sana apaçık bir kitap olduğunu açıklıyor !

ama dediğim gibi kendini çok bilmiş ve kültürlü sanıp şeytani duygularla kuranı okuyan nasıl o feyizi alırki ?

ayet de net açıklıyor biz onların kalplerini mühürledik !

sen istediğin kadar kuranı oku hatim etsen ne fark eder allahın gücünü sana o ilmi ve seni yokdan varedenle hangi ilminle hangi gücünle karşı koyabilirsin !

kim hangi gücünle allah dan birşeyler götürmüşki ?

yani kurana inanan allhadan geldiğine inanan yolunu şaşırmaz . sen istediğin kadar kuranı bize karşı silah olarak kullan benim dinimi bana öğretme gücün yok ve ebedi de olamaz .

inançsızsız diyorsunuz ama sizlerinde ateizm inancına inandığınızı daha kavrayamadınız başkasının dinini öğretmeye kalkıyorsunuz önce kendi inançlığınızı bir kavrayın neye inandığınızı bir inceleyin !

inançsız olmak allah ve dinleri kabul etmemekde bir inançdır o inanç da inançsızlıkdır !

mep
23-07-2006, 22:06
deniz 1955
1400 sene önce inmiş geşmiş ve gelecekten bir çok ayetler var demişsin.
nostradamus içinde aynı şeyleri söylüyolar,o da bi çok şeyi bilmiş,peygamber filan olmasın sakın,
*dünyayı bile tepsi gibi düz tarif eden kuran.
*güneş namaz kılmak için dünyanın altına gidiyor.diyen bir peygamber.
*ve mucizelerden,geçmişten,gelecekten bahseden sen.ne diyosun sen,
hangi mucize

23-07-2006, 22:47
deniz 1955
1400 sene önce inmiş geşmiş ve gelecekten bir çok ayetler var demişsin.
nostradamus içinde aynı şeyleri söylüyolar,o da bi çok şeyi bilmiş,peygamber filan olmasın sakın,
dünyayı bile tepsi gibi düz tarif eden kuran.
güneş namaz kılmak için dünyanın altına gidiyor.diyen bir peygamber.
ve mucizelerden,geçmişten,gelecekten bahseden sen.ne diyosun sen,
hangi mucize

nostradamus için peygamber demiyorlar güzel kardeşim !

nostradamusu peygamber olarak gören kaç insan var ?

hani mucize ne diyorsun ya !

hani buhari müslim tirmizi denen sağlam hadis kaynaklı insanlar var ya sizlerin de kabul buyurduğu miraç gecesini anlatırken ne ler geçtiğini hadislerden biliriz !

bu miraç hadisesi zaten olağan bir olay herkez dilediği zaman allahın huzuruna gider görüşür gelir !

bir kitap getirir ve 1400 sene sonra içinde halen gizli ve ilim billgileri içeren ayetler yazar .

bunlar gayet doğal şeyler aaaaa nerede bu mucize aaa olurmu !

dediğim gibi kuran ilmini kuranın inceliğini içindeki şifrelerin ortaya çıkıncaya kadar herkez neresi mucize deyip geçicek . napalım dileyen dilediğine inanır .

mucize yok diyebilirsin o seni bağlar mucize dememde beni .

ama 1,5 milyar müslüman da mucize olduğuna inanıyor .

dediğim gibi dileyen inanır .

mep
23-07-2006, 23:12
Şimdi deniz abi(abi diyom ama ablada olabilir,)
bi adam çıkmış hindistandaydı galiba,azından altın yumurtalar çıkarıyo
parmaklarından sular akıyo,acayip acayip mucizeler yapıyo adam.
görünce insan şaşırıyo,bi sürüde inananı var,tapıyolar adama,şimdi
böyle mucizeler koyan adamlarda var,onlara inanmıyonmu abi sen
yalancımı bu adamlar.1,5 milyar olmadı ama bir,iki milyon inananı
varmış. bu adam gibi,bisürü böyle mucize koyan adamlar ve onların
inananları var.sana göre kuran mucizedir öbürüne göre incil öbürüne bilmemne,bu kadar mucizeye ne gerek vardı be abim.Ahanda ben burdayım, deyip çıksa ortayada böyle mucizelerle filan kendine inandırmaya çalışmasa,uğraşmasa daha iyi olmazmıydı,bak binlerce peygamber göndermiş,ademden bu yana uğraşıp duruyo niye,
bizler o'na inanalım diye.ee çık ortaya herkes inansın olsun bitsin.
bu ateisler yine inanmaz gerçi,akılsız ya hepsi.miraç olayıda çok komik be abi,okudunmu onu sen!ben okudum koptum valla,hani göğün bi katına geliyolar görevli melek kimdir o! gelmek için izni varmı? diye soruyo ya
kapıkule sanki hergün birileri allah katına gelip gidiyomuş gibi,bide 50
vakit namaz emrediyo ya hani,musa 50 vakit kılamazlar diyo,muhammetle,allah onu düşünemiyolar ya komik!!şey yani mucize valla!. başka komik olan..şey yani mucize olan ne vardı abi hatırlat
yad edelim he..

23-07-2006, 23:26
mephisto tam bir atoş gibi vevap yazdın *senden bunu beklerdim saten .

neden adam gibi çıkıp mucize göstermesin diyorsunda hz muhammed öldü be güzel kardeşim mucizesi kalan da kuranı kerim !

o dönemlerde gösterdiği mucizelerr de insanlar inanmadı diğer peygamberlere verilen mucizeler gibi ama her dönemde inanmayanlar çıkmışdır şimdiki dönemdede sizler inanmıyorsunuz bizler inanıyoruz .

bizler iananıyoruz diye sizler alay ediyorsunuz bizler siz inanmıyorsunuz diye sadece üzülüyoruz !

aramızdaki fark burda .!

şu koskaca kainata bir bak tesadüf mü oluşdu sen tesadüf mü oluşdun ?

ama övünmek gurur çok bilmişlik hani yok ki gösterin havasına girmiş bir ömür tüketiyorsunuz .

bize sizin ateizm le öyle bir şeyle gelinki sempatik ve çekiciliğiniz olsun ama hiçbir çekicilik görmedim şu ana kadar !

hep eleştiri alylı tavırlar sadece sizin düşünceniz doğru diğerlerinki yanlış bu da deve kuşu misali bize derler ya kafanızı torakdan kaldırın diye sizler o konumdasınız ama başkasına o lafı söylersiniz .

sorogren
23-07-2006, 23:30
nefisto,bak yavri fazla uçma kanatların yorulur,

madem kuranın kabul etmiyorsun bari anlamaya ve anlatmaya çalışma zira frekanslar tutmaz.
dünya yuvarlakdır ve güneşin Rabbine secde etmesi başka şeyler anlatır.sen kendi kabul etmediğin bir kitabın değerlendirmesini kendi bilgin ve sınırlı kazanımların ile yapabilirsin amma,o kitabın sahibinin ne kasdettiğini ancak kendisi ve yaverleri tam bilebilir.senin anladıkların daha farklı şeyler olabilir.ayrıca o kitabın muhatabı da sen değilsinitabii ki senin değerlendirmelerin seni muhatap almamış bir kitap hakkında yanlış olabilir.
kuranın muhatapları her asırdaki insanlar olduğu için o zamanki insanların senin şimdiki teknolojiye aykırı farzettiğin tarzdaki anlamaları kimseye zarar vermez,bırak adam senin dediğin gibi anlasın ,zaten daha farklı nasıl anlatacan onlara,"akşam oldu güneş Rabbine secdeye gitti" e ne güzel işte,bundan 1500 yıl önceki insanların başka işimi var,peygamberin yanında herşeyin manevi ve melekut cihetini gözönüne alıyorlar,zaten başka iş yok.
he günümüz açısından da bir sakınca yok,o hadisleri söyleyen bir paygamber ki,maddi durumlar veya cografya veya kazmografya bilgileri değil derdi o Yaratan yaratılan ilişkileri ile ilgili konuşurçgüneş de bir yaratılan olduğuna göre Yaratanına karşı bir pozisyonu var elbette,bunu biz göremeyiz ama göremiyorsak bırakalım hariçten gazel okumayı ses etmeyelim,öyleyse öyledir diyelim.güneş niye ibadet etmesin ki kendi çapında.hem her varlığın bir ifade edici müekkel meleği vardır,bak şimdi bunlar seni ilgilendirmez de,en azından biz bir cümle ettiğimizde kasdettiklerimizin merkezini de anla,inanmamaya devam et,ama bir sistem içinde konuşulduğunu anla.
her cansızın ve hayvanların tek tek ve tür olarak bir nazır ve ibadetini ifade eden, dillendiren ve Allaha sunan bir meleği vardır.
mesela bu serçenin,sonra kuş nevinin,sonra hayvan nevinin,sonra canlılar nevinin,sonra dünyanın,kainatın küçükten büyüğe ve iç içe dereceleri olan melekleri vardır.her melek *kime aitse o ismi taşır ve cşsmş de o görüntüdedir,iste secdeye giden bu meleklerdir ve temsil ettiği varlığın adına Allaha sunar.biz o hadisi duyunca bunu anlarızisen koca güneşin dünyanın altına girdiğini diyor zannedersin.sen de haklısın çünki muhatap olmadığın bir konuşmaya dışarıdan dahil oluyorsun.neyse zor bir mesele büyüyünce öğrenirsin,ama o zaman ben olmam.bizi de hatırlarsın

mep
23-07-2006, 23:40
deniz abi azarlamışın beni atoş demişin bana.
muhammet öldü demişin üzüldüm,ben hala yaşıyo sandım mucize falan deyince hani,bida yapsın görelim dediydim vay be gitti dağ gibi adam he!
dünya fani abi geliyoz, gidiyoz.ee şey yapsın o zaman abi Allah bi mucize göstersin.valla böyle giderse cehenneme kütük olucaz yani.inanmıyoz diye bu kadar üzülmeyin bize be abi,bende üzülüyom sonra.
*koskoca kainata bakıyoz
*sonra kurana bakıyoz
*sonra peygambere bakıyoz
*şaşırıyoz valla abi bu mükemmel uyumlu kainatı yarat, hemde muhammet için ha! sonra allah allah diyoz,şaşırıyoz sadece yani.

deli_cevat
23-07-2006, 23:49
sonra gitsin muhammed benu mustalıkta toplu tecavüze izin wersin nankörlük resmen *:lol: *:lol: *:lol:

mep
24-07-2006, 00:05
Soröğren abi.
güneşin rabbine secde etmesi başka şeyler anlatır demişsin.
zaten sorun burada abi,hep ayetler hadisler başka şeyler anlatıyor
ve biz ne anlattığını,anlıyamıyoruz.Evrensel bir kitap,Allah kelamı,Apaçık ayetler ama anlatılan şeyler başka şeyler,sıradan normal bir insan olduğumu kabul ediyorum ama anlıyamıyorum o zaman şöyle bir yol izlemem gerekiyor,ne diyorsa diyor ben inanıyorum.bilgi çağında yaşıyoruz ve çağımızın insanı olduğumuzu düşünüyoruz ve diyoruz ki,bir yaratıcı insanların anlıyamıyacağı bir kitap göndermez.
*Bir kitap düşününki insanlara doğru yolu göstermek için indirilmiş ama
yazılanları anlayıp yorumlamak bilgiye bağlı kılınacak.ilaç kutularındaki prospektüslerden ne anlıyorsa insanlar,yol gösterici bu kitaptanda bunu anlıycaklar.bak arkadaş az önce ne dedi kuran bir mucize.duyduğu bu tanım onun inanması için yeterli bir neden olabilir ama ben böyle bir mükemmel varlığın,bu konuda daha derli toplu olması gerektiğini düşünüyorum,çelişik farklı farklı yorumlana bilen ayetler,karma *karışık hadisler.bütün bunlar insanları nasıl bir doğru yola iletebilirki,yada kaç kişi kuranı,islamı senin anladığın gibi anlıyabilirki şayet herkez anlıyamıyacaksa,bunun bir tebliğ olduğu nasıl iddia edilebilirki.
*sevgilerimle

sorogren
24-07-2006, 00:57
yavri sen tanımadığın ve kaul etmediğin bir yazarın bir kitabı yazarken neyi nasıl anlattığını nasıl anlayabilirsin ki,yazarın huyunu suyunu bilmezsin,tarzını bilmezsin ama kitabı daha önceden duyduklarınla ve kendi birikimlerinle ve de satır satır değerlendiriyorsun.e kitabın ve hadislerin bir bütünlük arzeden berabelikleri ve birbirlerine takviyeleri var,satır satır ayet ayet olmaz önce komple bir mantığını alacan.
ayrıca sen kuranın muhatabı değilsin dedim.kuran sana birşey demiyor ki sen ondan birşeyler istiyosun.sen az sayıda yerde geçen iman ve hidayete gelme ve de akletmezmisiniz gibi yerlerde muhatapsın imansız biri olarak,diğerleri sana deüil onları sen yorumlama.senin mevkin dağa taşa kuşa böceğe bakıp,kainatı görüp imana gelme mevkisi,diğer söylemlerde sen muhatap değilsin.
güneşin rabbine secde etmesi aslında başka birşey değil tek şey anlatır ama sen o incelikleri dikkate alma durumunda olmadığın ve bu işin kullanıcı el kitabını bilmediğin için biz imanlıları muhatap alan bir lafı tabii ki bizim gibi değerlendiremezsin.
ya biz gocunmuyoz sen niye üzülüyorsun,güneşi mi kıskanıyorsun secde ediyor diye.
secde eden bir başka boyutta güneş isimli melektir be bizim güneşimizi temsil eder.onunla aynı görüntüde ve aynı isimdedir.kendi boyutunda bu güneşin temsilcisidir.
bu hadisten bunu anlamak için de komple dini bilmek gerekir,yoksa okursun 5 satır hadis çıkarsın dinden imandan ne olduğunu anlayamadığın için.

anlamanın yolu herkes için,sen dahil,

önce tüm sabit fikirlerini rafa kaldıracaksın.

sonra kainatın yaratımış olduğuna bir şekilde ikna olacaksın.ıman yani.bu tabii ki körü körüne olmaz amma bütün değerlendirmeler son tahlilde vicdana kalır yani fifti fifti ue gelirsin.iman bir adım ötededir.zira allahı gözle göremezsin,sadece fiillerinden Ona ulaşabilirsin bu noktada da ya bir tek Allaha ya da aynı özelliklere sahip yani herşeyi yapabilecek bilgi ve güce sahip zerrelere ilahi özellikler varsayarsın ve Allaha ezeli demektense zerrelere ezeli dersin.iste bu noktada vicdan seni ya imana ya imansızlığa götürür.

Allahın bizimle bizleri niye yarattığı ve bizi ne yapacağı konusunda konuşabileceği düşüncesiyle bu konudaki iddia sahiplerini dinleyeceksin ve kurana geleceksin.

Allah kelamı olabilir diye dikkatli okuyup,akla aykırı gördüklerini bilenlere soracaksın.

onlardan kuranı ve peygamberi nasıl anlamalıyız meselesini de soracaksın.
bunun kuralları var hatta ben kuran okuma kılavuzu diye bir topic açmıştım.

göreceksin ki,değerlendirmeler bir mana ve ahenk bütünlüğü içinde yerine oturuyor.
sen meleklere inanmazsan özelliklerini bilmezsen her varlığa ait bir temsil edici melek olduğunu bilmezsen o hadisi başka türlü anlarsınç
Allah sadece kitap değil bir de peygamber göndermiş,kuranın kılavuzu ise peygamberimizdir,onun uygulama ve anlayışı ile kuranı anlayabiliriz allah sadece yazılı değil insan formatında da öğretici göndermiş bize bu kitabı nasıl amlamalıyız diye.

hz.muhammed hakkındaki tüm olumsuz anlatılanlardan sıyrılıp,yeni baştan bu *tarafın dediği şekilde bakarak tekrar bir *harman yaparsan olay kolaylaşır.
bu sitelerdeki iddiaların tümü aslında ateistlerce değil gayri muslimlerce 1500 yıldır zaten söyleniyor,ebu cehiller devam ediyor.devam de edecek.
kuran mealleri kelime karşılıklarını yazıyor amma manaları tutturamıyor ne yazık ki,bunu da dikkate almak lazım.

devamı sonra.

mep
24-07-2006, 01:51
soröğren abi

*yavri sen tanımadığın ve kaul etmediğin bir yazarın bir kitabı yazarken neyi nasıl anlattığını nasıl anlayabilirsin ki,yazarın huyunu suyunu bilmezsin,tarzını bilmezsin ama kitabı daha önceden duyduklarınla ve kendi birikimlerinle ve de satır satır değerlendiriyorsun.
demişsin.

Kitap indiğinde mekkeliler tanıyormuydu?kabul ediyormuydu?neyi nasıl anlattığını nasıl anladılar,yazarın huyunu,suyunu biliyorlarmıydı?tarzını biliyorlarmıydı?onlar daha önceden duydukları ve kendi birikimleriyle değerlendirmedilermi? bu yönlerimizle mekkelilerle eşit koşullardayız demekki,kitabın anlaşılabilmesi için sözünü ettiğiniz o vasıflar gerekmiyor

olmaz önce komple bir mantığını alacan

ilk ayetler inmeye başladığında bu komple alınması gereken mantığı ilk müminler nasıl aldılar,ortada bir ,iki sure varken.

ayrıca sen kuranın muhatabı değilsin dedim

o zaman kuaranın muhatabı sadece puta tapanlarmı oluyor,onlar için inmiş bir kitap diyebilirmiyiz.

ya biz gocunmuyoz sen niye üzülüyorsun,güneşi mi kıskanıyorsun secde ediyor diye.

:lol:

anlamanın yolu herkes için,sen dahil,

önce tüm sabit fikirlerini rafa kaldıracaksın.

mekkelilerde fsabit fikirlerini rafa kaldırarakmı iman ettiler?

göreceksin ki,değerlendirmeler bir mana ve ahenk bütünlüğü içinde yerine oturuyor.
sen meleklere inanmazsan özelliklerini bilmezsen her varlığa ait bir temsil edici melek olduğunu bilmezsen o hadisi başka türlü anlarsınç

mekkeliler meleklere inanıp,özelliklerini biliyorlarmıydıki,muhammetin bu hadisini anlıyabiliyorlardı?

kuran mealleri kelime karşılıklarını yazıyor amma manaları tutturamıyor ne yazık ki,bunu da dikkate almak lazım.

Allah neden Evrensel bir kitapta,apaçık dediği bir kitapta,doğru yola iletecek dediği bir kitapta başka dillere çevrildiğnde manaları tutturulamayacak ve karışıklığa neden olacak bir lisanı seçti .saygı ve sevgilerimle

sorogren
24-07-2006, 10:10
"Kitap indiğinde mekkeliler tanıyormuydu?kabul ediyormuydu?neyi nasıl anlattığını nasıl anladılar,yazarın huyunu,suyunu biliyorlarmıydı?tarzını biliyorlarmıydı?onlar daha önceden duydukları ve kendi birikimleriyle değerlendirmedilermi? bu yönlerimizle mekkelilerle eşit koşullardayız demekki,kitabın anlaşılabilmesi için sözünü ettiğiniz o vasıflar gerekmiyor "

----eşit koşullarda olabilirsin belki de onların mekkeli müşriklerin yaptığı hataları yapmana gerek yok.kitabı anlayanlar ise peygamberi dinlediler.isteyen inandı ona isteyen inanmadı.kendi kafasından yorumlayanlar bu bir sihirdir dedi.peygambere inananlar ise mümin oldu.

"ilk ayetler inmeye başladığında bu komple alınması gereken mantığı ilk müminler nasıl aldılar,ortada bir ,iki sure varken. "

------peygamberin kişiliğini biliyorlardı ve herşeyi ondan öğrendiler.

"ayrıca sen kuranın muhatabı değilsin dedim"

-----sen inanmadığın bir kitaba nasıl muhatap olursun,sadece bir kısmı sana aklını kullanmanı önerir.şimdi namaz kılın oruç tutun diye sana mı diyor.müminler muhataptır öncelikle.sizin ise *kabul etmediğiniz bir kitabı alıp ondan dersler alıcağınız düşünülemez.

"mekkelilerde fsabit fikirlerini rafa kaldırarakmı iman ettiler?"

iman ettilerse eğer başka nasıl edeceklerdi.

"mekkeliler meleklere inanıp,özelliklerini biliyorlarmıydıki,muhammetin bu hadisini anlıyabiliyorlardı? "

evet.1500 yıl önce fazla bir işleri yoktu,mümkün olan tüm zamanları müminlerin tabi peygamberle beraberdi,sen de erişebileceğin tüm hadisleri tararsan genelbir fikrin olur.

"Allah neden Evrensel bir kitapta,apaçık dediği bir kitapta,doğru yola iletecek dediği bir kitapta başka dillere çevrildiğnde manaları tutturulamayacak ve karışıklığa neden olacak bir lisanı seçti .saygı ve sevgilerimle"

bunun aksi bir lisan var mı.hangisinden hangisine çevirirsen mana kayması olur.

ben_ahhmak
31-07-2006, 02:55
sizler 5 vakit namazdan kaçmak için her yalanı bulursunuz be.