PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ISLAM'in KADINLARI

FreeWill
24-07-2009, 13:17
Kutsal dedikleri kitapta, kitabin kendisi soyluyor:

"Araplar anlasin diye bu kitap arapca indirildi"

"Bu kitap Mekke ve cevresindekileri uyarmak icin indirildi"

Iyi guzel!...

Kafalarina gore takilsinlar. Bana ne?...

Arap degilim, Mekke'li degilim...
Kiz cocugumu da gommuyorum. (Gomeceksin! diyeni de ben gomerim)

Bir de Orta Asya'daki Turk kavimlerinden bahsetsinler bakalim.
Onlar da mi gomuyormus kiz cocuklarini?

"Islam dini geldi kiz cocuklari kurtuldu, kadinlar kurtuldu!" diyen islamcilara buradan sesleniyorum:

Tarih boyunca yeryuzunun degisik cografyalarinda ve toplumlarinda adini tarihe yazdirmis yuzlerce, binlerce "KADIN" vardir.

Kimisi koskoca ordular yonetmis, savaslarda strateji gelistirmis, ulkeler yonetmis,

kesif ve icatlarda bulunmus, insanliga katkisi olmus,

fizik, TIP, kimya, astronomi, biyoloji, vs, vs gibi bilimlere adini yazdirmis,

bugun bile devasa holdingler sirketler yoneten, uzaya cikan, bilgisayar programlari gelistiren, olimpiyatlarda ulkesine madalyalar kazandiran,

Siyaset yapan,

hikaye olsun roman olsun, felsefi ve bilimsel konular olsun kafam kadar kalin kitaplar yazan,

resimde, muzikte, edebiyatta saheserler yaratan,

Din dil irk millet ayrimi yapmadan dunyada yardima muhtac insanlara, cocuklara, hayvanlara yardim icin cirpinan didinen,

yuzlerce binlerce kadin ismi sayabiliriz...

Peki 14 asirlik Islam tarihinde, adini tarihe yazdirmis, insanliga bi sekilde katkisi olmus bir iki tane kadin var mi?

Yok !!...

Peki nerede bu toplumun %50'sini olusturan insan kitlesi?

Nerede olacak; 14 asirdir carsafa paketlenmis, kafesli evlere tikanmis, erkegin kolesi edilmis, onun bunun ikinci ucuncu karisi olmus...

Hadi bilime, insanliga katkiyi filan sittiredin...
Var mi bi tane Kuran meali hazirlamis, Varmi bi tane Kuran tefsir etmis bir kadin?

Kuran okuyan bir tane kadin sesi duydunuz mu?

Kuran okuyan kadin sesinden, kadinin cevirdigi Kuran'dan, kadinin tefsirinden, hayir gelmez mi?

Birakin insanliga, topluma katkida bulunmayi, islam dunyasi, kadinlari kendi toplumuna bile yabancilastirmis. Kendi toplumundan soyutlamis. Islam toplumunun kadinlari siliktir. Aktif degildir.

Onlari ne zaman aktif gorursunuz?;

Onlari ancak turban carsaf yasagi icin protestolarda, "7.4 yetmedi mi!" diyen pankartlarda, AKP'ye oy kazandirmak icin evlerin kapisini calip iki paket makarna 1 kg nohut tasiyan simalarda, "Ataturk'u sevmiyorum, ama Humeyni'ye hayranim!" diyen TV ekranlarinda goruruz.

Oysa bu kadinlar savunduklari sistemi elde ettiklerinde, kocasinin yani sevdigi erkeginin elinin elini tutabilmek, asklarinin doruklarini yasayabilmek icin sirasini beklemek zorunda kalacaktir. Boylece kadinlik onuru gururu ayaklar altinda pacavraya donusecektir. Su anda sahip olduklari demokratik ve hukuksal haklarindan yoksun kalip, bu durumdan sikayet edemeyecek, koca dayagi mesrulasacak, kocasini bile bosama hakki, kardesleri ile esit miras hakki, mahkemede esit sahitlik haklari bile avuclarinda eriyip gidecektir.

Islamcilar, mollalar, yani topyekun musluman erkegi kadinlari nerede nasil kullanacaklarini cok iyi bilirler.
Topraga gommekten beter ederler kadinlari.

FreeWill

SAYGILAR

alfred
24-07-2009, 20:16
Kadınların S.Arabistan'da oy verme hakları yok. Kadınlar en temel insan haklarından yoksunlar. Tek başlarına araba sürmelerine bile daha yeni izin verildi diye biliyorum. Yıl 2009 kadınlar hakkında konuştuğumuz, yazdığımız şeylere bakın. Kadınlar 2. sınıf insan muamelesi bile görmüyorlar. Baştan aşağıya kapkara giyinen, giyindirilen biri ne kadar özgür olabilir ki? Ülkemizdeki bazı kadınların aynı onlar gibi olmak istemelerine, onlar gibi yaşamak istemelerine bir anlam veremiyorum. Bir insan niye kendi özgürlüğünün kısıtlanması için uğraşır?

KızıL
25-07-2009, 02:19
islamda kadının hakkı yok ki arabistanda iranda olsun... kadına nasıl baktıklarını çok iyi biliyoruz.. kadını sadece hizmetçi cinsel meta olarak gördüklerini hatta kendi insanlıklarına bile saygılı olmadıklarını bilmemek artık düşünülemez...

-InVi-
25-07-2009, 17:12
Irandaki kadinlarin hakki ve konumunu Sudi Arabistandaki kadinlarin haklari ve konumlari ile bir bire ile es tutup veya karistiranlar ciddiye alinacak durumlari yok,
irandaki kadinlarin bir sürü derdi vardir kendi toplumlarinda,
onlarin kanunen basi kapatilmasi zorunlulugu bunlardan belki en sonuncusudur,
iran hakkinda atip tutmak yerine, iran muhaliflerinin bu konular üzerindeki calismalarina bir göz atilmasini önerrim, sirin ebadi'den baslayarak.....

Iranda kadin toplumsal ve kamusal hayatin TAM parcasidir.

nogada
25-07-2009, 18:01
Sayın kızılordu heralde tümden ailecek ataeist değilsiniz ve heralde anneniz yada ananeniz yada sevdiğiniz bir kadın akrabanız vardır.Sizin ailenizde de mi kadın böyle görülüyor bunu merak ettim.Benim ve tanıdımğım veya gördüğüm binlerce aliede müslüman ama herkez modern ve kadın bu şekilde görünmüyor.Üstelik benim çevremde kızlara daha da büyük ilgi veriliyor okumaları için elden gelen yapılıyor.Siz cahil insanların aptal uygulamalarını nasıl dinle bağdaştırabilirsiniz.Dediğim gibi tüm konualrda olduğu gibi din ve eğitimi karıştırıyorsunuz hep.Bunlara sebep dinler değil cahiliyettir.

Saygılarımla...

vartor
25-07-2009, 18:39
Sevgili nogada, cehaleti korukleyen de dindir.
Dinden gecimini saglayan, statukosunu korumaya calisanlarin aleyhine isler bilim.
Eskiden karla yagmurla kandirilirken, bilim ilerleyip insanlar ogrendikce, yeni yollar bulmalarini gerektirmektedir. Yani din tacirlerinin isleri zorlasmakta.
Ne kadar cahil, o kadar kolay kandirma olayi... kimse istemez uyanik musteriyi:)

pervane
25-07-2009, 20:59
İslam'ın kadınları yerine sitemin-sistemlerin kadınları daha gerçekçi olur.
Her sistem kendi kadınlarını çıkarmak ile meşgul malesef. Cumhuriyetin kadınları, Kraliyet kadınları, kapitalizmin kadınları, İsanın, musanın, firavunun kadınları vs vs.. kadınlardan beklenen aynı bağlılık ve sisteme itiat! talep aynı, İslamiyet de kadınlarının kendi talepleri doğrultusunda bir şekle bürünmesini sağlıyor sadece ! hangi sistem kadınlarını daha özgür kılmış orası tartışılır o da ayrı konu!

nogada
25-07-2009, 21:13
Sevgili nogada, cehaleti korukleyen de dindir.
Dinden gecimini saglayan, statukosunu korumaya calisanlarin aleyhine isler bilim.
Eskiden karla yagmurla kandirilirken, bilim ilerleyip insanlar ogrendikce, yeni yollar bulmalarini gerektirmektedir. Yani din tacirlerinin isleri zorlasmakta.
Ne kadar cahil, o kadar kolay kandirma olayi... kimse istemez uyanik musteriyi:)

Sayın vartor din-akılla beraber yoğrulmalıdır.Zaten ayetlerde düşünen insanlara gönderilmiştir.Fakat bazı din holiganları aklı 2.planda tutarak kimi zamanda günlük siyasetleri gereği bunu kullanmış ve bu bir gelenek haline gelmiştir.Ne yazıkki bunlar sayesinde din,bu gün dogmatik,baskıcı bir görünüm kazanmıştır.Oysa gerçek çok daha farklıdır.Dinler tabanı bozulmamak şartıyla revize edilip,günümüz şartlarına göre uygulanabilir.İnsanların hatası dini tam bilmemeleri,hurafelere bel bağlamaları,doğruluğu kesin olmayan hadisleri kanun ilan etmeleri ve yeterli eğitimden geçmemeleri olarak sıralayabiliriz.Cahillik,bağnazlık ve yobazlık duruşu olan isnanlar ve dini 1400 yıl geriden takip etme zorunluluğu hissedenler yüzünden koskoca bir düşünce,felsefe ve ahlak içeriği taşıyan ve bir çok bilim adamı ve filozofun hayatını verdiği koskoca İslam Medeniyeti bir çırpıda geri bir plana atılamaz.

Burda bize gerek olan şey dini batıllardan ve cahillerden ayıklamak ve derin bir düşünceyle beraber günün şartlarına göre getirdikleri hükümleri uyarlamakla ve modern bir oluşum içinde geliştirmekle uğraşmak olmalıdır.

Saygılarımla...

vartor
25-07-2009, 21:33
Degerli kardesim, akilla yogrulmaz din, imanla yogrulur.
Sadece islam degil, ben genel olarak tum dinlerden bahsediyorum. Guzellik var mi? elbette var. Cirkinlik? o da var. Neresinden hangi gozle baktiginiza gore degisir. Inancli dostlarimiza, her din ve tarikat uyesinin, kendininkini digerlerine ustun tuttuguinu hatirlatmak isterim; Basit bir mantik analiziyle, hepsinin de gercek olamayacagindan, birbirlerine benzerlikleri nedeniyle, hepsini yanlis saymak pek de yanlis olamaz.

pervane
25-07-2009, 21:40
Sn nogada, benim burda bir türlü anlamadığım bir nokta var. Uzun süredir bu sitedeyim. Dikkatimi çeken ise en köktenci argümanlar ile karşımıza çıkan müslüman inanır üyelerin bile islamiyetin aslında en doğru yorumunun kendi gidiş yolu olduğunu ve bu dinin başkaları tarafından yanlış yorumlandığı için bu gün bu şartlar ile karşı karşıya kalındığı iddiasında bulunuyorlar.

Şimdi siz de bu dinin batıllardan ve cahillerden arındırıldığında gerçek halinin aslında! sizin yorumladığınız şeklinin ortaya çıkacağını ve revize edilebileceğini savunmaktasınız. Gerçekten bu ihtimal dahilinde olabilir mi?
1400 yıldan beri bu din kırk kola ayrılıp mezhepler, tarikatlar yeni yorumcular ile tanışmış, hakkında üniversiteler kurulmuş, sizin de bahsettiğiniz bilim ve düşünce insanlarını çıkmış olduğu halde malesef yüzyıllar içinde kendini yenileyebilme, batıllarından arınabilme, cahillerini bilgilendirme,çağa uyumlu hale dönüşme özelliğine nail olamamış. En revize olmuş hali ülkemizde yaşandığı halde son yıllarda sizin de bildiğiniz gibi bu din sürekli başlangıç noktasına tekrar tekrar kendini yönlendirmekte.

Bu yorumunuzu gerçekçi buluyormusunuz? 1401'ci yılında bu yenilenme bu arınma bu çağdaşlaşmanın gerçekleşebileceğine ve özüne! kavuşacağına inanıyormusunuz? madem ihtiyacımız olan güncele hitap eden bir din! tekrar tekrar eskilerde aramak yerine, artık yeni bir inanç sistemine inanırların ihtiyacı olduğunu söylemiş olmak size kendinizi nasıl hissettirir merak ettim.

nogada
25-07-2009, 21:52
Sayın pervane bu dediğiniz koşulların bir çoğu siyasi olarak yıpranmalardan ortaya çıkmıştır.İlk olarak halifelikte çekişmeler,ondan sonra yerini alan emevilerin peygamber soyuna ve islama olan saldırıları,onları alaşağı ettikten bir süre sonra emevilerin yolunu izleyen abbasiler.Bunların yaptığı ehli-beyt ve peygamber özellikle hz.ali soyundan gelenlere olan baskı ve yıldırma çabaları.daha sonra arap haricinde islama giren yeni halkların kültürlerini islama dahil etmesi falan filanla (örnekler çoğaltılabilinir) dediğiniz gibi kollara,mezheplere,tarikatlara,düşüncelere,cemaatl ere ayrılmış ve her kafadan bir ses çıkmaktadır.

Bunun yanında da son 100-200 yıl arası gibi bir zaman diliminde müslüman coğrafyadaki ülkelerin bulunduğu yerler değer kazanmış ve günümüzün güçlü dedvletlerinin göz bebeği haline gelmiş ve buralarda oturmuş bir düzen kurmak için,türlü savaşlar,iç karışıklıklar ve benzeri yapay kaoslar ortaya çıkarılmıştır.

Pek tabiki de bu kasolar içinde radikal hale gelen insanların sosyolojik,ekonomik ve eğitim alanlarında bir hayli gerilediğinide unutmamak gerekir.

En son diyeceğim de şudurki bu gün Amerika ve müttefikleri bu bölgelerde uydular oluşturmuştur.Bunların en büyüğü suudi devletidirki,aslında islamın bu hale gelmesinin ve taliban,el-kaide gibi insanlık suçu örgütlerin kurulmasını ve desteklenmesini Amerikayla beraber yapmış ve fonlamışlardır.

Burada ve çoğu bölgesel yelerde vahhabi inancı olup bu islamdan çok eski arabi örf ve adetleri içinde barındırmaktadır ve tamamen ingiliz dayatması ve arab-lawrance gibi yetenekli ajanlar sayesinde olmuştur.

Elbette revize edilebilinir ve modern bir hale sokulabilinir.Fakat bunu yapmak için önce bu bölgelerein kurtlardan arınması,bir düzen gelmesi,insanların rahat nefes alması gerekir.Sonra da akıllı hamleler,eğitim ve öğretime yoğun bir şekilde destek ile bunların üstesinden gelinebilinir.

Saygılarımla...

pervane
25-07-2009, 22:15
Cevabınız için teşekkürler nogada, peki bu revize düşüncesi günümüz müslüman yaşamı için ne kadar elzemdir. İslami coğrafyalardaki insanlar daha ne kadar bir süre bu kaosu yaşamak zorunluluğunda olacaklar. Malesef binlerce yıl hiç bir hamle bu düzeni daha yaşanır hale getirememiş. Asıl sorumun cevabını alamadım. Bu şartlar ile yaşamaktan rahatsızlığınız yok mu? sırf binlerce yıl öncesinin inanç geleneğini yıkmama adına nasıl bir sabır gösterisi bu ben anlayamıyorum. Size bu tahammülü veren gerekçeniz sadece geçmişe ait olanı yıkmamak adına mı? madem bugün yaşanan kuralların ilahi emirlerin orjinal hali olmadığını savunuyorsunuz bu şartlardan vazgeçmemek için gerekçe başka ne olabilir? Tanrı inancını başka bir yere koyuyorum. Dini olmayan bir yaratıcıya inanmak kişisel seçimdir emir değil.

Mutezile
25-07-2009, 22:34
Invi'den:

Iranda kadin toplumsal ve kamusal hayatin TAM parcasidir.

Doğru söylüyor. Zaten Muta nikahının meşrulaştırılmış olması ile de bu kamusal ve toplumsal hayatın TAM parçası olmasının altı çizilmiştir.

nogada
25-07-2009, 22:50
İslami coğrafyalardaki insanlar daha ne kadar bir süre bu kaosu yaşamak zorunluluğunda olacaklar.

Bunu onları bu hale getirenlere sormalısınız...

Bu şartlar ile yaşamaktan rahatsızlığınız yok mu? sırf binlerce yıl öncesinin inanç geleneğini yıkmama adına nasıl bir sabır gösterisi bu ben anlayamıyorum.

Benim ve çevremin herhangi bir sıkıntısı yok,hiçbirimiz iran yada suudi şartlarında yaşamıyoruz ve kadın erkek arasında bir sorun olmamakla beraber,hiçbir şekilde modern olan hayattan kopmuyoruz.Bilmiyorum sizin çevrenizde neler dönüyor fakat ben hayatımın hiçbir safhasında,gerici bir insanlarla karşılaşmadım.Ama kim olduklarını biliyorum ve emin olun sizden daha fazla sinirleniyorum onlara.

Peki siz bana söyleyebilirmisiniz kafanızdaki oluşumu,yani yeni bir dinmi getirelim,oluşturalım,yoksa ateist bir devletmi kuralım,bunlar neler getirecek bize.Bana nasıl bir sistem düzen düşünüyorsunuz aklınızda bunu biraz açabilirmisiniz?

Saygılarımla...

pervane
26-07-2009, 00:01

İlginç bir savunma şekli! insanları bu hale getirenler derken yine diğer insanlardan bahsediyoruz. Onlar da inançları adına bu hali muhafaza ettirmeye çalışmıyorlar mı? şimdi de sizin söyleminizden şunu anlamalı mıyım? İslamiyetin siyasi kısmını olumsuz, inanç kısmı sorunsuz! ya da islami kural ve kaide adı altında yapılan hiç bir uygulama inancımız için bağlayıcı değildir!

Neyse birincisi benim kafamda başkaları için yeni bir oluşum, bir inanç sistemi modeli oluşması mümkün değil. buna haddim olduğunu hiç bir zaman düşünmedim de zaten. Galiba burda sizler için yeni elbiseler dikilmeye çalışıldığını düşünenlerdensiniz. Bunun işaretini sizin anlatımınızdan edindiğimi söyleyebilirim. Revizyondan bahseden siz olmuştunuz çünkü! ben de gerekliliği hakkında ve de inançlı biri olarak sizden bunun nasıl gerçekleştirilebileceğini bunun mümkün olup olamayacağını öğrenmeye çalıştım sadece. Ateist devlet kurma düşüncesine nerden kapıldığınızı ise anlamış değilim:)

Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye'de değil de başka bir gezegende yaşıyor olduğunuzu düşünmeye başladım. Ya da ayrıcalıklı bir sınıfa mensup olduğunuzu düşünmeye! Öyle ya hiç gerici bir insan ile karşılaşmamış olmak için çok özel alanlarda yaşıyor olmalısınız, toplumda soyutlanmış bağlantısız alanlarda! demek ki dininizi! haberlerden, medyadan edindiğiniz izlenimler ile takip etmektesiniz ki karşılaşmayıp sadece bilgi sahibi olduğunuzu vurgulammışsınız gerici insanlar hakkında.
Üstelik ben sizin gibi kızamıyorum gerici insanlara! onların geri davranma sebepleri hakkında bilgi edinmeye bu geri kalmış insanların hareketlerini ne adı altında devam ettirmeye çalıştıklarını, neden yenilenemediklerini, zamana dönüşemediklerini öğrenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar öğrendiklerim ise bu insanların dinlerinin emirlerini uygulamaya kayıtsız şartsız gönüllülüklerinin ve bu gönüllülüğün altındaki gerçeğin ise korku olduğu sonucuna çıkardı beni. Bu korkunun kaynağının ise kutsal emirler ve kişinin bu emirler karşısındaki savunmasız bırakılışı, boyun eğmek zorunda kalması, kendini aciz görmesi ise gerici insanları anlamamı sağladı fakat gericiliği affetmemi değil!

nogada
26-07-2009, 00:03
[quote=pervane;206612] İlginç bir savunma şekli! insanları bu hale getirenler derken yine diğer insanlardan bahsediyoruz. Onlar da inançları adına bu hali muhafaza ettirmeye çalışmıyorlar mı? şimdi de sizin söyleminizden şunu anlamalı mıyım? İslamiyetin siyasi kısmını olumsuz, inanç kısmı sorunsuz! ya da islami kural ve kaide adı altında yapılan hiç bir uygulama inancımız için bağlayıcı değildir![\quote]

Hayır sayın pervane nasıl inanış içi dersiniz,güç için,para için o topraklarda karışıklılar çıkarılıyor.Önce iç dinamikler birbirine sokuluyor,sonra özgürlük bahanesiyle ve dünyayı diktatörlükten kurtarmak amacıyla oraya müdehale ediliyor,geriside zaten geliyor.

Yergin
26-07-2009, 00:07

İlginç bir savunma şekli! insanları bu hale getirenler derken yine diğer insanlardan bahsediyoruz. Onlar da inançları adına bu hali muhafaza ettirmeye çalışmıyorlar mı? şimdi de sizin söyleminizden şunu anlamalı mıyım? İslamiyetin siyasi kısmını olumsuz, inanç kısmı sorunsuz! ya da islami kural ve kaide adı altında yapılan hiç bir uygulama inancımız için bağlayıcı değildir!

Neyse birincisi benim kafamda başkaları için yeni bir oluşum, bir inanç sistemi modeli oluşması mümkün değil. buna haddim olduğunu hiç bir zaman düşünmedim de zaten. Galiba burda sizler için yeni elbiseler dikilmeye çalışıldığını düşünenlerdensiniz. Bunun işaretini sizin anlatımınızdan edindiğimi söyleyebilirim. Revizyondan bahseden siz olmuştunuz çünkü! ben de gerekliliği hakkında ve de inançlı biri olarak sizden bunun nasıl gerçekleştirilebileceğini bunun mümkün olup olamayacağını öğrenmeye çalıştım sadece. Ateist devlet kurma düşüncesine nerden kapıldığınızı ise anlamış değilim:)

Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye'de değil de başka bir gezegende yaşıyor olduğunuzu düşünmeye başladım. Ya da ayrıcalıklı bir sınıfa mensup olduğunuzu düşünmeye! Öyle ya hiç gerici bir insan ile karşılaşmamış olmak için çok özel alanlarda yaşıyor olmalısınız, toplumda soyutlanmış bağlantısız alanlarda! demek ki dininizi! haberlerden, medyadan edindiğiniz izlenimler ile takip etmektesiniz ki karşılaşmayıp sadece bilgi sahibi olduğunuzu vurgulammışsınız gerici insanlar hakkında.
Üstelik ben sizin gibi kızamıyorum gerici insanlara! onların geri davranma sebepleri hakkında bilgi edinmeye bu geri kalmış insanların hareketlerini ne adı altında devam ettirmeye çalıştıklarını, neden yenilenemediklerini, zamana dönüşemediklerini öğrenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar öğrendiklerim ise bu insanların dinlerinin emirlerini uygulamaya kayıtsız şartsız gönüllülüklerinin ve bu gönüllülüğün altındaki gerçeğin ise korku olduğu sonucuna çıkardı beni. Bu korkunun kaynağının ise kutsal emirler ve kişinin bu emirler karşısındaki savunmasız bırakılışı, boyun eğmek zorunda kalması, kendini aciz görmesi ise gerici insanları anlamamı sağladı fakat gericiliği affetmemi değil!

Sizin bahsettiğiniz korku ile bizim içimizdeki korku çok farklıdır. Bunu anlamadan bizide anlayamazsınız.

Saygılar

pervane
26-07-2009, 00:25
Hayır sayın pervane nasıl inanış içi dersiniz,güç için,para için o topraklarda karışıklılar çıkarılıyor.Önce iç dinamikler birbirine sokuluyor,sonra özgürlük bahanesiyle ve dünyayı diktatörlükten kurtarmak amacıyla oraya müdehale ediliyor,geriside zaten geliyor.

Yani şimdi islamiyet sırf inanış için mi çıkış almış oluyor! eski Arap kabilelerinin zaten çeşitli inançları mevcut. Ne demeye ordaki insanların daha iyi bir yaşama kavuşması adı altında savaşlar verilmiş yeni inanırlar, yeni topraklar elde edilmeye çalışılmış. Peygamber neyi kurtarmak adına, hangi özgürlükleri sağlamak için müdahale ettmiş toplumuna?

Sn. EnvyMe sizi neden anlamaya çalışmalıyım ki! gericilerden bahsediyorduk. siz kendinizi gerici buluyor iseniz o ayrı tabi!

Yergin
26-07-2009, 00:34
Gerici değilim ama cahilimdir.

Cahil olduğum gibi insanımdır da. Bu yüzden anlamak istemenizi doğal karşılayacağınızı düşünmüştüm.

pervane
26-07-2009, 00:43
Sn.EnvyMe eşitiz ben de kendimi gerici olarak düşünmüyorum ama cehaletim zaten ayan beyan ortada bu yüzden dert etmeyiniz. Hep birlikte öğrenmeye, bu şekilde düşünme nedenlerimizin neler olduğunu bulmaya, doğamızı ve de birbirimizi anlamaya çalışıyoruz.

-InVi-
26-07-2009, 07:22
Mutezile,

Muta Nikahindan bana ne ?
hatta size ne ?
nasilki kapi komsun bu gece hangi erke ile neden ve nasil yatip kalktigi beni ilgilendirmiyorsa, irandaki erkek ve kadinlarin bir biri ile nasil yatip kalktigi de ilgilendirmiyor, nihayetinde o ani paylasanlarin sorunu olmali, burada asil beni düsündüren ise, sizin buna neden niye karsi cikiyor olmaniz ?
madem bireysel özgürlükler insanlar tarafindan özgürce yasanabilmeli, o zaman iranlilar yasamasin mi ? " ama dini kilif" uyduruyorlar duyor gibi oluyorum, peki siz bu dine tabi olmayan birisi olarak bundan size ne ?
yapilan sizce ahlaksizlik ise, o zaman önce kendi cevrenizdeki ahlaksizliklari uyarmaya kalkisin.
Siz muta nikahini dogru bulmuyor olabilirsiniz, ama buda galiba hic bir muta nikahi araciligi ile dogal cinsel dürtülerini tatmin edenleri ilgilendirmiyor.....

KızıL
27-07-2009, 00:26
Sevgili nogada cevabım geç oldu kusura bakmayın annem inançlı birisidir.. ve o arap topraklarındandır dün suriyedeydim şuanda antakyadayım buralara geldiniz mi hiç??

dün 14 ü yeni bitiren bir kızın düğünündeydim kocası 32 yaşında idi kız önce evlenmek istememiş sonra kırbaç yediği için babasından kabul etmiş, daha acı şeylerde anlatabilirim istersen 15 yaşında evlenen 17 yaşında anne olan şimdi hayatı üzüntüyle geçen öz kuzenimde var yada bu topraklarda arap yarım adasında islamın olduğu vede reforme edilmediği her yerde kadına karşı olan şeyleri çok iyi biliyoruz..

Ha şunu unutmamak lazım araplara inen dini sonradan baskıyla kabul eden türkler bu dine ne kadar sahip çıksalarda islamın sahipleri şunu diyorlar " onlar kendilerini kandırsınlar ama allahı kımse kandıramaz"
bunu türkiyedeki islam başörtüsü v.s için demekteler....

3 kadına devlet ve tanrıları izin vermekte muhammedden örnek verip 3 den fazlası için para kazanmaktalar 5 karısı olanda hala sübyanlara bakmakta..

kadınların sadece kadınlara ait olan yerlere girme hakkı var suudi arabistanda çarşıya bile çıkamıyorlar yolda bir erkeğe selam vermenin cezası ney bilirmisiniz??

Suriyede kafanı kaldırıp erkeğe selam vermek nedir bilirmisiniz?

ıraktan bahsetmeye yada irandan bahsetmeye gerek var mı??
saçlarının önü açılırsa kadın şeriat muhafızlarının ne yaptıklarını bilirmisiniz? (başkentte hariç)

neyse uzun lafın kısası ailemdekileri kurtarmak görevim keşke tüm kadınlar için bişey yapabilsem...

-InVi-
27-07-2009, 01:21
Suriye ha ?
ya bende esad'in yanindaki kadini esi saniyordum, megerse degilmis....tabi ya, yoksa nasil basini kaldirip sokaklarda dolasabilir degilmi....nihayetinde onlarda arap.......
iradaki kadinlar.....
bu irakdaki kadinlar hangi dönemin kadinlari ?
saddam rejimindeki kadinlarin toplumsal hayatin icindeki konumu neydi, simdi günümüzde ne ?
irandaki kadini toplumsal hayatin icinde "kanun geregi kabul etmeyebilen" bir zihniyet ile
türkiydekinden özünde farki yok.....
tabi ya zaten türkiyde laik ülke olsa bile, müslümanlar tarafindan yönetiliyor......halkin vergileri ile yapilan kislalara halkini kabul etmeye bilen bir zihniyet, egitim vermek ile yüklümlü oldugu bir insandan önce o insanin kendisine "biyad" etmesini isteyen bir zihniyet.....

KızıL
27-07-2009, 01:49
haha gerçekten beklediğim cevapların gelmesi çook hoş olmuş yahuu esad gibi yaşamıyor birader o ülkenin insanları hele oralarda başkentte olanlarla diğer şehirlere bi bakın diyecem ama sadece tv izlediklerinizle yaşıyorsunuz yaşayın bakalım...

afganistandaki kırbaç cezaları acaba niyeydi yoksa o ayak bileği gözükenlere miydi ??

neyse iyi seyirler size tv ye devammm

placebo
27-07-2009, 03:55
Alıntı invi
halkin vergileri ile yapilan kislalara halkini kabul etmeye bilen bir zihniyet, egitim vermek ile yüklümlü oldugu bir insandan önce o insanin kendisine "biyad" etmesini isteyen bir zihniyet.....

Cahil halkı bazen kendi kendisinden bile korumak lazım.Bazı kendi kendini yönlendirme ehliyetine sahip olmayan bilgisiz kitleyi, kendilerine edecekleri işkenceden,sömürülerden ve kötülükten korumak gereklidir.Sonraki kuşaktan torunları bu işe şükredeceklerdir..

-InVi-
27-07-2009, 13:20
Cahil halkı bazen kendi kendisinden bile korumak lazım.Bazı kendi kendini yönlendirme ehliyetine sahip olmayan bilgisiz kitleyi, kendilerine edecekleri işkenceden,sömürülerden ve kötülükten korumak gereklidir.Sonraki kuşaktan torunları bu işe şükredeceklerdir..

Iste ülkemin "aydin" insanlarinin gercek yüzü....
Insanlari sirf farkli deger yargilarindan dolayi "cahil" ilan eden, bunun gibileri tvlere cikip "bir coban ile ben ayni oy hakkinda sahibim , olacak is mi" diyebilen tam anlami ile terbiye edilmemis bir kitle.....

KızıL
27-07-2009, 14:17
insanları farklı değer yargılarından dolayı yargılama söz konusu değil cehaletlerinden koruma çabasıdır tevazu olan....

çoban oyu meselesiylede bu durumun hiçbir alakası yoktur...
cehalet en büyük tehlikedir sahibini ısıran köpektir..

Molloch
27-07-2009, 14:18
InVi,

Boşu boşuna duygu sömürüsü yapmayın lütfen. Islamiyetin sınır tanımayan şovenizmi bu ülkede kadınlara işkence ederken, kadınları "paketlenmiş et" olarak algılarken, kadınları meta gibi alıp satarken, yaptığınız demagojiye gülüp geçiyorum sadece.

Bu tür önyargılarla tartışmayı bulandıracaksak, ben de o zaman bu ülkedeki Islami kesimin "ağızlarından salyalar açarak kız çocuklarına tecavüz eden sübyancılar" olduğunu iddia edebilirim, bknz: Hüseyin Üzmez. Siz tek bir örneğe göre bütün "laikçileri" yargılıyorsanız, ben de tek bir örneğe göre bütün Islamcıları yargılarım. Değil mi?

KızıL
27-07-2009, 14:43
tek bir örnekten kasıt o çobanla benim oylarım diyen aysun hanım ise onu kala alanda hata vardır.. o bir şovmendir.. bugün bunu söler yarın türban takar diğer gün üstsüz güneşlenir sonra köyde şalvar giyer v.s.. bu gibilerin sözleriyle halkın görüşlerini eş tutmak tam bir gaflettir...

kaldıki bu gibileride çok azdır.. ama üzmez gibi piskopatlar çok fazla...

Yergin
27-07-2009, 14:54
Merak ediyorum sizler nerede yaşıyorsunuz? Bu kadar kötü, aşşağılık gördüğünüz insanların arasında yaşamayı nasıl becerebiliyorsunuz peki? Ya da daha enteresanı, aynı ülkede yaşadığınız insanları nasıl bu kadar küçümseyip kötüleyebiliyorsunuz? Yazdıklarınız ülkenin yanlış olarak gördükleriniz mi yoksa içinizdeki İslam'a karşı olan öfkemi?

KızıL
27-07-2009, 15:03
envy me kımden bahsediyorsun?? sizler derken.... kım birilerini aşağılayıp küçümsüyor lütfen belirtiniz...

Molloch
27-07-2009, 15:36
Yazdıklarınız ülkenin yanlış olarak gördükleriniz mi yoksa içinizdeki İslam'a karşı olan öfkemi?Ikisi aynı şey zaten. Bu ülkede bu tür korkunç olaylar olmasının sebebi Islam. Bizden daha Müslüman olan Arap dünyası çok daha feci bir halde. Bu yüzden Islamiyeti eleştiriyoruz ki Müslümanlar kendi dinlerinin ne kadar korkunç şeyler yarattığını görsünler, böylece Islamiyetin egemenliğinin yıkıldığı ve kadınların ezilmediği bir ülkemiz olsun.

-InVi-
27-07-2009, 16:08
Bu ne bicim bir mantik,
hayat kadinligi sadece "en eski meslek" olarak degerlendiren , ama kadinin basini kapatmasi "aptallik" icin yeterli ?
Kaldiki türkiydeki cok garip bir "modernite" anlayisi varki, oda insanlarin sirf giyim kusamlarindan dolayi yargilayan bir zihniyet. yani basi kapali okumus genc kizlar, ve akli basinda olgun kadinlar, sirf baslari kapali oldugu icin "aptal" ve nihayetinde hicbirsey bilmeidkleri icin, hic birseyde haklari olmamasi lazim, ama onlarin basi acik olunca bunlar "moderniteye" ilk adim atabilmeyi basarabilmis insanlar olarak kabul ediliyor ?
kaldiki peki "erkeklerde" bu "modern cagdas" yasam tarzinin disal gösterileri nelerdir ?
yani "seriatci bir kadin" basi kapali oldugu icin üniversiteye gidememeli, hakki olan kamusal hizmet almaktan mahrum birakilmali, ama "ayni dengede seriatci olan bir erkek" üniversiteye girebiliyor......
birde bu köhnemis hukuk anlayisinizi böyle idaali bir sekilde halen desteklemeniz , sig gereckeler öne sürmeniz yokmu, iste asil korkulmasi gereken sey odur.....

Yergin
27-07-2009, 17:14
invi tek taraflılığın en kötü örneği sen olmalısın bişeyleri savunacağım diye kendini dünyadan soyutluyorsun...

islamiyetin başı açık yada giyim kuşlamında sorun bulduğu kadınlara yada erkekle bir teması olan kadınlara ne yaptığını neden burda mertça yazamıyorsun??

size göre başı açık olan yıllarca kafir oldu, etek giyen kadına o....u denildi ben çok duydum....

taşlandı yakıldı.. tekmelenerek öldürüldü!!

baskılar yapıldı başını örmiyecekmisin diye! yahu kım olduğu mühim olmayan bir akrabama kaç kere komşuları sen neden kapanmıyorsun diyorlar hergün!

başı açık olan kızı oğlanlarına almıyorlar nedenini merak ettin mi o kadar iğrenç düşüncedelerki ben yazamıyacağım burda!

bu videoyuda izlemeni tavsiye ederim hatta orjinalini izlemelisin arkadan müzik yerine ezan var!

Sayın kızılordu,

Bize göre, başık açık olan kafir olmadı. Bu videodaki olaya karışan insanların hepsi cezasını çekecektir bunun. Bizler boşuna demiyoruz, şu ülkelerdeki müslümanlar gerçek müslüman değil diye.

Allah adildir diyen bunu asla yapmaz. Yapanın Allah'a inancı da yoktur.

Sorun tamamen kişilerdedir.

KızıL
27-07-2009, 17:23
ya sevgili envy me bunlar gerçek müslüman değil nasıl dersiniz ben bunu hiç ama hiç anlamıyorum yahu??

peygamber onlara geldi kitap oraya indi o din o topraklarda doğdu yaşadı ve yayıldı yıllarca bu adamlar bu dini bugünlere getirdi binlerce yıldır din arap yarımadasının dini!!

simdi siz nasıl yıllar sonra baskıyla zorla bu dine geçen bir halk olarak onlar gerçek müslüman değil diyorsunuz?? ben buna şaşıyorum..
bakın araplarda sizler için diyorki:

" kendilerini kandırabilirler ama allahı asla" bu bizim dinimiz.. türkiye gibi yerlerde bozuyorlar!

şeriatı siz kımden iyi bilmektesiniz yapmayın lütfen.... mesele tamamen dinseldir kişisel olan nedir biliyormusunuz??

sizin iyiniyetinizdir....

Molloch
27-07-2009, 17:28
Bu "gerçek Müslüman" lafını çok seviyorum. Yeryüzünde bir milyar Müslüman var ama hangisine sorsan, gerçek Müslüman o. Bir de Kuran'da güya, Kuran'ın bütün insanlık için "apaçık bir mesaj" olduğu yazıyor. Ama ne hikmet ki Müslümanlar ayakkabılarını bağlama konusunda bile birbirlerine cihat ilan edecek seviyedeler. Şüphesiz bunda, anlamak isteyenler için bir ibret vardır.

Türk filmi gibi. "Gerçek Müslüman benim!" "Hayır benim!" :D

KızıL
27-07-2009, 17:32
hayır benim! :)

Molloch
27-07-2009, 17:35
hayır benim! :)Olmaz! Gerçek Müslüman benim! :dance:

Yergin
27-07-2009, 17:42
İncelemenizi rica ediyorum sayın kızılordu

http://www.ensonhaber.com/Medya/108413/Carpitma-haberi-desifre-ediyoruz.html

Saygılar

KızıL
27-07-2009, 18:13
okudum sayın enyv me ancak bu kaynağa inanmam için sebep nedir ?? kaldıki orjinal halinide izledim olayıda arapça olarakta ingilizce olarakta okudum bu kız sevdiği erkeğe gittiği için ailesi tarafından ölüme mahkum ediliyor sonra aile barışmak için çağırıyor oysa bu bi yalan
kız oraya barışmak için geldiğinde herşey hazırlanıyor ve izlediğiniz olay meydana gelmekte....

Yergin
27-07-2009, 18:13
Verdiğim linkteki yazının özeti,

HABERİN DOĞRUSU NEYDİ
Oysa hafızasını biraz yoklayanlar bu haberde yaplan dezenformasyonu çok çabuk anlayabilecekler. Haberin doğrusu ise şöyle. Görüntü Kuzey Irak’ta çekilmiş. Taşlanarak öldürülen kadının adı Dua Khalil Asvat. Ailesi tarafından infaz edilmiş. Ailesi Yezidi azınlığa mensup, kadın ise Müslüman bir erkekle aşk ilişkisi yaşadığı için ve İslam dinini kabul ettiği için ailesi tarafından taşlanarak öldürüldü.

Videodaki olayın gerçeği bu şekilde sayın kızılordu. Doğruyla yanlışı iyi ayırt etmek lazım.

Saygılar

evrensel-insan
27-07-2009, 18:17
Saygideger arkadaslar;

Ben kiskancimdir. O yuzden madem sahip cikiyorsunuz, artik aciklamanin zamani geldi. Gercek musluman benim, ama; evrensel-insan degil. :lie::amen::bounce:

Saygilarimla;
evrensel-insan

-InVi-
27-07-2009, 19:03
Sn Kizilordu

eger varsa "baski" gören müslüman kadinlar, onlarin hakkini ve hukukunu'da bu ülkenin yasalari korumasini basarabilmeli, eger basaramiyorsa o zaman bunun suclusu "zulum" isleyen olmamali....
bana oradan buradan derleyip toparladiginz, kendi ön yargilarina bile dogru dürüst hizmet etmeyen link'leri vermenize gerek yok, ben müslüman kadinlarin bireysel tercihlerinden dolayi degil, toplumsal sorunlara karsi olan dursularindan degerlendirmeyi daha adil, dogru, demokratik ve uygun görüyorum......

buyurun dayatmaci / ezberci egitim düzenin yetistirdigi bireylere beraber bakalim....

http://www.8sutun.com/haber?id=47207

eveleyip gevelemeye gerek yok, bu terbiyesizligi yapan birisi "aydin" kabul edilebilinirken, insanlarin sirf farkli giyim kusamlari oldugundan dolayi "aptal" kabul eden zihniyet sahibi kimse, o yorumlasin bu yukaridaki linki.....

-InVi-
27-07-2009, 19:48
http://www.cilekgrup.com/

bir yandan "olayda" carpitma var denilirken, diger yandan "bahsi gecen kiz aranip kendisinden özür dilenmis" deniliyor....peki niye özür dilenmis ?
insan durduk yere tanimadigi bir insan'dan "özür" diler mi ?

Molloch
27-07-2009, 20:31
eveleyip gevelemeye gerek yok, bu terbiyesizligi yapan birisi "aydin" kabul edilebilinirken, insanlarin sirf farkli giyim kusamlari oldugundan dolayi "aptal" kabul eden zihniyet sahibi kimse, o yorumlasin bu yukaridaki linki..... Evet, eveleyip gevelemeye gerek yok. Daha siz herhangi bir ispat bile ortaya koyamadan, sıvılaşmış önyargılarınızı üzerimize püskürtmeye başlamışsınız. Kaldı ki eğer adam gerçekten tecavüzcüyse, o zaman ben o adama asla "aydın" demem. Tam tersine o adamı eleştiririm. Hüseyin Üzmez'in sübyancılığı ortaya çıkmasına rağmen haftalarca o iğrenç adamı savunan Yeni Şafak yazarlarına mı benziyoruz biz? Hiç sanmam. Mesele türbanın farklı bir giysi olması değil, mesele türbanın erkeklerin kadınları dövmesine ve "paketlenmiş et" muamelesi yapmasına izin veren bir zihniyetin simgesi olması.

Yorumlardan birine bayıldım, çok güzel bir noktaya parmak basmış:

Hangi dinci veya kendini öyle sanan holding veya şirket, işyeri sahibi, türbanlı kızları, çaycı, temizlikçi, odacı dışında işe alıyor söyler misiniz? bir kaç numune dışında müdür, genel müdür yapılan türbanlı kadın var mı? Bütün bunlara rağmen türbanı erkeklerin niçin savunduğu anlaşılmıyor mu? O grup (çilek) haklı tercihini açıkça ortaya koymuş, kendilerini dürüst davrandıkları için tebrik ederiz, iş arayan kızımızda meşrebine uygun yeni iktidar zengini bir anadolu kaplanı şirket sahibine müracaat etmesi daha faydalı olacak anlaşılan

Yergin
27-07-2009, 20:39
Evet, eveleyip gevelemeye gerek yok. Daha siz herhangi bir ispat bile ortaya koyamadan, sıvılaşmış önyargılarınızı üzerimize püskürtmeye başlamışsınız. Kaldı ki eğer adam gerçekten tecavüzcüyse, o zaman ben o adama asla "aydın" demem. Tam tersine o adamı eleştiririm. Hüseyin Üzmez'in sübyancılığı ortaya çıkmasına rağmen haftalarca o iğrenç adamı savunan Yeni Şafak yazarlarına mı benziyoruz biz? Hiç sanmam. Mesele türbanın farklı bir giysi olması değil, mesele türbanın erkeklerin kadınları dövmesine ve "paketlenmiş et" muamelesi yapmasına izin veren bir zihniyetin simgesi olması.

Yorumlardan birine bayıldım, çok güzel bir noktaya parmak basmış:

Evet çok güzel bir noktaya değinmiş bahsettiğiniz yorum. Bahsettiğiniz yorumun başlığınıda okumuşsunuzdur umarım.

Bir kere sayın Molloch. Şunu çok açık ve net anlamanız ve uygulamanız gerekiyor.

Kadın haklarını savunur iken, kadınları AŞŞAĞILAYAMAZSINIZ!
Kadın haklarını savunur iken, kadınları KÜÇÜK DÜŞÜREMEZSİNİZ!

Ne demek kardeşim bu paketlenmiş et söylermisiniz nedir?

İnceden inceye kadınlara hakaret ettiğinizi bazı kişiler farkedememiş olabilir ama herkesin gözünden kaçtığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her kadın haklarından bahsettiğinizde PAKETLENMİŞ ET demenizin mantıklı bir açıklaması yoktur.

Video verildi, ardından laflar edip küçük düşürücü kelimeler kullandınız.
Video nun yalan olduğunu söyledim doğrusunu ekledim. Unuttunuz gitti,
Tekrar aynı şey,

paketlenmiş et

Açıklayın lütfen nedir bu paketlenmiş et. Kadınları, kadın haklarını savunuyorum söyleminin arkasına sığınarak daha ne kadar aşşağılayabileceksiniz görelim. Lütfen buyrun...

Molloch
27-07-2009, 21:01
Ne demek kardeşim bu paketlenmiş et söylermisiniz nedir?Komik olmayınız, Envy. Ben kadınlara asla "paketlenmiş et" olarak bakmıyorum. Bir feminist olarak "Islamcıların kadına bakışı budur" diyorum. Kendimi tekrar edeyim: mesele türbanın erkeklerin kadınları dövmesine ve "paketlenmiş et" muamelesi yapmasına izin veren bir zihniyetin simgesi olması. Zaten tırnak içinde bir ifade kullanmak, o ifadeye inanmamayı belirtir.

Bu terimi neden kullandım biliyor musunuz? Avustralyalı bir imam olan Şeyh Hilali, örtünmemiş kadınların "paketlenmemiş et" yani "uncovered meat" olduğunu iddia etmiş ve uluslararası kamuoyunda tepki toplamıştı bir ara. Yani bu terim, bir Müslüman tarafından icat edildi.

http://www.abc.net.au/news/newsitems/200610/s1773857.htm

Yergin
27-07-2009, 21:24
Elli kere yazıp ben öyle bakmıyorum demenize sadece tebessüm gösterebilirim.

Kimin kime ne şekilde baktığı yazılanlardan ortada. Herkes görüp anlar.

Bulduğunuz kelime içinde, Türkiye Patent internet sitesini tavsiye ediyorum size. Patentini alıp gazetelere satın.

Sizin yaptığınız aslında kışkırtma. Kışkırtma yapan birisi de, buna kanan olmadığı sürece birşey elde edemez. Bu zamana kadar iyi niyetli olduğunuzu düşündüğüm için size cevap veriyordum ama iyi niyetli olduğunuzu düşünmediğim için artık size cevap vermeyeceğim. Gerekenleri söyledim ben.

Saygılar

-InVi-
27-07-2009, 22:45
Nogda bahsi gecen videoda zaten "müslüman" yok.....
bahsi gecen magdur kiz bir yezidi.....görüntüde irakli yezidiler görünmekte....

bakin bu arkadaslarin niyeti "gözün üstünde kas var" deyip islam ve müslüman ile herseyi elestirmek, sizde biraz uyanik olun, bunlarin "islam ile alakasi" yok yerine, bunlarin aslini arkadsalar ile paylasin....bu carpitma yalan yanlis desenformasyonun yayinlandigi dönem ise, hükümetin basörtüsüne düzenlemeye calistigi dönemde olmasi, her uyanik insani biraz kuskulandirmali....sizi de !

AB Parlamentosunda gezen yanıltıcı taşlama videosu
http://www.21yyte.org/tr/yazi.aspx?ID=527&kat=3

Milliyet 2 YALAN Haberi için ÖZÜR DİLEDİ
http://www.izafet.com/guncel-olaylar/233917-milliyet-2-yalan-haberi-icin-ozur-diledi.html

Recim haberi özrü

http://www.milliyet.com.tr/2008/02/11/ombudsman/okur01.html

Ekrem Dumanlı şöyle yazdı: "Haberin doğru hali, 3 Mayıs 2007'de Milliyet'in internet sitesinde yayınlanmış. 'Çarpıtılmamış hali' kendi sitesinde dururken Milliyet gibi önemli bir markanın internet sitesinde böyle bir büyük hata yapılması şaşırtıcı. Hata diyorum; çünkü haber siteden aynı gün çıkarıldı."
derya sazak özür diliyorhaberin doğrusu daha önce bizde yayınlanmıştı
bir hata olmuş diyor

nogada
27-07-2009, 22:58
Anladım sayın invi...

Uyarınız için teşekkürler.

unbe
27-07-2009, 23:34
şiddet içerikli video ve konuyla alakalı iletileri kaldırdım.biraz daha dikkat lütfen.

the-imam
31-07-2009, 22:21
kuranda kadını kötüleyen ve güçsüz olduğunu söyleyen tek bir ayet bulun ve yazın arab ülkelerinin yönetim biçimini islamla aynı kefeye koymayın dini sapıtmakta insanın elinde düzgün kullanmakta araplar sapıtıyorsa ne yapalım çözüm bulanda yazsın dikkati şuraya çekmek istiyorum dinamit ilk olarak maden çıkarmak için yapılmıştı ancak insan bunu diğer amaçlara sapıtırsa onu dinamiti icat eden adam ne yapsın ??

Molloch
31-07-2009, 23:09
kuranda kadını kötüleyen ve güçsüz olduğunu söyleyen tek bir ayet bulun ve yazın arab ülkelerinin yönetim biçimini islamla aynı kefeye koymayın dini sapıtmakta insanın elinde düzgün kullanmakta araplar sapıtıyorsa ne yapalım çözüm bulanda yazsın dikkati şuraya çekmek istiyorum dinamit ilk olarak maden çıkarmak için yapılmıştı ancak insan bunu diğer amaçlara sapıtırsa onu dinamiti icat eden adam ne yapsın ??Görevimiz...

Al Nisa Suresi, Ayet 34:
Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. Başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın, onları dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

pervane
24-11-2011, 23:02
Ne vardı ki bu başlıkta! okuyucuların hatırlattığı iyi oldu..inanırlar ile tartışmamız yarım kalmış..revize edilmiş din mi? yeni bir din mi? anket olarak inanırlara sormak istiyordum ama bu başlık yeri değil.