PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuran'a Göre Sperm(Meni) Nerede Üretilir?

selanikli
17-07-2010, 21:50
Bir soru daha soralım bakalım Müslüman kardeşlerimize.
Ama söz, bu sorunun altından bir çelişki çıkmayacak.

Soruyorum:

Kuran'a göre sperm(Meni) nerede üretilir?

evrensel-insan
17-07-2010, 21:55
Saygideger Selanikli;

Sperm konusu, bir yonuyle asagidaki baslikta, tartisildi. Istersen, bir goz at.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=17105

Saygilarimla;
evrensel-insan

selanikli
17-07-2010, 22:03
Saygideger Selanikli;

Sperm konusu, bir yonuyle asagidaki baslikta, tartisildi. Istersen, bir goz at.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=17105

Saygilarimla;
evrensel-insan

Sayın evrensel-insan;

ben konuyu başka bir açıdan ele alıyorum.
Dolayısıyla bir tekrar durumunun sözkonusu olmadığını düşünüyorum.

Kuran spermin nerede üretildiği sorusuna ne cevap vermiş? Bunu öğrenmek istiyorum.
Yalın, 3-5 kelime. Hepsi bu.

Keep Away
17-07-2010, 22:06
Kuran'da spermin nerede üretildiğine dair bilgi yok bildiğim kadarıyla.

aliyarasfal
17-07-2010, 23:07
Sayın Keep Away,;
Yine müthiş bir yanlışa parmak basıldığını görüyorum. Çünkü ben kurana göre spermin nerde üretildiği konusundada bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan ayet olduğunu hatırlıyorum. Konu sahibi olarak siz bekliyorsunuz madem , bende bekleyeyim.
Şimdilik saygımla gittim...

kim
17-07-2010, 23:15
belkim yararlı olur.

http://www.netdoctor.co.uk/menshealth/facts/semenandsperm.htm

aliyarasfal
17-07-2010, 23:46
Sayın selanikli;
Bir önceki mesajımda yanlışlıkla konu sahibi olarak sizi değil Sayın Keep Awayi yazmışım. Özür dilerim.

Bu arada ayetleri buldum. Onlarıda yazıyorum izninizle.

Tarık Suresi-6

1.hulika: yaratıldı 2.min: den 3.mâin: su, sıvı 4.dâfikın: kuvvetle atılan

Meali: Kuvvetle atılan bir sıvıdan yaratıldı.

Tarık Suresi-7

1.yahrucu: çıkar 2.min beyni: arasındadan 3.es sulbi: omurga 4.ve et terâibu: ve göğüs kemikleri, göğüs kafesi

Meali: Bu su, bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.

Şimdilik kurana göre sperm nerde üretilir sorunuza cevap olan ayetleri yazıp, gerçekte ise nerde üretildiği kısmını size bırakıyorum...

kim
17-07-2010, 23:52
Durun gitmeyin bide şuna bakın.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/405440.asp

selanikli
18-07-2010, 10:34

Sayın Kim,
siz Müslüman bir üyesiniz.
Soru da Kuran'a göre nedir diyor.
Neden ısrarla Kuran'a göre bu iş nasıldır sorusunu es geçip başka linkler verdiğinizi anlamadım.

Ben Kuran'ın ne dediğini soruyorum.

selanikli
18-07-2010, 10:37
Müslüman yazarlar, aliyarasfal arkadaşımızın yazdığı kabulünüz müdür?
Böyle mi yazmaktadır Kuran?
Yok mu bir ses, bir nefes verecek?

Haydi, gerçeğe sadakatınızı gösterin, bekliyoruz.

kim
18-07-2010, 12:49
Sayın Kim,
siz Müslüman bir üyesiniz.
Soru da Kuran'a göre nedir diyor.
Neden ısrarla Kuran'a göre bu iş nasıldır sorusunu es geçip başka linkler verdiğinizi anlamadım.

Ben Kuran'ın ne dediğini soruyorum.

Abi bende bilimin Kuranı nasıl dogruladını söylüyorm.:attention:
Linkleri oku.
beynini aç. çünkü beyin paraşüt gibidir. açıkkene çalışır (wrıtten by Nova)

Senin gelişin zaten çarşambadan belliydi. Konuyu açarkene
ne diyeceğinde anlaşılıyodu. Bende biraz İnançtan uzak bilimsel bir
çalışma ortaya koyayım dedim. :clock:

hackercesur
18-07-2010, 13:22
Tanrı da hep erkeklerin sıvısına deginiyor. Yumurta hücresinden evrelerinden bahsetmiyor.

Bilmiyormuydu acaba ?

aliyarasfal
18-07-2010, 13:23
Sayın kim;
Bilimsel açıklama demişken birde spermin nerde üretildiğini açıkça yazsan ve sonra ayetle çelişip çelişmediğini tartışsak nasıl olur? Verdiğin linkler güzel bilgiler içeriyor ama konuya sebep ayetleri karşılamıyor.
Evet buyrun cevap hakkınızı kullanın.

kim
18-07-2010, 13:33
Sayın selanikli;
Bir önceki mesajımda yanlışlıkla konu sahibi olarak sizi değil Sayın Keep Awayi yazmışım. Özür dilerim.

Tarık Suresi-6

Tarık Suresi-7

1.yahrucu: çıkar 2.min beyni: arasındadan 3.es sulbi: omurga 4.ve et terâibu: ve göğüs kemikleri, göğüs kafesi

Şimdilik kurana göre sperm nerde üretilir sorunuza cevap olan ayetleri yazıp, gerçekte ise nerde üretildiği kısmını size bırakıyorum...

Sayın kim;
Bilimsel açıklama demişken birde spermin nerde üretildiğini açıkça yazsan ve sonra ayetle çelişip çelişmediğini tartışsak nasıl olur? Verdiğin linkler güzel bilgiler içeriyor ama konuya sebep ayetleri karşılamıyor.
Evet buyrun cevap hakkınızı kullanın.

Bakın yanıt zate sizin birinçi iletinizde. Yavaş yavaş Kuranı
annamaya başladınız. Sıra özümsemede.:photo:
Allah hidayet versin inşallah.:amen:

Felsefeci 87
18-07-2010, 13:39
Abi bende bilimin Kuranı nasıl dogruladını söylüyorm.:attention:
Linkleri oku.
beynini aç. çünkü beyin paraşüt gibidir. açıkkene çalışır (wrıtten by Nova)

Senin gelişin zaten çarşambadan belliydi. Konuyu açarkene
ne diyeceğinde anlaşılıyodu. Bende biraz İnançtan uzak bilimsel bir
çalışma ortaya koyayım dedim. :clock:

Bilimde kesin doğrular yoktur. Bilim her zaman gelişmeye, ilerlemeye açıktır. Bilimin bugün doğruladığı bir tez, ilerleyen bir zamanda çürüyebilir. Örnek verecek olursak; Kuran'da big bang teorisinden bahseden ayetler var diyelim. Bugün de big bang teorisi bilimsel olarak kabul edilmektedir. Ama yarın, o teoriyi çürüten başka bi teori karşımıza çıktığı takdirde ne olacak? Senin Kuran'ın yalancı bir kitap olmayacak mı? Bunu hiç düşünmüyor musun?

aliyarasfal
18-07-2010, 13:43
Sayın kim;
Sıradan polemik ile işi idare edip geçiştirme oyununuz pek tutmasada sizin seçiminiz, ayetleri tekrarladığınız için teşekkürler. Birde siz şu kuranı anlasanız sorun kalmayacak, yavaş bile olsa anladığınızı söyleyemeyeceğim. Neyse konuyu bulandırıp, cevap vermemek sizin tercihiniz. Bakalım gerçekte sperm nerde üretilir sorusuna cesaret edip cevap veren çıkacak mı?
Bu arada sizden ricam isterseniz ayetleri iyice okuyup, googledanda testis yazıp araştırıp okuyup, karşılaştırıp bir cevap vermenizdir. Belki direk tartışmanın özüne girmeyi başarırız beraber.

aliyarasfal
18-07-2010, 13:46
Bilimde kesin doğrular yoktur. Bilim her zaman gelişmeye, ilerlemeye açıktır. Bilimin bugün doğruladığı bir tez, ilerleyen bir zamanda çürüyebilir. Örnek verecek olursak; Kuran'da big bang teorisinden bahseden ayetler var diyelim. Bugün de big bang teorisi bilimsel olarak kabul edilmektedir. Ama yarın, o teoriyi çürüten başka bi teori karşımıza çıktığı takdirde ne olacak? Senin Kuran'ın yalancı bir kitap olmayacak mı? Bunu hiç düşünmüyor musun?

Sayın felsefeci 87 bu konuda bilimin yanılacağı bir nokta yok, testisin ne işe yaradığıda yeride kesin ve doğru bilgidir, lütfen konuyu dağıtmazsanız sevinirim. Şimdilik saygımla gittim...

Felsefeci 87
18-07-2010, 13:48
Sayın felsefeci 87 bu konuda bilimin yanılacağı bir nokta yok, testisin ne işe yaradığıda yeride kesin ve doğru bilgidir, lütfen konuyu dağıtmazsanız sevinirim. Şimdilik saygımla gittim...

Sözlerinize dikkat ederseniz sevinirim.. Ben ne dediğim gayet iyi biliyorum. Burda bi örnek vermeye çalıştım. Anlamadıysanız o sizin anlayışsızlığınız.

aliyarasfal
18-07-2010, 13:53
Sayın felsefeci 87;
Teşekkürler , sizin ne dediğinizi bildiğinize eminim, anlayışsızlığımda konu dışı, Sözlerimde çok dikkatliyim, kişilerle değil fikirlerle işimiz taktir edersiniz.Tekrar teşekkürler ve şimdilik konuya dönüp saygımla gittim...

kim
18-07-2010, 15:29
Sayın kim;
Sıradan polemik ile işi idare edip geçiştirme oyununuz pek tutmasada sizin seçiminiz, ayetleri tekrarladığınız için teşekkürler. Birde siz şu kuranı anlasanız sorun kalmayacak, yavaş bile olsa anladığınızı söyleyemeyeceğim. Neyse konuyu bulandırıp, cevap vermemek sizin tercihiniz. Bakalım gerçekte sperm nerde üretilir sorusuna cesaret edip cevap veren çıkacak mı?
Bu arada sizden ricam isterseniz ayetleri iyice okuyup, googledanda testis yazıp araştırıp okuyup, karşılaştırıp bir cevap vermenizdir. Belki direk tartışmanın özüne girmeyi başarırız beraber.
sayın aliyarasafal

Ben herhangi bişeyi bulandırmıyorum. Konuyu açan
selanikli dezarfarmasyon görevlisinin zate niyetinin Tarık suresi
olduğu açıktı diyorum.
Bende bunu düşünerekten konuya yardımcı
olsun diyerekten o linkleri verdim.
Haaa ister okursunuz. ister kuma gömersiniz aklınızı.
o size kalmış.

Birinci linkte sperm işinin yüzde 5inin taş..larda gerçekleştini söylüyo
bilim adamları.
Gerisi nerelerde acaba.:boink:

kim
18-07-2010, 15:33
Bilimde kesin doğrular yoktur. Bilim her zaman gelişmeye, ilerlemeye açıktır. Bilimin bugün doğruladığı bir tez, ilerleyen bir zamanda çürüyebilir. Örnek verecek olursak; Kuran'da big bang teorisinden bahseden ayetler var diyelim. Bugün de big bang teorisi bilimsel olarak kabul edilmektedir. Ama yarın, o teoriyi çürüten başka bi teori karşımıza çıktığı takdirde ne olacak? Bunu hiç düşünmüyor musun?

sayın hiristiyan arkadaş sözlerine dikkat ederen sevinirim.
Dinime dil uzatma yetkisini sana kim verdi.:mad2:

Bakınız üstelik bu konuda bilim kesinnikle yanılmıyomuş.:yo:

Felsefeci 87
18-07-2010, 16:52
sayın hiristiyan arkadaş sözlerine dikkat ederen sevinirim.
Dinime dil uzatma yetkisini sana kim verdi.:mad2:

Bakınız üstelik bu konuda bilim kesinnikle yanılmıyomuş.:yo:

Bak ben hristiyan değilim.

Ayrıca dinine dil uzatan yok, eğer azcık beynin varsa ne demek istediğimi anlarsın..

Hadi şimdi, kolay gelsin..

Keep Away
18-07-2010, 20:37
Sayın aliyarasfal

Bu konuyu bir Müslümanla tartıştığımda çelişki iddiamdan vazgeçmiştim. Mealcilerin bir hatasından kaynaklandığını düşündüğüm bir yanlış algılama olarak görüyorum sperm konusunu. Ama ince kıvırtmalar da olabilir, bunu muhtemelen ileride anlayacağız.

5-Onun için insan bir düşünsün neden yaratıldığını!
6-Bir atılgan sudan yaratıldı.
7-Ki, arka kemiği ile göğüs kemikleri arasından çıkar.
8-Elbette O, onu döndürmeğe kadirdir.

7. ayette bahsedilen çıkan şey 8. ayete bakıldığında meni olamaz gibi duruyor, zira döndürülcek olan şey insan olmalı, meni değil. Bu benim basit bilgimle yaptığım yorum, sizlerin bu konudaki yorumlarını görmek dileğim.

selanikli
18-07-2010, 20:43
aklıma bu sitede tanıdığım bazı münkirler geldi!

Bu sitede kendini münkir olarak tanımlayan hiç kimse yok.

Bu yalancılığı ve hakareti iş edinmiş adamı insan haklarına saygıya, forum yöneticilerini göreve davet ediyorum.

selanikli
18-07-2010, 20:50
Sayın selanikli;

Tarık Suresi-6

Tarık Suresi-7

Sayın Kim;

sen oraya linkler ekleyip duruyorsun da, bu linkte yazanları okuyunca ne anlıyorsun bu meçhul.

Cesaretin var ise eğer, yaz bu konuda Kuran'ın ne dediğini, Kuran'dan ne anladığını ki konuşabilelim.
Eğer niyetin ve cesaretin var ise.

Zavallı cahil Müslümanlar'a saatlerce ahkam kesmeyi biliyorsunuz ama buraya gelince dut yemiş bülbüle dönüyorsunuz.
Karnınızdan konuşmaya başlıyorsunuz.

aliyarasfal
18-07-2010, 21:53
Birileri yine çarpıtıp, kimse arapça bilmiyor zannı ile işi kuru lafa boğmuş.
Tarık suresi 5

1.fe: artık 2.li yenzur(i): baksın 3.el insânu: insan 4.mimme: neden, nasıl 5.hulıka: yaratıldı

Meali:İnsan baksın artık nasıl yaratıldığına

Tarık Suresi-6

Tarık Suresi-7

Beş ve altıncı ayetler spermi anlatır,insanın yaratılışına dem vurarak neden yaratıldığını söyler. Nasıl doğduğunuzdan yada ana karnından bahsetmez, tam tersi erkeğin üreme olayının tarifidir açıkça. Ayet 7 dede bu sıvının( spermin) vücudun hangi bölgesinden geldiğini açıklar.

Kelimelerin net anlamı yukardadır. Kim nasıl zorlarsa zorlasın, çok nettir ayette neyin tarif edildiği. İsteyen gider arapçayı iyi bilen birilerini bulur ve sorar kelimelerin ve ayetlerin anlamını.

Ana karnını çağrıştıracak bir kelime bile yoktur şu ayetlerde. Ayetlerdeki kelimelerin sözde çevirisini verirken onu bile tam çevirmeyip sonra orda olmayan kelimeler varmış çabası ile farklı anlamlar çıkartmaya çalışmak telaşlı bir çaba geldi bana.

Sperm sırt kemiği ile kaburga arasında üretilmez, direk testislerde üretilir. İşte bu büyük hatanın örtpas edilme çabası tuhaf savunma mekanizmaları geliştiriyor sanırım. Aslında çokta şaşırmıyorum, kalbi düşünme organı sanan insanların sperminde karın bölgesinden geliyor sanmaları doğal. Tanrısal bilgi eksikliğimi yoksa kutsal kitap sanılanın insan üretimi olduğu gerçeğimi daha mantıklı? İkiside kötü sanırım kayıtsız şartsız inanan kişi için, savunulacak tarafı yok, reddedilemezde, çünkü tanrısal olduğuna inanmış, insanlar tarafından üretildiği düşüncesi ise gerçek olduğu halde daha zor sanırım. Arkadaşlar lütfen düşünün, sadece sakin sakin düşünün bir süre, inceleyin.

nihilist
18-07-2010, 21:59

Bu yalancılığı ve hakareti iş edinmiş adamı insan haklarına saygıya, forum yöneticilerini göreve davet ediyorum.

bu sitede bir çok münkir var.
müslümanlar hristiyanlar ve yahudiler münkirin en önde gidenleridir.
eğer akıl adamı değil de iman adamı iseniz, imanınıza uymadığı müddetçe gerçeği inkar etmekten başka seçeneğiniz yoktur.

bazıları gerçeği arar ve bulduğunda kabul eder.
bazıları ise gerçeği ancak imanına uyarsa kabul eder yok uymazsa inkar eder.
inkar; dindarın kaderidir.
onlar münkirdir hatta kafirdir.
gereğinde gerçeği örtbas etmekten çekinmez ve utanmazlar.

evrensel-insan
18-07-2010, 22:01
Saygideger aliyarasfal;

Insanoglunun, bilimsel olarak, nasil olustugunun aciklanmasi ve buradaki spermin rolunun ortaya konmasi, hangi tarihlere rastlar. Islam oncesine mi/sonrasina mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

aliyarasfal
18-07-2010, 22:17
Sayın evrensel-insan;
Spermin nasıl oluştuğu ve rolü ile ilgili çalışmalar yanılmıyorsam 18.yy ile 19.yy lar arasındaki biyoloji ile ilgili bilimsel çalışmaların sonucu. Tam tarih isterseniz biraz araştırma gerekir. Yanlız destekleyici bilgi olarak ilk hücrenin keşfi ingiliz bilim adamı Robert Hooke tarafından 1665 yılında yapılan çalışmanın sonucudur. Hücrenin keşfi bu kadar geçken, spermin üremeye araç olduğu bilgisi daha güncel ve gözleme dayalı bilgi olduğundan çok eskiden beri bilinmekte. Ancak testisin ne işe yaradığı hücrenin keşfi ile hızlanan biyolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

evrensel-insan
18-07-2010, 22:34
Saygideger aliyarasfal;

Sormamin sebebi, Kuran'in yazildigi yillarda, yani M.S. 700'lerde, bilimsel aciklamalar, bu konuda ne duzeyde idi. Cunku sonucta insanoglu kendisini bildi bileli, geldigi yerin disi rahmi oldugunu gormus ve gozlemlemistir. Sorun hep, zamansal ilk te yatmaktadir. Cunku sonucta, mitolojik olarak Adem/Havva'dan sonra insanoglu neslinin uremesinin disinin ana rahminden oldugu bilinen bir olgudur.

Asil Kuran'da ve/veya diger dini rehberlerde (Incil/tevrat, Zabur v.s.) mitolojik ilk aciklamalarinin disinda, bu gercegin ortaya konmasi gerekirdi. Ancak bundan sonra, bir insanoglunun nasil olustugunun her turlu evresi yine gozlem ile ve bilimsel inceleme, arastirma ile ortaya zaten konabilirdi ve nitekim kondu da.

Oyuzden, hem Kuran'in esinlendigi, onceki dini rehberlere, hem de o tarihteki insanoglunun bu konuda bilimsel olarak ne duzeyde olduguna bakmak ve gormek, konunun aydinliga kavusmasi acisindan, onemlidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

kim
18-07-2010, 23:55

bu sitede bir çok münkir var.
müslümanlar hristiyanlar ve yahudiler münkirin en önde gidenleridir.
eğer akıl adamı değil de iman adamı iseniz, imanınıza uymadığı müddetçe gerçeği inkar etmekten başka seçeneğiniz yoktur.

bazıları gerçeği arar ve bulduğunda kabul eder.
bazıları ise gerçeği ancak imanına uyarsa kabul eder yok uymazsa inkar eder.
inkar; dindarın kaderidir.
onlar münkirdir hatta kafirdir.
gereğinde gerçeği örtbas etmekten çekinmez ve utanmazlar.

Sayın Münkirler siz hiç TDK sözüğüne bakmayı akıl etmezmisiniz.
Sızlanmayın. Sizin Türkçedeki adınız böyle.
Alchindus amca uydurmamış.
TDK böyle tanımlamış sizi.:smokin:

münkir Ar. munkir sf. 1. İnkâr eden, kabul etmeyen. 2. Tanrı'nın varlığına inanmayan, Tanrı'nın varlığını inkâr eden (kimse).
Güncel Türkçe Sözlük

http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=m%FCnkir&ayn=tam

kim
19-07-2010, 00:10
Sayın Kim;

sen oraya linkler ekleyip duruyorsun da, bu linkte yazanları okuyunca ne anlıyorsun bu meçhul.

Cesaretin var ise eğer, yaz bu konuda Kuran'ın ne dediğini, Kuran'dan ne anladığını ki konuşabilelim.
Eğer niyetin ve cesaretin var ise.

Zavallı cahil Müslümanlar'a saatlerce ahkam kesmeyi biliyorsunuz ama buraya gelince dut yemiş bülbüle dönüyorsunuz.
Karnınızdan konuşmaya başlıyorsunuz.

Sayın Selanikli
Alchindus amca TDK nun tarifini verdi kelimeyi sizin için kullandı diye
candarmaları göreve davet ediyorsunda.
müslümanlara cahil demeyi hangi otoriteye dayanaraktan rahatça
söyleyebiliyorsun.
Ayna yokmu yakınınızda ayna.:(

kim
19-07-2010, 01:01
Birileri yine çarpıtıp, kimse arapça bilmiyor zannı ile işi kuru lafa boğmuş.
Tarık suresi 5

1.fe: artık 2.li yenzur(i): baksın 3.el insânu: insan 4.mimme: neden, nasıl 5.hulıka: yaratıldı

Meali:İnsan baksın artık nasıl yaratıldığına

Tarık Suresi-6

Tarık Suresi-7

Beş ve altıncı ayetler spermi anlatır,insanın yaratılışına dem vurarak neden yaratıldığını söyler. Nasıl doğduğunuzdan yada ana karnından bahsetmez, tam tersi erkeğin üreme olayının tarifidir açıkça. Ayet 7 dede bu sıvının( spermin) vücudun hangi bölgesinden geldiğini açıklar.

Kelimelerin net anlamı yukardadır. Kim nasıl zorlarsa zorlasın, çok nettir ayette neyin tarif edildiği. İsteyen gider arapçayı iyi bilen birilerini bulur ve sorar kelimelerin ve ayetlerin anlamını.

Ana karnını çağrıştıracak bir kelime bile yoktur şu ayetlerde. Ayetlerdeki kelimelerin sözde çevirisini verirken onu bile tam çevirmeyip sonra orda olmayan kelimeler varmış çabası ile farklı anlamlar çıkartmaya çalışmak telaşlı bir çaba geldi bana.

Sperm sırt kemiği ile kaburga arasında üretilmez, direk testislerde üretilir. İşte bu büyük hatanın örtpas edilme çabası tuhaf savunma mekanizmaları geliştiriyor sanırım. Aslında çokta şaşırmıyorum, kalbi düşünme organı sanan insanların sperminde karın bölgesinden geliyor sanmaları doğal. Tanrısal bilgi eksikliğimi yoksa kutsal kitap sanılanın insan üretimi olduğu gerçeğimi daha mantıklı? İkiside kötü sanırım kayıtsız şartsız inanan kişi için, savunulacak tarafı yok, reddedilemezde, çünkü tanrısal olduğuna inanmış, insanlar tarafından üretildiği düşüncesi ise gerçek olduğu halde daha zor sanırım. Arkadaşlar lütfen düşünün, sadece sakin sakin düşünün bir süre, inceleyin.

Sayın aliyarasfal

7. ayette Bu su diye bir ifade eklemişiniz.:nono:
bu orjinal metinde hangi kelime nerede size yardımcı olayım.
latince ayet metni şöyle. :gossip:
Yahrucu min beynissulbi vetteraib
burada Bu su ifadesi nerde.:(

bakın sizde kelime meali vermişiniz.
burda Bu su yok nerden ilham ile.
eklediniz bunu.:twitch:

nihilist
19-07-2010, 01:13
bay kim

münkir, inkar edendir.
tanrı yoktur ki varlığı inkar edilsin.
dolayısıyla; münkir kelimesini tanrıyı inkar eden diye çevirmek kendi içinde tutarsızdır.

ancak sen ve senin gibiler, mesela dinlerine uymadığı zaman apaçık gerçekleri peşinen inkar edersiniz.
o yüzden münkir size denir.
hatta inkar etmekle kalmaz gerçekleri örtebilmek için her türlü yalan hile ve üçkağıta da tevessül edersiniz.
o yüzden kafir kelimesi de size yakışır, münafık kelimesi de.

bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar denilirken kastedilen şey; spermmidir, yoksa insanmıdır buna arapça bilenler karar versin.

bu arada,kalp denen organın nasıl düşünebildiğine de karar versinler de görelim.

kim
19-07-2010, 01:26
bay kim

münkir, inkar edendir.
tanrı yoktur ki varlığı inkar edilsin.
dolayısıyla; münkir kelimesini tanrıyı inkar eden diye çevirmek kendi içinde tutarsızdır.

ancak sen ve senin gibiler, mesela dinlerine uymadığı zaman apaçık gerçekleri peşinen inkar edersiniz.
o yüzden münkir size denir.
hatta inkar etmekle kalmaz gerçekleri örtebilmek için her türlü yalan hile ve üçkağıta da tevessül edersiniz.
o yüzden kafir kelimesi de size yakışır, münafık kelimesi de.

bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar denilirken kastedilen şey; spermmidir, yoksa insanmıdır buna arapça bilenler karar versin.

bu arada,kalp denen organın nasıl düşünebildiğine de karar versinler de görelim.

sayın nihilis bu konudaki şikayetinizi
TDK a yapabilirsiniz. http://www.tdk.org.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF6 A5A2497543C96C6

Biz Türkçe konusunda en yetkin kurum
oldunu düşünüyorz.
Kelimenin anlamını TDK sözlükünden ögreniyoruz.:typing:

münkir Ar. munkir
sf. 1. İnkâr eden, kabul etmeyen. 2. Tanrı'nın varlığına inanmayan, Tanrı'nın varlığını inkâr eden (kimse).
Güncel Türkçe Sözlük

ayrıcamada buradaki konu kalp deyil.
bu bildim kadarıynan başka yerde tartışılıyodu.
Onuda orada tartışabilirsiniz.
Ne iş doslarınız sıkıntıya düştüde hedefmi saptırıyosunuz.:whistle:

nihilist
19-07-2010, 01:41
sayın kim

ben kimsenin sıkıntısını giderebilmek adına konu saptırmam.
kimseyi bir otoriteye şikayet etmem.
tdk gibi bir kurumu da kendime muhatap almam.

ama doğru bildiğimi de söylemekten geri durmam.
münkir inkar edendir.
ne inkar edilir.
gerçek inkar edilir.
gerçek nedir.
sizin inandığınız masal kitabının anlatageldiği hikayeler olmadığını biliyoruz en azından.
yalanı redetmekle , gerçeği inkar etmek arasındaki farkı dikkate aldığımızda; münkir beni değil sen ve senin gibileri tarif eder.

siz dindarların tarihi inkar etmek üzerinedir.
bilimin ortaya koyduğu ne varsa inkar edenler , gerçeği görmezden gelenler üstünü örtenler sizlersiniz.
balçıkta batan güneşe, bir gemiye doldurulan hayvanlara, cinlere perilere inanan masalcılar, bu masallara inanabilmek adına işinize gelmeyen masallarınıza uymayan ne kadar gerçek varsa peşinen inkar edersiniz.

kim
19-07-2010, 01:52
Sayın nihilis
Türkçe dilini ben icat etmedim.
bilmedim kelimelerdede başvuru yerim TDK sözlüktür.
ne diyor sözlük bidaha bakalım.

münkir Ar. munkir
sf. 1. İnkâr eden, kabul etmeyen. 2. Tanrı'nın varlığına inanmayan, Tanrı'nın varlığını inkâr eden (kimse).
Güncel Türkçe Sözlük

sizin muattap almam demeniz güneşi örtmüyor.
Saygılar.

nihilist
19-07-2010, 01:58
sayın kim

o sözcük türkçe değil zaten.
bak yanında ''ar'' yazıyor.
yani arapça.
münkir inkar eden demektir.
ancak sizin tanrıdan geldiğini varsaydığınız kitabınız bu kelimeyi her zaman yaptığı gibi demogojik anlamda kullanmıştır.

tekrar söylüyorum, anlama kapasiteniz olduğunu varsayarak.
yalan inkar edilmez.
rededilir.
gerçek ise rededilmez,inkar edilir.

bu bağlamda, münkir; eski bir masal kahramanından başka anlamı olmayan, allah denen yalanı rededene denmez.
allahın yalandan ibaret olduğu gerçeğini inkar edene denir.

ben de diyorum ki bu sitede çok münkir var.
müslümanıyla, hristiyanıyla, yahudisiyle münkirler sizlersiniz.

kim
19-07-2010, 02:09
sayın kim

o sözcük türkçe değil zaten.
bak yanında ''ar'' yazıyor.
yani arapça.
münkir inkar eden demektir.
ancak sizin tanrıdan geldiğini varsaydığınız kitabınız bu kelimeyi her zaman yaptığı gibi demogojik anlamda kullanmıştır.

tekrar söylüyorum, anlama kapasiteniz olduğunu varsayarak.
yalan inkar edilmez.
rededilir.
gerçek ise rededilmez,inkar edilir.

bu bağlamda, münkir; eski bir masal kahramanından başka anlamı olmayan, allah denen yalanı rededene denmez.
allahın yalandan ibaret olduğu gerçeğini rededene denir.

ben de diyoru ki bu sitede çok münkir var.
müslümanıyla, hristiyanıyla, yahudisiyle münkirler sizlersiniz.

Kelimenin Arapça olması. TDK nun kelime hakkında Türkçe
anlam belirtmesine engelmi.

Yani şindi hergün emlak ilannarında okuyozruz.
okazyon. okazyon.
orjinali. occasion

TDK bu kelimeyi çevirmesinmi.

okazyon Fr. occasion
a. 1. Fırsat. 2. sf. mec. Kelepir: “İlk zamanlar bilseniz ne okazyon şeyler düşüyordu.” -H. Taner.
Güncel Türkçe Sözlük

nihilist
19-07-2010, 02:12
sayın kim

ben sana o kelime arapçadır o halde tdk çevirmesin demedim.

tekrar ediyorum.
münkir: inkar edendir.

bu sitede inkar edenlerin (münkir) KİM olduğunu biliyoruz.

kim
19-07-2010, 02:18
sayın kim

ben sana o kelime arapçadır o halde tdk çevirmesin demedim.

tekrar ediyorum.
münkir: inkar edendir.

bu sitede inkar edenlerin (münkir) KİM olduğunu biliyoruz.

Bakın konu asıl yolundan saptı.
istediniz oluyo.

Ben bi kelimenin anlamını ögrenceksem TDK sözlüğüne bakarım.
Sizde öyle yaparsınız. Bu inat niye.

Siz Tarık suresinde bahsi geçen konuya deyinin en iyisi.:whip:

axial
19-07-2010, 02:21
Bakın konu asıl yolundan saptı.
istediniz oluyo.

Ben bi kelimenin anlamını ögrenceksem TDK sözlüğüne bakarım.
Sizde öyle yaparsınız. Bu inat niye.

Siz Tarık suresinde bahsi geçen konuya deyinin en iyisi.:whip:

Biraz da imla klavuzuna baksanız.

Oluyo , deyinin , ateyis

gibi kelimelerin yazılışlarını ögrenmiş olursunuz.

kim
19-07-2010, 02:27
Biraz da imla klavuzuna baksanız.

Oluyo , deyinin , ateyis

gibi kelimelerin yazılışlarını ögrenmiş olursunuz.

kardeş buna ağız deniyor.
Bilirsin sanıyom. Amadoluda Türkçe yörelere görem değişen ağızla
konuşulur.:der:
Ağızın farklı olması Türkçe olmaması annamına gelmez.

evrensel-insan
19-07-2010, 02:32
Saygideger Kim;

Yoresel agiz farklari, sadece konusma dilinde gecerlidir. Yazi dili, anlasilabilirlik acisindan, tektir. Mesela, hic bir zaman, abi, aba yazilmaz; agabey ve abla yazilir.

Oyuzden de Turkce egitim olarak, okullarda, yazi dilinin, Turkiye'nin her yoresinde, okundugu gibi, anlasilsin diye, tek bir kullanimi vardir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

nihilist
19-07-2010, 02:33
yahu sayın kim

ben münkirin KİM olduğunun anlaşılması için bu bağlamı tartışıyorum.
konu zaten birileri tarafından toparlanır.endişe etme.

inkar denen fiilin ne anlama geldiğini bileceğiz ki münkir KİM miş anlayabilelim değilmi.
ne inkar edilir.
gerçek inkar edilir değil mi.

gerçek ne.
muhammed denen bir adam eski masalları derlemiş toparlamış kendi yorumuyla anlatıp durmuş.
şimdi sen bu gerçeği kabul mu ediyorsun yoksa inkar mı ediyorsun.
boşver bana tdk sözlüğünden alıntılar yapmayı.

kim
19-07-2010, 02:40
Saygideger Kim;

Yoresel agiz farklari, sadece konusma dilinde gecerlidir. Yazi dili, anlasilabilirlik acisindan, tektir. Mesela, hic bir zaman, abi, aba yazilmaz; agabey ve abla yazilir.

Oyuzden de Turkce egitim olarak, okullarda, yazi dilinin, Turkiye'nin her yoresinde, okundugu gibi, anlasilsin diye, tek bir kullanimi vardir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Abi burası okulmu. Bi halk meclisi.
Okulda b.ku yedi diye anlatım olurmu.

yahu sayın kim

ben münkirin KİM olduğunun anlaşılması için bu bağlamı tartışıyorum.
konu zaten birileri tarafından toparlanır.endişe etme.

inkar denen fiilin ne anlama geldiğini bileceğiz ki münkir KİM miş anlayabilelim değilmi.
ne inkar edilir.
gerçek inkar edilir değil mi.

gerçek ne.
muhammed denen bir adam eski masalları derlemiş toparlamış kendi yorumuyla anlatıp durmuş.
şimdi sen bu gerçeği kabul mu ediyorsun yoksa inkar mı ediyorsun.
boşver bana tdk sözlüğünden alıntılar yapmayı.

Sayın nihilis

gerçek bu.

münkir Ar. munkir
Güncel Türkçe Sözlük

gözünü kapalı tutsanda değişmiyo gerçek.
Bari aklını açık tutaydın.:phone:

aliyarasfal
19-07-2010, 02:41
Sayın kim;
"Bu su" kelimesi benim eklemem değil, öyle bir derdim olsa zaten arapça kelimelerin tek tek anlamını yazmazdım, meali:.... şeklinde yazdığım hiç bir mealde bana ait değil, sırf kendin uydurdun demesin diye kimse asla kendim meal yazmam.(hangi meal olduğunu öğrenmek isterseniz onuda yazabilirim.) Açıp tarık suresini karşılaştırmalı okuyabilirsiniz, hepsi aşağı yukarı bu şekilde alır mealini bu surenin. Ayrıca meali çevirenlerden iyi bildiğimide, bildiğinizide sanmıyorum arapçayı. Her dide kural aynıdır, önce verilen tarif sonraki cümlelerle desteklenir, sizin zorlama yorumlara inanmak istemenizi anlıyorum, maalesef bu ayetlerde neyin tarif edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Spermin tarifi ve nereden geldiği anlatılıyor burda, bunu anlayacak kadar eminim algı ve bilginiz vardır. En azından insanın ana karnında olması yada doğumu anlatıyor diye en ufak bir kelime ile bile bağlantısı olmayan konulara ve akla mantığa sığmayacak açıklamalara sığınmayıp tekrar tekrar kendi istediğiniz kaynaklardan okuyarak düşünmenizi rica ederim.
Şimdilik saygımla gittim.

nihilist
19-07-2010, 02:45
gözüm de açık, aklım da sayın kim.

orda kelimenin kitabi ve halk dilindeki anlamı ayrı ayrı iki madde halinde verilmiş.
ben her ikisini de görüyorum.

sen de aklını açsan görebileceksin.
sana diyorum ki,
kitabi anlamı ile halk dilindeki anlamı arasında çelişki var.

kitabi anlamına göre gerçek inkar edilir.
yalan ise rededilir.

bu durumda allah denen yalanı rededene sen inkar ediyorsun denemez.
ancak; allah denen yalanın yalan olduğunu inkar edene ise münkir denebilir.

şimdi anladın mı münkir kim e denirmiş.

kim
19-07-2010, 02:47
gözüm de açık, aklım da sayın kim.

orda kelimenin kitabi ve halk dilindeki anlamı ayrı ayrı iki madde halinde verilmiş.
ben her ikisini de görüyorum.

sen de aklını açsan görebileceksin.
sana diyorum ki,
kitabi anlamı ile halk dilindeki anlamı arasında çelişki var.

kitabi anlamına göre gerçek inkar edilir.
yalan ise rededilir.

bu durumda allah denen yalanı rededene sen inkar ediyorsun denemez.
ancak; allah denen yalanın yalan olduğunu inkar edene ise münkir denebilir.

şimdi anladın mı münkir kim e denirmiş.

Nerden anladın halkk dilinde anlamı yada
kitabi anlamı oldunu.
Sonra hangisi kitabi hangisi halk dili oldunu
nasıl belirledin.
Kiriterlerin ne. Dil uzmanımısınız.
TDK uzmanlarından dahamı uzmansınız.:whistle:

Keep Away
19-07-2010, 02:48

Anlam olarak "su" nun kastedilmiş olması olanaklı gözüküyor ama mealde "su" kelimesi yok ki, bu da bir çıkış kapısı yaratıyor. Fakat anlam bütünlüğü müfessirler tarafından daha iyi anlaşılır diye düşünsem de müfessirlerin de yalanlanacağına şüphem yok. Düşünce yürüteyim;

6-Bir atılgan sudan yaratıldı.
7-Ki, arka kemiği ile göğüs kemikleri arasından çıkar.

İki kemik arasından su mu çıkıyor, yoksa...

8- Kuşkusuz O, onu diriltmeğe gücü yetendir.

kastedilen insan(onu) mı?

7. ayette insanın kastedildiğini düşünerek "bak insan buradan çıkar" düşüncesinin belirtildiğini söyleyebiliriz. Ne kadar gereksiz bir ifade olsa da Kuran bütünlüğüne uyan bir söylem. 8. ayetle de bire bir uyuşuyor. Fakat bunun kesin bir hüküm olduğunu söylemek yanlış olur zira müfessirler mevzubahsin su olduğu görüşünde.

Kesin olan bir şey var ise o da bu durumun bir mantık çıkmazına dönüşmesinin Kuran'ın yetersizliğinden kaynaklandığıdır. Ayrıca spermin bir çeşit su olduğunun belirtilmesi de dikkat çekilmesi gereken bir nokta.

evrensel-insan
19-07-2010, 02:50
Saygideger Kim;

Munkir, nekr'den tureme. Ama, nekr'in ne oldugunu TDK'da bulamadim. Nedir, nekr?

Saygilarimla;
evrensel-insan

kim
19-07-2010, 02:51
Sayın kim;
"Bu su" kelimesi benim eklemem değil, öyle bir derdim olsa zaten arapça kelimelerin tek tek anlamını yazmazdım, meali:.... şeklinde yazdığım hiç bir mealde bana ait değil, sırf kendin uydurdun demesin diye kimse asla kendim meal yazmam.(hangi meal olduğunu öğrenmek isterseniz onuda yazabilirim.) Açıp tarık suresini karşılaştırmalı okuyabilirsiniz, hepsi aşağı yukarı bu şekilde alır mealini bu surenin. Ayrıca meali çevirenlerden iyi bildiğimide, bildiğinizide sanmıyorum arapçayı. Her dide kural aynıdır, önce verilen tarif sonraki cümlelerle desteklenir, sizin zorlama yorumlara inanmak istemenizi anlıyorum, maalesef bu ayetlerde neyin tarif edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Spermin tarifi ve nereden geldiği anlatılıyor burda, bunu anlayacak kadar eminim algı ve bilginiz vardır. En azından insanın ana karnında olması yada doğumu anlatıyor diye en ufak bir kelime ile bile bağlantısı olmayan konulara ve akla mantığa sığmayacak açıklamalara sığınmayıp tekrar tekrar kendi istediğiniz kaynaklardan okuyarak düşünmenizi rica ederim.

http://www.jco.ascopubs.org/cgi/content/abstract/25/22/3198

http://www.turandursun.com/forumlar/showpost.php?p=304586&postcount=140
bu linkler yardımcı olsun size o zaman.
buyrun üşenmeyin okuyun.
Okumak cahilliğe zararlıdr haaa.:fear:

nihilist
19-07-2010, 02:55
yahu kim

münkir inkar edendir.
kelimenin etimolojisi bu.
bir de sizin ıstılah dediğiniz bir şey var ya, ona göre de allah denen yalanı inkar edene de münkir denir ya.
tdk 1. nolu maddede etimolojiyi,
2. nolu maddede de sizin ıstılahi kullanımınızı vermiş.
bunu anlamak zor değil ki.
bir de soruyorsun nerden belirledin diye.

ben de diyorum ki.
bana ne senin ıstılahından.
tdk senin ıstılahını aynen alıp oraya koyabilir.
ama bu tutarsız olmasını engellemez.

tutarsız çünkü yalan inkar edilmez, rededilir.
allah da yalanın daniskasıdır.

o yüzden o yalanı rededene değil, o yalanın yalan olduğunu inkar edene münkir denir.
bu da benim ıstılahım.

aliyarasfal
19-07-2010, 02:56
İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) (O sıvı), omurga ile göğüs kafesi arasından (orada bulunan iki sinir merkezinin organize çalışması sonucu) çıkar.
Diyanet İşleri:Bu su, bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.
Abdulbaki Gölpınarlı:Belden çıkar ve kaburga kemiklerinin arasından.
Adem Uğur(O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar.
Ali Bulaç(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Ali Fikri Yavuz(O su, erkeklerde) bel kemiği ve (kadınlarda) göğüs kemikleri arasından çıkar.
Bekir Sadak(6-7) O, erkek ve kadinin beli ile gogusleri arasindan atilagelen bir sudan yaratilmistir.
Celal Yıldırım:O, bel nahiyesi ile göğüsler nahiyesinden (oluşup) çıkar.
Diyanet İşleri (eski)(6-7) O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır.
Diyanet Vakfi(5-8) İnsan neden yaratıldığına bir baksın! Atılan bir sudan yaratıldı. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar. İşte Allah (başlangıçta bu şekilde yarattığı) insanı tekrar yaratmaya da kadirdir.
Edip Yüksel:Omurga ile kaburga kemikleri arasından çıkar.
Elmalılı Hamdi Yazır:Ki sulb ile sîneler arasından çıkar
Elmalılı (sadeleştirilmiş):Ki, arka kemiği ile göğüs kemikleri arasından çıkar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):O su, erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.
Fizilal-il Kuran:Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkan.
Gültekin Onan(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Hasan Basri Çantay:Ki (erkeğin) arka kemiği ile (kadının) göğüs kemikleri arasından çıkıyor o.
İbni Kesir:Bel kemiği ile göğüslerin arasından çıkar.
Muhammed Esed(erkeğin) beli ile (kadının) leğen kemiği arasından çıkan.
Ömer Nasuhi Bilmen(6-7) Bir atılan sudan yaratılmıştır ki, arka kemiği ile göğüs kemikleri arasından çıkıverir.
Şaban Piriş:O, bel ile göğüs kemikleri arasından çıkan.
Suat Yıldırım(6-7) O, bel ile göğüs nahiyesinden çıkan, atılan bir sudan yaratıldı.
Süleyman Ateş:Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkan (bir sudan).
Tefhim-ul Kuran(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Ümit Şimşek:Ki omurga ile göğüsler arasından çıkar.
Yaşar Nuri Öztürk:Bel ile kaburgalar arasından çıkar o su.

Ben size yine o ayetin meallerini topluca sunayım

kim
19-07-2010, 02:57
Saygideger Kim;

Munkir, nekr'den tureme. Ama, nekr'in ne oldugunu TDK'da bulamadim. Nedir, nekr?

Saygilarimla;
evrensel-insan

abi sanıyorum yanlış biliyorsun. nekr den türediğini.
sen
münker
nekir ile karıştırmış olmayasın.:crazy:

ama şölede bişey buldum. bilmem ilgisi vamı.

Türkçe - Türkçe çevirisi "nekr" (http://www.turandursun.com/forumlar/#Turkce_Turkce_translation_for_nekr)

NEKRDehâ, fetânet tr

NEKRZeki, akıllı kimse. Pek zeyrek olan

aliyarasfal
19-07-2010, 02:58
Sayın kim;
Sürekli kışkırtma ve reddederek bir yere varamazsınızda gerçekleride değiştiremezsiniz. Bildiğiniz gibi polemik yaratmaya devam edin, kimki öğüt verir almayıda bilmeli.
Şimdilik saygımla gittim..

axial
19-07-2010, 03:03

http://www.jco.ascopubs.org/cgi/content/abstract/25/22/3198

http://www.turandursun.com/forumlar/showpost.php?p=304586&postcount=140
bu linkler yardımcı olsun size o zaman.
buyrun üşenmeyin okuyun.
Okumak cahilliğe zararlıdr haaa.:fear:

Kıvırmak için birde haklı görünme çabasıyla saçma linkler koymana gerek yok. Spermin nerede üretildiğiyle ilgili çok kolay anlayabileceğiniz Türkçe kaynaklar mevcut.

http://www.saglikbilimi.com/erkeklerde-sperm-uretimi/

Okuyunda öğrenin sperm testislerde üretilir. Sizin aklınızca kuranı doğruladığınız kemik iliğinden elde etme olayı yapaydır. Konuyla da hiç bir alakası yoktur.

nihilist
19-07-2010, 03:04
abi sanıyorum yanlış biliyorsun. nekr den türediğini.
sen
münker
nekir ile karıştırmış olmayasın.:crazy:

ama şölede bişey buldum. bilmem ilgisi vamı.

sen öyle her yazdığının yanına smile koymadan bir düşün istersen.

belki nekr ile inkar da aynı kökten geliyor olabilir ha , ne dersin.

aliyarasfal
19-07-2010, 03:05
Sayın Keep Away;
Lütfen, olmayan kelimelerle meal çevrilmez, şunu kastetmiştir gibi hiç değinilmeyen bir anlama yönelenemezsiniz, su veya sıvı bir önceki ayette geçtiği için çok net belli oluyor spermden bahsedildiği. Bu nedenlede bir sonraki ayet devam niteliğinde olduğundan kastedilenin su veya sıvı olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Önceki ayetlerde insan veya doğum gibi kelimeler olsa belki haklısınız derim. Sanırım ayetleri koparmadan okursanız daha net göreceksiniz bunu.

evrensel-insan
19-07-2010, 03:07
Saygideger Kim;

Mu eki bildigim kadariyla, olumsuzluk eki. Dolayisiyle, munkir, bir seyin olumsuzu, anlamina geliyor. Muhalefet, munafik v.s.

Oyuzden, munkir deki, mu eki; neyi olumsuz yapiyor. NEYI INKAR EDIYOR?

Eger inkar edeilin, karsi cikilan, Allah ise, nkir, ya da benzeri bir kelimenin Allah kokenini vermesi lazim. Cunku, bir koken olmadan, o koken inkar edilemez, o kokene karsi cikilmaz. Inkar edilen, kabul edilmeyen kok ve olumlu olan nedir?

Eger, nekr "Zeki, akıllı kimse. Pek zeyrek olan" ise, munkir, de; "zekayi, zeyrekligi, akilliligi inkar eden, kabul etmeyen" anlami tasirki, bu da mantiksiz olur.

Oyuzden, munkir'in olumlu kokenini bulman gerekir ki, neyin inkar edildigi anlasilabilsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

kim
19-07-2010, 03:10
sen öyle her yazdığının yanına smile koymadan bir düşün istersen.

belki nekr ile inkar da aynı kökten geliyor olabilir ha , ne dersin.

aynı kökten gelebilir. ben kesin idda etmedim.
münker ve nekirle karıştırmış olmayasın dedimdi.:confused:
ayrıcanada aynı köktende gelse
nekr = nkr
münker = mnkr

biri olumlu biri olmusuz olmalı. diye düşünüyorum.
Selanikli abimizin arapçası iyidir. keşke şindi burda
olaydı.:o

kim
19-07-2010, 03:14
Saygideger Kim;

Mu eki bildigim kadariyla, olumsuzluk eki. Dolayisiyle, munkir, bir seyin olumsuzu, anlamina geliyor. Muhalefet, munafik v.s.

Oyuzden, munkir deki, mu eki; neyi olumsuz yapiyor. NEYI INKAR EDIYOR?

Eger inkar edeilin, karsi cikilan, Allah ise, nkir, ya da benzeri bir kelimenin Allah kokenini vermesi lazim. Cunku, bir koken olmadan, o koken inkar edilemez, o kokene karsi cikilmaz. Inkar edilen, kabul edilmeyen kok ve olumlu olan nedir?

Eger, nekr "Zeki, akıllı kimse. Pek zeyrek olan" ise, munkir, de; "zekayi, zeyrekligi, akilliligi inkar eden, kabul etmeyen" anlami tasirki, bu da mantiksiz olur.

Oyuzden, munkir'in olumlu kokenini bulman gerekir ki, neyin inkar edildigi anlasilabilsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Abi bide diyelimki böyle olsun.
Her yabancı kelime Türkçede ayn anlamlamı kullanılıyo.
TDK anlamını böyle veriyo.
bizde ona uyacağız.

münkir Ar. munkir
Güncel Türkçe Sözlük

nihilist
19-07-2010, 03:15
her neyse;

bu arada bir kaç şey açığa çıktı sanırım.

en önemlisi;
verilen meallerde (o su) kelimesini sayın aliyarasfalın eklemediği, zaten meallerin ağırlıklı olarak o şekilde olduğu.

münkir kelimesinin etimolojik anlamda inkar eden anlamına geldiği.
allahı rededene münkir denmesinin ise etimolojik değil ıstılahi anlamda olduğu.
bizim ıstılahımızda da KİM in münkir olduğu.
bizim ıstılahi anlamımızın gerçeği daha iyi ifade ettiği ortaya çıktı.
hadi iyi geceler sana.

kim
19-07-2010, 03:36
Kıvırmak için birde haklı görünme çabasıyla saçma linkler koymana gerek yok. Spermin nerede üretildiğiyle ilgili çok kolay anlayabileceğiniz Türkçe kaynaklar mevcut.

http://www.saglikbilimi.com/erkeklerde-sperm-uretimi/

Okuyunda öğrenin sperm testislerde üretilir. Sizin aklınızca kuranı doğruladığınız kemik iliğinden elde etme olayı yapaydır. Konuyla da hiç bir alakası yoktur.

Birinci linkteki bu bölüme bakmak
çokmu zor geliyor.
yüzde 5 testiste diyo.

Where semen is made
Contributing gland Percentage of whole ejaculate
Testicles and epididymes 5 per cent
Seminal vesicles 46 to 80 per cent
Prostate gland 13 to 33 per cent
Bulbourethral and urethral glands 2 to 5 per cent

evrensel-insan
19-07-2010, 03:39
Saygideger Kim;

TDK anlamını böyle veriyo.
bizde ona uyacağız.-Kim-

Ben bu konuyu daha once de gundeme getirmistim. TDK'nin bir "hastaligi" var. Yabanci kokenli (bu bati veya dogu olur) kelimelerde, bilhassa, kok ve olumlusunu belirtmeden, bir kelimenin, olumsuz anlamini veriyor. Bu hem linquistige (kelimenin olusum kurallari), hem de etimolojiye (kelimenin kokeninin tarihcesi) ters bir durum.

Daha once de, agnostigin anlamini vermis, gnostigin anlamini vermemisti.

Dunyanin, hic bir cografyasinda, olumlu bir anlam temeli olmadan, olumsuz bir anlam kelime olarak turetilemez.

O yuzden, TDK yabanci kokenli kelimelerini tekrar gozden gecirmesi lazim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

kim
19-07-2010, 03:45
her neyse;

bu arada bir kaç şey açığa çıktı sanırım.

en önemlisi;
verilen meallerde (o su) kelimesini sayın aliyarasfalın eklemediği, zaten meallerin ağırlıklı olarak o şekilde olduğu.

münkir kelimesinin etimolojik anlamda inkar eden anlamına geldiği.
allahı rededene münkir denmesinin ise etimolojik değil ıstılahi anlamda olduğu.
bizim ıstılahımızda da KİM in münkir olduğu.
bizim ıstılahi anlamımızın gerçeği daha iyi ifade ettiği ortaya çıktı.
hadi iyi geceler sana.

ah ne güzel. ben yaptım oldu mantığı.
TDK Türkçe sözlükte verilen karşılıkı kafanıza görem
sınıfladınız. etimolojik anlam ıstılah anlam yüklediniz.
yerseniz diye yazdınız vıınnnn.

Bir kelinmenin Türkçe anlamı için başvurulcak kaynak neresidir.
Duyamadım bidaha. yüksek sesle. helal size.
tabiki TDK Türkçe sözlük.
Ne diyor Türkçe sözlükte münkir için.

münkir Ar. munkir
Güncel Türkçe Sözlük

arapça kullanımı munkir. Türkçe kullanımı münkir.
diyormu biyerinde 1. anlam ıstılahtır.
2. anlam etmolojiktir.
Ben göremiyorum. siz görebiliyomusunuz. Ya söyleyin susmayın.
Gerçekler karşısında susan dilsiz şeytandır denir.
Hani nerede gösterin bakalım. etimolojik. ıstılah.:brushteeth:

Kendi kendiniz gelin güvey olmuşunuz sayın nihilis.:lol::lol:

Agnostikmantık
19-07-2010, 03:48
Kuran bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar diyor,bugün bilim ise testislerde üretilir diyor.Herşey gayet açık,kuran tanrı sözü olamaz...

axial
19-07-2010, 03:51
çokmu zor geliyor.
yüzde 5 testiste diyo.

Where semen is made

Ya KİM;

Bak şimdi

SPERM ve ÜRETİMİ:Her testis içinde kılcal borular vardır,kabaca içi boş incecik bir tüpü yün yumağı gibi sardığımızı farz edelim,işte testis böyle bir yapıya sahiptir ve meni(sperm ) oluşumu bu boruların içinde olur. Erginlik çağına yaklaşıldığında başlar ve yaşam boyu kesilmeden devam eder. Bir spermin üretimi yaklaşık 74 gün kadar sürer.

Spermler iki farklı karakterde olup X ve Y diye taşıdıkları dişilik veya erkeklik kromozonuna göre ikiye ayrılırlar,yani oluşacak bebeğin cinsiyetini erkekten giden sperm belirler. Eğer X spermi giderse ve annenin yumurtası(annedeki yumurta daima X tir) ile birleşirse XX olurki bu bayandır. Eğer Y spermi giderse ve annenin yumurtası(annedeki yumurta daima X idi) ile birleşirse XY olurki buda erkek bebek oluşumuna sebep olur. Yani bebeğin cinsiyetini daima baba belirler

Kaynak http://hastarehberi.com/uroloji/uroloji5/testislervesperm.htm

kim
19-07-2010, 03:53
Kuran bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar diyor,bugün bilim ise testislerde üretilir diyor.Herşey gayet açık,kuran tanrı sözü olamaz...

Bugünkü bilim yüzde 5 testidedir diyor.
sizde nihilist gibin kestirip attınız.:scared:
Biraz ders çalışın.
Yazılanları okuyun. linkleri inceleyin.
Açın beyninizi. Beyin paraşüt gibidir açıkken çalışır by Nova.:horn:

axial
19-07-2010, 03:55
çokmu zor geliyor.
yüzde 5 testiste diyo.

Where semen is made

Senin burda bahsettiklerin testislerdeki bezler. Dediğim gibi okuyorsun ama anlamıyorsun

kim
19-07-2010, 04:04
Ya KİM;

Bak şimdi

SPERM ve ÜRETİMİ:Her testis içinde kılcal borular vardır,kabaca içi boş incecik bir tüpü yün yumağı gibi sardığımızı farz edelim,işte testis böyle bir yapıya sahiptir ve meni(sperm ) oluşumu bu boruların içinde olur. Erginlik çağına yaklaşıldığında başlar ve yaşam boyu kesilmeden devam eder. Bir spermin üretimi yaklaşık 74 gün kadar sürer.

Spermler iki farklı karakterde olup X ve Y diye taşıdıkları dişilik veya erkeklik kromozonuna göre ikiye ayrılırlar,yani oluşacak bebeğin cinsiyetini erkekten giden sperm belirler. Eğer X spermi giderse ve annenin yumurtası(annedeki yumurta daima X tir) ile birleşirse XX olurki bu bayandır. Eğer Y spermi giderse ve annenin yumurtası(annedeki yumurta daima X idi) ile birleşirse XY olurki buda erkek bebek oluşumuna sebep olur. Yani bebeğin cinsiyetini daima baba belirler

Kaynak http://hastarehberi.com/uroloji/uroloji5/testislervesperm.htm

Şart oldu bi antomi resmi koyacağız.:crazy:

http://img839.imageshack.us/img839/8607/maletorso.jpg (http://img839.imageshack.us/i/maletorso.jpg/)

bak bakalım testis nireeee Seminal Vesicle nire.
Prostate Gland nire.

Biraz çalışın dersinize. öle kopi pastaynan olmuyor.:kiss:

kim
19-07-2010, 04:12
Senin burda bahsettiklerin testislerdeki bezler. Dediğim gibi okuyorsun ama anlamıyorsun

Yok ya. O bezler sende testisteyse
anatomik bi bozukluk söz konusu.:fear:
bak yukarıdaki tabloya. bide ekledğim resime.
orda yumurta gibin sarkan şey testis.
Burada yüzde 5 ürüyor. asıl ağırlıkta olan. Seminal Vesicle e üreyen.
yüzde 46-80
prostatta üreyense yüzde 13-33

doktorların prostatı nasıl kontrol ettini biliyorsundur sanıyom.:pound:
testisleri tutarak olmadını bilmen lazım.

Ha ayrıcanada bunlarda üreme için yeterli deyil.
Çık biraz daha yukarlara.

aliyarasfal
Sayın kim;
Birincisi spermlerin yüzde 5 değil, spermi koruma ve beslemeyle görevli sıvının (yani semen) yüzde beşinin testislerde üretildiği yazıyor orada. Doğrusu müthiş bir çarpıtma yapıyorsunuz. Aynı linkte spermin testislerde üretildiği, yazıyor. Sıvının çoğunluğununda yine prostatlarda ve genital bölgede üretildiği yazmaktadır. Artık insanları kandırma çabanıza son vermenizi bekliyorum.Ayrıca sende bir bak, omurga ile kaburga kemiklerinin arası nere, genital bölge neresi.

Keep Away
Sayın Keep Away;
Lütfen, olmayan kelimelerle meal çevrilmez, şunu kastetmiştir gibi hiç değinilmeyen bir anlama yönelenemezsiniz, su veya sıvı bir önceki ayette geçtiği için çok net belli oluyor spermden bahsedildiği. Bu nedenlede bir sonraki ayet devam niteliğinde olduğundan kastedilenin su veya sıvı olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Önceki ayetlerde insan veya doğum gibi kelimeler olsa belki haklısınız derim. Sanırım ayetleri koparmadan okursanız daha net göreceksiniz bunu.
Ben hala bir mantık düzensizliğinden kaynaklanmış bir durum olduğunu düşünüyorum bunun. Mealciler ve müfessirler bu konuda en hakim sayılacak kişiler fakat kişinin mantığına yatmadıkça onların bir önemi kalmıyor. Şüpheci bir kişiliğe sahip olduğumdan bu açıklamalar beni tatmin etmedi fakat bu çelişkinin matematik hatasında olduğu gibi çok açık bir durumu olsaydı benim işime gelirdi. Yani ayetleri koparmanın bir agnostiğe faydası olmaz.

kim
19-07-2010, 04:14
hadi şen ve esen kalın.
yarın işten atılmakta var. size anatomi dersi vercez diyene.:humble:

evrensel-insan
19-07-2010, 04:16
Saygideger arkadaslar;

Sperm, epididymis'te DEPOLANIR.
Spermin vucutta yapildigi yer, testicleslardir. Testicleslar sadece spermi tutarlar, Prostat Glan'da ise, SEMEN olur ve sperm serbeste eristiginde, semen ile karisarak, disari cikar.
Spermin uretildigi yer ise, testicleslarin icindeki, seminiferous tupleridir.

Burada anlasilmasi gereken, Prostat Gland ve seminal vesiclenin, sperm degil de, semen icerdigidir.

Zannedersem, karistirilan, sperm ile semendir. Gerci bunlar zaten karisip, beraberce disari atilirlar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

aliyarasfal
19-07-2010, 04:18
Saygideger Kim;

Al bir yabanci kelime sorunu daha. Semen ile sperm ayni seyler degildir.

Sperm erkek uretim hucresi. Semen de, sividir. Hucre ile sivi yolda birlesir. Beraber disari cikarlar. Sivi, hucrenin akiciligini ve kayganligini saglar. Hucre ise canlidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sayın evrensel-insan;
Öncelikle teşekkür ederim, ne yazıkki insanlar arapça yada ingilizce gibi yabancı dilleri bilmeyince yanılmaları ve yanıltılmalarıda bu nedenle çok kolay oluyor. Dilerim kendilerini dahi gerçek dışı kavramları savunmak adına kandırdıklarını farkederler...

aliyarasfal
19-07-2010, 04:19
Sayın evrensel-insan karıştırılmıyor, bile bile yapılıyor bu çarpıtma. Ki sperm sıvısı denilen semen dahi o ayetlerde anlatılan bölgede üretilmez, doğrusu bu kadar insanları kandırmaya çalışılmasını anlamakta güçlük çekiyorum.

aliyarasfal
19-07-2010, 04:19
Alıntı:
evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı http://www.turandursun.com/forumlar/images/geruh/buttons/viewpost.gif (http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=320276#post320276)
Saygideger Kim;

Sperm erkek uretim hucresi. Semen de, sividir. Hucre ile sivi yolda birlesir. Beraber disari cikarlar. Sivi, hucrenin akiciligini ve kayganligini saglar. Hucre ise canlidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Sayın evrensel-insan;
Öncelikle teşekkür ederim, ne yazıkki insanlar arapça yada ingilizce gibi yabancı dilleri bilmeyince yanılmaları ve yanıltılmalarıda bu nedenle çok kolay oluyor. Dilerim kendilerini dahi gerçek dışı kavramları savunmak adına kandırdıklarını farkederler...

Bu arada yine zamanlama hatası oldu mesajda, tekrarlıyorum...

aliyarasfal
19-07-2010, 04:23
Ben hala bir mantık düzensizliğinden kaynaklanmış bir durum olduğunu düşünüyorum bunun. Mealciler ve müfessirler bu konuda en hakim sayılacak kişiler fakat kişinin mantığına yatmadıkça onların bir önemi kalmıyor. Şüpheci bir kişiliğe sahip olduğumdan bu açıklamalar beni tatmin etmedi fakat bu çelişkinin matematik hatasında olduğu gibi çok açık bir durumu olsaydı benim işime gelirdi. Yani ayetleri koparmanın bir agnostiğe faydası olmaz.
Sayın Keep Away;
Siz birde kalbin beyin yerine koyulduğu bölümü inceleyin, konu forumda mevcut. Sizi ikna etmek yada kişileri elbette kimsenin haddi değil. Biz sadece gördüğümüz çelişkileri ortaya koyarız, gerisi insanın kendi algı ve bilgisine kalmış.

kim
19-07-2010, 04:24
Sayın kim;
Birincisi spermlerin yüzde 5 değil, spermi koruma ve beslemeyle görevli sıvının (yani semen) yüzde beşinin testislerde üretildiği yazıyor orada. Doğrusu müthiş bir çarpıtma yapıyorsunuz. Aynı linkte spermin testislerde üretildiği, yazıyor. Sıvının çoğunluğununda yine prostatlarda ve genital bölgede üretildiği yazmaktadır. Artık insanları kandırma çabanıza son vermenizi bekliyorum.Ayrıca sende bir bak, omurga ile kaburga kemiklerinin arası nere, genital bölge neresi.

semen (http://www.turandursun.com/ingilizce/semen.html) {'si:mən}

{N} meni, sperma, döl
semeni. meni, sperma, ersuyu.
semeni. meni, sperma, ersuyu.
semen* meni, bel
semen meni, sperma, ersuyu.

evrensel-insan
19-07-2010, 04:27
Saygideger aliyarasfal;

Mesajlarinizi tekrarlamaya gerek yok. Bu durum her gece bu saatlerde oluyor ve en az 10 dakikalik bir gerileme var, saatte. O yuzden, benim bu mesajimda, son yazilan mesajdan once cikacak. Yalniz siz ana sayfadan tiklarsaniz, son mesaj basligin neresindeyse orada cikar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

aliyarasfal
19-07-2010, 04:35
Sayın kim;
Hiç boş yere meni ile sıvısının karışımınada ayrım yapılmaksızın semen, meni, ersuyu denildiğini sözlük aracılığı ile ortaya koymaya çalışmayın, verdiğiniz linkte yazanlar spermi ve sıvısını ayrı ayrı ele alarak, sıvısına semen, ve sperm hücresinede sperm olarak yazarak tıbbi açıklamalarda bulunmuşlar. Şimdi siz verdiğiniz linkte yazılanları sözlüğe bakarak redmi ediyorsunuz? Ve yineliyorum, iyi bakın bakalım, ne sperm hücresi, nede sperm sıvısı( verdiğiniz linkte semen olarak geçer) kaburga kemiği ile bel kemiği arasında üremez. Bunu gözden kaçırma çabanızı iyi görüyorum. Çarpıtmayı bırakın, ya linktekiler sözlükten habersiz, yada siz sözlüğün sizi kurtarmasını bekliyorsunuz. Maalesef şansınız yok.

Tekrarlıyorum, Ne sperm nede sıvısı kaburga kemikleri ile( hatırlayınız bakalım kaburga kemikleriniz nerenizde) omurga kemiği arasında üretilmez. Sperm hücreleri testiste, yine sperm sıvısı(semen) testis, prostat ve genital bölgedeki(genital bölgeniz neresi?) bezlerde üretilir.Yani şansınız yok, bu ayetler tanrısal değil, direk insansal yanlış bilgi içerir.

evrensel-insan
19-07-2010, 04:35
Saygideger Kim;

Saygilarimla;
evrensel-insan

Keep Away
19-07-2010, 04:42
Sayın Keep Away;
Siz birde kalbin beyin yerine koyulduğu bölümü inceleyin, konu forumda mevcut. Sizi ikna etmek yada kişileri elbette kimsenin haddi değil. Biz sadece gördüğümüz çelişkileri ortaya koyarız, gerisi insanın kendi algı ve bilgisine kalmış.
Kalp konusu tarihsel-bilimsel kaynaklarla desteklenmiş harika bir konu. Daha önceden savunageldiğim, fakat söz konusu başlığı gördükten sonra bilmediğim şeyleri öğrenip daha da şaşırdığım bir mevzu. Duyurulması durumunda matematik hatasında olduğu gibi büyük sorun yaratacağı açık.

aliyarasfal
19-07-2010, 04:47
Kalp konusu tarihsel-bilimsel kaynaklarla desteklenmiş harika bir konu. Daha önceden savunageldiğim, fakat söz konusu başlığı gördükten sonra bilmediğim şeyleri öğrenip daha da şaşırdığım bir mevzu. Duyurulması durumunda matematik hatasında olduğu gibi büyük sorun yaratacağı açık.
Kesinlikle aynı fikirdeyim, ancak bunun ortaya çıkmaması için inanç sömürüsü yapan kişilerin oldukça çaba göstereceğine eminim.

evrensel-insan
19-07-2010, 04:59
Saygideger aliyarasfal;

Daha dune kadar insanoglu, bes duyuyu organlarin yaptigini saniyordu. Yani beynin islevini organa yukluyordu. Goz gorur, burun koklar, kulak duyar, el dokunur, dil tadar. Belki de hala, beyin calismadan, gozun gormeyecegini, kulagin duymayacagini, burnun koklamayacagini, elin dokonmayacagini, dilin tatmayacagini bilmeyen coktur.

Belki de beynin gormesinin en guzel izahi, bakip da gormemek durumu olabilir. Hani, halk dilinde "bos bakmak" denir ya, onun gibi.

O yuzden bilhassa, ask ve sevginin isaretinin hala kalp olmasi ve kalp olarak kalmasi da, bu nedendendir. "Kalpten sevmek" gibi. "Kalpsiz" gibi, "Tas kalpli" gibi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

aliyarasfal
19-07-2010, 05:11
Sayın evrensel-insan;
İşte güzel örneklerle anlattığınız bu konu hala çıkış noktası arayan inançlı arkadaşlarca inandıkları her şeyi kaybetme korkusundan gerçekleri ve bilimselliği bile reddedip sığınmaya çalışılan nokta konumunda. Ama bunun sadece kendini kandırmak olduğunu ,kişiliğine saldırı gibi algılamayan, bir yarışmayı kaybetmiş hissi ile davranmayıp tartışmada ben merkezli egosunun esiri olmayan, sırf gerçeği arayan ve düşünmekten kaçmayan kişilerce değerlendirilip doğruya ulaşılacağını düşünmekteyim.
Bildiğiniz gibi, kimse kimseyi ikna edemez, ancak yardımcı olur, kişinin kişilik özelliklerine ve düşünce tarzına bağlı olarak kimi gerçeklerle yüzleşir, kimi ise fanatizmin ardına sığınır ve kendi doğrularının gerçeklerle bağdaşmasada yanlışlığını asla kabul etmez.
Gerçeklerin daima kazanması dileğimle ve iyi geceler dileyerek şimdilik saygımla gittim..

evrensel-insan
19-07-2010, 05:16
Saygideger aliyarasfal;

Ben bilincli bir carpitmadan ziyade, bilmemekten kaynaklanan, ogrenilende inat oldugunu dusunuyorum. Bilmiyorum, belki de iyimserim.

Ama, boyle dusundugum icinde, karsima almak yerine, elimden geldigince aciklamayi yegliyorum. Gerci, aciklananin algilanip, algilanamamasi, tamamen aciklamayi okuyan kisinin kendi algisina kalmis bir durum.

Benden gerceklerin, bilimsel temelde aciklanmasi. Gerisi de okura kalmis.

Saygilarimla;
evrensel-insan

evrensel-insan
19-07-2010, 05:30
Saygideger aliyarasfal;

Aslinda konu din ve de inanc degil sadece. Insanoglunun nesnelere kendi ozelliklerini, sifatlarini verip, onlari konusturmasi, dile getirmesi ve hatta onlarla bag/iliski kurmasi ve de yerine gore onlara teslim olmasi ve tanrilastirmasi, eski bir aliskanlik. Kolay kolay da bu otomatiklesmis ve alisilagelmisligi bozulmayan zihniyetin ortadan kalkacagi da yok.

Belki insanoglunun bilimsellik ile inancsallik farkinin bilincine herkonuda tamamen vakif olmasi ve inancsalliga, tanrilastirmaya ihtiyac duymamasi ve de kendinden baska bir temeli temel almamasi, herseyin,kendi dahil; kendi turunun monologu oldugunu algilamasi ve bilmesi, bu temelde de inancsal bilimsellik ve bilimsel inancsalliktan arinarak, bilim ve bilimselligin epistemolojik gercekliginin farkina ve bilincine varmasi, tek cozum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

nihilist
19-07-2010, 09:38
ah ne güzel. ben yaptım oldu mantığı.
TDK Türkçe sözlükte verilen karşılıkı kafanıza görem
sınıfladınız. etimolojik anlam ıstılah anlam yüklediniz.
yerseniz diye yazdınız vıınnnn.

Bir kelinmenin Türkçe anlamı için başvurulcak kaynak neresidir.
Duyamadım bidaha. yüksek sesle. helal size.
tabiki TDK Türkçe sözlük.
Ne diyor Türkçe sözlükte münkir için.

arapça kullanımı munkir. Türkçe kullanımı münkir.
diyormu biyerinde 1. anlam ıstılahtır.
2. anlam etmolojiktir.
Ben göremiyorum. siz görebiliyomusunuz. Ya söyleyin susmayın.
Gerçekler karşısında susan dilsiz şeytandır denir.
Hani nerede gösterin bakalım. etimolojik. ıstılah.:brushteeth:

Kendi kendiniz gelin güvey olmuşunuz sayın nihilis.:lol::lol:

vınn da nedir sayın kim.
gecenin saat kaçı olmuştu, doğal olarak yatmaya gittim bende.
helal size falan türünden zayıf ironilere mi bel bağlıyorsun artık dostum.

1.anlam ıstılah değil etimolojik.
2.anlam ıstılah.

eğer bu ayrım size hitap etmediyse ,
nihilist böyle bir iddiada bulundu, dayanağı var mı diye bilenlerden sorar öğrenirsin.

tdk sözlüğünde bir çok maddede benzer durumu görebilirsin.bir kelimenin bir kaç bağlamda karşılığını verirken dilbilimsel anlamda tasnifini yapmayı pek beceremez.

örnek: kafir

tdk sözlükte üç ayrı anlam verilmiş.ancak küfr kelimesinin kökeni ortaya koyulmamış.dolayısıyla sözlüğe baktığımızda;
'kafir= gerçeği örten' anlamını göremiyoruz.
'kafir=islama inanmayan' anlamını görüyoruz.
oysa kelimenin etimolojik anlamı gerçeği örten demektir.
islama inanmayan ise ıstılahı anlamıdır.
bu konuların ustası olan arkadaşınız boş zamanlarında size biraz bu işleri öğretsin.

münkir inkar edendir.
tdk 1.anlamda bu şekildedir.bu etimolojik anlamıdır.
tdk 2.anlam münkir=allahın varlığına inanmayan kişi ise ıstılahi anlamıdır.
ben ise bunun çelişkisini ortaya koydum.
öyle ben yaptım oldu mantığıyla hareket etmedim.
ancak konu sizi aşıyorsa size öyle gelmesi de normal.

tekrar ediyorum.
tanrı yalan olduğuna göre onu rededene münkir denilmesi tutarsızdır.
gerçek, tanrı denen şeyin insan tarafıldan uydurulmuş bir kavram olduğudur.
siz müslümanlar bunu redettiğinize göre gerçeği inkar eden sizsiniz.
sizin ıstılahınıza göre gerçek tanrıdır ve onu rededen de münkir.
benim ıstılahıma göre ise tanrı yalandır ve onun yalan olduğu gerçeğini rededen de münkirdir.
tdk denen kurum sizin ıstılahınıza göre anlam yükleyebilir.otoritenin dinsel savsatalardan yana tavır almasının yegane örneği bu değil ki.

tekrar ediyorum.bu da benim ıstılahım.
küfür gerçeğin üzerini örten olduğuna göre,
kafirler de tanrıya inananlardır.
ben ne münkirim ne kafir.
benim ıstılahıma göre bu tanımlar dindarları betimler.

bu arada;
sayın aliyarasfalı ayet tercümesine (bu su) kelimesini kafadan eklediğiyle itham etmiştiniz.aksini açık bir şekilde ortaya koydu.daha sonra ise bu defa spermin testisler dışında üretildiğini ispatlamaya kalıyorsunuz.
tam olarak savunmanızı nereye dayandırdığınız da net değil.
duruma göre taktik geliştiriyorsunuz.
duruma göre taktik geliştirenler de bana hep munafık kelimesini hatırlatır..

axial
19-07-2010, 10:02
bu arada;
sayın aliyarasfalı ayet tercümesine (bu su) kelimesini kafadan eklediğiyle itham etmiştiniz.aksini açık bir şekilde ortaya koydu.daha sonra ise bu defa spermin testisler dışında üretildiğini ispatlamaya kalıyorsunuz.
tam olarak savunmanızı nereye dayandırdığınız da net değil.
duruma göre taktik geliştiriyorsunuz.
duruma göre taktik geliştirenler de bana hep munafık kelimesini hatırlatır..

Azizim;

Bence bu saflar bu linkleri diğer islami forumlarda a bakın mucize şeklindeki konulardan alıyorlar. Bunlarda okumadan anlamadan buraya koyup rezil oluyor. Birde ukela ukela anatomi dersinden bahsediyor.

Önce kaburga kemiği nere testis nere semen nedir sperma nedir onları bi öğren, cahil kalma. Kendiği verdiği sitede bile spermanın testislerde üretildiği yazıyor. Hayır bu bilinmeyen birşey değil ki ingilizce siteyle anlamadığın dilde kafa yoruyorsun. Sana türkçe sitede verdik ama karşındaki teneke olunca gelen ses tınlama oluyor.

axial
19-07-2010, 13:43
İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) (O sıvı), omurga ile göğüs kafesi arasından (orada bulunan iki sinir merkezinin organize çalışması sonucu) çıkar.
Abdulbaki Gölpınarlı:Belden çıkar ve kaburga kemiklerinin arasından.
Adem Uğur(O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar.
Ali Bulaç(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Ali Fikri Yavuz(O su, erkeklerde) bel kemiği ve (kadınlarda) göğüs kemikleri arasından çıkar.
Bekir Sadak(6-7) O, erkek ve kadinin beli ile gogusleri arasindan atilagelen bir sudan yaratilmistir.
Celal Yıldırım:O, bel nahiyesi ile göğüsler nahiyesinden (oluşup) çıkar.
Diyanet İşleri (eski)(6-7) O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır.
Diyanet Vakfi(5-8) İnsan neden yaratıldığına bir baksın! Atılan bir sudan yaratıldı. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar. İşte Allah (başlangıçta bu şekilde yarattığı) insanı tekrar yaratmaya da kadirdir.
Edip Yüksel:Omurga ile kaburga kemikleri arasından çıkar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):O su, erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.
Fizilal-il Kuran:Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkan.
Gültekin Onan(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Hasan Basri Çantay:Ki (erkeğin) arka kemiği ile (kadının) göğüs kemikleri arasından çıkıyor o.
İbni Kesir:Bel kemiği ile göğüslerin arasından çıkar.
Muhammed Esed(erkeğin) beli ile (kadının) leğen kemiği arasından çıkan.
Ömer Nasuhi Bilmen(6-7) Bir atılan sudan yaratılmıştır ki, arka kemiği ile göğüs kemikleri arasından çıkıverir.
Şaban Piriş:O, bel ile göğüs kemikleri arasından çıkan.
Suat Yıldırım(6-7) O, bel ile göğüs nahiyesinden çıkan, atılan bir sudan yaratıldı.
Süleyman Ateş:Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkan (bir sudan).
Tefhim-ul Kuran(Bu su,) Bel kemiği ile kaburgalar arasında(ki organlar)dan çıkar.
Ümit Şimşek:Ki omurga ile göğüsler arasından çıkar.
Yaşar Nuri Öztürk:Bel ile kaburgalar arasından çıkar o su.

Ben size yine o ayetin meallerini topluca sunayım

Sayın alchindus;

Arapça bilmiyoruz ama mantığımız var. Şu yukarıdaki neredeyse bütün güvenilir tefsirlerin su demesine güvenmeyelim, alchindusun çevirisine güvenelim. Hadi hacı, başka kapıya.

nihilist
19-07-2010, 13:47
sayın alchindus

sizin dediğiniz gibi, ordaki gizli özne , sözkonusu suyu değil insanı işaret ediyor olabilir.
zaten keep away de bunu özellikle belirtti.
bende belirsizlik var olduğundan hareketle bu konuda zaten yorum yapmadım.
aliyarasfal ise gizli öznenin insan değil (bu su) olduğuna kendi kafasından karar vermedi.
meallerin çoğunluğundaki tercih de bu yönde.
yani ''alenen doğru konuşmayanlar'' derken siz öncelikle bu meal yazarlarını kastediyor olmalısınız.
aslında kimin ne söylediği zaten belli iken kimi neyle suçlamaya kalktığınız belirsiz.

her ne ise ben bu başlığa zaten başlık konusundan ziyade sizin münkir iddianız üzerine geldim ve kendi iddiamı dile getirdim.
sizi savunma işini üzerine alanların meal münekkitlerinden bile bu konuda daha zayıf kaldığını hatırlatmak isterim.
bir zahmet onlara bir kelimenin ıstılahi ve dilbilimsel anlamları arasındaki farkları da öğretin.

son tahlilde bilmeden ahkam kesmek iki türlüdür.
bilmeden tenkit etmek ile bilmeden savunmak arasında fark yoktur.
ancak tenkit edenler tenkitlerini meallerin ortak hatasına dayandırmaktadır.
ki eğer hata ise hatayı ortaya koyarsınız.

ancak görünen o ki, burda bir belirsizlik olduğu, gizli öznenin insan mı yoksa sperm mi olduğunun, işaret zamirinden açıkça anlaşılamadığı tezinin, yani benim ve keep awayın tezinin hem lehte hem aleyhte ki diğer tezlerden daha tutarlı olduğu açıkken bize gerçeğe sadakatten bahsetme hakkınız olmasa gerekir.

sayın aliyarasfal kendi tercihini kullanmakla gerçeğe sadakatsizlik etmiş olamaz.
son tahlilde siz de kendi tercihinizi kullanıyorsunuz.
ortada bu belirsizlik varken kimse kendi tezini tek gerçek diye sunamaz.
siz de öncelikle bu belirsizliğe dikkat çekmediğinize göre gerçeğe sadakatiniz şüphelidir.

bu arada şakirtlerinizin başının fena halde sıkıştığı bir başlığının varlığından size bahsetmek isterim.
aslında hangi başlıktan bahsettiğimi bildiğinizi tahmin ediyorum.
ben sizin asıl o konuda bilgi ve eleştirilerinizden faydalanmak isterim.

aliyarasfal
19-07-2010, 15:29
Sayın alchindius;

Tarık 5. ayetin sadece anlamını alıp, aradaki 6. ve 7. ayetleri yok sayıp 8. ayete bağlar iseniz oldukça farklı anlamlar çıkartırsınız ki o bile aklı başında olan herkesin kabul etmeyeceği bir zorlama olur . Gerçeğe sadık kalacağınızı söylüyorsunuz madem buyrun önce sizin 6-7 yi yok sayarak verdiğiniz halde 5 ve 8 ayetleri yazıyor sonrada hepsini yazıyorum.

tarık 5
Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın.

tarık 8
Elbette o onu döndürmeğe kadirdir.

Burdan bakınca sonuç sadece insanın yaratılışını düşünmesinive tanrının döndürmeğe gücü yettiğini anlarız. Pardon döndürmek nasıl bir güç olaki?Bu durumda gerçek kelime döndürmek, yenilemek anlamında kullanılmış değilmidir?
Ne olacak şimdi, gerçek ne burda?İnsan yaratıldığına baksın, tanrı döndürebilir.

Çok anlamlı oldu bu meal değil mi?
Şimdide sırayı atlamadan yazalım

tarık 5

Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın

tarık 6

Kuvvetle atılan bir sıvıdan yaratıldı

tarık 7

bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.

tarık 8

Elbette o onu döndürmeğe kadirdir.

Şimdi ilk ayette insana hitap ederek düşünmesi isteniyor,kurana göre neyden yapıldığı açıkça yazılıyor ki bu sıvı veya su, (sperm) 7. ayette ise vücudun bel ile kabuga kemikleri arası işaret ediliyor. Yani spermi nerde üretildiği anlatılıyor.

Şimdi anlam olarak tüm meal çevirisi yapanlar arapça bilmiyor ve anlama özürlü diyen varsa buyrun okuyun, kim gerçeğe sadık kim değil. Madem gerçeklerden bahsediliyor, 5 ve 8 . ayetleri 6 ve 7 . ayetleri es geçerek okumak ve anlam yüklemeye çalışmak gerçeğin neresine sadakat oluyor?

Gelelim asıl meseleye, Hiç bir mealde 8. ayet bırakın 5. ayeti 7. ayetle bile ilişkilendirilmez. Ama gerçek diye insanlara 5 ile 8. ayetleri bağlantılı göstermeye çalışmakta ayrı bir tuhaf durum.

Neyse bu demogoji yöntemleri alışıldık, Ben asla meal çevirmem, kimsenin çarpıtıyorsun iddiasına muhatapta olmam, Gerçek net, sadece kendiniz kendinizi kandırıyorsunuz , Tavsiyem lütfen tekrar düşünmenizdir.

Sayın nihilist sizede teşekkür ederim, çok güzel açıklamışsınız ama ek bilgi vereyim ayetlerle ilgili. 8. ayet genelde tek başına çevirilir, bazı meallerde ise 9. ayetle beraber alınır yani burdaki gibi 7. ayetle beraber çevirisi yoktur.

nihilist
19-07-2010, 16:34
burada sorun

7.ayette bel ile kaburga kemikleri arasından çıkacak şey nedir.
5. ayetteki insan mı, 6. ayetteki su mu.

eğer arapa dilinin özel bir ayıredici işareti yoksa bence belirsizdir.
ancak 5.ayete nispetle bel ile kaburga kemikleri arasından çıkacak olan insandır demek yine de daha tutarlı görünmektedir.

tabi burda şu soru devreye girer.
kime göre tutarlı.
bana göre, ya da bu günün aklına göre.

ancak asıl sorun şudur ki, meallerin çoğunluğu nedense 6.ayete nispet etmektedir.
bu durumun sebebini ise ben bilmiyorum.
tamamen dilbilimsel bir dayanağı olabilir.
şayet yoksa bile kimse çıkıp bu şekilde yorumlamayı gerçeğe sadakatsizlik olarak yorumlayamaz.ortada bir belirsizliğin olması gerçeğe sadakatten bahsetmeyi tutarsız kılar.

sayın alcindus bir çok mealin aksine ben sizin izahınızı bu belirsizliği de yoksaymadan biraz daha tutarlı bulmama rağmen,
diğer görüşü gerçeğe sadakatsizlikle suçlamanızı gerçeğe sadakatsizlik olarak bulduğumu ifade ediyorum.
çünkü tutarlılık nispi ancak kesin değil.

keza burda bahsedilen karışık sıvıdır nutfe değildir bağlamına olayı kaydırmanız da, diğer versiyona göre kazı çevirmekten ibarettir.eğer bel ve kaburga kemikleri arasından çıkan şeyle kastedilen su ise bu duruma da cevabımız var, o su sperm değildir demeye getirmişsiniz.ben buna gerçeğe sadakat değil, kıvırma ve yapıştırma payı demeyi tercih ederim.

aliyarasfal
19-07-2010, 16:53
Sayın alchindus;

Bu sizden alıntıladığım insan suresi 2. ayet.

Alıntı:
إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا

Çünkü Biz insanı bir takım katkılarla karıştırılmış bir nutfeden yarattık; onu evire çevire deneyelim diye de onu işiten ve gören bir varlık yaptık.

Şimdi gerçeğe sadakatinizi görelim çünkü meali birebir çevirmemişsiniz, hatta ekleme yapmışsınız.(Bu su) eklemesi ile meal çevirenlere verip veriştirmişsiniz değil mi?

İnsan suresi 2.ayet:

1.innâ: muhakkak ki biz
2.halaknâ: yarattık
3.el insâne: insanı
4.min nutfetin: nutfe, bir damla
5.emşâcin: karışık, karışımı, birleşimi
6.nebtelî-hi: onu imtihan edeceğiz
7.fe cealnâ-hu: bu sebeple onu kıldık
8.semîan: işiten
9.basîran: gören

Diyanet İşleri:Şüphesiz biz insanı, karışım hâlindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.

Abdulbaki Gölpınarlı:Şüphe yok ki biz insanı, bir katre sudan, erkeklik suyuyla kadınlık suyunun rahîmde birleşmesinden yarattık sınamak için, derken onu, duyar, görür bir hâle getirdik.

Adem Uğur:Gerçek şu ki, biz insanı katışık bir nutfeden (erkek ve kadının dölünden) yarattık; onu imtihan edelim diye, kendisini işitir ve görür kıldık.

Yine bana ait olmayan meallerlede örnekleyip sorayım;

Şimdi soru size, İnsan suresi 2. ayetteki olmayan bir takım katkılarla kısmını nerden çıkardınız?

Lütfen kendinizle çelişirken, düşünmeden konu üzerinde başkalarının zekalarını hafife alıp demogoji ve kışkırtma ile olayı çarpıtmayı bırakın. Sizden ricam tekrar bu konuyu ve kalp ve beyin konusunu iyice incelemeniz ve düşünerek tekrar karar vermenizdir.

aliyarasfal
19-07-2010, 19:03
Sayın alchindus;
Cevabınız için teşekkürler, konudan çok kişilerle ilgili yorumlarla ilgilensenizde arapçayı bilmemek suç değil, bildiği halde çarpıtmak suçtur dersem alınmazsınız umarım. Çünkü ben hiç böyle bir gayrette bulunmadım, bulunanlar ise mealcilerdir yani sizlersiniz. Ben örnekleyerek kendinizin çarpıtmasını net ortaya koydum ayrıca. Bakınız bir önceki mesajımda net yazılı. ifade ettiğiniz gibi 7. ayette zamir yok iken (bu su) buradan sperm anlamı çıkmaz ise nasıl oluyorda olmayan (insan) anlamı çıkartıyorsunuz ? Siz çıkartırken anlamı gerçekte diğer mealciler çıkartırken gerçek dışımı oluyor. Ciddiye alınmak istiyorsanız gerçekçi cevaplar verin, arapçayı bilmeniz size çarpıtma hakkı vermiyor.

Şimdi soru size, İnsan suresi 2. ayetteki olmayan bir takım katkılarla kısmını nerden çıkardınız?

Bu kısmı görmezden gelip gerçeklerden kaçmış olmuyormusunuz?

Meallerdekiler yanlışsa gidin derdinizi onlarla paylaşın. Siz hariç diğer inananlar onun sperm olduğu konusunda hemfikir ve okursanız savunmalarınıda bunun üzerine kuruyor. Ben de bu yorumu çıkartıyorum bu ayetlerden,

gerçek 5. ayetteki insana atıf gizli öznemi ? yoksa 6. ayetteki sperme atıf gizli öznemi? Siz böyle dediniz diye gerçekmi oldu? yada ben dedim diye gerçekmi oldu.
Hiç biri, okuyan görür neyin ne olduğu gerçeğini; Kaburga kemiği nerde, omurga kemiği nerde herkes bilir, ayetlerde yazılmış ve net, spermmi ,insan mı tarif edilen onuda gören görüyor. Şimdi insanlara gerçeğe sadakat klişesi ile cevap verdiğinizi sanmanızı ve ego tatmini yolunu seçmenizi es geçerek daha tutarlı cevaplarla ve kendinizle çelişmeden düşünmenizi bekliyorum.

aliyarasfal
19-07-2010, 19:14
Sayın alchindus
bu ne biçim mantık dışılık

Alıntı yapayım sizden:

Arkadaşım sekizinci ayette bir zamir var ise ve arapçada zamirler isimlerin yerini tutuyor ise, zamirin siyakına yani öncesine bakıp nereye gittiğini söyleyeceğiz!

Diyorsunuz ve 8. ayeti 5. ayetteki isme(insan) bağlıyorsunuz zamir ile. 7. ayeti neden 6. ayetteki sıvı(sperm) ismine bağlamıyorsunuz 7. ayetide es geçiyorsunuz. Şaşkınlığınız had safhada 8. ayetmi 5. ayete yakın yoksa 7. ayetmi 6. ayete daha yakın?sıralamada hangisi önce gelir? Size çok şey öğreteceğiz anlaşılan sayın alchindus kardeşim, çünkü mantıksızlığınız itiraf gibi cümlelerle göz önünde. Lütfen boş yere insanlara anlamaz, bilmez muamelesi yapmayın çünkü işi kişiselleşmeye dönüşüyor ki bu hep ilgilenmediğim tarafıdır tartışmaların.
Kendi bildiğinizi okuma işiniz bitince başkalarıda ne diyor net okuyun ve akledin.

aliyarasfal
19-07-2010, 19:42
Sayın alchindus;
Akıl yaşta değil baştadır, bırakın yine demogojiyi, siz kendi ayağınıza kendiniz kurşun sıkıyorsunuz, Demediniz mi ayetlerde olmayan kelimeler eklenmemeli, aynı elmalılı örneğinde verdiğiniz gibi ayetlerde olmayan kelimeleri diğer mealcilerde sizin mantığınızla eklemekte, siz yapınca ilim, onlar yapınca çarpıtmak mı oluyor. Asıl siz kaçacak yer bulamıyorsunuz ya kimseyi örnek göstermeyecek orjinale sadık kalacaksınız yada böyle sıkışınca elmalılıdan iktibas yaptım ben diye feryadı basarsınız. Başkası iktibas yapamazmı sizden başka sayın alchindus? Başkası bilmez mi , siz istediğiniz gibi evirip çevirin, elmalılıya atıfta dahi bulunun, işinize gelmeyincede kendi yaptığınız eklemeyi dahi reddedin.

İnsan suresi 2. ayetteki olmayan bir takım katkılarla kısmını nerden çıkardınız?

Sorusuna cevap diye verdiğiniz elle tutulur tek taraf kalmıyor bu savunmanızla. Elmalılıyı kabul edip geri kalanlara bilmez muamelesi yapmanız doğrusu çok ironik olmuş. Teşekkürler bu itiraflarınız için
Bu arada elmalılı meallerinide yazayım

Ben sizin telaşınızı anlıyorum, saygı ile tartışıp kişiselleştirmezseniz ve sakin düşünürseniz en azından iddianızı kendi kendinize çürütmek üzere olduğunuzuda fark edip daha mantıklı olarak kelime oyunları ile değil konun özü olan sperm, insan ve yaratılıştaki hatalı anlatım veya değil kısmına dönersiniz.

aliyarasfal
19-07-2010, 19:49
Zamir özel isimlerin yerine kullanılan kelimelere denmez, isim yerine kullanılan kelimelere denir. Artık iyice suyunu çıkardınız savunmak adına. Sperm, ağaç, insan gibi her ismin yerine o, bu, şu zamirleri ayırt etmeksizin kullanılır. Doğrusu gaflet içindesiniz. Dil bilgisini bile alt üst ettiniz.

aliyarasfal
19-07-2010, 20:19
Sayın alchindus;
Taktik değiştirmek sizin işiniz, mesajlarınızda net görülüyor, zamiri özel isme bağlamak, mecz edilmeyi ayette yazmayanı ekleme hakkı olarak kendinize maledip diğer tüm mealciler ve tefsircileri reddetmek, kendi dediğinizi dememiş gösterme gayretiniz dahi spermin ayetlerde yanlış yerde üretildiğini örtpas etmenize yetmiyor. İster beşinci ayeti sekizinciye bağlayın, ister zamirlerle oyun oynayın, yaptığınız sonuçta kişilerle uğraşmak.

(Bu su) ifadesindeki çarpıtma değil ayetin önceki ayetteki isme zamir yolu ile bağlanmasıdır ki bunu ben değil sayın islamcılar yapıyor.
Sonuç net, ne yaparsanız yapın, sperm kaburga kemiği ile omurga arasında üretilmez. 7. ayet 6. ayetin devamıdır bu nedenle bu su veya sıvı anlaşılır,ki tüm mealciler eminim arapçayı benden iyi biliyor, kafadan uydurmadılar o eklemeyi. eklemek değil doğru anlayıp algılamaktır mesele okuduğunu.5. ayetten 8 ayete sıçramanız sadece kandırmacadır.

Boşa yazdığınız konusunda haklısınız, her zaman yaptığınızı yapmışsınız, sadece yazmışsınız.

evrensel-insan
19-07-2010, 20:29
Saygideger Alchindus;

Bir konunun bu kadar uzamasini, algilamak mumkun nedir?, bir sey ya belirtilmistir, ya da belirtilmemistir. Asagidaki aciklama iceriginde, ya da onu cagristiran, bir kisim var mi, Kuran'da, sperm ile ilgili?

Sperm, epididymis'te DEPOLANIR.
Spermin vucutta yapildigi yer, testislerdir. Testisler sadece spermi tutarlar, Prostat Glan'da ise, SEMEN olur ve sperm serbeste eristiginde, semen ile karisarak, disari cikar.
Spermin uretildigi yer ise, testislerin icindeki, seminiferous tupleridir.

Burada anlasilmasi gereken, Prostat Gland ve seminal vesiclenin, sperm degil de, semen icerdigidir.

Bu arada, semen spermi kayganlastiran ve akiciligini saglayan bir sivi, sperm ise uretim hucresidir.

Soru cok basit, Kuran da koyulastirdigim yer belirtilmis midir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

nihilist
19-07-2010, 21:50
sayın alchindus

şimdiye kadar yazılarınız içinde hiç bu kadar içerik açısından zayıf olanını görmemiştim.
bayağı bir zaviye kaybetmişsiniz.

''Kendiniz gibi itikad etmeyenleri tesmiye içün islami ıstılahı değil, kendi ıstılahınızı kullanınız, yok ise oluşturun, vucuda getirin!''alchindus

bu ne kadar da boş bir söz böyle.
siz bu kelimeyi kullandınız biz de size daha çok yakışır dedik.
alıp da ıstılahımıza dahil etmedik.
size yakışır çünkü inkar ehli sizsiniz.

''Hayır, yukarıda belirttiğim (http://www.turandursun.com/forumlar/showpost.php?p=320434&postcount=100) gibi bilmediği bir lisanda metinde "bu su" ifadesinin olduğunda ısrar edenleri, yani düpedüz gerçeği çarpıtanları kastediyorum!'' alchindus

bu başlığı takip ediyorum ve kimin ne yazdığını da biliyorum.
bu cümleniz eğer aliyarasfal için ise kuru iftiradan öte anlamı yok.
bu arkadaş ayetin orijinal metninde ''bu su'' ifadesi var diye iddia etmedi.
siz de bunu bildiğiniz halde demogoji yapmaktan öte gidemiyorsunuz.

bir ayet belirsiz ise ve zamir açık değilse,sizin elinizdeki zamirin hangi ayete gideceğinin ölçüsü nedir.
o ölçü bunca meal yazan adamda yokmuydu da hepsi ne hikmetse 6.ayete gitmişler.
bu işin bir ölçüsü varsa söyleyin.
ama sanırım sizde sadece tutarlı kılmaya çalışıyor olmalısınız.
yani bir ölçü olarak sadece mantıksal muhakemeye dayanıyorsunuz.daha önce ifade ettiğim gibi mantıklı olan bu.ama bu sadece mantıklı.yani dilbilimsel bir dayanağı yok.

ancak sen nasıl ki o zamiri mantığına göre istediğin ayete nispet ediyorsan bir başkası da kendi mantığına göre bir başka ayete nispet edecektir.
üstelik bu zaten müslümanların da aralarında hemfikir olduğu bir konu değilken, tamamen seninle aynı yolu kullananı 'gerçeği çarpıtanlar' diye sunmaya kalkmanı ise senin gerçeğe sadakatinin ölçüsü olarak görüyorum.

benim dedikodu ile uğraşacak zamanım yok.
şakirt dediklerim sizin adınızı anarak tezinize doğrudan destekleyenlerdir.sizin yokluğunuzda sizin adınıza kaldığınız yerden konuya devam edenlerdir.
ben asıl münkir olanın sen olduğunu söylediğimde karşıma senin adına geçenlerdir.

her lafı eğip bükmek ve bağlamından saptırmak sende huydur ben de bunu biliyorum zaten.

evrensel-insan
19-07-2010, 21:54
Saygideger Alchindus;

Sorularima cevap olmayan mesajin icin, tesekkurler. Sonucta, kimse kimseye cevap vermek mecburiyetinde degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

selanikli
20-07-2010, 19:15
Sevgili dostlar;

ben kendimi sert polemik yaparım diye bilirdim.
Ama bu forumlarda bu kadar tartışmaya girdim, hiç kimsenin karşımda böyle perişan olduğunu hatırlamıyorum.

Bir insanın yalancılığı, Kuran laflarını eğip bükmesi, çekip sündürmesi bu kadar mı muhteşem bir şekilde ortaya konulur, bu kadar mı tartışmasız teşhir edilir.

Hayran oldum.
Başlığı ben açtığım halde kenarda kalmayı severek tercih ettim.

Elinize, beyninize, yüreğinize, kaleminize sağlık.
Helal olsun sizlere.

Gerçeğe sadakat böyle olur işte.
Görmek isteyen görsün.

aliyarasfal
20-07-2010, 19:29
Sayın selanikli;

Sorun bir tartışmayı kazanmak yada kaybetmek olarak algılanırsa ki karşı görüşü savunan arkadaşlarda bu yanlış bakışı görüyorum çoğu zaman, mantıksızlık ve inatlaşma ile iş polemiğe dönüşür. Biz mümkün olduğunca konuyu tartışmak istedik ancak yine ikinci bir yanlış tartışma üslubu olan kişiselleştirme devreye sokulmaya çalışılıyor. Bu arada çok ilginçtir, sayın alchindus istediği zaman çok güzel herkesin anlayacağı şekilde türkçe yazabiliyormuş. Demekki bunu bilerek yapıyor, bu yolla bilmem ne hedefliyor.

Ben kendi adıma saygıyı aşmamış herkese teşekkür ederim, her ne kadar kimileri insanların yabancı dil bilmemelerinden dolayı bilimi bile yalanlarına ortak etmeye çalışsada unutulmamalı, gerçek eninde sonunda birilerince farkedilip mutlaka ortaya konur.Derdimiz kimseyi kandırmak değil, paylaşmak.

Teşekkürler ve şimdilik saygımla gittim dostum, konu için ayrıca teşekkürler...

proximo
20-07-2010, 19:44
Sayın aliyarasfal,alchindus size son mesajını buraya yazdı.Fakat mesaj kaldırıldı.Bilmiyorum belki okumadınız.Tekrar asar mı bilmem.fakat sizin yanıldığınız yerleri tekrar dikkatinize vermişti.Ben şimdi onun avukatlığına soyunmıyayım.Gerekli açıklamayı kendisi yapar sanırım.

aliyarasfal
20-07-2010, 20:02
Sayın aliyarasfal,alchindus size son mesajını buraya yazdı.Fakat mesaj kaldırıldı.Bilmiyorum belki okumadınız.Tekrar asar mı bilmem.fakat sizin yanıldığınız yerleri tekrar dikkatinize vermişti.Ben şimdi onun avukatlığına soyunmıyayım.Gerekli açıklamayı kendisi yapar sanırım.

Sayın proximo;
Doğrusu görmedim, mesajını tekrarlarsa elbette okur ve değerlendiririm.Yanılıp yanılmadığıma da izniniz olursa ben karar vereyim.
Silinme sebebini bilmediğimden o konudada yorumum yok. Sizin kimsenin avukatlığına soyunduğunuzu düşünmüyorum olurda sizin bir fikriniz var ise herkesin fikirlerinden yada her yerden alacağınız bilgilerle katılabilirsiniz ve bunun adı avukatlık değildir.

Çünkü kimse doğuştan bilgi sahibi değil, öğrenmek süreçtir. Sizden ya da başkasından öğreneceğimiz var ise mutlu olurum. Yanılma imkanımız yok mu? Elbette var, ancak bunu tek taraflı düşünmezsek daha doğru bir yaklaşım olur.

Saygı çerçevesinde ve kişiselleştirmeden ve herkesin anlayacağı şekilde herkesle her şeyi tartışırımda gerekirse kanıtlayabilir ise inada bindirip reddetmemde, aklıma yatmıyorsa nedeninide tekrar tekrar sorgularım.Kimse sormadan, doğru bilgilere dayanmadan birileri çok bildiğini, yada doğru olduğunu iddia ediyor diye kanıt sunmadan inanmamı beklemesin ,çünkü ben kimseden bunu beklemiyorum.

Teşekkürler ve şimdilik saygımla gittim...

proximo
20-07-2010, 20:49
Sayın proximo;
Doğrusu görmedim, mesajını tekrarlarsa elbette okur ve değerlendiririm.Yanılıp yanılmadığıma da izniniz olursa ben karar vereyim.
Silinme sebebini bilmediğimden o konudada yorumum yok. Sizin kimsenin avukatlığına soyunduğunuzu düşünmüyorum olurda sizin bir fikriniz var ise herkesin fikirlerinden yada her yerden alacağınız bilgilerle katılabilirsiniz ve bunun adı avukatlık değildir.

Çünkü kimse doğuştan bilgi sahibi değil, öğrenmek süreçtir. Sizden ya da başkasından öğreneceğimiz var ise mutlu olurum. Yanılma imkanımız yok mu? Elbette var, ancak bunu tek taraflı düşünmezsek daha doğru bir yaklaşım olur.

Saygı çerçevesinde ve kişiselleştirmeden ve herkesin anlayacağı şekilde herkesle her şeyi tartışırımda gerekirse kanıtlayabilir ise inada bindirip reddetmemde, aklıma yatmıyorsa nedeninide tekrar tekrar sorgularım.Kimse sormadan, doğru bilgilere dayanmadan birileri çok bildiğini, yada doğru olduğunu iddia ediyor diye kanıt sunmadan inanmamı beklemesin ,çünkü ben kimseden bunu beklemiyorum.

Teşekkürler ve şimdilik saygımla gittim...
ben zaten yanıldığınız derken o asılan mesajda o na göre sizin yanlışlarınızı yazdı demek istedim.Zaten onun avukatlığına derken bunu kastetmiştim.Tabiki siz bunu kendinize göre değerlendireceksiniz.Saygılar

nihilist
21-07-2010, 14:14
sayın alchindus ve moderasyon söz konusu mesajın neden silindiğine dair bir açıuklama yaparlarsa biz de ezbere fikir geliştirmek zorunda kalmayız.
ne olup ne bittiği belirsiz.
keyfi bir uygulama varsa bunu kabullenmek mümkün değil.
aramalarıma rağmen mesajı forum kirlerinde de bulamadım.
sanıyorum tamamen silinmiş.
sebep ise belirsiz.
bu türlü olaylar tartışmaları farklı mecralara sürüklüyor.
üzüntü verici.

nihilist
21-07-2010, 14:48
sayın alchindus

arkadaşım , mesajın neden kaldırıldığını anlayamadım.
ben bir hakaret göremedim.
sadece her zamankli gibi saçmalamışsın o kadar.
saçmalamak ise forumumuzda serbest bildiğim kadarıyla.

sana anlatıyoruz ama kafan sandığımız kadar gelişmemiş olsa gerek ki anlamamak için diretiyorsun.

sana seviye kaybettin demek isteseydim öyle derdim.
ama ben sana perspektif kaybetmişsin demek istediğim için zaviye dedim.

yazımı içeriği açısından eleştirebilecek çap ve selahiyetin olmadığı için olsa gerek, kendince bulduğunu zannettiğin kelime hatasının etrafında dönüp dolaşmışsın.

sen kurandan sünnetten ve senin savsata dininin ıstılahından ayrılamayanlar derken beni kastediyorsan şayet,
sana bunun açıklamasını yaptık, önünede koyduk.
zahmet et de oku.
benim ıstılah sorunum yok.
münkir senin ıstılahındadır ama aynı zamnda arapça bir sözcük olmakla insanlığın ortak mkullanımındadır.
adına islam dediğin savsata bütün arap diline de mi el koydu.
sen bana allahı red eden anlamında münkir dersin,
ben de sana gerçeği rededip yalanı kendine din edinen anlamında münkir derim.
bak bu ikisi farklı iki kelime olmuş olur.
bunu anlamak sana zor mu geldi.
o zaman tekrar okursun.
anlamadığın yeri de sorarsın.

gelelim diğer arkadaşla ilişkin söylemeye çalıştığın kuru iftiraya.
adam sana kırk kişinin kırk ayrı mealini kapı gibi alıntıladı mı.
evet.
o suyu oraya kimin koyduğunu da gösterdimi.
evet.
eee.
daha ne saçmalayıp duruyorsun ki.
kardeşim o meal yanlış dersin olur biter.
sen gerçeğe sadakatten ne anlarsın ada, kelimeleri basitçe eğip büküp bize gerçeğe sadakat dersi vermeye çalışıyorsun.

sana diyorum ki,
mantıken senin yorumun doğrudur.
ben de tamamen öyle yorumlarım o ayeti.
ama senin meal yazarlarının ekseriyeti ise ne senin ne de benim gibi düşünmüyor.
o halde sen git onları gerçeğe sadakate çağır.

kime hangi bağlamda hodri meydan çektiğin belli değil.

ortaya laf atmışsın.
ama gel ben seni ''kuranda beyin yerine kalpten bahsedfilir'' başlığında bekliyorum.
diğerleri ile senin meselene ise beni sakın dahil etme.

aliyarasfal
21-07-2010, 17:42
sayın alchindus yine aynı dengesizliği ile esip gürlemiş.Sıkılmadınız mı kendinizden sayın alchindus, konu hariç her şeyle herkesle kavga ediyorsunuz. Durun madde madde yazayımda belki okursunuz kendinizin dedikleri dahil kimsenin dediklerini duymadığınız çok açık.

1- sizin savınızı desteklediği halde sayın nihiliste bile saldırmaktaki gayeniz ne olaki?

Sanırım tüm islam mealcileri sizi yalandığı bir konuda sizi bir ateistin desteklemesi size ağır geliyor. Düşmanlığınız inanılmaz boyutlarda.

2-kişiselleştirme huyunuz tam gaz devam. Çünkü başka yol bilmiyorsunuz, çünkü yetersizsiniz, hodri meydan derken meydanda olduğunuzun farkında bile değilsiniz.

3-her zamanki gibi hiç bir mesajı bütün ele almayıp bir cümle yada iki kelimeyi cımbızlayıp hedef şaşırtıyorsunuz. Son mesajınızı görmediğimi belirttiğim halde utanmadan, (ki sizden beklentim yok bu duygu ile ilgili) gördüğüm ve buna bağlantılı olarak

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı http://www.turandursun.com/forumlar/images/geruh/buttons/viewpost.gif (http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=320728#post320728)
Bu arada çok ilginçtir, sayın alchindus istediği zaman çok güzel herkesin anlayacağı şekilde türkçe yazabiliyormuş.

dediğimin çok açık olarak verdiğiğiniz linkte yazıdaki oldukça anlaşılır yazdığın mesajını genel yazdıkların ile kıyaslama sonucu vardığım tespiti ve bilerek anlaşılmaz yazıyor dediğimi örtpas etmek ve sanki görmediğim mesajla kıyaslayıp yazmışım gibi sunma telaşına düşmüş.Neyse bu taktiksel kişileştirme oyunuda onun tercihi.

4- Zamiri özel isme maletme olayı kendisine ait bir cümleye istinaden yazıldı ama ne yazıkki silindiği için moderatörlere teşekkür borçlu olduğunu belirtmeliyim. Yinede yazdığım mesajı durup dururken yazmadım, maalesef siz bu kandırmacaya kalkışarak zamiri özel isimlere malettiniz bende gereken cevabı verdim. Hazır mesajınız silinmişken fırsat bilip o mesajıda olmayan bir şey için yazmışım imajına sarılmanızda ayrı bir zavallılık.Modatörlere teşekkür edin tekrar hatırlatayım.

5- (Bu su ) kısmı aşağı yukarı tüm mealcilerin (sanırım arapça bilmiyorlar alchindusa göre) 7. ayette kullandığı bir ekleme, Sebebide net bu zamir ile 6. ayetteki sıvı (sperm) ismini ilgili yani birbirinin devamı ayetler olarak algılamaktalarki, bencede öyle bu eklemeyi koyarak anlam bütünlüğü sağlamışlar. alchindus ne yapmış, 8. ayeti 5. ayetteki insan ile bağlantılamış. Zıplamanın önde gideni. Tek bilen alchindus nasılsa dedi ya, kutsal emir, reddedilemez niye çünkü arkadaş mecz etmeyi çok iyi bilir.

Ha bu su ifadesi niye var diye beni hedef seçmeside ayrı bir zavallılık örneği.Zahmet ette oku şu konudaki mesajları, bak bence en baştan başla, göreceksinki sen hariç herkes ( nihilist ve keep ewey hariç) ordaki anlatılanın sperm ve spermin üretildiği yer olduğu konusunda hemfikir. Yinede kim adlı şahsın sperm üzerine ingilizce linktekileri bilerek yanlış çevirmeye kalkması dışında senin kadar dengesiz davranan çıkmadı.

Alchindus kardeşim bu su ifadesinin olmadığını sonradan ekleme olduğunu ben çok önceden zaten biliyorum ve tüm mealleride ben koydum. Bu konudaki ısrarın saplantı olmanın ötesine geçmiş değil.
İstediğin savı sunabilirsin senin yazdıkların beni ikna etmiyor, heleki kişiselleştirip saçma sapan ithamların arkasına sığınman gerçeği değiştirmiyor.

Sen ne kadar saygılı isen o kadarını hakediyorsun (yani etmiyorsun gördüğüm kadarı ile)

İddianı sürdürebilirsin, kişiselleştirip hakaretlerede sığınabilirsin, istediğin bu ise aynı tarzda cevaplarıda istemesemde verebilirim.Zorlamaya devam et umutsuzca.

Hadi alchindius hodri meydan diye kendini yalancı pehlivanlar gibi büyük görmeyi bırakta meydanda olduğunu hemde çırılçıplak ve zavallıca artık fark et.

Gereksiz bir ton saçmalıktan sonra gelelim konuya konu 6.ve 7. ayetleri okuduğumuzda spermin ve spermin vücutta nerde üretildiğinin yazıldığını aşağı yukarı tüm mealcilerin çevirilerinden görebiliyoruz. Sperm testislerde üretilir, kuran ise omurga ile kaburga kemikleri arasını tarif eder. 8. ayetteki o onu döndürmeğe kadirdir sözleri ile 5. ayetteki insan nasıl yaratıldığına baksın veya düşünsün kısmı gösterilerek yaratılış ve döndürme ile kastın 6. ayetteki kuvvetle atılan sıvı-su (sperm) es geçilerek ve 7. ayetteki kaburga ile omurga arasından kısmını dikkate alıp 6. ayet yokmuş yada alakasızmış gibi davranılmaktadır.
Burada kadından doğumun veya kadınla erkeğin birleşmesinin anımsatıldığı iddia edilmekte.

Kadını anımsatacak kelime yada eylem göremedim. Bu nedenle hala spermin tarif edildiğini düşünmekteyim.

aliyarasfal
22-07-2010, 17:11
Alchindius ben geldim.

dünkü mesajına cevap yazmışidim ancak mesajın silinmiş olduğundan sen yine mesajım silindi masumluğa sığınma zavallılığına düşme diye göndermemiştim. Bu durumda gönderiyorum, çünkü arsızlığın had safhada.

Göndermediğim cevaptır:

Alchindius aklını işletmişsinde yanlış işletmişsin,Şurdan başlayalım

(Bu su ) kısmı aşağı yukarı tüm mealcilerin (sanırım arapça bilmiyorlar alchindusa göre) 7. ayette kullandığı bir ekleme, Sebebide net bu zamir ile 6. ayetteki sıvı (sperm) ismini ilgili yani birbirinin devamı ayetler olarak algılamaktalarki, bencede öyle bu eklemeyi koyarak anlam bütünlüğü sağlamışlar.demişim sense ortadan cımbızlayıp

(Bu su ) kısmı aşağı yukarı tüm mealcilerin (sanırım arapça bilmiyorlar alchindusa göre) 7. ayette kullandığı bir ekleme, Sebebide net bu zamir ile

Yine alıntı yapıp çarpıtmışsın. Ne demişim ekleme,ekleyen kim mealciler, net olan zamir değil , sebebi net, zaten orda zamir olduğunu değil ekleme olduğunu ve bununda mealcilerce ayetleri bağlama amaçlı olduğunu yazmışım, burdan sıfır aldın.

Devamındaki soruda zavallı kalıyor bu durumda üzgünüm.Zamiri özel isimlerin yerine kullanılır dedin alchindus efendi, silindiği için kanıtlanamıyor sadece bu nedenle o kısımda polemikten öteye geçemiyor.Ayrıca zamirin ne olduğunu tarif ettim, özel isme malettin zamiri cevabını aldın. polemiği uzatıyorsun sadece.

Başka ne demişsin ;Zamir insana işaret ediyor diyen Alchindus mu yoksa sen misin! demişsin, burdada alakasız bir konu zaten neyi kanıtladığın yada iddia ettiğin belirsiz, diyorum ya anlamak için değil kişilere ne yafta yapıştırırım artniyeti ile okuyup cımbızlıyor ve alakasız yerlere çekiyorsun. Burdada sınıfta kaldın.

Hakaret kısmına gelince sen canın istedikçe çarpıtarak insanları yalancılıkla suçlarsan karşılığındada aynı tarz cevap almayı göze alacaksın ki hakettiğinden fazlası yok boşa kızma.Ayrıca insanlarla ilgili değil konularla ilgili yazmayı öğreneceksin, ayrıca çok güzel anlaşılır yazabildiğinide kanıtladığına göre böyle yazacaksınki herkes faydalansın.Ayrıca konuyla ilgili savınıda yazda bir hayrın olsun.Fikri acziyetten bahsetmişken nelere tevessül ettiğini yukarda açıkladım ve gördük, zavallılığın desem yine hakaret algılarsın.

Gerçeğe sadakat etmeyi unutma, gerçekler senin egonu tatmin için çarpıtılamaz.
Hadi kardeşim şimdi insanlarla uğraşmayı bırak adam gibi konuya dön. Beni düşüncelerinle ikna et, seviyeyi koruki saygınlığın olsun.

Şimdilik saygımla gittim

Demiş idim ancak senin derdin gerçekler değil bu inancın yıkılmaması anladığım. Çünkü seni sadece bu inançlılar adam sanıyor. Eğer gerçekleri bilir iseler ve bu inancın insan ürünü olduğunu fark ederler ise bittiğinin resmidir. Sıradan bir birey olmaktan korkuyorsun değil mi? Zaten öylesin, bir bardak suda koparttığın bunca fırtına gerçeğe değil kendi çıkarına sadakat peşinde olduğunu düşündürüyor insana. Çırpın bakalım zavallıca, senin gibi niceleri sömürdü bu insanları, bir gün ki o gün yakındır umuyorum sizin gibi inançlar olmayınca sıfır olanlar insanların sırtından indirilecektir.

şİmdilik saygımla gittim...

melih
22-07-2010, 17:35

"Ancak, bu hücrelerde sadece erkekte bulunan “Y” kromozomu olmadığından kadınlar sadece kız çocuk sahibi olabilecekler. "

verdiğin linkte yukarıda ki ifade geçiyor
eğer kur'an gerçekten ileride bu mucizenin yaşanacağını mı ispat etmeyemi çalışıyorsun?

aliyarasfal
22-07-2010, 17:46
Alchindus kıvıran kim ortada, açıklamalarda ortada, ekleme zamiri mealciler eklemiş, bende bu zamiri neden eklediklerini sebebi net sözü ile açıklamışım, kıvırma konusunda eline su dökecek yok, benim kısa pantolonlu halim bile seni düzeltip geçtiğine göre yazık sana. İnsan özel isim dediğim yok alchindus efendi kıvırma, olsa böyle bir iddiam zaten tüm mesajlarım ortada hemen cımbızlardın sen. Seni gidi kıvırma uzmanı seni, ben zamiri açıkladım, sen silinen mesajında resmen zamir özel isimlerin yerine kullanılır dedin.

Elindeymiş, itirafmı sayayım bunu, elinde ve sen bunu senki cımbızlama ustası kendini kanıtlayacak bir yazını koymayacaksın buraya. Elinde olmadığı açık silindiği için geri gelmeyeceğinide biliyorsun , olsa keşke yalanını tescillesek.

Gelelim sonrasına, zamir insan yerine kullanılmıştır demiş olduğun mesaj var diye silinen önceki mesajların birinde zamir özel isimlerin yerine kullanılır dediğini inkar etmen senin tutarsızlığından ,kafanı çalıştır bakalım durup dururken özel isme zamir maledilmez dememi gerektirecek bir durum varmı ortada? Konuyla ilgisi olmayan bu tespiti can sıkıntısındanmı yapmışım acep. Kafamı kullanıyorum, aklı başında olan herkeste görür ve bilir zamiri özel isme maletmemiş olsan böyle bir mesaj almazdın, zaten bunu farkettikten sonra zamir insana işaret ediyor dediğin kısma geçtin, çünkü bu mesajın daha sonraki mesajın. Acizlikte senin üstüne görmedim onca kişi tanıdımda.

Şimdi sende uslu uslu git oku bakayım şu konuyu baştan aşağı, Benim ne yazdığımıda iyi oku, kısa donla gezen bebelerden daha çok öğreneceğin var.
Büyümüşsün amma bedenen.

Hadi bakem işte böyle açık ve anlaşılır yazmayı öğrendin, hakaret etmeden yazmayı vede kişiselleştirmeden yazmayıda öğreneceksin. Konudan taşmaki haddin bildirilmesin.

Teşekkür etmene gerek yok, vazifemiz...

aliyarasfal
22-07-2010, 18:14
"Ancak, bu hücrelerde sadece erkekte bulunan “Y” kromozomu olmadığından kadınlar sadece kız çocuk sahibi olabilecekler. "

verdiğin linkte yukarıda ki ifade geçiyor
eğer kur'an gerçekten ileride bu mucizenin yaşanacağını mı ispat etmeyemi çalışıyorsun?

Sayın melih;

Bu mesaja boş yere cevap beklemeyin, kim denilen arkadaş insanları kandırmaya çalıştığının farkında, fark edildiğini anladığı içinde kimbilir şarkısı eşliğinde ortadan kayboldu.

Döner mi dönmez mi bilmem?

nihilist
22-07-2010, 19:13
şu alcindus denen adamın yazılarını silmeyin.
silmeyin de hakettiği cevapları verebilelim.
bu şekilde mazlumu oynayıp duruyor.

alcindus

kaldırılan yazından hatırladıklarım bağlamında sana cevap vereyim.

bir kere hangi kelimeyi nerde hangi anlamda kullandığıma ne sen ne de okuyucular değil ancak ben karar veririm.
zaviye kelimesini ise özellikle hem seviyeyi çağrştırması için hem de anlam zenginliği ve hareket sağlaması için özellikle seçmiştim.
biraz basit ancak tadında bir yazım zenginliğiydi.
ama sen bunu bile anlamayacak kadar çapsız çıktın.
ya da anladın ama demogoji denen illet kanına işlemiş müptelası olmuşsun vazgeçemiyorsun.

burdaki taze üyeler senin cibilliyetini belki çözemez ama ben çapının ölçüsünü daha önce test etmiş olduğum için senin gibi sahtekarları iyi tanırım.
orosbunun namus timsali kesilmesi misali, gerçeğe sadakati ağzına almışsın bırakamıyorsun ama sen bu sitenin gördüğü en büyük sahtekarsın.

tamamen mealden alıntı yapan ve parantez içindeki kısımların ekleme olduğunu bilen ve bu kısımların ayetlerin orijinalinde geçtiğini asla iddia etmeyenleri düpedüz yalan yere itham ediyorsun.
yazılanların hepsi burda.
sen yalancının ve sahtekarın birisin .
iftiralarını ise biz yemeyiz.

göryorum ki ben sana hodri meydan çekmedim diye inim inim inlemişsin.
sende bana hodri meydan çekecek yürek olmadığını ben zaten bilmiyormuyum.
moderatörlere sulanma.
onlar görevleri gereği senin anladığın ve hakettiğin dilden yazamazlar.
abine gel.ben burdayım.

seni davet ettiğim başlık için; ha omuydu diye salağa yatma görüntüsü altından kurnaza yatmışsın.
sanki ta en baştan beri orada beklendiğini bilmiyormuş gibi.
ben ılık tatlı sularda çok kurnaz çoğalttım.
bunlar bize sökermi evladım.

ruhtan muhtan bahsetmiş bir iki ıvır zıvır demogojicikten sonra ruha inanmayanla bu meseleyi tartışamayız demişsin.
sen şuna açık açık yusuf yusuf durumu desene.
sen gel gel.
tamam bak ben ruha da inanıcam.
sen yeter ki gel de çapının genişliğini bir ölçeyim.

axial
22-07-2010, 20:00
Gelemez ki gelemez ki.

Hem sen buradaki moderasyonu eleştireceğine git bi islami forumlarda ateistele neler yazıyorlar onu gör. E normaldir. Sizin kitabınızda bu konuda ağzı bozukların önde gideni. Bide mazlumu oynuyorsunuz. Hadi benden de sana hodri meydan allahının ettiği küfürleri tartışalım. Gelebilecen mi?

kim
22-07-2010, 22:34
oooo hocam bu ne şidet
bu ne bune celal. kim sizi böle kızdırıyor.
neyse sakin olun. Normaldır. sözle önnüze geçemezlerse
başka metodlarda var yane.:lol:

Şindi nihilist bey bu münafık konusunu yeni
açaçakım başlıkta devam edek he.:phone:

aslında buranın adreside dagılmış ama olsun.
Bakıyorum aliyarasfal ile nihilis hayaletllere yanıt vermiş
durmuşlar.:pound:

Melih kardeş yannış anlaşmışsın. Benim dikat çektiyim
kısım şu.

Bilim adamları, kemik iliğinden olgunlaşmamış sperm hücreleri elde etti.
Bu kemik iliğinden elde ediliyor. Ayetlerde de kemik işaret
ediliyor.

Evrensel İnsan abi
kesinlikle haklısın. Sözlükteki anlamla yanlış
yorumlamışım olayı. Sperm taş.kta oluyormuş.
Meni ise komple o sistemde.:doh:

Aliyarasfal bi nefes alam he.:p

aliyarasfal
22-07-2010, 22:43
Al nefes kim al, hoşgelmişsin, ne yalan söyliyeyim dedim utancından gelmiyor, ama beni yanılttın, kabul etmeliyim bir ara bilerek yapıyor bu yanıltmayı diye düşündüm.Ayıp ama verdiğin linklerdeki bilgileri yanlış aktarmakta ayıp, yani karşılıklı ayıp etmiş olduk.

Doğrusunu öğrendiğine ve reddetmediğine göre konuda zaten polemik işine döndüğüne göre bırak dağınık kalsın demekten öte bir şey kalmıyor.

Hadi bakalım tekrar hoş geldin...

kim
22-07-2010, 22:48
Al nefes kim al, hoşgelmişsin, ne yalan söyliyeyim dedim utancından gelmiyor, ama beni yanılttın, kabul etmeliyim bir ara bilerek yapıyor bu yanıltmayı diye düşündüm.Ayıp ama verdiğin linklerdeki bilgileri yanlış aktarmakta ayıp, yani karşılıklı ayıp etmiş olduk.

Doğrusunu öğrendiğine ve reddetmediğine göre konuda zaten polemik işine döndüğüne göre bırak dağınık kalsın demekten öte bir şey kalmıyor.

Hadi bakalım tekrar hoş geldin...

niye ayıp olsunki. Sözlükte semeni sperm diyen görünce.
bende böyle anladım.:wacko:
Pardonu boşunamı icat etmişlerki.:eyebrows:

Ha bide dorusu dediniz yer sadece burası.
diğer taraf doğru falam demedim. yanlış anlaşılmasın ha.

aliyarasfal
22-07-2010, 22:54
E bu durumda senin pardonun geç kalınca üstüne birde görünmeyince benimde böyle düşünmem normal oluyor, ama yinede madem hazır icat edilmiş kullanayım, kaçtığını düşündüğüm için pardon kim,

Yok tamam orayı kabul etmişsin diye bakmıyorum,

Daha az polemikle daha çok düşüncenin ve bilginin tartışıldığı konularda görüşmek dileğimle. Eğer konuyla ilgili ekleyeceğin var ise sonra okuyacağım , şimdilik saygımla gittim...

nihilist
22-07-2010, 23:08
alcindus denen sahtekar

benim bu başlıkta seninle mücadelem başlığın konusu üzerine olmadı hiç.
nasıl olsa benim ıstılahımdadır o halde kullanma hakkımda var mantığıyla kullandığın, ancak anlamı sana daha çok yakışan münkir vs gibi ifadelerine,
bir diğeri de açıkça alışkanlık haline getrdiğin demogoji ve çarpıtma ve iftiralarınadır benim tepkim.

yoksa bu başlığa ben baştan beri katılmadım.
çünkü o ayetlerin tefsiri konusunda başlığı açanlarla aynı fikri taşımadım.

dinden ve teolojiden anladığım , bana yeter.
düşünecenin nerede bitip adına din denen şizofreninin nerede başladığını ayırd edebilecek kadar anlıyorum ya yeterlidir .
sen ise bunu asla beceremeyeceksin.
benim kutsal olan hiç bir şeyele işim olmaz.
ister beşer kelamı ister sözde tanrı kelamı farketmez.

seninle bu bağlamda mücadeleme şimdilik kaydıyla ara veriyorum.
çünkü şu ya da bu şekilde site yönetimiyle aranda bir gerilim var.
bu aşamada site yönetiminin gölgesinde senle savaşmam.

ama uygun zamanda sana bildiğin teolojiyi yedirmeye kararlıyım.
sen nefsinin sana hoş gösterdiği sonsuza kadar cennette yaşama istek ve arzusunun belirleyip yönlendirdiği eğilimlerini teoloji mi zannediyorsun.
söylediğim gibi şimdilik ne haliniz varsa görün.
ama burdaki mesele çözüme bağlanınca senle söylediğim başlıkta hesaplaşacağız.

kim
22-07-2010, 23:18
alcindus denen sahtekar

benim bu başlıkta seninle mücadelem başlığın konusu üzerine olmadı hiç.
nasıl olsa benim ıstılahımdadır o halde kullanma hakkımda var mantığıyla kullandığın, ancak anlamı sana daha çok yakışan münkir vs gibi ifadelerine,
bir diğeri de açıkça alışkanlık haline getrdiğin demogoji ve çarpıtma ve iftiralarınadır benim tepkim.

yoksa bu başlığa ben baştan beri katılmadım.
çünkü o ayetlerin tefsiri konusunda başlığı açanlarla aynı fikri taşımadım.

dinden ve teolojiden anladığım , bana yeter.
düşünecenin nerede bitip adına din denen şizofreninin nerede başladığını ayırd edebilecek kadar anlıyorum ya yeterlidir .
sen ise bunu asla beceremeyeceksin.
benim kutsal olan hiç bir şeyele işim olmaz.
ister beşer kelamı ister sözde tanrı kelamı farketmez.

seninle bu bağlamda mücadeleme şimdilik kaydıyla ara veriyorum.
çünkü şu ya da bu şekilde site yönetimiyle aranda bir gerilim var.
bu aşamada site yönetiminin gölgesinde senle savaşmam.

ama uygun zamanda sana bildiğin teolojiyi yedirmeye kararlıyım.
sen nefsinin sana hoş gösterdiği sonsuza kadar cennette yaşama istek ve arzusunun belirleyip yönlendirdiği eğilimlerini teoloji mi zannediyorsun.
söylediğim gibi şimdilik ne haliniz varsa görün.
ama burdaki mesele çözüme bağlanınca senle söylediğim başlıkta hesaplaşacağız.

İyide sen böle başlıkla yazarsan Alchindus amça
gelince bu lafı senin ağzına sokmazmı.:lol:
Sokmazsa ayıp eder.:mod:

Nese Türkçe konusunda yardıma gereksinim var.
kooşşşş.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=321147#post321147

axial
22-07-2010, 23:32
gelir gelmez. ben zorla bulup getirçek deyilim.
gel bi bakalım . gel çekinme yapancı yok.
münkir kim bakalım.:pound:

Ya sen önce sperm nerde üretilir onu öğren. Senin çapın ne nihilist le atışacan. Ezilirsin. Sonra 3 gündaha uğramazsın foruma. ;Sonunuzda diğer müslümanlar gibi siteden kaçmak olur.

kim
22-07-2010, 23:46
Ya sen önce sperm nerde üretilir onu öğren. Senin çapın ne nihilist le atışacan. Ezilirsin. Sonra 3 gündaha uğramazsın foruma. ;Sonunuzda diğer müslümanlar gibi siteden kaçmak olur.

vay. nilistin yamağı gelmiş.:whip:
Çoçuğum Müslimanlar burdan kaçmıyo.
Yönetim Müslimanları zorla göndertmek için
elden geleni yapıyor.
Gi,denler hep böyle gitti. Bak şindi Nova Ulpian ekürisi
Alçindus amcaya eziyet etmeye uğraşıyolar.
Yaw bırakın adam düşüncelerni söylesin.
niye siliyorsunuz mesajlarnı. Ayıp yaw. ayıp yaw.:mad2::mad2:

Benim çapımı merak ediyosun ha. :eyebrows: meraklanma nihilis efendine
Türkçe öyretçek kadar.:D

nihilist
22-07-2010, 23:56
kim

bu sıcaklarda fazla yumurta yeme.
kaşıntı yapar.

bizde efendi köle yok.
o sizde var.
ıstılahını şaşırdın galiba.

axial
23-07-2010, 00:04
vay. nilistin yamağı gelmiş.:whip:

Benim çapımı merak ediyosun ha. :eyebrows: meraklanma nihilis efendine
Türkçe öyretçek kadar.:D

yamaklık sana yaskışır.

Türkçe öyretmek için Türkçe öyrenmek lazım. Bebeğim benim :baby:

aliyarasfal
23-07-2010, 00:12
Kim hazır gelmişken şu yukarda yazdığına bakalımmı?

Demişsinki;

ediliyor.

Şimdi buda üçüncü bir iddia olmuş oluyor anladığım kadarı ile.

1. iddia sperm omurga kemiği ile göğüs kafesi arasında üretilir,
2. iddia orda anlatılan insanın doğumuna atıftır,
3. iddia spermin kemiklerden elde edileceğine işaret ediyor.

Bu çeviri bana ait değildir, hatta çevirideki eklemeleri dahi kaldırdım ki polemik yaratmasın kimse.

tarık 5

tarık 6

tarık 7
bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar

tarık 8
Elbette o onu döndürmeğe kadirdir

Şimdi senin son savın biraz zayıf kalıyor kim sen ne dersin. Çünkü hangi kemiklerin olduğu yazılmış, arasından çıkar derken ikisinin ortasını açıkça belirtmiş, yani bu kurtarmıyor bu ayetleri.

Diğer iki savda belli.Farklı düşüncesi olan ekler ve nedenini anlatır.

kim
23-07-2010, 00:39
Kim hazır gelmişken şu yukarda yazdığına bakalımmı?

Demişsinki;

ediliyor.

Şimdi buda üçüncü bir iddia olmuş oluyor anladığım kadarı ile.

1. iddia sperm omurga kemiği ile göğüs kafesi arasında üretilir,
2. iddia orda anlatılan insanın doğumuna atıftır,
3. iddia spermin kemiklerden elde edileceğine işaret ediyor.

Bu çeviri bana ait değildir, hatta çevirideki eklemeleri dahi kaldırdım ki polemik yaratmasın kimse.

tarık 5

tarık 6

tarık 7

tarık 8

Şimdi senin son savın biraz zayıf kalıyor kim sen ne dersin. Çünkü hangi kemiklerin olduğu yazılmış, arasından çıkar derken ikisinin ortasını açıkça belirtmiş, yani bu kurtarmıyor bu ayetleri.

Diğer iki savda belli.Farklı düşüncesi olan ekler ve nedenini anlatır.

Buda benim yorumum oldu. Bir alime falan
sormuş deyilim. Bende senin gibi Arapça bilmiyorum.
Meallere bakıyorum. tefsirlere bakıyorum.
Tıptaki gelişmeleri okuyorum.
Böyle bi sonuca varıyorum. :crazy: En doğrusunu Allah bilir.

Bu ayetler ne zaman hangi olay sonrası indirilmiş. Bilmeden yaptığım yorumdur.
Arapçadan çevirisinin yeterli olup olmadını
bilmeden yaptığım yorumdur.:yo:
Tıpkı senin ve bütün ateyis arkadaşların yaptığı gibi.:becky:

İşte katiledilen Alchindus amcanın dediği meal münekidi bu olsa gerek.:noidea:

Sen münkirsin münkir cepeden ayete bakıp
çarpık anlıyorsun.
Ben Müminim. mümin cepeden bakıp doğru anlamaya çalışıyorum.
Ama en doğrusunu Allah bilir.

axial
23-07-2010, 00:44
.

çarpık anlıyorsun.
Ben Müminim. mümin cepeden bakıp doğru anlamaya çalışıyorum.
Ama en doğrusunu Allah bilir.

tam tersi olmasın. yani

doğru anlıyorsun
Ben Müminim. mümin cepeden bakıp çarpık anlıyorum.

aliyarasfal
23-07-2010, 00:55
Tarık-5

İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) :Artık insan neden yaratıldığına baksın.
Diyanet İşleri:Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın.
Abdulbaki Gölpınarlı:Artık insan, bir baksın neden yaratıldı?

tarık-6

İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) :Kuvvetle atılan bir sıvıdan yaratıldı.
Diyanet İşleri:Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı.
Abdulbaki Gölpınarlı:Yaratıldı sıçrayarak akan bir sudan.

Tarık-7

İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) O sıvı), omurga ile göğüs kafesi arasından (orada bulunan iki sinir merkezinin organize çalışması sonucu) çıkar.
Abdulbaki Gölpınarlı:Belden çıkar ve kaburga kemiklerinin arasından

Tarık-7

1.inne-hu: muhakkak ki o 2.alâ rec'ı-hî: onu döndürmeye 3.le: elbette, mutlaka 4.kâdirun: kaadir, kudret sahibi, gücü yeten

İmam İskender Ali Mihr (http://www.imamiskenderalimihr.com/) :Muhakkak ki O (Allah), onu (insanı) hayata geri döndürmeye (tekrar diriltmeye) elbette kaadirdir.
Diyanet İşleri:Şüphesiz Allah’ın onu, öldükten sonra tekrar diriltmeye de gücü yeter.
Abdulbaki Gölpınarlı:Şüphe yok ki ölümden sonra tekrar onu hayâta döndürmeye de gücü yeter.

Kim polemikler sıkıyor artık, zeka özrün yoksa her şey açık ve net, birileri söylemeden anlamıyorsan sorunu kendinde ara ve saygıyı unutma kardeşim. Kendi adına konuşmayıda unutma yani bizim adımıza konuşmaya kalkma.

Geçen günkü aynı tartışmada epey emindin kendinden iyi bildiğine dair ayetlerle ilgili olarak, ne oldu vahiymi geldide birden anlamam ben hikayesine kaçtın.

Hadi bakayım şimdide sus madem anlamıyorsun sen. Anlayanlardan alıntıladım, Bunlarda anlamaz diyen varsa gider derdini onlara anlatır.

kim
23-07-2010, 01:07
Bak şimdi öncelikle neden
Kim polemikler sıkıyor artık, zeka özrün yoksa her şey açık ve net, birileri söylemeden anlamıyorsan sorunu kendinde ara ve saygıyı unutma kardeşim. Kendi adına konuşmayıda unutma yani bizim adımıza konuşmaya kalkma. Bunu lafın arasına soktun. ben hakaret etmedim.
zeka özürü diyorsun. şindi bende yiyeyimmi sana sensin zeka özürlü.

Ayetleri kopyalamak senin idanımı güçlendiriyorki
sürekli bunu yapıp sonrada bak sözün bittiği yer diyorsun.
Ben evet sözlüğe baktığımda semen için sperm yazıyordu.
bunun üzerine yüzde beşinin testiste üretildini söyledim.
verdiğim linkten.
Yannış oldunu gördüm. sperm testiste
üretiliyor. Evet yanlış olan yer burası.

Bir yanlışta konunun başlığında. Bak bakalım ayete
sperm şuradan çıkar diyormu.

aliyarasfal
23-07-2010, 01:27
Kim zeka özrün yoksa anlamaman için bir sebep yok dedim, zeka özürlüsün demedimki bu cümleyi ateistler adına konuşmaya kalktığın için söyledim; zeki olduğunu biliyoruz, polemiğe dalma kafadan,

testislerde üretilmez spermin çoğunluğu diye idiia ettin, şimdide testislerde üretildiği kanıtlanınca yok nerde yazıyor orda üretildiği diyorsun. Doğrumu buraya kadar.evet, şimdi sen bu kadar meal çevirisi yapanları bilmemeklemi suçluyorsun, sen bilmediğin bir dilden çeviri yapmaya kalkarsan , bilen birinin yaptığı çeviriyi karşılaştırırsan yanılırsın. Bu adamlar biliyormu arapçayı, evet, ne oldu beğenemedinmi çevirenleri, sana özel çevirmenmi bulacağız. Gayet net ve anlaşılır mealler. Buyur sen bul istersen net meal bizde yararlanalım.

illa konuyu tartışmaya yanaşmayacaksın, sen yorum yapma o halde, Ben yapıyorum. Varsa fikrin konu ile ilgili yada görüşün sun, evet Bende diyorumki

tarık 5

tarık 6

tarık 7

tarık 8

Burda 6. ayette spermi tarif edip 7. ayettede spermin nerden üretildiğini veya geldiğini açıklarki tamamen yanlış bilgidir.Çünkü sperm testislerde üretilir ve erkek cinsel organından kanallar yardımı ve kaslar vasıtası ile dışarı atılır.Yani bu ayetlerde bilimsel bir yanlış vardır, Buda bu kitabın kutsal bir güç tarafından değil insanlarca yazıldığını çünkü insansal bir hata içerdiğini iddia ediyorum.

Evet kim, şimdi varsa karşıt görüşün sun, okuyalım.

Yergin
23-07-2010, 01:31
Bu verdiğiniz ayetlerdeki 8. ayette, "Elbette O onu döndürmeğe kadirdir" ifadesindeki onu kim için söylenmiş sayın aliyarasfal

Saygılar

kim
23-07-2010, 01:46
Kim zeka özrün yoksa anlamaman için bir sebep yok dedim, zeka özürlüsün demedimki bu cümleyi ateistler adına konuşmaya kalktığın için söyledim; zeki olduğunu biliyoruz, polemiğe dalma kafadan,

testislerde üretilmez spermin çoğunluğu diye idiia ettin, şimdide testislerde üretildiği kanıtlanınca yok nerde yazıyor orda üretildiği diyorsun. Doğrumu buraya kadar.evet, şimdi sen bu kadar meal çevirisi yapanları bilmemeklemi suçluyorsun, sen bilmediğin bir dilden çeviri yapmaya kalkarsan , bilen birinin yaptığı çeviriyi karşılaştırırsan yanılırsın. Bu adamlar biliyormu arapçayı, evet, ne oldu beğenemedinmi çevirenleri, sana özel çevirmenmi bulacağız. Gayet net ve anlaşılır mealler. Buyur sen bul istersen net meal bizde yararlanalım.

illa konuyu tartışmaya yanaşmayacaksın, sen yorum yapma o halde, Ben yapıyorum. Varsa fikrin konu ile ilgili yada görüşün sun, evet Bende diyorumki

tarık 5

tarık 6

tarık 7

tarık 8

Burda 6. ayette spermi tarif edip 7. ayettede spermin nerden üretildiğini veya geldiğini açıklarki tamamen yanlış bilgidir.Çünkü sperm testislerde üretilir ve erkek cinsel organından kanallar yardımı ve kaslar vasıtası ile dışarı atılır.Yani bu ayetlerde bilimsel bir yanlış vardır, Buda bu kitabın kutsal bir güç tarafından değil insanlarca yazıldığını çünkü insansal bir hata içerdiğini iddia ediyorum.

Evet kim, şimdi varsa karşıt görüşün sun, okuyalım.

Bu geceki son mesacım.

Evet ayette sperimi anlatan yeri göster.
meni desen annaşılır belki.
Ayrıca 1400 yıl önce yaşadını farzet. sana sorsalar
insan nasıl doğar öncesini anlat deseler.
sen bu kemikle şu kemik arasından çıkan menidenmi dersin.
yoksa testilerden çıkan menidenmi dersin.

unutma 1400 yıl öncedesin. Nükler tıp falan yok.
,kemik iliğinden oosit yapacak genetik bilim yok.

aliyarasfal
23-07-2010, 01:49
Bu verdiğiniz ayetlerdeki 8. ayette, "Elbette O onu döndürmeğe kadirdir" ifadesindeki onu kim için söylenmiş sayın aliyarasfal

Saygılar

İnsan için söylemiş diye düşünüyorum sayın Yergin.Bu konuda tartışmıyorum zaten, ben nerdeyse tüm mealcilerin 6.ve 7. ayetleri beraber yorumlamalarını söylüyorum, Bu adamlar 8. ayeti neden bağlamamışlar diye düşündüğümde, araştırdığımda bazı meallerde 8 ve 9 u beraber çevirenler dahi olduğunu ama 7-ve8. ayetleri beraber çeviren olmadığı gibi sadece bir yerde oda şu

şeklinde 5 ten 8 e kadar ayetlerin beraber çevrildiğini gördüm. dilbilgisi kurallarını iyi bilmiyormu bu çevirenler sizce ki noktayı virgülü böyle net koymuşlar?Yada böyle algılamışlar.
Varsa sorun mealcilerin sorunu olabilir. Yinede bu ortada bırakır bu tartışmayı, kime göre veya neye göre.

axial
23-07-2010, 01:52
Bu geceki son mesacım.

Kuranın o çağ bilgileri dışında birşey barındırmadığı konusunda hemfikiriz o zaman. O zaman bu kitap neden kutsal.

nihilist
23-07-2010, 01:54
şimdi bu ayetlerdeki asıl çelişkiyi ortaya koymanın zamanı geldi.

görüldüğü gibi ayetler her türlü yoruma açık.
net bir bilgi vermiyor.
ortada var olan tek şey karmaşa.
mealciler bile bu konuda tamamen bölünmüş durumdalar.

demek ki, sözde allahınızın kitabı apaçık değilmiş.
ya neymiş.
lastik gibi ne tarafa çekersen o tarafa gidermiş.

aliyarasfal
23-07-2010, 01:56
Bu geceki son mesacım.

Kim 1400 yıl önce dediğin bu kitabın tanrının kitabı olduğunu iddia etmiyormusun, geçmişe ve geleceğe yani her zamana hitap edecek iddianız yokmu vede herkese. senin dediğin bu kitabı o insanlara göre yalan yanlış indirdimi diyorsun tanrı.yani bilerek doğru bilgiler vermedimi diyorsun, yani tanrı yalanmı söylemiş, kim ne dediğini bir daha düşün be kardeşim, bu kitaptaki her bilgi kesin doğrudur çünkü tanrının sözüdür iddianızı hiç ettin bu durumda.Yani tanrı insansal hatalar yapıyor he, tuhafsın be kim.Kaş yapayım derken göz çıkartma.

ayrıca tanrı anlatıyor, insan değil iddiana göre, tanrı neyi nerde yarattığını bilmiyormu diyorsun.Bence iyice batmadan git uyu.

kim
23-07-2010, 02:02
Kim 1400 yıl önce dediğin bu kitabın tanrının kitabı olduğunu iddia etmiyormusun, geçmişe ve geleceğe yani her zamana hitap edecek iddianız yokmu vede herkese. senin dediğin bu kitabı o insanlara göre yalan yanlış indirdimi diyorsun tanrı.yani bilerek doğru bilgiler vermedimi diyorsun, yani tanrı yalanmı söylemiş, kim ne dediğini bir daha düşün be kardeşim, bu kitaptaki her bilgi kesin doğrudur çünkü tanrının sözüdür iddianızı hiç ettin bu durumda.Yani tanrı insansal hatalar yapıyor he, tuhafsın be kim.Kaş yapayım derken göz çıkartma.

ayrıca tanrı anlatıyor, insan değil iddiana göre, tanrı neyi nerde yarattığını bilmiyormu diyorsun.Bence iyice batmadan git uyu.

sen sordum soruya yanıt ver. demogojiyi bırakta.
ne yanıt verirdin.
göğüsle omurga arasındamı derdin.
testidemi derdin.

boş laf söylüyorsun. şöyle yaptın böyle yaptın diye.

Nova
23-07-2010, 02:18
Bu geceki son mesacım.

Yani insan yazımı olduğunu kendiniz mi söylediniz, benmi yanlış algıladım?

kim
23-07-2010, 02:19
Yani insan yazımı olduğunu kendiniz mi söylediniz, benmi yanlış algıladım?

peki orda sorduğum soruya sen yanıt var.
ama çok çabuk.
gene uykusuz kaldım.

Nova
23-07-2010, 02:24
Kim, gene tuzak bi soru hazırlamışsın bize :) şimdi varsa güzel bi mesajın paylaş bizimle, yada yarın devam ederiz bende uykusuzum.

aliyarasfal
23-07-2010, 02:25
Bende cevap verdim anlamadın be kim, tanrı kavramı bir güç için yılın yada insanın dediğinin değil kendinin neyi nasıl yarattığının ve ne söylediği önemlidir.Sen tanrı testisin ne işe yaradığını ve yerini bilmediğinimi düşünüyorsun. Kalbi beyin sanan testisi ne sanmıştır bilmem. (ki ne olduğunu ve 1400 yıl önce nerdeyse insan vücudunda, bu günde aynı yerinde ve işlevi aynı ve ismininde değiştiğini arapçada sanmam)

kim
23-07-2010, 02:27
Kim, gene tuzak bi soru hazırlamışsın bize :) şimdi varsa güzel bi mesajın paylaş bizimle, yada yarın devam ederiz bende uykusuzum.
Neden yanıt vermiyorda kafa yapıyorsun.:phone:
İyi geceler ve adaletli geceler.
Müslimanlara tahammülü geceler.:eyebrows:

kim
23-07-2010, 02:32
Bende cevap verdim anlamadın be kim, tanrı kavramı bir güç için yılın yada insanın dediğinin değil kendinin neyi nasıl yarattığının ve ne söylediği önemlidir.Sen tanrı testisin ne işe yaradığını ve yerini bilmediğinimi düşünüyorsun. Kalbi beyin sanan testisi ne sanmıştır bilmem. (ki ne olduğunu ve 1400 yıl önce nerdeyse insan vücudunda, bu günde aynı yerinde ve işlevi aynı ve ismininde değiştiğini arapçada sanmam)

Ya bu soruya ogün dermiydin göğüsle omurga kemiyi arasında diye.
demezdin değilmi.:eyebrows:
testide derdin değilmi. net söyle şunu.

Ama Allah kemiklerin arasında olduğunu söylüyor.
Peki Kur an Peygamberimiz tarafından yazılmış olsaydı.
demezmiydi testilerde diye.
ne dersin demezmiydi.

Kuran Allah katındandır.

aliyarasfal
23-07-2010, 02:38
Kim çarpıtma, omurgayla göğüs kafesinin arasından diyor ayet, ne kemiği, bu nasıl inanmak, hem tanrı sözünü bozulmaz diye kıyamet kopartılır burda hemde net anlamı olanı kelimeleri olmayana çevirmeye çalışırlar.Kim tanrının sözü ayetden bahsediyoruz ama seninde farkında olmadan itiraf ettiğin (halada farkında değilsin) tanrının sözü değil bir insanın sözü, çünkü insanların yanlış bilgisini içeriyor.Sana dedimki batıyorsun , hala batıyorsun ki tekrar tekrar okusan anlayacaksın yaptığın yanlışı.

Nova
23-07-2010, 02:41
Ya bu soruya ogün dermiydin göğüsle omurga kemiyi arasında diye.
demezdin değilmi.:eyebrows:
testide derdin değilmi. net söyle şunu.

Ama Allah kemiklerin arasında olduğunu söylüyor.
Peki Kur an Peygamberimiz tarafından yazılmış olsaydı.
demezmiydi testilerde diye.
ne dersin demezmiydi.

Kuran Allah katındandır.

Süppersin :first:

Kuranı allah yazsaydı, spermin testislerde üretildiğini de yazardı, çünkü o herbişeyi yaratan ve bilen tek kadir-i mutlak değilmi?

Peygamber, herhalde cinsel ilişkiden sonra kaburgasında sancı hissediyordu (yada) ilişki sonrasında (terledikten sonra dinlenme esnasında) rüzgar çarptığı için sancı hissediyordu.

Üstümüz açık uyuduğumuz gecelerden sonra, kaburgalarımızda sancı hissederiz, terledikten sonra terimizi silmezek; iğne-şiş batıyormuş gibi ani acılar-sancılar hissederiz :) başka yerde değil kaburgaların ön kısımında bazende kaburgaların sırt kısımında :) yani kuranda dediği gibi.

Buna ne dersin, kuvvetle muhtemelmidir.

İnsan olarak görünce peygamberi herşey ortaya çıkar, ulu gözüyle bakarsak, karşımızda sadece ulu bişey görürüz ve kusur bulamayız sevgili Kim.

evrensel-insan
23-07-2010, 02:51
Saygideger Kim;

Benim aslinda merak ettigim, Meryem olayi; mantiken, Isa' Tnri'nin oglu ise, Tanri da onun babasi oluyor. Eger Meryem de annesi ise, Meryem/Tanri birlikteligi soz konusu.:fear:

Ya da, bu isi (bunu yapan iki kisi, biri erkek, biri disi), Adem ile Havva'ya, yaptirirken, onlara anlatmadi mi?:phone:

Simdi tanri, bu birlikteligi gerceklestirirken, cocugun nasil yapildigini v.s. bilmiyormuydu da, Kuran'da bunu layikiyle, yani bugunku gibi izah edemedi?:o

Saygilarimla;
evrensel-insan

Nova
23-07-2010, 02:59

Kuranı allah yazsaydı, spermin testislerde üretildiğini de yazardı, çünkü o herbişeyi yaratan ve bilen tek kadir-i mutlak değilmi?

Peygamber, herhalde cinsel ilişkiden sonra kaburgasında sancı hissediyordu (yada) ilişki sonrasında (terledikten sonra dinlenme esnasında) rüzgar çarptığı için sancı hissediyordu.

Üstümüz açık uyuduğumuz gecelerden sonra, kaburgalarımızda sancı hissederiz, terledikten sonra terimizi silmezek; iğne-şiş batıyormuş gibi ani acılar-sancılar hissederiz :) başka yerde değil kaburgaların ön kısımında bazende kaburgaların sırt kısımında :) yani kuranda dediği gibi.

İnsan olarak görünce peygamberi herşey ortaya çıkar, ulu gözüyle bakarsak, karşımızda sadece ulu bişey görürüz ve kusur bulamayız sevgili Kim.

Sevgili Kim, bunu unutma gene konuşucaz bunun üzerine :)

selanikli
27-07-2010, 00:42

Sayın Nova;

bilmem bilir misiniz, Türklerde gelenektir, damat gerdek gecesi eve girerken beline kuvvet diyerek yollanır.
Keza, erkekler ilk kez mektebe gittiklerinde de beline kuvvet aslanım diye gaz verilir.

Bilimsel nedenini tam bilmiyorum ama, orgazm sonrası erkeklerde belinde bir zayıflama hissi olur, bel tutmuyormuş gibi gelir.

İşte henüz bilimin gerçeği ortaya koymadığı çağlarda, insanlar bu etkiye bakarak meninin belden geldiğine ve meni boşalınca da belin yorulduğuna hükmetmişler.

Kurnazın biri de bu bilgiyi alıp etrafındaki çıkar ortaklarına ayet diye gazlamış. Onlar da biz yağmamıza, ganimete bakarız, bize ne bu ayet mi, safsata mı deyip he he haklısın aslan peygamberim bu ayettir demişler.
Olay bundan ibaret.

Yersek yani.
Biz uyandık ta, yemeye ve yedirmeye hevesliler çok nedense?

Thunder
27-07-2010, 00:50
Yaşa sen selanikli :D

evrensel-insan
27-07-2010, 00:53
Saygideger arkadaslar;

Benim fiziki genclik yillarimda, gencler; meni veya spermin ne oldugunu bilmezler, onun yerine "bel" derlerdi.

Su soylemi de, unutmayalim "Eline, diline, beline; hakim ol"

Saygilarimla;
evrensel-insan

hekim
23-01-2012, 03:21
Bu tartışmada kimse muhtemelen embriyoloji ve üreme konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığından bu tartışma uzamış. Testisler de overler (kadın yumurtalıkları) de karnın arkasında gelişir. Overler pelvise, testisler de skrotum (torbalara) inerler. Spermi oluşturan öncül hücreler testis karındayken zaten hazırdır. Ergenlikden sonra kök hücreler gibi sperm kaynağıdırlar. Overler de yumurtayı döllenmesi için fallop tüplerine bırakırken basınçla fışkırttılar. Embriyonun over ve spermmin birleşmesi sonucunda oluştuğu, ikisinin de fışkırtıldığı ve bu iki organın da karın arka duvarında oluştuğu ve bu donemde yumurtayı ve spermlerin kaynak hücrelerinin oluştuğu göz önüne alınırsa aslında Kuran gerçekten de o dönemde bilinemeyecek bilgiler veriyor. Embriyoloji dair daha birçok bilgi de veriyor. Human Embryology, Color Atlas of Embryology, the Developing Human kitapların yazarı ünlü Prof. Keith Moore da bunlardan (Kuran'daki embriyolojinin doğruluğu ve şaşırtıcılığından) bahsetmiştir. Kendisi müslüman olmasa da halen bu konuda yıllar önce yazdıklarının arkasında olduğunu belirtmiştir yakın zamanda da. (Niçin İslam'ı seçmediğini bilmiyorum) (Yazım hatalarımı düzeltmek ve yazdığımı daha açık kılmak için tekrar gönderiyorum yazdığımı)

Neva
23-01-2012, 03:25
Bu tartışmada kimse muhtemelen embriyoloji ve üreme konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığından bu tartışma uzamış.

Testisler de overler (kadın yumurtalıkları) de karnın arkasında gelişir. Overler pelvise, testisler de skrotum (torbalara) inerler. Spermi oluşturan öncül hücreler testis karındayken zaten hazırdır. Ergenlikden sonra kök hücreler gibi sperm kaynağıdırlar. Overler de yumurtayı döllenmesi için fallop tüplerine bırakırken basınçla fışkırttılar. Embriyonun over ve spermmin birleşmesi sonucunda oluştuğu, ikisinin de fışkırtıldığı ve bu iki organın da karın arka duvarında oluştuğu ve bu donemde yumurtayı ve spermlerin kaynak hücrelerinin oluştuğu göz önüne alınırsa aslında Kuran gerçekten de o dönemde bilinemeyecek bilgiler veriyor. Embriyoloji dair daha birçok bilgi de veriyor. Human Embryology, Color Atlas of Embryology, the Developing Human kitapların yazarı ünlü Prof. Keith Moore da bunlardan (Kuran'daki embriyolojinin doğruluğu ve şaşırtıcılığından) bahsetmiştir. Kendisi müslüman olmasa da halen bu konuda yıllar önce yazdıklarının arkasında olduğunu belirtmiştir yakın zamanda da. (Niçin İslam'ı seçmediğini bilmiyorum) (Yazım hatalarımı düzeltmek ve yazdığımı daha açık kılmak için tekrar gönderiyorum yazdığımı)

Sayin hakim suradan bahsettiginiz mevzuyu takip edebilirsiniz, Kuran'daki embriyoloji acisindan. Daha once zaten islenmisti.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=26194

istatistik
23-01-2012, 03:32
Bu tartışmada kimse muhtemelen embriyoloji ve üreme konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığından bu tartışma uzamış. Testisler de overler (kadın yumurtalıkları) de karnın arkasında gelişir. Overler pelvise, testisler de skrotum (torbalara) inerler. Spermi oluşturan öncül hücreler testis karındayken zaten hazırdır. Ergenlikden sonra kök hücreler gibi sperm kaynağıdırlar. Overler de yumurtayı döllenmesi için fallop tüplerine bırakırken basınçla fışkırttılar. Embriyonun over ve spermmin birleşmesi sonucunda oluştuğu, ikisinin de fışkırtıldığı ve bu iki organın da karın arka duvarında oluştuğu ve bu donemde yumurtayı ve spermlerin kaynak hücrelerinin oluştuğu göz önüne alınırsa aslında Kuran gerçekten de o dönemde bilinemeyecek bilgiler veriyor. Embriyoloji dair daha birçok bilgi de veriyor. Human Embryology, Color Atlas of Embryology, the Developing Human kitapların yazarı ünlü Prof. Keith Moore da bunlardan (Kuran'daki embriyolojinin doğruluğu ve şaşırtıcılığından) bahsetmiştir. Kendisi müslüman olmasa da halen bu konuda yıllar önce yazdıklarının arkasında olduğunu belirtmiştir yakın zamanda da. (Niçin İslam'ı seçmediğini bilmiyorum) (Yazım hatalarımı düzeltmek ve yazdığımı daha açık kılmak için tekrar gönderiyorum yazdığımı)

Yazdıklarınız daha önce de yine bu başlık altında paylaşılmıştı.Ancak burada bir şark kurnazlığı olduğunu görmemek için okumamak gerekir. Sizin bahsettiğiniz testislerin oluşum evresidir. Bu oluşum evresinde sperm üretimi ise söz konusu değildir. Spermi üretecek hücrelerin ya da spermin temel taşlarının daha bu evredeyken orada bulunması spermin bel ya da kuranda her neresi geçiyorsa oradan geldiği anlamına gelmez. Böyle sanılması ise muhtemelen orgazm sırasında yaşanan karışık duyguların neticesidir.

Kuran embriyolojisinin detaylı olarak incelendiği yazılara "Mucize Yalanları (http://www.mucizeyalanlari.com/kurandaki-embriyoloji/)" sitemizden de ulaşabilirsiniz.

allahcc
23-01-2012, 14:51
Ben bu teistlerin bakış açısıyla dünyaya bakmak istiyorum ama olmuyor işte...

Soru1-Sperm nerede üretilir
Cevap1- Testisler dahabiz emriyoiken bel ile omurga arasında üretilir...

Soru2-Testisler değil sperm nerede üretilir?
Cevap2-Almanlar bulmuş ya kemik iliğinden sperm üretmişler...

Soru 3-Ben kök hücreden bahsetmiyorum bildiğimiz döl, meni, spermden bahsediyorum
Cevap 3- Testislerde üretilir

Soru4-E kuran spermlerin bel ile kaburga arasında üretildiğini yazmış..
Cevap4-Doğru söylüyor laboratuvarda adamlar kemik iliğinden sperm üretmişler

Soru5-Kardeşim iyide kuranla çelişmiyormusun?
Cevap5-Şüphesizki onların kalbi mühürlenmiştir gerçekler igöremezler

50 ye kadar soru cevap şeklinde giderim ama sanırım yeter:) Olay bundan ibaret...

opeth
23-01-2012, 19:21
spermlerin testiste üretildiği bilimsel olarak kesindir. kuranda ise bunun değil ortaçağ biliminin dediğinin yazdığıda kesindir. buna rağmen kemik iliğinde yapay sperm üretilmesi ne alaka ?

bilim sürekli değişir onunla dil eleştirilemez diyenlere ise

bilimin kanıtladığı şeylerde vardır varsaydığı şeylerde. dünyanın yuvarlaklığı gibi mesela.kimse artık ilerideki bilimsel araştırmalar dünyanın düz olduğunu ispatlayabilir diyemez. ama bilim ilerde string teörisinin yanlış olduğunu bulabilir. string teörisi kanıtlanmış değildir ama dünyanın küresel olduğu kanıtlanmıştır. dünya düz değildir bunu kendimde gözlemlemişim.

spermin testiste üretilmeside kanıtlanmıştır araştırmalar nettir ufak detaylar değişsebilir ama bu gerçek değişmez.

hekim
23-01-2012, 19:39
Sayin istatistik rumuzlu bey/hanim,
Spermatogonialar testis karin arka duvarindayken uretiliyor sonra bunlar sperme donusuyor. Pubertenin baslangicindan itibaren testis de over gibi uretime gecer sadece elindeki huclerein sayisini cogaltir ve onlari olgunlastirir. Sperm ve oosit sadece karindayken uretilmis hucrenin olgunlasmis halidir. Ooositler de, sperm de karin arkada duvarindayken gelismis hucrelerin bazi degisiklere ugramasi sonucunda ikisi de fiskirtilarak atilir. Modern bilimde bu donusumun sonucunda olgunlasan hucreler icin morfolojik degisiklikler nedeniyle, daha spesifik isimlendirmeye gidilmistir. Fetus ve embriyo ciddi degisiklere ugramasina belirli hafta araliklarinda ayni ismi alirlar. Simdi birileri yuzyil sonra tumuyle farkli isimler kullanmaya baslasa (ki bence boyle bir nomeklatur iletisimi kolaylastirabilir) biz su anki gozlemlere dayali kitaplara tumuyle sacmadir mi diyecegiz? Ayrica, kisirlastirma antik bir uygulamadir, Yahudilikte ve Islam'da yasak edilmistir. O zaman da testisi yapilan bu mudahelenin kisirlikla sonuclandigi biliniyordu. Peki bu kadar acik bilinen bir bilgi varken niye peygamber oldugunu soyleyen biri tumuyle farkli hikaye yazip kendini riske atsin? Son olarak sizin tercumenizi tek tercume olarak kabul edilmesini bekliyorsunuz. Biliyorum ki Kuran'in indirildigi Arapca'da (hangi kabilenin Arapcasi oldugunu hatirlamiyorum) kelimelerin on altiya varan anlami olabiliyor. Potansiyel tercumelerinde bu kadar varyasyon varken , bu tercumeyi referans alarak sonuca ulasmaya calismak mantikli mi sizce?
Son olarak: Yukarida saydigim bilgiler olmadan bile, o donemde yasamis bircok insanin Kuranin sadece meniden bahsettigini anlamislardir diye dusunuyorum ama Gazali yuzyillar once insanin kadin ve erkegin her ikisinin de dolunden olustugundan bahseder ki bu da Kuran'nin tercumesi ve anlasilmasindaki sayisiz potansiyel hatalardan isaret eder ki buradaki yazilan tercume ve kavrayisin hatali olma ihtimalinin yuksek olduguna isaret eder. Kuran'da ne dedigi kisminin gercekten Arapca'ya hakim, Islam'in genel konteksini bilen, muhtemel diger yorumlarini aciklayabilecek birisiyle tartisilmasinin cok daha saglikli olacagi kanaatindeyim.

allahcc
23-01-2012, 19:47
Sayin istatistik rumuzlu bey/hanim,
Spermatogonialar testis karin arka duvarindayken uretiliyor sonra bunlar sperme donusuyor. Pubertenin baslangicindan itibaren testis de over gibi uretime gecer sadece elindeki huclerein sayisini cogaltir ve onlari olgunlastirir. Sperm ve oosit sadece karindayken uretilmis hucrenin olgunlasmis halidir. Ooositler de, sperm de karin arkada duvarindayken gelismis hucrelerin bazi degisiklere ugramasi sonucunda ikisi de fiskirtilarak atilir. Modern bilimde bu donusumun sonucunda olgunlasan hucreler icin morfolojik degisiklikler nedeniyle, daha spesifik isimlendirmeye gidilmistir. Fetus ve embriyo ciddi degisiklere ugramasina belirli hafta araliklarinda ayni ismi alirlar. Simdi birileri yuzyil sonra tumuyle farkli isimler kullanmaya baslasa (ki bence boyle bir nomeklatur iletisimi kolaylastirabilir) biz su anki gozlemlere dayali kitaplara tumuyle sacmadir mi diyecegiz? Ayrica, kisirlastirma antik bir uygulamadir, Yahudilikte ve Islam'da yasak edilmistir. O zaman da testisi yapilan bu mudahelenin kisirlikla sonuclandigi biliniyordu. Peki bu kadar acik bilinen bir bilgi varken niye peygamber oldugunu soyleyen biri tumuyle farkli hikaye yazip kendini riske atsin? Son olarak sizin tercumenizi tek tercume olarak kabul edilmesini bekliyorsunuz. Biliyorum ki Kuran'in indirildigi Arapca'da (hangi kabilenin Arapcasi oldugunu hatirlamiyorum) kelimelerin on altiya varan anlami olabiliyor. Potansiyel tercumelerinde bu kadar varyasyon varken , bu tercumeyi referans alarak sonuca ulasmaya calismak mantikli mi sizce?
Son olarak: Yukarida saydigim bilgiler olmadan bile, o donemde yasamis bircok insanin Kuranin sadece meniden bahsettigini anlamislardir diye dusunuyorum ama Gazali yuzyillar once insanin kadin ve erkegin her ikisinin de dolunden olustugundan bahseder ki bu da Kuran'nin tercumesi ve anlasilmasindaki sayisiz potansiyel hatalardan isaret eder ki buradaki yazilan tercume ve kavrayisin hatali olma ihtimalinin yuksek olduguna isaret eder. Kuran'da ne dedigi kisminin gercekten Arapca'ya hakim, Islam'in genel konteksini bilen, muhtemel diger yorumlarini aciklayabilecek birisiyle tartisilmasinin cok daha saglikli olacagi kanaatindeyim.

Şimdi sperm nerede üretiliyor? Testis hücreleri değil spermler, meni yani, o sıvı? Nerede üretiliyor? Testistemi değilmi? Olayı prostata falan getirmeden...Spermler nerede üretilir? Benim spermim nerede üretiliyor? Şuan?Ergen bir bireyim,karnımın arka duvarındamı değilmi?

hekim
23-01-2012, 21:20
Sperm uretimiyle sonuclanan surec testis karindayken baslar, duraklar. Ergenlikle tamamlanir (Ayni durum oosit uretimi icin de gecerlidir, olgunlasma pelvisteyken tamamlanir). Peki dentritik hucreler, langerhans, kupffer hucreleri mikrogilyalar nerden uretilir? Kemik iliginden cikan tek bir langerhans, mikrogilya hucresi gosterebilir misin? Nomenklature bagli bir yanlis anlasilma nedeniyle, mikrogilya beyinde, langerhans deride uretilir diyebilir misin? Eger kemik iliginde uretilir diyen binlerce bilim insani ve tip doktorunun kullandigi isimlendirme sisteminden farkli bir sistem kullaniyorsaniz, dersiniz. Sonra da bunca bilim insani ve hekim cahil, bilgileri yetersiz oldugu icin boyle sacmaliyor hukmune varirsiniz.

opeth
23-01-2012, 21:54
Sperm uretimiyle sonuclanan surec testis karindayken baslar, duraklar. Ergenlikle tamamlanir (Ayni durum oosit uretimi icin de gecerlidir, olgunlasma pelvisteyken tamamlanir). Peki dentritik hucreler, langerhans, kupffer hucreleri mikrogilyalar nerden uretilir? Kemik iliginden cikan tek bir langerhans, mikrogilya hucresi gosterebilir misin? Nomenklature bagli bir yanlis anlasilma nedeniyle, mikrogilya beyinde, langerhans deride uretilir diyebilir misin? Eger kemik iliginde uretilir diyen binlerce bilim insani ve tip doktorunun kullandigi isimlendirme sisteminden farkli bir sistem kullaniyorsaniz, dersiniz. Sonra da bunca bilim insani ve hekim cahil, bilgileri yetersiz oldugu icin boyle sacmaliyor hukmune varirsiniz.

spermler testis karındayken üretilmeye mi başlar. hem öyle olsa bile erişkin bir insanda sperm testislerden gelmiyor mu ?

hekim
23-01-2012, 22:59
Burada sperm ve oositin birlesmesinden embriyo olusur taniminda yola cikarak bu ayeti curutmek dedigim gibi isimlendirme farkindan yola cikarak fikir curutmektir sadece. Bu isimlendirme sitolojik morfolojiye gore yapilir, tabii belirtmek gerekir ki hucre farklilasmasi ile ilgili bilgilerimiz gelismekte olan bilgilerdir. Bu gercekten monosit turevlerinin isimlendirilmesine benzetilebilir. Kemik iliginden monosit olarak cikar bu hucreler, dokuda makrofaja, deride langerhans hucresine, beyinde mikrogilyaya donusurler. Simdi biz testis skrotuma gocediyor diye, aslinda sperm uretimin ilk asamasi olan spermatogonian (monositin kemik iliginde uretilmesi gibi) testis bobregin yanindayken uretildigini goz ardi edebilir miyiz? Spertmatogonialar aslinda karindayken sperme olgunlasmaya hazirdir. Bunu engelleyen faktorler vucut sicakligi ve androjen yoklugudur. Ostrojenlerin yoklugu da oogonialar icin gecerlidir. Kisacasi bu ayet embryo karinda uretilen spermatagonialar ve oogonialardan koken alir ve dolenmeden once bu iki hucrenin olgunlasmis hali fiskirtilir diyor seklinde aciklanabilir ki bu gercekten dogrudur. Daha onceden belittigim gibi peygamber oldugunu iddia eden, gercekten zeki bir insanin kisirlastimanin uremeyi engelledigi bilindigi bir donemde, hatta kendisinin yasaklandigini belirtmesine ragmen boyle bir ayetin kendisine iletildigini soylemesini aciklayacak bir yol aklima gelmiyor benim.

opeth
23-01-2012, 23:10
peki dost ama sperm üretimi testisler vucut dışına atılınca başlıyor. yani spermler kaburga ve omurilik arasından gelmiyor. üretim orada değil.

istatistik
23-01-2012, 23:48
Sayın hekim,

Anlattığınız embriyonun gelişim evresinden başka bir şey değil. Daha önceki mesajımda da bahsetmiştim, spermin üretilmesini sağlayan hücrenin daha testislerin oluşum evresinde orada bulunması spermin üretildiğini mi gösterir? sizin bahsettiğiniz kısmı işin şark kurnazlığıdır. Aynı mantıkla ileride başka bir dokuya dönüşecek hücrenin izini sperm ye da yumurta evresine kadar sürmek mümkün. Peki bu mantıklı mı?

kullandığım çeviriler diyanet işleri başkanlığına ait çevirilerdir. Ülkede dinden resmi olarak sorumlu olan kurumun diyanet işleri olması ve yaptıkları işin az buçuk bilimsel olması nedeniyle bu çevirileri kullanmaktayım. Eğer çevirilerle ilgili itirazınız var ise bunu bana değil diyanet işleri başkanlığına yapmalısınız.

Kuran'da Muhammed eğer haddini bilim sadece ahlaki ve dini değerlere yönelik söylemlerde bulunmuş olsaydı bugün yanlışlanması daha zor olabilirdi. Ancak, haddini aşmış ve biyoloji de dahip pek çok konu hakkında fikir belirtme cesaretini göstermiş ve bunlarda çuvallamıştır.

Kuran, zamanınında elde edilen ve pek çoğu yanlış olan bilgiyi kullanır. Mikroskobik yaşamdan haberlerinin olmaması ve spermi bir su olarak adlandırması da bunlardan biridir.

opeth
24-01-2012, 00:36
eğer muhammed kitabının allah sözü olduğunu söylemeseydi yine kınanmazdı hata doğaldır.ama allahın sözünde hata olamaz.bu onun yalanını ispatlar. (bence kendısıde peygamber olduguna inanmıyordu )

bozok6666
24-01-2012, 17:52
Önce meali kendinize göre yorumlayın ondan sonrada ahanda Kuranda çelişki deyip kendi yorumunuzu çürütün iyi taktik tebrikler.

Belkide demek istenen meninin macerası bel kemiği ile göğüs kemikleri arasından başlıyor devam ediyor ve bu iki kemik arasında çocuk oluşuyor, ayrıca testis tek başına meni üretimi yapmıyor bu bir sistemle farklı yapılarla oluyor belkide kuran buna vurgu yapıyor. Sizin yaptığınız ayet yorumu ne kadar sağlam.

opeth
24-01-2012, 18:18
yorumu yapan biz değiliz ki dost

elmalılı hamdi yazır tefsiri

6. Onun için yaratılışının başlangıcında bir erlik suyu halinde iken bile rahime geçmek için bir tür gayret ve çaba demek olan dıfk, yani "atma" özelliği açıkça belirtilerek cevabında buyruluyor ki: Atan bir sudan yaratıldı.

DIFK fiili, dökmek, atmak gibi geçişli olduğu için suyun niteliği "atılan" veya "dökülen" olması gerekirken "atan" denilmesi kuşkusuz çok dikkat çekicidir. Bunun izahını üç şekilde yapmışlardır.

BİRİNCİSİ, Zeccac'ın Sibeveyh'ten naklettiği üzere hurmalı ve sütlü gibi nisbet mânâsıyla "dıfıklı" demek olarak yine atılan mânâsından olmasıdır.

İKİNCİSİ, "Razı olunmuş hayat"(Kâria, 101/7) âyetinde olduğu gibi isnad-ı mecazî yoluyla ism-i mef'ul yerine ism-i fâil kullanılmış olmasıdır. Ferrâ: "Sıfat yerinde bunu Hicazlılar diğerlerinden daha çok yapar. "Gizlenmiş sır" , "Yorgun düşmüş dikkat" ve "Uyunan gece" tabirlerinde olduğu gibi" demiştir.

ÜÇÜNCÜSÜ, İmam Halil ve Kutrub'tan dıfk ve dufuk kelimelerinin dökülme mânâsına da geldiği nakledilmiştir. Fakat hangisi de olsa bunun bu şekilde anlatılmasında bir nükte olmalıdır. Bu ise, suda bir çaba tasavvur ettirmek üzere atma işinin onun tarafından yapıldığının söylenmesidir.

"Mâ" kelimesinin başındaki "min" başlangıç ifade eder. "Bir kısım" mânâsına gelmesi de "Suyun hepsinden çocuk olmaz." sahih hadisinin mânâsına uygun olur ki, "atan bir suyun bir kısmından yaratıldı" demek olur. "Mâ" kelimesinin sonundaki tenvin de küçümseme, değersizlik, âdilik ifade eder. Değersiz, basit bir sudan mânâsındadır.

7. Ama rastgele atılan her sudan değil şu nitelikteki atan sudan ki erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.

SULB, sulüb, saleb sâlib; başın arka dibinden kuyruk sokumuna kadar arka kemiğine denir ki omurga kemiği, amûdi fikarî ve bel kelimeleri ile ifade edilir. Dimağdan inen ve "nuha-ı şevki= omurilik" denilen ve sinir sisteminin ana hattı olan "korkar ilik" onun içinden iner. Beden şekillenme ve oluşumunun sertlik ve sağlamlık ekseni demek olan bir temel direğidir.

TERÂİB de "teribe"nin çoğuludur. Göğüs kemiklerine denir ki "göğüs tahtası" tabir edilir. İki meme ile boyun halkası kemiklerinin aralığına veya göğsün sağ tarafından dört ve sol tarafından da dört kaburgaya veya iki el, iki ayak ve iki göze de denilir. Özellikle göğüste gerdanlık takılan yere denir. Demek ki sırttaki omurların karşılığı olarak göğüs kemiğinin sağ ve sol kaburgalara doğru dallanan her boğumu bir teribe olup hepsine birden terib ve teraib denilmiştir. Bu durumuda asıl terâib, göğüs tahtasının eksenini teşkil eden ve boyundan memeler arasına doğru inen kemikler olup etrafı itibarıyla sinenin gerdanlık takılan bölümüne ve hepsine denir. Nitekim İmriu'l-Kays'ın:

"Beli ince, bembeyaz, göbekli değil,

Sinesi ayna gibi parlaktır."

beytinde ayna gibi cilalanmış diye nitelediği terâib, kemikler değil, sinenin kendisidir.

Sulb ile terâib bedenin arkadan ve önden iki duvarını bel ve bağır gibi esaslı iki temel direğiyle ifade etmiş oluyor ki bunların arası üreme aygıtını kapsar. Şu halde "sulb ile terâib arası", bedenin bütün şekliyle ilgili olup ortasında bulunan üreme aygıtlarından kinâye olur. Aynı zamanda sulb erkeğe, terâib de kadına işaret olarak aralarının birleşmesinden kinâye olmak da sulbün erkek, sinenin kadın hakkında daha meşhur ve açık olması itibarıyla herkes tarafından bilinmiş olmaya daha yakındır. Gerçi "çıkan" kelimesi "ma-i dâfik" (atan su)in sıfatı olmak daha yakın bulunduğu için, altında gizli olan "o" zamirinin bunun yerini tutmuş olacağına nazaran dâfık kelimesinden açıkça erkeğin suyu anlaşılabileceği gibi; "sulb ve terâib arasından" ifadesinden de ilk akla gelen erkeğin sulbü ile erkeğin göğüs kemikleri arası olur ise de birleşme halinde erkek ve kadından her birinin sulb ve teraibi arasına, yahut sulb erkeğe teraib kadına ait olarak ikisinin de sebep oluşuna işaret olmak daha uygundur. Çünkü bu şekilde bu vasfın faydası daha kapsamlı olur.

Tefsircilerin burada başlıca iki görüşü vardır:

BİRİSİ, ilk söylediğimiz gibi "atan su" erkeğin suyu, "sulb ve terâib arası" da erkeğin sulbü ve göğüs kemikleri arası olmaktır. Bununla bu işte kadın yönü yok sayılmış değil, ancak açıkça ifade edilmeyip "Allah onu hangi şeyden yarattı? Bir erlik suyundan, onu yarattı."(Abese, 80/18-19) âyetinde olduğu gibi en önemli olanına işaretle yetinilmiş olur.

İKİNCİSİ, erkeğin sulbünden ve kadının göğüs kemiklerinden, yahut ikisinin de sulb ve göğüs kemikleri arasından çıkan iki suyun toplamına işaret olmaktır. Çünkü tâ Al-i İmran Sûresi'nin başında geçtiği üzere Hz. Peygamber (s.a.v.) 'den "Erkek ve kadından hangisinin suyu -kuvvetçe- üstün gelirse çocuk daha çok ona benzer." diye rivayet olunduğuna göre çocuk, erkekle kadın suyunun birleşmesinden meydana gelir.

Bunun iki su olduğu halde sulb ve göğüs kemikleri arasından çıkan "atan bir su" diye ifade olunmasının sebebi de şöyle açıklanmıştır.

BİRİNCİSİ: Erkekle kadın ikisi birleşme halinde bir tek şey gibi olduklarından dolayı burada bu ifade güzel olmuştur.

İKİNCİSİ: Bir şeyin iki sebebi olduğu zaman, "bu, şununla şunun arasında oldu" demek uygun olur. O halde "dâfik" (atan) denilmesi de, bir şeyin bir kısmının vasfıyla o şeyin tamamını nitelemek kabilinden olur. Bir kısmı "atan" vasfını taşıması sebebiyle tamamına da bu vasıf verilmiştir. Yahut kadının suyu da rahime dökülmesi nedeniyle onda da bu sıfat düşünülebilir.

Bu iki görüş üzerine burada kadının da menisi var mıdır, yok mudur? Varsa, çocuğun doğmasında asıl olan hangisidir? tarzında bazı tartışmalar olmuştur. Kadının da bir suyu bulunduğunu ve buna şer'an onun menisi denildiğini ve embriyonun meydana gelmesi için döllenmede iki tarafın da ilgili olduğunu tartışmaya gerek yoktur. Fakat kadının suyu erkeğin menisi gibi hayati maddeyi içeriyor mu, yoksa mezi gibi bir yardımcı hizmeti yapmakla kalıyor mu? Çocuğun yaratılmasında ikisi birlikte etken birer unsur mudur? Yoksa biri işi yapan, öbürü bunu kabullenen durumunda mıdır? Bu yönler aranmıştır.

istatistik
24-01-2012, 18:27
Önce meali kendinize göre yorumlayın ondan sonrada ahanda Kuranda çelişki deyip kendi yorumunuzu çürütün iyi taktik tebrikler.

Belkide demek istenen meninin macerası bel kemiği ile göğüs kemikleri arasından başlıyor devam ediyor ve bu iki kemik arasında çocuk oluşuyor, ayrıca testis tek başına meni üretimi yapmıyor bu bir sistemle farklı yapılarla oluyor belkide kuran buna vurgu yapıyor. Sizin yaptığınız ayet yorumu ne kadar sağlam.

Diyanet İşleri
TARIK 86/5. Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın.

Diyanet İşleri
TARIK 86/6-7. O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır.

Ayeti daha da zorlamanızın bi anlamı yok. Çeviri gayet açık. Allah müslümanları bel ile kaburga arasından gelen bir sudan yaratmış.

knowledgetowisdom
20-02-2014, 15:11
ARKADAŞLAR,,

1-Kuranın yapısını gözden kaçırıyorsunuz...

Kuranda bir cümle aile bir sonraki cümle arasında bazen bir milyon yıl olabiliyor...

2- Kuran bu tip konularda sadece işaret eder, zaten nasıl yaratıldığını anlamak istiyorsan gir bak araştır demiş...

--De ki: “Dünyayı gezin dolaşın da, Allah'ın yaratmaya nasıl başladığını anlamaya çalışın.---

Bu bilgiler ışığında:

Tarık 6-7

Genel hatlarıyla kadın ve erkek üremesinden bahsediyor. Emin olun başlığı gördüm ayetleri okudum ve bunu anladım..

vartor
20-02-2014, 17:06
Genel hatlarıyla kadın ve erkek üremesinden bahsediyor. Emin olun başlığı gördüm ayetleri okudum ve bunu anladım..
Demek uremeden bahsettigini anladin, valla bravo, biz de yemek tarifi veriyor saniyorduk.
Yaw basit, herkesin asirlarca onceden bildigi bir seyi, tanri neden ve niye yalan yanlis bir bicimde anlatsin?
Kurana olmayan kutsalligi vererek, eger tanri varligina inaniyorsan, sadece bir inanc bile olsa, en buyuk hakareti yapmis oluyorsun evreni yarattigina inandigin bir guce. Herkesin anlayacagi bir dilden, apacik yazdigini soyledigi ve bir noktasinin bile degistirilmesine izin vermeyecegine and ictigini bildigin halde, mantiginin zorlamasina dayanamiyarak, olmayan manalar cikartiyorsun. Iyi yok allah demelisin aslinda; var olsaydi, yine ona gore, mekanin cehennem olacakti garanti:)

knowledgetowisdom
20-02-2014, 17:35
Demek uremeden bahsettigini anladin, valla bravo, biz de yemek tarifi veriyor saniyorduk.
Yaw basit, herkesin asirlarca onceden bildigi bir seyi, tanri neden ve niye yalan yanlis bir bicimde anlatsin?
Kurana olmayan kutsalligi vererek, eger tanri varligina inaniyorsan, sadece bir inanc bile olsa, en buyuk hakareti yapmis oluyorsun evreni yarattigina inandigin bir guce. Herkesin anlayacagi bir dilden, apacik yazdigini soyledigi ve bir noktasinin bile degistirilmesine izin vermeyecegine and ictigini bildigin halde, mantiginin zorlamasina dayanamiyarak, olmayan manalar cikartiyorsun. Iyi yok allah demelisin aslinda; var olsaydi, yine ona gore, mekanin cehennem olacakti garanti:)

İnsan neden yaratıldığına bir baksın. ( bu bir sonraki ayete bak demek değil..ankebut 20 kapsamında)

Atılan bir sıvıdan yaratıldı.

O, bel ile göğüs kemikleri arasından çıkan.

cinsel ilişki başlıyor ve sonunda çocuk doğuyor....

vartor
20-02-2014, 19:36
Basit, herkesin cok onceden bildigi bilgileri yine cok sacma bir sekilde anlatan bir kitaba sen de guvenmedigin icin anlam yuklemeye calistigini, artik farkinda oldugunu zannediyorum. Hikmet bunun neresinde diye sormak bile gelmiyor mu aklina ?

mrdragon
20-02-2014, 20:05
İnsan neden yaratıldığına bir baksın. ( bu bir sonraki ayete bak demek değil..ankebut 20 kapsamında)

Basit gözlem ile insanlar o dönemde spermi değil meni denilen karışımı biliyorlardı.

Hali ile o olmadan çocukta olmuyordu.

Bunun üzerine kuran atılan sudan yaratılma durumunu doğrudan o dönemdeki insanlara yönlendirdi.

Bakınız, dönün bir bakın alt tarafı ufacık bir sıvı fırlatıyorsunuz. Kadınlarınız size küçücük bir bebe veriyor.

İyi de, peki neden o sıvı bel ile kaburga arasından çıkıyor?

Basit o dönemin insanı spermi bilmediği gibi, testislerden bu kadar basınçla bir sıvının fırlayacağını da tahmin edemiyordu.

Oysa cinsel sevişme esnasında özellikle hızlı kalp çarpıntısı, (artık stile göre bele binen yük v.s.) sıvının bel ile kaburganın arasından bir merkezden hızla fırlatıldığı düşüncesine yelken açmıştır.

Biz boşa demiyoruz, kuran o dönemin insanına seslenir ve onların cehaleti ile paralel bir tanrı cehaleti içinde yüzer durur.

Yoksa sizde mi meninin nerede üretilip nereden tetiklenerek fırladığını bilmiyor sunuz?

RainFall
20-02-2014, 20:57

Salla saflara inandirirsin

knowledgetowisdom
20-02-2014, 21:47
Arkadaşlar, ben bu ayeti önceden incelememiştim,

Bu forumda başlığı görünce gittim 86/5-6-7'yi okudum ve doğrudan böyle anladım...

Siz neye çevirmişsiniz olayı pes....

Sonra çevirmenlerin notu var mı diye baktım..

Suat Yıldırım Meali 6. Ayet Açıklaması

Ayet metninde sulb ve teraib arasındaki nahiyeden çıkan bir sıvıdan söz edilir. Normalde sulb: belkemiği, teraib: ise kaburga kemiğidir. Erkek ile kadının üreme hücreleri bu bölgede yer aldığı için böyle ifade buyurulmuştur. Yoksa maksat, bu sıvının tamtamına nereden çıktığını bildirmek değildir.

Muhammed Esed . Ayet Açıklaması

3 “Leğen kemiği” olarak çevirdiğim terâib çoğul ismi, aynı zamanda “kaburga kemiği” veya “kaval kemiği” anlamlarına da gelir; nadiren kullanılan Kur’ânî kavramların etimolojisi üzerinde uzmanlaşmış otoritelerin çoğuna göre bu terim, özellikle kadın anatomisi ile ilgilidir (Tâcu'l-‘Arûs).

Ahmet Varol Meali 7. Ayet Açıklaması

1.Yani erkeğin suyu bel kemiğinin, kadının suyu da kaburga kemiklerinin arasından çıkar ve insan da bu iki suyun bileşiminden yaratılır

Ümit Şimşek Meali 7. Ayet Açıklaması

(2) Bu tanımda, meninin yahut yumurta hücresinin çıkış yerleriyle ilgili bir işaret görülmemektedir. “Omurga” veya “sertlik” gibi anlamlara gelen sulb sözcüğüyle baba, “göğüsler” anlamına gelen terâib sözcüğüyle de anne bedenlerinin üremeyle ilgili nahiyelerinin kastedilmiş olabileceği dikkate alınırsa, son derece nezih bir ifade ile ve dikkatleri sözün asıl amacına yönlendirecek şekilde, cinsel birleşmenin kastedildiği anlaşılabilir. Bunun bir benzeri de, 2:223’teki “tarla” teşbihinde geçmiştir.

Bu öyle didik didik edeceğiniz , neresini kurcalasam diyeceğiniz ayetlerden değil..

Bence buradan size ekmek çıkmaz..

kuranı 2-3 değil 23 yıl da okusanız boş boş gözlerle okuduğunuzu anlarım ben bundan..

now it's time to say:

all together:

"o zaman tanrınız hani apaçık kitap dediydiiiii, yazaydı o zaman cinsel birleşme diyediiii"

say again:

"o zaman tanrınız hani apaçık kitap dediydiiiii, yazaydı o zaman cinsel birleşme diyediiii"

say again:

I'm just a poor boy, nobody loves me
He's just a poor boy from a poor family
Spare him his life from this monstrosity
Easy come easy go will you let me go
Bismillah! No we will not let you go - let him go
Bismillah! We will not let you go - let him go
Bismillah! We will not let you go let me go
Will not let you go let me go (never)
Never let you go let me go
Never let me go ooo
No, no, no, no, no, no, no
Oh mama mia, mama mia, mama mia let me go
Beelzebub has a devil put aside for me
For me
For me

şarkının konuyla alakası yok size armağanım olsun..tüm Queen severlere gelsin.... (bana da gelsin)

mrdragon
21-02-2014, 01:06
Öncelikle;

Suat yıldırım; Erkek ve kadın üreme hücreleri üzgünüz ama o bölgede yer almazlar. En azından Suat yıldırım nereden çıktığını biliyor.

Yinede apaçık kitap yerine yoksa tanrının maksadını ben çözdüm demeye getiriyor. Çok sevimli bir yaklaşım. Seni gidi tanrı seni;

Ahmet Varol; Yaşa varol emi;

Erkeğin suyu belkemiğinin oradan çıkmıyor. Çok efor sarf ederse çok çok beli de terleyebilir. Boşuna beline kuvvet diye atasözümüz yok.

Muhammed esed abimiz, anladık teraibi kadına verdin de, sine'yi nereye sakladın. Kedilere verme de aman diyelim biz.

Ümit Şimşek; Sanırım sizin kuzeniniz oluyor.

Yok kardeşim, siz bu şekilde yaklaşırsanız, kafana bir telefon fırlatırım dediğimde;

Sanırım telefon çok sağlamdır. Sağlamlık ile cinsel birleşmedeki tutarlılığı ve tüm aktiviteleri çok fonksiyonel telefonlar gibi yerine getireceğini izah ediyor.

Peki gelelim, bu sevimli mrdragon ayetinin güzelliğine, neden kafama atıyor ki? İşte tüm bu cinsel aktivitelerin ana merkezinin kafadaki beyin olduğuna işaret ediyor. Yani hormonları tetikleyen ana silah beyindir. Attırmayın kafamın tasını bre dağılın.

Neyse bu arkadaşların hayatta olanlarını bir pilavlı sohbetimize dahil edelim. Belli mi olur bu kadar adamın cevap aradığı ayete, cevap tanrıdan gelir. 1400 yıldır aranıyor da, gören, duyan olmadı. Kitaptan okuyoruz Pamuk Prenses ve 7 cüceler misali. (tabi tanrı gibi bir karakter tasarladığın zaman, onu kitaba hapsettiğin anda tanrı cüce oluyor.)

sertanyaril
21-02-2014, 01:23
Sayın Wisdom,

Bakın bunu Kuran olduğunu bilmeden okusaydınız eğer ve spermin nerede oluştuğunu da biliyor olsaydınız size de saçma gelirdi bu ifade.
Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkan fırlatılan bir sıvıdan yaratılmıştır.

Ben böyle şeyleri her gün iş yerimde test ediyorum. Mesela geçende arkadaşlardan birine dedim ki Tebbet Suresi'ni biliyor musun? O da evet dedi ve hemen bana Arapça'sını okudu. Ben de dedim ki anlamını biliyor musun peki? Hayır dedi. Sonra anlamını söyledim:

1. Ebu Leheb'in elleri kurusun... Kurudu da!
2. Ne zenginliği ve ne de kazandığı ona fayda vermedi!
3. Alevli bir ateşe maruz kalacaktır (o)!
4. Onun karısı da... Odun hamalı olarak!
5. Boynunda hurma lifinden bir ip olduğu hâlde!"

Bunu duyunca, "Yok canım öyle şey mi olur," dedi önce. Sonra baktı ki gerçekten böyle çok şaşırdı. Bir daha Tebbet Suresi'ni okurken farklı düşünecektir.

Ben hep tahrif edildiği söylenip duran Eski Ahit'i de okuyup bitirdim. Bana göre pek tahrif edilmişe benzemiyor, zaten tamamen ayrı inanışlardır. Kuran'daki birçok hikaye orada da vardır lakin Eski Ahit yahudilerin kendi tarihini, savaşlarını anlatır. Tanrının adı bile değişiktir, Yehova... Onun halkı İsrailoğulları'dır, İsrail'in Tanrısıdır. Cennet - Cehennem diye bir şey yoktur Eski Ahit'de(Tevrat'ta). Yehova insanları bu dünyada cezalandırır, soyunu kurutur, cüzzam eder. Birinin putlara tapmasını, onun gözünde yanlış olanı yapmasının cezasını çocuklarından, torunlarından çıkarır. Şimdi sahiden tahrif edilmiş olsa bile en azından cennetle ödül cehennemle bir cezadan bahsederdi diyorum. Ben okudum ama bir kere bile günah kelimesine rastlamadım. Belki vardır ama görmedim. Genelde Yehova'nın gözünde doğru olanı yapmadı gibi ifadeler mevcuttur.

Neyse asıl konuyu dağıtmayalım. Demek istediğim şudur: İnsanlar çoğu zaman kendi inanışları ve kutsalı söz konusu olduğu zaman ona toz kondurmak istemezler. Ama eğer size bu surenin Tevrat'ta yazdığını söyleseydiler ve size açıklamasını yapsaydılar eminim hemen "Tevrat zaten değiştirilmişti," deyip gülüp geçecektiniz. Ya da hemen sizi itham etmeyeyim herhangi bir müslümana yapsaydık dediğim gibi olacaktı.

Ancak Kuran Tevrat'ın Allah'ın kitabı ve sözleri olduğunu söyler. Ve Allah'ın sözlerinin değiştirilemez olduğunu da söyler. Aynı şekilde İncil'de... Bunu söyleyen müslümanda Kuran'a karşı geldiğinden bile habersizdir, çoğu zaman olduğu gibi. Kısacası körü körüne kültür dindarı olmak yerine insanların bunları iyi bilmesi gerekiyor yoksa işte din yüzünden iki paralık adamların oyuncağı oluyorlar.

Esenlikle,

knowledgetowisdom
21-02-2014, 02:10
Peki gelelim, bu sevimli mrdragon ayetinin güzelliğine, neden kafama atıyor ki? İşte tüm bu cinsel aktivitelerin ana merkezinin kafadaki beyin olduğuna işaret ediyor. Yani hormonları tetikleyen ana silah beyindir. Attırmayın kafamın tasını bre dağılın.

size uzun ve güzel bir cevap yazmıştım başka bir başlıkta....

tüm iyiniyetimle...

offline olmuşum.. yazdıklarım uçtu...

iyi ki de gitmiş diyorum şimdi..

görmez olaydım bu yazdıklarınızı....

konu başlığını görünce önce ayete gittim ve çevirileri dipnotlara falan bakmadan okudum..

-kadın ve erkeğin cinsel birleşmesini kuran üslubuyla anlatan ve asıl vurgusunun "yaratılmışlığı" vurgulayan bir ayet olduğunu anladım.... hiç zorlamadan; zorlanmadan...

sonra forumdaki yorumları en baştan tek tek okudum...

eğer gözlerim kayıp atlamadıysam ben yazana kadar sürekli erkeğin spermi nereden çıkar yok şuradan çıkar yok buradan çıkar tartışması...

sonra dedim ki "arkadaşlar bu cinsel ilişkiye işaret eden bir anlatım"

ardından bi alaylar bi şaşırmalar..

gittim ayet dipnotlarına baktım eee sorun yok onlar da öyle anlamışlar....

sonra ooo hemen bomba yorum gelmiş:

tanrı zaten bilmiyor gösterilecek ya " zaten sex beyinde beyinde"

umarım ben bu sözlerinizi yanlış anlamışımdır da bu satır dahil başlayan son üç satırı geri alırım....

1. Ebu Leheb'in elleri kurusun... Kurudu da!
2. Ne zenginliği ve ne de kazandığı ona fayda vermedi!
3. Alevli bir ateşe maruz kalacaktır (o)!
4. Onun karısı da... Odun hamalı olarak!
5. Boynunda hurma lifinden bir ip olduğu hâlde!"

mesela o arkadaş cehennem ateşinin hurma lifinden ipi saniyede yakacağını düşünüp ;

a) "ulan çok saçma demek ki bu masal ; saniyede yanacak hurma lifiyle boynunu bağlayıp ateşe atsan ne atmasan ne" diye düşünebilir

b) kuran cennet ve cehennem derken neyi kastediyor; bu dünyadaki verilerimize göre Allah'ın ayetleri hakkında kesin hükümler vereceğime kendimde bir eksik arayayım da şu ayetleri doğru dürüst anlamaya çalışayım diyebilir..

Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. O tuzaktan niyeti temiz, aklını kullanmasını bilen, inat etmeyen dürüst insanlar geçer.

Seçme sınavlarındaki çeldirici soruları hazırlayanlara çalıştıysak ve doğal olarak sınavımız iyi geçtiyse "zalimleeeer sahtekarlaaar " diye feryadu figan etmeyiz hatta bu çeldirici soruların çalışanla çalışmayanı ayırd etmesi için haklı olduğunu kabul ederiz de..

Allah'ın imtihan sorularını görünce isyan ederiz...

mrdragon
21-02-2014, 08:26
Pardon ama sizin zorlamadan anladığınızı, milyarlar anlıyamıyorsa, o tanrı sizin kölenizdir efendim.

Bakın bende telefon hikayesinde aslında tam da açıkladıklarımı anlatmak istedim. Tuzak kuranların en hayırsızı da ben olayım oldu mu şimdi?

Düştünüz mü tuzağıma, anlayanlar özel seçilmiş insanlardır. İşte onlar düşüncede çığır açan süper zekalardır.

Anlayamayan milyarların vay haline, onlar kapanın içinde, küçük ejdarhaların alevlerinin tadına bakacaklar.

"Buradaki alevi hemen ateş diye algılamayın lütfen, dikkat ile anlamaya çalışın. bizim Alev öğretmen onları bir güzel eğitecek ta ki, anlayana kadar." Yahu ne kadar saçma küçük ejderhalar da neyin nesi? Nesi olacak Alevin ailesi: Mahmud Küçükejderha ile, Necla Küçükejderha'nın biricik dördüz kızlarının hepsinin adı da Alev'dir.

Sevimli Alev teacher de ki: Efendim beyinde olan sexe neden takıldınız? Ben onu birebir ayet ile eşleştirmedim. Bilimsel bir gerçeğe işaret etmiş olsam da, tamamen yaklaşım tarzınızın ne derece absürd olacağına, maydanozdan dahi bu şekilde, uranüsü çıkartıp, süpernovaya gideceğinize işaret ettim.

Ama Alev teacher ile muhattap olmak istemiyorsanız; Cümleyi kuran benim. Çekinmeyin, doğrudan bana sorun. Sormasanız da benim yazdığım söz hakkında hatalı yorum yaparsanız ben size söylerim. Hayaletlerden değilim.

Gelelim Ebu Leheb amcaya:

Ebu Leheb kimdi sahi?
Tanrı ile arasındaki ilişki nedir ki?
Tanrının kitabında ne arıyor?
Sanırım tek eşli, ya da tanrı tek eşine takmış. Karısını neden yakıyoruz? Yoksa her ikisini birden solaryuma gönderip tenlerini mi karartıyoruz?

İpe takıldıysanız; muhtemelen, boyunlarına hurma lifinden doladıkları ip odunları taşımalarına yardımcı olan iptir. Hali ile hem ona yapılan gönderme, hem de dinleyici mekkelilerin kafasındaki ebu leheb tiplemesini gayet net tasvir eder. Yok böyledir değildir diye tartışmaya girmeyelim lütfen. Muhtemelen dedim. Alo tanrı hattının telefonunu bilemiyorum. Bulursanız arar sorarsınız.

Amaç nedir? Sen taşı dur kardeşim, o ip ile odunları. Gelme sözüme, eşinde sana eşlik etsin, ipinizle birlikte ateşe gireceksiniz.

Ya da kuran ile bütünsel bağdaştıralım mı? Sevgili tanrı derileri kavurup, tekrar tekrar yeniliyorsa, ipi de her yandığında bir daha yenileyecek güce sahip olmalı değil mi ama? Ateşi kısık açar önce ipi yakar boyundan yakmaya da başlayabilir. Fantastik işkence usülleri ona has işler.

Yoksa efendim, cehenneme atarken başına zebani dikmesine gerek mi var? Ellerini zincirlere vurmasına gerek mi var? (Var elbette; tanrıyı ilkel tasarlarsan herşeye ihtiyaç duyacağı kaçınılmaz olur.)

inferno
21-02-2014, 09:46
Muhammedin bebekliğinden beri muhammedin büyüdüğüne onun çocukluğuna aşırılığına şahit olan biridir ebu leheb Ebu lehebin eşi tarafından büyütülen bir muhammed var ebu lehebin eşi muhammedin süt ennesidir aynı zamanda.

peki Muhammed niye buna takmış durumda neden Leheb amcasına şiddetli bir kini vardı.

Halime ve Hz.Muhammed'in amcası anlatıyor; "Bunun üzerine ben ve kocam evden çıkıp Muhammed’in yanına vardık. Çocuğu yüzü sararmış bir durumda ve ayakta bulduk. Ben ve kocam onu kucaklayıp? Ey çocuğum! Sana ne oldu? Deyince o bize? Üzerlerine beyazlar elbiseler giyinmiş iki adam beni yere yatırdılar. Karnımı yardılar ve karnımdan bir şey çıkardılar. Sonra onu yine yerine koydular. ? dedi. Bunun üzerine çocuğu alıp birlikte döndük.?

Leheb Muhammedin psikolojik bir deli olduğunu çok iyi bildiği için ve bunu
ulu orta mekke eşrafına anlattığı için muhammedi çileden çıkarmış
ve o da kinini kuranda kusmuştur.

Aynı Hisam Ebu Hakem gibi adını bile unutturdunuz millete
Herkes onu Ebu cehil olarak tanıdılar oysa o adam öyle bir bilgin öyle aklı başında efendi bir insandı ki. Kendi öz oğlu islamı seçtiğinde bile tek bir kelam etmedi.

Ebu cehil denmesinin sebebi nedir?
muddessir suresinde bir bakıyoruz ki.
hisam Ebu hakeme ver yansın etmiş.

Neden biliyor musunuz?
muhammedten tek bir şey istemiş.
Musa gibi İsa gibi bir peygamber olduğunun kanıtını istemiş
Yani adam Cehil falan değilmiş.
peygamberin de allahın da ne olduğunu çok iyi biliyormuş
bir mucize istiyoruz gökten bizim kafamıza taş yağdır o zaman demiş.
muhammed yapamaz ya sonra Hisam Ebu hakem
arkasını dönüp yavaşça köy meydanından uzaklaşmış.

Adam haklı mı?
şimdi sana değil allaha soruyorum.
ey allahım Bana akıl verdin mantık verdin.
bir de bir peygamber yollamışsın ki ne mucizesi var ne bir iyi özelliği
sonra bu adama inanmamı bekliyorsun.
allahım bari muhammede de bir mucize vereydin de. şu mantığımı yeneydim.

aliyarasfal
21-02-2014, 10:48
Şimdi bir bakalım.

Kadından kuvvetle atılan su nedir? Kadın su atıyor mu sex sırasında? Kadın sex sırasında sıvılar salgılar. Doğrudur, ancak fırlatmadığı ve o sıvıların yumurtayla ilişkii olmadığı kesin. Yumurtadan bahseden ayet bilen varsa koysun kuranda.

Yumurta su değildir, sabittir, spermler su değildir ama hadi olsun, onuda sadec erkek fırlatır, yani burdaki fırlatma ve sudan kastın erkeğin menisi olduğu kesin.

Sadece bunun fırlatmasıyla olan fırlama bir yaratılış hikayesi ki oda erkek yumurtalıkları(daşşak) kısmında üretilir.

Gelelim bir başka ince konuya, halk etmek yaratmak mıdır , yani sex ile çocuk doğurmak? Tanrının çocuk yaratmak için yöntemi halk etmek olan bir şeyden yeni bir şey yapmak ise, ortalık tanrı dolu.

Bilgisayar yapanlarda tanrı, hücre yapan bilim insanlarıda tanrı.

Fark nedir?

Fark şudur hiç biri bu kadar yalan yanlış bilgi ile yaptığını açıklamaya çalışmaz. Bilir ne kullandığını, işlevini ve ne yaptığını.

Suyu fışkırt, al sana bebe. Yarattım ulan. Oysa biz biliyoruzki evrende ve canlılıkta hiç bir müdahele gerekmeden her şey madde ve enerjinin özellikleri ile biçimlenip duruyor.

Neyse, ayet insanı yaratmaktan girer konuya ve o yaratımı kadın erkek eşleşmesinden elde ettim demez, direk bir damla fışkırtılan suya bağlar. Kadın yumurtasını ima dahi etmez ve fışkırtır durur desteksizce göğüs kafesi ile bel kemiği arasından.

Çok anatomi bilenlerde kadınların suyunu fışkırtıp ondan çocuk üretir.

knowledgetowisdom
21-02-2014, 10:48
süper bilgili hisamcık kendisi bir arap olduğu için mesela "Bedî’u-ssemâvâti vel-ard(i)(s) ennâ yekûnu lehu veledun velem tekun lehu sâhibe(tun)(s) veḣaleka kulle şey-/(in)(s) vehuve bikulli şey-in ‘alîm(un)"

Ayetini duyunca bu ayetin bir mucize olduğunu anlaması lazımdı....

he gardaş bu lehebler cehiller düzgün adamlardı, akıl sahibi ilim sahibi, entellektüel...

sonra islam diye bişey geldi bu arapları bugünkü tiplere dönüştürdü...

mrdragon ve inferno ve herkesler,,,

hala kuranı yediğiniz kazıklarla anlamakta ısrar ediyorsunuz kardeşim....

tutup bana ebu lehep ebu cehil masalları anlatmayın...

ayet açık ve net: ne olduğunu bilmediğimiz (sadece rivayet kitaplarında anlatılan çeşitli versiyonlar var) somut bir olay ve ona yardım ve yataklık eden karısı örneği üzerinden

inançları yüzünden insanlara zulmeden ve buna yardım ve yataklık eden herkesa "ebu leheb" olarak seslenilmiştir. odun taşıyıcısı bir deyimdir. burada kullanılan değimin devamı olarak lif olayında da ne dendiğini anlayabilirsiniz..

milyarlar hakikatin ölçüsü değildir kardeşim.. bu konuda çok roman yazıldı, çok şiir söylendi, çok felsefeci düşündü... biraz bu konu üzerinde derinleş...

ayrıca allah herkesi aklı ve zekası oranında sorumlu tutar.

iyiniyetle yanlış da anlasa kuranı allah ona sizin sandığınız gibi mekanik bir muamele yapmaz. 1 ve 0 cı değildir allah. o sizin tanrınız kafanızdaki...

ama insan bir kere bozuk niyetli olmaya görsün...

knowledgetowisdom
21-02-2014, 10:54
bir üstte paylaştığım ayet onun bir üstündeki zırvaya da cevap olmuş..

rastlantının böylesi :)

dedim sustum...

aliyarasfal
21-02-2014, 11:01
Dostum artık zırvalıkta senin eline kimler su döksün. Yazdıkların ne anatomiye uygun ne başka bir şeye. Cehaletin ve kendi uydurduğun dilsiz-kör-sağır tanrının adına saldırıp bol bol boş mesaj dolduruyorsun her konuda.

Düşünce kırıntısına rastlarsam söz belki ciddiye alırım boşluğunda yankılanmalarını.

Ha bu arada az düşünmeyi, bilgiyi doğru değerlendirmeyi falan öğrenmeye çalış, olur ya belki bizi şaşırtırsın. Tipik inanır reflekslerin biraz geçince tekrar düşünmeyi dene.

knowledgetowisdom
21-02-2014, 15:18
bak dostum "yaratma " konusu yine karşına çıktı. iyi oku..

ben sana ödeme olarak elmas veriyorum..

sen bana "para ver paraaa" diyorsun...

süper bilgili hisamcık kendisi bir arap olduğu için mesela "Bedî’u-ssemâvâti vel-ard(i)(s) ennâ yekûnu lehu veledun velem tekun lehu sâhibe(tun)(s) veḣaleka kulle şey-/(in)(s) vehuve bikulli şey-in ‘alîm(un)"

burda ne diyorum bi değin bari.... zihnine yandığım...

pzts görüşürüz.

mrdragon
21-02-2014, 19:58

he gardaş bu lehebler cehiller düzgün adamlardı, akıl sahibi ilim sahibi, entellektüel...

ayet açık ve net: ne olduğunu bilmediğimiz (sadece rivayet kitaplarında anlatılan çeşitli versiyonlar var) somut bir olay ve ona yardım ve yataklık eden karısı örneği üzerinden

inançları yüzünden insanlara zulmeden ve buna yardım ve yataklık eden herkesa "ebu leheb" olarak seslenilmiştir. odun taşıyıcısı bir deyimdir. burada kullanılan değimin devamı olarak lif olayında da ne dendiğini anlayabilirsiniz..

milyarlar hakikatin ölçüsü değildir kardeşim.. bu konuda çok roman yazıldı, çok şiir söylendi, çok felsefeci düşündü... biraz bu konu üzerinde derinleş...

iyiniyetle yanlış da anlasa kuranı allah ona sizin sandığınız gibi mekanik bir muamele yapmaz. 1 ve 0 cı değildir allah. o sizin tanrınız kafanızdaki...

Ne olduğunu bilmiyoruz ama Ebu Leheb ve karısının somut olayı var.

Olayı bilmiyoruz ama, inançları yüzünden insanlara zulmeden ve buna yardım ve yataklık eden herkesa "ebu leheb" olarak seslenilmiştir.

Bunu biliyoruz. Hmm;

Ebu Leheb'in iki eli kurusun dediği anda hangi arap bu Ebu Leheb kimdir acaba diye sormuş?

Sizin bilmediğinizi, oradaki tüm araplar bilmişler. Yok efendim tanrı tüm insanlığa sesleniyor orada?

sene 2014 hala kuran nedir bilmeyen nice insan var. Tanrı 1400 yıldır seslenmenin ne demek olduğunu bilemedi daha. Megafon yollayalım mı, Email adreslerimizi verelim mi? Bir de dilleri öğretiriz olur biter.

Allah adına doğrudan hüküm verdiniz bakıyorum? Yoksa mahalle arkadaşınız mı? Kaldı ki, mahalle arkadaşınızı da bu kadar net bilemezsiniz.

Demek ki, tanrı zekasına göre değerlendiriyor insanı? İyi de bu zekayı veren kimdir? tanrı mı? Kimisine eksik, kimisine fazla verirken ne düşünüyor du acep?

Sizin kafanızdaki üfürük tanrı, islamın kitabındaki tanrı ile hiç örtüşmüyor azizim. Ama haklısınız. Dedim ya, tanrıya abdurrahman çelebi muamelesi yapsanızda, o tanrıya önlük takıp karne versenizde, gıkı çıkmaz. Sizin hayal dünyanızın ötesinde döktüğünüz satırlardan bir milim öteye geçemeyen bir tanrı profiliniz var. İsyanınız bunadır.

Kaldı ki, kuran dünyadaki iyilikleri de boşunadır diyen kitap, olmayan bir varlığın yapacak muamelesi de yok zaten dert değil azizim. Lakin, hikaye kitabınıza göre; iyiniyet işe yaramıyor. İsterseniz melek gibi olun nops, anlamıyorsanız, kalbinizi mühürleyen zaten tanrıdır azizim. Zekanıza laf etmez orada, gözlerinizi de körelten, ve iman etmenizi dilemeyen de tanrıdır. Önceden hükmü vermiş sizi odunluk yapmıştır.

Ateş seni çağırıyooorr diye çıkan reklamda tanrıdan daha zeki olan (araf suresine göre) şeytanın reklamıdır. (Kuran böyle absürd bir hataya da imza atar.)

inferno
21-02-2014, 20:27

İslam öncesi şiirler edebiyat eğlence ve aktiviteler vardı kimse kimsenin inancına karışmaz hiç bir zaman da savaş olmaz hatta kavga bile çıkmazdı. Muhammed bir çok kez putlara karşı saygısızlık etmesine rağmen mekke halkı sadece onu amcasına şikayet ederek geçiştirirdi.

evet aynen bu tipe dönüştü

ısar değil b bu bir aydınlanma meselesi senin içinde aynısını temenni ediyorum

O masal dediğin şeyler bizzat kutsal saydığın kitabın içinde yazılı E tabi sen hadislerin hepsini çöpe attın istediğin gibi doldurursun kitabı Kitabın içinde hep bir genel konuşma tarzı vardır. o genel konuşma tarzının içine istediğin anlamı koyabilirsin.
bunu çok basit bir şekilde yapabilirsin. Biri allahın kadın düşmanı olduğunu söylese itiraz edemezsin. Çüknü sen içine baktığında yok yok öyle demek istemedi valla tarzında okuyorsun.

OOOvvvv ben sallama gördüm de böylesini ne gördüm ne duydum koskoca allah kalkıpta herkesin edebiyat fakültesi bitirmiş birer prof mu sanıyor.? böyle kinayeli konuşsun? arkadaş kuranı modern çağa uyduracaz diye afedersin içine etmişsiniz..

Hangi allah ? Zeus mu Rab mı Yehova mı? Hagisi?

Senin şu anki dinin 1960 sonrası dindir git biraz ibni manzur sözlüğünü aç bak bakalım kuran değişmese bile anlamları nasıl çarpıtılmış ne zaman yeni bir bilim bir şeyler keşfetse mealciler hemen çalışmalara başlıyorlar. Benim Araştırmalarımın sadece 10 da 1 ini yap başka bir şey istemiyorum.

Biz çok mu meraklıyız Cehennemde yanmaya?
allah vardı da biz mi kabul etmedik?
sen daha önceki mesajlarıma cevap vermiyor üstüne yeni tezlerle önüme geliyorsun. Leheb bir mucizeymiş Yav arkadaş hadisi inkar eden sen değil misin? Leheb'in kim olduğunu nereden bileceksin?
kim bilir Leheb için neler uydurdunuz...

knowledgetowisdom
21-02-2014, 20:53
çelişki....

hadislere uyduruk denmesinden çok rahatsızsınız.... çünkü o uyduruk rivayetlerden size çok ekmek çıkıyordu...

e kuran da hadis size göre....

bu kadar rahatsız olmayın efenim...

itiraf...

aslında bilmeden itiraf ediyorsunuz.....

e aynı anlam kaydırmalarını uyduruk dediğimiz hadislerde de yapardık.. yapıyorlarda çok güzel.. neden uyduruk diyelim ki... alanımızı daraltalım???

aslında siz kuranın çelişkisizliğinden korkuyorsunuz...

ne kadar suyu bulandırsanız da gerçek iki dakika sonra su durulunca yine gözüküyor böyle...

durun hele işin içine bir de matematik girince siz o zaman görün...

zaten şimdiden başladı burada "aslında 2 iki değilmiş de sayıları biz uydurmuşuz da"

ha ha ha....

inferno
21-02-2014, 20:58
Bana derhal
hadis olmadan Muhammedin yaşadığını kanıtla.
ve bu kitabın ayet ayet mi yoksa birden bire gökten düşüp düşmediğini kanıtla
bunları derhal istiyorum derhal.
de ki muhammed delilli kanıtlı şu devirde yaşadı.
şu devirde vefat etti.
bana muhammedin yaşadığı ile ilgili tek bir kanıt istiyorum.
Tarihsel ve arkeoloji dalında olsun bu.

knowledgetowisdom
21-02-2014, 22:05
fevkalade...

böyle bir kanıtla ben ilgilenmiyorum. çünkü gerek yok. ELİMDE KİTAP VAR. bU YETERLİ.

elimdeki kitabı kim getirmiş, ayet ayet mi getirmiş toptan mı getirmiş kitap tamamsa bunun önemi yok.

elimdeki kitap benim doğruluğumu test etmek için gönderdiğim elçinin de yaşamını iyice bir araştır demiyor ki...

ben bu kitabı elçim aracılığı ile size gönderdim diyor... ben göndermezden evvel o da bu konuları bilmezdi diyor. vs. vs...

-------

mrdragon
21-02-2014, 22:45
fevkalade...

böyle bir kanıtla ben ilgilenmiyorum. çünkü gerek yok. ELİMDE KİTAP VAR. bU YETERLİ.

elimdeki kitabı kim getirmiş, ayet ayet mi getirmiş toptan mı getirmiş kitap tamamsa bunun önemi yok.

elimdeki kitap benim doğruluğumu test etmek için gönderdiğim elçinin de yaşamını iyice bir araştır demiyor ki...

ben bu kitabı elçim aracılığı ile size gönderdim diyor... ben göndermezden evvel o da bu konuları bilmezdi diyor. vs. vs...

-------

Kitabı size yollayan biri yok. Zaten ortada kitap yok. Kuran tamamlanmadan da kurandı.

Bakınız, biz diyoruz ama açıp okumuyorsunuz. Bekleyin de kitap tamamlansın sonra imana gelirsiniz demiyor. Varsa yoksa o dönemin insanına hitap ediyor, onları yönlendiriyor, onları peşinden sürüklüyor, savaştırıyor ve hizaya sokuyor.

Hali ile içinde kullanılan terimlerde yaşantılar da masallarda araplara bir de arap zihniyetlilere hitap ediyor.

Elçiyi de göndermiyor. Birileri belli bir yaştan sonra elçi olduğunu iddia ediyor. Yoksa kuran tanrısının bırak elçiyi bir bardak su gönderme yeteneği dahi yok. Bildiğin su azizim, kutsal mutsal degil.

Elçi içinse; tanrı kitabı toptan yazıp tüm insanlığa armağan edemeyince, hali ile o dönemin insanın yaşantısına ve elçisinin tavırlarına göre yıllara yayıyor. (Muhammed'in kalbinde pekişmesi şart azizim hali ile değil mi ama)

Tabi araplar orada debelenirken, dünya üzerinde onca sapkın kabileden habersiz tanrının teleskobu ortadoğudan farklı bir mekanı göremiyor da. Dil tanrısı, zaman içinde, farklı ekollerin düşüncelerinde artık hangi dansı etmesini isterseniz onu ediyor.

O göndermezken de bu konuları bilmez miydi? hangi konuları?

Enbiya 7 Senden önce de ancak kendilerine vahyettiğimiz birtakım erkekleri peygamber gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.
Nahl 43 Senden önce de ancak, kendilerine vahyettiğimiz birtakım erkekleri peygamber olarak gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.

Furkan 59 - Gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yaratan, sonra Arş'a istivâ eden (ona hükmeden) Rahmân'dır. Bunu bir bilene sor.

Sahi hangi bilene soralım? Sorulacak birileri varmış demek ki? Acaba yahudi ve hristiyanlar olabilir mi?

Peki, onca araba bu tekrarlı tevrat hikayelerini anlatırken, neden millet dinleyip bunlar ancak eskilerin masalları diyorlar? Demek ki, biliyorlar. Sadece inanmıyorlar. İnansalar zaten yahudi ya da hristiyan olurlardı.

Oysa kuran savunma olarak, onların iyice açıklanması için, doğrudan peygamber aracılığı ile uyarılmamış bir kavime, bizzat onların dilinde saf arapça ile geldiğini söylüyor.

Kısacası; Muhammed'in gücünü nereden aldığı oldukça belirgin. Tevrat hikayelerinin, bölük pörçük ve hatalar ile kurana aktarılmasının altında da, Muhammed'in kitapsal anlamda değil de, kulaktan dolma bilgiler ile tevrat öğretisine sahip olduğunu gösteriyor.

Hadislerin önemi yok, kuranın iniş sırasının önemi çok. Kuran o dönemin ilkel insan bakış açısı ile birebir örtüşür. Tanrının cehaletini de kattığınız anda sekme yapmadan, içindeki siyaseti algılarsınız, ortalamanın altında bir iq dahi rahatlıkla görebilir. Yeter ki, korkularından arınsın, zihnini özgür bıraksın ve fantazi arabesk yapacağım diyerek kuranı allak bullak etmesin...

inferno
21-02-2014, 23:59
Bu adama sakın yüzüklerin efendisi kitabını okutmayın Gandalfı peygamber zanneder.
bu kitabın kutsal olmasının bir anlamı var.
eğer hadisi ne zaman indiği kime indiği seni ilgilendirmiyorsa.
kitabın kutsal bir kitap olduğunu iddia etmen tamamen psikolojik, ruhsal bir bozukluğun var derim.

knowledgetowisdom
24-02-2014, 14:58
Bu adama sakın yüzüklerin efendisi kitabını okutmayın Gandalfı peygamber zanneder.
bu kitabın kutsal olmasının bir anlamı var.
eğer hadisi ne zaman indiği kime indiği seni ilgilendirmiyorsa.
kitabın kutsal bir kitap olduğunu iddia etmen tamamen psikolojik, ruhsal bir bozukluğun var derim.

inferno,

bana bir şey söyledin cvp verdim, akabinde keşke kendi düşüncelerini söyleyebilseydin,,

ama sen başkasının düşüncelerinin arkasına saklandın..

yazık...

şundan sonra yazsan da değeri yok bilesin...

bu mudur senin düşüne düşüne ateistliği buluşun?

süper...

knowledgetowisdom
24-02-2014, 15:02
Kitabı size yollayan biri yok. Zaten ortada kitap yok. Kuran tamamlanmadan da kurandı.

mrdragon,,

şı cümleni bana mantıksal olarak izah et de diğerlerini de okumaya değer bulalım...

bu arada enbiya 7 ve nahl 43 ne anlatıyor? furkan 59 ne anlatıyor?

fes-elû ehle-żżikri in kuntum lâ ta’lemûn(e) .... enbiya - nahl

errahmânu fes-el bihi ḣabîrâ(n) .........furkan 59

Arapça bilmemek suç değil, kuranı arapçasından okumasını öğrenmemiş de olabilirsin fakat şu latince yazılışlardaki farklılığın bile başka başka şeyler anlatttığını sanırım anlayabiliyorsundur...

inferno
24-02-2014, 15:04
Şu kainatın sahibi böyle güzel bir evren yaratıyor.
Her türlü ince ayrıntıyı düşünmüş.
bir de kurana bakıyorum...
ı ıh olmamış bu evrenin sahibi ile kuranın sahibi aynı kişi olamazlar.
benim kişisel kanaatim bu yönde.

mrdragon
24-02-2014, 19:09
mrdragon,,

şı cümleni bana mantıksal olarak izah et de diğerlerini de okumaya değer bulalım...

Bu kadar zor olmasa gerek;

Muhammed'in dilinden dökülen kelimeler delil,ayet,kitap,kuran olarak ele alınır. Kısacası bütün olmadan da kuran'dır.

Hali ile, kuran bu kitap tanrıdan tüm insanlığa armağandır diye başlamaz. Topluca indirilip dağıtılmamıştır.

Bir insanın 40 yaşından sonraki yaşamı boyunca, ölene kadar dilinden dökülen daha sonradan toparlanması ile oluşturulan kaynağına siz kur'an diyorsunuz.

Her ne kadar kitap bunu söylemese de, tanrıdan sevgilerle demese de, ve sürekli arapça vurgusu ile, daha önce uyarılmamış kavim göndermesi ile, yanınızdaki adamlarda kitap olmasına rağmen biz onların bildiklerine yabancıydık demesinler diye, kavimsel mekke ve çevresini uyaran nitelikte eseri size verilmiş olarak alıyorsunuz.

Sevgili tanrım teknoloji de gelişti haberin olsun derdiniz ama tanrının teknolojisi sınırlı azizim. Onun teknolojisi anca bir insanın dilinden dökülen kelimelere endeksli, tüm semavi dinlerin ortak çıkmazı da budur. Tanrının gerçekliği bir insanın dilinden döküldüğü kelimelerin esaretinde gizlidir. Siz onu zihninize hapsetsenizde, tanrı asırlar boyunca bu yöntemin dışına çıkmaktan dahi acizdir. Sürekli aynı hatalara imza atan enteresan varlığa siz tanrı diyorsunuz.

Demek ki, kitabı size yollayan yok, ve hali ile tanrının yolladığı imzalı bir kitabınız da yok. Ona ait olduğunu varsaydığınız sözlerin sonradan toparlandığı bir kaynak var. Yoksa sevgili tanrı hikaye kitabına göre dağa taşa da emir yazabiliyor her ne kadar ortada gören olmasa da, bilmem anlatabildim mi?

(tüm insanlığı düşünen tanrı, haydi gidin, tüm dillere kitabımı çevirin dil ve aklı boşa vermedim herkes okusun her devrin kitabıdır diyerekten not düşmeyi de unutmuş. Hali ile sevgili sahabe kardeşler kılıç kalkan ekibi eşliğinde, arapça kuran bilgileri eşliğinde, dünyanın rengini kırmızıya boyamaya and içmişler, ta ki, tek din dil tanrılarının olana kadar.)

bu arada enbiya 7 ve nahl 43 ne anlatıyor? furkan 59 ne anlatıyor?

fes-elû ehle-żżikri in kuntum lâ ta’lemûn(e) .... enbiya - nahl

errahmânu fes-el bihi ḣabîrâ(n) .........furkan 59

Arapça bilmemek suç değil, kuranı arapçasından okumasını öğrenmemiş de olabilirsin fakat şu latince yazılışlardaki farklılığın bile başka başka şeyler anlatttığını sanırım anlayabiliyorsundur...

Benim arapça bilmememi bilemem ama tanrının türkçeyi bilmemesi aslen suç. Dilerseniz bir faks çekin, koordinatları veriyorum; sadece zihninize seslenin çünkü sizin tanrı farklı bir yerde yaşamıyor. Sınırları belli.

Ayetlerde oldukça açık; ilk ikisi gayet net bir dil ile, peygamberlik denilen kavramın araplar içinde bilindiğine işaret etmekte. Bu peygamberlerin kimler olduğunu okuyacakları bir kaynakları da olmadığına göre, bu peygamberlere iman eden (kısacası kuran tabanındaki ilim sahiplerinin bütünü) müslümanlığın atası sayılan dindekilere sora getiriyor.

Peki, furkan 59 ne demekte?

Gökler ve yer ve ikisinin arasını 6 günde yaratan bir tanrı masalı anlatıyor. Bu 6 günlük hikaye aynen nerede geçiyor?

Tevratta azizim. Hiç okumamış olabilirsiniz ama bu tevrat hikayesidir. Hali ile bunu bilende yahudi ve hristiyanlardır. Sonuç itibari ile ellerindeki nüshalardan okuyorlar.

Yoksa ebu muttalip'e sorsan o dönemde ne 6 günü der farklı hikaye okurdu size.

Ha bana sorsan, ne 6 günü ne yeri ne ortası, sizin tanrının kafası iyice allak bullak. Evreni dünya tabanlı düşünüp herşeyi ona endekslerken dahi günlere hapsolmuş zamanları karıştırmış basamakları birbirine geçirmiş iyice üfürmüş derim.