PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ateist olanın düşünce tarzı

axzel
09-12-2010, 09:54
bir ateist diorki:
"Sizin iddianiz Allah herseyden güclü ! Herseyi bilen , gören , isitendir !

Herseyi Allah yaratmisdir vs vs vs

Surada sadece bir soru soracagim

Herseyi bilen , herseyi gören , herseyi isiten , HERSEYI YARATAN ALLAH

Kendisinden milyarlarca KAT GÜCLÜ DAHA ILIMLI Bir ALLAH yaratabilir mi ?

Ve Allah Kendisini YOK edebilir mi ?
HAdi Yok ederse Kendinisini tekrar var edebilir mi ?

Bunlara cevap gelirse Müslüman olacagim !"

---------------------

saçma sorulara cevap verilmez...

bende cevap vermeyeceğim, ancak cevap versem dahi bu (ki zaten verilmiş) ateist olan birisi asla cevabı düşünmez. hala aynı yöndedir soru, hani nerde allah tan büyük yaratabilirmi yaratamazmı. söylesek kelimeler o kelimeler cümleleri düşünmez. amac asla anlamak değildir. islama saldırmak, ve inanmadığı halde "allah a düşman" olmakdır.

zaten aynen bu soruya cevap verilmiş ve cevabı alan ateist zatın bu kadar uzun fikir yazısına cevabı gerçekten çok güsel yansıtıyor o nun amacını, düşünce tarzını:
--------------------
"hadi arkadaslar kivirmak gerekmiyor ya evet yada hayir

ya yaratabilir yada yaratamaz hangisi ???"
--------------

evet düşünce yok söylenenleri analiz etme yok, söylenen kelimelerin önemi yok çünkü. amaç cevap versinlerde bende düşüneyim değil çünkü. dinlemek anlamak anlamaya çalışmak değil. başdan nokta koyulmuş ve amaç zaten bilindiği halde bu sorunun saçmalığı, amaç saldırmak..

peki inanmıyorsan inanma, o zaman neden düşman oluyorsun. tabii ki olcak, o hakettiği yeri sağlamlaştırmak istiyor.

o yüsden hiç bir ateist asla düşünmez. o başdan düşünmüşdür. ne söylerseniz söyleyin düşünmez. sadece evirir çevirir ve allah a islama kurana nasıl saldırırım diye düşünür.

verilen hiçbir cevap onu tatmin etmez. o na göre kuran ın herşeyi yanlışdır. bir şeyi on şeyi değil herşeyi. kuran da yanlışlık oranı %99.99 değildir. %100.00 dır.
ve %0.0000000001 dahi bile doğruluk yokdur bir ateiste göre. hiç bir ateistin ben çıkıpda kuran da şu cümlede güsel söylenmiş dediğini görmedim.

bu düşünce tarzının adı ise "saldırmak" dır. evet sadece bu. o yusden hiç bir ateist "kuran doğrumu" diye tartışmaz. sadece "kuran bak nasıl yanlış" diye tartışır. şu ayet şu cümle ne diyor bunda böyle çelişkiler var demez. ne olursa olsun bütün düşünce "kuran işde bak bu ne yanlış aptalca cümleler" şeklinde yaklaşır.

bu şekilde ise bir ateist kuran a yaklaşımıyla asla etik değildir, bilimsel değildir, modern düşünceli değildir, fikirsel değildir, saygı zaten yok..

saygılar..

Bilge Engin
09-12-2010, 11:32
Sayın Axzel

Öyle güzel yazmışsınız ki, ateizm ile teizm arasındaki farkı bilmeyenler diyecek ki ateizm bilimsel düşünmez.

Buradaki bir çok ateist yukarıdaki soruyu sormaz, çünkü o zaman zati sübiti diye konuya başlayıp, yapabilir ama yapmasına gerek yoktura, sorunun anlamsızlığına kadar bir dünya olasılık ve açıklama getirebilirsiniz.

Sizlere burada bir dünya soru soruldu, elinde argüman olarak bu soruyu kullanacağına diğer sorulara neden cevap vermiyorsunuz?

Mesela tanrınız kalp ile beyin arasındaki farkı bilmiyor mu?
Mesela Kendi yarattığı canlıların birbirini öldürmesine niye göz yumuyor?
Mesela çehennemliklein canını çocukken almayarak cehennemde acı çekmesine niye izin veriyor?
Mesela şeytanın cin mi melek mi olduğunu nasıl bilmiyor?
Niye dünyadaki tüm insanların uçkuruyla bu kadar alakadar?
Kabe denilen binanın defalarca su basıp yıkılmasına nasıl göz yumuyor?
Çok değerli dediği muhammedin torunlarının öldürülmesine naıl göz yumuyor?
islam ülkelerinin bu kadar aciz olmasını niye sağlıyor?

Sana 1-2 sayfa değil bir kitap yazarım, sırf cevap veremeyeceğin sorulardan oluşan. Ama neye yarar, sen o kadar okumayacağın için, okuduğunu anlamamakta direteceğin için boşuna enerjimi harcamış olurum. Değmez.

Neredeyse 6 aydır bu siteyi takip edip yazı yazıyorsun. Gördüğüm kadarıyla da bir arpa boyu kadar yol almamışsın. O yüzden bu saçma argümanlarla geleceğine gerçekten bizleri zorlayacak argümanlarla gel. En azından enerjimizi biraz olsun harcadığımıza değsin.

Saygılar

zocor
09-12-2010, 23:04
valla ister müslüman ol ister olma şahsen umurumda bile değil, buraya kimseyi müslüman yapmak için de gelmiyorum, sadece eğlenmek ve fikir darlıklarını gördükçe kendime ne kadar saygı duyduğumu görmek için geliyorum..

bahsettiğin soru islam'daki Allah için sorulamaz, Allah kendisinden daha büyük bir güç yaratabilir mi sorusu islamın tanımladığı Allah kavramında yok, Allah tektir O'ndan başka güç ve ilah yoktur..

axzel
10-12-2010, 11:38
Mesela Kendi yarattığı canlıların birbirini öldürmesine niye göz yumuyor?
Mesela çehennemliklein canını çocukken almayarak cehennemde acı çekmesine niye izin veriyor?

---------------

- Mesela tanrınız kalp ile beyin arasındaki farkı bilmiyor mu?
Bilmemesi senin için bir şey farkedermi, bilmediğini nerden çıkardın, kalp var kalp var, sen tıp ilmine göre olan et parçası kan pompalayan kalbimizden mi bahsediorsun yoksa kalp olan duygularımızı ifade olan hani sen kalpsizsin diyenlerin kindenmi, bu durumda bu şekilde ifade bulunan milyonlarca insan yazar vs. de kalp ile beyin arasındaki farkdan bihaber. acaba ingilizcede "you are very green" derken çok yeşilsiniz yeşil giyinmişssiniz mi demek istior yeşil mi olmuşssunuz diyor, yoksa bu kişi yeşil ile insan ten rengi arasındaki farkımı bilmiyor.

- Mesela Kendi yarattığı canlıların birbirini öldürmesine niye göz yumuyor?
Öldürmek kuranda kötü bir şeydir. Bir insan öldüren kişi bütün insanlığı öldürmüş gibidir. İslama göre zaten bu büyük bir günah. ama yoksa arslanların ceylanları öldürmesini mi konu alıyorsun. ve ceylanlara acıyorda vah vah mı diyorsun. bu mantıkla yaşıyorsanız ceylana acımak ve arslanı yemeğinden etmek asıl insafsızlıkdır. ki nerde ne zaman gördünüz hangi insanı yardım kuruluşunun mesela greenpeace in arslanlara ölüm diye eylem yapdığını yada ceylanı kovalayan bir arslana engel olduğunu. yada hangi tv belgeselinde arslanları avlanırken betimleyen sahnelerde hangi bilim adamının bu işe engel olmaya çalışdığını gördünüz.

- Mesela çehennemliklein canını çocukken almayarak cehennemde acı çekmesine niye izin veriyor?
Sebebsiz sonuç olmaz. Sonuçlardan önce sebebler olmalı. Allah insanları bu dünyada deniyor. Tıpkı öss sınavımız gibi. hayat 60 yıl gibi bir şeymi. tıpkı 60 dakkalık bir sınav gibi. sonucuna göre yerleştirme yapacak. ama sınavı iptal edelim torpil yapalım olmaz. herkes hakedecek ve hakettiği belgelenecek ki haksızlık olmasın.

- Mesela şeytanın cin mi melek mi olduğunu nasıl bilmiyor?
Bu konu cıvıtma. diyelim şeytan melek nolcak yoksa şeytan melek de değil cin de değil de acaba uzaylımı ney.. ya ne olcak neyse ney. buna takmanın anlamı ney. önemli olan the point. anafikri kaçırıosunuz. ama bence şeytan bir cindir. bu konuda ki kanım budur. ama benim için önemli olan şeytanın allah a karşı durması ve aralarındaki hikaye. yoksa ne önemi var cıvıtmanın.

- Niye dünyadaki tüm insanların uçkuruyla bu kadar alakadar?
niye insanların çoğu uçkuruyla alakadar. insan olmak bumu demek. se.ks yapmakmı. başkasının karısına bakmakmı kızına bakmakmı. namus ne demek. insanlara ahlaklı olun demek kötü bir şeymi? o zaman kızını akşam se.ks yapması için erkek arkadaşına yollarmısın? yoksa neden ilgileniyosunuz karınızın kızınızın kimle yattığıyla.

- Kabe denilen binanın defalarca su basıp yıkılmasına nasıl göz yumuyor?
belkide etrafıının ve muhitinin o anki projesini begenmedi ve yeniden yapılsın diye su baskını verdi. bak şu an ne güsel orası. bina nedir, yıkılır yenden yapılır. dünya malı dünyada kalır. orayı güsel yapacak insanlar var inşallah. allah a inanmıyorsunuz ama sürekli onu yargılayıp kötülüyorsunuz. inanmamakdan öte değilmi bu. bu resmen düşmanlık. şeytan size öyle bi yaklaşmış ki siz bile nerde durduğunuzun farkında değilsiniz.

- Çok değerli dediği muhammedin torunlarının öldürülmesine naıl göz yumuyor?
ölmek bir son değildir. ki anlık bir şeydir. ölürsün ve biter. araba kazası olur, bomba patlar, hastalık olur, düşersin başını çarparsın, silahla ölürsün, evine hırsız girer seni görür keser,... bunlar hepsi bahane. ölmeyen varmı. öldürülmeleri onlar acısından sadece öldüler, öldüren acısından ise büyük günah oldu. onlar bu bahane ile öldü. sen de git al eline bıçak birine sapla allah sana dur demez kimseye dur demez. peygamberin kendisni korudu çünkü o nun bir görevi vardı ve görevi bitince zaten alındı. heryere saldırın peygamberin torunlarına saldırın bide öldürülürler neden öldürüldülerki dersiniz. ee o zaman hamza neden öldürüldü. tıpkı pembe dizi izleyip mona rosa neden öldüki ölmeseydiya tüh tüh demek gibi bir bakış açısı.

- islam ülkelerinin bu kadar aciz olmasını niye sağlıyor?
bunu sağlayan kim allah mı. hayır. kim ne çalışırsa allah bu dünyada onun müslüman veya kafir olup olmadığına bakmaksızın karşılık verir. o yüsden daha çok sıcak ülkelerde yaşayan islam toplumları teknolojide satın alma yöntemini seçmişler ve böylece geri kalmışlardır. suudi arabistan petrol zengini ufak bir devlet. adamın parası var ve satın alıyor. üretim yapmıyor. bu durumlar tamamen o ülkelerin kendi başarıları yada başarısızlıklarıdır ki allah ın onlara zorla yapdırdığı bir şey yok.

Bir insan neye inanmak isterse ona inanır. Sen de ben de inanmışız o yüzden sana ben laf anlatamam. Çünkü düşmanlıkla içinde herşeyi her noktayı yanlış görme ve eğer bir doğru çıkarsa endişene karşı >> suçlama ve saldırma psikolojisi geliştirmişssin ki bu sade sana ait değil tüm ateistler için durum bu.

Hiç bir zaman kuran ne demek istiyor gözüyle bakmazsınız sadece kuran ne saçmalamış gözüyle bakarsınız. Bu da size hiç bir zaman kuran ın fayda vermeyeceği demektir.

Hiç bir ateist kuran ın %0.0001 ini dahi doğru bulmaz.

Saygılar.

klucky35
10-12-2010, 12:04
Sayın Axzel,
Soruların yanıtlarını "Gerçekten" inanarak mı yazdınız? Bana biraz zorlama gibi geldi.
Hele aslan- Ceylan örneği çok komikti..

Saygılar..

diamat
10-12-2010, 13:25
sayın axzel

şimdi ben de size, asıl müslümanlar düşünmez, düşünemz.

çünkü düşünmek sorgulamaktır.
yani şüphe etmekle başlar.

islam ise bunu ksinlikle reddeder.
kayıtsız şartsız teslimiyeti gerektirir.

o nedenle müslüman düşünemez desem ne olur.

en iyisi bütün bunları bir yana bırakalım.
baştan anlaşalım.

siz islamdan ben materyalizmden vazgeçelim.

tamamen yansız olarak düşünmeye başlayalım.

yapabilirmisiniz bunu.

en baştan başlayacağız.

ilk sorumuz ne olabilir sizce.

gerçeği arayacağız.

reis
10-12-2010, 15:56
Öldürmek kuranda kötü bir şeydir

Bunu kuran mı söylüyor? peki sizce islamiyetten sonraki savaşlar neyin nesi?

axzel
10-12-2010, 17:03
islam teslimiyettir ancak öncelikle aklınla allah a inanmalısın. ondan sonra aklımla inandım deyip teslim olursun yoksa zaten inanmadığı halde ben müslümanım demek olmaz. ve kalbinle aklınla allaha inanınca bunu "kelimei tevhid" ile teyit edip müslüman olursun. yoksa öyle teslim meslim sen uyduruosun. yada yanlış anlamışsın.

ben islamdan vazgecsem ilk sorum bu güsel dünyayı yaratıp bana ve diğer insanlara bu imkanları veren, hayatı veren kim diye düşünür, çok ve pek yüksek olduğunu düşündüğümüz şu teknolojimizn bile yanında küçük kaldığı bilimsel hayatın bir yaratıcısı oldugunu elbette düşünürdüm. orta cağda yaşamış bir adamın maymun teorilerine kanmazdım.

hayata şükretmeyen biri olmazdım. sırf allah a inanmamak adına şu verdiği nimetleri küçümseyen (örn: göz ne kadar adi diye saçmalamış olan ateistler gibi) ler gibi olmazdım. şu hayatın neresine baksak bir hayranlık var. ancak bunu inkar edecekler sadece allah a karşı bir tavır takınanlardır.

bu hayatın tesadüfen olduğuna inanmak bir küçümsemeden başka bir şey olamaz. amacı ise sadece allah a olan hainlikten öte değildir.

kısa süre sonra bitecek bir hayat neden olsunki, bilim sadece şu basit soruya bile cevap veremiş: "neden yaşlanıyoruz?" . neden vücudumuz yaşlanıyor. ne gereği var hangi sebeble. yoksa o kendi aklına sahip dnamız kendi kendine ben biteyimmi dedi. evrim teorisi ile açıklamak için gercekten çok büyük bir yalancı olmak lazım.

yansızlık nedir? bence bir şeyle başlar. o da "sevgi". hayata ve hayatın nimetlerine sevgi sizlik ile bakmakla kazandığınız hiç bir şey olamaz. bir elma ya bile bakarken ben sevgi ile bakıyorum ve ondaki mucizeleri görüyorum. zaten "vitamin" i ilk bulan bilim adamıda ona vita min demiş. ne demek neden demiş araştırınız.

örnekler çok ancak. kurandaki ayet gerçekten çok doğru oldugunu bu sitede bir kez daha görüyorum:

"onlar kördürler.."
evet siz bir elmaya bakınca ondaki mucizeyi göremezsiniz.
yada siz bir göze bakıp ancak dersinizki ne kötü bir göz bunu yapan mühendisi işden atarlardı. darwin oysa bunu dememişdi. yada ondan daha kötülerini yapan kamera mühendislerini işden atan olmuşmu.

..
"sen istesende onlara bir şey veremezsin.."

ben burada sizinle tartışırken, kendi inancım artıyor. amacım sizi islamla tanıştırmak değil. o size allah ın verebileceği bir şey. ben sizin uydurduklarınız üzerine yine hep her zaman aklımla düşünüyorum. ve aklım kuran ın doğru olduğunu görüyor.

saygılar...

akide
11-12-2010, 00:54
ben inançlı biri olarak şunu demek istiyorum ateist arkadaşlara öcü gibi bakmak anlamsız sonuçta inanmamak onların tercihi saygı duymak gerekir islam da bunu istiyor zaten öfkelenen kızan arkadaşlar kendileri anlamsız yere yoruyorlar eğer yüce Allah istemiş olsaydı herkesi doğru yola koyardı demek ki istemiyor sınavın devam etmesi gerekiyor ben inançlı bir kul olarak rabbimim kararına uygun davranarak seçimlere saygı duymayı kalpten istiyorum...
ayrıca sevgili arkadaşımın da bir idda sonucu müslüman olurum demeside gülünç geldi bana eğer kendileri kızmazsa...

milomanara
11-12-2010, 01:00
Sütçü olanın düşünce tarzı: "Sütçüler evrenin sütten ortaya çıktığını düşünür, kazein(dominant süt proteini) her şeyin kaynağıdır."

Dersem, benim için gerizekalı sıfatı yerinde olur sanırım. Kıçından karşı argüman üretip ona cevap vermek de nesi?

axzel
11-12-2010, 01:09
ATEIST DUSUNCE YAKLAŞIMI ANALİZ

DEVAM :::::::::

Atesit Allah a inanmaz ancak bu şekilde de kalmaz nefret ede ve Allah a düşmandır. Bu da inançsızlık inancıdır aslında.

peki neden inanmayan ateist inanmamakla kalmayıp üstüne birde inanmadığı şeye nefret ile bakar ?

bir ateiste "bak ne güsel dünya allah yaratmış, mükemmel bir sürü hayranlık vren güzellik var, su basit bir su bile hayranlık veren bir sürü bilimsel gerçek ile karşımızda, ve bunların hepsi insan için..." dense. o allah yarttı dendiği için otomatik saldırıya geçer ve hayır efendim der eksik der.

o yüzden bir ateist hayata güzel gözle bakmaz. dünyaya ve içindeki hayranlık veren güzel şeylerde hep bir eksiklik arayışı içindedir.

örneğin bu sitede de gördüm ki "göz" bakın ne kadar güzel ve önemli. ve çok da yüksek bir teknoloji ile create edilmiş denilse. hayır efendim dior ve gözmü ne kadar kötü hatta eksik o kadar ki o nu yapan bir mühendisi işden atarlar be diye söylenior.

peki neden ?

hiç bir ateist şöyle demiyor:
"ben allah a inanmıyorum, bu dünya güzel bir yer çok güzel oluşmuş, oldukça yüksek teknoloji hatta günümüzün teknolojisi bile az geliyor bunları anlamamıza, dünyada olduğu gibi vücudumuzda dahi çok gelişmiş sistemler var ve bunlarda oldukça güzel. elmalar çok güzel meyvalar da. ancak ben işde bunları yapanın allah olmadığını düşünüyorum. kendileri oluşmuş diye düşünüyorum... "

ama böyle demior bir ateist ne diyor:
"ben allah a inanmıyorum.. bak ne kadar çirkinlik var dünyada. heryerde eksiklik. her tarafımız dökülüyor. ne kadar kötü bir dünya. şu gözümüze bak hele bi. 500 mt ötedeki karıncayı görseydikya. uçamıyoruzda. elmalar da neden acıları var. su kirlenmeyen bir şey olmalıydı. hayat çok kötü, bunları bir tanrı yapmışşsa çok kötü yapmış ve zaten ben ona inanmıyorum".

hmmm

peki nedir bu psikolojinin altındaki gerçekler...

şu olabilir belkidemi ? :::

bir ateist için tanrı yok. olsaydı bu dünya daha güsel olmalıydı. insanlar hastalanmamalı. sakat insan olmamalı. fakirlik olmamalı. kimse kimseyi öldürmemeli. yemeliyiz ama şismanlamamalıydık. hele birde yaşlanma olmamalıydı. tanrı olsaydı kesin böyle olurdu o yüzden tanrı yok. olsaydı neden bu kötülükler var.

bu düşünce tarzının islam la açıklaması ise şu:

bu dünyada zorluklar var. ve allah bu dünyada insanlara müdahale etmior. hastalanmanın olmadığı bir yer var. yiyorsunuz şişmanlamıorsunuz, hatta tuvalate dahi gidilmiyor. güçlüsünüz. sağlıklısınız. zindesiniz. herşey en mükemmel. yaşlanma da yok. hep taze ve gençsiniz...

işde allah bu yere cennet diyor ancak oraya sadece ve sadece gerçekden hakedenleri alacak. bu kısa bir dünya hayatı. kısa bir sınav yapıyor bizi. 60 dk

saygılar.............................

milomanara
13-12-2010, 14:32
40 yıllık kafirim hakkımda bu kadar sallandığını duymadım. "Bir ateist diyor ki..." :)

Hangi ateist ülen? Her müslümanı "kaynak" kabul etsek, canlı yayında peygamberle görüşen çatlaktan, çıplak namaz kılan denyoya kadar zilyon tane örnek veririz.

Kimden bahsediyorsan söylersin, biz de açar okuruz, "yanlış anlamışsın aslında şöyle demek istiyor" ya da "evet adam ateist ama bize göre de yanlış" vs... deriz.

İşkembe-i kübradan "ateist olanın düşünce tarzı" diye bir genelleme uydurulmaz. Mesnetsiz atılmaz(En azından 150 gramdan ağır beyni olanlar arasında).

nehir
13-12-2010, 14:49
40 yıllık kafirim hakkımda bu kadar sallandığını duymadım. "Bir ateist diyor ki..." :)

Hangi ateist ülen? Her müslümanı "kaynak" kabul etsek, canlı yayında peygamberle görüşen çatlaktan, çıplak namaz kılan denyoya kadar zilyon tane örnek veririz.

Kimden bahsediyorsan söylersin, biz de açar okuruz, "yanlış anlamışsın aslında şöyle demek istiyor" ya da "evet adam ateist ama bize göre de yanlış" vs... deriz.

İşkembe-i kübradan "ateist olanın düşünce tarzı" diye bir genelleme uydurulmaz. Mesnetsiz atılmaz(En azından 150 gramdan ağır beyni olanlar arasında).
walla bu yanıtın üstüne yanıt tanımıyorum!.. :cheer2:

axzel
13-12-2010, 17:14
ülen bu sitede bu tarzın dışında bir şey görmedim ki zaten,

ülen aynaya bak.. göreceksin..

ülen zaten bu tarz cevabın da buna bir örnek oluşturmuş konumda zaten.

ülen saygılar..

mhmd
13-12-2010, 17:30
Ateist olanın düşünce tarzı????
Bıyıklı erkeklerin yemek yeme şekli???
Van kedilerinin süt içme şekli???
Ağır siklet boksörlerin yürüme tarzı???
.
.

Karşılaştırılan şeyler mantıklı değildir.
Ateizm bir düşünce akımıdır. Bu düşünce akımının özellikleri ile değerlendirilir.
Şöyle ki;
"Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir" v.s.
Kaynak, http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Bu düşünce akımındaki insanların davranış şekilleri, bu düşünce yapısını bağlamaz.
Bir ateist kibar olabileceği gibi kaba da olabilir. Bu kişiseldir.

Düşünce tarzı ile insanları yargılamaya en çok karşı çıkması gerekenler Müslümanlar olmalıydı. Tam tersi olmuş.
Garip

Saygı, herşeyden önce...

zocor
14-12-2010, 23:29
ateistler sadece var olan ile ilgilenir, bir adım ötesini görmek istemezler..evrim diye tuttururlar evrimle Tanrıyı yok saymaya heves ederler ama bu dünyanın evrimden başka birçok dinamiği olduğunun farkında bile değillerdir, yer altı yerüstü enrerji kaynakları, bunca madenler, nimetler, ürünler meyveler sebzeler, fizik kanunları vardır, ama görmezler; resmen bir hayat oluşsun diye var olan tüm unsurları es geçerler çünkü bunları görmek işlerine gelmez..

sonra bu unsurları gören inananları eleştirmeye çalışırlar kendi bakış açılarıyla..

Lynx
15-12-2010, 03:30
Inandiklari kitap derki Allah onlarin kalplerini kulaklarin mühürler gözlerindede bir perde vardir onlar artik görmezler ve bu Allahin zocor köleside görmek islerine gelmez der !

Aslinda yazacak cok sey var ama sonra ortalik zocor gibi olmasin !!

zocor
15-12-2010, 10:40
kabak gibi yaratılmış bir evren varken Tanrıyı sebebpsiz yere yok sayarsanız ayetteki gibi gözleriniz ve kulaklarınız mühürlenir gayet normal..

Bilge Engin
15-12-2010, 10:45
Yahu bu mühür saçma inançları, yobazığı, cahilliği engelleyen bir mühür. Bırakın vursun mühürü. :)

osma
16-12-2010, 11:51
bir ateist diorki:
"Sizin iddianiz Allah herseyden güclü ! Herseyi bilen , gören , isitendir !

Herseyi Allah yaratmisdir vs vs vs

Surada sadece bir soru soracagim

Herseyi bilen , herseyi gören , herseyi isiten , HERSEYI YARATAN ALLAH

Kendisinden milyarlarca KAT GÜCLÜ DAHA ILIMLI Bir ALLAH yaratabilir mi ?

Ve Allah Kendisini YOK edebilir mi ?
HAdi Yok ederse Kendinisini tekrar var edebilir mi ?

Bunlara cevap gelirse Müslüman olacagim !"

---------------------

saçma sorulara cevap verilmez...

bende cevap vermeyeceğim, ancak cevap versem dahi bu (ki zaten verilmiş) ateist olan birisi asla cevabı düşünmez. hala aynı yöndedir soru, hani nerde allah tan büyük yaratabilirmi yaratamazmı. söylesek kelimeler o kelimeler cümleleri düşünmez. amac asla anlamak değildir. islama saldırmak, ve inanmadığı halde "allah a düşman" olmakdır.

zaten aynen bu soruya cevap verilmiş ve cevabı alan ateist zatın bu kadar uzun fikir yazısına cevabı gerçekten çok güsel yansıtıyor o nun amacını, düşünce tarzını:
--------------------
"hadi arkadaslar kivirmak gerekmiyor ya evet yada hayir

ya yaratabilir yada yaratamaz hangisi ???"
--------------

evet düşünce yok söylenenleri analiz etme yok, söylenen kelimelerin önemi yok çünkü. amaç cevap versinlerde bende düşüneyim değil çünkü. dinlemek anlamak anlamaya çalışmak değil. başdan nokta koyulmuş ve amaç zaten bilindiği halde bu sorunun saçmalığı, amaç saldırmak..

peki inanmıyorsan inanma, o zaman neden düşman oluyorsun. tabii ki olcak, o hakettiği yeri sağlamlaştırmak istiyor.

o yüsden hiç bir ateist asla düşünmez. o başdan düşünmüşdür. ne söylerseniz söyleyin düşünmez. sadece evirir çevirir ve allah a islama kurana nasıl saldırırım diye düşünür.

verilen hiçbir cevap onu tatmin etmez. o na göre kuran ın herşeyi yanlışdır. bir şeyi on şeyi değil herşeyi. kuran da yanlışlık oranı %99.99 değildir. %100.00 dır.
ve %0.0000000001 dahi bile doğruluk yokdur bir ateiste göre. hiç bir ateistin ben çıkıpda kuran da şu cümlede güsel söylenmiş dediğini görmedim.

bu düşünce tarzının adı ise "saldırmak" dır. evet sadece bu. o yusden hiç bir ateist "kuran doğrumu" diye tartışmaz. sadece "kuran bak nasıl yanlış" diye tartışır. şu ayet şu cümle ne diyor bunda böyle çelişkiler var demez. ne olursa olsun bütün düşünce "kuran işde bak bu ne yanlış aptalca cümleler" şeklinde yaklaşır.

bu şekilde ise bir ateist kuran a yaklaşımıyla asla etik değildir, bilimsel değildir, modern düşünceli değildir, fikirsel değildir, saygı zaten yok..

saygılar..

gerçek ataist yoktur sahte ataist siniz siz hiç acı sıkıntı çekmiyormusunuz gerçek ataist olsanız1 dakika yaşamanız manasız kendinizi kandırmayın bal gibi inanıyorsun kendinizi hemen öldürmeniz lazım ozaman inanırım sizin gerçek ataist oldugnuza çünkü 0 fırla 99999999999999999999 çarp sonuç sıfır.güzel bir araban var herkesce blinen bir yalancı geldi araban yanıyor dedi kafaya takmassın yalancının teki dersin bi başkazaman bitane daha gelse oda araban yanıyor dese kafada şüphe oluşur aynı yalancı bitane daha gelse araban yanıyor derse şüphe falan kalmaz inanırsın koşarak gidersin .peki 124 bin peygamber farklı zamanlarda gelmiş ve bunların yalan söyle dikleri duyulmamış bunlar öldükten sora yok olmicaz hesaba çekilicez diyorlar 3 yalancıya inanırız peki neden hiç yalan söylemiyen ve mucizelerle gelen peygaberlere niçin inanmıyalım.dünya toplansa bir sinek yaratamaz sinek oların kanını emse onuda geri allamasınız bukadar bukadar aciz varlıklarız.rabbine secde yapmyan deli olması gerekir.ben ilkokul mezunuyum engelliyim kaslarım eriyor ellerim ve ayaklarımdan yinede şükrediyorum niçin çünkü sınavda yız gelen gidiyor.kimse ebedi dünyada kalmıyorbunu 2 saatte yazdım sakat ellerimle niçin? sınav 1kere olur i 2 keredegil onun için

osma
16-12-2010, 11:51
gerçek ataist yoktur sahte ataist siniz siz hiç acı sıkıntı çekmiyormusunuz gerçek ataist olsanız1 dakika yaşamanız manasız kendinizi kandırmayın bal gibi inanıyorsun kendinizi hemen öldürmeniz lazım ozaman inanırım sizin gerçek ataist oldugnuza çünkü 0 fırla 99999999999999999999 çarp sonuç sıfır.güzel bir araban var herkesce blinen bir yalancı geldi araban yanıyor dedi kafaya takmassın yalancının teki dersin bi başkazaman bitane daha gelse oda araban yanıyor dese kafada şüphe oluşur aynı yalancı bitane daha gelse araban yanıyor derse şüphe falan kalmaz inanırsın koşarak gidersin .peki 124 bin peygamber farklı zamanlarda gelmiş ve bunların yalan söyle dikleri duyulmamış bunlar öldükten sora yok olmicaz hesaba çekilicez diyorlar 3 yalancıya inanırız peki neden hiç yalan söylemiyen ve mucizelerle gelen peygaberlere niçin inanmıyalım.dünya toplansa bir sinek yaratamaz sinek oların kanını emse onuda geri allamasınız bukadar bukadar aciz varlıklarız.rabbine secde yapmyan deli olması gerekir.ben ilkokul mezunuyum engelliyim kaslarım eriyor ellerim ve ayaklarımdan yinede şükrediyorum niçin çünkü sınavda yız gelen gidiyor.kimse ebedi dünyada kalmıyorbunu 2 saatte yazdım sakat ellerimle niçin? sınav 1kere olur i 2 keredegil onun için

osma
16-12-2010, 11:55
Sayın Axzel

Öyle güzel yazmışsınız ki, ateizm ile teizm arasındaki farkı bilmeyenler diyecek ki ateizm bilimsel düşünmez.

Buradaki bir çok ateist yukarıdaki soruyu sormaz, çünkü o zaman zati sübiti diye konuya başlayıp, yapabilir ama yapmasına gerek yoktura, sorunun anlamsızlığına kadar bir dünya olasılık ve açıklama getirebilirsiniz.

Sizlere burada bir dünya soru soruldu, elinde argüman olarak bu soruyu kullanacağına diğer sorulara neden cevap vermiyorsunuz?

Mesela Kendi yarattığı canlıların birbirini öldürmesine

niye göz yumuyor?

Sana 1-2 sayfa değil bir kitap yazarım, sırf cevap veremeyeceğin sorulardan oluşan. Ama neye yarar, sen o kadar okumayacağın için, okuduğunu anlamamakta direteceğin için boşuna enerjimi harcamış olurum. Değmez.

Neredeyse 6 aydır bu siteyi takip edip yazı yazıyorsun. Gördüğüm kadarıyla da bir arpa boyu kadar yol almamışsın. O yüzden bu saçma argümanlarla geleceğine gerçekten bizleri zorlayacak argümanlarla gel. En azından enerjimizi biraz olsun harcadığımıza değsin.

Saygılar

Bilge Engin
16-12-2010, 11:58
Bunu axzel'e cevap diye mi yazdın?

Sakat elinle uzun uzadıya yazma 2 saat vaktim yok 15 dakikalık -2 satırlık bir paragraf yaz yeter.

Bilge Engin
16-12-2010, 12:01
Şimdi oldu bak, sana sakat olmayan elim ve beynimin yardımıyla yemekten sonra bir cevap yazayım. Ama emin olmam lazım, bahsetiğiniz hastalık MS mi? Bilginiz olsun eğer ilerlemiş bir süreçte iseniz hastalık beyinsel fonksiyonlarınıza da etki etmeye başlar. O yüzden yazdıklarımı anlayabileceğinizden emin misiniz?

spartacus
16-12-2010, 12:26
Osma
İnsanların sıkıntı çekip çekmedikleri, acı çekip çekmedikleri herhangi bir mavala inanıp inanmadıkları ile doğrudan ilgili olamaz, Noel babaya inanmayan acı çekmez diye bir kaide yoksa, Allah'a inanmayan da sıkıntı çekmez gibi abuk subuk bir şey ifade edilemez. İnsanların sıkıntısı gündelik hayatın getirdiği sıkıntılardır, kişilerin neye inanıp inanmadıkları bundan bağımsızdır.

İnsanlar türlü türlü şeylere inanabilir. İnanmayabilir. Bu kadar basit...

Inanıyormusun neye inandığın önemli değil, önemli olan senin inandığındır bu haliyle senin inandığın seni bağlamalı, yanacaksınız, öleceksiniz, yok şöyle yaparız yok böyle yakarız gibi insana şiddet yolu göstererek inandırma çabası ancak ve ancak bir kandırma eyleminin ürünü olabilir, zorla inandırmanın nasıl bir tatmin duygusu var orasınıda bilemem, bile bile kendini kandıran birisi ne kadar tatmin olabilirse işte öyle. O yüzden hesap görülecek, defterin dürülecek, ecişler seni yiyecek bücüşler sana bunu yapacak gibi korku hedefli hiç bir inandırma gayretini olumlamamak gerekir. İnancı sorun olmaktan çıkartmayı başarmadığınız sürece sadece kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Çünkü aldanmak ile inanmak bir madalyonun iki yüzüdür, madalyonun bir yüzü inanıdır diğer yüzü aldanı. kanı olmadan inanç, inanç olmadanda kandırma olgusu gerçekleşemez.

Farzet çektim silahı şakağına dayadım, Hebelehübü ye inanacak ve tapacaksın dedim, ne kadar mantıklı? İnanmayanlar şöyledir, böyledir, şudur budur dedim ne anlamı var? Hiç. Mesele inanç ise kimse inanmak zorunda değil, ama bana gelirde din denen insanlığın yüz karası olmuş ve hala etkin biçimde olmaya devam eden şer kapılarını adına inanç diyerek getireceksen; sadece zavallı olduğunu ifade etmiş olursun. Dinin gözünde herkes sadece zavallıdır, inanç ise başka bir şeydir.

o yüzden içinde şiddet, psikolojik harp içermeyen, yani zorlama ve baskı oluşturmadan kendi iradesi ile zanlayacağı, savlayacağı şeyler için insan inanç duyabilir, ama senin inanç dediğin şey ve birde üstüne üstlük inanç sandığın şey inanç bile değildir, bir din cenderesidir, bir politik-ekonomik-hüküm kurma silindiridir sıkarda sıkar başka bir şeye ne yarar nede anlamı olur.

Ataist diye bir tabir yoktur ha olamaz mı olabilir, aşırıcı atacı birisi ataist denebilir belki ama ateist farklı bir şeydir, ataist değildir.

Dincilere te-ist denir, oradaki te, TEO dan gelir. Teo-ist, yani tanrıcı, evvelce bizlerde teo dermişiz tanrıya, bu avrupa kültüründe ise the olarak ünlenmiş ama kelimenin aslı teo dur aynen insanlık tarihinin aşırı baskıcı yasalarının varolduğu günlerden kalan ve hala belirli siyasi çizgilerde sürebilen Teo-krasi terimindeki teo gibi, Teo-loji deki teo gibi. tanrı teodur, teist(teo-ist) ise tanrıcı ateist(a-teoist)ise tanrıcı olmayandır zaten kimse tanrıcı olmak zorunda değildir önce bunu idrak edebilmek gerekir, yüzyıllar varki insanlık bir deli zoru ile dinlerle yaşayagelmiştir yeri gelmiştir Zeus için kurbanlar kesilmiş, Zeus için insanlar öldürülmüş yeri gelmiş bu Teşup için yeri gelmiş Baal için yeri gelmiş binlercesi için yeri gelmiş işte yakın örnek bu günün dinleri için milyonlarca insan telef edilmiş, dinler kurulmuş, zorlamalar yapılmış ve her din döneminin tek doğrusu kabul edilmiş. Sorun sadece buradadır insanları şartlandırdığınızda bunun adına inanç demek dramatiktir.

axzel
16-12-2010, 12:58
osma esasen haklısın ancak sendeki nin ne olduğunu ben biliyorum,

sendeki "sevgi".. sevdiğin allah ve o seninle ateist biri arasında ayrım yapmamış bu dünyada. ki sen allah a şükredensin sevensin, ateist ise inanmayan, inanmamanın ötesinde birde nefret eden, yalanlayan, hakir kören, aşağılayan, küfreden .. ancak yinede allah ayrım yapmamış.

zaten rahman demek bu demek. dünyada insanların inançlarına bakmaksızın vermek.

mantıklı olan da bu, sınav yapılırken kağıda ne yazarsan yaz, sınav sırasında herkese eşit davranılır..

rahim ise ahirette (tekrar dirilmeden sonra) sadece inananlara, hak edenlere vermek, korumak demektir.

ben kendime şunu diyorum:
bu dünyaya bakıp umutsuzluğa kapılma, değiştiremeyeceğin şeyler için sadece dua et..

allah bir insana hidayet vermedikçe kimse hidayet sahibi olamaz.

(her lafı evirip çevirip anlayan sayın ateistlerin bu cümleyi nasıl anladığını biliyorum)

saygılar..

Bilge Engin
16-12-2010, 13:00
Osma

Sevgili Spartacus'ün ilettikleri sizin için genel bilgilendirme amaçlı. Ateism'in ne olduğu sizin inandığınız arap kabilesi teisminin ne olduğu, Ateism-Teism arası arası baglantılar ile ilgili genel bir bilgilendirme.

Ama açık söylemek gereirse bir kulağınızdan girip diğerinden çıkacak bilgiler. Çünkü anlatımında sizin aklınızdan tasarladığınız bir tanrı yok. Sadece evrensel gerçekler var. Siz ise din denilen Tabunun içerisine sıkıştığınız için evrensel gerçeklerden çok kendi gerçeklerinizle meşgulsünüz.

Hepsini bir tarafa bırakalım, sizin bahsettiğiniz ve benim tahmin ettiğim MS hastası iseniz zaten çok uzun ve sağlıklı bir hayatınız olmayacak. Dediğiniz gibi ilkokul mezunu ve din denilen afyonun içerisine bu kadar gömülmüş iseniz, çevrenizde ve içinde bulunduğunuz toplumda da ciddi bir iz brakmayacaksınız. Dolayısıyla benim bakış açımla siz dünya üzerinde sadece problemli genlere sahip atalarınızın problemli genlerini devam ettirmek için var olmuş bir varlıksınız. Şu yaşınıza kadar belki de Albert Ainstain'nin tükettiği kadar besin, oksijen tüketmiş ve bırakığı kadar da atık bırakmış bir kişisiniz. Buna karşın toplumda iz bırakabilecek tek bir şey bile yapamamış bir varlıksınız. Dolayısıyla benim bakış açımla sizin hayatınızın pek bir değeri yok. Keşke hayatınızın bir değeri olabilecek kadar birşeyler başarabilseydiniz.

Emin olun bundan 100 sene sonra ne adınızın ne de varlığınızın bir değeri olacak. Tıpkı şu anda olduğunuz gibi bir hiç olarak yokolup silineceksiniz.

Açık söylemek gerekirse özellikle sizin konumunuzda bir kişinin tanrıya bağlanması kadar normal bir şey yok. Hastalıklısınız, normal bir hayat süremiyorsunuz, belki de hayatınızda hep dine bağlı kaldınız ve durumunuzu sadece sınavla açıklamak istiyorsunuz, Hastalıklı olmayan bir hayat özleminiz var bunların hepsini üstste koyunca al sana tanrı, gerçek olmayan ama hayatına bir anlam katacak bir düşünce. Belki biraz hayal dünyası ama olsun. Sizi mutlu ediyor.

Size diyebileceğim tek şey var, nasıl mutlu olacaksanız öyle düşünün, nasıl olsa sayılı günleriniz var. Ama önemli bir konuyu aklınızdan çıkarmayın, çevrenizdeki insanlara evrensel iyilik düzeyinde iyilikler yapın, belki o zaman ölümsüzlüğe ulaşabilirsiniz, bir hayalin pesinde ise sadece mutlu ölürsünüz.