PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saçma bir ayet - Maide 20

westergaard
12-05-2011, 06:48
Maide 20: Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! Allah'ın size (lütfettiği) nimetini hatırlayın; zira O, içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı. Alemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi.

Bu ayeti bana kim açıklayabilir?

Herşeyden önce Musa Yahudi toplumunda çıkan ilk peygamberdi. Ve Yahudiler Musa'ya kadar 400 sene Mısır'da köleydiler. O zaman nasıl oluyor ya "içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı" diyebiliyor? Bunlar gelecekte olacak şeyler değil mi? Yahudiler Filistin'e yerleştiklerinde Davut'un ve Süleyman'ın krallığı, ve o devirde ve sonrasında gelen peygamberlere atıf varsa, bunu Musa ne diye geçmiş zamanda olmuş şeyler gibi söylesin ve adamlara "hatırlıyor musunuz" diye sorsun?

İkinci olarak, hiçkimseye verilmeyen bu "içinizden peygamberler çıkması" nimeti ne anlama geliyor? Demek ki Yahudiler dışında hiçbir millete peygamber gelmemiş. Bu Allah'ın adaletine ve planına nasıl uyuyor? Ayrıca Nahl 36'da her ümmete bir peygamber gönderildiği yazıyor. Bunla da çelişmiyor mu?

vivident
12-05-2011, 09:03
Westgarrd maalesef cok cahılce bır yorum olmuş..
sizin islamıyetı bildiginizden süphe ediyorum..
Yahudilere hz musadan önce bir cok peygamber geldi!!bunları internetten okuyabılırısınız..

ironrose
12-05-2011, 09:31
Westgarrd maalesef cok cahılce bır yorum olmuş..
sizin islamıyetı bildiginizden süphe ediyorum..
Yahudilere hz musadan önce bir cok peygamber geldi!!bunları internetten okuyabılırısınız..
Vivident hangi kaynaktan bu bilgiler??? Kaynakları hadis olmasın sakın :):blah::blah:

art_kitekt
12-05-2011, 09:32
Peki Nahl 36 ile çelişmesine ne diyorsun vivident?

"Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tâğûttan kaçının” diye peygamber gönderdik. Allah, onlardan kimini doğru yola iletti; onlardan kimine de (kendi iradeleri sebebiyle) sapıklık hak oldu. Şimdi yeryüzünde dolaşın da peygamberleri yalanlayanların sonunun ne olduğunu görün."

O zaman neden Maide-20'de kendi Musanın kavmine peygamber gelmesini ayrı bir lütuf olarak belirtiyor?

vivident
12-05-2011, 10:16
sevgili art..

biraz daha acabilirmisiniz?pek anlamadım

art_kitekt
12-05-2011, 10:34
Nahl 36 da her ümmete peygamber gönderildiği söyleniyor,
Maide 20 de ise musa kavmine peygamber gönderilmesinin bir "lütuf" olduğunu söylüyor,

Eğer her ümmete peygamber gönderiliyorsa, musanın kavmine gönderilenler neden bir lütuf olsun?

vivident
12-05-2011, 10:53
Tamam şimdi anladım..

buarada benım burda verdıgım cevaplar %100 doğru değil yanı daha uzman bir kişi danışmanızı önerırım..
şimdi sorunuza geçiyorum..
hz musa büyük peygamberlerden biri...peygamberlerde derece derecedir..
hz musa'nın bir kavme gelmesı başka,ismi olmayan bir peygamberın bir topluma gelmesı başkadır.

evet ALLAH her ummete peygamber göndermıştır.ama yahudılere gönderılen peygamberler derece olarka yuksek oldugu için onlar ıcın bır lutuftur...araplara ise Hz muhammed gelmesı daha buyuk bır lutuftur..

bu benım yorumum tabıı ki..
ama ilahıyatcılara sormanızı önerırırm.

Shibumi
12-05-2011, 10:55
Elbette bu derecelendirme sistemini ilahiyatçılara sormak gerekir. Zira güzel güzel saçmalayıp, kafa ütülemek için biraz edebiyata, arapçaya ve hadise ihtiyacımız var. Ayetler komik de değil ki gülmek için okuyalım, bildiğin düz yazı.

calvuss
12-05-2011, 11:01
Çin bilinen 5000 yıllık yazılı tarihi ile en eski medeniyetlerden biridir.
Fakat Çin tarihinde bir tane bile peygamber adı geçmez.
Nedense bilinen bütün peygamberlerin hep israiloğullarına gönderilmesi bile soru işaretleri oluşması için bile yeterli sebebtir.
Tabii o soruları kendinize sorabilecek cesaretiniz varsa!..

Psiko
12-05-2011, 11:33
hz musa büyük peygamberlerden biri...peygamberlerde derece derecedir..

Nereden ve nasıl baktığınızla ilgili bir durum bu.
Mesela
Hucurat 14 : Bedevîler "İman ettik" dediler.
De ki: Siz iman etmediniz ama "Müslüman olduk." deyin.
Henüz iman kalplerinize yerleşmedi.
Eğer Allah'a ve Resulüne itaat ederseniz, Allah işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez.
Çünkü Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Burada "İman etmek" ile "Müslüman olmak" arasında bir fark olduğu ifade ediliyor.
Bu bağlamda olaya bakacak olursak,
Enam 163 : Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim.
"Ben Müslümanların ilkiyim" diyen Muhammed.

Araf 143 : Ne zaman ki, Musa, mikatımıza geldi, Rabbi ona kelâmıyla ihsanda bulundu. "Ey Rabbim, göster bana kendini de bakayım sana". dedi.
Rabbi ona buyurdu ki; "Beni katiyyen göremezsin ve lâkin dağa bak, eğer o yerinde durabilirse, sonra sen de beni göreceksin".
Daha sonra Rabbi dağa tecelli edince onu yerle bir ediverdi, Musa da baygın düştü.
Ayılıp kendine gelince, "Sen sübhansın", "tevbe ettim, sana döndüm ve ben İman edenlerin ilkiyim," dedi.

Bu duruma göre Musa,Muhammed'den derece olarak üstün görünüyor,
da,
acaba öyle mi ?

Psiko
12-05-2011, 11:42
Sevgili westergaard ;

İçinde yaşadığımız zaman diliminde bir devlet var.
Adı İsrail.
Sence adı neden İsrail olabilir ?
Kur'anda geçen "Yakup ve oğulları" tanımlamasındaki Yakup'un adının İsrail olmasından,
Oğullarından olan Yusuf'un (Hikayesi uzun)Mısıra yerleşip Firavunun gözdesi olması,
bir kıtlık zamanı kardeşlerinin de Mısıra gelmeleri ve yerleşmeleri sonucu,
senin de "400 yıl Mısırda köle olarak kaldılar" dediğin durumu oluşturmuş olabilir
ve günümüze kadar gelen bu topluluktan kaynaklı kurdukları devletin adı olmuş olabilir mi ?
Dolayısı iie,
İÇlerinden çıkacak olan Musa'dan önce de kendilerine İlahi Elçi gelmiş olması bu kadar saçma mı ?

art_kitekt
12-05-2011, 11:45
Bu duruma göre Musa,Muhammed'den derece olarak üstün görünüyor,
da,
acaba öyle mi ?

Gerçekten güzel tespit, daha önce hiç farketmemiş / bir yerde okumamıştım...

Psiko
12-05-2011, 11:59
Sevgili art_kitekt ;

Tanrı herkesin Tanrısıdır.
Onun için Rabb ül Alemin denilir.
Bazı insanların "Sadece ALLAH denecek,denmesi lazım" şeklinde ayak direttikleri Tanrı,
Kendi sözleri olan Kur'anda,
İsra 110 : (Sen onlara) de ki: İster "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler O'nundur.
Namazında sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç.
der oysa.
Rahman ki Rahmeti "Herşeyi aşmış ve herşeyi kaplamış" olandır.
Ama,
Kişiye veya mensup olduğu inanca özel olma durumu,
"BENim inandığım Tanrı BÜYÜKtür,benimki seninkini döver" anlayışı ne yazık ve hazin ki,
bir arkadaşımızın imzasında da "Tanri biYÜKtür" yazılmasına sebep oluyor :(

art_kitekt
12-05-2011, 12:07
Yazındaki Kuran ayetlerine dayanarak çıkarılmış tespitlerin Musanın Muhammedin üstün olduğu gösteriyor gerçekten de, ve islamdaki bildiğimiz Muhammedin insanların/peygamberlerin/canlıların en üstünü olduğu inancına tezat oluşturuyor. Bu da dinlerin birbirileri arasındaki gerek kendi içlerindeki binlerce tezata bir ek oluyor.

Daha önce hiç okumadığım ve farketmediğim bişi olduğu için teşekkür anlamında yazdım, bilmem yanlış mı anladın?

Psiko
12-05-2011, 12:15
Sayın art_kitekt ;

Hayır yanlış anlamadım.
Durduğunuz ve baktığınız yerden bakılınca,
bir mermi daha elde etmiş olduğunuzu biliyorum.
Ama,
şahsım da durup,baktığı yerden görünen panoramayı çizmeye çalıştı :)

art_kitekt
12-05-2011, 12:23
Tamamdır sn. Psiko,

"mermi" için teşekkür tekrar :)

westergaard
12-05-2011, 14:57
vivident ve psiko

İsrail oğulları Yakub'un oğullarıdır. Yakup'un 12 oğlu İsrail'in 12 aşiretinin babasıdır. Bu 12'den birinin adı Yahuda'dır, Yahudi lafı da bundan gelir. Yani Yahudiler Yahuda'nın neslidir. Yusuf zamanında henüz ortada "Yahudiler" yoktur. "İsrail oğulları" da 12 kişiden ibarettir.

Yakup ve 12 oğlu Mısır'a yerleşmedi mi? Ve orda Musa'ya kadar 400 sene kalmadı mı? Ama bu 400 sene içersinde orada angarya işlerde kullanılan bir köle halka döndürülmedi mi?

Ve ne Tevrat'ta ne Kuran'da Yusuf ve Musa arasında bir peygamber'den bahsedilmez. Yoktur.

Maide 20'de Musa kavmine diyor ki "Allah sizi üstün kılmışi sizden peygamberler çıkarmış ve sizi hükümdarlar kılmıştı, hatırlıyor musunuz?"

Aslında bunu Muhammed Yahudiler'e söylese anlarız. Ama Musa bunu Yahudiler'e nasıl der?

Çünkü içlerinden peygamberler çıkması da, hükümdarlar olmaları da Mısır'dan Çıkış'tan sonra olur.

Kuran'da İsrail'e verilen bu nimet zaten hep aynı şekilde yazılmaz mı, ve bu bir hatırlatma ve minnet etme şeklinde olmaz mı, aynı Maide 20'de olduğunu gibi?

Bakara 47, 122: Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve sizi (bir zamanlar) cümle aleme üstün kılmış olduğumu hatırlayın.

Aynı şeyi Maide 20'de de söylüyor. Tek bir farkla. Henüz daha İsrail oğulları içinde Musa dışında bir peygamberçıkmamışken, ve köle bir toplumlarken, onlara "içinizden peygamberler çıkardı, ve sizi hükümdarlar kıldı, bunu hatırlayın" diye zamanını şaşırmış bir laf ediyor. Bu tamamen Muhammed'in kafa karışıklığından ileri geliyor.

Çünkü İsrail oğulları Mısır'dan çıkıp Filistin'e gitmiş, burdaki toprakları fethetmiş, ve burda nihayetinde bir krallık kurmuşlardı ki meşhur Davut ve Süleyman bu krallığı yönetmişlerdi. Ve içlerinden Samuel, İşaya, Yeremya, İlyas, Ezekiel gibi bir sürü peygamber çıkarmıştı. Musa'nın atıf yaptığı bu peygamberler ve hükümdarlardı. Ama bunu geçmiş zamanda söylüyor ve hatırlayın diyor. Nasıl bir saçmalık?

Psiko
12-05-2011, 15:05
Ha anladım.
"Hükümdar" dendiğinde muhteşem yüzyıldaki Kanuni gibi "Taht"ta oturan birisi veya birileri akla gelmeli.
Pardon.

İsa'yı da zaten bu yüzden çarmıha gerdiler ya,
"Ben Yahudilerin kralıyım" "Davud'un tahtında oturuyorum" deyip,
bırak krallığı oturacak bir hasırı bile olmadığı için :)

art_kitekt
12-05-2011, 15:06
Tıpkı Musa'nın ablası Miryam ile İsa'nın annesi Meryem'i karıştırması gibi bunu söylerken de davut'un krallığı'nın Musa'dan önce olduğnu sanıyordu sanırım. Kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesme ancak bu kadar olur, dün de böyleydi bugün de böyle...

westergaard
12-05-2011, 15:10
Ha anladım.
"Hükümdar" dendiğinde muhteşem yüzyıldaki Kanuni gibi birisi veya birileri akla gelmeli.
Pardon :)

Ya kim akla gelmeli?

İsrail krallığı milattan önce bin yılında Davut zamanında en geniş ve güçlü günlerini yaşadı, bu Mısır'dan Çıkış'tan 300 sene sonradır. Daha sonra bu krallık ikiye bölündü. Kuzey Asurluların egemenliğine girdi. Daha sonra her iki krallık da Babilliler tarafından yıkıldı. Millattan önce 500 yılında. Ve İsrail oğulları bir daha toparlanamadı. Krallıklarını tekrar kuramadılar.

Milattan sonra 70 yılında ve 120 yılında Romalılar Kudüs'u yakıp, Süleyman'ın mabedini de yıktılar, ve Yahudiler'i Filistin'den sürdüler. Yahudiler daha sonra 2000 yıl boyunca (İsrail kurulana kadar) başka milletlerin toprağında yabancı olarak yaşadı.

Muhammed'in zamanı 7. yüzyıla geldiğinde Yahudiler'in "hükümdar olması" diye sana anlatılabilecek tek örnek milattan önceki birkaç yüzyıl sürebilmiş krallıklarıdır. Tabiki bu ayetlerde ondan bahsediyor. Gelecekteki İsrail devletinden bahsedip "hatırlıyor musunuz nasıl sizi hakim kılmıştık" diyecek hali yok ya? Gelecekteki şeyi nasıl hatırlasınlar? Ama Davut'un krallığını pekala hatırlarlar.

Psiko
12-05-2011, 15:31
Sevgili westergaard ;

Benim çocuksu hayallerim/düşlerim vardır.
Buna masal veya hikaye uydurmak da diyebilirsin.
Mesela bunlardan birisi,
Hüzünlü bir vaziyette haç'a gerilmiş Tanrı diye adlandırılan İsa'nın ve toplumunun sürecine ilişkin olan masalımdır.
Bu hüzünlü (İhtimal ki "Tanrım beni neden bıraktın"dan kaynaklıdır.)İsa,
Görünüş olarak Romalılar tarafından çarmıha gerilmiş,
ve yine bunun topluluğu olan Hristiyanlar tam 300 yıl boyunca Romalılar tarafından akla hayale gelmeyecek bir çok vahşetin önemli ögesi olmuşlardır.
Sonra 1.Constantinius denen bir zat bu Hüzünlü bir vaziyette çarmıha gerilmiş Tanrıya aniden inanmış ve O'nun dinini devletin dini yapmıştır.
Bu 1.Constantinius'un Azize !!!! anası 300 yıl önceki,İsa'nın üzerinde gerildiği Haç'ı bulup ortaya çıkarmış.
Bugünkü Istanbulda Samatya diye anılan Psamatia'daki rıhtıma yanaşan gemi ile Constantinpoli'ye getirmiştir.
Büyük bir kalabalık Psamatiadan başlayıp AyaSofia kilisesine kadar bu haç'ı taşımış AyaSofia girişinden asılacağı yere kadar da Roma İmparatoru 1.Constantinius haç'ın altına girmiştir.
Daha sonraları da temsil ettiği Roma imparatorluğu olarak bu haç'ın önünde DİZ ÇÖKMÜŞtür.
İşe bak.
Biri "Ya kim akla gelmeli" dediğin kral,imparator,
diğeri oturacak hasırı dahi olmayan haç'a gerilmiş hüzünlü bir tip.
Üstelik de bu hüzünlü bir vaziyette haç'a gerilmiş Tanrıyı temsil eden papalardan 3.İnnocent,
bırak kendi gitmesini,
İngiliz kralına gönderdiği adamı vasıtasıyla İngiliz Kralının tacını,yani krallığını,imparatorluğunu,tahtını elinden alan kişi olmuştur.

Ne masal dimi ama :)

westergaard
12-05-2011, 15:38
Psiko

Maide 20'de Musa İsrail oğullarına diyor ki "Allah sizden peygamberler çıkarmıştı ve sizi hükümdarlar kılmıştı, hatırlıyor musunuz?"

Doğuşundan bu yana 400 senedir köle olan bir topluma edilecek laf mı bu?

İsrail oğulları Filistin'e geri dönüp krallıklarını kurdukları zaman içlerinden pek çok peygamber de çıkmıştı. Bugün Kitabı Mukaddes'te Yahudiler "peygamberler" dediği bölümde 15-20 tane peygamberin kitabı var. Bunların hepsi Musa'da sonra, İsa'dan öncedir. Ve İsrail krallığı da tabiki Mısır'dan çıktıp Filistin'e gidildiğinde kurulmuştur. Bundan önce Yusuf'un Mısır'da vezir olması dışında, atalardan ne İbrahim, ne İshak, ne Yakup bir hükümdarlığa sahip değildi.

ateist.bakış
12-05-2011, 16:25
Musa'nın patavatsızlığını ve bunu Kuran'a koyanların patavatsızlığını bir yana bırakalım,

Bunun günümüzdeki bir şahsa ne katkısı var?

"Musa döndü böyle böyle dedi" "Görmediniz mi dedi" "İçinizden peygamberler çıktı dedi"

Tamam Musa isterse "Kardeş bize oradan iki çay göndersene" desin...

Bunun günümüz insanına katkısı ne?

Ne öğretiyor?
Ne gizemini sona erdiriyor?
Hagi sır perdesini aralıyor?

Hangi yeni metotları getiriyor?

Ne gibi çığırlar açıyor?

Bir de bunları Arapça makamlı okunurken hüzünlenip camide hüzünlü hüzünlü sağa sola yalpalıyorlar.

Halbuki makamlı okunan şeyin dediğine bakın...
"Musa döndü de şunu şunu dedi, yaaa işte böyle" :)

Olayda mantığa, akla, bilgiye, teknolojiye, insanlığa, sağlığa ne katkı var yahu? :) :)

majestic
19-05-2011, 22:29
selam

BİR ZAMAN Musa, halkına (http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=5&ayet=20): “Ey halkım!” demişti, “Allah'ın size bahşettiği nimetleri hatırlayın ki O, aranızdan peygamberler çıkarmış, sizi kendi-kendinizin efendisi yapmış ve dünyada başka hiç kimseye göstermediği [lütfu]nu size göstermişti.

şeklinde seslenmiş.
nesi saçma anlayamadım?

musa'nın kardeşi de var. harun.

harun da peygamber.harunun peygamber olmasının bir amacı var. hatta kurandan çıkarılabildiği kadarı ile musa peygamber disleksi hastası olabilir. buna delil oluşturacak kanıtlar da var.

tabi bu ayrı bir tartışma konusu. şimdi değinmeyeceğim.

neyse sonuçta bütün olarak ele alındığında yap-boz parçaları birleşiyor. musa kavmini uyarıyor. hatırlatıyor.

bana saçma gelmedi ayet.

sevgiler.