PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölen Gayri Müslimlerin İslam'a Göre Durumu

istatistik
13-01-2012, 20:46
İslam dinine göre gayri müslimlerin durumu konusunda tam bir netlik yoktur. Bazı ayetlerde kendilerinin dost edinilmemesi salık verilirken bazı ayetlerde ise hıristiyan ve museviler arasıda kıyaslamaya gidilmekte. Kimi ayetlerde ise hak dini olduklarından söz edilmekte.

"eysa (http://www.turandursun.com/forumlar/member.php?u=11729)" isimli üyemiz ise bu konuya daha farklı bir açıdan yaklaşmış ve ölen gayri müslim çocukların durumuna yönelik bir araştırma yapmış. Bu noktada sözü kendisine bırakıyorum:

ölen gayri müslim çocukların islama göre durumlarıyla ilgili internette bir araştırma yaptım. islam alimlerinin kimisi cennete gider demiş kimisi cennetteki müslümanların hizmetçisi olurlar demiş kimisi annesi ve babası cehenneme giderse çocuklarıda cehenneme gider demiş,kimisi hiçbir yere gitmezler yok olurlar demiş. Yani hadisleri temel alan çok farklı görüşler var. ölen masum çocukların hiçbir suçu olmadığı halde cehenneme gitmeleri yada cennetteki müslümanların hizmetçisi olmaları beni çok rahatsız ediyor. bir çocuğun hizmetçi olarak kullanılması bile bana yanlış geliyor.

Forumda yeni üye olduğum için islam forumu bölümüne başlık açıp bu konuyu soramıyorum. Siz konuyla ilgili başlık açarsanız memnun olurum

Arkadaşımızın ricası üzerine bu başlığı açmış bulunuyorum. Konu benim de ilgimi çekti. Bu konuda herhangi bir incelemem olmadığı için herhangi bir yorumda bulunamıyorum. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımızın bizlerle paylaşması iyi olur görüşündeyim.

eysa
13-01-2012, 22:47
başlığı açtığınız için teşekkür ediyorum.gayri müslim olarak ölen çocukların durumunu internetten islami sitelerden araştırdım.ama sonuç olarak kesin hiçbir şey söylenmiyor.alimler 7 ayrı görüşe ayrılmış

1- Akıl-baliğ olmadan ölen kâfir çocukları, Cennete girer. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Cennette İbrahim aleyhisselamın etrafında çocuklar dolaşır. Bunların içinde müşriklerin küçükken ölen çocukları da bulunur.) [Buhari]

(Rabbimden, müşrik çocuklarını bağışlamasını diledim, kabul edip Cennete soktu.) [E.Nuaym]
(Her çocuk İslam fıtratı üzere [İslam’a elverişli olarak] doğar.) [Buhari]

2- Kâfir çocukları Cennette müminlere hizmetçi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Rabbimden, küçükken ölen müşrik çocuklarının Cennette müminlere hizmet etmelerini istedim, kabul etti.) [Hakim-i Tirmizi]

(Müşriklerin çocukları Cennet ehlinin hizmetçileridir.) [Taberani]

3- Ana babalarına tâbi olur. Ana babasından biri, Cennete giderse, çocuk da Cennete gider. İkisi de Cehenneme giderse, çocukları da Cehenneme gider. Küçükken ölen müşrik çocuklarının ahiretteki durumları sorulunca Resulullah efendimiz (Babalarına tâbidirler) buyurdu. Hiçbir amel işlemeden nasıl babalarına tâbi olur denilince, şöyle buyurdu:
(Büyüseydiler, ne amel işleyeceklerini Allah elbette bilir.) [Ebu Davud]

İki hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Müşrikler de, çocukları da Cehennemliktir.) [İ. Ahmed]

(Kız çocuğunu diri diri gömen de, gömülen de Cehennemdedir.) [Ebu Davud]

[Günahsız çocuğun Cehenneme gideceği yedi kavilden biridir. Kendi aklına göre bu hadis-i şeriflere uydurma diyen kimse, hadislerin ve kavillerin ne olduğu bilmeyen cahildir. Farklı hadis-i şeriflerden dolayı farklı mezhepler meydana çıkmıştır. İmam arkasında Fatiha okumak Şafii’de farz iken Hanefi’de harama yakın mekruhtur. İki hükmün birbirine bu kadar zıt olması, Resulullah efendimizin farklı bildirmesindendir. Peygamber efendimiz de, ümmetine rahmet olması için farklı bildirmiştir. Bunun için bir kişi kendi mezhebine göre yapamadığı işi, sıkıntı olunca başka hak mezhebe göre yapmakta, farklı kavildeki rahmetten istifade etmektedir.]

4- Kâfirlerin çocukları, büyüseydi mümin veya kâfir olacaktı. Bu ise ilm-i ilahide bilindiğine göre, hüküm de ona göredir. Yani kâfir olacaklar Cehenneme, Müslüman olacaklar ise Cennete gider. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Akıl-baliğ olsalardı, ne amel işleyeceklerini Allah elbette bilir.) [Buhari, Müslim, Nesai]

5- Cennete de, Cehenneme de girmez. Araf denilen bir yerde kalır. Fakat burası da devamlı değildir. Çünkü kıyamette Cennet ile Cehennemden başka yer yoktur. Hatta, (Ahirette imtihan olurlar, kazananlar Cennete, kaybedenler Cehenneme gider) diyen âlimler de olmuştur.

6- Kâfir çocukları toprak olacaktır. Cennete gitmek için imanlı olmak, Cehennemde ebedi kalmak için de imansız olmak şarttır. Kâfirlerin çocukları ne imanlı, ne de imansızdır. Bunlar yok olacaktır. Dağ, orman, mağara veya çölde yaşayıp da dinden haberi olmayanlar da, imanlı olmadıkları için Cennete girmez, Allah’ı, Cenneti, Cehennemi duymadığı ve inkâr etmediği için Cehenneme de girmez, hayvanlar gibi yok edilir.

7- Bazı âlimler, farklı hadisi şerifler karşısında susmuşlar, bir şey dememişlerdir. [Bu bilgiler, (Mektubat-ı Rabbani, Feraid-ül fevaid ve Tac gibi muteber eserlerden alınmıştır.]

Dağda, çölde yaşayıp da Peygamberleri işitmemiş olana "Şahik-ul-cebel" denir. Bunlar mazurdur. Peygamber gelmemiş hükmündedir. Bunların, peygamberlere inanmaları, emrolunmadı. Bunlar için Kur'an-ı kerimde, İsra suresinin on beşinci âyetinde, (Peygamber göndermeden önce, azap yapmayız) buyuruldu. (İsbat-ün-nübüvve)

bu görüşlerin hepsi tamamen farklı.yani ölen masum çocukların cennete gitmeleri sadece bir ihtimal.ölen gayri müslim çocuklar cehennemede gidebilir,cennette hizmetçide olabilir,(bir çocuğun cennette özgür olmak yerine hizmetçi olması beni rahatsız ediyor bu arada) araf denilen bir yerde kıyamete kadar kalıp sonra tamamen yok olabilirler yada hiçbir yere gitmeden öldükten sonra yok olup giderler.
ben şu soruyu sormak istiyorum
ölen gayri müslim çocukların kesin cennete gidecekleri islam hukukuna göre söylenebilirmi?
çünkü masum bir çocuğun sırf annesi ve babası yüzünden cehenneme gitme olasılığı bile bana korkunç geliyor.

sergenci
13-01-2012, 22:49
sn. istatistik, yazdığım bir iletimde vardı, ateistlerin çocukları ile ilgili saçmalıkları bu adreste okumuştum, www.
sorularlaislamiyet.com sitede araştırılması gerekiyor. turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=22553 sayın eysa, bu belirttiğim site nurcuların sitesi, buradaki yazarların çoğunluğu Rezalet-i nur ile yoğurulmuştur, bir gerçek var ki o da sait nursi denen iblis sayesinde pek çok insan inançsız olmuştur. Sizi rahatsız eden o konuyu yazıp size üzüntü verdiğim için özür dilerim. Bu konu bana ve benim gibi düşünen insanlara elbette gerçek dışılığı yansıtmaktadır. Siteyi araştırın tanrı ulviyetini ayaklar altına alıyor, insanları şizofren düşünce ve iddialar ile etkilemeye çalışmaktalar, hep korkutma taktikleri. Eğer bize şah damarından yakın bir tanrı olsaydı eminim ki dinleri icat eden şizofrenleri ve onların yalakalarını yaratmazdı, fazla uzattım. Esenkalın..

eysa
14-01-2012, 01:48
sn. istatistik, yazdığım bir iletimde vardı, ateistlerin çocukları ile ilgili saçmalıkları bu adreste okumuştum, www.
sorularlaislamiyet.com sitede araştırılması gerekiyor. turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=22553 sayın eysa, bu belirttiğim site nurcuların sitesi, buradaki yazarların çoğunluğu Rezalet-i nur ile yoğurulmuştur, bir gerçek var ki o da sait nursi denen iblis sayesinde pek çok insan inançsız olmuştur. Sizi rahatsız eden o konuyu yazıp size üzüntü verdiğim için özür dilerim. Bu konu bana ve benim gibi düşünen insanlara elbette gerçek dışılığı yansıtmaktadır. Siteyi araştırın tanrı ulviyetini ayaklar altına alıyor, insanları şizofren düşünce ve iddialar ile etkilemeye çalışmaktalar, hep korkutma taktikleri. Eğer bize şah damarından yakın bir tanrı olsaydı eminim ki dinleri icat eden şizofrenleri ve onların yalakalarını yaratmazdı, fazla uzattım. Esenkalın..

yani bunların hepsi sadece o sitenin dezenformasyonumu?

YasasinBilim
14-01-2012, 02:29
Kur-an denen kitap, ne gariptir ki bununla ilgili hiç bir bilgi vermemektedir.

onun yerine, yaklaşık 80 kere "yerle gök arasındaki herşeyi allah yarattı" cümlesini tekrarlamayı, karanlık çağ dönem efsanelerine (lut, semud, nuh, ad, şuayib vb. onlarca kavmin nasıl helak olduklarını anlatan masallara) yer vermeyi uygun görmüştür.

meydan boş kalınca da hadisler ön plana çıkıyor. bana göre tamamının reddedilmesi gereken bu nasrettin hoca rivayetleri, ne yazık ki pek çok müslümanın 1. derecede rehberi (Kur-an'dan bile daha önemli).

aydın bir müslüman şöyle demelidir:

1) akıl baliğ olmayan (7 yaşından küçük) tüm çocuklar dinlerden ve günahlardan muaftırlar. hepsi cennetliktir.

2) 6 yaşından büyük gayri müslüm herkes, cehennemliktir.
cehennemden sonra cennete gidip gitmeyecekleri de muallaktadır.
Kur-an bu konuyu da es geçmiştir. Cüppeliye göre ebedi cehennem; fetullah'a göre ise cehennemden sonra cennet vardır.

Ömer Çelakıl isimli kaçık, hâla sure ve ayet numaralarından mucize araya dursun.
(sure ve ayetlerin numaralandırılması Osman tarafından yapılmıştır. Osman'ın mucizelerini araya dursun desem daha doğru olurdu).

sevgiler...

eysa
14-01-2012, 03:46
aydın bir müslüman şöyle demelidir:

1) akıl baliğ olmayan (7 yaşından küçük) tüm çocuklar dinlerden ve günahlardan muaftırlar. hepsi cennetliktir.

2) 6 yaşından büyük gayri müslüm herkes, cehennemliktir.
cehennemden sonra cennete gidip gitmeyecekleri de muallaktadır.
Kur-an bu konuyu da es geçmiştir. Cüppeliye göre ebedi cehennem; fetullah'a göre ise cehennemden sonra cennet vardır.

sevgiler...

Ben islam hakkında büyük şüphe duyan bir insanım.Uzun zamandır inancımla ilgili bir arayış içindeyim.Eğer bu dedikleriniz gerçekten doğruysa ben ciddi olarak açık açık gönül rahatlığıyla islamın sahte bir din olduğunu kabul ederim.İçime sindiremediğim onca şeyden sonra son noktayı kesinlikle bu koymuş olur.Bana bu dediklerinizi doğruluyacak bir kaynak gösterirseniz çok memnun olurum.
Saygılar

Neva
14-01-2012, 11:44
yani bunların hepsi sadece o sitenin dezenformasyonumu?

Sayin eysa;

Oncelikle aramiza hosgeldiniz.

Evet o tip, kendi ayri telden kendi kuranlarini yazan, inandiklari kitabi okumayan sitelerin urunleridir bunlar.

Bu konuda supheniz varsa sayet, Kuran'da bununla ilgili ayet vardir.

3/10 Şüphesiz, inkâr edenlere, ne malları, ne de evlatları Allah’a karşı hiçbir fayda sağlar. Onlar ateşin yakıtıdırlar.

Akil balig olmamis bir cocuk, ister musluman, ister gayrimuslim, hatta isterse gayrimesru olsun islama gore gunahsizdir.

Gayrimesru konusuna iliskin de su ayete bakabilirsiniz.

24/3 Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah’a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu, mü’minlere haram kılınmıştır.

sergenci
14-01-2012, 23:09
Sayın eysa, Sizi çok iyi anlıyorum, değerli arkadaşlar sizin sorununuza da eğilip görüşlerini de açıklamışlar. İletilerinizden anladığım kadarıyla bir şeyler size tuhaf gelmeye başlamış. Kuran’ı birde eleştirisel olarak okudukça çelişkiler daha muntazam olarak ortaya çıkmaktadır, ama inanarak ve kuran ın Allah tarafından geldiğine ve Muhammed in elçi ve nebi olduğunu kabul ederek abdest alıp ve öpüp başınıza koyarak okursanız asla hiçbir şeyi göremezsiniz.

Siz küçük bir noktaya takılmışsınız, inançsızların ve gayrimüslimlerin çocukları cennete gidecekler ve orada hizmetçi olarak ebediyen kalacaklar. Böyle bir tanrı emri zaten yok ve olamazda, bu ve bunun gibi yüzlerce argüman o site ve bu nurcu zihniyetinin dezenformasyonudur.

Küçük çocukları, bebekleri, daha doğmamış ana karnında bulunan üç beş aylık yeni şekillenmiş embriyoları hiçbir günahları olmadan kaderlerine yazmış olduğu cennet hizmetçiliği fasaryalarını ayrıca bu bahsettiğim insan yavrularını depremlerle, yangınlarla, sellerle, cinayetlerle Azraile feci bir şekilde öldürtüp ana babalarının günahlarını bunlardan çıkartacak olan bir Tanrı olamaz. Bu kurana tam anlamı ile zaten tezattır, Kuran da ne yazıyor, hiç kimse kimsenin günahını çekemez, asla böyle bir şey olamaz diyen bir kitap ve tanrı ?

Sayın eysa, sanırım 2004 yılından beri fırsat buldukça T.D. sitesine girip hep araştırdım ve okudum, halen okuyamadığım bir sürü konu mevcut ve hala zevkle okumaya devam ediyorum, bu site kuran ın yalanlarının ispatları ile dolu. Kandırılmışlığın verdiği öfke bazen çok uzun sürer, iki satırla ifade edeyim.

Bir insan, sevgisini, hayatını her şeyini çok sevdiği bir insana adar ve beraberce yaşamaya başlarlar, daha sonra bir tanesi onu aldatır, bu aldatmayı o insanı çok sevdiği için yakıştıramaz ve araştırma yapar bir süre sonra yakalar, çok seven insan şok olur bazen ölür, bazen öldürür ve bazen de delirir.

Ben tanrıyı öldürdüm. Esenkalın.

ereninthenature
14-01-2012, 23:46
Benim arkadasimda Kuran'da sokaga inin tuttugunuzu oldurun, kadina yarim miras verin, kadinin sahitligi yarimdir gibi ayetleri gorup inanmayi birakti, tabi ilk ben anlattim ateist oldugumu filan.Bir kac ay gecti, bana bir soru sordu; Ya bizim ahlakimiz Allah'in ahlakindan farkliysa ve icimize sindiremedigimiz icin cehennemde sonsuza kadar yanarsak, islami perspektiften Allah varsa istedigini yapar, kimseye hesap vermez.Arkadasa verdigim cevap, ben "Allah ahlaksiz diye ateist olmadim" oldu.

Sizin kafaniza bir yer takilmis, eminim o bir degil, 10-20 tane islam sacmaligi var gozunuze batan.Bir bir arastirin, Kuran'i alin turkce okuyun.Hata varsa Allah yoktur:)

Mesela gunes batida kara balciga batar filan diyorsa o tanri uydurmadir.

eysa
15-01-2012, 01:38
cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
isterse akıl bağli olsun hiç kimseye bir kötülük yapmamış birinin sırf Allaha inanmıyor diye sonsuza kadar cehenneme gitmesi bana hiç doğru gelmiyor.akıl bağli olduğu halde inanmadı diye 12-15 yaşında birini sonsuza kadar atan biri merhametli olamaz.ben aslında eskiden Allahın adaletinden hiç şüphe etmezdim.Ama sağolsun lise 3 te kuranı kerim hocam dinden dönenlerin katli vacip olduklarını söyliyerek aklıma ilk soru işaretini soktu.sonra soru işaretleri çoğaldı.Sonra bir gün hayatım boyunca hiçbir zaman yapmadığım bir şeyi yaptım.kendimi Allahın yerine koydum.Ve daha adaletli ve iyi bir düzen hayal ettim.insanların inanmak,inanmayanlarla savaşmak,ve kulluk etmek için değil sadece iyilik için uğraştıkları daha adaletli bir düzen.Aklıma takılan her soruyu dini konularda yetkin olan kişilere sordum.hiçbiri beni tatmin edecek bir cevap veremedi.mesela bu konuyu ilahiyat hocama sordum.Oda önce sorunun saçmalığından ve gereksizliğinden bahsetti sonra Allahın her insanın beynine Allahı ve islamı bulabilmeye yarayan bir kod yazdığını,gayri müslim ailelerde ve gayri müslim ülkelerde doğanların sınavları zor olsa bile bu kodu kullanarak doğru yolu bulabileceklerini söyledi.

Kraken
15-01-2012, 01:56
İlahiyat hocanın verdiği cevabı düşünürsek bence bu olay adaletsiz bir boyut kazanıyor neden dersek..

Herkesin müslümanlığı bulabiliceği bir yol var demiş kısaca yani nerde doğarsa doğsun ve ailesi kim olursa olsun, bu durumda; Müslüman ailelerin çocukları ne kadar şanslı heleki Dindar bir ailenin oğlu İngiltere kralının oğlundan çok daha şanslı olsa gerek :) çünkü büyük ihtimal aileden alıcağı eğitim ve terbiye doğrultusunda iyi bir müslüman olucak ..peki ya hristiyan doğanlar yada islamiyetten çok uzak yerlerde doğan çocuklar senin müslümanlığı seçme ve tanıma şansın o kadar çokken onların seçme şansı okadar az ki bence bu adaletsizlik bir de bu çocuklar erken yaşta hayatını kaybedince hiç bir şansları kalmıyor.. bence bu düpedüz uydurmaca ve kandırmaca...

eysa
15-01-2012, 03:05
İlahiyat hocanın verdiği cevabı düşünürsek bence bu olay adaletsiz bir boyut kazanıyor neden dersek..

Herkesin müslümanlığı bulabiliceği bir yol var demiş kısaca yani nerde doğarsa doğsun ve ailesi kim olursa olsun, bu durumda; Müslüman ailelerin çocukları ne kadar şanslı heleki Dindar bir ailenin oğlu İngiltere kralının oğlundan çok daha şanslı olsa gerek :) çünkü büyük ihtimal aileden alıcağı eğitim ve terbiye doğrultusunda iyi bir müslüman olucak ..peki ya hristiyan doğanlar yada islamiyetten çok uzak yerlerde doğan çocuklar senin müslümanlığı seçme ve tanıma şansın o kadar çokken onların seçme şansı okadar az ki bence bu adaletsizlik bir de bu çocuklar erken yaşta hayatını kaybedince hiç bir şansları kalmıyor.. bence bu düpedüz uydurmaca ve kandırmaca...

ben senin dediğin şeyide dini konularda yetkin kişilere sordum.Verdikleri ortak cevap kısaca şu:
Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez.O kimselerin sınavları zor olsa bile ahirette mükafatları çok daha büyük olucak.

Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez diyorlar iyi de bana bunu kanıtlamaları lazım.Çünkü benim gözlemlerime göre Allahın kaldırabileceği kadar yük verdiği milyarlarca insan sırf inanmadıkları için cehennemde sonsuza kadar yanıcak.O söyledikleri aslında kendi yaptıkları sınav benzetmesinde (iyi öğrenciyle kötüyü ayırmak için öğretmenin yapmak zorunda olduğu sınav) şuna benziyor.Öğretmen kimi öğrenciye sınavda çok zor soruyor kimisinede daha kolay soruyor .Zor soru sorulan öğrenciler sınavı geçerse ödülleri daha büyük olucak ama geçemezlerse sonsuza kadar cezalandırılıcaklar.Acaba o sınavı zor olanlar daha büyük bir ödüle talip mi oldular ki onların sınavı daha zor?
Eğer sonunda büyük bir ödül ve ceza olan bir sınav varsa herkesin eşit şartlar altında sınava tabi tutulması gerekmezmi...

spartacus
15-01-2012, 03:24
Evet. zaten sorunda burada, kimseye özel ayrıcalık tanınamaz. Kimine öz, kimine üvey evlat muamelesi yaptığı öngörülen bir tanrı sorunumuz olduğu gibi birde, bunun yanında bu insanların öz mü, üvey mi olduğunu da yine kendisi belirleyen bir tanrı sorunu var önümüzde. Bunlar yetmezmiş gibi birde insanların hangi yükü, ne kadar kaldırabilecekleri yönündeki yetkinliği de veren aha yine bu tanrı... Bir konu nasıl bu kadar anlamsız hale gelebilir? İman gücüyle, yoksa tanrı kimseye kaldırmayacağı kadar yük vermez söylemi anlamsızdır, zira kişilerin ne kadar yükü kaldıracağını da tayin eden aha yine bu tanrı(o halde baştan yetkinlik-yük ayrımı neden?)... Kısaca madem insanlara yük kaldırma yetkinliğini tanrı veriyor ve madem bir de geri dönüp sınav yapıyor, bu durumda sınava tabi tutulan tanrıdan başkası olmuyor. Cehennem söylemleri ise tanrının yetersiz kalan kudretinin(kırık notlarının) açığa çıkmasından başka anlam taşımaz.

Sınav iki biçimli ele alınabilir, birincisi sınava tabi tutulanın ne düzeyde kavradığı, başarılı olduğudur, diğeri de sınava tabi tutanın ne düzeyde yararlı bir öğreti sunduğu ya da iş yaptığıdır..

Örneğin bir araç üretiriz, testler başlar, test edilen özünde araçtır fakat amacımız yaptığımız işi test etmektir. Kısaca uyguladığımız test hem eksiklerimizi, hem nerede hata-yanlış yaptığımızı görmemizi sağlar ve tabi sınava tabi olanın hem düzeyini hem de sonunda kat ettiği-edeceği aşamayı-mesafeyi açığa çıkartır. Bunun ötesinde sınav, test söylemi üzüm değil bağcı dövmektir ya da ciddi düzeyde gereksizlik. Sınavı geçemeyen aracı hurdaya atıyorsak, bu aracın değil, bizim eksiğimiz, yetersizliğimiz, tecrübe eksiğimiz-yetkin olmayışımızla ilgilidir. Kısaca sınavı geçemeyen araç değildir...

Bu sınav hikayesi özünde inançla ilgili değil, dinlerin insanları belirli bir merkeze ve kendi çıkarlarına bağımlı(köle) hale getirmesi için bulduğu en ideal yoldur. Her şeye boyun eğmeyi öğreterek insanları istemsizleştiren, bir eli yağda, öbürü balda olanın, bu dünya da cennet kurup hurilerle(haremler) yaşayanın, diğerine karşı kendi konumunu meşrulaştırdığı-diğerini sömürebildiği ve bunu tanrı istedi ve bu dünya fani, itiraz etme, isyan edip tanrıya ortak koşma, kabullen ve şükret ki bu sınavı geçip ölünce cennetde bal ırmaklarında yüzesin, hurilerle gezesin... vb yollu aşıladığı ve kanıksattığı önemli bir araçtır da...

Sınavdasın şşş şikayet etme, isyan etme tanrıyı incitme, kabul et, biat et, şükret ve boynunu bük... Oysa fırsat eşitliği yoksa, hak da yoktur, adaletde... Tanrı adil değil mi? Değil, zira dinler fırsat eşitliğine dayanmayan, belirli elit sınıfların, toplumları çeşitli biçimler altında kötürümleştirip sömürdüğü, adil olmayan bir dünya gerçeğidir, böylesi bir dünya da, dinleri yazanların türettiği tanrılarda her yönüyle kendilerine benzeyecektir...

Kraken
15-01-2012, 03:27
aynı sonuca geliyoruz işte adaletsizlik....diyelim sen kolay şartlarda yapılması gereken her şeyi yaptın zamanı gelince namazına başladın orucunu hiç aksatmadın hacca gittin zekatını verdin kurbanını kestin ver öbür dünyaya gittin...aynı şekilde çok zor şartlarda ki bir insan ne yaptı ne etti müslümanlığı benimsedi ve gereken her şeyi aynı senin gibi yerine getirdi ve öbür dünyaya gitti...zor olanın ödülü daha büyük olacak dimi ama sende her şeyi yaptın tek farkınız sen kolay şartlarda yaptın o zor.. yani müslüman bir ülkede, müslüman olarak doğdun en iyi hocalardan eğitim aldın yani 4 ayak üstüne düştün.. ama yinede iyi bir müslüman olarak yaşadın ve öldün ama onun ödülü daha büyük, ozaman bu sana yapılan bir haksızlık mı yoksa zor şartlarda müslümanlığı kabullenip gereğini yapanı ödüllendirmek mi ?

vartor
15-01-2012, 04:09
O kadar da akfanizi yormayin bu sacmaliklara. Hristiyan dogan da vaftiz olunca cennetlik olur, Tabi cehennemlik bir gunah islememis ise. Onlar icin de cennetin yolu, isa'dan gecer. Isa'nin allahin oglu olduguna inanmayan cennete giremez. Yani hristiyan cennetinde de, musluman bulamazsiniz.
Alahin adaletine gelince; sevecen, bagislayici, hep insanligin iyiligini dusunen bu insan uydurmasi yaratik, daha ilk hatasinda, kendi suretinde ozene bezene yarttigi ve cinlerden filan ustun tuttugu insani, cenneten kovmasi mi adil, yoksa seytanla bahse girip insana musallat etmesi mi? Kendi iradesiyle yaratigi kularini, nuh'un tufaninda, coluk cocuk demeden tumden bogmasi mi adalet?
Masal, insan uydurmasi uydurma olmaya ama, bari biraz mantik olsa icinde eyvallah diyecegim. Daha basindan celiskili; Tanri ugrasip dunyayi yaratiyor, sonra da gok kubbeyi, dolayisiyla kainati. Buyuk yaratici insani yaratirken hatali yapiyor, ve daha basindan hatayi gorup yenisini yapacagina (herseyi gorur bilir ya, nuh'un tufaninda butun insanligi bogacagini da bastan bilir) Tum insanligi yok etmeyi tercih ediyor Adem'i silip bastan yapacagina. Bu kadar mi zordu be adam, alt tarafi biraz toprak, biraz su iste, ha bir de ufuruk.
O kadar sacma ve kainati yaratbilecek bir iradeye yakismayan bir masal ki, inanmak icin beyinin uyusturulmasi sarttir. Ayik ve ozgur bir beyinin yutacagi cinsten degildir bu zirvalamalar.

Kraken
15-01-2012, 07:08
Aynen öle...Yapıcak bişi yok ... 10 yaşındayken baban sana bu böledir derse daha okuma yazma bilmeden kafanı bunlarla doldururlarsa dediğin gibi beyin uyuşur bunun sonucuda bir çok yönden geri kalmış bir toplum, akılcı olmayan , düşünmeyen sorgulamayan araştırmayan...Koca evrenin,ölüm sonrarsının, yaşamın,ahlakın, iyiliğin,sevginin,doğrunun,yanlışın, herşeyin kanıtı Bir kitap..Ne saçma...

Neva
15-01-2012, 08:31
ben senin dediğin şeyide dini konularda yetkin kişilere sordum.Verdikleri ortak cevap kısaca şu:
Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez.O kimselerin sınavları zor olsa bile ahirette mükafatları çok daha büyük olucak.

Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez diyorlar iyi de bana bunu kanıtlamaları lazım.Çünkü benim gözlemlerime göre Allahın kaldırabileceği kadar yük verdiği milyarlarca insan sırf inanmadıkları için cehennemde sonsuza kadar yanıcak.O söyledikleri aslında kendi yaptıkları sınav benzetmesinde (iyi öğrenciyle kötüyü ayırmak için öğretmenin yapmak zorunda olduğu sınav) şuna benziyor.Öğretmen kimi öğrenciye sınavda çok zor soruyor kimisinede daha kolay soruyor .Zor soru sorulan öğrenciler sınavı geçerse ödülleri daha büyük olucak ama geçemezlerse sonsuza kadar cezalandırılıcaklar.Acaba o sınavı zor olanlar daha büyük bir ödüle talip mi oldular ki onların sınavı daha zor?
Eğer sonunda büyük bir ödül ve ceza olan bir sınav varsa herkesin eşit şartlar altında sınava tabi tutulması gerekmezmi...

Sayin eysa;

Insanoglunun en buyuk sinavi kendisiyledir.

Kutsal kitaplarda Allah, God, Tanri, Rab diye tanimlanan herseye gucu yeten bir ilahin, cennette alkolsuz icki, altin, gumus, koskler, atlastan kumaslar vs. sunmasi, bir kere kendi ilahligina aykiridir.

Ayni sekilde herseye gucu yeten ve "ol" deyince olduran bir tanrinin, ates yakmak icin oduna ihtiyacli olmasi, herseyi bilen, goren ve gaybtan haberdar olan tanrinin, zebaniye "doldu mu, yoksa yer var mi" diye sormasi, kendi sifatlariyla celisir.

Insan hic'lige karisacagini(olum) ve bundan korkmamayi ogrendiginde, bahsedilen tanriyi, dini, kitabi, cenneti, cehennem'i vs. da terkeder.

Ve yillarin icinde kendine verdigi bu agir cezadan kurtulur. Zira o yillarin icinde her bir gun, cennet/cehennem kavramlariyla sekillendirir yasamini. Insan olusu geregi de " iki ileri, bir geri, birilerinin elinde ipleri" misali oteye gidemez. Buna bir de haci, hoca, ulema, alim, seyh vs. eklerseniz, durum " Hoptaralelli "sekline doner.

Kutsal addedilen kitaplara, eski mitlere vs. gelince, hicbiri ilahi olmadigi gibi, sadece gelmis gecmis insanlik tarihine isik tuttuklari, o donemlere iliskin sosyo-politik guncel vs. aktarim yapmalari sebebiyle degeri hakederler. Ama hepsi budur. Bundan otesi degildir.

bozok6666
16-01-2012, 23:58
Allah’ın mahluklarına tevcih ettiği sorular bir öğrenme sorusu değil, gerçeği itiraf ettirme sorusudur.
Bir öğretmende cevabını bildiği soruyu soruyor öğrencilere öğrenmek için sormuyor ,öğretmene niye soru soruyorsun diyebilirmiyiz.

Odunu yaratanda yanma öZelliğinide verende ALLAH oduna ihtiyacı yok ,yemeğe ihtiyacı olmayan süper insanlarda yaratabilirdi neyin nasıl olacağına biz karar vermiyoruz.

Bir sınıf düşünelim herkesin zekası ,hafızası,yeteneği ,gelir durumu yaşadığı ev kötü olanlarda olsun ama hepsinin sınıfı geçecek kapasitesi var çok zekiler cevaplayacağı sorular olsa haklısınız derdim ama çalışan sınıfı geçiyor .

Şartlar farklıda olsa her insan doğruyu bulabilecek yeteneğe sahip adaletsizlik yok iyi şartlardakiler başarılı olacak diye bişeyde yok.

vartor
17-01-2012, 02:56
allah da yok desen tamam olacak bozok kardes.

bozok6666
17-01-2012, 18:09
sn Eysa zor soru mantığı yanlış sizden 10 vakit namaz kılmanız istenmiyorki veya kuran ezberlemen, farklı durumlar var biri iftarda sahurda yarı aç durumdayken diğeri bolluk içinde yemeği az olanın mükafatı daha fazla gibi örnekler verilebilir.Ayrıca dertsiz insan görmedim ben sabancı bile oğlum özürlü olacağına fakir olsaydı diyordu herkes bir şekilde sınanıyor isyanın hiçbirşeye faydası yok .

Sn eysa herşeyi bilemeyiz veya mantığımız kabul etmeyebilir sonsuz everenide mantığımız kabul etmiyor sonrası ne diyoruz neyapalım evrene hatalımı diyelim ?
Böyle durumlarda diğer hıristiyan,yahudi ,budist, ateist vs.. araştır bunların saçmalıklarını ,yanlışlarını ,çelişkilerini görünce seninki sadece cevaplanması bereken soru olarak kalır.

Sorduğun soruya gelirsek benzerinin mantıklı cevabını aklıma geldikce birkaç yıldır bende arıyorum çok üstüne düştüğüm bir durum değil açıkcası bu iki soruyu burdada soralım belki mantıklı bir cevap gelir.
Başka başlıkta tartışılıyor olabilir bakmadım.

1-Örnek olarak abd veya israilde müslümanların kabaca nüfusa oranı 10/100 diyelim türkiyede 90/100 diyelim israilde doğarsan baştan kaybetme ihtimalin yüksek ama doğruyu bulamamanında gerekcesi değil akıl ve iraden var özgürsün Kuranda bahsi geçen hz İbrahim aklıyla Yaratıcıyı arayıp buluyor.Sonuç olarak israilin büyük bölümü müslüman olmuyor burda doğanın şansı az cevabını bulamadığım bir soruda bu..

2-İkinciside çok tartışılan insanların 50/100 fazlasının cehenneme gitmesi kendi tercihleri adaletsizlikte yok ama kendi iradesiyle hata yapacağını ALLAH biliyordu ozaman neden varlar cehennem içinmi yaratıldılar mantıklı cevabını bulamadığım 2 ci soru buluruz elbet bir cevap

sergenci
17-01-2012, 21:53
sn. eysa, gençlik yıllarımdan kalma çelişkilerden o kadar çok varki. Mesela namaz, allahın katına ulaşan muhammed ve musa ve sayesinde 50 vakit olan namazın 5 vakite indirilmiş olması, bu 50 vakit namaz allahın, muhammed ve musa karşısında aciziyetidir. Namazı icat eden tanrı gene bir pot kırıp namaza kullarını nasıl çağırılacağını unutmuş, daha sonra sahabelerinin rüyalarına girerek kendisine ibadete insanları şöyle çağıracaksınız deyip ezanı icat etmiş. Senin adını ezanlarla yüceltmedikmi diyerek muhammedi yüceltmiş ve bu olayı daha sonra vahiy olarak kitabına uyarlayarak kutsallaştırmış. Bunu kabul etmeyeni de cehenneme layık görmüş. Esenkalın..

Sürreal
10-02-2012, 23:00
Herkese iyi akşamlar,
Bu yazdığım ilk mesaj çünkü konu benim açımdan ilginç. Dinimi sorgulamam buna benzer bir konuda başlamıştı.
Bir belgesel seyretmiştim. Bir adada hayatlarını sadece ibadetle geçiren Hıristiyan bir topluluk. Dini bilgilerime göre cehenneme gideceklerdi ama hayatları tanrıya ibadetle geçiyordu, nasıl olabilirdi? Dini bütün arkadaşlarıma danıştığımda sonuç yukarda yazılanlar gibiydi, her kafadan farklı bir ses çıkıyordu. (Hatta Diyanet'e bile yazdım). Yani bu kadar önemli konuda bile tek bir fikir yoktu. Sorgulamalar birbirini izledi. Sonuç buradayım :)

Eysa yazmış ki;
4- Kâfirlerin çocukları, büyüseydi mümin veya kâfir olacaktı. Bu ise ilm-i ilahide bilindiğine göre, hüküm de ona göredir. Yani kâfir olacaklar Cehenneme, Müslüman olacaklar ise Cennete gider. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Akıl-baliğ olsalardı, ne amel işleyeceklerini Allah elbette bilir.) [Buhari, Müslim, Nesai]

Okuduğumda aklıma şunlar geldi;
- Diyelim 30 yaşında bir kafir. 25 yaşına kadar müslümandı. Yani 25 yaşından önce ölseydi cennete gidecekti. Acaba Allah "Bu 30 yaşına kadar yaşasa kafir olacaktı" deyip cehenneme gönderebilir mi?
- Diyelim kafir olarak öldü. Acaba Allah "Bu yaşasa 80 inden sonra tekrar müslüman olacaktı deyip onu cennete koyabirmi.
Hani derler ya sen büyüyünce kaç yaşında olacaksın o hesap:) Çelişkili bir hadismi buldum acaba?

capella79
10-02-2012, 23:14
Gayri müslimi de ben yarattım müslümanı da ben yarattım diyemeyen,yarattıkları arasında ayrım yapan allahsa tabiki gayrı müslimlere kötü davranacak (hani kullarını pek bir seven allah, nasıl sadistçe bir sevgiyse bu).

Bir arkadaşım vardı: Bir gün anneannesi ile balkonda otururlarken bakmışlar cuma namazı sonrası takkeli, sarıklı,göbekli tipler camiden çıkmışlar, kız da: Anneanne demiş ölünce cennete gidip bunların hurisi olacağıma,giderim cehenneme Nurilerle oynaşırım:)
Hksız mı?

RENAULTFERRARİ
11-02-2012, 00:37
Capella sen sevmediğin bir şeyi yaratırmısın ? Allah'ta yaratmaz
ve ayrıca cennete girecek olanlar takkeli sarıklı göbekli kimselerdir diye sana vahy mı geldi
nerden çıkarıyorsun bunu ? Hazret insan nerede olsa Hazreti insandır. ister Amerika'da ister Çin'de ister Japonya'da ister İngiltere de ister almanya da capella79

sergenci
11-02-2012, 01:03
Sn. Sürreal ve capella79, hoşgeldiniz.

sn. Sürreal, çelişkisiz hadis ve ayet bulmak zor zaten tabiki bana göre, akıl baliğ olsaydı allahın ne bileceği kalırdı, allah biliyorsa kullarının neyi bilmesini istiyor acaba. Hep bu soru geçiştirilir ya cevap verilmez yada cevaplar fetiş kokar.

Allah biliyorda bizim bilmemizi istiyor derler, allah biliyor ise bizim neyi bilmemizi istiyor onu merak ediyorum.

Biraz çirkin bir örnek vermek istiyorum, kusura bakmayın. Bir ailede bir kız çocuğu dünyaya geldi, allah bunun neler yapacağını ve sonunun nasıl olacağını biliyordu, çünkü daha doğmadan onun kaderini kim yazdı Allah yazdı. Kız büyüdü okula başladı okuyor ilk okulu bitirdi liseye başladı diyelim onuda bitirdi. Bir erkek arkadaş edindi flört devresi kız erkek arkadaşını sevdi ve ilişkileri 1 sene sürdü ve devam ederken sapık olan erkek arkadaşı tarafından kafası kesilerek öldürüldü.

Evet şimdi bu kızın kaderini ve ecelini allah yazdı ve uygulattı, erkek arkadaşının da kaderini allah yazdı ve kızın ölümünü erkek arkadaşına yaptırdı. Bunlar yaşam ve kader arasında olağan bir olay, peki derler ya allah biliyor ama bizim bilmemizi istiyor. Evet soruyorum çok bilmişlere bu kız neyi bilecek ki ve neyi bilmesi gerekiyor, erkek çocuk neyi bilecek ve neyi bilmesi gerekiyor.

Eğer kaderden kaçılmıyor ise bunların yaptıklarını allah takdir edip yazmış, bunlar dünyaya sadece bu olay için mi allah tarafından kaderleri yazılıyor ve onun tarafından uygulattırılıyor.

Sadece bir küçük örnek, daha korkunç vahşet kokan olayları zaten biliyoruz.

KEHF suresi zaten karmakarışık bir olaydan diğerlerine atlıyor sure içinde sıralama yok,
ama 60. ayetten itibaren musanın genç dostu diye başlar bu hızırdır. 82 ayette biter ve daha sonra 83 ayet ile zülkarneyn başlar devam eder.

80 "Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."

81 "Diledik ki, Rableri onlara o çocuktan temizlikçe daha üstün, merhametçe daha gelişmişini versin

şu 2 ayet, bu çocukların kaderlerini yazıyor ve onların azgınlıklarından korkuyor, öldürtüyor ve allah onlara bu çocuktan daha iyisini vermesini örnek veriyor, allah bir çocuğu öldürmeden eziyet etmeden örnek veremiyormu da bu örneği din kitabına koydurup insanlara sunuyor.

hep bu hızır olayını önümüze ısıtıp ısıtıp sürerler,

BAKARA SURESİ: 251 Nihayet Allah'ın izniyle onları bozguna uğrattılar. Ve Dâvud Câlût'u öldürdü. Ve Allah, Dâvud'da mülk/saltanat ve hikmet verdi. Ve ona dilediği şeylerden öğretti. Eğer Allah'ın, bazı insanları diğer bazılarıyla savması olmasaydı, yeryüzü bozguna uğrardı. Ama Allah âlemlere karşı çok lütufkârdır.

NİSA SURESİ : 34 Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır.

kuranda bir kaç yerde geçer. biz bazı insanları bazılarına musallat edip öldürdüp diğerine mükafat veririz.

Çelişkiler her surede her ayette ve her ayetin içinde mevcut, fakat görebilene tabiki,
şimdi tekrar soruyorum bu allah bir kızın kafasının kesilmesi ile ona neyi gösterecek ki veya bizlere neyi gösterecek ki gencecik bir sübyanı gencecik bir sübyana öldürtüyor.

Küçücük sakat çocuklar dünya ya gelir fakirlik içinde binbir eziyet ile yoklukla büyürler, yaşamları onlar için zehir olmuştur, ana ve babaları onlar için canlarını bile esirgemezler çırpınıp dururlar 2 veya 5 yaşına geldiklerinde ölürler, anaya babaya ölümleri bir darbe olur ama terbiyelerinden ve ezikliklerinden vede korkularından takdiri ilahi derler.

Bu bebekler neyi bilmesi gerekiyordu ki, bu allah onlara böyle bir doğumu ve ölümü reva gördü, kaderlerine böyle bir vahşeti daha doğmadan yazdı ve bizleri bunların doğumları ve ölümleri ile neyi ibret aldık.

Günümüz teknolojisini düşünmeyin geçmişi düşünün 300 sene ve daha evveline gidin ve
küçük bir köyde doğup ölen bir bebek orada yaşayan üç beş yüz kişiye neyi öğretecek ve gösterecek.

Kafirlerin çocukları, yukarıda bahsi geçen konu islami ve nurcu bir sitenin dezenformasyonudur, bunun gibi ahmakça ve fütursuzca örnekler ile dolu olan siteleri dolaşmakta fayda var bunlar kendi kendilerini bitirecekler, insanlar okudukça islamın ve kuranın saçmalıklarına şahit oldukça beynimizi uyuşturan saçmalıkları bunlar sayesinde göreceğiz.

Küçük nüanslar büyüklerini doğurur yeter ki o çelişkileri yakalayın.

Geldin mi sn. renaultferrari, iyi akşamlar dilerim. Esenkalın.

RENAULTFERRARİ
11-02-2012, 04:09
Allah biliyor ama sen bilmiyorsun sen bil diye
sen şu şekilde davranışlar içinde yaşadın bak ben sana ne şekilde karşılık verdim sen bil diye
bak filan yerde şu durumdaydın o kimse o adam o kadın sana nasıl yardım etti ben biliyorum ama sen bilmiyorsun sen bil diye
anan baban bak senin için ne fedakarlıklar yaptı ben biliyorum sen bil diye

çocuk henüz çocukluğun verdiği zevk ile yaşadığı için cezadan korkusuzdur.. vurduğundan kırdığından mesuliyet yoktur.. Allah çocuklara farklı tecelli eder sıkmaz büyüdüğünde sıkar. hadi gençsin tazesin seni sıkmıyım der. *çocukken sıkmaz

Küçücük sakat çocuklar dünya ya gelir fakirlik içinde binbir eziyet ile yoklukla büyürler, yaşamları onlar için zehir olmuştur.

şimdi öyle diyorsun ama etrafında gördüğün tam sıhhati insanların ekserisi o sakat insanlardan daha acınası haldeler..
nasıl yani ? dersin şimdi*
o tam sıhhatlidir ama kin'i vardır kin ile yaşıyordur hasedi vardır hased ile yanıyordur
Kin'i olan adama çok acı !! Kin'i var nasıl huzuru olsun
içinden dış biliyor içini kemiriyor nasıl huzuru olsun
hasedi var yani Allah'ın taksimatına karışıyor onda var bende neden yok diyor
ben şu şeye layık değilmiyim diye için için konuşuyor hased ile yanıyor nasıl huzuru olsun*
hülâsa azizim alemde biri iniyor biri inlemiyor diye bir şey yok herkes iniyor. Allah kimseyi imtihansız bırakmaz..

capella79
11-02-2012, 21:06
Çok naziksin,çok teşekkür ederim Sergenci.

Üye olmadan önce bu siteyi hem çok sevdim hem de çok okudum. Genel olarak forumda yapılan yorumların şekline bakarak şunu söyleyebilirim:

Ateist vb. arkadaşlar gerçekten çok bilgili, kültürlü ve saygılı. Onlara cevap yazmayı cihat sanan dincilerde ise belirgin bir hezeyan, saldırganlık özür dileyerek söylüyorum bilgisizlik var.

Bilgisizliğin kaynağı ise din eğitiminin temelinde yatan sorgulamadan itaat etme,papağan gibi ezbere dayalı ibadetler ve zaten insanoğlunun en temel korkusu ölüm.... Bu, daha uzar.

Sorgulayan beyinlerdeki bu saygıya, nezakete, beynin kıvrımlarını kullanıp, çocukluktan beri öğretilen şeylere baş kaldırabilme cesaretine hayranım, öyle ya ölünce mangalda kebap olmaktan korkmuyoruz biz.

Sevgili Renaultferrari inancınıza sahip çıkmanıza saygı duyuyorum, ancak düşüncelerinizi daha düşünsel temellere dayandırarak savunmanız daha etkili olacaktır, sırf inançla verilen cevaplar sizce de biraz zayıf kalmıyor mu?

capella79
11-02-2012, 21:19
Ayrıca Sevgili Reanaultferrari, önceki mesajında demişsin ki "Capella sen sevmediğin bir şeyi yaratırmısın ? Allah'ta yaratmaz "
Doğru ben sevmediğim bir şeyi yapmam,yaratmam. Ama bir bir şeyi sevip yaratmışsam da sorumluluğunu alırım.Onu dünya denen cehennemde yanlız, çaresiz bırakmaz,bir de üstüne insanın en temel korkusu olan ölümü kullanıp öl de gör bak, seni nasıl yakıyorum demem.
Hani hep derler ya allah kullarını ananın, babanın sevdiğinden daha çok sever diye, bunları yapanın sevgisinden şüphe ederim. İnsanlar arasında zengin, fakir;kadın,erkek,güzel,çirkin vs.diye hem bu dünyada acı veren türlü türlü ayrımla canlarını yakıp hem de müslüman değilsen ölsen de rahat yok sana demek, gerçek sevgimidir,mazoşistlik midir? Ben böyle yapacaksam hiç yaratmamayı tercih ederdim.

RENAULTFERRARİ
11-02-2012, 22:48
capella79

herkes Eşit yaratılmış olsaydı dünyada bütün işler duruldu paydos derlerdi. Gerek yok ki çalışmaya hepimiz eşitiz. denirdi
mesela Türk Telekom arena stadında maç izliyorsak madenler çalışıyorsa yerin dibine girip yollar açıyorsak *zengin fakir ayrımı *insanların bir kısmı akıl fakiri bir kısmıda akıl zengini olduğundan dolayıdır. herkes aynı akıl aynı seviyede olsaydı iş çıkmazdı. bu dünyada gördüğün insanların yaptığı tüm güzellikleri meydana gelmesinin sebebi zengin fakir güzel çirkin olduğundan dolayıdır.*
bundan dolayı insanlar hepsi eşittir. çünkü fakir olmasa iş çıkmayacak*
zengin olmasa iş çıkmıycak güzel olmasa iş çıkmıycak çırkin olmasa iş çıkmıycaktır. insanlarda eşitlik bu manaya göredir
maddelerde eşitlik olmaz eşitlik manalardadır.

zengin insan fakir insana merhamet edicek
fakir insan zengin insanın merhametini görünce zengin insana hürmet eder
zengin insanda ki merhamet fakir insanda ki hürmet istivac ederde muhabbet denilen bir varlık meydana gelsin diye zengin fakir güzel çirkin yaratılmıştır

muhabbetin (sevginin) meydana gelebilmesi için malzemenin bu olması şarttır (zengin-fakir güzel-çirkin)

ortada merhamet ve hürmet olmaz ise muhabbet (sevgi) meydana gelebilir mi ?
merhamet edilecek bir şey yok
hürmet edilecek bir şey yok nasıl muhabbet (sevgi) doğsun da olsun

sergenci
11-02-2012, 23:03
Sn. capella79, o sizin nazikliğiniz bende teşekkür ederim.

Sn. RENAULTFERRARİ,
(Allah biliyor ama sen bilmiyorsun sen bil diye sen şu şekilde davranışlar içinde yaşadın bak ben sana ne şekilde karşılık verdim sen bil diye bak filan yerde şu durumdaydın o kimse o adam o kadın sana nasıl yardım etti ben biliyorum ama sen bilmiyorsun sen bil diye
anan baban bak senin için ne fedakarlıklar yaptı ben biliyorum sen bil diye)

Bu verdiğin cevap 3 yaşındaki bir çocuğun allahın o çocuğa 3 yıllık yaşamında bir şeyi kanıtlama cabası, bana senin şahsi görüşün gibi geldi. Kurandaki hızır olayından esinlenmiş olabilirsin, işte fikir ayrılığımız burada, ben olaya objektif bakıyorum sen subjektif bakıyorsun. Ben olayı tanrı fikrine yakıştıramıyorum sen yakıştırıp basitleştiriyor sun.

Söyleyecek bir şey bulamıyorum, düşüncelerini elbette değiştiremem teşekkür ederim. Esen kalın.

RENAULTFERRARİ
12-02-2012, 20:09
Bunlar senin yaşındakiler daha doğrusu kuranı Kerim'i okuyup anlayabilecek yaşta olanlar icin geçerli. *3 yaşındaki çocuğun ne senden ne benden nede Kuran'ı Kerim'den haberi var o nazik peygamberimizin haberine göre ölen çocuklar hazreti ibrahimin daire-i terbiyesine giriyor. onlar orada nasıl terbiye ediliyor. seninde bundan haberin yok

Araform
12-02-2012, 21:49
Bunu gidip görmüs gibi anlatiyorsun arkadasim; nereden biliyorsun kim kimin terbiyesine ne sekilde ugruyor?

sergenci
12-02-2012, 21:51
Sn. RENAULTFERRARİ, bu açıklamayı sen yaptın ben de sana soruyorum tam olarak cevap vermiyorsun.

*3 yaşındaki çocuğun ne senden ne benden nede Kuran'ı Kerim'den haberi var*

böyle diyorsun bende diyorum ki, Allah 3 yaşındaki bir bebeği bir minik canı insanlara onun ailesine bir ibret olsun diye çeşitli ve vahşi şekillerde neden öldürüp örnek gösterme ihtiyacı duyuyor. (Bütün vahşice öldürülen insanlar için de geçerli bu söylediklerim, o parcalanan insanlar neyi öğreniyor ve neyi öğretiyorlar insanlığa)

Bu şekilde bebekler Afrika kıtasında halen mevcut, insanlık orada ayaklar altında bir tanrı böyle bir vahşeti nasıl olurda küçücük bedenlere layık görebilir. İnsanlar tanrının oyuncağımı, Vietnamda beş altı aylık bebekleri öldürüp fırında kızartıp yiyorlar arkadaşım seninde bundan hiç haberin varmı.

Sn. renaultferrari. Hem kuranda ben sana şah damarımdan daha da yakınım diyen bir tanrı ve binlerce çelişki, böyle bir saçmalığı ben yakkıştıramıyorum, bana terbiye dersi vermeyin önce siz kendi allahınıza terbiye verin ve o gitsinde sizin söylediğiniz gibi hazreti ibrahimin daire-i terbiyesinden terbiye ve insanlık dersi alsın.

Sn. RENAULTFERRARİ., Belki bana kızacaksınız ama islam her şeye bir kollaylık getirmiştir bu sizin için geçerli, benim içinde islam her şeye bir bahane ve kılıf uydurmuştur.

Bir olay sunarız yok bu kader, bir olay gösteririz yok bu takdiri ilahi, hadis kanıtları sunarız yok bu hadisler sahih değil, boru değil buhariden bu hadisler deriz yok şeytan karıştırmış bu hadisleri dersiniz, insanlar birbirini öldürüyor deriz o ölenler cennete gidiyor öldürenlerde öteki taraf ta cehenneme gidecekler dünyada haksızlıklar almış başını gidiyor insanlar insanların haklarını yiyor diyoruz onlarda öteki tarafta cezalarını bulacaklar diyerek sonsuzluğa havale ediyorsunuz yani lafın kısası her türlü bahane ve kılıf bulunmakta ve uydurulmakta.

Sn. RENAULTFERRARİ, Bazen agresif yazılarım oluyor daha sonra farkına varıyorum, bu tutumum da kandırılmışlığın verdiği bir bedeldir, sizin inandıklarınız benimde daha önce inandıklarımdı ama bu kızgınlığım sizin şahsınıza değil inancınızadır, ama sizinde tavrınız benim inançsızlığıma.

Esenkalın.

RENAULTFERRARİ
12-02-2012, 23:10
böyle diyorsun bende diyorum ki, Allah 3 yaşındaki bir bebeği bir minik canı insanlara onun ailesine bir ibret olsun diye çeşitli ve vahşi şekillerde neden öldürüp örnek gösterme ihtiyacı duyuyor.
.........

dünyada haksızlıklar almış başını gidiyor insanlar insanların haklarını yiyor diyoruz onlarda öteki tarafta cezalarını bulacaklar diyerek sonsuzluğa havale ediyorsunuz şimdi sen bizzatihi hayri şerri bilemezsin bunda ki hayrıda bilemezsin
zaten bilseydin o zaman mecbur inanırdın buna iman denmez cebir denirdi.

hazreti Ömer zamanında yangın çıkmış söndürmemişler. hazreti ömer den yardım istemişler.*

hazreti ömer Gülmüş söndürmezsiniz demiş Allah size bu söndüremediğiniz yangınla zalim bir topluluk olduğunuzu zulmünüzü merhameten gösteriyor demiş. (gadaban tecelli etse gösterse siz mahvolursunuz)
nasıl olur biz müslümanız ibadet ediyoruz
sizin yaptığınız ibadetler gösterme, birbirinize yardımlarınız ise ivazlı garazlı ya filanın kasası için ya rütbesi için demiş.

neden ana babasına bunu gösteriyor. onlarda böyle mana aleminde birini parçalamışlarda o yüzden belki de*
nerden bileyim ben... onu biz bilemeyiz Allah ile kulu arasında *
bunu bana sorma hakkın yoktu.

hiç kıymet verdigin bir kimsedir. çekil be dersin cek lan arabanı dersin fakat o kimse o anda hakka yakındır. senin yaptığın muamele onu birden bire kırar içine atar ağlar sen belki ağladığını görürsün veya görmezsin sonra onun sahibi gelir yakar adamı. kimse sahipsiz değildir.
kafir bile olsa ahından kaç neme lazım ne işin var başka işin mi yok
Araplar kız çocuklarını diri diri öldürmeden diri iken toprağa gömerlerdi. bilirsin.*
düşünürsen*
Araplar nihayet çocuğun 50 60 senelik hayatını mahv ediyorlardı.*
biz ise çocuklarımızın imanlarını katledecek müebbet istikballerini mahvediyoruz ve o çocuklar gözlerini hakkın huzurunda acıyorlarken acaba bizler gözümüzü nerde açıcaz.

İbrahim Etem Hazretleri küçük bir çocukken hocası onu çeşmeye su alması için yollamış
su alırken oradan geçen yeniçeri sipahisi aklı karışık psikolojisi bozuk kaşları çatık bir halde iken çocuğa çekil diyerek eliyle itmiş vurmuş testi kırılmış testinin zinciri kulpu dudağını yarmış ağlamaya başlamış ağlaya ağlaya eve dönmüş. Ne oldu yavrum.. işte su alırken sipahi vurdu dudağımı kanattı testinin kırıldı içime attım ağlıyorum. hocası oğlum hiç bir şey demedin mi sipahiye. Hayır... çabuk evladım koş git sipahiye küfür et.. koşmuş gitmiş ama küfür bilmiyor. muhitinde hiç küfür duymamış. dönmüş. Etin mı evladım. Hayır efendim küfür bilmiyorum. Gel ben sana söylem demiş. söylemiş koş evadım. Gitmiş ama geç kalmış Sipahi kafasını bir yere vurmuş beyni patlamış. Ne oldu yavrum küfür ettin mi? edemedim sipahinin beyni patlamış. hocası Ahh İbrahim Ettem bir testiye bir adam yedin Ne olur bir cevap verseydin. sen o sıcak gözyaşını icine kalbine akıttın kalbin sahibi çıktı tepeledi adamı.

onun için hiç kıymet vermediğin biridir yakar adamı

sergenci
12-02-2012, 23:34
Sn. RENAULTFERRARİ. mesele anlaşıldı teşekkür ederim, saol aydınlatıcı bilgiler için. Esenkalın.

capella79
13-02-2012, 00:41
"Sn. RENAULTFERRARİ, Bazen agresif yazılarım oluyor daha sonra farkına varıyorum, bu tutumum da kandırılmışlığın verdiği bir bedeldir, sizin inandıklarınız benimde daha önce inandıklarımdı ama bu kızgınlığım sizin şahsınıza değil inancınızadır, ama sizinde tavrınız benim inançsızlığıma." Sergenci

Aaah ah sizi ne kadar iyi anlıyorum Sn. Sergenci. Çocukluğumdan beri "inanan" hem de derinden inanan bir yapım vardı ama daha kötüsü çok da soru soran bir beynim vardı. Küçük bir çocukken bile ilmihalleri, bulduğum her kitabı karıştırır okurdum,okumaya doyamazdım (doyamazdım da bacak kadar çocukken bile kadınlarla ilgili yazan şeyleri okudukça sen bu kadar kötü olamazsın ya rabbim derdim küçücük aklım bile almazdı yazanları) Yıllar geçti, hayatımın ciddi anlamda buhranlı bir döneminde ölümü yaren olarak gördüğüm bir dönemde, hiç unutmadığım pek sevdiğim inancıma sarıldım.Ama ne sarılma, şimdi böyle mazoşitçe dine bir sarılma görsem birinde aklıma o günler geliyor. Baş belası da bir kafam var oku oku,araştır araştır doymuyor. Sayfalarca çıktı alıyorum netten,mesneviler hatmediliyor, tasavvufla ilgim almışbaşını gidiyor. Zaten berbat olan psikolojim daha da beterleşiyordu bu merakım yüzünden. Bir gün hadislerin sahte olabileceği igerçeği ile karşılaştım. Adını çok sık duyduğum hadisçilerin muhammedin ölümünden 200 yıl sonra doğduğu söyleniyordu. Teyit için tarihleri araştırdım.Doğru çıktı. Hadislerle ilgili okadar tutarsızlık vardı ki azıcık düşünsem,araştırsam fark edebileceğim bir şeydi AMA kutsaldı, üzerine düşünmek bile ürkütücüydü,hem o, allahın biricik kuluydu,sevgilisiydi onu nasıl koruyamazdı?Sonra haniflik diye bir şey olduğunu keşfettim. Derken bir ayeti bile değiştirilmemiştir onu koruyan allahtır denen kuranın, tavvuf sitesinde bir ayeti ilgimi çekti, garip geldi. Elimdeki kitaba baktım yetmedi nette araştırdım. Sonuç mu: aynı değillerdi,değişTİRİLMİŞLERDİ.

KANDIRILMAK. Evet ne acıymış kandırılmak. Eskiden ateist denince bile tüylerim diken diken olurken şimdi müslüman denince aynı şey oluyor. Eski ben renaultferrariyi anlardı ama anlatım tarzını yine anlayamazdı.Eski ben Sn. Sergenci böyle konuştukça ondan nefret eder, yazdıklarından korkardı ama yazımındaki mantık bütünlüğüne,kültüre ve saygıya hayran kalırdı.

Şimdiki ben mi? Dinlerden Özgürlük grubu deniyor ya, bayılıyorum ben o grubun ismine . Değilmi ki tüm dinler asırlardır vahşetin, sömürünün kaynağı olmuşlar.... Baktıkça,bakabildikçe görüyor insan....

sergenci
13-02-2012, 02:03
Sn. capella79, size katılıyorum.

Herkesin ilginç yaşanmış ve inançsızlığa geçiş dönemleri var, genel olarak bir çok benzerlik bulunmakta, forumlardaki itirafnameleri okuduğum zaman arkadaşlarımın bir çoğu ile bir çok noktada hemfikir olduğumu görürüm ve çok hoşuma gider.

Evet kandırılmışlığın verdiği kızgınlık ve onca boşa geçen yıllar, şahsen beni çok yaralamış olduğu için belkide bilinç altındaki intikam alma hırsını ortaya çıkartıyor, forumda bilmediğim konulara da pek girmem ama hepsini okumaya çalışırım. Bazı ilginç olanları ve benim mantığıma uygun olanları tartışmaya çalışırım tabi ki bilgim dahilinde. Sorduğum sorulara cevap olarak bazende agresif ve saldırgan cevaplar gelir, bazen de sorulara sorularla cevaplar geçiştirilir, fazlada üstüne gitmek istemem.

O insanların kendi inançları ve inançlarını savunuyorlar, hiç kimse çok kısa zaman zarfında inançsız olamaz elbette, buradaki forum ve benzer forumlarda tartışılacak okuyacaklar tekrar tekrar tartışılacak, tabiki seviyeli bir şekilde.

Sn. RENAULTFERRARİ belki bana kızacak, ama sorularıma yanıt alamıyorum o yüzden de tartışmanın bir anlamı kalmıyor.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan ilginize teşekkür ederim. Esenkalın.

RENAULTFERRARİ
13-02-2012, 02:56
Diyorum ki onlarda mana aleminde bir varlığı parçlamışlardır bunu cezasını görüyorlardır.
Sana dini bi sened
Yanlış hatırlamıyorsam hafızam yanıltmıyorsa
Ebu leheb peygamberin iki kızını almıştı o nazik peygamberimiz "kimse aciz insan putuna tapmıycak yasaklıyorum" diyince bu durum işlerine gelmiyordu hazreti muhammede azab vermek icin Hiç bir sebeb göstermeksizin muhammedin kızlarını boşıycaksın dediler. Sebeb !? Baban Allah dedirtiyor
bizim nüfusu kırildı
Ağlaya ağlaya geldiler.*
Resulullah Ne oldu ciğerparelerim..
Bizi kapı dışarı ettiler hiç bir sebeb söylemeden boşadılar.

Resullüllah efendimiz inkisar ettiler
Ya Rabbi canavar parçaladığını işiteyim dedi.

Sebebsiz yere boşanmaktan arş-ı ilahi titrer yani Allah titrer o titremeden benim gönlüm titredi nihayet böyle dedim dedi
Ve zaman geldi bir kervanla yola çıkmışlardı bir yerde konakladılar Bir Aslan geldi hepsi uyuyor hepsini kokladı kokladı onları buldu parçaladı geçti gitti.

Dini bir sened bu
Aslan onları Parcaladı sebeb
Hiç bir sebeb yokken karilarini hayat arkadaşlarını boşadıkları icin

Sebebsiz yere boşanmak kadar Allahi gadablandıran gadabını acele getiren*
Bir gunah yok
Nasıl bir talim bu... nasıl bir din bu
Nasıl bu dinin aleyhinde olunulur hayret
Neyse burası dursun Şimdi Mevzumuza dönelim*
Bir aslan onları paramparca kanlara boyadi sebeb ? Sebebsiz yere karılarını sokağa attılar boşadılar.

Aman canım ne olur be !
Sen onu sokağa atılan kadına sor*

Yolda kolu kanadı boynu kırılmış bir kuş görsen hükmün ne olur*

Ya insan büsbütün yıkılmış o dolgunlukla yaşıyor

SeBaT
13-02-2012, 04:03
ölen gayri müslim çocukların kesin cennete gidecekleri islam hukukuna göre söylenebilirmi?
çünkü masum bir çocuğun sırf annesi ve babası yüzünden cehenneme gitme olasılığı bile bana korkunç geliyor.

eysa,
Bir kere bu mesele fıkhi bir mesele değil, kelami bir meseledir. Bu yüzden kelam konusu olan bir mevzuyu fıkıh başlığında araman sana doğru cevabı vermeyecektir.
Kelami mevzularda ise hakim olan kanaatlerdir. Kanaatler ise mutlaklık ifade etmeyeceği için bağlayıcılığı zihni ve psikolojik tatmin oranıyla mukayyettir.

Bu tür konularda öncelikli olarak Kur'an dan muhkem bir delil aramak icab eder ki, Allah anne babası kafir olduğu halde ölen "çocuk" için mutlak bir hüküm beyan etmez.
Bu ise iki mana taşır,
birincisi şudur ki, Allahın mutlak hükmü olmayan konularda kullar mutlakiyyete ehil olamazlar. Velev ki konuyla alakalı birbirini kısıtlayan, çürüten kuran dışı rivayetler olsa bile, akil bir zihin zamana, mekana ve şahıslara mahsus istisnai özel şartlar olmamak kaydıyla, açık bir konuda birbirine taban tabana zıt iki karar veremez. Böylesi bir hal mevcut kararların sıhhatsizliğini isbat edeceği için bu rivayetler öz olarak muhkem tavra delalet edemez.
ikinci nokta şudur ki,
Allah bazı hususları açıklar, bazı hususları da açıklamaz. Açıkladığı her hüküm tereddütsüz iman edilmesi geren bir din, ve sorumluluktur. Haliyle açıklamadığı kısımlarda insanların bilip bilmemesinde herhangi bir menfaat gözetilmediği için o iş Allaha havale edilir. Çünkü din, insana bu dünyada lazımdır ve bu dünya hayatını şekillendiren reel problemlere çözüm üretir. Bu dünyada öncelediğin hayatın bir sonucudur ahiret. Reel hayatı islama göre yaşama oranın ahiretteki konumunu belirler.
Halbu ki reel bir problem olma özelliği taşımayan mevzulardan mesuliyetimiz yoktur ve bu bizi "zann" ile oyalar. Bu günü inşa etme sorumluluğumuzu faraziyelere, teorilere ve sorumluluğumuz dışında olan alanlara yedirir.

Muhkem nassın olmadığı ve rivayetlerin mutlak bir paralellikten uzak kaldığı, Kur'an ve sünnetin ruhunu yansıtmayan noktalarda yol şu olmalıdır.

Mevzuyu en genel çerçevede değerlendiren paralel kur'an okumaları öncelik arzeder.

Yukardaki soruna bu paralelde bakıldığında şunu göreceksin ki, kuran ayetleri bize bu konuda şu mesajı verir :

1 Allah mutlak "adil" olandır ve hiç bir yarattığına dünyada kendi kazandığı günah dışında bir şeyle ceza vermez. Esasen ceza denen şeyin açılımı karşılıktır. Yani cezayı kul kendi edimleriyle kazanır, üretir. Allah ise sadece senin kazandığını adaleti gereği sana eksiksiz verir. Rahmeti gereği de dilerse karşılıksız affeder. Çünkü rahmeti gazabına galiptir.

2- Hiç bir yaratılmış, insan, bir başkasının günah yükünü yüklenmez, bir başkasının hatalarından sorumlu tutulup hesaba çekilmez. Çünkü Allah zulümden de haksızlıktan da münezzehtir. Haliyle babanın günahı evlada, evladın günahı da babaya sorulmaz. Herkes kendi günahuyla başbaşadır.

3- Hiç bir çocuk için günah sözkonusu olamayacağı için( çünkü mesuliyet sahibi değildir) ceza da sözkonusu olamaz. Ama rahmet günahkarlara da galip olabilir. Haliyle anne babası kafir olsa bile bir çocuk bilinçli bir tercih ve edimlerinin sorumluluğunu yüklenen bir sorumlulukla küfrü, isyanı seçemeyeceği için kafir sayılmaz. Onun varlığı islam fıtratı üzere saf ve temizdir.

4- Bu kişilerin Rabbi onlara anne ve babalarından daha merhametlidir. Zira anneyi babayı vareden ve onlara evlat sevgisini bahşeden de odur. Haliyle o masum günahsız evladı Rabbinin, razı olacağı bir konumla konumlandıracağına inanıyoruz.

Bu sonuçları bize kuran verir. Dileyen bu maddelere kaynaklık eden birçok ayet mealini alta ekleyebilir. Kısaca hatırlatmak benim için kafi. Umarım niyet bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir.

YasasinBilim
13-02-2012, 04:43
...

kuran ayetleri bize bu konuda şu mesajı verir :

1 Allah mutlak "adil" olandır ve hiç bir yarattığına dünyada kendi kazandığı günah dışında bir şeyle ceza vermez. Esasen ceza denen şeyin açılımı karşılıktır. Yani cezayı kul kendi edimleriyle kazanır, üretir. Allah ise sadece senin kazandığını adaleti gereği sana eksiksiz verir. Rahmeti gereği de dilerse karşılıksız affeder. Çünkü rahmeti gazabına galiptir.

Allah ne zaman adildir? bu dünyada adil midir mesela? "hiç hür bir insanla bir köle bir olur mu?" cümlesini sarfeden Allah ne kadar adildir? kadın-erkek, insan-hayvan, köle-hür ayrımlarını yaparak adil olunabilir mi?

bu kadar güvendiğiniz Allah, öteki tarafa gittiğinizde "hepinizi cehenneme göndereceğim, cennet-mennet yok, canım öyle istiyor" demez mi? nasıl güveniyorsunuz?

2- Hiç bir yaratılmış, insan, bir başkasının günah yükünü yüklenmez, bir başkasının hatalarından sorumlu tutulup hesaba çekilmez. Çünkü Allah zulümden de haksızlıktan da münezzehtir. Haliyle babanın günahı evlada, evladın günahı da babaya sorulmaz. Herkes kendi günahuyla başbaşadır.

bu dünyada yaptığı haksızlıkları saymayacak mıyız? bu dünya bir hikayeyse niçin bizleri yarattı?

3- Hiç bir çocuk için günah sözkonusu olamayacağı için( çünkü mesuliyet sahibi değildir) ceza da sözkonusu olamaz. Ama rahmet günahkarlara da galip olabilir. Haliyle anne babası kafir olsa bile bir çocuk bilinçli bir tercih ve edimlerinin sorumluluğunu yüklenen bir sorumlulukla küfrü, isyanı seçemeyeceği için kafir sayılmaz. Onun varlığı islam fıtratı üzere saf ve temizdir.

anne babası müslüman olmayan bir çocuğun müslüman olma ihtimali nedir? bu çocukların yüzde kaçı bir mağaraya gidip kendisine vahiy gelmesini bekler?

4- Bu kişilerin Rabbi onlara anne ve babalarından daha merhametlidir. Zira anneyi babayı vareden ve onlara evlat sevgisini bahşeden de odur. Haliyle o masum günahsız evladı Rabbinin, razı olacağı bir konumla konumlandıracağına inanıyoruz.

nerden biliyorsunuz daha rahmetli olduğunu?
(sizin adınıza ben cevap vereyim.)
*** Kur-an öyle diyor

Kur-an'a neden inanalım?
*** Muhammed, onun tanrı kelamı olduğunu söylüyor

Muhammed'e neden inanalım?
*** Çünkü Allah öyle diyor.

bu çok bilinen bir yalan üçgenidir.

saygılar...

capella79
13-02-2012, 13:16
Ben yazımı düzenlemeye çalışıyorum ama beceremiyorum,bilenlerden yardım istiyorum. Ah bu cahillik....

terekeme
13-02-2012, 22:08
capella79

herkes Eşit yaratılmış olsaydı dünyada bütün işler duruldu paydos derlerdi. Gerek yok ki çalışmaya hepimiz eşitiz. denirdi
mesela Türk Telekom arena stadında maç izliyorsak madenler çalışıyorsa yerin dibine girip yollar açıyorsak *zengin fakir ayrımı *insanların bir kısmı akıl fakiri bir kısmıda akıl zengini olduğundan dolayıdır. herkes aynı akıl aynı seviyede olsaydı iş çıkmazdı. bu dünyada gördüğün insanların yaptığı tüm güzellikleri meydana gelmesinin sebebi zengin fakir güzel çirkin olduğundan dolayıdır.*
bundan dolayı insanlar hepsi eşittir. çünkü fakir olmasa iş çıkmayacak*
zengin olmasa iş çıkmıycak güzel olmasa iş çıkmıycak çırkin olmasa iş çıkmıycaktır. insanlarda eşitlik bu manaya göredir
maddelerde eşitlik olmaz eşitlik manalardadır.

zengin insan fakir insana merhamet edicek
fakir insan zengin insanın merhametini görünce zengin insana hürmet eder
zengin insanda ki merhamet fakir insanda ki hürmet istivac ederde muhabbet denilen bir varlık meydana gelsin diye zengin fakir güzel çirkin yaratılmıştır

muhabbetin (sevginin) meydana gelebilmesi için malzemenin bu olması şarttır (zengin-fakir güzel-çirkin)

ortada merhamet ve hürmet olmaz ise muhabbet (sevgi) meydana gelebilir mi ?
merhamet edilecek bir şey yok
hürmet edilecek bir şey yok nasıl muhabbet (sevgi) doğsun da olsun

Bu mantığı anlayamadım sayın renaultferrari,neden zenginler hep zengin yoksullarsa yoksul oluyor .yoksulların sınıf atlama şansı 30 milyonda birdir.Bu piyangoda büyük ikramiye kazanmakla eşdeğerdir.Allah bu işçi-işveren,zengin-yoksul sınıflandırmasında neden değişimci bir sistemi getirmemişte nöbeti hep Kürt Mehmet'e tutturmuştur.Savaşlarda ölenler hep garibanlar. Üretenler varoşlardaki işçiler,köylüler.
Tanrı anarahmindeki bebeğe rızkını üflerken neden varsılların çocuklarına daha cömert davranmıştır.Bu onun adil sıfatıyla çelişmez mi?Ömür verirken bile hep zenginleri kayırmıştır.
saygıyla

Neva
13-02-2012, 22:23
neden ana babasına bunu gösteriyor. onlarda böyle mana aleminde birini parçalamışlarda o yüzden belki de*
nerden bileyim ben... onu biz bilemeyiz Allah ile kulu arasında *
bunu bana sorma hakkın yoktu.

Bu kitabiniza gore dogru degil, sayin Reno;

Nasil bilmiyorsunuz?

Kitabinizda hic kimsenin, bir baskasinin gunahini yuklenemeyecegi yaziyor. Ayetle sabit.

Gunahin veya yapilanin, baskasi tarafindan yuklenilmesi hristiyan inancinda mevcuttur.

Ben yazımı düzenlemeye çalışıyorum ama beceremiyorum,bilenlerden yardım istiyorum. Ah bu cahillik....

Sayin capella79;

Duzenlemek isteginiz kismi yazip om ile yollayin, sizin yerinize duzenleyebiliriz mesajinizi.

RENAULTFERRARİ
14-02-2012, 22:34
çeken yine onlar.. çocuk bir şey çekmiyor ki. çocuk cezadan anlar mı çocuk cezadan salimdir korkusuzdur. çocukken hayat yine aynı hayattı ama sana çok tatlıydı dimi ?
ama aynı hayattı

SeBaT
19-02-2012, 03:43
Allah ne zaman adildir? bu dünyada adil midir mesela? "hiç hür bir insanla bir köle bir olur mu?" cümlesini sarfeden Allah ne kadar adildir? kadın-erkek, insan-hayvan, köle-hür ayrımlarını yaparak adil olunabilir mi?

* Allah adaletin kaynağı ve özüdür. Her zaman ve her yerde adildir ve adaleti sever. Adil olmayı da emreder. Anne babanızın veya içinde yaşadığınız topluluğun veya kendi şahsınızın aleyhine bile olsa, adil şahitler olarak şahitlikte bulunmayı ve adil hakimler olarak hükmetmeyi emreder.
Gökleri ve yerleri ve her ikisi arasında bulunanları bir ölçü, nizam, intizam içinde yaratmış ve insana da adaletle hayatın devamını sağlaması için bir ölçü, kriter vaazetmiştir. Haliyle bir adaletsizlik vuku buluyorsa bunun nedeni Allah değil, Allahın adalet ölçüsüne muhalefet eden insandır. Bu yüzden Allahın adaleti değil; Allahın emrettiği adaletten uzaklaşan sorgulanmalıdır.

* Allahın adaleti kulların günübirlik, yalın, basit adalet beklentileri ile anlaşılamaz. Zira o adaletiyle hem bu dünyada hem de hesap gününde her hak sahibine hakkını eksiksiz verir. Zulmedenlerin ise hiç bir destekçisi, yardımcısı olmayacak.

* "hiç hür bir insanla hür olmayan bir insan bir olur mu?" sözü adaletin muhteşem bir tanımıdır. Bunun neresini anlamıyorsun ona şaşıyorum. Aynı şekilde "bilen ve bilmeyen bir olur mu?" veya "gören ve görmeyen bir olur mu?" sözleri de.
Bir başkasının esiri, emrindeki çalışanı durumunda olan bir insan ile edimlerinde, davranışlarında, gezip tozmasında, ticaretinde, mülkiyetinde bağımsız olan bir insanın yaşam standardını, iş kalitesi ve hayati memnuniyetini eşit görmek ahmaklıktır. Tıpkı kör bir insan ile gören bir insanın yapabilecekleri, yaşayabileceklere şeylerin aynılığını savunma ahmaklığı gibi... Esasen adalet, mevcut olanı olduğu haliyle eksiltip arttırmadan görüp, "neyse o" olarak yerliyerine oturtmaktır. Buna göre kör ile gören, cahil ile bilen, köle ile de hür teknik olarak ve yaşam niteliği açısından bir değildir. Ama asıl ilginç olan nokta şudur ki, Kur'anın bu adil ayrımını bir kısım cahillerin kalkıp yaşamsal boyutttan arındırarak sanki insani varoluşun aşağılanması gibi gösterip çarpıtmaya çalışmalarıdır.
Kur'an insan olmaları hasebiyle hiç bir insanı bir diğerinden varoluşsal bir ayrıma tabi tutmaz. Bilakis hepiniz aynı anne ve babadan türemiş bir ailedensiniz anlayışını oturtur. Bu anlayışa göre arap acemden, beyaz siyahtan, güçlü zayıftan üstün değildir. Üstünlüğün tek ölçüsü takvadır. Bu takva sayesinde bir kölenin oğlu İslam orduları komutanı olmuş, Allahın peygamberlerinden biri de ömrünün büyük bölümünde köle olarak yaşayabilmiştir.
Kaldı ki sözkonusu ayetin mahiyeti Yalnız Allaha kul olup kula kulluğu ve tüm yaratılmış değer, sistem ve heveslere kulluğu reddetmek gerektiğini vurgulayan bir örnektir. Ona göre Sadece Allaha kul olan (hür) ile allahtan başka, yaratılmış olana (insana, paraya, mevkiye, kariyere, şehvete, ideolojiye, bilime, heveslerine, gösterişe, şöhrete, kadın veya erkeğe vs) kul (köle) olan bir olamaz. Çünkü biri hakka teslim oldukça özgürleşir, ne zulmeder ne de zulme boyun eğeriken ; diğeri haktan uzaklaşıp bir çok unsurun kulluğuna, köleliğine düşer. Bu ikisi elbette bir değildir.

"Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. (nahl 75)"

* Aynı bakış açısını kadın - erkek için de okuyabilirsiniz. Nihayetinde biyolojik ve duygusal olarak bile birbirinden farklı iki insan türü olan kadın ve erkeğin aynı olduğunu söylemek ahmaklıktır.

* Hele insan ile hayvan noktası tam zırvalık olmuş.

bu kadar güvendiğiniz Allah, öteki tarafa gittiğinizde "hepinizi cehenneme göndereceğim, cennet-mennet yok, canım öyle istiyor" demez mi? nasıl güveniyorsunuz?

Canı da cehennemi de yaratan Allahtır. Can da onundur cehennem de. Lakin Allah "adalet"i kendi üzerine bir "hak" olarak yazmıştır ve beyan etmiştir. Kaldı ki adil olmak gibi bir zorunluluğu da yoktur. Allah için zorunluluk sözkonusu olamaz. Buna rağmen o Adil olmayı sever ve emreder. Ve biz kullar için de sözüne itibar edilip kalbinde şüphe taşımaksızın güvenmeye değer olan biri varsa O da sizin gibi iki lafı birbirini tutmayan ateist bir aciz değil; her türlü eksiklikten noksan olan Allahtır. Allahın kullarına cehennem yaşatmak istemesi için ahireti bekleme zorunluluğu da yoktur. Hepinizi şimdi burda azaba çekecem dese de buna kim engel olabilir ki? Ama Allah hiç bir zorunluluğu olmadığı halde dilediği kullarını tüm günahlarına rağmen karşılıksız affeder ve cennetle mükafatlandırır. Çünkü o rahman ve rahimdir. Merhametiyle kuşatandır. Buna rağmen siz de onun malısınız. Mesela sen bir kağıttan kuş yaptığında o kağıdın sahibi olarak onu yırtmak istesen o kağıt sana nasıl ki karşı koyamayacaksa işte Allahın malı olan varlıklar da onun tasarrufuna karşı koyamaz. Ama Allah adaleti üzerine zorunluluğu olmadığı halde alıp, senin gibi onun nimetleriyle yaşadığı halde yaşamını borçlu olduğu varlığa küfretmeyi hüner sayan nankörleri bile ahirette adilce yargılamadan cezalandırmıyor. Şimdi biz senin gibi nankörlere mi yoksa adil olan Allaha mı güvenelim?

bu dünyada yaptığı haksızlıkları saymayacak mıyız? bu dünya bir hikayeyse niçin bizleri yarattı?

* Bu dünyada haksızlığı yapan Allah değil; allahın nankör, günahkar azgın kullarıdır. Ve yaptıklarından muhahhak hesaba çekilip karşılığını göreceklerdir.

* Bu dünyanın bir hikaye olduğunu kim uydurdu? Evet dünya ahirete oranla değersizdir. Ama ahiret yurduna varmadan en değerli şeydir de. Ve ahiretin de tarlasıdır. Ve Allah hiç bir şeyi sırf oyun , eylence olsun diye yaratmaz. Yarattığı herşeyi bir ölçü ve hikmete göre yaratır. İnsanları da kendisine kulluk etme şerefi için yarattı. Ve Allah neyi niçin yarattığının kararını vermekte kimseye bağlı değildir. Dilediğini dilediği gibi ve dilediği şey için yaratır.

anne babası müslüman olmayan bir çocuğun müslüman olma ihtimali nedir? bu çocukların yüzde kaçı bir mağaraya gidip kendisine vahiy gelmesini bekler?

* Anne babası müslüman olmayan bir çocuğun müslüman olma olasılığı için, anne babası müslüman olduğu halde ateist veya diğer türlü gavur olanları göz önüne alabilirsin.
Bunun yanında Anne babası müslüman olmadığı halde araştırıp İslamı seçen birinin müslümanlığı ile anadan babadan geleneksel olarak sorgulamadan, özüne vakıf olmadan olunan müslümanlığın değeri de bir değildir. Aynı şekilde islamı zar zor öğrenen birinin sorumluluğu ile bilen birinin sorumluluğu, yükü ve Allaha vereceği hesap da bir değildir.
Bununla beraber Allah kitaptan haberi olmayan, peygamberin mesajını işitmemiş olan kişileri duyup bilmedikleri şeyden sorumlu tutmaz. İslam davetine muhattab olmayan biri için tabiat ayetleri ve Allahın verdiği akıl ile bir yaratıcının varlığını kabul edip tevhidi bulması ve şirki reddetmesi müslümanlık olarak yeterlidir. Temiz bir dimağ ve sorgulayan bir akıl, arayış ve his dolu samimi bir kalp için hz ibrahimin Allahı kitap ve peygamber olmadan bulması örneği yeterlidir.
Kaldı ki Allah yarattığı hiç bir kuluna asla zulmetmez ve gücünün yetmeyeceğini istemez. Yani benim gibi bir müslümanın Allahın rızasına kavuşması için farz ibadetlerden çok daha fazla sorumluluk alması gerekirken, afrikalı bir pigmenin tabii (kevni) ayetler üzerinde düşünüp bunları yaratıp düzenleyen biri var demesi Allahın rızası için belkide fazlasıyla yetecektir. Allah yarattığını hakkıyla bilendir.

nerden biliyorsunuz daha rahmetli olduğunu?
(sizin adınıza ben cevap vereyim.)
*** Kur-an öyle diyor

* Allahın rahmetini hem kuran yoluyla biliyoruz ve hem de nimetlerinin tecellisiyle her an müşahade ediyoruz. Hiç bir emeğimiz olmadığı halde bize bir hayat ve farkındalık bahşetti daha ne olsun?

* Bizim adımıza cevap verme konumunda değilsin. Çünkü bize dair ön yargı ve cehaletten başka hiç bir donanımın sözkonusu değil.

Kur-an'a neden inanalım?
*** Muhammed, onun tanrı kelamı olduğunu söylüyor

* Kur'ana inanıyoruz. Çünkü O sözlerin en üstünü, hakikatin yegane kaynağı ve bin dörtyüz yıldır hayat bahşeden bir kaynak olarak dipdiri ortada olan bir kitap. Ama "hiç görenle görmeyen bir olur mu?"
Ayrıca "hakikati inkara şartlanmış olanların inkarını arttırır" Ona ancak temizlenenler (akıl, ruh, vicdan ve yaşantı olarak) başvurup istifade eder. O hikmeti,icazı, çözümü eksilmeyen ve eskimeyen yegane mucize olarak inanmaya fazlasıyla yeterli bir kitaptır. Hz Muhammed Onun Allahtan olduğunu söylediği için değil; o zaten Allahın kitabı olduğu ve hz Peygamberin hayatında tecelli ettiği için inanıyoruz.

Muhammed'e neden inanalım?
*** Çünkü Allah öyle diyor.

bu çok bilinen bir yalan üçgenidir.

saygılar...

Muhammed (s.a.v) e inanman için sana silah dayayan yok. Din bir deklerasyondur. Dileyen inanır dileyen de inanmaz ve sonucuna katlanır. Ama saçmalamak için illa da kafandaki ucube şablonları kullanma zorunluluğun yok tabi :) Nihayetinde bu açıklamaları sizin gibi önyargıları kemikleşmiş cahil fosillere değil; aklı ve yüreği saçma kuruntu ve ucube saptırmalarla kirlenmesin diye daha kararını verememiş insanlara yönelik sorumluluk gereği yazıyoruz. Umulur ki bir nebze zihinleri aydınlık buur.

sergenci
19-02-2012, 05:55
(önyargıları kemikleşmiş cahil fosillere değil; aklı ve yüreği saçma kuruntu ve ucube saptırmalarla kirlenmesin diye daha kararını verememiş insanlara yönelik sorumluluk gereği yazıyoruz. Umulur ki bir nebze zihinleri aydınlık bulur)

Sn. sebat, lütfen aydınlıktan bahsetme, sizin inandığınız aydınlık falan değil, kapkaranlık ve insanın içini dışını karartan bir inanç. Kendinizi hiç sorumlu falan hissetmeyin.

İnsanlığı o kemikleşmiş fosiller aydınlatıyor, sizde mutlaka bir gün aydınlanacaksınız ben öyle hissediyorum.

Sn. sebat, siz hiç arabistana, Dubai ye gittiniz mi veya Kuweyt e eğer gitmediyseniz Lütfen google dan isimlerini yazıp görsel olarak arattırın bakın neler çıkacak. Palmiye adalar. dubai‑towers2 ve yelken otel, daha ismini sayamadığım binlerce lüx yaşamlar.

Sen neyi savunuyorsun kardeşim o savunduğun arab bedevilerinin bozmaları, hayatlarını cennetlerde yaşıyorlar bir eli parada bir eli petrolde, uyuşturucu ve sex almış başını gidiyor, paranın adı yok her şey sebillullah, kadının adı yok adı her şey otellerin ve villaların içinde saklı senin günah dediklerin orada mubah olmuş kardeşim. Onları kıskanıyormuyum asla, ben cumhuriyetimde bir lokma ekmeği o rezilullaha asla değişmem.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları da lüx ve refah içinde yaşamaya layık değillermi elbette layıklar hemde sapına kadar.

Ama yıllardır enflasyon belasını çektirdiler bizlere, yıllardır siyasetle birbirimize bizleri düşman ettiler, birisi ben solcuyum dedi ötekide sen solcuysan bende sağcıyım dedi, ötekide ben de dinciyim dedi 1950 den sonra gelen bütün Şerrefli siyasetçiler milletimizi parçalayarak birbirimize düşman etti. Kendileri bila istisna hepsi malı götürdü.

Türk Milletini kuru ekmeğe muhtaç etti, asgari ücretlerle kandırıldık, kazanılan paralar maaşlar ancak geçim derdimizi sağladı. Fatura ödemekten manyaklaştık, zam yemekten bunaldık, faiz ödemekten anamız ağladı, ama arkadaşlar hep götürdü ve O götürenler halen götürdüklerini yemekle bitiremediler ayrıca şu andaki bedevi bozmaları sayesinde servetler katlanarak milyar dolarlara ulaştılar, 2002 den sonra bu bedevi bozmaları memleketi ele geçirme çabaları ile insanlarımızı açlığa mahküm ettiler.

Neyse yazmakla bitmez. evet sn. sebat, sen ne konuşuyorsun kardeşim,
Yok allahın adaleti varmışta, yok allah bilirmiş te. yok allah adilmişte, yok rızık verirmişte, yok herşeyi bir bedevi için yaratmışta, iyi halt etmiş de yaratmış, yaratmasaymış , bir bedevi için yarattıysa insanlığı, her insan insan gibi yaşamaya layık olmalı. kıvırta kıvırta burada ahkam kesiyorsunuz yazılar hep fetiş kokuyor. Yok zihinleri bulandırmamak için burdaymışsınızda yeni gelenleri aydınlatıyormuşsunuzda.

O yeni gelenler sizlerin nasıl birer fosilleşmiş bedevi bozmaları olduğunuzu çok iyi biliyorlar, Yukarıda isimlerini verdiğim ülkelerin içeriklerine bak o şerefsizlerin yaşantılarına bak ve o bedevileri yüceltme, o sapık arapların yazmış olduğu büyü kitaplarını allahın deklerasyonu diye yedirme, insanlar artık yemiyorlar.

Eğer allah olupta insanlara müdahalesi olsaydı eminimki o kitapların hepsini başınızda paralardı.

Sen tanrıyımı arıyorsun sana tanrıyı söyliyeyim nerede.

Tanrı cepte eğer çok paran varsa mükemmel bir insansın eğer paran yoksa sokaktaki hayvan kadar değerin yok. İnsanlar artık parasızlıktan birbirlerini öldürüyor, boşanıyorlar, gençler iş bulmak için yırtınıyorlar, çalışanlar üç kuruş biriktirmek için boğazlarından kısıyorlar(gerçek ihtiyaç sahipleri için diyorum)

Bir yerde bir romen vatandaşlar vardı, kimse yüzlerine bakmıyordu, çöp toplarlar kağıt teneke kutu toplayıp pislik içinde çadırda yaşarlardı, Milli piyangodan 6 milyon lira çıkınca tertemiz oldular beyefendi ve hanım efendi oldular, lüx jipler yeni villalar, yep yeni bir hayatları oldu. Ah be abem allaha kavuştum be abem. Deyip duruyordu bir hafta sonra.

Bu vatandaşlar İnsan yerine konulmaya başlayınca tanrının nerede olduğunu anladılar.

Sen deklerasyonunu deklare etmeye devam et, artık yemezler. Esenkalın.

sergenci
19-02-2012, 06:36
Sn sebat, cevap ver yazdıklarım duruyor neden cevaplamayıp bekliyorsun. senin cevap verme hakkın var bu hakkı kendinde bulamıyormusun. senin kutsalların benim hayatımı karartı kardeşim benim gibi milyarlarca insanın, onların da hakları var.

Gericilere hoşgörü göstermek yüce bir terbiye göstergesi değil, bir milletin mutluluğuna, şerefine ve namusuna göz dikenlere hoşgörüdür ki, hiçbir zaman, hiçbir kişi buna izin veremez!

Bunu kimin söylediğini biliyorsun. Esenkalın.

Neva
19-02-2012, 08:20
çeken yine onlar.. çocuk bir şey çekmiyor ki. çocuk cezadan anlar mı çocuk cezadan salimdir korkusuzdur. çocukken hayat yine aynı hayattı ama sana çok tatlıydı dimi ?
ama aynı hayattı

Elbette. Iyi ya iste herkes kendi yasadigiyla sorumlu, o halde ortada bilinmeyen birsey yok yani iddia ettiginiz gibi. Allah bilir demissiniz de, cocugun cektigine iliskin..

Cocuk size gore(sizin alginiza gore) cezadan anlamaz. Ya tanriniza gore?

* Allah adaletin kaynağı ve özüdür. Her zaman ve her yerde adildir ve adaleti sever. Adil olmayı da emreder. .

Sayin Sebat;

Kitabiniza gore kulliyen yalan. Ve siz kendisinin emrettigi sekilde adil davranmiyorsunuz su an.

Ayetlerde apacik sekilde adil olmayacagini vurgular tanriniz.

Dilediginin rizkini arttirir, dilediginin rizkini azaltir. Bu kadar aciktir yani.

Sizin inanciniza gore, siz kendinizi 40 parcaya da bolseniz, o riziklari(her anlamda) birbirine denkleyemessiniz.

Hayir da ser de Allah'tan ise inanciniza gore, zulmedenlerin de yardimcisi Allah'tir.

Ne diyordu kitabiniz kabaca gecelim?

Biz ileri giden toplumlarin yoneticilerini simartiriz, onlarin bozgunculukta ileri gitmelerini saglariz. Boylece insani, insanla savariz ki bozgunculuk buyumesin.

Allah'inizi yalanlamaya gerek var mi?

*3 yaşındaki çocuğun ne senden ne benden nede Kuran'ı Kerim'den haberi var*

böyle diyorsun bende diyorum ki, Allah 3 yaşındaki bir bebeği bir minik canı insanlara onun ailesine bir ibret olsun diye çeşitli ve vahşi şekillerde neden öldürüp örnek gösterme ihtiyacı duyuyor. (Bütün vahşice öldürülen insanlar için de geçerli bu söylediklerim, o parcalanan insanlar neyi öğreniyor ve neyi öğretiyorlar insanlığa)

Bu şekilde bebekler Afrika kıtasında halen mevcut, insanlık orada ayaklar altında bir tanrı böyle bir vahşeti nasıl olurda küçücük bedenlere layık görebilir. İnsanlar tanrının oyuncağımı, Vietnamda beş altı aylık bebekleri öldürüp fırında kızartıp yiyorlar arkadaşım seninde bundan hiç haberin varmı.

Sayin Sergenci;

Inanir gozuyle baktigimizda, zaten Allah adil olmadigini acikca soyluyor. Ibret diye birsey yok. Ibret'e, ibret diyen insanin ta kendisi.

Inancsiz gozuyle baktigimizda, kitabin yazari olan insan, yine insan aklina uygun sekilde gayet mantikli olarak adaletin olmadigini acikca yaziyor.

Bu gozle bakarsaniz sayet, insan zaten vahsi ve bu yaptiklari hic sasilacak seyler degil. Yani oldurmesi , kesmesi vs.

Bu dogamizda zaten var.

Aslinda kitaba gore, cocuk cezaya tabi olmayan bir varlik degil. Boyle bir ayet yok Kuran'da.

Bu tamamen islami cevrelerin bir uydurmasidir.(cocuk sabidir cezadan muaftir filan yani, kendi acima duygularini eklemislerdir)

Onlar kendi kendilerine, tanri rolune soyunuyorlar yani.

Karartma konusunda haklisiniz. Bu sekilde inandiklari Allah'i karartiyorlar iste. Bedevi mantigiyla Allah'lari adina hukum vererek.

sergenci
19-02-2012, 16:44
Sayın. Neva, bütün görüşlerinize katılıyorum.

( Aslinda kitaba gore, cocuk cezaya tabi olmayan bir varlik degil. Boyle bir ayet yok Kuran'da.)
Elbette yok, bu ve bunun gibi argümanları bunlar kendi kendilerine yani uydurulmuş olan nur risalelerinden ortaya çıkartıp insanlara sanki tanrı sözüymüş ve kuranda yazıyormuş ve bizler göremiyor muşuz gibi empoze etmekteler. Elbette tanrıdan daha tanrı rolüne soyunmuşlar, hep akıl dağıtmaktalar. Bildikleri yanıldıklarına yetmez.

(Muhammed (s.a.v) e inanman için sana silah dayayan yok. Din bir deklerasyondur. Dileyen inanır dileyen de inanmaz ve sonucuna katlanır)

İtaat et rahat et, eğer etmezsen cehennemliksin, hep dayatma ve korkutma tehdit, Din bir deklerasyondur diyorlar, Din bir Dezenformasyondur diyemiyorlar dilleri varmıyor, aslında kendileri biliyor ama yol buldukları için ifşa edemiyorlar.

Hiç kimse kimsenin günahını çekemez. Bu söz tam anlamı ile bir fiyasko kuran hem böyle söylüyor hemde tam tersini yapıyor, ana ve babalarının günahlarını hep çocuklara çektiriyor, geçmişten küçük bir örnek vereyim, zaten herkes biliyor ukalalık gibi olmasın.

Muhammed zamanında kafaları vahşice kesilip ve gece baskınları ile delik deşik edilen insanların o masum evlatları ya öldürüldü yada köle olarak satıldı veya köle olarak onları kendileri kullandılar, peki bu çocukların ve kadınların ne günahları vardıda köle olamaya ve bu bedevilerin sex ihtiyaçlarını karşılamaya mahküm oldular.

Günümüzde milyonlarca değişik örnekleri mevcut, haberleri dinliyorum her gün bir kaç cinayet tecavüz vs.vs. Her şeyi kadere ve takdiri ilahiye bağlamışlar bunun dışında asla ve asla hiç bir şey olamaz, bende diyorum ki her şey takdiri ilahi ise tanrının aciziyetidir bu bu sefer hemen kıvırmalar başlıyor. Biz bilemeyiz allah bilir ve hemen kader anlayışını süslemeye başlarlar.

(Ayrıca "hakikati inkara şartlanmış olanların inkarını arttırır" Ona ancak temizlenenler (akıl, ruh, vicdan ve yaşantı olarak) başvurup istifade eder. O hikmeti,icazı, çözümü eksilmeyen ve eskimeyen yegane mucize olarak inanmaya fazlasıyla yeterli bir kitaptır. Hz Muhammed Onun Allahtan olduğunu söylediği için değil; o zaten Allahın kitabı olduğu ve hz Peygamberin hayatında tecelli ettiği için inanıyoruz)

Kuran ile zaten insanlar uyuşmuş durumdalar birde bu risaleli nurlarla insanları manyaklaştırıyorlar, bunların kokularını monitörümden dahi alabiliyorum.

Neyse kızgınlıkla yanlış şeyler yazmıyayım, teşekkürler. Esenkalın.

capella79
19-02-2012, 17:42
Şimdi bu kadar allah ve adaleti konusunda yazılanlardan sonra çok güzel bir fıkra geldi aklıma. Fıkra dediysem derdim konuyu sulandırmak değil... Okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız...

Nasretttin Hoca yolda giderken bakmış bir gurup çocuk, ellerinde de bir büyük poşet ceviz kavga ediyorlar, "Hayırdır, ne oluyor?" demiş, çocuklardan biri "Biz bu cevizleri paylaşamıyoruz, o yüzden kavga çıktı"; Nasrettin Hoca da "Ben size paylaştırayım istermisiniz?" Çoçuklar kabul edince Nasrettin Hoca tekrar sormuş" Cevizleri nasıl paylaştırmamı istersiniz, HAKÇA mı, ADALETLİCE mi?" (eeee ,HAK demek allah demek ya o da pek bir makbul ya aramızda) Çocuklar da "HAKÇA paylaştır" demişler. Nasreddin Hoca sorusunu tekrarlamış, yazık ki aynı cevabı almış, o da günah benden gitti deyip çocuklardan kimine1, kimine 5, kimine 3 tane vermiş kalanı da kendi sırtlanıp götürmeye kalkınca çocuklar sormuş "Hoca hani hakça dağıtacaktın, bu yaptığın iş mi senin?" ve hocanın cevabı "Böyle diyeceğinizi bildiğim için aynı soruyu 2 kere sordum, ADALETLİCE dağıtmamı isteseydiniz hepinize eşit dağıtacaktım ama siz HAKÇA dağıtmamı istediniz. Hele bir bakın hak, insanlara nasıl dağıtmış, kimine 3 kimine kimine 5 kimine de dünyaları vermiş".....

Bu fıkrayı yıllar önce koyu müslüman iken okuyunca bile çok anlamlı olduğunu düşünmüştüm.

Karşı taraftakiler sizden ricam bizi kendinizce yola getirmeye çalışmayın. Bizler yani çoğumuz temelsizce,boşluktan sebep ateist olmadık. Burada, bunun gibi diğer sitelerde okuduklarıma bakınca şunu görüyorum, bu insanlar o kadar bilinçli, o kadar okumuş,araştırmış, ve sorgulamaktan korkmayan insanlar ki... Sizlerin verdiğiniz cevaplar da, çocuğunun hiç bir kusurunu görmeyen anne babanın salt sevgiye dayalı duygusal tavırları... Mantık ve duygunun çatışmasından birlik doğarmı sizce?

Sizler , hiç düşündünüz mü bu insanlar neden böyle oldular diye ama dinsel önyargılarınızı kenara bırakarak düşündünüz mü?

O klasik allah onların kalplerini mühürlemiş,isteselerde doğru yolu göremez bunlar diye değil, empati ile hiç düşündünüz mü? ZANNETMEM.

Bırakın bizi tasavvufa bakın, tasavvufta, allahı gökte aramamamız gerektiği,allahın esmasının her yerde,her kulda,her yaratılmışta olduğu, bizim de onun bir parçası olduğumuz söylenir ve özünde denir başka bir yerde bir allah yok allah bizden gayrı değildir, çünkü bizler onun parçalarıyız. Tasavvufta bolca da renkli sözler ve SIR denen bir esrar perdesi vardır....

Bana allahın yokluğunu derinden hissettiren,eşşekten düşmüşe döndüren, ayağımın altından yeri kaydıran yıllarca süren tasavvuf araştırmalarım oldu, okudukça değiştirilemez denen kuranın aynı ayetinin başka yerlerda başka ama tamamen başka şekillerde yazıldığını gördüm, teyit için döne döne baktım elimdeki kaynaklara, kuranın koruyucusu biziz ve onu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez lafına o kadar inanmıştım ki bir daha sallandı dünya. O diyanetin bile pek bir kabulü hadis yazarı Buharinin doğum tarihine bir bakın lütfen ve şöyle düşünün ben öldüm benden 200 sene sonra doğan biri benim hakkımda ne kadar sahih bilgi toplayabilir, kabul ben önemli biri değilim ama çok çok önemliysem de neden 200 yıl boyunca kayda değer bulunmadım?

Neyse bizi cihada değer bulmayın lütfen hem demiyormusnuz her kul yanlız kendi hesabından sorulur diye? Ya makul cevaplar verin ki acaba haklı olabilirler mi diye düşünelim ya da "sen senibil sen seni eğer bilmez isen sen seni" tarzında Karagözvari cevaplar vermeye bizi layık görmeyin de bizde sevgili dinsizliğimize biraz daha sarılmayalım.

RENAULTFERRARİ
20-02-2012, 00:20
Sayin neva ve sergenci
Ana baba bir ah almış o ahın neticesi diyelim ki*3 yaşındaki çocukları feci bir şekilde *ölmüştür. bu durum çocuk icin hic bir ceza değildir. bu olay ana babaya cezadır.. sonra *dinen ölen çocukda hazreti ibranim'in dairei terbiyesine girer.
her insan canı çiktığı zaman *paramparça oluyor.. leş oluyor feci bir akibete uğruyor. bunu kabul ediyorsunuz. dığerlerinin nesi garibinize gidiyor..*

Allah cezadan anlamaz mı ?*
insanda bir hal vardır beğenmediği bir şey gördümü ay tiksindim begenmedim böyle olmasın şöyle olsun der.. iyi ama her sey senin dediğin gibi olsaydı o vakit sen olurdun Allah olmazdı.

sayın arkadaşım capella79 yazdığın fıkrayi *sana çarpık anlatmışlar*

şimdi şöyle bir düşün*
bir çocuk var 35 kilo bir çocuk var 65 kilo bu iki çocuğa *eşitce davrandın ve 100'er gram ekmek verdin*
iyi ama 65 kiloluk çocuk 100 gr ekmeğin 100 gramınıda yedi*
35 kiloluk çocuk 100 gr ekmeğin 50 gramını yiyebildi ona verdiğın 100 gr *ekmeğin 50 gramı ne olucak artacak kenara ayrilacak. oldu mu şimdi ?adalet oldu mu ? olmadı*
nasıl olucak*adamına göre işine göre evli mi bekar mı kaç çocuğu var tahsiline göre dağıtacaksın !

Allahta öyle kimine az kimine dünyaları verir.. insaniyet aleminin işleri var
kimi akıl fakiri bulunurken diğeri dehşetli zeka muazzam bir iktisadcı parlak bir zeka bulunur. seviyeleri farklidir
insaniyet aleminin işleri vardır.
ve sayın arkadaşım capella79 yanlış biliyorsunuz ki
Adalet; Herkese eşit davranmak demek değildir Adalet ; Hak edene hak edildiği gibi davranmaktır.

tasavvuf dediniz islamin cağimiza verdiği cevapları merak ederseniz
Hazreti Muhammed Şemseddin Yeşil Efendinin
islamın cağımiza verdigi cevaplar eserini merakla okuyunuz

tasavvuf dedikodu değildir
tasavvuf: Cenabı hak bu alemi ibtilada kulunu her hangi bir bela ile müptela kıldığı vakit kalbte bir ferahlïk duyup kaşlarını çatmamaktır.
genis bilgiler için Aslını bilmek bulmak olmak istersen
bu sayfada yazılanları merakla oku*http://www.facebook.com/groups/6993894466/?ref=ts

Neva
20-02-2012, 00:38
Sayin neva ve sergenci
Ana baba bir ah almış o ahın neticesi diyelim ki*3 yaşındaki çocukları feci bir şekilde *ölmüştür. bu durum çocuk icin hic bir ceza değildir. bu olay ana babaya cezadır.. sonra *dinen ölen çocukda hazreti ibranim'in dairei terbiyesine girer.
her insan canı çiktığı zaman *paramparça oluyor.. leş oluyor feci bir akibete uğruyor. bunu kabul ediyorsunuz. dığerlerinin nesi garibinize gidiyor..*

Sayin Reno;

Bu yorumu yapan kisisel olarak sizsiniz. Ancak kitabiniz bunun tam tersini soyluyor.

Diyor ki kimsenin sucunu, gunahini kimse yuklenemez.

Zaten Allah'iniz adil olmadigini acikca yaziyor. Sizler zoraki adiliyet yakistirmaktasiniz inandiginiz Allah'a.

Bunun icin de ibret, beddua, ah, vs. ortaya koymaktasiniz.(anasi oyle yapmis , babasi boyle yapmis seklinde)

Zaten cocuga ceza vermem diye bir ayet dahi yok kitabinizda.

RENAULTFERRARİ
20-02-2012, 01:02
ne alakası var yanliş düşünüyorsun çocuk bir günah mı yüklendi. hiç bir şey yüklenmedi
hatta bir rahatlama oldu yükünu boşalttı
bu dünyaya herkes yüklü gelmiştir insan yükünü iman taşıtmadıktan sonra cok inler insanların ekserisi yükünü kendi taşir elem ve emel arasında inleye ineye ölüme gider.
ama çocuk öyle mi ?

o çocuk bir şey yüklenmedi kimsenin cezasını cekmedi. ceken gören ana baba vs. oldu

var var dolu ayet var ama ben şimdi Arayıp getiremem
mesela ayetin bir cümlesinde çocuklara güçlük zorluk yoktur diye bir ayet aklıma hemen geldi. ama nosunu bilmem

Neva
20-02-2012, 01:10
ne alakası var yanliş düşünüyorsun çocuk bir günah mı yüklendi. hiç bir şey yüklenmedi
hatta bir rahatlama oldu yükünu boşalttı
bu dünyaya herkes yüklü gelmiştir insan yükünü iman taşıtmadıktan sonra cok inler insanların ekserisi yükünü kendi taşir elem ve emel arasında inleye ineye ölüme gider.
ama çocuk öyle mi ?

o çocuk bir şey yüklenmedi kimsenin cezasını cekmedi. ceken gören ana baba vs. oldu

var var dolu ayet var ama ben şimdi Arayıp getiremem
mesela ayetin bir cümlesinde çocuklara güçlük zorluk yoktur diye bir ayet aklıma hemen geldi. ama nosunu bilmem

O benim bildigim, hastaya, sakata gucluk yoktur seklindedir. Iste gunah kavramindan yola cikan sizsiniz. Oysa tanrinizin boyle bir ikilemi yok maalesef.

Yani Turkcesi, yapilan yanlis ve tovbe tanriniz ile kul arasinda, ucuncu tekil sahisin yargisinin onemi yok. Cunku o Allah degil, dininize gore.

capella79
20-02-2012, 01:18
Sayın Reno kuranı Türkçe'den okumuş biriyim ama çocuklara zorluk yoktur diye bir şeyi şimdi sizden duyuyorum, olmayanı eklemeyin lütfen. Bir de bu sitedeki ateistler vb. iddialarını, cevaplarını ayete, bilgiye dayalı veriyorlar ki cevabınıza hürmet için lütfen siz de ARAYIN o ayeti ki bilmediğimizi öğrenelim.

Ve ayrıca "bu dünyaya herkes yüklü gelmiştir" demişsiniz. Benim bildiğim dünyaya yüklü ve günahla gelmek hristiyanların inancıdır o yüzden bebekleri vaftiz ederler islamda ise tersi olduğu söylenir ki bu da sizin söylediğiniz ile çelişir.

sergenci
20-02-2012, 21:07
Alıntı: RENAULTFERRARİ´isimli üyeden Alıntı ne alakası var yanliş
düşünüyorsun çocuk bir günah mı yüklendi. hiç bir şey yüklenmedi hatta bir rahatlama oldu yükünu boşalttı bu dünyaya herkes
yüklü gelmiştir insan
yükünü iman
taşıtmadıktan sonra cok inler insanların ekserisi yükünü kendi taşir elem ve emel arasında inleye
ineye ölüme gider.
ama çocuk öyle mi ?
o çocuk bir şey
yüklenmedi kimsenin cezasını cekmedi. ceken gören ana baba vs. oldu) sn. Renaultferrari,
çocuk birşey yüklenmiyorsa o zaman kafirlerin ölen çocuklarını cennete hizmetçi olarak kim alıyor.Üzerine basa basa Bu çocukların günahları yok diyorsunuz. Biraz açıklarmısınız. Esenkalın..

RENAULTFERRARİ
21-02-2012, 00:26
Nevaaaa ! Gugula güçlük yoktur yazip.. Sonra ya benim bildığım sakata hastaya güçlük yoktur. Diyorsun bak dimi olmuyor.. : )

Dolu ayet var dediğim 200 küsur çocukla ilgili ayet var.. Ayetleri Anlamak için okursan çokca syler alınir gayette iyi anaşılır

Mesela

Nisa 98*O kimseler ki öz nefislerini zulmederek canları melekler tarafından alınmıştır. Melekler onlara
Dünyada ne halde idiniz? Mümin mi inidiniz, yoksa müşrik mi idiniz ? Sizin kudretiniz kuvvetiniz varken Allahın Kitabullahın, Cenabı Muhammedin düşmanları ile oturup kalktınız sizi gidi siziler ( onların teneffüs ettiği havayı teneffüs ettiniz diye soracaklar

Onlarda cevap verecekler özür gösterecekler *"Biz o vakit zayıftık o topraklara hapsedilmiş acizlerdik"

Melekler tekrar soracaklar: "Allahın halk ettiği yer o kadarcık mı ?
Allahin yeri geniş değilmiydi? Derhal hicret etseydiniz ya.. Küfre razi oldunuz zulme boyun kestiniz zalimi yetiştiren mazlumdur zalim yetiştirdiniz zilletle yaşamayı hal edindiz butün buları yaptiğinızdan yeriniz yurdarınız cehennemdir.

Nisa 99
Yalnız *aciz erkek, kadın ve çocuklar hicret takati olmayanlar cezadan muaftır cehennemden uzak kalacaklardır.

Yaa ayetlere kulak verip iyi dinleyen anlar bilir.

Arkadaşım capella79
Yüklü gelmıstir dediğim insan bu alemde yük taşır en ağır yük taşıyanlarda kendi kibri gururunu taşıyanardır.

Mesela Adamın kibri var nasıl huzuru olsun söylermisin kibrini taşıyor o yük altında inim inim inliyor
Mesela hased oda bi yük Mesea kin oda bir yük Kin'i var nasıl huzuru olsun
Yokla kendini ya elemin var ya emelin Yada her ikisi birden vardır
Ya elemin var ( yani ya bir sıkıntin var kurtulmak istiyorsun) yahut emelin var(bir şeyi rica ediyorsun istiyorsun) ekseriyetle her ikisi birde vardır insanlarda
Elem ve emel yüktür. Allah diyor ki Ben seni insan yaptim kendime muhattab tuttum
sen neden yük taşıyorsun güzelim
ver imana o taşısin sen elini kolunu sallaya sallaya gelsene diyor..

Sayın Sergenci kardesim benim bildiğim hadis
İster kafir ister mümin ister müsrik ister mürdet bir kimsenin çocuğu olsun
Hadisi şerifte Ölen çocuk hazreti ibrahimin dairei terbiyesine girer buyurulmustur

SeBaT
21-02-2012, 02:33
Sn sebat, cevap ver yazdıklarım duruyor neden cevaplamayıp bekliyorsun. senin cevap verme hakkın var bu hakkı kendinde bulamıyormusun. senin kutsalların benim hayatımı karartı kardeşim benim gibi milyarlarca insanın, onların da hakları var.

Gericilere hoşgörü göstermek yüce bir terbiye göstergesi değil, bir milletin mutluluğuna, şerefine ve namusuna göz dikenlere hoşgörüdür ki, hiçbir zaman, hiçbir kişi buna izin veremez!

Bunu kimin söylediğini biliyorsun. Esenkalın.

Sana ne cevap vermemi bekliyorsun? Her şeyden önce ciddi bir terbiye problemin var. İkinci olarak okuduğunu anlama sorunun ve konu merkezli düşünememe (dahası tümden düşünememe) sorunun var. Ağırlığı olan birileri dahil olmadıkça çoluk çocuğun yarım ayık kafasına esen fantazilere cevap vermemi kimse beklemesin. :)

capella79
21-02-2012, 02:51
"Ağırlığı olan birileri dahil olmadıkça çoluk çocuğun yarım ayık kafasına esen fantazilere cevap vermemi kimse beklemesin".....????

Sn. Sebat, Madem burada bizleri cevap vermeye layık görmüyorsunuz, sizin burada ne işiniz var?

Tutun ki bizim düzeyimiz düşük, engin bilgileriniz vasıtasıyla lütfen bizi yükseltin de vazifenizi yerine getirdiğinizi düşünerek rahatlayın.

Ben konuyla alakasız olarak baktığımda bile ne Sn. Sergenci'nin bir ne de başkasının terbiyesizce bir tavırla soru sorduğunu veya yanıt verdiğini düşünmüyorum.

Sorulara verecek cevabınız olmadığı için kaçmak ve kaçarken de bize kızgınlığınızı dile getirmek için böyle yapıyor olmayasınız?

sergenci
21-02-2012, 03:21
sn. Sebat, chat yapmıyoruz, fikir ve düşüncelerimi aktarıyorum, sizin düşüncelerinizde bana ters geliyor. (bu sizin hakaretiniz ve terbiyenız. Nihayetinde bu
açıklamaları sizin gibi önyargıları kemikleşmiş
cahil fosillere değil; aklı ve yüreği saçma
kuruntu ve ucube saptırmalarla
kirlenmesin diye daha kararını verememiş
insanlara yönelik
sorumluluk gereği
yazıyoruz.) benim terbiyeme gelince, ben senin gibi hazreti ibranim'in dairei terbiyesine girmedim ondandır. Esenkalın.

Neva
21-02-2012, 03:25
Nevaaaa ! Gugula güçlük yoktur yazip.. Sonra ya benim bildığım sakata hastaya güçlük yoktur. Diyorsun bak dimi olmuyor.. : )

Dolu ayet var dediğim 200 küsur çocukla ilgili ayet var.. Ayetleri Anlamak için okursan çokca syler alınir gayette iyi anaşılır

Mesela

Nisa 98*O kimseler ki öz nefislerini zulmederek canları melekler tarafından alınmıştır. Melekler onlara
Dünyada ne halde idiniz? Mümin mi inidiniz, yoksa müşrik mi idiniz ? Sizin kudretiniz kuvvetiniz varken Allahın Kitabullahın, Cenabı Muhammedin düşmanları ile oturup kalktınız sizi gidi siziler ( onların teneffüs ettiği havayı teneffüs ettiniz diye soracaklar

Onlarda cevap verecekler özür gösterecekler *"Biz o vakit zayıftık o topraklara hapsedilmiş acizlerdik"

Melekler tekrar soracaklar: "Allahın halk ettiği yer o kadarcık mı ?
Allahin yeri geniş değilmiydi? Derhal hicret etseydiniz ya.. Küfre razi oldunuz zulme boyun kestiniz zalimi yetiştiren mazlumdur zalim yetiştirdiniz zilletle yaşamayı hal edindiz butün buları yaptiğinızdan yeriniz yurdarınız cehennemdir.

Nisa 99
Yalnız *aciz erkek, kadın ve çocuklar hicret takati olmayanlar cezadan muaftır cehennemden uzak kalacaklardır.

Yaa ayetlere kulak verip iyi dinleyen anlar bilir.

Sayin Reno;

Carpitmanin alemi yok ki. Kitaptaki savas vs. ayetlerinde kucucuk cocuk yoktur. Yetiskinler vardir. Bunlar arasinda da hasta, sakat vs. gucluk yoktur. Yani savasa vs. katilmazlarsa problem olmaz.

Bu bu kadar aciktir yani.

Yine kitabinizi acin dikkatlice, ayni melekler o insanlara Allahin arzi cok mu dardi da yer degitirmediniz der. Kendi kitabiniz yaziyor bunu.

Bu hicret vs. icin cocuklar, gucsuzler vs. hukmun disindadir.

Ayetin karsilayicisi belli zaten 96. ayette. Carpitmanin geregi var mi...

97-98 ayetler.
Bu durumda orada bahsedilen melekler, maalesef sandiginiz gibi kanatli melek degil, bilakis insandir. Malum kitabiniza gore, melekler insan suretine de burunur.

(bkz.Meryem bahsi)

Dolayisiyla bahsettiginiz ceza vs. degil. Bilakis hicrete iliskin -yeryuzunde yer degistirme yani -bir konudur.

Kuran bir butundur sayin Reno. Cimbizlanarak okunmaz.

Bu yuzden siz kul olarak cocuk ile Allah arasindaki algiyi bilemezsiniz dininize gore.

SeBaT
21-02-2012, 03:27
Sn. Sebat, Madem burada bizleri cevap vermeye layık görmüyorsunuz, sizin burada ne işiniz var?

Burda (forumda) ciddi manada fikir üreten, karşılıklı istifadeye değer kişiler var. Ağırlığı olan birilerini ciddiye almaktan sözetmişim. Sadece bu bile nerde ve ne için durduğumu izaha yeter sanırım. Seçici olma hakkım var değil mi?

Tutun ki bizim düzeyimiz düşük, engin bilgileriniz vasıtasıyla lütfen bizi yükseltin de vazifenizi yerine getirdiğinizi düşünerek rahatlayın.

Öncelikle bana vazife belirleme konumunda değilsiniz.
Bununla beraber mesele bilgi seviyesinin azlığı - çokluğu değil, ciddiyet ve laçkalığın oranı meselesidir. Yoksa çok bilmek veya az bilmek bir insanın insan olmaktan kaynaklanan ciddiye alınma hakkının ölçütü olamaz.

Ben konuyla alakasız olarak baktığımda bile ne Sn. Sergenci'nin bir ne de başkasının terbiyesizce bir tavırla soru sorduğunu veya yanıt verdiğini düşünmüyorum.

Sizin neyi nasıl düşündüğünüze göre değil , terbiye denen şeyin bende mevcut olan ve insanlığın genel kabulüyle benimsediği manasıyla bakıyorum.
Bu gözle bakınca şunu terbiyesizlik olarak isimlendirmekte sıkıntı duymuyorum . Sergenci rumuzlu arkadaşınız, benim bir müslüman olduğumu görüp bildiği halde, benim için en büyük değerin Allah olduğunu bildiği halde, yorumunda sokak magandalarının bile birbirlerine kolayca sarfedemediği "küfürlü" ithamda bulunabiliyor. Tıpkı evinize misafir olarak gelen bir adamın anasına küfretmeniz kadar yabanice bir fiil. Kaldı ki uyardığım halde uyarı yazımı silmiş yönetim. Ve yine durumu kendilerine şikayet ettiğim halde sadece yazıdaki küfürlü sözü yumuşatmakla yetinmişler.
Şimdi düşünüyorum da biz burada sizlerin değer verdiklerine biraz sert eleştiride bulununca hemen yasaklanıyoruz, yazılarımız siliniyor vs. Ama sizden biri eleştiri bir tarafa, açıkça değerlerimize küfrettiği halde sanki ödüllendiriliyor. Bunun adı "korkaklıktır". Bu hareketten sonra kalkıp bir de düşünce hürriyetinden, fikir alışverişinden sözetmeniz sadece komedyenlik gibi duruyor. Bu baskıdan sonra, sesini kısıp hakaret ettiğiniz insanlara sorduğunuz sorulara cevap gelmeyince bir de dinciler cevap veremiyor havalarına giriyorsunuz :) Yahu sansür var, tarafgirlik had safhada, hakaret değil küfür bile destekleniyor ve benden ceap bekliyorsunuz :) Resmen gel yine atalım diyorsunuz yani :)

Sorulara verecek cevabınız olmadığı için kaçmak ve kaçarken de bize kızgınlığınızı dile getirmek için böyle yapıyor olmayasınız?

Beni kaçırtacak soruyu siz biraz zor sorarsınız :D
İşin aslı şu ki , bir soruya bakarım önce soru mu diye, bir de sorana bakarım adam mı diye. Sorusu soru olduktan sonra, adam olana cevap vermemek adamlık değildir vesselam.

Neva
21-02-2012, 03:45
Sizin neyi nasıl düşündüğünüze göre değil , terbiye denen şeyin bende mevcut olan ve insanlığın genel kabulüyle benimsediği manasıyla bakıyorum.
Bu gözle bakınca şunu terbiyesizlik olarak isimlendirmekte sıkıntı duymuyorum . Sergenci rumuzlu arkadaşınız, benim bir müslüman olduğumu görüp bildiği halde, benim için en büyük değerin Allah olduğunu bildiği halde, yorumunda sokak magandalarının bile birbirlerine kolayca sarfedemediği "küfürlü" ithamda bulunabiliyor. Tıpkı evinize misafir olarak gelen bir adamın anasına küfretmeniz kadar yabanice bir fiil. Kaldı ki uyardığım halde uyarı yazımı silmiş yönetim. Ve yine durumu kendilerine şikayet ettiğim halde sadece yazıdaki küfürlü sözü yumuşatmakla yetinmişler.
Şimdi düşünüyorum da biz burada sizlerin değer verdiklerine biraz sert eleştiride bulununca hemen yasaklanıyoruz, yazılarımız siliniyor vs. Ama sizden biri eleştiri bir tarafa, açıkça değerlerimize küfrettiği halde sanki ödüllendiriliyor. Bunun adı "korkaklıktır". Bu hareketten sonra kalkıp bir de düşünce hürriyetinden, fikir alışverişinden sözetmeniz sadece komedyenlik gibi duruyor. Bu baskıdan sonra, sesini kısıp hakaret ettiğiniz insanlara sorduğunuz sorulara cevap gelmeyince bir de dinciler cevap veremiyor havalarına giriyorsunuz :) Yahu sansür var, tarafgirlik had safhada, hakaret değil küfür bile destekleniyor ve benden ceap bekliyorsunuz :) Resmen gel yine atalım diyorsunuz yani :)

Beni kaçırtacak soruyu siz biraz zor sorarsınız :D
İşin aslı şu ki , bir soruya bakarım önce soru mu diye, bir de sorana bakarım adam mı diye. Sorusu soru olduktan sonra, adam olana cevap vermemek adamlık değildir vesselam.

Sayin Sebat;

Terbiye demisken, iki kalem de ben laf edeyim.

Korkaklik degil o bahsettiginiz. Mesela politika basliginda, ben ve beim gibi olan tum ateistlere yekten hakaret ettiniz.

Oysa kalkip en basta ben olmak uzere size uyari dahi vermedim. Cunku ateistleri sonsuz duzusme arzusu icinde olan insanlar olarak addettiniz.

Ben bu terbiyesizce ithami, dikkate almadim, zira ateistligin ne oldugunu bilmiyorsunuz.

Gordugunuz ve hala okuyabildiginiz uzere, ne mesajiniz silindi ne de baska birsey.

Capellaya soylemis oldugunuz soz bence gereksiz. Eger kendisi fikren sizin dusun terazinizde agir basmiyorsa, kendisiyle tartismak zorunda degilsiniz. Ama o da kisisel fikrini, hakaret etmeden kufur etmeden, soylemekte ozgur.

Bunun adi korkaklik degildir. Niye olmadigini da ustte acikladim.

Bu sebeple insanlari sen agir degilsin, sen agirsin vs.sin seklinde ayirabilmeniz icin, sizin, fikren gercekten agir tartmaniz gerekir.

Aynen oyle, ben de once bir soyleyene bakarim adam mi diye.. Ama adamligin racon kesmek ile degil, bilgi, birikim ile oldugunu bilirim. Bilgi sahibi insanlar filanca gir digeri degil diye ayirmazlar zaten. Onlar da analarindan bilgi ile dogmamistir bunu bilirler.

Hani bu baslikta da sizi boyle ayirmak istemezdim. Yalniz yukarda siteye yonelik suclamada bulundunuz. Duramadim yazdim. Yoksa hic adetim degildir, insanlari ayirmak.

Bakin , ateistlerin hepsini sonsuz duzusme arzusu icinde olan kisiler olarak addedebiliyorsunuz. Ama sansure ugramadiniz.

Niye biliyor musunuz. Bu da bizim agirligimizdan dolayidir.:focus:

Cunku bilmeyen insan(bilgi eksikligi olan), sadece acizce karalar.

Mesela biz kac mesajdir sayin Reno ile karsit fikirde olmamiza ragmen, saygi cercevesinde yazistik. Bu size en basitinden ornek teskil etsin.

Gordugunuz gibi sonsuz duzusme arzusu icinde biri olarak(! size gore!) ben pekala sizinle kitabinizi tartisabiliyorum-tartisabiliyoruz.

Sayin Sergenci arkadasimizin mesajina yonelik, gereken yapilmistir. Sergenci sizin Allahiniza iman etmek zorunda degildir neticede. Bunu da kendisine baski olarak uygulayamassiniz. Bunun disinda elestirisini ortaya koymakta sonuna kadar hak sahibidir.

Kendisini de mantikli sekilde curutmek size duser. Bunu curutecek dini ve Kuransal bilgiye haiz degilseniz, o halde tartismalara katilmayin sadece izleyin derim nacizane.(sadece bir oneri)

AlbatrosS
21-02-2012, 04:52
Herifin biri diyor ki ''benim en büyük değerim allah''... Peki... Ya benim en büyük değerim EŞCİNSELLİKSE? Ya benim en büyük değerim ''yetişkin bir kadınla sınırsızca sevişmekse? Böyle bir değer olamaz mı? Bal gibi olur... Çaydanlık canavarı bile var...

Eşcinsellere kavgada bile söylenmeyecek küfürleri eden terbiye ve izan yoksunu biri her neye inanırsa inansın AHLAK'tan bahsedemez. Çünkü bu bir kimlik ve o kimliğe sahip insanlara peşin peşin hakaret edip NEFRET SUÇU işlemektir. Gel gör ki İSLAM, özünde bir kölelik TEOLOJİSİ olduğu üzere aslında modernite'nin kimlikler üzerine sistemleştirdiği homojenlik baskısını kültürel açıdan içselleştirmiştir zaman içinde. Dinsel fanatizm ve köktencilik moderniteyle birlikte ırkçılık ve homojen kimlikler(ahlakçılık) dayatmasıyla birleşmiştir.

Ölen gayrı müslimlerin durumuna ilişkin muhtelif rivayetler söylenir... Genellikle hakim olan görüş, örneğin Hristiyan ama özünde Müslüman gibi yaşadığına inanılan, yani gizli bir ''din ahlakına'' sahip olan herkesin ödüllendirileceğidir. Tabi bunların ''lafta'' böyle olduğunu; gerçekteyse, dinsel fanatiklerin ''öteki'' kimliklere hiç de öyle HOŞGÖRÜ ve anlayışla bakmadıklarını biliyoruz. Hele ki bu ULUSÇULUKLA birleşmiş bir millet-i hakime esanslı bir din nosyonuysa...

Açıkçası beni dinsel teolojide hangi retoriklerin kol gezdiği pek alakadar etmiyor. Ben realite, pratik ve sosyolojik algılara bakarım. Ve o süzgeçten gördüğümse toplumsal dramlardan başkası değil. Bin türlü sosyal sorunla ve baskıyla katmerlenmiş bir öfke şemasıyla karşılaşmaktayız. Daha doğduğunuzdan andan beri, azınlıkta kalıyor ve farklıysanız bu size psiko-sosyal açıdan hissettirilir. Bırakınız kapısı herkese ''açık'' olan dini, ben cami kapılarından kovulan ALEVİ'ler biliyorum. Hasbelkader arkadaşının rızasıyla bir cuma'ya gidip hakir görülen aleviler...

Tanımak, sevmekle başlar... der bir büyük. Birçok kişi ''öteki''ni tanımak, anlamak ve empati kurmak adına yeterli çabayı göstermiyor. Aynı suçu işleyen iki kişiden biri dinsiz-ateist-alevi-hristiyansa, mazallah kimliğinden inancına söylenmedik laf kalmıyor. Sonra birileri de ''vay efendim islam şöyle hoşgörülü, böyle humanist'' diye anlatsın dursun... Bu iş eni sonu TANIMA, ANLAMA, EMPATİ KURMA VE VİCDAN meselesi.

capella79
21-02-2012, 16:48
Genel anlamda dikkatli bakarsak görürüz ki tüm kavgalar, anlaşmazlıklar "ÖTEKİ" kavramı yüzünden çıkıyor. Kendimi önyargıları olmayan biri gibi görürdüm önceleri, önceleri ile kastım müslüman olduğum zamanlar değil,kişisel anlamda.
Eşcinseller, Aleviler,zenciler, Çingeneler...Ama Ateistler???

Allah korusun, tabiri caizse midem bulanır,aklım bulanırdı, derdim ki nasıl insan böyle olabilir,böyle düşünebilir.

O yüzden o zamanlar asla böyle bir siteye girip, okumayı, fikir telakki etmeyi bile düşünmezdim, siz böyle bir şey yapıyorsanız acaba nasıl düşünüyorlar diye mi buradasınız? Fikir alış verişinde bile bulunmak yeri geldiğinde karşı tarafın da haklı olabileceğini düşünebilmektir. Sizin böyle de düşünmediğiniz de belli. Büyük ihtimalle CİHAT mantığıyla belki içlerinden bazıları yola gelir de sevap haneme yazılır diye düşünüyorsunuz.

Yergin
21-02-2012, 18:31
Kötülük ve iyilik unutulmak içindir AlbatrosS. Kimin ne hata yaptığı değil, kişinin yaptığı doğrulardır önemli olan.

Karşındaki insanın ne olduğuna bakmadan yapılan doğru bir davranış, asıl iyilik budur ve İslamiyet insana aslında bunu öğütler. Ama gel gör ki, insanoğlu çok nankör...

AlbatrosS
21-02-2012, 19:44
Kötülük ve iyilik unutulmak içindir AlbatrosS. Kimin ne hata yaptığı değil, kişinin yaptığı doğrulardır önemli olan.

Karşındaki insanın ne olduğuna bakmadan yapılan doğru bir davranış, asıl iyilik budur ve İslamiyet insana aslında bunu öğütler. Ama gel gör ki, insanoğlu çok nankör...

Bunun retorik olduğunu hepimiz biliyoruz aslında. Ben ortalamanın kabul ettiğinin dışında şeyleri yaşayıp bu kabullerle sahiden BARIŞIK olan insanlar hemen daima daha samimi ve tutarlı olduklarını düşünüyorum. Hiç kimse mutlak iyi, güzel, ahlaklı ve doğru olanı yaşama imkanına sahip olamaz. Hoş ''mutlak'' olan arzu edilir bir şey midir orası ayrı. Merkeze aldığımız herhangi bir ahlaki değere karşın/koşut yaşadığımızı değil de yaşamak istediğimizi yahut fesatlığımızı yansıtırız çoğu kere. Ego diye bişi var değil mi ama? Sen nefs de istersen. Ne kadar inkar edilse de psiko-sosyal ihtiyaçların, fiziksel/içsel baskılamaların var. Eni konu egosuna/ben'ine çarpıyor insan. Ağzını köpürterek nefret ettiği eşcinsellerden, kadınlardan ve kendi ahlakına mugayyir(?) ilişki yaşayan nicelerinden tiksinirken... Sırıtıyor işte...Ne yapsan sırıtıyor... Mesele ''kılıfına uydurmak'', gerisi tevatür...Şu yaşıma geldim iki şeyi gördüm: Ne denli ahlakçı bir fanatikse o denli falso...Biçilmiş kaftan 'Masumiyet' karinesinin/kılıfının arkasına saklanan dişi de; ahlakın kılıcını sallayan erkek de AYNI yolun yolcusu.

RENAULTFERRARİ
22-02-2012, 01:09
[QUOTE=Neva;432365]Sayin Reno;

Carpitmanin alemi yok ki. Kitaptaki savas vs. ayetlerinde kucucuk cocuk yoktur. Yetiskinler vardir. Bunlar arasinda da hasta, sakat vs. gucluk yoktur. Yani savasa vs. katilmazlarsa problem olmaz.

Bu bu kadar aciktir yani.

Yine kitabinizi acin dikkatlice, ayni melekler o insanlara Allahin arzi cok mu dardi da yer degitirmediniz der. Kendi kitabiniz yaziyor bunu.

Bu hicret vs. icin cocuklar, gucsuzler vs. hukmun disindadir.

Ayetin karsilayicisi belli zaten 96. ayette. Carpitmanin geregi var mi...

97-98 ayetler.
Bu durumda orada bahsedilen melekler, maalesef sandiginiz gibi kanatli melek degil, bilakis insandir. Malum kitabiniza gore, melekler insan suretine de burunur.

(bkz.Meryem bahsi)

Dolayisiyla bahsettiginiz ceza vs. degil. Bilakis hicrete iliskin -yeryuzunde yer degistirme yani -bir konudur.

Kuran bir butundur sayin Reno. Cimbizlanarak okunmaz.

Bu yuzden siz kul olarak cocuk ile Allah arasindaki algiyi bilemezsiniz dininize gore.

Biraz ayetlerin huzurunda dikkatle durup okuyalim hemen okuyup geçmeyelim
Böyle yaparsan bir şey anlamazsın ben bir daha anlatayım

Kendilerine zulmedenler demek
Kùfre razi olan zulme razi olanlar demektir. Razi olmayıp hicre etseydiniz ya.. Deniliyor yapmadiı O hade ceza olarak yeriniz yurdunuz cehennemdir
cehennem de büyük ceza olur mu *
Chennemde ceza değilse ben mi cezayım sende sagabo kajmer misi
Kardesin Cezanın en büyüğu mevzubahis ediliyor yani cehennem*
ama kadin ve çocuklarin cezadan muaf olduklari ilan ediliyor. Bu kadar açık ve net ben mi carptiyorum ayetleri yoksa sen kuran yerine hikaye kitabımi okuyorsun düzgün oku ayetleri aaaaa*

Sonracığıma sakatlara hastalara güçlük yoktur dedikte mevzu acçıldi bir seye dikkat etmiyorsunuz kuran hikya kitabi değildir tefekkur ederek okuyünuz diye defalarca tenbih edilldi halde okunup tefekkur edilmeden gecip gidiliyor
Bakkınız tefekkür ediniz edelim
dünyadaki savaşların fert icin hiç bir önemi yoktur.
Asıl fert icin mühim olan savaş ebedi hayatıyla yilgili savaştır.
Dünyada fert icin iki savaş vardir
biri ruhun cisme galip geldiği harp
Diğeri cismin ruha galip geldiği harptir.
Simdi sen hangi harptesin
ruhun cisme galip geldiği harptemisin
Yoksa cismin ruhuna galip geldiği yendiği
seni panik ataklara sürükleyen istediği gibi hükmeden
hulasa *cisminin senin ruhuna galip geldiği harptemisin
Cismin ruhuna galip geldiği zaman kalbinden dısari cıkıp nefsinin caddelerinde dolaşıp bunaldïğın icin etrafina en yakınlarına kaslarini çatan harptemisin

yoksa ruhun cisme galip gelip kalbinden dısarıya çıkmayıp ki *kalb sevme aletidir *kalbinden dışarıya çıkmayıp etrafina en yakınlarina sevgi ile tefekkur edip muamele eden harptemisin
Fert icin bu harpler ebediyeti ile alakalı olduğu icin önemlidir..

İste asıl savaş budur.. İste bu savaşlarda hastalara sakatlara güçlük yoktur..*
O yüzden sakat bir insan manayı inkar edebilir ceza yok gùclük yok demektir..
Bunuda açıklamıs olduk yaydık

idontneedagod
22-03-2013, 00:50
güncelleme

qlause
22-03-2013, 00:56
Doğum esnasında ölen bebekler cennete gider değil mi?
Cennete gitmeyi hak edecek ne yaptılar?

Ayrıca o huriler cennete girmeyi hak edecek ne yaptı?

Mantıksız cevaplara mantıksız sorular sormak istedim.