PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Müslümanlar Allahın Varlığını bilinmeyenlerle değil bilinenlerle kanıtlasın?

atheist87
10-07-2008, 19:34
Müslümanlar Allahın Varlığını bilinmeyenlerle değil bilinenlerle kanıtlasın?

aspendos
10-07-2008, 20:07
aynaya bak seni yokdan varedeni gör . kulak burun his duygu nefis sevgi ahlak maneviyat ...

hepsi allahın varlığına bir işaret .

atheist87
10-07-2008, 22:53
aynaya bak seni yokdan varedeni gör . kulak burun his duygu nefis sevgi ahlak maneviyat ...

hepsi allahın varlığına bir işaret .

Bu saydıklar islami bir kaynağa dayanıyor mu?

gozeneli
10-07-2008, 23:51
Aynayı kim icat etti demek ki ayna olmasaydı ......

Aheste
11-07-2008, 00:38
Ha, evinizde işe yaradığı için yer işgal eden herhangi bir makinenin, alet ya da aracın kendi kendi kendine meydana geldiğini düşünmek. Ha koskoca evrende, kendini tesadüfler zincirinin bir parçası görmek.

dilaver
11-07-2008, 00:45
yahu aheste

Allah kendi kendine var olmuş mudur senin inancına göre. O var olmuşsa o halde senin teorin çürümüştür. Biraz düşün yahu.

adi düşünmüyorsun bu mantıgın sorgulamanın önünü kestigini de mi göremiyorsun. Şayet en ufak şeyi bile eskide oldugu gibi Allah a baglasaydık bilim diye bir şey olabilir miydi.

Sahi Allah kendi kendine mi var olmuştur.

saygılarımla

iceman
11-07-2008, 00:56
onu sorguLayamazLar diLaver...yanarLar ahirette !

sanalmerak
11-07-2008, 02:08
allahın varlığıyla dinin varlığı arasında çok derin bir fark vardır... bana göre din yoktur ama bir yaratıcı vardır...işte bu noktada ben deist oluyorum :D bu arada allahın varlığını bilinenlerle kanıtlasınlar demişsin..öyle bir bilinen yokki nasıl kanıtlasın garibanlar :D:D

hysteria
11-07-2008, 13:59
bır yandan da soyle bır soru gelıyor aklıma,

bır tanrı varsa herseyı ıcıne alan kapsayan bır sey olmak zorunda bana gore, bu manada yokluguda kapsamak durumunda, yanı hem varlık durumuna hem yokluk durumuna sahıp olmalı,
dolayısıyla hem var hem yok, bır sey "yok" ıse "var degıldır, yada tam tersı, aynı anda ıkısı bırden olmalı bu tanrı, bu yuzdende ıspatlanamaz olmalı:D , anlayan varsa anlatmak ıstedıgımı, yanı ıspatlanamaz hem var hem yok olan bır tanrı olabılır mı:?:D

aspendos
11-07-2008, 14:36
Allahı insan aklı ile yorumlarsan hele birde imanın yok ise tam bu konu bu site için biçilmiş kaftan ..

çünki allahı sorgulamak için allaha inanmak gerekir . inanmıyanlar allahı sorgulayamazlar çünki allahın olmadığına inanırlar . e güzel kardeşim olmıyan bir allahı sen nasıl sorguluyorsun ?

tam donkişot .

bu şu mantığa çok yakışıyor , ateizmden çıkmıştır bu durum .

Adamın biri allaha mektup yazıyor , garip tarafıda allaha inanmıyor ..

ve nereye gönderdiği meçhul cevap gelmeyince bak allah yok dur diyor .

ateizm de bu sıkca rastlanan vakalardır . hem inanmaz hemde allaha hesap sorar . kıyametin geliceğini allaha belirtiyor herkeziin cezasını anında verseydi yeryüzünde canlı kalmaz idi ..

biride aynayı kim icat etti ayna olmasaydı nolurdu .

olmasaydı molmasaydı falan filan . ozaman çevrendeki insanlara bir bak allahı görürsün ve anlarsın ..

bu seferde insanlar olmasaydı diye bir cümle kurmazsın umarım .

allah yaratılmadı o ezelden beridir var . yaratılma insanlara mahsuz olduğu için aklımız ilk yaratılış nasıldı gibi bir düşünceye sahip buda insan aklının allahın ezeli oluşunu kavraması mümkin değil .

sevgi ile kalın .

Yakın gerçek
11-07-2008, 14:39
Edebiyat kokan laflar bunlarki okuduğunuz hikayelerin etkisi sağolsun...Allah zaten vardıda şu kafanı kaldırıp baktiğin yaratılmış olanlar yoktu. Ne kadar uzun bir zaman kavramı bunu kavramaız mümkün değil. Ordaki zaman kavramıyla burdaki Çook farklı. Herşeyi yapmaya yaratmaya gücü yeten bir varlık bunları neden yaratmasın ezelden gelip ezele neden gitsin.Kendi gücünün farkında yapacaklarının sınırı olmadğınında farkında ve sürekli bir yaratılma var durmak yokki.Bu evrenin yaratılması onun rahmetindendir.ki sana yaşama /yaşatma hakkı vermiş karanlıktan var olma sevme / görme hatta bubları gördüğün halde red etme. Kos koca bir karanlık evrenin yerini kandil gibi yanan yıldızlar .kandil gibi yanan bizler / çocuklarımız ve diğer canlılar. Almış.Bu güç zaten onda vardı onun hakimiyetindeydi.Su buharlaşırsa yağmur olarak geri gelir korkma Yok olmak senin kavradığın bir biçim değl.Hiç bir şey yoktan var olmaz yada olduktan sonra yok olmaz(ilk halini kaybetse bile başka birşey olarak dewam eder Ruhla beden zaten bu ).Sürekli genişleyen evren ve ahiretin akibeti budur. Hava da uçan görüntüler elektirik / cep telden uydu aracılığıya uçan sesimiz basir bit teknoloji oluyor(ki aslında nejadar basit ). Öldükten sonra senden çıkan enerji ( ruh) göğe yükselmesi mecazi ( başka boyuta gitmesi masal az daha düşün.

amenofis
11-07-2008, 14:42
evet evet ruh...bole yukselıyo goge

aklıma rabıa fılmı geldı...

heyt be...nerde bu ruh..

bak sunu anlarım dersınkı bu boyuttan baska bır boyut olabılır...veya enerjı yokolmaz...yoktan varolduk yokolursek yıne varolabılırzı de...

ama ne ruhu yav...kım sokuyo bunu aklınıza..

Yakın gerçek
11-07-2008, 15:03
Ruh bir simge Ruhda enerjide zaten Nurdandır..Dedimya yoldaş aramayın inanmıyorsan inanma ama yoldaş aramak için aha şu bu demek saçma.Benim çağırdığım tarafta Mükafat var seninikinde karanlık veya azap hangisi daha cazip.Yanacaksan kendin yan ha varsa bir bildiğin nur bakın bana inananın güvenin size kurtuluş var neryden kurtuluş islamın yada allaha inanmanın bize yüklediği zorluk ıstırap ne *

amenofis
11-07-2008, 15:08
ne ıstırabı ya...ya sen anlamıyomusun....

bızım gıbıler dının varlıgını tartısmaz...tartısmasızdır cunku..aklı olan gorur...bak sana dedım yazıtları oku sumerlerı mısırlıları..

hala takılyosun yok nur falan...ben bı tek nur bılırım...o da bır bayan ismi:)

yok cennet yanacaksınız...yazmaya ayırdıgın vaktı gır arastırmaya ayır...yaz google

kuran ve tavratın sumerlerdekı kokenı yaz

sumer uygarlıgı yaz

horus yaz

gılgamıs yaz

ama buraya yazma artık....bıraz arastır...google yaz bunları ırdele anla...sımdı sen yıne cevap yazcaksın...cıkar o gozluklerı korkma....ınancsız olmak dunyanın sonu degıl alısıyo ınsan:)

Yakın gerçek
11-07-2008, 15:49
Dünyanın sonu değil tabiki daha bunun sonrası var... Dedimya fenermi büyük cimbonmu muhabbetine döner bu. Göreceli herkez kavrasa kafirle / müslman ayrılmaz.

Destanlara hikayelere cok takılmışssın. hayatınıda hikaye sanmaya başlamıssın.Bırak hikayeleride etrafını dikkatlice süz daha dein düşün.Tabiki cvp ayzıcam eğer yazacak cvp bulamazsam ozaman bende şüpheye düşenlerden olurum.sen bu kadar araştırmayla oxforda prof ol . çok araştırmışınya. yakında evde insanda klonlarsın sen aslanım benim xxxx xx.

Aheste
11-07-2008, 19:04
Dilaver;

Sizinle aynı şeyi düşünmemem, düşünemediğim anlamına mı geliyor? Neyse...

Allah mekandan ve zamandan münezzehtir. (Bkz: Esma-ül Hüsna) Tabi siz Allah'ın 99 isminin, Sümer medeniyetinin yanlış hatırlamıyorsam 60 tanrısından esinlenerek islama uyarlanmış olduğunu düşünüyorsunuz. İzafiyet teorisi ile cevap vermek daha uygun olur heralde. Zaman benim gibi, sizin gibi fani yaratıklar için geçerli olan bir kavram, aynı durum yaratılış için de geçerli! O'nun öncesi ve sonrası yoktur; doğmamıştır, doğurulmamıştır.

Başlangıcı ve sonrası yoktur.

gozeneli
11-07-2008, 21:19
Sayın Aspendos,

Hep Tanrı'yı insan kafanızla düşünüyorsunuz bu yüzdende yanılıyorsunuz(buna benzer laflar) ediyorsunuz.

Ya ne kafasıyla düşünücektik?

Bizdeki man kafada sizdeki ne. Yani sizin beyninizin ne özelligi varda bizim düşünemedigimizi siz düşüne yada görebiliyorsunuz?

Sakın yeryüzünde bu kadar Müslüman var bak bunlar hakklı diye yanıtlarla gelmeyin.

Bunları önceden konuştuk artık ilerleyelim aynı yerde durmayalım, Lütfen

isar86
12-07-2008, 00:02
allahın var yada yok olduğunu bilmiyorum bu yüzden varsa bilmek istiyorum yoksa da inanmak zorunda hissetmiyorum kendimi .eğer bir şey ben varım diyorsa varolan kendini açıklasın idda sahibi kimse o açıklama yapsın biz neden var yada yok olduğunu tartıişıyoruz ki boşyere.kendi yarattığımız kavramlara anlam aramak boşuna bence.ayrıca eskiden dine bağlı ve mutsuz biriydim tanrıyada inanıyordum ama baktım hayat hiç de öyle tanrıyı sevdirecek kadar adeletli ve güzel değil.tanrı umarım yoktur çünkü onun varoluşu benim ona olan nefretimi dahada çok artıracaktır.
acaba tanrı kendini insanların yerine koysaydı acaba inanırmıydı bütün bu bilinmezliklere yada inanası gelirmiydi hiç görmediği insanların peygamber olduğuna ...
BELKİDE KORKUDAN ODA İNANIRDI NE DERSİNİZ.........DAHA ÖNCE BENİM YAPTIĞIM GİBİ.

Yakın gerçek
12-07-2008, 10:19
Sen Bundan önce yaşamış hangi bilim adamı gördün / tanıdın vs ama Onların Teoremlerine inanıyorsun gtiiğin okullarda onları okuyorsun.Ya hoca ben bunları görmedim bu teoremler saçma neden inanyım desene . Bunu diyenler olsa şu teknolojide olurmuyudk. Gözeneli aramızdaki fark siz bazı ayetleri 2008 aklıyla yourmluyorsunuz. E benim güzel arkadaşım Onlar 1400 yıl önceki ne fizik ne kimya nede başka bir şeyi bizim 100de 1imiz kdar bilmiyor. neden 2008 aklıyla yorumlayıp böyle diyorsunuz fark bu.siz hala cinleri yanan ateşmi sanıyorsunuz cennetin sadece ırmak / Yada levhi mahfuzun saman kağıdından yapılmış bir kitap olduğuna ? Bizde topraktan geldikya istesek üsütmüzden otlar çıkar fotosendez yapar eğleniriz . Aramızdaki fark Bu derin düşünme kavramadır.BEn allahdan neden korkayımki ? Korkucak kadar günahın suçun varsa Allahla değil kendinle yüzleş kardeş.

amenofis
12-07-2008, 11:39
asıl komık olan su

yakın gercek arkadasımız o kadar garıpkı bızlere cevap verıdgını mantıklı acıklamalar yaptıgını dusunmekte..kendı dunyasında bızı mat edıyo ımanını dahada artırıyo..

benden belge ıstıyo kanıtlanmıs.. kendısı muhammedın tasla goge uctuguna ıananıyo..

nasıl bır dımag var...

amenofis
12-07-2008, 11:41
gıt bıraz oku arastır dıyorum ama nerdeeee

paso yazıyo mısır dıyorum sumer dıyorum yunan mıtolojısı dıyorum arastır dıyorum

ben kuran okudum demekten baska bısey bılmıyo

bu cehalet surdukce ısımız zor...jersey egıtımle baslıyo aslında...seytandan bıle daha korkunc egıtımsızlık

amenofis
12-07-2008, 11:43
bız ayetlerı 2008 aklımızla yorumluyomusuz guya

1400 sene once goguslerı yenı tomurcuklasmıs ergenlıge yenı gırdıgı belırtılen kızları vaadetmek ahlakı olarak dogalmıydı yanı....

kolelık takdırlemı karsılanıyodu....

yok babacım yok ne desek bos...

atheist87
12-07-2008, 12:42
Arkadaşlar korkutma amaçlı insanlar tarafından yaratılmıl olmayan bir şey heralde iyi bu şekilde izah edilmeye çalışılır. ''O'nun öncesi ve sonrası yoktur; doğmamıştır, doğurulmamıştır.''

Müthiş müslüman zekasına hasta oluyorum doğrusu.

amenofis
12-07-2008, 12:48
ACABA MUHAMMED KIMLERDEN ETKILENDI...KURAN OKUYANINIZ VARDIR...ORDAKI HITAP SEKILLERINI ORNEKLEMELRI BILRISINIZ...BI ADAM VAR MUHAMMED GUYA OEYGAMBER OLMADAN ONCE SOLE BI KONUSMA YAPMIS

KUSS BİN SÂİDE, EFENDİMİZİN PEYGAMBERLİĞİNİ HABER VERİYOR

Kainatın Efendisine peygamberlik vazifesinin verilmesinden birkaç yıl önceydi.
Arabın Cahiliyye Devrinde iki meşhur panayırından biri olan Hicaz`daki "Suk-ı Ukaz", renk renk yüzlerce insanla dolup taşmıştı. İçlerinde pek çok Arap beliğleri de vardı. Bu sırada kızıl tüylü bir deve üstünde yüz yaşını aşmış bir pir-i fani peydahlandı. Gözleri çukura kaçmış, yaşlılıktan iki büklüm olmuş, fakat ruhu aydınlık bu süvari, İyad kabilesinin büyüğü Kuss b. Saide idi. Cenab-ı Hakkın varlık ve birliğine, haşir ve neşre inanan Kuss, Arapların şairi, hatibi ve hakimi idi. Fesahatı ile dillere destan olmuş bu zat, dikkat kesilmiş ve derin sükuta dalmış yüzlerce insana beligane şöyle hitap ediyordu:
"Ey insanlar!
Geliniz, dinleyiniz, belleyiniz!
İbret alınız!
Yaşayan ölür, ölen fena bulur. Olacak neyse olur.
Yağmur yağar, otlar biter; çocuklar doğar, annelerinin ve babalarının yerini alır. Derken hepsi ölüp gider.
Hâdiselerin ardı arası kesilmez. Hepsi birbirini kovalar.
Kulak tutunuz, dikkat kesiliniz; gökte haber, yerde ibret alınacak şeyler var.
Yeryüzü bir büyük divan, gökyüzü bir yüksek tavan. Yıldızlar yürür, denizler durur. Gelen kalmaz, giden gelmez.
Acaba vardıkları yerden hoşnud olup da mı kalıyorlar?
Yoksa orada kalıp da uykuya mı dalıyorlar?
Yemin ederim, yemin ederim ki, Allah`ın indinde bir din vardır ki, şimdi içinde bulunduğunuz dinden daha sevgilidir.
Ve Allah`ın gelecek bir peygamberi vardır ki, gelmesi pek yakındır. Gölgesi başınızın üstüne geldi.
Ne mutlu o kimseye ki, ona iman eder; O da kendisine hidayet eyleye!
Yazıklar olsun Ona isyan ve muhalefet edecek bedbahta!
Yazıklar olsun O`na isyan ve muhalefet edecek bedbahta!
Ey İnsanlar!
Hani ya babalar, dedeler, atalar?
Nerede soy sop?
Hani o süslü saraylar ve mermer binâlar yükselten Ad ve Semûd kavimleri?
Hani ya, dünya varlığından gururlanıp da kavmine, `Ben sizin en büyük Rabbiniz değil miyim?` diyen Firavun`la Nemrud?"
Onlar, zenginlikçe, kuvvet ve kudretçe sizden çok daha üstün idiler. Ne oldular?
Bu yer onları, değirmeninde öğüttü, toz etti, dağıttı. Kemikleri bile çürüyüp dağıldı. Evleri yıkılıp ıssız kaldı. Yerlerini, yurtlarını şimdi köpekler şenlendiriyor?
Sakın, onlar gibi gaflete düşmeyin! Onların yolundan gitmeyin!
Herşey fanidir. Baki olan ancak Allah`dır. Ki O, birdir, şerîki ve nazîri yoktur. İbadet edilecek ancak O`dur, doğmamış ve doğurmamıştır.
Evvel gelip geçenlerde, bize ibret alacak şey çoktur.
Ölüm bir ırmaktır. Girecek yerleri çok, ama, çıkacak yeri yoktur.
Büyük, küçük hep göçüp gidiyor.
Giden geri gelmiyor.
Kat`i bildim ki, herkese olan, size ve bana da olacaktır

İŞTE BAKIS ACISI IDRAK YETISI BURDA DEVREYE GIRIYO..KURANIN OZETIDIR BU..MUHAMMEDDE COK ETKILENMISTIR BUNDAN..VE BENI ILK KEZ ACAB DEDIRTEN BU KUSS BIN SAIDEDIR....BELLIKI MUHAMMED KURAN KONUSUNDA BIRILERI TARAFINDAN YONLENDIRILMISTIR..ONLARDAN BIRISI KUS BIN SAIDEDIR...HITAP SEKLI ORNEKLER SORU CUMLELERI EDEBIYATI KURANIN AYNISIDR...

INANAN ICIN GAYET NORMALDIR

AMA BIRAZ SORGULAYAN ICIN BUYUK CEVAPTIR

Yakın gerçek
12-07-2008, 14:06
Sene yaptığıın sanıyorsun benim imanım sana ne fayadası var seni mat etmenin bana faydası ne ? Boş konuşmalar bunlar. Daldan dala atlıyorsunuz çünkü mantıklı cvplar alıyorsunuz. Saçma saçma yerlere konuyu çeken sizsiniz her mantıklı cvpdan sonra başka konuya zıpla zıpla . hepsini cvpı var. bunu ben değil herkez verir. Asla hirbirşeyi ne sevap ne günah korkusuyla kendime yön vermedim bu kadar yazı yazdım bunu çıkaramadınmı daha ? yazılarımı 10 kere daha oku Frekanslarımız farklıya tutuğu zaman anteni kıpırtadma daha net alırsın ana fikri.

Yakın gerçek
12-07-2008, 14:20
HZ isadan sonra bir peygamber geleceğini isada söylemiş / incilde aç yuhannayı oku. BUNları söylemek için alim olmak gerekmez. Herkezin bazı şeylerden şüphesi olur ama en ufak bir yazıyla didnden allahtan çıkmak b,ir şüphe deil bir gaflettir. Sizi dinden çıkaran o hikayeler yok mısır Yok sümer hani nerdeler. Gelsinlerde şu masalların iç yüzünü bi görelim mayaların / mısırlıların / sümerlerin....nerde bunların söyledği anlattığı binlerce şeyler var. en ufaktan Uzaylılar var nerde bunlar lehitlere kazınmış bunlar. nerdeler. ?? Bu basit masallar neden yer almıyor Allahın kitabından ? Patlak gözlü Pörtlek ufular ? Bunu 10 milyer kere yazdım herkezde yazar. SEn frekansı yüksek dostum hangi masal için aileni tanıdıklarını geleceklerini tehlikeye atarsın Bu bir oyunmu ? Onlarca sevdiği yakının kaybetti Kim bir masala oyuna hiç bir maddi destek sağlamaksızın canını ailesini koyar. bana ganimet ayetni linkleme onun cvpını 10 yerde aldın sonra sustun... Öldüğü zaman arkasında bıraktıkları belli ne kalmış ne yapmış ganimetlr kimlere dağıtılmış.Yada Muhammed yada bu kuruluş neden son kitap Bu demiş ? ne alaka ekonomik cıkarya bu 500 yıl sonra bidaha gelcek derdi yine bir gayum ayum parayı kırarlardı ? ya aklı selim düşünün...

aspendos
12-07-2008, 14:21
Sayın Aspendos,

Hep Tanrı'yı insan kafanızla düşünüyorsunuz bu yüzdende yanılıyorsunuz(buna benzer laflar) ediyorsunuz.

Ya ne kafasıyla düşünücektik?

Bizdeki man kafada sizdeki ne. Yani sizin beyninizin ne özelligi varda bizim düşünemedigimizi siz düşüne yada görebiliyorsunuz?

Sakın yeryüzünde bu kadar Müslüman var bak bunlar hakklı diye yanıtlarla gelmeyin.

Bunları önceden konuştuk artık ilerleyelim aynı yerde durmayalım, Lütfen

sendeki man kafa değil dostum .sen benim anlatmak istediğim insan aklı ile allahın ilmini allahın ne demek istediğini bu insan aklı ile çözemezssin . bende öyle .

bunu çözemediğin için hep aynı yerde kalırsın .

bunları konuşduk dersin ama bir sonuca gitmeden başka konuya zıplarsın . çünki istediğin cevabları senin istediğin tarzda olmadığından ve senin allahın o müteşabih ayetlerdeki ilmini kavrıyamadığın için çelişkili yorumlar yapar durursunuz .

aslında sizler hep bir döngü içindesiniz hiçbir ilerleme yok ateizmde . hep aynı konular üzerinde tekrar tekrar yazıp aynı noktalarda tıkanıp kalıyorsunuz .

ateizm nasıl başladı ise öyle devam ediyor ilerleme yok ..

qw19
12-07-2008, 16:40
Normal müslümanların ve Aspendos'un test sorularına yanıtları;

Sınav soruları ve yanıtları.

2 kere 2 kaç eder?
Klasik mümin : 4, ama en doğrusunu Allah bilir.
Aspendos : 5 eder çünkü Kuran'da böyle yazıyor.

x^2-3x 'in türevi nedir?
Klasik mümin : Gereği yok bize Kuran yeter.
Aspendos : Buna sizin ilminiz yetmez, Allah'ın ilmi yeter, noolacakki Kuran gibi kitap yazında görelim.

Karikatürüze etmiyorum aslında durum bundan daha vahim, vehametini anlattığım zaman insanlar kendilerine hakaret edildiği zannına kapılıyorlar.

Selamlar.

Yakın gerçek
12-07-2008, 16:46
Vgm varsa bir ilminiz bilginiz bütün inanmayanlar toplansın somut bir tez hazırlasın bizide aydınlatsın.Senin ateist ataların neden boş durmuş onlarda bir masal yazsaydı dünya nufusunun % 95 allah inanmasaydı hani çok zeki / frekans sahibisiniz ya neden bir Arabın yazdığı masal kitabıının yarattığı etkiyi yapamadınız.yada incilin yada tevratın Dünyanın % 80i mezhep ayrıda olsa allah inanmış inancak ve inanıyor.siz antenleri az daha düzeltin gidin 3-5 mısır lahiti daha okuyun bana Whats the matrix ultra ataist diye bir masal ayzın ikna edin .Buda sizi korusun !

aydoe
12-07-2008, 17:34
Masal okumayı seviyorsanız, Domuzcukla Kirpiciği okuyunuz

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5644&highlight=domuzcuk+kirpicik&page=2

Yakın gerçek
12-07-2008, 18:15
Aydoe.dedimya hayatınız masal ve hikaye dinlemek / okumakla geçtiğinden GErçekle masalı ayırt edemiyorsunuz. Çok basit bit cocuk masalı...Allah günün 3 diliminden söz etmiştir ibadet için mUhammed 5 kere namaz kıldığı için bize böyle kaldı saygıdan normalde 3 dilimdir.Çölde toz / toprak / ve bugünkü duşa kabin ve süslü şampuanlar yok napalım heralde elinizi yüzünüzü yıkayın diyiccek. temiz ahlak ve temiz bedene çağıran bir din af edersiniz adam secdeye kapanıyor kokudan durulmayak pislik içinde bumu ibadet? ne yıkanması elini yüzünü yıkmaman ayağına su serpmenmi pislik ? Günde 3 kere duş almaya üşenmiyorsunuz. ABdest temizlenmek içindir adam toz toprak gelcek kuran / seccade ellicek 10 gün sonra hepsi leş gibi kokan siyah şeyler olmuş basitleşmeyin uyanın artık

aydoe
12-07-2008, 18:50
http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5161&highlight=namaz+dualar%FD&page=2

3 vakit 5 vakit bence çok saçma,bir an Allah'ın var olduğuna inandığımı düşüneyim.
Benden niye namaz kılmamı isteyecek ki 1450 sene önce istediğini hala istiyor olması saçma zaten.
Herşeyin değiştiğini ve değişeceğini görememiş mi ?

breymin
12-07-2008, 19:10
http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5161&highlight=namaz+dualar%FD&page=2

3 vakit 5 vakit bence çok saçma,bir an Allah'ın var olduğuna inandığımı düşüneyim.
Benden niye namaz kılmamı isteyecek ki 1450 sene önce istediğini hala istiyor olması saçma zaten.
Herşeyin değiştiğini ve değişeceğini görememiş mi ?

Cok sayin aydoe(bu arada cemalimda cok sayindir tabiki,ama kayip bulamiyoruz)araplarin allahi saniye yanlislik kabul etmeden bana kafanizi eyiceksiniz der benim allahim ise kabasakal önce cocuklarinin ihtiyacini karsila sonra bana basini ey der,simdi ben hangisini seveyim?araplarinkinimi?yoksa?kendikimimi?cemalim hangisini derse onu kabul ediyorum.

K.C.
12-07-2008, 19:25
temiz ahlak ve temiz bedene çağıran bir din af edersiniz adam secdeye kapanıyor kokudan durulmayak pislik içinde
Soru 1: Sıcakta, çölde en çok kokan uzuv hangisidir? Abdest uzuvları arasında yer alır mı?
ABdest temizlenmek içindir
Abdest uzuvları dışında bir yerin kanadı mı abdestin bozuluyor. Abdest alırken o uzvu yıkamana gerek yok. Abdestin temizlenmek için olmadığı ayan beyan ortada.
adam toz toprak gelcek kuran / seccade ellicek 10 gün sonra hepsi leş gibi kokan siyah şeyler olmuş basitleşmeyin uyanın artık
Bu cümlenizi anlamadım. Yeniden dil bilgisi kurallarına uyarak ve Türkçe yazarsanız umulur ki anlarım.

Yakın gerçek
12-07-2008, 19:48
K.C Kitabı o uzuvlarınla havaya kaldırıp okuyabiliyorsan sana helal olsun.. ayaklarını yıkarsın gezdiğin yer temiz olur bastıgın yer temiz olur ki 15 karış çöpün içine Secde etme.Ellerini temizlersinki dua ederken ellerini yüzüne / götürürsün / yada Kuranı elinle tutarsın afedersin ama ozaman matbaa yoktu elindekini kıymetini bilicen kuran olsun başka birşey olsun.O uzuvların çok kirlenirse boy abdesti alırsın.üşeniyorsan pislik içinde kalmak sana kalır.

not ; hızlı yazdığımdan pek imlaya dönüp bakmıyorum anlayamadıgın bi yer olursa yada ben cok yanlıs yazarsam uyar tskler.

O kanayan yeri eline temizlersinki buda otomatikman elinin kirlenmesine çıkar. yok sen kanayan yerinide o uzvunla temizliyosan Allah sana Çoook ayrıcalıklı bir uzuvlar zinciri vermiş :P

pante
12-07-2008, 19:52
Bu cümlenizi anlamadım. Yeniden dil bilgisi kurallarına uyarak ve Türkçe yazarsanız umulur ki anlarım.

adam toz toprak gelcek kuran / seccade ellicek 10 gün sonra hepsi leş gibi kokan siyah şeyler olmuş basitleşmeyin uyanın artık

Adam, toz-toprak (içinde eve-camiye) gelecek. Kur'an'ı, seccadeyi elleyecek.
(Yıkanmayıp temizlenmeyince) 10 gün sonra (giysileri) hepsi leş gibi kokan siyah (kapkara) şeyler olmuş (olacak). Basitleşmeyin, uyanın artık. (Anlayın artık)

Doğru. Temizlik imandandır. :)

aspendos
12-07-2008, 19:55
Normal müslümanların ve Aspendos'un test sorularına yanıtları;

Sınav soruları ve yanıtları.

2 kere 2 kaç eder?
Klasik mümin : 4, ama en doğrusunu Allah bilir.
Aspendos : 5 eder çünkü Kuran'da böyle yazıyor.

x^2-3x 'in türevi nedir?
Klasik mümin : Gereği yok bize Kuran yeter.
Aspendos : Buna sizin ilminiz yetmez, Allah'ın ilmi yeter, noolacakki Kuran gibi kitap yazında görelim.

Karikatürüze etmiyorum aslında durum bundan daha vahim, vehametini anlattığım zaman insanlar kendilerine hakaret edildiği zannına kapılıyorlar.

Selamlar.

bende bu siteye olduğum günden beri diyorum , şu vgm inanılmaz zekaya sahip bak nasılda çözmüş olayları . kuranı kerimi yorumladığı gibi bizleride bu şekilde yorumluyor kendisine burada günün en kahraman ve zeki ateisti ilan ediyorum .

aynı klasik ateist cevapları :

bizler peygamber ve allaha inanmayız söyledikleri hepsi yalan .

vgm : aspendos bak hz muhammed hadisde ne demiş senin gibi demiyor .

aspendos cevap : hem hadise inanma hemde hz muhammedin hadisini doğrula !!!

vgm : aspendos ayet tam tersini söylüyor sen hatalısın .

aspendos : evet vgm ben yanılırım ama ayet yanılmaz . don kişot kardeşim hem allaha inanma hemde ayetlerin doğruluğunu bize karşı koz kullan .

bu cevaplar vgm yaş sınırı için cevap verildi .

aspendos
12-07-2008, 20:03
abdestin mahiyetini daha evvel konularda okumuşduk hem dış temizlik hem de iç ( ruh ) temizliği .

günde 5 defa ellerini ayaklarını kollarını enseni yüzünü burnunu temizlemek ateistlere ağır geldiğinden onlar kimbilir günde kaç defa su ile temasa geçebiliyorlar ..

ateizm için yıkanmak onlara yeterli . oysa iman olmadığı için ruhun temizlenmesini bilemiyorlar çünki inanmıyorlar .

ateizm boy abdestinide bilmezler inanmazlar .

onlara göre müslümanlar pisdirler .

bizlere görede gusül abdesti almayan cenabettir . bu da bizim inacımıza göre öyledir .

ama ateizme bu tarz konuşduğun vakit hem inanmaz cenabetliğe ve hakaret olarak kabul eder .

şimdik toplum içinde sex sonrası gusül abdesti almıyana ne derler ?

işde ateizmde bazen maneviyata dil uzattıkları zaman maneviyatınız okadar hasasmı der ama kendilerine bu tarz denildiği zaman köprürürler ...

oysaki madem eleştiriyorsunuz dinleri dinler de sizin için bu tarz kullanılan tabirleri kızmadan olgun cümleler ile karşılayın ..

K.C.
12-07-2008, 20:52
K.C Kitabı o uzuvlarınla havaya kaldırıp okuyabiliyorsan sana helal olsun..
Bu cevap benim sorumun cevabı değil. Abdesti temizlik için mi alıyorsunuz, ki iddianız oydu, yoksa kur'an'a dokunabilmek için mi?

yakın gerçek, şu forumda çooook zırvalayan gördüm ama senin kadar okuduğunu anlamayan, düşündüğünü yazamayan ender insan gördüm. Bir dünya laf kalabalığından başka birşey yok sende.
Soru şu: abdest uzvun olmayan bir uzvun kanadığında abdest alırken onu yıkaman farz mı? HAYIR. Çünkü abdest temizlik maksadıyla değildir. İbadet maksadıyladır. Kutsal Ganj nehrinde yıkanmak bile daha fazla temizlenme sağlar.

Gelelim sorumun cevabına: Sıcakta ve çölde en çok koku terlemenin en yüksek düzeyde olduğu ve bakteri üretimi kıllar sayesinde en kolay olan koltuk altından gelir ve senin dediğin gibi eğer abdest bu kokuları engelleme maksatlı olsaydı koltuk altımız da abdest uzuvları arasında yer alırdı.
yada Kuranı elinle tutarsın afedersin ama ozaman matbaa yoktu elindekini kıymetini bilicen kuran olsun başka birşey olsun.
İkinci sorum şu: Abdest almadan kur'an'a dokunulmaması gerektiği nerde yazar? (Vakıa'da) bu ayet indiğinde elle tutulabilecek bir mushaf var mıydı? Yok idiyse bu ayetin manası farklı olabilir mi?
O kanayan yeri eline temizlersinki buda otomatikman elinin kirlenmesine çıkar. yok sen kanayan yerinide o uzvunla temizliyosan Allah sana Çoook ayrıcalıklı bir uzuvlar zinciri vermiş :P
Anlatamıyorum ki. Kanayan yerini temizlemeni sana kim söylüyor. niye temizliyorsun? Kur'an öyle bir emir vermemiş. Yahut kanamak değil de yellenmek şeklinde değiştirelim örneği. Yellenince niye elini, yüzünü, kulağının, burnunun içini yıkıyorsun. Gaz çıkış yeriyle alakasız yerleri temizlemenin TEMİZLİK AÇISINDAN anlamı nedir?

Yakın gerçek
12-07-2008, 21:33
K.C Ayetleri okurken..Abdestli olun çünkü bunlar yüce Kitap olan Levhi mahfuzdandır. Okitapki yücelerin en yücesi.( denir tam ayeti söyleyemiyorum illaki istersen buluruz sorun değil. ...).tabi sizin zekanızla bu saman kağıdından esmer bir kitap olsa gerek sen alıcağın cvpları alıyorsun. laf kalabılığı olucak anlaman için 5 yaşında çocuğa yazar gibi yazıyorum. Böyle olmasa zaten kendin anlardım Bi yerin kanadığında zaten abdestin kaçar.Yellen yellenme hen beden hem ruh temizliği için abdest var.Bir ayeti okumak için bir Kitap laızm değil.Buda göreceli kimileri anlamak için okurken bilgi edinmek için okurken abdest gerekemz der.kimileri gerekir der. hem bilgi hem ibadet için okumak anlamında.Kuranı iyi incelrsen görüceksin yüce kitapdan bir patça bu kuranı okurken abdest alın diye.koltuk altlarındaki kılları kes gerçekten çok pis kokar Fransızmısın nesin top sakalmı bırakıcan kol altında.?

K.C.
12-07-2008, 21:54
K.C Ayetleri okurken..Abdestli olun çünkü bunlar yüce Kitap olan Levhi mahfuzdandır.
Yok öyle bir ayet. Nerenden uyduruyorsun. Ezberin bozulacak derken tam da bunu kastediyordum işte. Öyle bir ezber etmişsin ki yok olanlar sana var diye ezberletilmiş...
laf kalabılığı olucak anlaman için 5 yaşında çocuğa yazar gibi yazıyorum. Böyle olmasa zaten kendin anlardım
kendin anlardım ne demek onu anlayamadım. Kendin anlardın mı demek istiyorsun, yoksa kendim anlardım mı?
Bana 5 yaşındaki bir çocuğa yazar gibi yazma. Pedagoji eğitimi almadığımdan mıdır nedir, 5 yaş zekasına inmekte epeyce zorlanıyorum.

Bi yerin kanadığında zaten abdestin kaçar.Yellen yellenme hen beden hem ruh temizliği için abdest var.
Mantıklı düşün bakalım. Yeni bir örnek vereyim. Sırtındaki sivilceyi sıktın. Elin kirlendi, kur'an'dan değil, aklınla veya ailenden aldığın terbiyeyle elini yıkaman gerektiğini biliyorsun. Ama abdestin bozuldu. Sırtındaki sivilce yüzünden niye ayağını yıkıyorsun, bunun mantığı nedir? Ayağını yıkamak sivilcenin kirlettiği ruhu mu arındırıyor?
Kuranı iyi incelrsen görüceksin yüce kitapdan bir patça bu kuranı okurken abdest alın diye.
Ayeti göster diyorum. Vakı suresinde olduğunu da söyledim. O dönemde mushaf yoktu da dedim. Bu ayetin anlamı farklı olabilir mi de dedim. Sen hala okumadan yazıyor, anlamadan okuyorsun.
koltuk altlarındaki kılları kes gerçekten çok pis kokar Fransızmısın nesin top sakalmı bırakıcan kol altında.?
Vay canına, bunu sana Allah mı söyledi kendin mi buldun pis koktuğunu? :D

K.C.
12-07-2008, 22:14

Adam, toz-toprak (içinde eve-camiye) gelecek. Kur'an'ı, seccadeyi elleyecek.
(Yıkanmayıp temizlenmeyince) 10 gün sonra (giysileri) hepsi leş gibi kokan siyah (kapkara) şeyler olmuş (olacak). Basitleşmeyin, uyanın artık. (Anlayın artık)

Doğru. Temizlik imandandır. :)

Tercüme için teşekkür ederim Pente. :)
Parantez içi ifadelerini görünce kur'an'ın görüntüsü geldi aklıma. Allah'ın anlatamadığını bizim ulema zevat parantez içi açıklamalarla aydınlığa kavuşturmaya çalışmış. Yoksa onlar da Allah'ın anlatımında bir acziyet olduğu fikrindeler mi? :)

Yakın gerçek
12-07-2008, 22:15
Ona yanlız temizlenenler dokunur sana ne anlatmak istiyor ? Abdest ibadedte hazırlıktır. Manen ve madden ki bunu sende bilirsin ayetlerde bir hinlik aramak için 20 kere bakmışsındır.Yani bazı şeyler yazıp bu niye bu niye böyle demekte bir şey değil.Namazı ne zaman nasıl klıcağın söylenmiş yada abdest alman.Şu şu durumlarda bozulur. denmiş. bunda ne alaka bu ne alaka demek bana saçma geliyor. bumu seni dinden çıkaran osurdum yeniden abdest almak zor geldi dinden çıkayım ? anlayamıyorumki. kendin anlardım ne demek onu anlayamadım. Kendin anlardın mı demek istiyorsun, yoksa kendim anlardım mı?) Kendin Anlardın . güzel kardeşim düzeltmeler için tşk dedimya hızlı yazıyorum çok dikkat edemiyorum.. Vakia dan başka bir yerde daha geçiyor araştırıcam linklicem kardeş.Hem bazı şeyleri unutmam ezberden değil ezberlesem unutmam biraz daha sık okumam kerekicekde beni bozucak bir şey yazmadım daha.Burda genel bir manada lefhi mahfuzdan bahsetmiş olablir.ki kuranda onun bir parçası araplara verilen öğütler vs bunların dışında tabiki temel / ve ilimsel açıdan.yada hepsi o kitapı çok ayrıntılı anlatmıyor herşeyin içinde olduğu falan gibi ifadeler. var ama Evrende olucak herşeyin orda zaten kayıtlı olacağı depremler / felaketler / süper novalar vs vs bunalrdan bahsetmiş.Süper nova geçmiyor o benim eklemem depremler / felaketler o zamanki insanların anlayacağı dilden bir takım açıklamalar. De sorun şu siz Alaycısınız yok Allahmı söyletti bumu söyletti.genel olarak bir kibir ve saygısızlık içindesinizki bazen bizim uslübumuzun bozulması bundandır.Bir hışımla sinirle yazdıklarımızı rahatsız ediyor incitiyorsa kusura bakmayın sevgi saygı karşılıklı

K.C.
12-07-2008, 22:42
Ona yanlız temizlenenler dokunur sana ne anlatmak istiyor ?
Yahu ben de bunu diyorum işte. Kur'an'ın bu ayeti inerken ortada kur'an mı vardı. Bir araya getirilmiş bir kitap mı vardı? O'na dediği nedir bu ayetin?

De sorun şu siz Alaycısınız yok Allahmı söyletti bumu söyletti.genel olarak bir kibir ve saygısızlık içindesinizki bazen bizim uslübumuzun bozulması bundandır.Bir hışımla sinirle yazdıklarımızı rahatsız ediyor incitiyorsa kusura bakmayın sevgi saygı karşılıklı
Sen benim için neler dedin de ben duymazdan geldim önce onlara bak, sonra üslubumu sorgula.

not:Abdestin kirlenen yerlerimizi temizlik amaçlı olmadığını nihayet kabul ettin sanırım.

metalheart
12-07-2008, 22:48
K.C.
allah kolaylık versin :)

K.C.
12-07-2008, 23:16
K.C.
allah kolaylık versin
:D
Vermese de olur, ben vazgeçtim, oynamıyom ;)

gozeneli
12-07-2008, 23:16
Sayın Aspendos,

Konunun başlıgı kısaca ''bilinenlerle Tanrı'yı ispat edin''. Siz Ateistler için, yanlış anlamadıysam, hep aynı kalıp gibi sözler söylüyorsunuz diyorsunuz.

Ne yazık ki yanılıyorsunuz, Ateistlerin kalıplaşmış ezberlenecek kitabı yok.

Yine konunun başlıgına dönelim, sizi yine yanlış anlamadıysam, Kuran'la Tanrı'nın varlıgını ispatlamak istiyorsunuz.

Sonrada bizim bu kafamızla hiç bir şey anlamadıgımızı söylüyorsunuz.

Öncede sordum yine sorayım siz inancınızı Kuran'amı dayıyorsunuz?

Kadının miras hakkı erkek kardeşine göre az olan, kadının şahitligi erkekle eş olmayan, hani liste çok olacak, bu konumuz degil.

Kusura bakmayın ama, sizde belki aynı duygular içindesiniz, sizinle tartışmak deveye hendek atlatmak gibi.

Bir yerde birbirimize bir şeyleri anlatamıyoruz.

Ama ben diyorum ki ben sizin yazdıklarınızı açık kafayla okuyorum Ne yazık ki siz o açık kafayla okuyamazsınız o zaman içinize şüphe düşmüş olur o da günah degil mi?

O güzelim huriler yada nurileri eger seçeneginiz ise :) gider. Aman hiç şüphe etmeyin ,acaba demeyin. Belki bunları İblis'in kendisi yazıyor size. Aman direnin, bir Allah lailaha illah deyin, sakın Tanrı'da demeyin.

Sonra bize (ateistlere) acıyın.

Acı şey ben size acımıyorum, ben bizi böyle dinmiş, imanmış gibi şeylerle ugraştıran kafalara yada kafasızlıklara kızıyorum.

Ama siz yine acaba demeyin, siz yine bunlar ne diyor demeyin siz ben bu zavallıları nasıl kurtarırım diyin, siz ben sapıkları şeytanın pençesinden nasıl kurtarırım diyin.

Belli olmaz Muhammed'in yanıda yer verirler cennette.

Yakın gerçek
13-07-2008, 07:04
Yahu ben de bunu diyorum işte. Kur'an'ın bu ayeti inerken ortada kur'an mı vardı. Bir araya getirilmiş bir kitap mı vardı? O'na dediği nedir bu ayetin?

Sen benim için neler dedin de ben duymazdan geldim önce onlara bak, sonra üslubumu sorgula.

not:Abdestin kirlenen yerlerimizi temizlik amaçlı olmadığını nihayet kabul ettin sanırım.

Arkadaşım Kuran lev-hi mahfuzdan bir parça değilmi ana fikir olarak..Allahı anlattığı / gücünü vs arapların miras hakkı yok şu bu içindemi bilmem o kitapın tam içeriğini bilsem burda olmam :P orda Levhi mahfuzun bir kitap olduğundan bahseder.O dediği Kitap o.Temizlenin diyor kuranda onun parçası olduğuna göre aynı şartların olması lazım değilmidir.Kuran inerkende ceylan derilerine / deve kemiklerine / ve aklına yazanlarda vardı. değilmi? levhi mahfuzun yüceliğinden bahsetmek için temizlenin çünkü bu kuranda onadan bir parça değilmidir.ki herşey onun içinde olduğuna göre öyle.

Abdest kimse sadece beden temizliği diyemez dememiştirde. Beden ve ruh sağlığı denir. de ama ozamanki ortamda belli orda biraz daha Beden temizliği ön plana çıkmış olabilir.Biz bilemeyiz.böyle yerlerede takılmak pek doğru değil.okadar ayet yazmış kurnak azkıll dedğiniz muhammed böyle basit bir çelişkiye niye düşürsün insanları ? elinizi yıkayın yeter derdi bu çelişkiler çıkmazdı dimi güzel arkadaşım ?Kurnaz muhammed sizin tasfirnizle kolayına kaçamazmıydı neden zorlasın kendini.

ozamanlar çalışanda iş görende erkekdi mirastan biraz fazla alması bana çok garip gelmiyorki ozaman çalışan kadın hatırlamıyorum araplarda ...Da sana erkek kızdan 2 kat fazla alırcak yoksa Cehennem Böö diyen varmı ? böyle sistemsi öğüt verdiği yerde bunları yaparsanız iyi olur şüphesizki Allah doğrsunu bilir. Yani istersen sen kızına 2 kat fazla ver cehennem yok rahat ol. Amma taktınız bu cehenneme ateşmi çekiyor canınız.Sıla hasretimi duyuyon oraya( işin şakası ).Ben inandım / inanmadım demekte boş kalbindekini bilemeyiz akıl bazen öyle desede kalb belli olmuyor.Sen inandınmı inanmaıdnmı o gün görecez.

Bazı ayetler sana kesin emir vermiyor yani onlara takılıpta şu böyle şu şöyle demeyin ozaman öyle paylaşım makbuldu şimdi Eşitki buna karşı çıkan bir ayet yok.. yani görüyorsunki şüphesizki Allah doğru olanı bilir.1400 sene gargaşa olmadan sistem geldi isteyende eşitde veriri / kızada fazla verir kime verirse verir isterse bana gelsin bağışlasın malları Pehh.

aspendos
13-07-2008, 19:16
Sayın Aspendos,

Konunun başlıgı kısaca ''bilinenlerle Tanrı'yı ispat edin''. Siz Ateistler için, yanlış anlamadıysam, hep aynı kalıp gibi sözler söylüyorsunuz diyorsunuz.

Ne yazık ki yanılıyorsunuz, Ateistlerin kalıplaşmış ezberlenecek kitabı yok.

Yine konunun başlıgına dönelim, sizi yine yanlış anlamadıysam, Kuran'la Tanrı'nın varlıgını ispatlamak istiyorsunuz.

Sonrada bizim bu kafamızla hiç bir şey anlamadıgımızı söylüyorsunuz.

Öncede sordum yine sorayım siz inancınızı Kuran'amı dayıyorsunuz?

Kadının miras hakkı erkek kardeşine göre az olan, kadının şahitligi erkekle eş olmayan, hani liste çok olacak, bu konumuz degil.

Kusura bakmayın ama, sizde belki aynı duygular içindesiniz, sizinle tartışmak deveye hendek atlatmak gibi.

Bir yerde birbirimize bir şeyleri anlatamıyoruz.

Ama ben diyorum ki ben sizin yazdıklarınızı açık kafayla okuyorum Ne yazık ki siz o açık kafayla okuyamazsınız o zaman içinize şüphe düşmüş olur o da günah degil mi?

O güzelim huriler yada nurileri eger seçeneginiz ise :) gider. Aman hiç şüphe etmeyin ,acaba demeyin. Belki bunları İblis'in kendisi yazıyor size. Aman direnin, bir Allah lailaha illah deyin, sakın Tanrı'da demeyin.

Sonra bize (ateistlere) acıyın.

Acı şey ben size acımıyorum, ben bizi böyle dinmiş, imanmış gibi şeylerle ugraştıran kafalara yada kafasızlıklara kızıyorum.

Ama siz yine acaba demeyin, siz yine bunlar ne diyor demeyin siz ben bu zavallıları nasıl kurtarırım diyin, siz ben sapıkları şeytanın pençesinden nasıl kurtarırım diyin.

Belli olmaz Muhammed'in yanıda yer verirler cennette.

MÜLK SURESİ :

6. Rablerini inkar edenler için cehennem azabı vardır. Ne kötü varılacak yerdir orası!

7. Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı korkunç uğultuyu işitirler.

8. Neredeyse cehennem öfkeden çatlayacaktır! Oraya her bir topluluk atıldıkça oranın bekçileri onlara, “Size bir uyarıcı gelmemiş miydi?” diye sorarlar.

9. Onlar da şöyle derler: “Evet, bize bir uyarıcı gelmişti. Fakat biz onu yalanlamış ve ‘Allah hiçbir şey indirmemiştir. Siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz’ demiştik.”

10. Yine şöyle derler: “Eğer kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şu alevli ateştekilerden olmazdık.”

11. İşte böylece günahlarını itiraf ederler. Artık alevli ateştekiler Allah’ın rahmetinden uzak olsun!

12. Görmedikleri halde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.

DERİZ YA EZELİ BİLGİSİ DAHİLİNDE HERŞEY .

Bu ayeti aklı başında bir insan okuduğu zaman ne kadar ziyanda olduğunu anlar , ama ateist için bu durum hikaye .

kalpleri mühürlü boşuna dememiş allah ..

Levent Ak
13-07-2008, 19:35
Abdest beden temizliğidir...
Güzeeel...
Peki camilerdeki ayak kokusu nereden geliyor o zaman.
Herkes ayaklarını yıkayıp girmiyor mu içeri? Yıkıyor...

Cevap: Çünki ayaklarını yıkadıktan sonra bir haftadır giydiğin çorapları tekrar ayağına geçirisen ortalık kokar.
Tabi Muhammed zamanında çorap yotu herhalde. onun içinde ayet olmadığı için beş vakit ayaklarını yıka, üstüne giy kokulu çoraplarını pislik ve koku devam etsin.

Ama tabi müslüman için bu önemli değil. Ne diyo... namazdan önce ayaklarını yıkıycaksın diyo onlarda yıkıyo. tama iş bitmiştir emir yerine getirildi. ortalık ayak kokusundan geçilmese de kimse bir şey demez.

Demekki o zamanlar; abdestten sonra camiye kadar amuda kalkıp gidin deseydi şu andaki manzarayı düşünemiyorum...

K.C.
13-07-2008, 21:50
Bu ayeti aklı başında bir insan okuduğu zaman ne kadar ziyanda olduğunu anlar , ama ateist için bu durum hikaye .
bunu okuyan her aklı başında insan ne kadar ziyanda olduğunu anlamaz. Bunu dediğiniz gibi anlamak için önce iman etmek gerekir. İman etmemiş olanları kor-ku-ta-maz-sı-nızzz..

kalpleri mühürlü boşuna dememiş allah ..
Nasıl mühürlenmeyelim ki,
Ortada delil diye neyiniz var?
1-Kur'an
2-Muhammed.
Kur'an Muhammed'e, Muhammed kur'an'a şahitlik ediyor.

Muhammed bu devirde yaşamış olsa kalbi mühürlülerin sayısı astronomik olurdu.

aspendos
13-07-2008, 22:37
bunu okuyan her aklı başında insan ne kadar ziyanda olduğunu anlamaz. Bunu dediğiniz gibi anlamak için önce iman etmek gerekir. İman etmemiş olanları kor-ku-ta-maz-sı-nızzz..

Nasıl mühürlenmeyelim ki,
Ortada delil diye neyiniz var?
1-Kur'an
2-Muhammed.
Kur'an Muhammed'e, Muhammed kur'an'a şahitlik ediyor.

Muhammed bu devirde yaşamış olsa kalbi mühürlülerin sayısı astronomik olurdu.

delil sizlersiniz daha hangi delili arıyorsun .

kuranı kerimi anlamamaları kalplerinin mühürlü oluşundan der ayet ..

herzaman derim , kuranı kerimdeki müteşabih ayetlerin peşine düşer çelişki ararlar ve bu da allahın ispatı net ve çok açık açıklıyor onlar anlamaz lar diyor .

işte kuranı kerimde biz çelişki bulamıyoruz ama ateizm sürekli çelişki var deyip duruyor .

ve daha sonra takılan pilak gibi karşınıza geliyor .

madem iddaanızda samimisiniz benzeri bir kitap getirin ve sonra bütün şahitlerinizi çağrın bakalım sizlere cevap verebileceklermi .

bunları cenabı allah kuranı keriminde net ve gözünze sokarak ispat olarak sunuyor hodri meydan diyor ..

nerede ateizmin ileri gelenleri alimleri ?

gene lafı dönüp dolaştırıp başka yönlere çekmeye çalışmak olucak icraat yok .

böyle bir kitap yazacak ilmi yok ateizmin ve kimsenin de olamaz ..

qw19
13-07-2008, 23:20
Aspendos yettin arttın artık, bütün islam alemini topla bir tane uzay mekiği yapabilen varmı.

Geç onu, bir tane araba yapabileni varmı, onuda geç bir ram yapanı varmı ne laf anlamaz adamsın.

alaattin
13-07-2008, 23:36
delil sizlersiniz daha hangi delili arıyorsun . aspendos yazdı

herhalde valığımız delil diyorsun valığımız .hasan mezacıyı iskender hocayı devit koreji budayı isayi musayı muhammedi hiç kimseyi peygamber yapmaz.

hysteria
14-07-2008, 00:17
'kuranı kerimi anlamamaları kalplerinin mühürlü oluşundan der ayet ..'
gene geldik ayni konuya, muhru koyan allah cezayi kesen allah, bu nasil adalet? muhru koy bide yuzsuzce irade verdim ne yapacaksan biliyorum de!,

"herzaman derim , kuranı kerimdeki müteşabih ayetlerin peşine düşer çelişki ararlar ve bu da allahın ispatı net ve çok açık açıklıyor onlar anlamaz lar diyor ."

bu mutesabih ayetlerde bin 400 yilin en iyi kivirmasi bence, mutesabihmis hadi ordan, hangileri mutesabihse atin o zaman kurandan da inanmayan kalmasin, bi deneyin bakalim nasil linc ediliyosunuz, o mutesabih dedigin ayetler senin mezhebine gore mutesabih, baskalarina gore baska ayetler, buyur burdan yak,

birde ateistler pistir muslumanlar temizdir diyorsunuz, abdesti aldim, kicimda bir karis bokla (yada elim ayagim dirsegime kadar ellerim, kulaklarimin arkasi kafam saclarim vsvs) disinda her yerimi bok goturuyo, ama muslumanliga gore temiz statusundeyim, her gun yikanan ama namaz kilmadan hemen once yellenmis adam ise pis, sizde abdesti temizlik konusunda kriter olarak aliyorsunuz, bu durumda size degil sizi muhattap alipda tartisan insanlara gulmek lazim:D

gozeneli
14-07-2008, 00:28
Sayın Aspendos,
Siz o cahannem korkusundan sakın Tanrınızı inkar etmeyin. Kulagınız söylediklerinizi duyuyor mu?

Kendi aramızdayız, korkma Tanrı'ya söylemem hiç birazcıkta olsa acaba Tanrı var mı dediginiz oldu mu?

Hiç mi olmadı, sevdiginiz biri ölünce, yeryüzündeki haksızlıkları görünce, depremde ölen zavallı suçsuz çocukların resmini görünce, bazı küçücük yavruların akla mantıga gelmeyen hastalıklardan öldügünü duyunca,.........

Hiç mi acaba demediniz?????

Hiç mi Kuran'ı okurken ya bu biraz mantıksız oluyor demediniz?

Kısaca siz hiç mi aklınızı kullanmadınız?

Cahannem palavrası sizi o kadar mı korkutuyor?

Neymiş, Cahennemde şu sorulacakmış bu sorulacakmış, bunlar oldudamı biliniyor? Daha gelecekte olacaksa o çok korktugunuz Tanrı kimin ne yapacagını biliyor o halde bu dünyanın ne anlamı var?

Sayın Aspendos Lütfen düşünün, acaba deyin eger inandıklarınız dogru ise yine onlara dönersiniz ama ayıp oluyor birazda bizi anlamaya çalışın.
Bakalım ne olacak.

K.C.
14-07-2008, 01:00
herzaman derim , kuranı kerimdeki müteşabih ayetlerin peşine düşer çelişki ararlar ve bu da allahın ispatı net ve çok açık açıklıyor onlar anlamaz lar diyor .
Müteşabih ayetlerin anlamını sadece Allah bilirmiş. Böyle ayet de var. Hem de "bu apaçık kitaptır, anlayasınız diye onu apaçık Arapça indirdik" diyen ayetle aynı kitapta ve aynı yerden inme bu ayette.

Madem anlamını sadece Allah bilecek, anlayalım diye inen bir kitapta böyle ayetlerin ne işi var diye düşündüğünüz oldu mu hiç?

dipler dibi not: müteşabihin mevcudiyeti bile çelişki.

alaattin
14-07-2008, 10:50
bir kağıda tanrı var diye yazınca tanrının varlığı ispatlanmış oluyor tanrı gerçekten olsaydı böyle saçmalıklara gülerdi

Yakın gerçek
14-07-2008, 12:24
Abdest beden temizliğidir...
Güzeeel...
Peki camilerdeki ayak kokusu nereden geliyor o zaman.
Herkes ayaklarını yıkayıp girmiyor mu içeri? Yıkıyor...

Cevap: Çünki ayaklarını yıkadıktan sonra bir haftadır giydiğin çorapları tekrar ayağına geçirisen ortalık kokar.
Tabi Muhammed zamanında çorap yotu herhalde. onun içinde ayet olmadığı için beş vakit ayaklarını yıka, üstüne giy kokulu çoraplarını pislik ve koku devam etsin.

Ama tabi müslüman için bu önemli değil. Ne diyo... namazdan önce ayaklarını yıkıycaksın diyo onlarda yıkıyo. tama iş bitmiştir emir yerine getirildi. ortalık ayak kokusundan geçilmese de kimse bir şey demez.

Demekki o zamanlar; abdestten sonra camiye kadar amuda kalkıp gidin deseydi şu andaki manzarayı düşünemiyorum...

Bunu sana Kuranmı diyor Ayağını yıka sonra boka bas o kokuyla gel ?

temizlen demekten ayak yıkayıp sonra leş kokar bir vaziyette camiye gitmekse bunda Kuranmı haksız yoksa onu yapan dangalakmı ??

Yakın gerçek
14-07-2008, 12:37
Ya bide sürekli Cehenemden neden korkuyorsunuz diye saçma bir yazı yazıyorsun ! gözeneli bende diyorumki ben nedne korkayım? kime ne zararım olmuş / ne çalmışım / kimi oldürmüşüm nedir korkmamı sağlayan şey ? üstünede allah inanıyorum. işlediğim Ufak günahlardanmı korkacam? Güzel bir hatun geçer ben bakarım ? buda beni cehennemlik mi yapar ? Ben o bayan geçerken yada her neyse güzel olduğu için bakıyorum.Aulan buna ne vururum / Uf uf neler yaparım demediğim yada / bu karı böyle açılmış kesin Bilmem nedir buna ne vururum demeden ? baktığın içinmi yanacam. Ben bunlar içim rabbimin beni yakmayacağını biliyorum.bir sürü ayet var kadınlara bakmak konusunda ama nasıl baktığına bağlı. Onu sen düşünüp sen açıcan. KAdınlardan girdim dahada genişletiriz. Eskiden ( Prezarfetif yoktU ) acaba zina birlikte olduğundanmı günah yoksa arkanda başı boş babasız / aile içinde yetişmeden büyüyecek günümüzün tinercileri vs svs bir Bozuncu yetişeceği içinmi ( yada birlikte olduğunuzu görüp o kadın hakkında Dedikodu çıkacağı içinmi , yada onla bunla yatarak Bulaşıcak hastalıklar ve masum ailene karına bulaşacağı içinmi ). bu zina / Yada kadına bakma konusunu ayrıntılı düşünmek laızm. Demem oki Ben neden korkayım cehennemden Cennetin okadar güzel tasfiri varken.VArsın cehennemlikler korksun. VArsa günahım yine allah bilir.

Yakın gerçek
14-07-2008, 12:43
K.C herşeyi tam anlatmak istese sizinde beklediğniz gibi bir melek gelir yada kendi anlatırdı. Bazı şeyleri ben bilirim demesi normal ? Arapçasını bile anlayamayan bir Arabın geri kalmışlığı saflığı beni değil kendini ilgilendirir.Kuran düşünenlerin kitabıdır beynini kullanmayanlar işte sizin bize verdiğiniz örneklerdeki kendini müslüman sananlardır.Her ayet tam açık olmyacakki birazda kendin tart aksi taktirde : Alın kitap dahada düşünmeyin bu budur bu budur robot gibi Allaha inanın gibi birşey çıkardı ki buda atesitlere yada diğer inanmayanların ekmeğine yağ sürerdi. Gözeneli senin tanrıya inanaman için herşey miss olucak baban 200 yıl yaşıcak / çocuklar ölmeyecek . vs vs yani rahatlık olucak(bide üstüne üstlük varlığını sana kanıtlıcak ).O rahatlıkta herkez allaha inanır önemli olan senden o yakının gittiği zaman bile ona şükredip herşeyin hayırlsını sen bilirsin demektir..Budur işte yok cacnım acı niye var şu niye ölüyor. Burası sizin inanmadığınız cennet değil burası Dünya bunlar olucak. seninde imanın ortaya çıkıcak Kara gün dostumu / yoksa iyi gün dostu ( yalancı dostmu )..Her gecnin ardından güneş doğar her sıkıntıda geçer yok bu böyle olmaz şu şöyle bunlar garip kaçıyor.

hysteria
14-07-2008, 13:00
zaten bır tane musluman gormedım ben yanacam dıyen.... herkes cennetlık

Yakın gerçek
14-07-2008, 13:05
Baba sana göre sende yanmayacan kimse kendine yakıştıramaz.Günahım varsa allah bilir ben bilmiyorum diyorum allah aşıkına nereye çekiyorsun :SS

Ondan diyorumya kimse bana ben şuyum ben buyum demesin ölünce görücez kimin ne olduğunu bi bakarsın sen bende bile fazla inanmışsın haberin yok . sizin tabirle ben orda mangal olurum..

aspendos
14-07-2008, 14:44
Aspendos yettin arttın artık, bütün islam alemini topla bir tane uzay mekiği yapabilen varmı.

Geç onu, bir tane araba yapabileni varmı, onuda geç bir ram yapanı varmı ne laf anlamaz adamsın.

VGM sen bugüne kadar uzay mekiği yapabildin mi ?

birtane araba yapabildinmi ?

ram sen yaptın mı ?

madem öyle benim hz muhammedim miraca çıkdı hangi ateist bilim adamı buna akıl erdirebiliyor ?

lafa gelince bu bir masal hikaye böyle bir miraç hadisesi yok derler .

ama ispatları gayet net açık ...

neyse sizler uzay mekiği araba vs.. yapmaya devam edin ben ibadetimle meşgul olayım beni kurtaracak dünyalık değil beni kurtarıcak olan ahıretlik olaylar ...

qw19
14-07-2008, 15:00
Muhammed'in miraca çıktığını Muhammed'den başka gören mi var. Sana göre her şey gerçek, Aspendos sence Zeus'la, Hera neden gerçek, hatta kızılderililer, Afrika kabileleri bile senden daha mantıklı şeylere inanıyorlar, seni tanıdıktan sonra anladımki İslamiyet'in ilk şartı yalanda ve aptallıkta ısrarcı olmak.

Selamlar.

Anyon€
14-07-2008, 18:46
Allah mekandan ve zamandan münezzehtir. (Bkz: Esma-ül Hüsna) Tabi siz Allah'ın 99 isminin, Sümer medeniyetinin yanlış hatırlamıyorsam 60 tanrısından esinlenerek islama uyarlanmış olduğunu düşünüyorsunuz. İzafiyet teorisi ile cevap vermek daha uygun olur heralde. Zaman benim gibi, sizin gibi fani yaratıklar için geçerli olan bir kavram, aynı durum yaratılış için de geçerli! O'nun öncesi ve sonrası yoktur; doğmamıştır, doğurulmamıştır.

Başlangıcı ve sonrası yoktur.

Mesela ben, Aheste zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah'ın,99 isimle kalıba sokulduğunu,sınırlandığını düşünüyorum.

Şu kısmıda idrak edemiyorum;nasıl oluyor da zaman ve mekan dışı Allah,zamanın olmadığı zamanda,zaman dahilinde dünyayı yaratıyor.

aspendos
14-07-2008, 19:21
Muhammed'in miraca çıktığını Muhammed'den başka gören mi var. Sana göre her şey gerçek, Aspendos sence Zeus'la, Hera neden gerçek, hatta kızılderililer, Afrika kabileleri bile senden daha mantıklı şeylere inanıyorlar, seni tanıdıktan sonra anladımki İslamiyet'in ilk şartı yalanda ve aptallıkta ısrarcı olmak.

Selamlar.

Aynen VgM ,

Ben de bu turan dursun sitesini bildim bileli fitne riyakar fesatcı kinci ve yalancılar ile dolu hayatlarına bu şekilde yön vermiş kendilerini çok akıllı sanan zavallı insanlar gurubu.

işte sizlerin bu sitede dışarıdan gelip ziyaret eden insanlar gülmekden ateistler ile dalga geçiyorlar .

nedense turan dursun katılımcıları git gide azalıyor bunun sebebi ne acaba ?

ateizm çöküşde mi yoksa .

sen kendini kandırmakdan hiçbir şeye sahip değilsin ..

sanal alemde kal ve kendini böylece avut .

ozgur_beyin
14-07-2008, 21:53
işte sizlerin bu sitede dışarıdan gelip ziyaret eden insanlar gülmekden ateistler ile dalga geçiyorlar .

nedense turan dursun katılımcıları git gide azalıyor bunun sebebi ne acaba ?

ateizm çöküşde mi yoksa . ASPENDOS

GÜLEMK İÇİNSEBEPNE aspendos palvralara inanmamızmı?? bunlara inansak dünya suljh sukünmü hakim olacak tüm dünyada birtek gayrı müslim ferdi-vahit kalmasa savaşlar sona erip dünya açlıktan kıtlıktanmı kurtulacak ne değişecek
dün veyabugünfilistinde hastanelrde210 kişi ilaçsızlıktan öldü bin kişide ölmeye aday nerdemüslümanlarnerde erdem nerde allah korkusu . buallahtaallahkorkusu araplardayokmu?
güleceksen bu hödüklüğe gül tümmüslümanlar olarak gülün islam dünyası bir ay petrol vermese israile ,israil secdeyekapanır aspendos burda reklam kuşağı döndürmek kolay
ama gerçekler biryerlere sığmayacak kadarkavi ve sert.
turan dursuna katılım azalmıyor tersine artıyor çünkü dünya genelinde inaçnlı insanlar azalıyorbunun farkına var
aetizm çökmez çökmesi mümkün deği çümkü insanların beyin aktiviteleri gelişiyor,
senin gibi miracaşakkı-sadre ,şakkı kamere inanlar azalıyor.
güye bu ülkenin yüzde doksan dokuzu müslüman ama hiç birmüslüan tivi prime time'de
rating birincisi olmuyor neden?
çünkü insanlar böyle zırvaları seyretmiyor
bu necip mülümanlarda handenin poposuyaibrahimin pipisine ilgiduyup seyrediyor
senhangisini seyrediyorsun
hilal , mi berat mı dostmukanla7mi yokda saman yolunumu seyrediyorsun elini vicdanına koy doğrusunu söyle
yoksa cuma güneri kabeden naklen verilen cumanamxznımı seyrediyorsun vahhabi hocaların kıldırdığı kutsal yevmil cuma salatınımı yyoksa sılayımı mılayımı neyi seyrediyosun?
nerde bu müslümanlar aspendos sence
bodrumdamı çeşmedemi ?nerde bumüslümanmillet mankenin kukusuyle şarkcını pipisyile yatıp kalkıyor
sende gelmişsin burda acemi hatip gibi bize müslümanlığı yeni bir ambalajhazırlayıp
satmaya açlışıyorsun şuna inanki şuanmuhammedeönüme gels einanırsamallah belamı versin:)
anasına babasına bilecenneti çok gören birpeygember beni zerrekadarikna edemez
yinsenin gibi bir sürü aklı evveli paeşinetakar ama vben takılmam.
eyy aspendos ben kendikendinmekafir olmadım beni islamın kendisi kafir yaptı bir günah varsa onundur. gerisi lafı güzaf

Yakın gerçek
14-07-2008, 22:25
Özgür dayanamadı şahlandı. kardeşim biz Mükemmelmiyiz ( insan olarak diyorum )Mükemmelik Allah mahsus. yani demem oki bu örnekleri sürekli veriyoruz. Her okula giden süper öğrenci olup alim doktormmu oluyor.? her hacca giden gerçekten hacımı oluyor ? sen bunlara ever dersen her sakallıda senin deden oluyor. Yani biz müsümanız diyoruz ama Mükemmelizmi diyoruz. ? yada biz herşeyi yaptık HAcı / mollla olduk size yol gösteriyoruzmu diyoruz ? kim mükemmel ?Yani yok müslümanlar böylemi şöylemi.Biz kötüysek bunda kitabın/ dinin suçu ne sürekli güzel şeyleri anlatmış örneklemiş.Baba sağlıklı bir adamsan bir hatuna bakmıyorsan sende sorun olur ( gaymıyız biz ) güzele illa bakıcaz.da her baktığımı gözlerimle yemek zorundada değilim yada ayak üstü hemen aklımdan porno fimde canlandırmak zorunda değilim... Tabiki yapmamak lazım ama yapıyoruz bazı teres şeyler.İslam saygı sevgi hoş görüyüde bize öğüt verir ama ben sinirime hakim olamam küfürde ederim adamda döverim baba bunda kitapın suçu ne. Günah benin terslik. benim Varsa günahım Allahım affetsnki zaten oda bunu diyor.Ne yaparsanız yapın tevbe edin yeterki inkar ve şirk içinde ölmeyin gerisini bağışlayabilirm diyor.Bende buna inanıyorum ben güzel bir hatuna bakmakla yanmam benim dinim bu değil ben bunu biliyorum bundan inanıyorum...genişletelim başka bir yerde daha yazdım zina çok büyük günah diye geçer . düşünmek lazım neden ? Prezarvatif olmadğına göre % 85 bir çocuk çıkıcak orataya babsız aile ortamından yoksun fakir etc büyüeyn bir çocuktan ne tür pislikler çıkar sen düşün.yaba bir bayanla birlikte ol biri anlasın fark etsin bu bayan hakkına çıkan laflar / bakış açısımı günah.. Yoksa zina sonucu aldğın hastalığı evdeki masul ailenemi bulaştırmak günah. Ah bu günah bu günah bunları bide genişleterek düşün nedne günah. israile bir ay petrol verme bombalar patlasın kafanda . adamlar çok güzel silahlar yapıoyor.Türkiyede bunları alıyor.bence ondan göz yumuyorlar bazı şeylere.Çıkar ilişkisi zaten devletin dini olmaz devlete faydalı olan neyse o olur. bende filistinde olanlara huzurla bakamıyorum.yada 1993de bosnada köpek gibi katledilen 12-19 yaşındaki fidanlara.HErşey çok toz pempe değil.keşke birşey yapabilsek.Düzene / yaratana küfretmekle birşey olmuyor varsa çözümünüz.Kol kola omuz omuza yapalım gerişi boş lakırdı olur.

aydoe
14-07-2008, 22:38
Yakın gerçek kardeşim,
Allah rızası için sen yazma ben tevbe edeceğim.
Dindar insanı müslümanı dininden çıkarırsın sen.
Kendine göre bir islam inancın var ve aslolanın Allah'a iman etmek ve şirk koşmamak olduğunu diğer günahların veya kabahatlerin affolunabileceğini söylüyorsun,anladığım budur.
Ve bizim de tevbe etmemizi istiyorsun,sen yazma bir süre ben biraz düşüneyim.
Senin yazdıklarından çok etkilendim,ne güzel hep doğruları anlatan bir kitabımız varmış , Kuran'ı okumamış bu sitedekiler,okusalar anlayacaklar zaten ve senin anlatmana ihtiyaç kalmayacak.
Ben Kuran okumaya başladım,okudukça gönül gözüm açılıyor,kalbimin mühürü çözülüyor.
Sen rahat ol ,yakında hepimiz hidayete ereceğiz sayende.
Ey site ahalisi,lütfen Kuran'ı okuyunuz,okumadan alim olunmaz,kafir olunur.
Bakın Yakın gerçek arkadaşımız örnek olsun sizlere.
Selam ve dua ile

ozgur_beyin
14-07-2008, 22:50
yakın grçekyazdıklarımın ''şaha kalkmakla'2ne alaksı var anlamdım.
güzelkardeşim dininizi öve öve bitiremiyorsunu iş sarpa sardımı anında ricat .olmaz
söylediklerinizin ardında adam gibi duracaksınız .tyok islam şöyledir böyledir diye
gerksizpropagandayapmayacaksınız ozaman
adını hiç duydunmu bilmem BEYDABA diye bir adam var fabl yazrıdırve isanın çağdaşıdır
kitasavbının adıda kelile fve dimnedir onunkitavında kötü birşey yoktur.
insanlara fabl'larlanasihat verir demekki bu işler nasihatla olmuyor olmuyorsa
burada niye bize müslüamnlık vaazı veriyorsunu onu anlamadım.
hani islamda ''ilmiyle aeml etmek vardı'' öldümü öldüyse başı sağolsun filistindeki müslimciklerinde.
mehmet emin yurdakul şöyle demişişgsali görünce

BIRAK BENİ HAYKIRAYIM

Ben en hakîr bir insanı kardeş sayan bir rûhum;
Bende esîr yaratmayan bir Tanrı'ya îman var;
Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar;

Mazlumların intikamı olmak için doğmuşum.
Volkan söner, lâkin benim alevlerim eksilmez;
Bora geçer, lâkin benim köpüklerim kesilmez.

Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et;
Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet,
Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir;

Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir,
Bu zavallı sürü için ne merhamet, ne hukuk;
Yalnız bir sert bakışlı göz, yalnız ağır bir yumruk!..

Mehmet Emin YURDAKUL

sizne zaman haykıracaksınız basra (filistin)harabolduktan sonramı
sizin bizden gfarkınızne ozaman müslümaanolarak ha dinli ha dinsizkapı aynı değilmi?

Yakın gerçek
14-07-2008, 23:16
Yahu benim haykırmadığımı nerden biliyorsun ? ben napabilrim İmkan oldukça / bütçem yettikçe oraya giden yardımlara 50 _100 veriyorum. bundan başka ne yapablirim...Devletin başındakiler uyuyor. biz ne yapabiliriz. Baştakiler yakında bizi filistinden beter edicek ona ne yapabiliyoruz. leşke yapabilsem.benim elimden o yaptığım bütçemin yettiği ufak yardımdan başkası gelmez. Aydoe demek isteğim bu az efendi olun Alaycı olmayın / sevgi saygı karşılıklı sizde ozaman ona göre cvp alırsınız .. Siz basite indiğiniz ve Alaya aldığınız için azınlık ve doğru karşılanmayansınız. Az efendi ol Özgür gibi cvp verde adam sanalım. ona göre bizde uslübumuzu düzenleriz.

Yakın gerçek
14-07-2008, 23:20
Ben inanmıyorum / Öyle yada Böyle bu benim görüşüm de. tamam saygım sonsuz ama ben inanmam bakın onların inandığı bu / düzenbaz Muhammed yok şu yok bu .. Az efendi olun Dünya size saygı gösterir. Zaten azınlıksınız bide böyle yapıp antipati almayın üstünüze...

ilim / bilim tarih nerde bir yazı çıksa size destek akbaba gibi bekliyorusnuz Bakın bu böyleymiş / Allah yok / Muhammed düzenbaz bunları demek için Pusmuşsun İnanmıyorsan inanma bana ne ? ama Saygı duyucaksınki saygı göresin. Azınlık olan sensin ben değilim. Efendiliğnle örnek Olki seni takip edenler Çoğalsın..

amenofis
18-07-2008, 10:13
zaten azınlıkınız..azınlık olunca ılla ınanısımız dusuncelerımız yanlısmı olcak...

dunyada daha once cogunluk gunese ınanmıs aya ınanmıs cok tanrılı dınlere ınanmıs...yanı kıtle degısmıs...yanı sen kıtlesın dostum...kıtle dogruyamı ınamıs hep..mesela sen ısraılde dogsan yahudı almanyada dogsan hrısytyan olurdun..ama bız heryerde boyle olurduk....

heraklıtos ne demıs bak

EVRENSEL AKILDAN AZ PAY ALANLAR COKLUK COK PAY ALANLAR İSE AZINLIKTIR...AZ PAY ALANLAR AVAM KIT AKILLIDIR DIS GORUNUSLERE TAKILIR...

DEMIŞ....NEDE HAKLI

qw19
18-07-2008, 14:13
Ben inanmıyorum / Öyle yada Böyle bu benim görüşüm de. tamam saygım sonsuz ama ben inanmam bakın onların inandığı bu / düzenbaz Muhammed yok şu yok bu .. Az efendi olun Dünya size saygı gösterir. Zaten azınlıksınız bide böyle yapıp antipati almayın üstünüze...

ilim / bilim tarih nerde bir yazı çıksa size destek akbaba gibi bekliyorusnuz Bakın bu böyleymiş / Allah yok / Muhammed düzenbaz bunları demek için Pusmuşsun İnanmıyorsan inanma bana ne ? ama Saygı duyucaksınki saygı göresin. Azınlık olan sensin ben değilim. Efendiliğnle örnek Olki seni takip edenler Çoğalsın..

Senin efendilikten anladığın yalanlarına he hı denmesi, saygı doğruya gösterilir, yalana ve demogojiye değil. Sen tanrıya ve dine gösterdiğin itaati, saygı sanıyorsun yaptığın sadece yaranmaya çalışmak, yağcılık yapmak ve bunuda korkudan yapıyorsun. Kalkmış efendilikten bahsediyorsun. Çoğunlukla ilgili bir söz vardır, "milyarlarca sinek bok yiyor, o zaman sizde yiyin", daha kibarı sen sürünün bir parçasından başka bir şey değilsin çünkü eğer 5 milyar ateist olsa, o zamanda ateist olup, inananlara dönüp, bak çoğunluk ateist diyebilecek tiynette birisin.

Kaldı ki kimsenin saygı ve sevgisini kazanmak için burada değiliz, gerçeğin ve doğrunun arayışı içindeyiz, gerçeğe ve doğruya saygı duysun insanlar, Ahmedi, Mehmeti sevmelerinin önemi yok. Çünkü gerçeğin ve doğrunun yanında olan adildir, dürüsttür, cesurdur, insan ve doğa sevgisiyle doludur.

Doğrunun , gerçeğin de bilimsel olması esastır, sana göre, bana göre olanla değil insani ve evrensel olanla ilgiliyiz.

Selamlar.

aydoe
18-07-2008, 14:31
''Ben inanmıyorum / Öyle yada Böyle bu benim görüşüm de. tamam saygım sonsuz ''

Tamam Yakın gerçek ,
Yukarıda alıntıladığım cümleni ifade ediyorum,beni öyle veya böyle ilgilendirmez ötesi,sen neye inanırsn inan.
Bundan sonra bana sonsuz saygı duymanı beklerim.
sevgiler

breymin
18-07-2008, 14:56
Sayin yakin gercek bes milyarlik gücüz kelimesini ben yazmisdim ,ben bes milyar ateist kastedmemisdim ,hatta yazdim,allahla ugrasmazsak bes milyarlik gücüz eyer allahla ugrasirsak aramiza fitne fesat girer ve hepimiz azinlik kaliriz,sende islamin icinde bir azinliksin farketdiyim kadariyla sen dostlugu paylasmayi vede en önemlisi sevmeyi bilen bir insansin yani bizlerle aynisin benim kastaddiyim zaten bu güc,asalaklar kan emiciseytanlar özünde azinlik ama bunlar gücünü seytandan alirlar ,dünyayi yüz parcaya bölsen 99 unu bunlara versen bunlarin gözü elimizdeki birde olur,oksijeni nasil kardesce herkes ihtiyaci kadar kullaniyorsa topragi ve suyuda böyle kullanmaliyiz,böyle yasarsak gelecek nesillerede bir dünya birakabiliriz,ben bir ateist deyilim olamamda nasilki ateistlerin icinde beraber yasayabileceyim insanlar varsa bu islamcilarin ve her türlü inancdan insanlarin icindende var ve bu güc büyük bir güc,kavga sadece bu gücü böler,eyer birlesirsek sen bir kösede islamini ben bir kösede kendimi diyerleride kendini yasar,herkes ömerin dediyi gibi inandigi gibi yasamali yasadigi gibi inanmamali,saygilar kardesim

Yakın gerçek
18-07-2008, 15:04
Aynı sertlikdeki atesit yazıları kaldırılmıyor / bizimkiler kaldırılıyor ? bumu tarafsız tartışma ? siz Alay edin saçma / tip öernekler sunun Güzel . biz yazınca OO hemen kaldırın.Aferin size aferin.

Eyw Kabasakal.

turkislam
21-07-2008, 16:19
http://www.oku.gen.tr/Allah__in_varliginin_delilleri_nelerdir_/

Sayın türkislam. Site tüzügüne göre C/P yasaktır ve hoş görülmez. Burada kendi fikirlerinizle var olmaya çalışın. Alıntıladıgınız yazının tamamı yukarıdaki linktedir.

saygılarımla dilaver

handmade god
21-07-2008, 16:29
Kudüs Butun Kotuluklerin Anasidir...insan Olmayi Basarmis Bireyin Hic Bir Kurala Ve Ahlak Sistemine Ihtiyaci Yoktur!!!!!!!

şeytani Da Meleği De Peygamberleri De Cenneti De Cehennemi De Insan Kafasinda Yaratmistir..budur...

ölüm Korkusudur Din Sistemini Yaratan Ve Insanlarin ölmeyi Kabullenememeleridir....

hataylı
19-11-2008, 13:39
Varın ispatı yokun ispatından her zaman daha kolaydır.Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu,bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz.Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü,hatta kainatı dolaşıp,ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir.Bu ise,imkansızlık çapında bir zorluk demektir.Öyleyse diyebiliriz ki,yok hiçbir zaman ispat edilemez...

İki ispat edici,binlerce inkar ediciye tercih edilir.İki kişi aynı hakikatte ittifak etmişse,binlerce insanın kendi dar pencerelerinden şahsi bakışlarıyla onu inkarları hiçbir ifade etmez.

Bir sarayın kapılarından 999'u açık,biri kapalı olsa,kimse o saraya girilemeyeceğini iddia etmez.işte inkarcı,devamlı surette kapalı olan o bir tek kapıyı dikkate verip onu göstermek ister.Aslında o kapı da,onun ve onun gibi olanların gözlerine çekilmiş perde sebebiyle onların ruh dünyalarına kapalıdır.Mü'min için kapalı kapı yoktur.Yeterki gözlerini yummasın!..Zaten 999'u herkese açıktır.Hem de ardına kadar.İşte o kapı ve delillerden bir kaçı:

............................

1
1+1=2
(1+1)2+1=3
(1+1+1)3+1=4
'+'='
O halde zihinde TEK ve BİR olmak mükemmellik ise evrenin yaratıcısı dediğimiz EN YÜCE OLAN ALLAH'IN (TANRI'NIN) da bir ve tek olması gerekir ki Allah,birdir..

karadenizli
19-11-2008, 13:46
Emeğin için teşekkürler hataylı belki okurlarda iman ederler.

Bu arada hoşgeldin

K.C.
19-11-2008, 14:39
Sayın Hataylı,
öncelikle dinlerden özgürlüğe hoş geldiniz diyorum.

Tüzüğümüzü acilen okumanızı diliyorum.

Yayımladığınız yazılar size ait değilse ki değil (http://ekrem_sevil.tripod.com/Allah/Allahvartek.htm) emeğe saygı gereği en azından alıntı olduğunu belirtmeniz gerekir.
Copyala yapıştır yöntemi ise bu tür uzun yazılar için hiç uygun değil ve sitemizde müsamaha sınırını aşar niteliktedir. Lütfen link ekleyin. Yazınızı kaldırıyorum.

karadenizli
19-11-2008, 16:09
Korkunuz normal K.c

Çünkü çok müthiş bir yazıydı.

Hak veriyorum sana

Dinlerden özgürlük grubu üyeleri yaparsa bir sorun yok.

Saygılar sana

ozgur_beyin
19-11-2008, 16:33
sevgili kardenizli müthiş yazıları kendiniz yazacaksınız. çalma suyla değirmen çevirmiyecaksiniz

hataylı
19-11-2008, 17:10
hoşbulduk arkadaşlar.öncelikle kopyala yapıştır olayı yok.teker teke yazdım ben bunları.yazıda bana ait değil.kime ait olduğunuda bilmiyorum kimin yazdığından çok yazının mükemmeliği buna verilecek cvp olmadığı için tekr tekr yazdım.eğer tüzüğe aykıırı davrandıysam kusura bakmayın.ama yazı öle mükemmel ki link verme yerine yazma tercihinde bulundum.inançlı biri olarak cevap hakkı doğdu bizlere elimizden gelen ne varsa din için Allah için Peygamberimiz için herşeyi yapmaya her soruyu işallah cevaplamaya çalışacam.dinimizde her sorunun bir mantıklı cvbı vardır..

hataylı
19-11-2008, 17:12
bu arada yazıyı yazanı ve linki buldum http://ekrem_sevil.tripod.com/Allah/Allahvartek.htm Allah razı olsun ondan..

K.C.
19-11-2008, 17:20
Korkunuz normal K.c
Çünkü çok müthiş bir yazıydı.
Hak veriyorum sana
Dinlerden özgürlük grubu üyeleri yaparsa bir sorun yok.
Saygılar sana

Karadenizli, bundan 30 yıl kadar önce kaçıp kaçıp camiye gittiğim günlerde okuldan din öğretmenimiz de "allah vardır" diye bir kitabı alıp okumamızı istemişti.

dini bütün bir müslümane olduğum o dönemde bile o kitaptaki delliler beni tatmin etmemişti. Hatta şunu söyleyeyebilirim aklımdan şüphe etmek geçmeyen konularda "akla karpuz kabuğu düşürmek" etkisi yapmıştı.

gördüğüm kadarıyla oradaki alıntılar da o kitabın bir başka versiyonu belki de aynısıydı.
ilk maddenin üç şıkkını okudum, cevap da yazacaktım (ki yine yazabilirim) ama görev herşeyden önce geliyor işte:)) tüzük çotong diye aklıma düşüverdi.

Uzun alıntılar konusunda şu yapmış bu yapmış ayrımı yapmıyoruz Karadenizli. DÖG üyelerine çıkıştığımız da çok olmuştur, yazıları silip linki koyduğumuz da.

Olayı kişiselleştirmenin manası yok. Kişiler Üye olmakla haklarında uygulanacak ve uygulayacakları tüzüğü kabul etmiş sayılırlar.

Saygıların için teşekkür ederim. Çok manidardı. :)

karadenizli
19-11-2008, 18:12
Sayın K.C anladığım kadarıyla hayatınızın her döneminde şüphe sizinle beraber olmuş.Birde şüpheleri delile çevimeyi düşünseniz.Belki inanmayacaksınız ama şu anda dünyanın güneşin etrafında döndüğü %100 ispatlanamıyor.(kafamdan attığım birşey değil) bir yerden sonra kabul gerekiyor.anlatabildimmi

Ben Allahın varlığını ruhumda,kalbimde hissediyorum. Ve somut olan her delile inanırım.Birisi bana peynir beyazdır o halde allah vardır dese yine inanırım. çünkü ben hissedeceğimi hissetmişim inanacağıma inanmışım
anlıyormusunuz. Aynı şekilde sizde inanmıyorsunuz böyle bir his yok zeytin siyah o halde allah yok deseler evet dersiniz.

Birisine körkütük aşık olsak hiç kimseye somut olarak ispat edemeyiz sadece seni anlıyorum hissettiklerini hissediyorum derler.

Saygılar yine senin olsun:)

dr humanist
19-11-2008, 18:44
dünya güneş etrafında döndüğü için mevsimler vardır (bkz:ilkokul 1 hayat bilgisi kitabı)

K.C.
19-11-2008, 19:04
İlgili Link'ten alıntıdır:

1- Düzen,Uyum (İntizâm) Kanıtı ( TELEOLOJİK İSPAT)

I-Evrende bir DÜZEN (Armoni) görmekteyiz.Örneğin 23 27 dk. dünyanın elips şeklindeki eğikliği, dört mevsimi oluşturması;insan vücudundaki 150.000 km. civarı kılcal damarlar;milyarlarca yıldızın yörüngelerindeki muhteşem hareket;arının bal için en uygun şekil olan altıgen petek yapması v.b.

II-{Madde’nin (Atom), aklı olmadığına göre-} Hiçbir nesne KENDİ KENDİNE TESADÜFEN düzenli bir şeyi ortaya çıkaramaz.Muhakkak ki düzeni,programı,planı ortaya koyan bir akıllı varlık ÖZNE olması gerekir.Aklın ortaya koyduğu ”Her düzenli şeyin bir Düzenleyicisi bulunur.” ilkesi vardır.Örn:sıra düzenlidir ve bir planlayıcı öznesi olan marangozu vardır,binayı,uçağı yapan bir mühendis olduğu gibi..(Çünkü ağacın,çimentonun,demirin aklı olmadığına göre bu programı kendi kendine tesadüfen oluşturamaz.)

III- O halde bu evrene de bir düzen,uyum veren bir varlık olması gerekir ki –bu basit bir varlık olamaz örneğin 150.000 km. kılcal damarı 1.5 m.’ye insanoğlu sığdıramaz.- O da gözle görünmeyen her şeye gücü yeten yüce bir varlıktır ki O da Allah’tır.

Nerde benim misketlerim, pardon bilardo toplarım olacaktı: :)

hah şurdaymış :) (http://http://www.turan-dursun.com/forumlar/showthread.php?t=4217&highlight=bilardo+toplar%FD)

Bir bilardo masası düşünün. Sürtünme kuvveti sıfır. Masaya pekçok top bırakın ve bir tanesine vurun. Uzun süre toplar arasında pekçok çarpışma olacaktır. Bir kısmı deliklerden masanın altındaki bölmeye yuvarlanacaktır. Masanın üstündeki kargaşa bir süre sonra sona erecek ve belki de sadece birkaç top kalacak geriye ve onlar da belli bir vektörle devinip duracaklardır. Çarpışmalar bittiğinden ve sürtünme kuvveti sıfır olduğundan masanın üzerinde hareket eden toplarda bir düzen olduğunu göreceğiz.

Bir gözlemci eğer bu toplara deneye başlangıç anından beri baktıysa o kaostan o düzene nasıl geçtiklerini kolaylıkla anlayacaktır.
Ama o gözlemci, sadece topların son düzenli hareketlerini gördüyse, "vay canına, ne kadar mükemmel hareket ediyorlar, hiç biri de birbirine çarpmıyor, bu gerçek bir mucize olmalı ve bunları bu kadar düzen içinde hareket ettiren bir süper güç olmalı" diyebilecektir rahatlıkla...

prozac
19-11-2008, 19:11
Belki inanmayacaksınız ama şu anda dünyanın güneşin etrafında döndüğü %100 ispatlanamıyor.

http://basindaharunyahya.com/index.php?Pg=WorkDetail&Number=9100

K.C.
19-11-2008, 19:18
İlgili linkten alıntıdır:

6- Şefkat-Merhamet Ve Rızık Kanıtı

Bütün yaratıkların ve bilhassa insanın ihtiyacı sonsuz, iradesi ise bir hiç hükmündedir. Öyleyken, bütün ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları hiç ümit edilmeyen yerden ve hiç ümit edilmeyen bir tarzda, kimin neye ne kadar ihtiyacı varsa, o şekil ve miktarda karşılanmaktadır. Yardım gönderilmesi, gönderilen bu yardımın ihtiyaca tam cevap vermesi açıkça ispat ediyor ki, bütün bu ihtiyaçlara, her şeye kendisinden daha yakın bir şefkat eli cevap vermektedir. Kâinat çapında işleyen ve sonsuza kadar da işleyecek olan bu sistemli şefkat, merhamet ve rızıklandırma, bütün bu işleri yapabilme sıfatlarıyla var olan ve noksan sıfatlardan da uzak olan bir Yüce Varlığı anlatmakta ve ispat etmektedir.
Uçuşun serbest olduğu bir pistteyiz anlaşılan.
Kainatı geçtim, yeryüzü için bile bunu söylemek zor. açlık ve susuzlukla imtihan hep bu rızık vericiliği sayesindedir.
sakatlıkla imtihan merhametindendir.
acılar pişelim diye, doz doz müşfik ellerce verilmekte
bebeklere tecavüz edilmesi yine şefkati sayesindedir

şefkat, merhamet ve rızıklandırma...?????

Ne demiş ayet: "gözünü çevir bir bak, onda bir çatlak görebiliyor musun?"
biz ne diyoruz: EVEEEEETTT

hataylı
19-11-2008, 19:23
dünya güneş etrafında döndüğü için mevsimler vardır (bkz:ilkokul 1 hayat bilgisi kitabı)

'Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alîm olan Allah'ın takdiridir.'(bkz:610-632 yılı Kuranı Kerim Yasin,36/38)

karadenizli
19-11-2008, 19:31
Bak böyle yapıyorsunuz. ondan sonra ben kötü oluyorum.

Tabiki güneşin çevresinde dönüyoruz.

ama ben orada ne anlatmak istiyorum.

Sadece beni 1 saniye anlamaya çalışın

ne demek istiyorum, o sözle

karadenizli
19-11-2008, 19:37
İlgili Link'ten alıntıdır:

Nerde benim misketlerim, pardon bilardo toplarım olacaktı: :)

hah şurdaymış :) (http://http://www.turan-dursun.com/forumlar/showthread.php?t=4217&highlight=bilardo+toplar%FD)

Bir bilardo masası düşünün. Sürtünme kuvveti sıfır. Masaya pekçok top bırakın ve bir tanesine vurun. Uzun süre toplar arasında pekçok çarpışma olacaktır. Bir kısmı deliklerden masanın altındaki bölmeye yuvarlanacaktır. Masanın üstündeki kargaşa bir süre sonra sona erecek ve belki de sadece birkaç top kalacak geriye ve onlar da belli bir vektörle devinip duracaklardır. Çarpışmalar bittiğinden ve sürtünme kuvveti sıfır olduğundan masanın üzerinde hareket eden toplarda bir düzen olduğunu göreceğiz.

Bir gözlemci eğer bu toplara deneye başlangıç anından beri baktıysa o kaostan o düzene nasıl geçtiklerini kolaylıkla anlayacaktır.
Ama o gözlemci, sadece topların son düzenli hareketlerini gördüyse, "vay canına, ne kadar mükemmel hareket ediyorlar, hiç biri de birbirine çarpmıyor, bu gerçek bir mucize olmalı ve bunları bu kadar düzen içinde hareket ettiren bir süper güç olmalı" diyebilecektir rahatlıkla...

K.C o topları hareket ettiren kuvvet insandır o örnek o kadar yanlışki ancak allahın varlığına delil olabilir.

Aynen bu turan dursunun su örneğine benziyorki oda başlı başına yanlıştır.Fırçayı alıp suyu duvara süren kendsidir. aklısıra kainatın yaratıcısı olmadığnı kanıtlamaya çalışıyor ama çok yanlış. inanın bana o örneği inançlı biri kullansa allahın varlığına delil eder onu.

karadenizli
19-11-2008, 19:48

Kainatı geçtim, yeryüzü için bile bunu söylemek zor. açlık ve susuzlukla imtihan hep bu rızık vericiliği sayesindedir.

Sayın K.c yazıyı iyi okursanız anlarsınız şunu demek istiyorki yani küçücük bir bebek kendi maddi ihtiyaçlarını karşılayamaz değilmi evet işte o bebeğin annesine öyle bir şefkat verilirki ilk bakışta hemen öleceği zannedilen bebeğin annesine verilen şefkat sayesinde beslendiği, ihtiyaçlarının karşılandığı görülür.

Tabi anlayana

saygılar

kararsiz
19-11-2008, 22:22
simdi karadenizli abicim, sen bu sekilde dusunursen, Islam'a inanma gerekcesinin, pamuk prensese inanma gerekcesinden farki nedir? aksi ispatlanmayan herseye inanmak nasil bir aklin isidir. Pamuk prensesin olmadiginin ispati var mi? Gercekten de insanin dinini savunurken, bilinmeyenlere sarilmasi cok garip.

K.C. abim ise, bilardo toplarina nasil vuruldugunun onemi yok bu sebeple vurusun da bilincli olmamasi gerekiyor demek istemis. Bunu nasil Allah'in varligina delil olarak yorumladin anlamadim. Yok sen anlamadin bence.

Güçistenci
19-11-2008, 22:36
hataylı ilk önce hoşgeldin diyorum.

denilmiş

'Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alîm olan Allah'ın takdiridir.'(bkz:610-632 yılı Kuranı Kerim Yasin,36/38)[/

diye cevap vermişsin. burda dünyanın hareketinden bahsediliyor. sen güneşin hareketini söylemişsin. çelişkinin farkında mısın :confused:
ayrıca bu konular kuranda mucize yoktur forumunda ayrıntılı olarak incelenmiş. ve müslüman arkadaşlardan da yeterli cevaplar alınamamış. benim islamı bırakmamdaki en önemli nedenlerden biri de kuranın içinde saçma sapan şeylerin olması. ama önceden olağan üstü şeylerin olduğunu düşünüyordum...

cigi
19-11-2008, 22:38
" Ey kara cübbeli!
Taş atma bu dünyayı bilmek isteyenlere.
Onlar yaradanın sanatı peşindeler;
Seninse aklın fikrin abdest bozan şeylerde..."

(S. Eyuboğlu çevirisinden)

Nisaburlu Ömer Hayyam ( Sair,filozof,Astronom,Matematikci )

karadenizli
19-11-2008, 23:00
Sonuçta bilardo toplarına birisi vuruyor dimi kararsız;)

yok öyle vuranın önemi yok diye zaten reddetmenizin nedeni bu

Verdiğiniz örneklerde bile allahın varlığını görüyor şu karadenizli abin

Nerden bakmana bağlı.Bir gün inanman dileğiyle

Saygılar

kararsiz
20-11-2008, 01:23
sen gorursun abim. aslansin. ben gordugume bakarim, bakisimi gormek istedigimi gorecek sekilde degistirmem. bilardo topuna hickimse vurmasin, kimyasal bir tepkime neden olsun, yine ornek degismez. yani bana pamuk prensesin yoklugunu ispatla, seninle bu hafta cumaya gidicem ve +rep olsun diye sana dua edicem. neden pamuk prenses yoktur?

karadenizli
20-11-2008, 01:35
Hangi pamuk prenses:)(güzel bir ispat)

Biryerde görmüştüm

Hangi camiye gidiyoruz:D

dr humanist
20-11-2008, 01:40
Bilardo topuna biri vuruyor dersen,bu seni ilk olarak deizme veya agnostiszme götürmeli.çünkü bunu demende bir mantık var,ama savunduğun islami değerler,hadis,kuran ve islam kültüründe bu mantığı pek göremedik

saygılarımla

karadenizli
20-11-2008, 01:49
''savunduğun islami değerler,hadis,kuran ve islam kültüründe bu mantığı pek göremedik''

Hangisini okudun;fıkh-ı ekber,kimya-i saadet,kelime-i tevhid,ihya i ulumiddin, tavasin,insan-ı kamil,cemul cevamı,şerhul mevakıf

Ki konuşuyosun

dr humanist
20-11-2008, 02:20
kuran ve hadis yetersiz mi demek istiyorsun?peki..

saygılarımla

karadenizli
20-11-2008, 02:25
Sana tedaviye gelenler yandı

''Derdini marko paşaya anlat'' senin için söylenmiş olmalı

bir türlü anlamıyorsunda

hataylı
20-11-2008, 15:14
Ben size inek örneğini veriyim.dünyadaki bütün bilimadamlarını bütün mühendisleri toplayın ve deyinki 'şu ineğin verdiği sütün aynısını yapın'.bu adamlar müthiş teknolojiyle donatılmış makine yapsalar.makinenin ağzından saman verseler arkasından ineğin verdiği sütü elde edebilirlermi ki ineği aklı yok(önüne bir çuval arpa koysanız öleceğini bilmeden yer).bir Yaratıcı yokmu sizce.koskoca makine kendi kendine olmadı dimi yapan birileri var peki ineği yaratan yokmu?tabiki var O da Allah'tır.arkadaşlar(Karadenizli hariç) 999 kapı açıkken neden hala girmek istemiyosunuz.neden kapalı olan tek kapıya odaklandınız...

prozac
20-11-2008, 15:27
sn hataylı verdiğin örnek müslüman olmak için yeterlimi sence ?
Ayrıca makinelerin yiyecek ihtiyacı yoktur..Bilim adamlarına söyleyelım ineği kopyalasınlar o zaman arpa ve süt olatına girebiliriz..
Bu arada allahın yarattığı ! hiç bir makina görmedim gökten süt veren robot bir inek inerse önerini değerlendireceğim..

karadenizli
20-11-2008, 15:31
''Bu arada allahın yarattığı ! hiç bir makina görmedim gökten süt veren robot bir inek inerse önerini değerlendireceğim''

İnan dostum bir insanın yaşamı bundan daha mucizevidir.

Bu arada prozac, prometeus u hiç göremiyom bilgin varmı

prozac
20-11-2008, 15:39
Bu arada hataylı teknolojinin son nimetlerine baktım inek işne girilmemiş karadenizli dostum linkteki videonun sonunu izle :)

http://www.haber7.com/haber/20081120/Sonynin-robotu-horon-tepiyor-Video-.php

karadenizli
20-11-2008, 15:42
Prometeus tan haberin varmı prozac02

prozac
20-11-2008, 15:46
Haberim yok karadenizlim..

hataylı
20-11-2008, 16:02
sn hataylı verdiğin örnek müslüman olmak için yeterlimi sence ?
Ayrıca makinelerin yiyecek ihtiyacı yoktur..Bilim adamlarına söyleyelım ineği kopyalasınlar o zaman arpa ve süt olatına girebiliriz..
Bu arada allahın yarattığı ! hiç bir makina görmedim gökten süt veren robot bir inek inerse önerini değerlendireceğim..

sn prozac bilimadamları dediğin gibi sadece kopyalabilir,yaratamaz.bir ineğin resmini çekmek fotokopisini yapmak kolaydır.insan mevcut olan şeyde değişiklilk yapabilir.yoktan var edemez.

Makine yapmak Allah'ın işi değil.Allah bize makineyi yapmamız için boşunamı akıl verdi.Allah'tan makine bekleyeceğine şu etrafa bakta bize ne güzel dünya yaratmış.zengin bir adam size ev araba para verse ömür boyu adama dua edersiniz.Allah'ın bize verdiği havayı bile görmezden gelior şükretmiyosunuz.öle aciz ki insanoğlu Allah havayı 5 dkka kesse yapacak hiçbişeyimiz yok hepimiz ölürüz dimi...

prozac
20-11-2008, 16:11
Makine yapmak allahın işi değil _ hataylı

Arkadaşım allahın işlerini bilemezsın değilmi?
Bilim adamları yoktan var edebilir demedim ..ol deseler de olmaz yani ;)

Sen allahın yarattığını kanıtlayabilirmisin..Evet etrafıma bakıyorum güzelliklerinde farkındayım..

unbe
20-11-2008, 16:18
sevgili prozac02
olay zaten orda işte;biz anlatamıyor değiliz karşımızdakiler o kadar körü körüne bir taasupla yetiştirilmiş ki sen herşeyi ispatlasan bile gözünün önünde sana inanmazlar.bu anlayışı anlayamadım ben.

karadenizli
20-11-2008, 16:29
''o kadar körü körüne bir taasupla yetiştirilmiş ki''

sende öyle

Ben kaç kere allahın varlığını ispat için bu siteye yazı yazdım karşımdaki ateist öteki yazıda unutuyor o ispatı. tekrar allahın varlığını ispatla diyor.Şimdi ben biliyorum öteki yazıda yine soracaksınız.şöyle;

Her düzen düzenleyicinin varlığını gösterir işte o düzenin içindeki küçük düzensizliklerde büyük düzenin bir parçasıdır(Depremler kısa süre içinde bakarsan bir yıkımdır ama ona bilim uzun süreli bakar zira o yıkım bile bir oluşuma doğru gider).

Arkadaşlar biz allaha ''Allahım senin varlığına inanmıyorlar bir gözük şu kullarına'' diyemeyiz hiç kusura bakmayın.

K.C.
20-11-2008, 16:30
Hataylı:
Allah'tan makine bekleyeceğine şu etrafa bakta bize ne güzel dünya yaratmış.zengin bir adam size ev araba para verse ömür boyu adama dua edersiniz.Allah'ın bize verdiği havayı bile görmezden gelior şükretmiyosunuz.öle aciz ki insanoğlu Allah havayı 5 dkka kesse yapacak hiçbişeyimiz yok hepimiz ölürüz dimi...
İnsanoğlu hava (atmosfer) olduğu için varlığını sürdürebiliyor.
Allah bildiğimiz diğer gezegenlere bizim gezegenimizdeki özellikleri olan bir atmosfer vermemiş ve orada da insan yaşayamıyor. O yaşayamayan insanların "o halde Allah yok" demesi gibi bir sunum sizinki.

-Dünyada atmosfer var, yaşayabiliyoruz. O halde Allah var.
-Jüpiterde atmosfer yok, yaşayamıyoruz. O halde Allah yok.

Zengin bir adam bize araba, para verse, ve bunları sürekli başımıza kaksa. Ben sana şunu şunu verdim, hadi bana günde beş kez tapın, her daim adımı an, bana çok çok teşekkür et ki kazananlardan olasın, şunu yap, bunu yap, yoksa seni şöyle yapar, böyle yakarım dese, "arabanı da paranı da al da başında parala" der onuruyla yaşamayı tercih eden her aklıselim.

karadenizli
20-11-2008, 16:37
''Zengin bir adam bize araba, para verse, ve bunları sürekli başımıza kaksa. Ben sana şunu şunu verdim, hadi bana günde beş kez tapın, her daim adımı an, bana çok çok teşekkür et ki kazananlardan olasın, şunu yap, bunu yap, yoksa seni şöyle yapar, böyle yakarım dese, "arabanı da paranı da al da başında parala" der onuruyla yaşamayı tercih eden her aklıselim.''

Biz teşekkür ediyoruz sen ihanet ediyorsun fark bu.

aydoe
20-11-2008, 16:44
Kul olmakla insan olmak arasındaki fark işte:)

karadenizli
20-11-2008, 16:50
Sayın aydoe bizde sizin gibi yaşayabiliyoruz merak etmeyin. sana biraz saçma gelecek ama ben az önce yemek yedim. Bizde yiyebiliyoruz, içebiliyoruz ,düşünebiliyoruz,gülebiliyoruz. Bizde insanız yani

K.C.
20-11-2008, 16:50
Sen allahın yarattığını kanıtlayabilirmisin..Evet etrafıma bakıyorum güzelliklerinde farkındayım..

Henüz bilinmeyen, ispatlanmamış her sorunun cevabı ALLAHtır.

Sevgili antidepresan :)
Yaratanın Allah olduğunu ispatlayamazlar. Ama tüm bu güzelliklerin bir sebebi var, o halde bu sebep Allah'tır derler. Yani deist inancıyla ortak bir noktada buluşurlar. Yaratan inancı.

Ancak senin sorduğun soru sanırım bu yaratan ile Kur'an'ı indiren aynı şahıs mı? sorusu.
İşte bunun mantığını bir kapsalar, bir kavrasalar ne demeye çalıştığını da anlayacaklardır sanırım.

Evrenin yaratıcısını kur'an'ın yazarına indirgemek Yaradana yapılabilecek en büyük hakarettir.

unbe
20-11-2008, 16:51
sn. karadenizli
ben körü körüne bi taasupla yetiştirildim sayılabilir evet.ama senin anladığın anlamda değil.aile üyeleri anne baba ve de ablalar çok dini bütündürler evet.ama sana bişi diyeyimmi ben onlardaki ve çevremdeki insanlarda iki yüzlülüğü gördüm ve ondan sonra ateist oldum.çünkü sadece namaz kılıp oruç tutmakla müslümanlık olmuyor.müslümanlıktan önce insan olmak gerekiyor ben insanlığımla gurur duyuyorum müslüman olmayı da bu saatten sonra düşünmem mümkün değildir çünkü ben zaten eskiden bu konuda fikirlerimi değiştirmiştim.zahmet edip profildeki yazımı okursan anlayacaksın zaten.dolayısıyla kimsenin ettiği bi ihanet yoktur ortada.sen kendi mantığına göre ispat ediyorsun tanrının varlığını ama kusura bakma imzamda dediğim gibi varsan çarp diyorum bende.

karadenizli
20-11-2008, 16:57
Bende sana diyorum ki ''eğer yoksa yazma'' olmayan bir şeye yazı yazılırmı.

''müslüman olmayı da bu saatten sonra düşünmem mümkün değildir ''

Taasubun anlamını iyi araştır bence

aydoe
20-11-2008, 16:59
Sayın aydoe bizde sizin gibi yaşayabiliyoruz merak etmeyin. sana biraz saçma gelecek ama ben az önce yemek yedim. Bizde yiyebiliyoruz, içebiliyoruz ,düşünebiliyoruz,gülebiliyoruz. Bizde insanız yani

Sevgili Karadenizli
İyi o zaman gel birgün deniz boyunda mısır ununda kızarmış hamsinin yanında bol salata ile bir şişe rakı içelim birlikte.
Haram katre yi atarız içinden afiyetle içeriz,hemde anlatırız:)

karadenizli
20-11-2008, 17:01
''ben onlardaki ve çevremdeki insanlarda iki yüzlülüğü gördüm ve ondan sonra ateist oldum.''

Kişilere bakarak dini bırakmak ne kadar doğru

karadenizli
20-11-2008, 17:03
Sevgili Karadenizli
İyi o zaman gel birgün deniz boyunda mısır ununda kızarmış hamsinin yanında bol salata ile bir şişe rakı içelim birlikte.
Haram katre yi atarız içinden afiyetle içeriz,hemde anlatırız:)

Olur kardeş

bizim lazlar çok içerler ha benim bir akraba var bütün ateistler birleşse onun kadar içemez:D

prozac
20-11-2008, 17:06
[quote=K.C.;139286]

Sevgili antidepresan :)
quote]

Sayın hocam tedavi için uğraşmaktayım mg bazında dozu da yükseltmek istemiyorum ..bilirsiniz antidepresanları en za 6 ay kullanmak gerekiyor henüz bir aydır burdayım ;)

hataylı
20-11-2008, 17:16
Hataylı:

İnsanoğlu hava (atmosfer) olduğu için varlığını sürdürebiliyor.
Allah bildiğimiz diğer gezegenlere bizim gezegenimizdeki özellikleri olan bir atmosfer vermemiş ve orada da insan yaşayamıyor. O yaşayamayan insanların "o halde Allah yok" demesi gibi bir sunum sizinki.

-Dünyada atmosfer var, yaşayabiliyoruz. O halde Allah var.
-Jüpiterde atmosfer yok, yaşayamıyoruz. O halde Allah yok.

hayvanla insan arasındaki fark nedir?(Akıl)(aklı görmyrz ama kabul ediyoruz)
dünyayla jüpiter arasındaki farklardan biri nedir?(Atmosfer)
Allah herşeyi insanoğlu için yaratmıştır.

cigi
20-11-2008, 18:06
Güneşi balçıkla sıvamak elimde değil;
Erdiğim sırları söylemek elimde değil;
Aklım düşüncenin derin denizlerinden
Bir inci çıkardı ki delmek elimde değil.

Nisabur'lu Ömer Hayyam

Sabahattin Eyuboğlu cevirisinden

unbe
20-11-2008, 18:21
"Kişilere bakarak dini bırakmak ne kadar doğru"
kişilere bakarak bırakmadık zaten.onlar bi nevi vesile oldu ama asıl sebep kafamın çalışıyor oluşudur sn. karadenizli

unbe
20-11-2008, 18:23
"bizim lazlar çok içerler ha benim bir akraba var bütün ateistler birleşse onun kadar içemez"
alkol almak sadece ateistlere özgü bişi değildir karadenizli?ne alakası var?onun keyfini yaşayan bi sürü müslüman tanıyorum ben.

unbe
20-11-2008, 18:26
"Taasubun anlamını iyi araştır bence"
lisede öğrendiğim kadarıyla bir şeye körü körüne inanmak manasındadır.

K.C.
20-11-2008, 18:30
hayvanla insan arasındaki fark nedir?(Akıl)(aklı görmyrz ama kabul ediyoruz)
dünyayla jüpiter arasındaki farklardan biri nedir?(Atmosfer)

Aynı fikirdeyim,
dünyanın koşulları canlılık için müsaitti.
canlılar var olduğu için dünyada bu koşullar oluşmadı.
Allah herşeyi insanoğlu için yaratmıştır.

milyar ışık yılı uzaklıktaki bir gezegendeki mesela bir kum tanesinin benim için yaratılmış olduğunu düşünecek kadar ego sahibi olmadım açıkçası :D

Yahut guam çukurundan başka yerde bulunmayan, henüz keşfedilmemiş bir yosunun benim için yaratılmış olduğunu düşünemediğim gibi..

ya da nesli tükenmiş dinazorların insanlar için yaratılmış olmasını düşünemediğim gibi,

ya da jüpiterin halkalarındaki bilmem kaç mikron büyüklüğündeki birşeyin benim için yaratılmış olabileceğini düşünemediğim gibi..

vesaaaire..

vartor
20-11-2008, 18:33
Hatayli,
Bir an acaba insan allahi yaratmis olabilir mi diye dusundun mu?
Bunca canli var dunyada, turleri milyonlarca, insandan baska tanri yaratip tapinanini gordun mu? Dunyanin yasina oranla, insanin var olma tarihini kiyaslarsak bir omre nazaran, daha dun diyebilecegimiz kadar kisa; Bunca sene, yaratan neden bekledi dersiniz? Gerci sizin inanciniza gore beklemedi, hepsini alti gunde yaratti. Ama akil ve mantik bu hesabi kabul etmez, onun icin imanlilar bile, durmadan kilif uydururlar bu sacmaliklar komedisine...
Dunyanin 6-7 gunde yaratildigina inanan akil, nedense, her seye kadir allahlarinin, kurani 22.5 senede indirmesinin sebebini sorgulamaz. Zaten sorgulayamaz, cunku iman ask gibidir, gozleri koreltir, beyni muhurler....

prozac
20-11-2008, 20:04
Yukarıda alkolden bahsedilmiş sevgili vartorda yaratılış ı ele almış..Ben geri kalırmıyım:)

VE tanrı erkeği yarattı..

http://rapidshare.com/files/165705926/Tanriyaratti.rar

hataylı
20-11-2008, 21:37
Aynı fikirdeyim,
dünyanın koşulları canlılık için müsaitti.
canlılar var olduğu için dünyada bu koşullar oluşmadı.

milyar ışık yılı uzaklıktaki bir gezegendeki mesela bir kum tanesinin benim için yaratılmış olduğunu düşünecek kadar ego sahibi olmadım açıkçası :D

Yahut guam çukurundan başka yerde bulunmayan, henüz keşfedilmemiş bir yosunun benim için yaratılmış olduğunu düşünemediğim gibi..

ya da nesli tükenmiş dinazorların insanlar için yaratılmış olmasını düşünemediğim gibi,

ya da jüpiterin halkalarındaki bilmem kaç mikron büyüklüğündeki birşeyin benim için yaratılmış olabileceğini düşünemediğim gibi..

vesaaaire..

(ayın ve güneşin fydasını insanoğlu binlerce yıl dünyada varolmasına rağmen daha yeni keşfetti.o gezegendeki kum tanesinin dünyaya ve insana faydalı olmadığını nerden biliyosun ki hiç bişeyin boşboşuna var olmadığı belli herşey denge içinde uzayda dahil)

(guam çukuru bildiğin üzere tam çözülemedi.dünya dengesi için mutlaka önemlidir.dünyaya fayda insana faydadır.)

(yok oluşlarıyla varlığımıza yol açmışlardır)

(biliyosun dünya dışındaki bütün gezegenlere meteor veya göktaşı çarpar.o gezegenin halkanın dünyaya çarpacak meteoru veya kuyrukluyıldızı engellemediğini nerden biliyosun.geçen ocak ayında dünyaya çarpacak meteoru mars gezegeni engelledi.işte insana faydası.dünyaya neden çarpmıyor hiç düşündünmü..

hataylı
20-11-2008, 21:56
Hatayli,
Bir an acaba insan allahi yaratmis olabilir mi diye dusundun mu?
Bunca canli var dunyada, turleri milyonlarca, insandan baska tanri yaratip tapinanini gordun mu? Dunyanin yasina oranla, insanin var olma tarihini kiyaslarsak bir omre nazaran, daha dun diyebilecegimiz kadar kisa; Bunca sene, yaratan neden bekledi dersiniz? Gerci sizin inanciniza gore beklemedi, hepsini alti gunde yaratti. Ama akil ve mantik bu hesabi kabul etmez, onun icin imanlilar bile, durmadan kilif uydururlar bu sacmaliklar komedisine...
Dunyanin 6-7 gunde yaratildigina inanan akil, nedense, her seye kadir allahlarinin, kurani 22.5 senede indirmesinin sebebini sorgulamaz. Zaten sorgulayamaz, cunku iman ask gibidir, gozleri koreltir, beyni muhurler....

Kuranı Kerim 22.5 yılda inmeseydi de, bir anda inseydi, o zaman da "Niçin Kuranı Kerim birden bire indi de, parça parça inmedi?"derdiniz...

Kuran bir anda bütün emirleri ile birden gelip onların karşılarına dikilseydi, altından kalkamazlardı. Aslında, böyle bir durum, insanlığın, olgunlaşmasında tâkip ettiği şeylere de aykırı olurdu.

Örneğin sigara tiryakisine sigaranın zararlarını ne kadar anlatırsan anlat.ona boş gelecektir.birden bırakması mümkün değildir.

Sana ortaçağda ilerde insanlar dünyanın öbür ucuna birkaç saate gidecek deseler adamın aklına gülmezmiydin.ama bak şimdi gidiliyor.insanoğlu bu mucizeleri yapıyorsa.Allah'ın dünyayı 6 günde yaratması gayet normal hatta 1 saniyede yaratması bile normaldir.

evrensel-insan
20-11-2008, 22:08
Saygideger prozac02;

VE tanrı erkeği yarattı..-prozac02

"Ve tanri kadini yaratti" basrollerde; Brigette Bardot vardi. Erkek, sanatciyi hatirlayamadim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

dr humanist
20-11-2008, 23:28
Kuranı Kerim 22.5 yılda inmeseydi de, bir anda inseydi, o zaman da "Niçin Kuranı Kerim birden bire indi de, parça parça inmedi?"derdiniz... -hataylı-

allah ol deyince herşey oluyordu kurana göre,bir anda inseydi ol diyen allah ol demiştir ve olmuştur öyle değil mi?ama koskoca mükemmel allah,22.5 senede indiriyor.
altından neden kalkamasınlar?allah kitap indirdiğine göre altından da kaldıramazmaydı,kendinizle çelişmiyor musunuz?

Son olarak;insanlık daha neler yapacak hataylı,sen kafanı yorma.gün gelecek bugün cevaplanamayan soruların cevaplarını da teker teker verecektir.insanlık bazı soruları bilgi aktarımıyla nesiller sonra verebiliyor.güneşe,hayvana,puta tapan insanlık kendi kendini çürütmüştür,gün gelecek bu masallar da tarihe karışacaktır,tıpkı diğerlerinin insanlığın ilerlemesiyle yerle bir olduğu gibi.

saygılarımla

hataylı
21-11-2008, 12:23
Kuranı Kerim 22.5 yılda inmeseydi de, bir anda inseydi, o zaman da "Niçin Kuranı Kerim birden bire indi de, parça parça inmedi?"derdiniz... -hataylı-

allah ol deyince herşey oluyordu kurana göre,bir anda inseydi ol diyen allah ol demiştir ve olmuştur öyle değil mi?ama koskoca mükemmel allah,22.5 senede indiriyor.
altından neden kalkamasınlar?allah kitap indirdiğine göre altından da kaldıramazmaydı,kendinizle çelişmiyor musunuz?

Son olarak;insanlık daha neler yapacak hataylı,sen kafanı yorma.gün gelecek bugün cevaplanamayan soruların cevaplarını da teker teker verecektir.insanlık bazı soruları bilgi aktarımıyla nesiller sonra verebiliyor.güneşe,hayvana,puta tapan insanlık kendi kendini çürütmüştür,gün gelecek bu masallar da tarihe karışacaktır,tıpkı diğerlerinin insanlığın ilerlemesiyle yerle bir olduğu gibi.

saygılarımla

Allah istese bir anda indirir.benim anlatmak istediğimi anlamadın heralde.şöyle bu 22.5 sene o günün insanının kabullenip benimsenmesi için gerekli olan bir zamandı ve belli şeylerin gittikçe kaldırılması,belli şeyleri de yerleştirmek için bu zamana ihtiyaç vardır.

İnsanlığın birçok şeyi yapacağından bende eminim.herşeyin çaresini çözümünü bulacağındanda(ölüm ve hücrelerin yaşlanması hariç).güneşe hayvana puta tapanların çoğu islamı seçerek bu saçmalıkları çürütmüşlerdir.senin dediğin islamın tarihe karışması imkansız.1970 yılında 500 milyon olan Müslüman nüfusu şuan 1.5 milyar.insanlık ilerledikçe islamda yayılış var.

unbe
21-11-2008, 14:10
sn. hataylı

haklısınız tabii kuranda yer alan o kadar çok akıl ve mantık dışı olgu var ki bunların hepsinin aynı anda kabul görmesi (kadınlar tarafından) mantıksız olurdu....
saygılar

prozac
21-11-2008, 16:48
sevgili hataylı muhammede peygamberlik 40 yaşında verilmiş 63 yaşında da muhammed vefat etmişir.. Bu 23 sene zarfında olaylara göre ayetler çikar..Ömrü yetseydi yuvarlak hesap 23 değil kırküç senede sürebilirdi diye düşünüyorum..Yalnışım olabilir bilirsinki kalp gözlerimiz mühürlü şuursuz atomların mucizesinden de hiç anlamam..;)

dr humanist
21-11-2008, 23:26
22.5 sene o günün insanının kabullenip benimsenmesi için gerekli olan bir zamandı -hataylı-

galiba anlaşamadık bu konuda..allah dediğiniz varlık kitap indiriyor yeryüzüne,ki bu mantık dışıdır,ama insanların kabullenmesi yıllar sürer diyorsunuz,bir anda mantık devreye giriyor.Bu iş ya tamamen mantık dışı olur,ya da tamamen mantıklı.

İddia ederim ki,22.5 sene değil,anlık kitabın inmesi daha çabuk kabul görürdü.İnsanlar o zaman inanırdı ki bunu insan yapamaz,bir anda geldiğine göre.Ama 22.5 sene olması adeta allahtan olmadığının kanıtı gibi,insanın kabullenmesini daha da zora sokar.

ölümsüzlüğün bulunamacağının da garantisi yok,yaşlanmayı sağlayan DNA daki telomer yapısının kısalmasıdır,kısalması engellenirse yaşlanma da engellenir.Tıp ve bilim henüz bu işlerle uğraşmamaktadır ama kimse gelecekte olacakların garantisini veremez.

1970 yılından çok komik bir örnek vermişsin.müslümanların arttığı yok.müslüman ülkelerin nüfusu artıyor o kadar :)

türkiye nüfusu : 35.066.549 (25 Ekim 1970) ,demekki türkiyedeki müslüman nüfusu 2 katından daha fazla artmış mı demem gerekiyor benim? :)

karadenizli
21-11-2008, 23:38
dr hümanist tabi doktorluğun verdiği güvenle kendini bizden üst görebilirsin ama 1000 bilirsende 1 bilene danış derler.ilkönce bir sor neden öyle diye

İlkönce şöyle soralım kendimize kuran-ı kerim 22.5 senede değilde anında inseydi ne olurdu.öyle olsaydı kuran-kerimin bir çok ayeti anlaşılmazdı(mirac 1,v.s) bu ve buna benzer olaylara yönelik ayetler anlaşılmaz müslümanlar şaşırırlardı.Biraz üzerine düşünseniz hemen kavrardınız ama çocuk mantığıyla hareket edip ''şu şöyle olsaydı'' 'bu böyle olsaydı'' yolundan giderseniz hiçbir cevap bulamassınız

Sorular soru sormak için değil cevap bulmak için sorulmalıdır.

Saygılarımla

unbe
22-11-2008, 00:04
sn. karadenizli
neden?insanların anlayışımı kıttı ki anlaşılmayacak ne var?

karadenizli
22-11-2008, 00:06
Sen benim yazdıklarımı okuyormusun gerçekten

Bektaşi mantığı yapma şimdi

unbe
22-11-2008, 00:08
okuyorum tabii ki karadenizli

karadenizli
22-11-2008, 00:09
İnsanların anlayışımı kıt diyor ya

Yani adam mirac ilk ayetleri okuyunca ne diyecek peygamber buna nasıl açıklama getirecek yani ''Ben şu zamanda miraca çıkacağım'' mı diyecek.

Lütfen soru sormak için soruları bırakalım başka meseleler tartışalım

unbe
22-11-2008, 00:10
bu arada bektaşi mantığını bilmem ben

karadenizli
22-11-2008, 00:10
Yani bu çok saçma bir soru

Başka soru varsa onu sorun lütfen

karadenizli
22-11-2008, 00:11
lütfen yukarıdaki yazılarımı okuyun

Bu arada bektaşi mantığı; işine gelen tarafı alıp işine gelmeyen tarafı görmemektir

unbe
22-11-2008, 00:13
hah işte aynı sizin mantık oluyo o
hem biz neden kanıtlayalım allahın yokluğunu siz varlığını kanıtlayın bizde bi delil görsek somut inanıcaz belki

karadenizli
22-11-2008, 00:17
''hem biz neden kanıtlayalım allahın yokluğunu siz varlığını kanıtlayın bizde bi delil görsek somut inanıcaz belki''

Akinci gerçekten benimle dalga geçtiğine inanmaya başladım. yani bak ben geçen bir yazı yazdım bak sana ne demiştim tekrar soracaksınız allahın varlığının delilini demedimmi bir şey biliyorum ki yazıyorum.

unbe
22-11-2008, 00:19
haşa karadenizli
dalga denizde olur bi kere ben sadece somut demek istedim lafla delil olmas

karadenizli
22-11-2008, 00:22
eeeee lafla olmazsa nasıl ispatlıycaz.

''allahım şu akıncı kuluna bir görün sana inanmıyor'' mu diyelim yani

unbe
22-11-2008, 00:23
ama karadenizli ben zaten diyorum ki varsan, çarp e çarpmıyo demekki yok!

karadenizli
22-11-2008, 00:25
Yoksa yazma o zaman

yok olan birşeye yazı yazılırmı

buda saçma bence

unbe
22-11-2008, 00:28
yazılır tabii her şeye yazı yazılabilir kısıtlama yoktur yazılarda ben yazmak istersem yazarım izin almam gerekmiyo herhalde

karadenizli
22-11-2008, 00:31
Hayır şunu demek istedim;Benim bundan milyarlarca ışık yılı ötedeki olmayan bir canavara hitap etmem ne kadar doğru yada ne kadar saçma (senin açından)

unbe
22-11-2008, 00:34
e seninde bu kadar inat etmen saçma bana göre şimdi saçma bulduğumuz herhangi bir konuda fikir beyan etmeyelimmi susalımmı

hataylı
22-11-2008, 11:45
22.5 sene o günün insanının kabullenip benimsenmesi için gerekli olan bir zamandı -hataylı-

galiba anlaşamadık bu konuda..allah dediğiniz varlık kitap indiriyor yeryüzüne,ki bu mantık dışıdır,ama insanların kabullenmesi yıllar sürer diyorsunuz,bir anda mantık devreye giriyor.Bu iş ya tamamen mantık dışı olur,ya da tamamen mantıklı.

İddia ederim ki,22.5 sene değil,anlık kitabın inmesi daha çabuk kabul görürdü.İnsanlar o zaman inanırdı ki bunu insan yapamaz,bir anda geldiğine göre.Ama 22.5 sene olması adeta allahtan olmadığının kanıtı gibi,insanın kabullenmesini daha da zora sokar.

ölümsüzlüğün bulunamacağının da garantisi yok,yaşlanmayı sağlayan DNA daki telomer yapısının kısalmasıdır,kısalması engellenirse yaşlanma da engellenir.Tıp ve bilim henüz bu işlerle uğraşmamaktadır ama kimse gelecekte olacakların garantisini veremez.

1970 yılından çok komik bir örnek vermişsin.müslümanların arttığı yok.müslüman ülkelerin nüfusu artıyor o kadar :)

türkiye nüfusu : 35.066.549 (25 Ekim 1970) ,demekki türkiyedeki müslüman nüfusu 2 katından daha fazla artmış mı demem gerekiyor benim? :)

Kuranla ilgili cvbı karadenizli abim çok iyi örnekle verdi.

Parçalanmış bir vücudu hayatta tutmak şimdi değil 1000 yıl sonrada imkansız.hastalıklara çare bulunacağına bende inanıyorum ki hadislerde de belirtmiş.ama savaşlarda,kazalarda,doğal afetlerde insanı sen nasıl hayatta tutacan.insanı bırak dünya komada ölmek üzere.

Verdiğim örneği tam anlayamadın yine.dünya nüfusuyla müslümanların nüfusunu oranla bakalım.hem 1970 yılında hem de 2008 sonuç ne çıkacak.bunu sadece ben söylemiyorum ki müslüman olmayanlarda söylüyor.örnek veriyim

-İngiltere İçişleri Bakanı Jackoi Smith geçenlerde BBC’ye verdiği demeçte İslam’ın Avrupa’da akıllara durgunluk veren yayılma hızı olduğunu söylüyor.

-ABD’nin saygın dergilerinden olan Time dergisi geçenlerde yayınladığı bir raporunda, Batı’da yüzlerce caminin yapıldığını ve artık Avrupa şehirlerinin çoğunda günde beş kez ‘ezan’ duyulmaya başlandığını yazdı.

-1963’de İngiltere’de sadece 13 cami bulunuyordu. Şimdi ise 600 cami ve 1400 İslam organizasyonları var.

-Kanada’da İslam dinine giren Kanadalı sayısı 1991 ile 2001 arasında yüzde 130 arttı.

-İsviçre’de de 11 Eylül olayından sonra 6 bin Hıristiyan Müslüman oldu.

-San Diego Üniversitesi’nde çalışan araştırmacı Jan Wax, 2020 yılına kadar her dört Avrupalı’dan birinin Müslüman olacağını söylüyor.
Yine araştırmalara göre, yakın bir zamanda Müslümanların Avrupa işgücünün yüzde 20’sini oluşturacağı ve Avrupa’nın siyasi geleceğini etkileyeceği belirtiliyor.

mep
22-11-2008, 12:49
Allah yoktur..Dinler vardır.
Bizler dinleri tartışırız o yüzden..Allahı tartışmayız..
Ama hep dayatılır burnumuza Allah denilen olmayan şey.
ve bizler mecburen sanki varmışta,
biz yokluğunu ispata çalışıyormuşuz gibi algılanırız..
Bu gün tamam diyorum..Allah var..
Ve benimde bu Allah'la ilgili kafama takılan sorular var..
bunlara yanıt aramak istiyorum..
Yani bu gün Allah'ı tanımak istiyorum..
Kafama takılan sorular aşağıda
O'nu tanımama yardım edin..

ALLAHIN VAROLUŞ SEBEBİ NEDİR..?
Allah niçin vardır.varolmasını gerektirecek etkenler
nelerdir.?
ALLAH ALLAH OLDUĞUNUN NASIL FARKINA VARDI.?
Allah ,Allah olduğunu nasıl biliyordu..?
En başından beri biliyormuydu..?
Sonradanmı farkına vardı..?
ALLAH'A HAS YETENEKLER "YARATICILIK GİBİ" ALLAHTA NASIL OLUŞTU..?
Yaratıcılık,idarecilik,yöneticilik,vb. Türü tecrübe, deneyim gerektiren yetenekler
Allahta nasıl oluştu..
ALLAH NİÇİN YARATMAYA BAŞLADI..?
Birşeyler yaratmaya neden gerek gördü..?
Görevi birşeyler yaratmakmıydı..?
öylebir görevi yoksa neden yarattı..?
öyle bir görevi varsa ? Bu görevi kim verdi.?
ALLAH İNSANLARI NEDEN SINAMAYA GEREK DUYDU..?
Kusursuz ve iyilerini belirlemek içinmi.?
İstese Kusursuz ve iyi olarak yaratamazmıydı..?
100 tane ürün üretip iyilerini seçenmi ustadır..?
Kaliteli üretip..seçmeye gerek duymayanmı?
ALLAH AKILLIMIDIR..?
Akıllıysa Bu yetenekleri öğrenenerekmi elde etmiştir..?
Kimden öğrenmiştir.?
Bunca bilgiye nasıl vakıf olmuştur..

"Bana aklını göster" "Rüyayı açıkla" filan tarzında sorulara
muhatap olan bizlerde müsade edin biraz sizin türden
sorular soralım..Karadenizli abim şimdi çözer bu soruların cevaplarını (!)

karadenizli
22-11-2008, 13:20
İşte akılla herşeyi çözmeye çalışan mep arkadaşımızın ibretlik hikayesi;)

1-)Biz bu kainata bakarak allahın varlığını anlıyoruz.Bize verilen görev budur.
2-)Allah için önceden sonradan diye bir kavram yoktur. o kavramlar bizim için geçerlidir.Onun için tek bir kavram vardır(Eğer kelimelerin bir manası varsa) sonsuzluk ancak bu şekilde ifade edebiliyoruz
3-)Bunlar sonradan oluşsaydı zaten allah olmazdı başka bir şey olurdu.Bizim tanımladığımız allah sonradan oluşan, gelişen bir varlık değildir.
4-)Bir kutsi hadiste''Rabbin gizli bir hazineydi bilinmesini,tanınmasını istedi'' der.Allah için görev diye bir şey söz konusu değildir. İstemesi yeterlidir
5-)Bu sorunun cevabının yarısını 4. cevapta verdim.Allah insanlara gerekli aklı zekayı verir(kalitesizlik diye bir şey yoktur)Mesela siz çok zeki insanlarsınız ama allahı reddediyorsunuz.
6-)Allah sonsuz akıl sahibidir.Dediğim gibi allah için sonradan öğrenmek gibi bir şey söz konusu değildir onlar bizi sınırlayan kavramlardır.

Şimdi inandınmı mep kardeş(sanmıyorum):)

Saygılar

mep
22-11-2008, 13:39
İşte akılla herşeyi çözmeye çalışan mep arkadaşımızın ibretlik hikayesi;)

1-)Biz bu kainata bakarak allahın varlığını anlıyoruz.Bize verilen görev budur.
2-)Allah için önceden sonradan diye bir kavram yoktur. o kavramlar bizim için geçerlidir.Onun için tek bir kavram vardır(Eğer kelimelerin bir manası varsa) sonsuzluk ancak bu şekilde ifade edebiliyoruz
3-)Bunlar sonradan oluşsaydı zaten allah olmazdı başka bir şey olurdu.Bizim tanımladığımız allah sonradan oluşan, gelişen bir varlık değildir.
4-)Bir kutsi hadiste''Rabbin gizli bir hazineydi bilinmesini,tanınmasını istedi'' der.Allah için görev diye bir şey söz konusu değildir. İstemesi yeterlidir
5-)Bu sorunun cevabının yarısını 4. cevapta verdim.Allah insanlara gerekli aklı zekayı verir(kalitesizlik diye bir şey yoktur)Mesela siz çok zeki insanlarsınız ama allahı reddediyorsunuz.
6-)Allah sonsuz akıl sahibidir.Dediğim gibi allah için sonradan öğrenmek gibi bir şey söz konusu değildir onlar bizi sınırlayan kavramlardır.

Şimdi inandınmı mep kardeş(sanmıyorum):)

Saygılar

Yav Karadenizli abim...!
Yukarda saydıklarının hangisi benim sorduğum sorulara cevap teşkil
ediyo anlamadım...Yani yukardaki soruların cevapları bunlarmı sence
bunları duyunca inanmammı gerekiyo..

Allahın varolmasının nedeni nedir diye sormuşum..
senin verdiğin yanıt..
Biz bu kainata bakarak allahın varlığını anlıyoruz.Bize verilen görev budur
demişin
Yani allahın varoluş nedeni
bizim bakıp onun varlığını anlamamızmı..?
Peki bizler bakıp onun varlığını anlamasaydık Allah yokmu olacaktı..
yada varolma nedeni ortadan kalkacakmıydı..
nası yani ya..
var diye kabul edersem var..
yok diye kabul edersem yokmu..?
yani o bi gerçeklik değilmi..
Yani dinler ortaya çıkana kadar o yokmuydu..?
Dinlermi Allahı ortaya çıkardı..
Allah dinleri ortaya çıkardıysa..
nası oldu yaa!
Daha öncesinde ne iş yapardı..
Abim
sen varya kafamı çok karıştırdın he!

karadenizli
22-11-2008, 13:45
Önce sonra diye bir kavram allah için söz konusu değildir.

Ya sen görevini yap allahı tanı yeter.Bu tarz sorularla hiçbiryere varılmaz.tabi biryere varmak istiyorsan.

Ayrıca o sorun için son birşey söyleyeyim ''Varlığı kendindendir''

Tabi soruların patladığını duyuyorum.ya mepçiğim kusura bakma senin aklınla(yani bütün insanların aklıyla) Bu kadar olur. Biz boşna demiyoruz akıl biryere kadardır diye bir yerden sonra hissetmek gerekir.

hataylı
22-11-2008, 14:16

Sayın K.C özgür aklı ve iradesi ile seçimini yapıp bunu Allah zorla yaptırdı demek insanı robot yerine koymaktır. insan robot değildir. yaptığımız pislikleri Allaha çamur atamayız. mimar sinan sülaymaniye camisinde (hiçbir depremde zarar görmemiştir) kullandığı raylı-bilye sistemini şu anda japonlar kullanıyor. bak tedbir almış bilimle..ama sakarya nehrine (alivyonlu toprak) şehir kurup çimento ve demirden çalıp 7,4 deprem olduğunda inasanlar ölüyorsa bu aptallığı Allah yaptı diyemezsin bu suç iradesini kötü yönde kullananlardır.
hitler -avrupa 1. ve 2 dünya savaşında emperyalist amaçlarla 65 milyon insanı katketti. bu suç emperyalizm yapan batının-insanın suçudur.İslamda adam öldürmek ("Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir" Maide suresi) direkt cehennemlik suçtur, en büyük günahtır. bir müslüman adam öldürdü diye de İslam suçlu demek aptallıktır. Bir öğretmen suç işledi diye eğitim kurumlrı suç üretiyor demek aptallıktır.
"Başınıza gelen her kötülük kendi eliniz iledir." (Kuranı Kerim ayeti)

karadenizli
22-11-2008, 14:47
Sayın K.c yazıyı iyi okursanız anlarsınız şunu demek istiyorki yani küçücük bir bebek kendi maddi ihtiyaçlarını karşılayamaz değilmi evet işte o bebeğin annesine öyle bir şefkat verilirki ilk bakışta hemen öleceği zannedilen bebeğin annesine verilen şefkat sayesinde beslendiği, ihtiyaçlarının karşılandığı görülür.

Tabi anlayana

saygılar

K.C bu yazımı atlamış galiba

mep
22-11-2008, 15:21
Önce sonra diye bir kavram allah için söz konusu değildir.

Ya sen görevini yap allahı tanı yeter.Bu tarz sorularla hiçbiryere varılmaz.tabi biryere varmak istiyorsan.

Ayrıca o sorun için son birşey söyleyeyim ''Varlığı kendindendir''

Tabi soruların patladığını duyuyorum.ya mepçiğim kusura bakma senin aklınla(yani bütün insanların aklıyla) Bu kadar olur. Biz boşna demiyoruz akıl biryere kadardır diye bir yerden sonra hissetmek gerekir.

Karadenizli abim cevab bekliyorum...
Henüz hiç bir cevap vermeden ,soruların patladığını duymuşun..
Nası oluyo bu iş abi..?
ALLAH ALLAH OLDUĞUNUN NASIL FARKINA VARDI..
Hadi patlat bu soruyu..
bak ben biliyorum..
Akıl bir yere kadar deme...
cevap ver..
Bu tarz sorularla hiçbiryere varılmaz
neden varılmaz abi..
Soru Öğrenmek için yapılan bir eylem değilmidir..
Öğrenmek için çabalamadan nasıl öğreneceksin..
Haa! o kadarını bilmene gerek yok diyorsan..
o zaman ortada bir gereksizlik vardır..
Öğrenilmesi gerekmeyen gereksiz bir şey vardır..
Allah bilinmesi gereksiz bir şeymidir..
Hani bilinmek için yaratmıştı..
Ben onu bilemiyecek çözemiyeceksem..
bilmek için çabalamıyacaksam..
Onun bilinme ihtiyacı boş bir ihtiyaç değilmidir..

mep
22-11-2008, 15:27
4-)Bir kutsi hadiste''Rabbin gizli bir hazineydi bilinmesini,tanınmasını istedi'' der
Diyorsun..
Ama bizim aklımız diyorsun...
Allah bilir biz bilemeyiz diyorsun...
Hikmetinden sual sorulmaz diyorsun..
nası oluyo bu iş...
Allahın varolma nedenine bile bunu cevap olarak söylüyorsun..
Bilinmek istedi...ama biz bilemeyiz.
bizim bilemiyeceğimizi bile bile
bilinmek istedi var oldu..?
Akıllıca mı bu?

karadenizli
22-11-2008, 15:35
Konuyu saptırma neden yaratmaya başladı sorusuna verdim o cevabı(kudsi hadis)

Ya bu nasıl bir sorudur allah aşkına bilimi de böyle mi sorguluyorsunuz siz ''elmanın neden kanatları yoktur'' , ''Armut neden muza benzemez'' ya o sorduğun sorunun bunlardan hiçbir farkı yoktur.

Sonradan farkına varma gibi insana ait şeyleri allah a atfediyorsun

K.C.
22-11-2008, 15:56
karadenizli´isimli üyeden Alıntı

Tabi anlayana

saygılar
K.C bu yazımı atlamış galiba

Türkiye'de bebek ölüm oranı:

http://www.saglikbilgisi.com/haber/Bebek+%C3%B6l%C3%BCm+oran%C4%B1+binde+28&%230146%3Be+d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC/638

Avrupa Birliği Ülkelerinde bebek ölüm oranları:

http://www.ntvmsnbc.com/news/288891.asp

Karadenizli, ne acı ki halen birşeyleri akıl edebileceğini, ezberlerinden kurtulabileceğini düşünerek sana ciddi ciddi cevaplar yazıyorum.

Bebek ölüm oranları, doğumların hastanelerde gerçekleştirilme oranıyla ters orantılı olarak azaldığı gibi, ülkenin sağlık alanındaki gelişmişliğiyle de paralellik arz eder.

Annenin şefkati falan laflarını bırak bir tarafa. Bebekken cami avlusuna, karakola terk edilmiş bebekleri açıklayamazsın yoksa.

Üstteki linklerden sonra diğer ülkelere bakalım:

Suriye'de bebek ölüm oranı: Binde 33.8
Irak'ta bebek ölüm oranı: Binde 60.05
İran'da bebek ölüm oranı: Binde 29.04
Mısır'da bebek ölüm oranı: Binde 31.33
Nijerya'da bebek ölüm oranı: Binde 73.34
Irak'ta bebek ölüm oranı: Binde 62

Görüyorsun ya, Allah sağladığı için değil, insanlık, sağlık alanı gibi diğer alanlarda da gelişme sağladığı için ihtiyaçları gideriliyor bu bebeklerin.

senin düşünmeden, araştırmadan 30 sanıyede yazdığın mesaja karşılık senin yapman gerekeni yine ben yaptım ve oturdum araştırdım ve sana hizmet olarak sundum.

Biraz da sen araştırabilsen, ama ne araştıracağını bilmek için önce düşünebilsen diyorum.

Kusura bakma sert yazdım, karadenizliliğimden değil, hep sevgili Peygamberimizin "sağ soldan üstündür, sol şeytanın kullandığı taraftır" türünden bilimsel (!) verileri sayesinde bugün solumdan kaltığımdan böyle... idare edivericen artık.

karadenizli
22-11-2008, 16:15
Kötü örnek örnek değildir.

Bunu ne zaman anlayacaksınız

K.C.
22-11-2008, 16:18
Israrlısın yani,
Allahın gelişmemiş ülkelerin bebeklerine kastı var diyorsun ısrarla.

Gelişmiş kafir ülkelelerin annelerine daha bi şefkat vermiş diyorsun...

karadenizli
22-11-2008, 16:18
Cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil.

O söylediğin kötülükleri yapan insanlar içindir cehennem.Yoksa bunlar olmassa hani siz diyorsunuz ya allah engellesin bunları sınavın bir anlamı kalmaz o zaman

karadenizli
22-11-2008, 16:20
Nasıl ,onların ülkelerini bir araştırsanız varya ne insanlık dışı olaylar var çocuğunu yakanlar mı dersin öz çocuğuna tecavüz edenler mi dersin.

Allah şefkat verir sen bunu üzerinden söküp atarsan allah sana ne yapsın(senin için değil genel)

mep
22-11-2008, 16:27
Konuyu saptırma neden yaratmaya başladı sorusuna verdim o cevabı(kudsi hadis)

Ya bu nasıl bir sorudur allah aşkına bilimi de böyle mi sorguluyorsunuz siz ''elmanın neden kanatları yoktur'' , ''Armut neden muza benzemez'' ya o sorduğun sorunun bunlardan hiçbir farkı yoktur.

Sonradan farkına varma gibi insana ait şeyleri allah a atfediyorsun

Tamam abi..kızma yav.!
O sorunun değilde diğer sorunun cevabı olsun..
Soru : Allah neden yarattı
cevap : hadiste''Rabbin gizli bir hazineydi bilinmesini,tanınmasını istedi''
Şimdi oldu dimi..
Eee! O'nu Bilmeye,tanımaya bizim aklımız eriyomu...Hayır..!
e nasıl bilicez,tanıycaz..
Şöyleki...
Allah Kendisini bilmemizi tanımamızı isteyecek..
Gidecek çölde yaşayan bi adama..
Lut'u,Firavun'u,ademi,musayı,ebabil kuşlarını anlatıcak..
o adam dönüp bize bunları anlatıcak..
bizde inanıp onu tanıycaz..bilmiş olucaz..
o sağ biz selamet..bazımız cennete bazımız cehenneme(özellikle biz)
gidicez..onlar ericek muradına biz çıkıcaz kerevetine..
iyide sonra n'olucak..
amaç sırf bu mu yani?
Beni bilsinler tanısınlar..bende onları cennete koyayım..
Koskoca Allahın kainatı yaratma gayesi bumudur..
Bizi cennete veya Cehenneme koymak içinmi..
yada sadece bilinmek tanınmak içinmi..
Sadece Bilinmek tanınmak isteyen bi Allah..
Milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızları
Hangi akla hizmet yarattı..
Zoru derdi insanlarla olsaydı..
buna ne gerek vardı..

karadenizli
22-11-2008, 16:36
İnan bana o amaç senin amacından daha büyük ve önemli senin amacın daha saçma yokluk ve hiçlik bumudur bizim amacımız.

Milyarlarca ışık yılı ötedeki yıldızları bizim onun büyüklüğünü kavramak için yarattı bak sen bile başka açıdanda olsa farketmişsin.

mep
22-11-2008, 17:00
Yani diyorsunki Karadenizli abim..
Şu kainat..
dünyamız bu kainatta ..
Okyanustaki bir kum tanesi..
ve bu okyanusu yaratan..
o okyanustaki bir kum tanesinin
üstünde yaşayan bizler tarafından
bilinmek için yarattı bu koca okyanusu.. öylemi..?
Nasıl bir amaç bu yaa!
Git arasıra karadenizin kumlarına bi bak..
hatta bi tanesini al eline bi düşün..
işte kainatta senin dünya dediğin şey o kadar belki dahada ufak..
sence o kum tanesinin üzerinde yaşayan canlılar
seni tanısın diye kalkıp karadeniz yaratırmısın..?

ersay
22-11-2008, 17:17
TANRI KUMARBAZDIR.bul karoyu al parayı oynatıyor.almış önüne biz insanları ters çevirmiş sebze kasasını elinde dört kagıt(dört kitap dört peyganber)habire bul bul karoyu al cenneti diyip duruyor.insanlarda salak salak her faklı toplum bir (kitabın)kagıtın üstüne elini koymuş karo bu diyor.ama tanrı uyanık kagıtı açtırmıyor.reklamlardan sonra (yani ölünce ögreneceksiniz)yani anlayacagınız karoyuda babayıda öteki tarafa bırakıyor.işte dinlerde peyganberlerde bunu gibi bir şey herkes bir kagıta elini basmış bekliyor kim kazanacak diye .hiçdegilse ben bir tanrı gibi neticeyi ahiret bırakmadan cvp vereyim hepimiz babayı alacagız insanlık kaybedecek.güçlü kazanacak güçsüz kaybedecek.............not :kumar oynatanlar nereye şikayet ediliyordu bilmiyorum bir şikayetim olacakta..

cigi
22-11-2008, 19:30
Açılmaz kapıları açmanız mı gerek?
Dünyada insanca yaşamanız mı gerek?
Bırakın öyleyse iki dünyayı birden:
Ey ölü canlılar, canlar uyanık gerek!

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Bu varlık denizi nerden gelmiş bilen yok;
Öyle büyük bir inci ki bu büyük sır delen yok;
Herkes aklına eseni söylemiş durmuş,
İşin kaynağına giden yolu bulan yok.

Ömer Hayyam

Türkcesi: Sabahattin Eyububoglu

· Mesele, bu alemin nasıl yaratılmış olduğunda değil, onu bizim nasıl idare ve tanzim edeceğimizdedir.
Konfücyus
Olmayan bir sey asla bulunmaz ve kaybolmaz......

dr humanist
22-11-2008, 19:34
Nasıl ,onların ülkelerini bir araştırsanız varya ne insanlık dışı olaylar var çocuğunu yakanlar mı dersin öz çocuğuna tecavüz edenler mi dersin.

Allah şefkat verir sen bunu üzerinden söküp atarsan allah sana ne yapsın(senin için değil genel)

Ya siz ne kadar bol keseden salıyorsunuz öyle!!! Adli tıpta 6. kurul var kardeşim ve ben orda sadece bir günde onlarca tecavüz vakası gördüm,oraya öz kızına tecavüz edenler her gün çıkıyor.Bunlar ülkemizde oluyor,o gelişmiş ülkelerde değil!!oralarda senede 1 çıkarken bizde günde 5 tane..

saygılarımla

prozac
22-11-2008, 19:43
Bizim ülkemizde bir yaşındaki bebeklere bile aynısı yapılıyor..

karadenizli
22-11-2008, 19:44
e ne yapalım yani bunu dinimizmi emrediyor.nasıl bir mantık öyle kötü örnek örnek değildir

karadenizli
22-11-2008, 19:45
''Bizim ülkemizde bir yaşındaki bebeklere bile aynısı yapılıyor'

bunuda kesin din emrediyordur

Ya adi insanlar öyle yapıyor diye...... bu nasıl bir mantık böyle

unbe
22-11-2008, 19:48
kimse din emrediyo diye bişi yazmadı sana karadenizli ama cahiller yapıyo orası tartışma götürmez

prozac
22-11-2008, 19:52

http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=44949

http://www.nethaber.com/Haber/9965/Cocuklar-6-ve-7-yaslarinda

http://haber.mynet.com/detay/yasam/9-aylik-bebege-tecavuz-/22Kasim2008/O1227367659385

Bizim ülkemiz daha vahim durumda onun iin belirtmiştim..Din emrediyor demedim..

hataylı
23-11-2008, 10:35
Allah yoktur..Dinler vardır.
Bizler dinleri tartışırız o yüzden..Allahı tartışmayız..
Ama hep dayatılır burnumuza Allah denilen olmayan şey.
ve bizler mecburen sanki varmışta,
biz yokluğunu ispata çalışıyormuşuz gibi algılanırız..
Bu gün tamam diyorum..Allah var..
Ve benimde bu Allah'la ilgili kafama takılan sorular var..
bunlara yanıt aramak istiyorum..
Yani bu gün Allah'ı tanımak istiyorum..
Kafama takılan sorular aşağıda
O'nu tanımama yardım edin..

ALLAHIN VAROLUŞ SEBEBİ NEDİR..?
Allah niçin vardır.varolmasını gerektirecek etkenler
nelerdir.?
ALLAH ALLAH OLDUĞUNUN NASIL FARKINA VARDI.?
Allah ,Allah olduğunu nasıl biliyordu..?
En başından beri biliyormuydu..?
Sonradanmı farkına vardı..?
ALLAH'A HAS YETENEKLER "YARATICILIK GİBİ" ALLAHTA NASIL OLUŞTU..?
Yaratıcılık,idarecilik,yöneticilik,vb. Türü tecrübe, deneyim gerektiren yetenekler
Allahta nasıl oluştu..
ALLAH NİÇİN YARATMAYA BAŞLADI..?
Birşeyler yaratmaya neden gerek gördü..?
Görevi birşeyler yaratmakmıydı..?
öylebir görevi yoksa neden yarattı..?
öyle bir görevi varsa ? Bu görevi kim verdi.?
ALLAH İNSANLARI NEDEN SINAMAYA GEREK DUYDU..?
Kusursuz ve iyilerini belirlemek içinmi.?
İstese Kusursuz ve iyi olarak yaratamazmıydı..?
100 tane ürün üretip iyilerini seçenmi ustadır..?
Kaliteli üretip..seçmeye gerek duymayanmı?
ALLAH AKILLIMIDIR..?
Akıllıysa Bu yetenekleri öğrenenerekmi elde etmiştir..?
Kimden öğrenmiştir.?
Bunca bilgiye nasıl vakıf olmuştur..

"Bana aklını göster" "Rüyayı açıkla" filan tarzında sorulara
muhatap olan bizlerde müsade edin biraz sizin türden
sorular soralım..Karadenizli abim şimdi çözer bu soruların cevaplarını (!)

1-Allah var olmamıştır. adı üstünde decartın tabiriyle Tanrı kavramı en mükemmel ise Tanrıyı biri yaratmadı-icat etmedi ALLAH EZELDEN BERİ VAR.SEBEBİ OLMAZ.."lem yelid velem yüled" ihlas suresinin tefsirini iyi oku
aristonun sebepler zinciri sonsuza gitmez. bir yerde durulması gerekir. Allah'ı biri yarattı mı sorusu absürdtür,saçmadır. ilk sebep adı üstünde ilktir. onun da bir sebebi olursa adı ilk sebep olmaz.
sokrat-platon-aristoteles oku bunlar tanrıya inanır. ama tabii ki islamca değil.
islamın Allah inancını öğrenmek için çeşitli eserler var.iman-inanç konularında soru ve şüpheleri gideren...
2-Allahın zati ve subuti sıfatlarını iyi oku...Allahın 99 güzel isimin bilen ve inanan kesin cennete girer diyen Hz. Muhammed'in (s.a.v.) müjdesi olduğuna göre esmai hüsna ile ilgili kitapları oku....
Öğretmen sınama-sınav yapar bu kendisinin ihtiyacı olduğu için değil öğrencinin gelişmesi- eğitim ile insanın olgunlaşması için...
3-FELSEFE TARİHİNDE EN MÜKEMMEL VARLIK TANRIDIR DİYEN FİLOZFLARIN ORANI YÜZDE 95TİR. İŞTEAKIL İLE DÜŞÜNÜLÜNCE AKLIN YOLU BİRDİR. ALLAH AKIL VE KALP İLE KAVRANIR VE SEVGİYLE GÜVENEREK İNANILIR....
4-KİTAP OKU.....

dr humanist
23-11-2008, 12:01
Algılanamaz bir varlığın olduğunu varsaymak....algılanabilir dünyada bulduğumuz düzenliliği anlamaya yardımcı olmaz.
Tanrı nedir? diye soran bir Iowa öğrencisine mektup, Temmuz 1953
Bireysel bir tanrı anlayışı bana oldukça yabancı ve hatta safça geliyor.(1950)
Eğer yaşamımızı çocuklarımızda ve genç kuşaklarda sürdürebilirsek ölüm bizim için bir son değildir.Onlar bizdir artık;bedenlerimizse yaşam ağacındaki solgun yapraklardır sadece.(1926)
Etik yalnız insansıl bir sorundur,arkasında insanüstü bir yetke bulunmamaktadır ve buna gerekte yoktur(1953)
Hayatın gelişmesi ve yüceltilmesine ilişkin temel ahlakı ilkelerin öneminin bilince çıkarılmasında, kural koyucu inancına özellikle de ödüllendiren ya da cezalandıran bir kural koyucuya gereksinim olmadığından eminim.
M.Berkowitz'e mektup, 25 Ekim 1950
Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum. Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım...
1930, Ideas and Opinions, s.80

Albert EINSTEIN

karadenizli
23-11-2008, 12:37
Albert EINSTEIN in inan bana tam tersi sözlerinide getirebilirim

Ama ne kadar zeki olursa olsun o adamla aynı inancı,düşünceyi paylaşmak zorunda değilim

dr humanist
23-11-2008, 13:25
sevgili karadenizli;

bu sitede bulunma amacın nedir?

saygılarımla

unbe
23-11-2008, 13:27
sn. karadenizli
'çeşitli tanrı görüşleri ' başlıklı konuya bakarsan einstein'nin tanrı hakkındaki düşüncelerinin alıntılandığı bi kısım var.....
saygılar

karadenizli
23-11-2008, 18:00
sevgili karadenizli;

bu sitede bulunma amacın nedir?

saygılarımla

Belki bir kişiyi müslümanlığa ısındırırım.

Müslüman yapmayı geçtim,Belki bir kişinin kalbini ısındırırım diye.

Tabi müslüman olsa çok iyi olur.

dr humanist
24-11-2008, 00:46
kurandaki çelişkiler ve üslup değişmedikçe,mantığın dışında masallar ve hayaller kurulmadıkça kimse müslüman olmaz burda.Siz bizim islamı bilmediğimizi zannedersiniz,oysa ki islamı bildiğimiz için müslüman değiliz.

saygılarımla

karadenizli
24-11-2008, 00:56
Bizde islamı bildiğimiz için müslümanız.

Ayetlerin öncesini görmeyip sonrasını gören sonrada aha islam bu diyen bektaşi mantığı müslüman olmaz tabiki haklısınız.

''Mehmeti öldürmek istiyorum''

''Mehmeti öldürmek istiyorum. dedi''

Tabi görüşünüze göre istediğinizi alırsınız.ama ben ikincisinin doğru olduğunu söylüyorum.Bahane aramak isteyen ''dedi'' yi keser ve amacına ulaşır.

unbe
24-11-2008, 01:15
sn. karadenizli
siz şimdi bize taş kalpli mi demek istediniz?

dr humanist
24-11-2008, 01:32
peki belli bir süre var mı kafanda?mesela şu kadar sürede şu kadar insanın müslümanlığa ısınmasını bekliyorum,aksi takdirde amacıma ulaşamam,gibi?
aman ha,bu kadar uğraşının sonunda dinden çıkma da,malum cehennemde yanmak istemezsin memeleri tomurcuklanmış kızlar dururken..

saygılarımla

karadenizli
24-11-2008, 01:44
İslamda ömrünün sonuna kadar islamı anlatma kuralı vardır.

Peygamberimiz islamiyetin ilk dönemlerinde ebu cehile sürekli islamı anlatıyor.Her gün defalarca kapısına geliyor ve kovuluyor.bir gün yine kovulacağını bile bile yine kapısına geliyor.artık ebu cehil de''Ya muhammed artık sen bundan sorumlu değilsin rabbine karşı ben inanmıyorum bir daha gelme'' diyor.yanındaki ebu cehile gerçekten inanmıyormusun onun peygamber olduğuna diyor oda;inanıyorum inanıyorum ama neden o neden ben değilimde o.

İşte görüldüğü gibi kovulacağını bile bile tekrar anlatan anlayış bizim anlayışımızdır.

Saygılar.

gozeneli
24-11-2008, 14:49
Sayın Karadenizli Müslümanlıgı bize aynı cebeli Tarık gibi mi ısındıracaksınız? Yoksa diger halife ordusu komutanları gibi mi?

mep
24-11-2008, 14:50
1-Allah var olmamıştır. adı üstünde decartın tabiriyle Tanrı kavramı en mükemmel ise Tanrıyı biri yaratmadı-icat etmedi ALLAH EZELDEN BERİ VAR.SEBEBİ OLMAZ.."lem yelid velem yüled" ihlas suresinin tefsirini iyi oku
aristonun sebepler zinciri sonsuza gitmez. bir yerde durulması gerekir. Allah'ı biri yarattı mı sorusu absürdtür,saçmadır. ilk sebep adı üstünde ilktir. onun da bir sebebi olursa adı ilk sebep olmaz.
sokrat-platon-aristoteles oku bunlar tanrıya inanır. ama tabii ki islamca değil.
islamın Allah inancını öğrenmek için çeşitli eserler var.iman-inanç konularında soru ve şüpheleri gideren...
2-Allahın zati ve subuti sıfatlarını iyi oku...Allahın 99 güzel isimin bilen ve inanan kesin cennete girer diyen Hz. Muhammed'in (s.a.v.) müjdesi olduğuna göre esmai hüsna ile ilgili kitapları oku....
Öğretmen sınama-sınav yapar bu kendisinin ihtiyacı olduğu için değil öğrencinin gelişmesi- eğitim ile insanın olgunlaşması için...
3-FELSEFE TARİHİNDE EN MÜKEMMEL VARLIK TANRIDIR DİYEN FİLOZFLARIN ORANI YÜZDE 95TİR. İŞTEAKIL İLE DÜŞÜNÜLÜNCE AKLIN YOLU BİRDİR. ALLAH AKIL VE KALP İLE KAVRANIR VE SEVGİYLE GÜVENEREK İNANILIR....
4-KİTAP OKU.....

Hataylı abim...sağol...iyi aydınlandım..
sorularımı cevaplamışsın ,,kafamdaki bütün kuşkular dağıldı..
Allah ilkmiş ilkin öncesi olmazmış..
kim demiş ..?
Allah demiş...!
Ajdar pop stardır..!
Niye...?
Çünkü kendisi öyle diyor...!
inanmıyorsan ajdarın yazdığı kitabı oku...!

Yahu bu cennet ne ucuzmuş be ..!
99 tane isim ezberliyosun..cennete gidiyosun..
ben ezberledim mesala...
Ateist olmam bi engel değil..
ben artık cennete gidicem..hemde kesin..
kim dedi...?
Muhammed dedi.. varmı itirazınız..
biraz mantık yahu..nolur biraz mantık..?

mep
24-11-2008, 15:07

Peygamberimiz islamiyetin ilk dönemlerinde ebu cehile sürekli islamı anlatıyor.Her gün defalarca kapısına geliyor ve kovuluyor.bir gün yine kovulacağını bile bile yine kapısına geliyor.artık ebu cehil de''Ya muhammed artık sen bundan sorumlu değilsin rabbine karşı ben inanmıyorum bir daha gelme'' diyor.yanındaki ebu cehile gerçekten inanmıyormusun onun peygamber olduğuna diyor oda;inanıyorum inanıyorum ama neden o neden ben değilimde o.

İşte görüldüğü gibi kovulacağını bile bile tekrar anlatan anlayış bizim anlayışımızdır.

Saygılar.

Karadenizli abim...
Yav bu kıssadan ben çok etkilendim he..!
Hatta muhammed o kadar meraklıydıki ..
cehl'e islamı anlatmaya..
Adamın ebul-l hakem olan adını yasaklamış..
ona kendi taktığı adı yani ebu cehl denmesini emretmişti dimi..
hatta kafasını kestirtip önüne getirtmiş..
sonrada Allaha şükr etmişti dimi..
sende o derece meraklımısın islamı anlatmaya..:D

yucemanitu
24-11-2008, 15:20

Saygılar.

Ben de sana inanıyorum aslında ama neden tebliğci ben değilim de sensin diye karşı çıkıyorum. Demek adam Muhammed'le inatlaşmak uğruna cehenneme bile gitmeye razı. Ona inanarak ona karşı savaşmış. Bu saçmalığı nerden okudun Allah aşkına söylesene?

karadenizli
24-11-2008, 15:31
Onlar çok inatçı insanlar şeytanda öyle yapmıyormu zaten biliyor allahın varlığını ama savaşıyor.

Ya savaş zamanı ebu cehilin öldürülmesine vahşet diyor adam.Savaş savaş hatırlatayım seni bu mantıkla askere göndermeyelim vahşet olur diye öldürmessin pkk lıları.

Zaten peygamberimiz öven herşey yanlış kötüleyen herşey doğru.Ve buda bilim oluyor öylemi.

yucemanitu
24-11-2008, 17:58
Ebul hakem konusunun açıldığı iyi oldu. Ebul hakem dürüst ve yiğit bir insandı Bedir Savaşı'nda Kureyşilerin ordusunun en ön saflarında vuruşuyordu Muaz'ın arkadan sinsice yaklaşarak bacağına kılıçla vurması sonucu bacağı koptu ve bineğinden düştü. Adam yerdeyken de kılıçlarıyla vurdular kimseye ne öldürme dedi ne yalvardı. Savaş bittiğinde yerde perişan vaziyette yatıyordu. Bu sırada oralarda Müslüman bir koyun çobanı vardı bu Ebulhakem'i tanıyan biriydi gitti bir bacağı kesik yerde yatan zavallı adamın göğsüne bastı. Ebulhakem ölmeden önce bir soru sormak istedi. Sor, dedi çoban. Zafer kimden yana, dedi. Müslüman yanıtladı: Allah'a şükür zafer İslam'ındır. Ebulhakem büyük bir cesaretle doğruldu dirsekleri üzerine yekinerek o zaman Muhammed'e söyle hep ona düşmandım şimdi de düşmanı olarak gidiyorum. İşte o böyle bir yiğitti öldürüleceğini bilse bile doğru bildiğini çekinmeden söylemişti. Yalvarıp yakarabilirdi de yapmadı aslanlar gibi öldü. Bu tek bacağı kesik ve ağır yaralı perişan adamı yerden kalkamaz durumda olduğunu gördüğü halde kılıçla kafasını keserek vahşice öldürdü bu mücahit sonra da kellesini Resulullah'a götürerek marifetini gösterdi. İnsanlara rahmet olarak gönderilen yüce peygamber de "Elhamdülillah!" dedi.

karadenizli
24-11-2008, 18:26
O yaptığı inatçılığını gösteriyor yiğitliğini değil.

İnan bana atlas ebu cehilin yeniliklere kesinlikle korkunç derecede düşman olduğu bilinen gerçektir eğer bu dönemde yaşasaydı size karşı elinden geleni ardına koymazdı sen de kalkmış tarihin en inatçı ve kinci adamını bir istanbul beyefendisi ve yiğit biri gibi göstermeye kalkıyorsun.

İşte ateistlerin en bozulduğum tarafı bu. ya inanmayacaksan inanma yani inanmayacaksın diye en kötü adamı iyi göstermeye kalkma.Yakında hülagu yu da çok iyi,kibar bir adam gibi gösterirsiniz.

Ya atlas rica ediyorum bunlara gerek varmı.

yucemanitu
24-11-2008, 18:36
Yahu adam eli kılıçlı birinin karşısında savunmasız yaralı belki "aman yaman" dese yalvarsa acındırsa kurtulma ihtimali var ama adam bunu yapmıyor. Öleceğini bilse de doğrularını savunuyor. Hiç ölümden korkmadan. Bu da yiğitlik işte. Hem bir araştırmak lazım o adam Ebulhakem lakabını neden almış dürüstlüğünden olmasın sakın. Biliyorsun ona bu lakabı veren ben değilim.
Ayrıca şu an Allah'ın var olduğuna dair bir delil görsem hemen vardır derim. İnsan inandığı şeyi niye reddetsin ki bunun hiçbir açıklaması yok.

karadenizli
24-11-2008, 18:42
Hani sen bir ara demiştin ''Gökte allah var yazsa inanırım''

Yahu bir ceninin bebek oluş hikayesi Bundan daha azmı mucizevidir.İşte binlerce yıldır tekrarlandığı için normalleşmiş artık.O dediğin yazıda binlerce yıldır yazsaydı bu sefer oda normalleşirdi.

Ne demek istediğimi anladın

mep
24-11-2008, 18:49
Onlar çok inatçı insanlar şeytanda öyle yapmıyormu zaten biliyor allahın varlığını ama savaşıyor.

Ya savaş zamanı ebu cehilin öldürülmesine vahşet diyor adam.Savaş savaş hatırlatayım seni bu mantıkla askere göndermeyelim vahşet olur diye öldürmessin pkk lıları.

Zaten peygamberimiz öven herşey yanlış kötüleyen herşey doğru.Ve buda bilim oluyor öylemi.

Evet ya savaş dimi..
Bacağı kopmuş adamın kafası kesilip önüne getirilincede..
"Acı çekmedi öldü kurtuldu diye merhametinden,allaha şükretti dimi"
İstersen sana peygamberin ne kadar merhametli olduğunu anlatan bi kaç
kıssa anlatayım..benu mustalik te filan yaptırdıklarını.
Hani öyle sabah akşam kapı kapı dolaşıpta insanları islama davet eden bi adammış filan sanıyosun ya..
Ebu cehl'in öldürülmesi vahşet olurmu canım...
vahşet hamza'nın öldürülmesidir...
ebu cehl hakketmişti..
hamza ise yiğit bir kişiydi..hiç hakketmemişti..

yucemanitu
24-11-2008, 18:59
Karadenizli kardeşim bunların ceninle ne ilgisi var? Sperm-yumurta ;zigot, rüşeym, cenin safhaları Kuran'da mı var? Mitokondrilerin enerji ocakları olup hücre bölünmesi ile büyüme Kuran'da mı var? Endoplazmik redikulum mu var Kuran'da Golgi aygıtı mı var? Yoksa bitki hücresindeki extra çeper mi var?

karadenizli
24-11-2008, 19:04
Karadenizli kardeşim bunların ceninle ne ilgisi var? Sperm-yumurta ;zigot, rüşeym, cenin safhaları Kuran'da mı var? Mitokondrilerin enerji ocakları olup hücre bölünmesi ile büyüme Kuran'da mı var? Endoplazmik redikulum mu var Kuran'da Golgi aygıtı mı var? Yoksa bitki hücresindeki extra çeper mi var?

Ne kadar yanlış anlamışsın.

Kuranda ayrıca geçer bu meselemiz değil.

Ben sana bu bir mucize değilmi diyorum yani senin doğman benim doğmam.Hatta bilim ceninin İnsan şekline doğru gitmesini en büyük mucize olarak görür neden böyle oluyor diye.

Yani diyorumki gökte allah var yazmasından daha az mı mucizevidir insanların doğumu

yucemanitu
24-11-2008, 19:07
Adamın biri cariyesiyle eğlenirken içiyormuş bir yandan cariye evin önünde iki deve görmüş adama haydi şunları boğazla da bir ziyafet çekelim, demiş. Adamda gitmiş develeri boğazlamış. Develerin sahibi dönüp gelince ve bu durumu görünce gidip durumu birine anlatmış o kişi develerin sahibiyle gelip bu hırsızlığı yapana çıkışacakken adam da o kişiye ve deve sahibine "Siz benim babamın köleleri gibi değil miydiniz?" Demiş. Bilin bakalım bu üç kişi kimmiş?
Not: Ebulhakem bu sarhoş adam gibi kimsenin malına el uzatmadı. Herkes onun hakemliğine güvenirdi lakabı da burdan gelir.

karadenizli
24-11-2008, 19:09
Onu hemen kabul ediyorsun.aaaa

Ama şunu kabul etmek için milyarlarca kaynak arıyorsun.

Muhammedül emin

yucemanitu
24-11-2008, 19:22
Onu kabul ediyorum ya da etmiyorum dedim mi? Muhammed'in lakabı da El Emin olabilir. Sen şu üç kişinin adlarını söyler misin?

karadenizli
24-11-2008, 22:11
Onu kabul ediyorum ya da etmiyorum dedim mi? Muhammed'in lakabı da El Emin olabilir. Sen şu üç kişinin adlarını söyler misin?

Söyle atlas çekinme. bilmiyorum

yucemanitu
24-11-2008, 23:07
İçip de sarhoş olduktan sonra cariyeye uyup develeri boğazlayan Hamza bin Abdülmuttalip, develerin sahibi Ali bin Ebutalib, Deveyi boğazlayana çıkışmaya gelen Muhammed bin Abdullah. Hamza'dan bahsedilince hatırladım da.

Güçistenci
24-11-2008, 23:16
İçip de sarhoş olduktan sonra cariyeye uyup develeri boğazlayan Hamza bin Abdülmuttalip, develerin sahibi Ali bin Ebutalib, Deveyi boğazlayana çıkışmaya gelen Muhammed bin Abdullah. Hamza'dan bahsedilince hatırladım da.

Adamın biri cariyesiyle eğlenirken içiyormuş bir yandan cariye evin önünde iki deve görmüş adama haydi şunları boğazla da bir ziyafet çekelim, demiş. Adamda gitmiş develeri boğazlamış. Develerin sahibi dönüp gelince ve bu durumu görünce gidip durumu birine anlatmış o kişi develerin sahibiyle gelip bu hırsızlığı yapana çıkışacakken adam da o kişiye ve deve sahibine "Siz benim babamın köleleri gibi değil miydiniz?" Demiş. Bilin bakalım bu üç kişi kimmiş?
Not: Ebulhakem bu sarhoş adam gibi kimsenin malına el uzatmadı. Herkes onun hakemliğine güvenirdi lakabı da burdan gelir.

müslümanların çiçeklerle süslenen yazılarının etkilerinden kurtulmak için ilaç gibi sözler gerçekten. teşekkürler Atlas

mep
25-11-2008, 12:23
Ebu cehl yani ebul hakem le muhammedin ..
husumetinin nedenleri pek bilinmez aslında..
ama Muahmmedin kızı hz. fatıma ile evli olan
Hz. ali'nin Ebu cehlin kızıyla evlenmeye kalkışması..
muhammedi çılgına çevirir bu da olayın başka bir yönüdür..
kendi damadı, Muhammede en çok muhalefet eden adamın
kızıyla evlenmeye kalkarsa düşünün artık....o adamın
kafası kesilmesinde ne olsun...?

mep
25-11-2008, 13:24
İslamın bir diğer büyük düşmanı(!) da Ebu leheb dir..

Kuranda adı bile geçen ..
Allahın " Elleri kurusun kendiside helak olsun" diye beddua ettiği (!) ebu leheb..
Muhammedin iki kızıda ebu lehebin iki oğluyla evlidir..
yani ebu leheb,muhammedin kızlarının kayınpederidir..
Şimdi islamın baş düşmanlarına bakıldığında ..
sanki olay birazcık kızlarının etrafında dönüyor gibi görülüyor..
damadının kızının üstüne almak istediği kızın babası ..ebul hakem (ebu cehl )
ve kızlarının kayınpederi ebu leheb..İlginç yani...

gozeneli
25-11-2008, 13:49
İnsanların dogumundan sonra ölümüde var. Bu neyi ispatlıyor? Güzel, saglıklı insanlar kadar çirkin, hastalıklı insanlarda var. Bunlar neyi ispatlıyor?
Kuran'da Allah denen bir yaratıcı hakkında yeni yada mantıklı delil yoktur. Kuran'nın delil olarak gösterdikleri, başka önceden geldigi söylenen dinler tarafından delil olarak gösteriliyor.
İslamın yayılışında en önemli rolu ''kitap'' degil kılıç almıştır. Aşırı dinciler hala herkesi zorla müslüman etmeyi arzular. Karadenizli baban müslüman olmasayıdı sen müslüman olurmuydun?

karadenizli
25-11-2008, 14:34
Ebu cehl yani ebul hakem le muhammedin ..
husumetinin nedenleri pek bilinmez aslında..
ama Muahmmedin kızı hz. fatıma ile evli olan
Hz. ali'nin Ebu cehlin kızıyla evlenmeye kalkışması..
muhammedi çılgına çevirir bu da olayın başka bir yönüdür..
kendi damadı, Muhammede en çok muhalefet eden adamın
kızıyla evlenmeye kalkarsa düşünün artık....o adamın
kafası kesilmesinde ne olsun...?

Mep demagoji yapıyorsun.Olaya sadece savaştaki insanların yaptıklarından bakıyorsun.O öldürülenler şikayetçi değilki savaş var ya savaş.

İşte ateistlerin olaya bir açıdan bakması.

Ebu cehl müslümanlara yapmadığını bırakmadı ibadet ederken peygamberimizin üzerine işkembe koyan kimdi inancı yüzünden işkence yapan insanları şehit eden kimdi işte bu insan baktiki bunlarla olmayacak alışverişi kesti müslümanlarla yurtlarından gitmek zorunda kaldılar.Yoksa medineye piknik yapmaya gitmedi.Zulümden kaçtı onlar.

Şimdi sana inançsızlığın yüzünden alaya alsalar en yakınlarına işkence yapsalar öldürseler ondan sonra yurdundan çıkmaya zorlasalar.Yurdundan çıkmak bin kere ölmek demektir.Şimdi sen o adamı ne yaparsın.

İşte o olay o olay değildir onun öncesi vardır.ama sen önceyi kesip sonrayı alıyorsun.

Helal sana koçum devam et devam et.

mep
26-11-2008, 10:34
Mep demagoji yapıyorsun.Olaya sadece savaştaki insanların yaptıklarından bakıyorsun.O öldürülenler şikayetçi değilki savaş var ya savaş.

Karadenizli abi..
sen varya beni öldürcen he..!

Bismillahirrahmânirrahîm

1,2. Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı.1

3. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır.

4,5. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.2

6,7. Hayır, insan kendini yeterli gördüğü için mutlaka azgınlık eder.

8. Şüphesiz dönüş ancak Rabbinedir.

9,10. Sen, namaz kıldığında kulu (bundan) engelleyeni gördün mü?3

11,12. Ne dersin, ya o (engellenen kul) hidâyet üzere ise; ya da takvayı (Allah’a karşı gelmekten sakınmayı) emrediyorsa!?

13. Ne dersin engelleyen, Peygamberi yalanlamış ve yüz çevirmişse!?

14. O Allah’ın, her şeyi gördüğünü bilmiyor mu?

15,16. Hayır! Andolsun, eğer vazgeçmezse, muhakkak onu perçeminden; o yalancı, günahkâr perçeminden yakalarız.
17. Haydi, taraftarlarını çağırsın.

18. Biz de zebânileri çağıracağız.
19. Hayır! Sakın sen ona uyma; secde et ve Rabbine yaklaş.

Daha kuranın inen ilk ayeti..
Muhammed daha peygamberliğini bile ilan etmemiş..
ama sanki namaz kılan varmışta namaz kılanı engelleyen varmışta gibi..
düşmanlık tohumları ekilmeye başlanmış ..
hemde ilk surede..
daha namaz emredilmeden çok çok önce..
onlar kendileri kendilerine düşman yaratıyordu...
yalanmı...
peygamber ..
ben peygamberim demeden..
cehl le..
leheb le ..
sorunlumuydu yoksa..
ne dersin..?

bak demişin ya..!
İşte o olay o olay değildir onun öncesi vardır.ama sen önceyi kesip sonrayı alıyorsun.

Helal sana koçum devam et devam et. diye
bende önceyi aldım sana. :)

karadenizli
26-11-2008, 14:13
Mep öncelikle merkep ine bayıldım çok güzel kerata.

Bak dostum O dediğin ayetler nüzul tertibi değil mushaf tertibidir.O dediğin mantığa göre alak suresinin ilk sure olması gerekiyor ama değil.

8 e kadar ilk inen ayetlerdir.O koyulaştırdığın ayet sonradan indirildi anlatabildimmi.Yani namaz emredildikten sonra.

mep
27-11-2008, 11:05
Mep öncelikle merkep ine bayıldım çok güzel kerata.

Karadenizli abi..
Eşşeğim güzeldir abi..
bi başçavuştan almıştım ben onu..
başçavuşun eşşeğidir..

O dediğin mantığa göre alak suresinin ilk sure olması gerekiyor ama değil.
nası yani abi Alak suresi ilk inen sure değilmi...?
her bi konuda kandırdıkları gibi bu konudadamı kandırıyolar..
İlk 8 ayet indiğinde namaz kılınıyomuydu kılınmıyomuydu..?
Namaz emri hicretten bir yıl kadar önce gelmedimi..
Hicret öncesi başka ayet inmedimi..?
niye bu hicrete yakın zamanda indiği iddia edilen
ayetler..başka bir sureye değilde..
ilk inen sureye eklendi..mantık nedir..

karadenizli
27-11-2008, 11:36
Ne yani sen şimdi alak süresinin ilk ayetlerinin ilk inen ayetler olduğunu bilmiyormusun:eek:.(Ama ilk ayetleri)

Sonraki yani 8 den sonrakiler namaz emredildikten sonra indirildi.Bence sen mushaf tertibi ve nüzul tertibi arasındaki farkı öğrenmelisin.Şu anda bizim evde bulundurduğumuz kuranlar mushaf tertibidir.

Ortada kandırma falan yok.

çakırcalı
27-11-2008, 11:40
Yeri gelir Kur'an tahrif edilmemiştir derler, yeri gelir tahrif edilmiştir o ayet sonradan indi önceden indi derler. Yeri gelir Kur'an her çağa hitap eder derler, yeri gelir şu ayet o zamanki filanca olay nedeniyle nüzul etti derler... İnanmak için kendilerine bahane arıyorlar. Hindistan'da doğsalardı aynı sadakatle hindu olurlardı, Çin'de doğsalardı budist, Japonya'da doğsalardı şintoist, İngiltere'de doğsalardı hıristiyan, İsrail'de doğsalardı musevi... İnsan yeter ki inanmak istesin; korkuları ve bilgisi doğrultusunda kendince o kadar çok sebep bulur ki.

karadenizli
27-11-2008, 11:55
''İnanmak için kendilerine bahane arıyorlar.''

Çok haklısın inanmamak için kendilerine bahane arıyorlar;)

mep
27-11-2008, 12:43
Ne yani sen şimdi alak süresinin ilk ayetlerinin ilk inen ayetler olduğunu bilmiyormusun:eek:.(Ama ilk ayetleri)

Sonraki yani 8 den sonrakiler namaz emredildikten sonra indirildi.Bence sen mushaf tertibi ve nüzul tertibi arasındaki farkı öğrenmelisin.Şu anda bizim evde bulundurduğumuz kuranlar mushaf tertibidir.

Ortada kandırma falan yok.

Ne yani sen şimdi alak süresinin ilk ayetlerinin ilk inen ayetler olduğunu bilmiyormusun:

Karadenizli abi valla yaman adamsın he..işim zor seninle..
cahilliğimi hemen yüzüme vurmuşun...:o

Ben nerden inanıyım alak suresinin ilk sure olduğuna..
onca islam alimi bile kesin diyemiyoken..
ve bu bile çokça tartışılıyoken..
bak aşağıya bi örnek alıcam..
bu adamlarda alakın ilk sure olduğunu bilmiyo mesela
onlarada analatabilirmisin ...
hani sen kesin biliyosun ya..:D

3-Fatiha ilk inendir. Bu iddia sahiplerinin delilleri şöyledir;

a- Beyhaki'nin Delail'de, Meysere, Amr b. Şurahbil kanalıyla rivayet ettiğine göre, Resul (s.a.v.) Hatice'ye demiştir ki; " Ben tek kaldığımda bir nida duyuyorum. Vallahi bunun zarar veren bir şey olmasından korkuyorum." Hatice'de, Maazallah, Allah sana böyle bir şey yapmaz. Sen emaneti yerine getirir, akrabaları ziyaret eder, doğru konuşursun diye cevap verir. Bu arada Ebü Bekir Hatice'nin yanma gelince, Hatice, Resül'ün anlattıklarını Ebübekir'e anlatır ve Muhammed'i yanma alıp Varaka'ya gitmesin! söyler. Varaka'ya giderler. Resul, olayı ona şöyle anlatır; "Tek kaldığım zaman arkamdan " Ey Muhammed Ey Muhammed " diye bir ses duyuyor ve kaçıyorum. Varaka ise Resul'e kaçmamasını, melek geldiği zaman bekleyerek söylediklerini dinlemesini ve gelip kendisine anlatmasını tavsiye eder. Bu konuşmadan sonra. Resul yalnız kaldığında, melek ona. Ey Muhammedi de ki; " Bismillahir-Rahmanirrahîm..Elbamdu Lillabi Rabbi'l Alemin...." sonuna kadar okur. [88]

b- Keşşaf'a göre, müfessirlerin bir çoğu ilk inen sürenin Fatiha olduğunu iddia etmişlerdir.[89]

c- Muhammed Abduh'a göre de ilk inen Fatiha'dır. Zira îlahî Sünnet gereği bu kainatta sunulanlar, önce Mücmel (özet) sonra Mufassal (tafsilatlı) sunulmuştur. Fatiha da Kuran’da geçen tüm hükümlerin Mücmel'i gibidir. Buna göre ilk inen. Fatiha süresidir.[90]

Bu konuda ileri sürülen iddiaların fazla tutarlılığı yoktur. Birinci şıkta ileri sürülen Besmele hadisi eleştiri almıştır. Hadisin sened zincirinde sahabi eksik olduğundan hadis Mürseldîr. Oysa "Vahyin başlangıç " hadisi Merfu'dur. Cerh Ta'dil açısından Beyhaki'nin rivayeti delil olarak kullanılamayacağı belirtilmiştir.[91]

Keşşafın " müfessirlerin bir çoğu...." sözü ise tamamen kendi yorumudur, İbni Hacer bu görüşü şiddetle eleştirmiş, müfessirlerin çok azının bu görüşte olduğunu söylemiştir.[92]

:eek:

karadenizli
27-11-2008, 12:53
hey gidi mep usta bu sitede bir kararsız vardı yoksa o senmisin oda senin gibi abimli falan konuşurdu.

Ya mep ilk inen ayetleri sen yukarıda vermişsin zaten ve onun üzerine birde yorum yapmışsın.anlamak güç seni

Birde tarihte keşşaf diye bir islam alimi yoktur zemahşerinin ''keşşaf tefsiri'' vardır.tamammı canım

Kendine iyi bak,dikkat et kendine bu aralar iyi değilsin:)

Senin yaşın kaçtı mep:confused:

mep
27-11-2008, 14:04
hey gidi mep usta bu sitede bir kararsız vardı yoksa o senmisin oda senin gibi abimli falan konuşurdu.

Ya mep ilk inen ayetleri sen yukarıda vermişsin zaten ve onun üzerine birde yorum yapmışsın.anlamak güç seni

Birde tarihte keşşaf diye bir islam alimi yoktur zemahşerinin ''keşşaf tefsiri'' vardır.tamammı canım

Kendine iyi bak,dikkat et kendine bu aralar iyi değilsin:)

Senin yaşın kaçtı mep:confused:

Yav karadenizli abi..
yukarda "Keşşaf diye bi islam alimi"lafı geçiyomu..
gözlerinde sorunmu var senin..
Özgür abim olsa tamam..hadi gözler kesmiyo..
sen şimdi..
Kuran'a göre dendiğinde..
yada..
Kuran'ın "Müşriklerin bir çoğu..."sözü ise tamamen..
dendiğinde kuranın bir şahıs olduğunumu anlıyorsunda
keşşaf'a göre dendiğinde keşşaf alim değil kitap adı diyorsun.
tamammı canım..:p
Ben kendime dikkat ediyom abi..
bu arada yaş..22 abi..
senin yaş kaç ..?
70 varmı..?

unbe
27-11-2008, 17:10
Sn. Karadenizli
İnanmamak için bahane gerekmez ki kuranı açıp okumak yeter.....