Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Turan Dursun (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Turan Dursun'a Ne Oldu? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=23602)

yeşilmürekkep 10-03-2011 19:50

Turan Dursun'a Ne Oldu?

28 Yaşındayım Son 7 yıldır Turan Dursunu araştırıyor ve iyi tanıyorum.

Biliyormusunuz Ateist Arkadaşlar Birşey dikkaimi çekti. Turan Dursun u babası İslami bilimleri öğrensin diye Kürt Asıllı hocalara gönderiyor. Ağrı Tutakda İlim öğreniyor, Müftülük ve Daha Sonra TRT ve en son katledilmesi.

Şimdi Ağrıdayken Aldığı ilim ile Daha Sonraki Yıllarında Kuran Ansiklopedisi. Ve NE oluyorsa artık bilmiyorum İlhan Arsel ile Yazışmalar Ve onunla birlikte İslam Aleyhtarlığı. İginç Değilmi?

Siz Ateist Arakadaşlar Diyelimki bir deneme yazacaksınız Kelebekler üzerine. Siz Kelebekelri tam bilmeden ne yer ne içer ne yaparlar bilmeden onlar hakkında bir kitap yazarmısınız.

Bence Mantıksız olur değilmi? Önce Allah Ve Kuran Hakkında bir Ansiklopedi yazacaksınız. Sonra Yazdıklarınıza En büyük muhallif yine siz olacaksınız.
Bence Çok saçma.

Turan Dursunu Ağrılı dedelerden sordum Cevapları çok ilginçti. Turan Dursun Çok büyük bir Alim, İlmi, Allahı seven ve Kuranla haşir neşir olan bir Alim. Hatta Risalei Nur dersleri bile vermiş Ağrı eşrafına. Ama Yine bir İlginçlik varç Dersini verdiği Risalei Nura büyük düşman kesiliyor.

Ağrılı dedeler "Valla büyük bir Alimdi ama ne olduysa Anakara gidip gelmelerle o hocaya İğne falan bişiler yaptılar" diyorlar.

Aklıma bir An Şu bir zamanlar Hararetli konuşmalarıyla tanınan Hasan Mezarcı geldi. Onun Arşivdeki Videolarını seyrettimde. Adam Allah için kendini neredeyse paralamış. Tıpkı Turan Dursun gibi.

Ama Sonra Hasan Mezarcı KEndisini Mesih ilan etti o başka :)

Ateist Arkadaşlar Bu Konu Doğrudan İslamla İlgili Onun için Konuyu burda açmakta bi beis görmedim.

Eğer Ateist Arkadaşlar Babablarından bile Mukaddes Saydıkları Turan Dursun Hakkında Bizi Daha iyi bilgilendirmek istiyorlarsa merakla bekliyorum.

flipper 10-03-2011 20:12

Ana hatlarıyla biliyorsun öğrenmişsin zaten, başka ne bekliyorsunki.

ahmetsln 10-03-2011 20:17

Alıntı:

yeşilmürekkep´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 370713)
28 Yaşındayım Son 7 yıldır Turan Dursunu araştırıyor ve iyi tanıyorum.

Biliyormusunuz Ateist Arkadaşlar Birşey dikkaimi çekti. Turan Dursun u babası İslami bilimleri öğrensin diye Kürt Asıllı hocalara gönderiyor. Ağrı Tutakda İlim öğreniyor, Müftülük ve Daha Sonra TRT ve en son katledilmesi.

Şimdi Ağrıdayken Aldığı ilim ile Daha Sonraki Yıllarında Kuran Ansiklopedisi. Ve NE oluyorsa artık bilmiyorum İlhan Arsel ile Yazışmalar Ve onunla birlikte İslam Aleyhtarlığı. İginç Değilmi?

Siz Ateist Arakadaşlar Diyelimki bir deneme yazacaksınız Kelebekler üzerine. Siz Kelebekelri tam bilmeden ne yer ne içer ne yaparlar bilmeden onlar hakkında bir kitap yazarmısınız.

Bence Mantıksız olur değilmi? Önce Allah Ve Kuran Hakkında bir Ansiklopedi yazacaksınız. Sonra Yazdıklarınıza En büyük muhallif yine siz olacaksınız.
Bence Çok saçma.

Turan Dursunu Ağrılı dedelerden sordum Cevapları çok ilginçti. Turan Dursun Çok büyük bir Alim, İlmi, Allahı seven ve Kuranla haşir neşir olan bir Alim. Hatta Risalei Nur dersleri bile vermiş Ağrı eşrafına. Ama Yine bir İlginçlik varç Dersini verdiği Risalei Nura büyük düşman kesiliyor.

Ağrılı dedeler "Valla büyük bir Alimdi ama ne olduysa Anakara gidip gelmelerle o hocaya İğne falan bişiler yaptılar" diyorlar.

Aklıma bir An Şu bir zamanlar Hararetli konuşmalarıyla tanınan Hasan Mezarcı geldi. Onun Arşivdeki Videolarını seyrettimde. Adam Allah için kendini neredeyse paralamış. Tıpkı Turan Dursun gibi.

Ateist Arkadaşlar Bu Konu Doğrudan İslamla İlgili Onun için Konuyu burda açmakta bi beis görmedim.

Eğer Ateist Arkadaşlar Babablarından bile Mukaddes Saydıkları Turan Dursun Hakkında Bizi Daha iyi bilgilendirmek istiyorlarsa merakla bekliyorum.

son cümle yanlış olmuş. Turan Dursun iç hesaplaşmalar sonucu ateist olmuştur, dine muhalif olmuştur.

Zaten bir çoğumuz sorgulama ve iç hesaplaşmalar sonucu ateist/dinsiz oluyoruz.

Ayrıca bu konuyu şuraya açman daha mantıklı olurdu.

Moderatörler taşırlar zaten konuyu :).

İyi akşamlar.

yeşilmürekkep 10-03-2011 21:43

Flipper yazımdan anlamadığın şu.

Diyorumki bir zaman Risaleinur Dersi vermiş bir Alim Neden birden Rİsaleinur Düşmanı kesiliyor. Ve Risaleinur Aleyhtarı kitap çıkarıyor.

Ve İç hesaplaşmalar diyorsun demi sevgili ahmetsln. Bir İnsan İslamdaki yanlış olan şeyleri düzeltmeye çalışır bozmaya değil. Oysa Turan Dursun Uzmanı olduğu şeyi bozmaya çalışıyor.

Tamam her dinde her düşüncede ve her ırkta yobazlar olduğu gibi İslam dinindede yobazlar illa vardı. E Neden O yobazları yaptıkları yobazlıktan dolayı haksız çıkarmıyorda baştan pes edyor. Yani bu Sizcede ilginç değilmi?

İslam Da Solculuk yada Sağcılık kavramı olmazken Turan Dursunda Tersi Risalei nura karşı bir ayaklanma göstererek kendini Solculuğa adıyor?

Biliyorum Elbetteki Mantıklı Ateist Arkadaşlar var bu sorularıma bir cevap vererek merakımı gidere bilirler.

Şimdiden Teşekkür ederim.

ahmetsln 10-03-2011 21:58

Alıntı:

yeşilmürekkep´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 370745)

Diyorumki bir zaman Risaleinur Dersi vermiş bir Alim Neden birden Rİsaleinur Düşmanı kesiliyor. Ve Risaleinur Aleyhtarı kitap çıkarıyor.

Ve İç hesaplaşmalar diyorsun demi sevgili ahmetsln. Bir İnsan İslamdaki yanlış olan şeyleri düzeltmeye çalışır bozmaya değil. Oysa Turan Dursun Uzmanı olduğu şeyi bozmaya çalışıyor.

Tamam her dinde her düşüncede ve her ırkta yobazlar olduğu gibi İslam dinindede yobazlar illa vardı. E Neden O yobazları yaptıkları yobazlıktan dolayı haksız çıkarmıyorda baştan pes edyor. Yani bu Sizcede ilginç değilmi?

İslam Da Solculuk yada Sağcılık kavramı olmazken Turan Dursunda Tersi Risalei nura karşı bir ayaklanma göstererek kendini Solculuğa adıyor?

Biliyorum Elbetteki Mantıklı Ateist Arkadaşlar var bu sorularıma bir cevap vererek merakımı gidere bilirler.

Sayın yeşilmürekkep 1400 yıldır düzelmeyen islam şimdi mi düzelecek ?

Ebubekir bile halife olur olmaz muhalif müslümanlara karşı sert girişimlerde blunuyordu. Bedevileri öldürüyordu.Bununla ilgili bir konum var zaten islam forumunda.

Ki bunun gibi bir çok çatışma yaşıyor islam tarihi, bizans oyunları, hileler vs..

Risale nur'a gelince risale nurun islamın yüz karasıdır.Ciddi anlamda açıkça okuyan biri bunu kavrar diye düşünüyorum!

Öncelikle islamda gelecek konusunda müjdelemek adına bir şey var mıdır ? Bu günahtır değil mi? ancak said nursi bir çok din büyüğünün kendisini müjeledğini ilan ediyor. Turan Dursun nurculuk araştırmasında hala müslümandı.Kitabını okursan zaten said nursunun hilelerini açıklıyor. Neyse bu konu çok uzun zaten.

Vandidad 10-03-2011 22:17

Sayın Yeşilmürekkep

Öncelikli olarak yanlış bildiğiniz bir konuyu dile getireyim; bizler Turan Dursun'u babalarımızdan daha mukaddes görmeyiz. Turan Dursun bizler için saygıdeğer bir insandır ve bizim islam dini ile ilgili yaptığımız sorgulamaları açık yüreklilikle ve canını ortaya koyarak kaleme almış bir kişi olarak da her zaman saygıyı hak eder.

Unutulmaması ve algılanması gereken bir diğer gerçek ise Turan Dursun'un insanların söylemeye korktuğu gerçekleri söylediğidir. Bizler bu sayede korkmadan bazı şeyleri dile getiriyoruz.

Ayrıca yine algılanmalıdır ki bir konuda eleştiri yapabilmek için konuya en azından eleştiri düzeyinde hakim olunmalıdır. Turan Dursun belki bu amaçla yola çıkmamıştır fakat zaman içerisinde inandığı gerçekliğin saçmalıklarını görmüş ve herkesten daha çok bir bilgisel temelle eleştirebilmiştir.

Bugün islami kesimin savunmaya çalıştığı görüşlerin tamamına hakim olarak yaptığı eleştiriler bugün üzerine yüzlerce dinbilgini tartışmasına karşın cevapsız kalmıştır. Konuyu sadece forum düzeyinde incelemekten biraz uzaklaşarak bir ara sitedeki yazıları da incelemenizi öneririm. Orada Turan Dursun'un yaptığı eleştirilerden de bir kaç tanesini görebilirsin.

Ayrıca yazdığı kitapları da alarak okumanızı öneririm. Ancak o zaman bu sorularınızın cevaplarını en küçük soru işareti kalmadan anlayabilirsiniz.

Huzur Sizinle Olsun

flipper 10-03-2011 22:28

Yeşilmürekkep;
Turan Dursun, Allah a, Muhammed e ve dinlere düşman kesiliyorda, Risale-i Nur a düşman kesilince neden garipsiyorsun anlamadım.

kerem190 10-03-2011 22:40

yani, sorun ne şimdi burada? islama inandığı halde sırf adama gıcık diye inandığı islam dinini inanmadı diye göstermek miydi?!?! lütfen saçmalamayalım... böyle bir şeyi arap muhammed bile yapmazdı!

aliyarasfal 11-03-2011 04:47

Bu konuyu bence yanlış mantıkla sunuyorsun.Kardeşim biz kuranın insan ürünü bir inancın eseri olduğunu anlamışız ve diğer inançlarında ve tanrınında olmadığını söylüyoruz. yanlış olan bir durumu ki din gibi kompleks yapıları düzeltmek ne demek.Yanlışsa hepsi yanlıştır.Yani bir ateiste vay niye düzeltmedin demek kadar mantık dışı soru olur mu? Adam ateist olmuş, çünkü islam yanlış. Yanlışıda dinler açısından aman şurasını düzeltelim diye ateist birinden mi bekliyorsunuz .

nasıl mantık bu kardeşim. Din çok basit bir sava dayanır, ya hepsi doğrudur, yada hepsi yanlış. Adamda yanlış olduğunu görmüş ateist olmuş, sense niye düzeltmemiş diyorsun. Alaka kurabilen buyursun.İslamı yanlış bulup hıristiyan olsaydı yada budist ne diyecektin? Hiç dinden çıkmış, ama adam inançların yanlışlığını farketmiş, kompile reddediyor. Neresini sorguluyorsun ve düzeltmekten kastın nedir.
Sen turan dursun insanlara bakıpta dinden soğudu sanıyorsun herhalde.

kuranın insan ürünü olduğunu anladığını aklına getirmek bile zor değil mi? Oysa ateizm tamda budur. İnançların insan ürünü olduğunu kaynakları sorgulayarak farketmektir. Birde tanrı üzerine sorgulama vardırki bu dinlerden bağımsız felsefi bir sorgulamadır. Bunu yapanlarda ya nonteist ya ateist olur.

Turan dursun birinci grup dinlere özellikle islam eleştiren türde ateist.

Şimdilik saygımla gittim...

Estiva 11-03-2011 05:46

Benim anladığım kadarıyla Turan Dursun, çok dindar bir aileden geliyor, ailesinin isteği/itmesiyle din ilimleri filan öğreniyor. Evet ansiklopedi yazacak kadar bilgi ediniyor, yönlendirildiği meslek gereği, yazıyor da. Ancak bu süreçte birşeylerin yanlış olduğunu hissediyor. Zaten din konularını hiç okumamış, üstüne düşünmemiş adamın kalkıp ateist olmasını bekleyemezsiniz. Birşeyler bilecek, kafasında sorgulayacak önce.

Örneğin siz bu forumda insanlar ateist mi doğdu sanıyorsunuz? Belki de tamamı Turan Dursun gibi sonradan ateistleşmişlerdir. 40 yaşında ateist olmuş adama, onca yıl niye müslüman kaldın, onca yıl çelişkileri niye farketmedin diye sorulmaz ki. Adam sonradan inanmış çelişkiler olduğuna.

Din hem aşk gibidir, hem içinde cehennem gibi sağlam bir korkutma vardır. Bu da insanın gözüne perde inmesine (hatta cehennemi de kat, değil perde bizzat inme inmesine) sebep olabilir. Çevremde bazı dindar arkadaşlar var. Bir matbaa ile anlaşıp, Kur'an'ın içine Cin Ali'den bir hikaye koysam, sonra arkadaşlara okutsam bu Kur'an'ı, bir tanesi çıkıp Cin Ali'nin burda ne işi var demez. Biraz zorlasam, bir hikmeti vardır der geçer. Yani iş dine gelince, bazen okusan da anlamayabiliyorsun. Bir yanlış olduğunu farketmeniz, kafanızda bir ışık çakmasıyla başlıyor. Saf bir inanışı bırakıp kurcalamaya başlıyorsunuz. Bunun hangi yaşta, hangi bilgiye sahip olduğunuzla hiç ilgisi yok.

vartor 11-03-2011 07:57

Bir kere kuran ilim degil ki anlayan alim olsun. Masal kitabi, masal!
Sozde apacik, herkesin anlayacagi lisanda yazildigini iddia eden allahin sozunu hice sayip, bir de alim demezler mi su kuran ilmini soktugunu iddia edenlere... Birakmiyor ki zavallilarda akil ve mantik su iman denilen musibet. Allah apacik yazdim diyor, bunlar alim ariyor ne dedigini anlamak icin ve farkinda degiller icinde bulunduklari celiskinin.
Turan Dursun'un gunun birinde akli basina gelmis. Ve cani ugruna, insanlik icin, uyarmaya calismis ulkesinin insanlarini. Ben de dahil, hangimiz gosterebiliriz onun cesaretini? O yuzden, babamiz degil ama, bir insan oldugu icin degerlidir gozumuzde. Bu arada, Turan Dursun imamken ben ateisttim. Bir cogumuz, Turan Dursundan dolayi degil, ateist oldugumuzdan dolayi bu sitedeyiz.

Subat 11-03-2011 10:12

Kalp gözüyle bakmayı bırakıp, AKIL'la bakılmaya çalışıldığında, tüm dinlerin saçmalığı gözler önüne serilir. Bunda şaşılacak ne var ki ?

yeşilmürekkep 11-03-2011 12:19

Öncelikle Nazikçe bana düşüncelerinizi ve bildiklerinizi aktardığınız için teşekkür eerim. Fakat daha istediğim cevaba ulaşmış değilim. Yani halimiz sahra çölünde su aramaya benziyor.

Bakın sizinde mantığınız elbetteki şüphe ile bakar. Şu soruma? Diyorumki bahsettiğimiz adam Yani Turan Dursun öyle Normal bir vatandaş değil. Öyle Normal bir imam yada Üniversite mezunu değil. Bunda hem fikiriz!

Pekala Böyle önemli bir okumuş ilim adamı ilerlemiş yaşında neden U dönüşü yapıyor?
Diğer bir ifadeyle Yıllarca öğrendiği Kuran İlmini İleri bir yaşta noktalıyorda neden Gençlik yaşında yada orta yaşında Yahu İslam bana uymadı demiyor?

Diyelimki ben Tıp Fakültesini okuyorum. Baktımki Üniversitede gördüğüm derler fikirlerime ve düşüncelerime ters. Hani Tıp fakültesini okumak istemiyorum. Ama nasıl işse sevmediğim bir okulu bitiriyorum.

Bir arkadaşım demişki Turan Dursun kitabını al oku? Arkadaşım ben tanımadığım bir İnsan hakkında fikir yürütebilirmiyim. Hadi yürüttüm diyelim siz kekmisinizde sizi kekliyeceğim. Üç kitabı Bende Din bu 1-2 cilt ve Müslümanlık Ve Nurculuk. Bu kitapların harcinde 200 ayrı kitabımvar.

Voltaire Darwin 11-03-2011 12:31

Alıntı:

Bu kanımca başarılması çok zor bir şey sayın yeşilmürekkep.

Onca yıl doğumunuzdan beri bir ideoloji ile büyüyeceksiniz. O konuda alim olmaya çabalayacak, çabalatılacaksınız. Ve bir gün durup acaba bildiklerim doğru mu diye araştıramaya başlayacaksınız.

Objektif olarak.

Bence sizler için gerçekten sorulması gereken bir soru bu. "Nasıl olur da dine bu kadar bağlı birisi değişebilir?"

Bunu yapması için araştırmalarında çok sağlam deliller,uyumsuzluklar ve saçmalıklar ile karşılaşmış olması gerekir.

Turan Dursun çok cesur bir insandı. İnsanları kandırmaya değil aydınlatmaya çalıştı. Çünkü din kadar katı bir hussusta beyni yıkanmış olsa dahi günün birinde cesaret edip araştırmasını bildi. Doğruları aradı.

Bu dönemde sadece islam değil diğer dinler hakkında da oldukça bilgi sahibi olmuştur kendisi.

Saygılar,

yeşilmürekkep 11-03-2011 20:38

Sayın Voltaire

Bunu yapması için araştırmalarında çok sağlam deliller,uyumsuzluklar ve saçmalıklar ile karşılaşmış olması gerekir.

Kendinizinde İtiraf ettiğiniz bir İnsanın birden değişmesi olağan dışı.

Pekala diyelimki sizin dediğiniz gibi uyumsuzlukları faketti. O halde bu güne kadar yetişmiş Gazali, İbni Arabi, Farabi, İbni Sİna gibi Alimler İslamla haşir neşir oldular o halde onlar neden inançsızlaşmadılar.

Madem İslamda Çarpıklıklar var çelişkiler var. Farabiye kimse İlla Müslüman Alim olacaksın diyende yoktu.

Kuran Akıl kitabıdır. Ama Fizik, kimya yada felsefe kitabı değildir ama Kurandaki ayetlerin tamamı doğrudan akla hitap ediyor. Ha şuda var Ateist arkadaşlar doğruyu çarpıtıyorlar ayrı.

Bana Göre Arkadaşlar objektif değiller. Yani kalplerinin emrilerini yapıyor ama aklın verilerini kabul etmiyorlar.

Saygılarımla sayın Voltaire

vartor 11-03-2011 20:50

Peki dogrusu ne bir de yesil bir gozun gordugunu dinleyelim.
Bak soyle bir senaryo sana uyar mi?
Turan Dursun'un imansizlik emarelerini hisseden seytan, aniden isin icine girdi ve aksam musluman olarak yataga giren sevgili babamizi, sabah ateist kaldirip zalimlerden yapti. Alimken zalim oldu babacigimiz.

yeşilmürekkep 11-03-2011 21:19

Valla vartor sende Amma gaddarsın yahu

Sevgili babacığına Zalim diyorsun. Ben haya edipde Turan Dursun babacığına Zalim diyemem.

Ha birde Şunu diyim Sen git Daha akıllın gelsin :))

Not: Liderine Zalim Diyene Biz Akıl kavramını yakıştırmayızda.

vartor 11-03-2011 23:03

Bu ateistlerin hepsi geri zekali, hicbiri senin seviyene erisemez, en akillilari iste benim, idare et gitsin.
Uydu mu uymadi mi onu soyle bari, ne de olsa sordugun onemli sorunun cevabini sadece sen biliyorsun; ustun zekalar senin gibi yalniz kalirlar iste, zira kimse birsey anlamaz ne tur bir sapiklik dusuneceklerini, ve cevap vermekten aciz bir duruma duser, assagilarda surunurler.

spartacus 12-03-2011 11:09

Sevgili yeşilmürekkep

En akılsızlarından gör beni..

Alıntı:

Bence Çok saçma.

Bu tamamen normal, ilk dediğin paragrafı anlamak için insanın çok fazla akıllı olması gerekir ama malum biliyorsun ki akıl bizde az bulunuyor. Yoksa düşünsene, hepimiz müslüman olurduk. Sen böyle düşünmüyormusun? İnanç nedir? İnsanın daha doğuşltan beynine şırınga edilen şablonlarla, kurallarla, uygulamalarla, biatla, yemin ettirmekle inanç falan olmaz, yemin ederimki bilmem kim, Zeus'un peygamberi ve elçisidir. birde akıl ve mantıkdan birde ilimden bahsediyorsun. Bir gün dinin inanç değil, inanç istismarına dayalı bir kurum, şer kapısı olduğunu anlarsan sende muhalefet edersin, çokda uzun uzun yazmaya, vakit harcamaya şu koşulda gerek var mı yok. Kıt aklımla ben sana anahtarı vereyim sen ne yaparsan yap. Hem ben bu yazdıklarından sonra Zeus'a tapmam gerektiğine karar verdim, şimdi gidip Zeus'un ol deyip oldurduğu kelebekleri araştırmam gerekiyor. Yalnız kelebekleri düşünüyorumda ol dedimi oldu ise olduranı kim oldurdu sorusunu sanırım insana değilde daha akıllı olan kelebeklere sormak gerekiyor.. hem bu kelebekler insan hayatına, her bir şeye nasıl oluyorda Zeus burnunu sokmuş onuda sormak gerekecek, şu kadar eş al, şunu yapma bunu yap, şunlar kafirdir, inandığına yemin et!, yemin et,, vallamı, inanıyonmu, e tamam o zaman hadi ben buyrukları sıralıyorum sende biat et ve kulluk yap... Hala Hititler zamanı krallıklarında yaşıyorsunuz, o buyrukların alayı inancın kullanımı üzerinden şekillenen dönemsel yasalardır...

Alıntı:

Evet kıt aklımla mantığımda kıttır, umarım kıt fikirlerimden dolayı beni maruz görebilecek bir gönüle sahipsindir değilsen sen o dinin inanç deil politik tarafını temsil ediyorsun demektir. İnsanları akıllı, akılsız diye tabir etmek zaten Muhammed'e aittir ve en büyük gücü ve en büyük yaptırım kuvveti olarak kullandığı Allah'a bile bunu söyletmektedir(Allah kendi yaptığını bozuyor, beğenmiyor, kötülüyor vs.vs. sözde kendi kudretini ayakları altına alıyor, koca bir acz içinde). Sonrada size yaratılanları bozun, kötüleyin diye buyruk vermektedir, bir kere Muhammed her politik sorununda göreceli, değişken çözümler üretmiş, bir eliyle öne sürdüğünü, koşullar hangisine el verdiyse diğeri ile geri çekip, başka türlüsünü öne sürmüştür. Politika bu ve politikayı koşulalr belirler.

Sağ ve sol olmak siyasal bir kavramdır. İslam da diğer dinler gibi politik örgütlenmeler olduğuna ve aynen bu gün kolaycı politikaların insanların inancını, milletini veya başka, başka manevi değerlerini kullandığı gibi dinlerde insanların inancını hem yok edip yeni bir şekle sokar hemde kullanıma açık hale getirerek sonuna kadar menfaatler temelinde sömürür. O artık bir inanç değildir, inanca tapınmayı dahil ettiniz mi inanç olmaktan çıkmış, kendi inancınızı kullanan bir siyasal faydacılıkla robota dönüşmüşsünüzdür. (namaz kılarken düşün kendini, akli olarakda boynun eğilmiştir, beden ise robotiktir)

Sen şimdi bu yüksek aklınla islamiyetde sağ-sol yok sanıyorsun öyle mi?

Bak ben sana anlatayım, her siyasi anlayışda ve yapıda, görüşlerinde sağ ve sol kavramı vardır. Sağ kavramı yanında olmayı, sol ise olmamayı temsil eder. Eğer Muhammed'in peşinden gidiyorsanız sağ, ona muhalif iseniz solu temsil edersiniz. Hemen işin inançsal boyutda kullanımına geçersek, müminler sağı, kafirler ise solu temsil eder.

şeytanın ne işi var sol tarafda, çünkü Muhammed insanları alemlere nur olduğu doğrultusunda inandırmıştır, haliyle Muhammed'in sağ kolundakiler demek onunla birlikde olanlar demektir, olmayanlar ise sol tarafdakilerdir.

Gördün mü sağcılığın, solculuğun islamda ki yerini, nerede bilyor musun tam göbeğinde.

Şimdi gelelim Kur'an'ın ilim kitabı olmasına, Hinduların kutsal metinleri %1 de dahi kur'an'ın %100 den daha ilmidir, genelde üfürmeler üzerinden, genelde gözlemlenmeyen ve Ebu Leheb'işn elleri kurusun, dilediğiniz ve bakabildiğiniz kadar kadın alın, iyi bir orbot ve kullanım malı olursanız size bir dolu huri vereceğiz(tabi ölünce), kardeşin kardeşi öldürdüğü savaşlar için öldürürken vicdanınız rahat olsun, siz öldürmediniz Allah öldürdü, ganimetlerin hepsi Allah ve peygamberindir(Allah ganimete kadar düşer), nerede görürseniz öldürün, cumartesi avlanma yasağı(sümer dönemlerinden gelen pagan inancı) uymadılar diye Allah onlara akılsız maymun olun dedi ve oldular vs.
Arkadaşım Kur'an efsane kitabı bile olamadı, efsaneleri kullandı sonuna kadar.

Elbetde insanın yazacağı her yasa akıla hitap eder, hangisi etmiyor? Sen çıkıp çıkıp, biz yıldızları gökyüzüne kandil olarak diktik, yer ile göğü ayırdık gibi bugün ki değil 5.000 yıl önceki Sümer bilincinden dinsel dogmalarla aşıra, aşıra getirirsen böyle laflar edersin-yer nere gök nere, yeri düz ve gök kadar büyük, üstdede gök sanıyorsunuz hala, 21.yüzyılda yüksek akıllılarda abuk subuk yol ve yöntemlerle her bir kelimede binbir mucize yaratırlar, al sana fizik, al sana kimya. 1400 yıldır neyi beklediniz ki? Üstelik akıl kitabı olduğu halde. ya bu kitap(dönemin politik kurumsallaşmanın anayasası) akıl kitabı değildir, ya okuyanlar akılsızdır yada Kur'an'ın ilmi, fikri, düşünsel ilimdir, bildiğimiz bilimle alakası yoktur. Yani metafiziğin ilmidir, Zeus da, Teşup'da, Enki'de, Ra'da, Marduk'da, El-İlah'da o ilmin içindedir..

Hem Muhammed ne diyordu, "ondan başka ilah yoktur" diyordu, DOĞRU EL'den(İL,UL) başka ilah yoktu. O yüzden sadece ona İlah sıfatı yüklenmişti. Diğerlerinde var mı hayır yoktu. El-Lat, El-menat, El-Uzza, Hub-el gibi......... Biter mi bitmez, İsra-el, Micha-El, gabri-El, Rafa-el, Uri-el, Azaz-el, Jisma-el, Jakop-el... Hepsinin anlamı var ve EL(tanrı) anlamına gelir, EL(tanrı) bana gülsün, EL(tanrı) işitsin, El ile güreşen gibi..............

Çünkü ilah demek pagan inancında efendi, tahtın sahibi, yönetici demektir, 1000 tanrı bile olsa İLAH TEKTİR. oda taht'da oturan. örneğin Sümerlerinde ilahı tektir, oda Enlil'dir, eski Yunan içinde öyle oda Zeus'dur, Hitit içinde öyle oda Teşup'dur(taru). Yani Baş kral tanrıdırlar.

Bunları okuyacağına, Muhammed'in babasının adı El-İlahdan gelir, meleklerden diğer tanrıcıklara kadar, fakat ilah ise tektir, onun adı ise EL'dir, ona El-İlah denir.... Tek muhammed'mi El'in peygamberi sanıyorsunuz, öyle sanırsanız halt edersiniz, Yahudilerden, Fenikelelilere kadar o kültürün bir çok kralı zaten El'in doğal elçisidirler, babadan oğula geçen bir hanedanlıklar devridir. (Eloha, Aloha vs). Ne demiştik ilah taht sahibi olandır haliyle elçileride o biçimde idi. Zamanla peygamber hanedanlığını ülkelerde iç karışıklıklarda kaybedenler, tahtsız kaldıkları halde peygamberlik sıfatını korumuş ve yayılmışlardır. bu süreçde artık peygamberlik kral tacı ile bütünlenemezken, Tanrı ha bire yer yüzünde durmadan binlerce kişiyi temsilci seçmiştir. ne kadar çok yalancı varmış oysa. Sadece EL'mi değil, Baal peygamberleride bir düzine idi, tabi Yahudi peygamberler epey bir Baal peygamberini telef etmişti tersi olsa bu gün durumda, inançda daha farklı olabilirdi ama sonuçda hangisi olursa olsun, bir biçimde onca peygamber sanatı içinden illa bir din çıkıverecekti.

Gelelim hanedanlık ve soy, sop meselesine, Muhammed kendisini İbrahim soyu ile bütünleştirmeden ned yapabildi? Hiç. Şimdi bu gün Türkiyede çıkan şarlatanların çoğu ne yapmak ister, ilk önce kendisine yalan bir soy, secere döker, bilmem Peygamber soyundan geliyorum diye. iyi bir meşru zemindir bu uyanıklar için ve dünyamızda o kadar ÇOK AKILLI vardır ki, hala 5000 yıl önceden kalmış efsane ve yönetim, ilah anlayışları ile hayatlarını kendilerine zindan ederler.... İlim, irfan olsa hiç yaparlar mıydı? Tabi buda tartışmaya açıktır, inancın, ilim ile doğrudan ne alakası olabilir ki? Bilsen zaten inanmazsın.

Subat 12-03-2011 12:06

Açıkça ateistlere yalancı demek cüretini göstermekle objektifliğinizi gözler önüne sermişsiniz. Burda ne dersek diyelim, birşeyin değişmeyeceği ortada.
Size göre Turan Dursun ya en başından beri müslüman değildi ya da sonradan delirdi!
Bize göre de AKLI'nı kullanmaya başladı!

Saygılarımla.

ahmetsln 12-03-2011 23:50

Turan Dursun Jean Meslier gibidir, dini kökenden yetişmiş, dindar bir ailede dindar bir eğitim görmüş ancak onun kabuğuna bürünmemiştir..

yeşilmürekkep 14-03-2011 21:01

sayın Spartacus biliyormusunuz sizde kendiniz ile çelişki içindesiniz. şuna binaen

Hinduların kutsal metinleri %1 de dahi kur'an'ın %100 den daha ilmidir.

Şurdaki dahi kelimesinden. Çünkü sizde Hindu metinlerinin saçmalıktan ibaret olduğunu bildiğiniz için dahi eklemesi yapıyorsunuz. Kuran İnekleri inan etmez. İnsana hizmetkar eder. Eğer Bir İnek kadar kıymetin yoksa bilemem.

ironrose 15-03-2011 18:12

Alıntı:

yeşilmürekkep´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 371835)
sayın Spartacus biliyormusunuz sizde kendiniz ile çelişki içindesiniz. şuna binaen

Hinduların kutsal metinleri %1 de dahi kur'an'ın %100 den daha ilmidir.

Şurdaki dahi kelimesinden. Çünkü sizde Hindu metinlerinin saçmalıktan ibaret olduğunu bildiğiniz için dahi eklemesi yapıyorsunuz. Kuran İnekleri inan etmez. İnsana hizmetkar eder. Eğer Bir İnek kadar kıymetin yoksa bilemem.

Hindular ineklere iman etmez zaten. Bilmediğiniz konu hakkında kulaktan dolma
bilgilerle yorum yapmakta üzerinize yok.
Hindulara göre siz de bir kara taşa, bir taştan binaya tapıyorsunuz.

yeşilmürekkep 15-03-2011 20:27

ironrose hindulara göre inek nedir o halde bilgin varsa beni aydınlat.

spartacus 16-03-2011 10:28

O inançda, İneğin ne olduğu değil inekde neyin olduğu önemlidir. Sende olan ne ise inekde'de o var... Doğa ile bütünleşmiş bir inanç var merkezde. Ben biraz Tao'dan bahsedeyim o halde;

Tao buyurmaz, emretmez, yönetmez, biat istemez. O her şeyin özündedir. Doğa gibi düşünebilirsiniz, doğa kasten, keyfi, iradi vs hiç bir şey yapmaz değil mi? Her neyse

Usta Tao nerede, şu bulutları görüyormusun onda. daha alt düzeyde nerede? şu toprakda, daha alt düzeyde nerede? Şu taşlarda. daha alt düzeyde nerede? Şu giden karıncalarda. Daha alt düzeyde nerede? Şu kum taneciklerinde. Daha alt düzeyde nerede?
Ustanın cevabı
Bokunla sidiğinde.

İnek neymiş? Hala ineğe inanıldığı veya tapıldığını mı sanıyorsunuz?
Konu bu değil elbetde, konu Turan Dursun bir dönem nasıl olmuşda islamcı olmuş, bir sonraki dönem daha doğuştan dogmatik inançlarla ve onlara bağlı şablonlarla, şartlandırılmış din anlayışlarıyla doldurulmuş insanın nasıl aksi yönde düşünce geliştirmiş gibi bir soru sormuş olmanda. Oysa insanın özgür irade ve özgür ifadesiyle olması gereken budur, sen bunu sorguluyorsun. Sanki insanlar doğuştan o şablonlarla, inançlar doğmuş ve kendisi seçim yapmış gibi...

Diğer konuda sağcı-solculuğun islamda olmadığıydı, onunda tam göbeğinde durduğunu ifade ettim.

Geriye Kur'an'ın ilmiliği kaldı, o kadar ilim ve fazlası uzakdoğu inançlarında vardır, fazlasıyla vardır zaten.

Son olarak ilim, bilmek, bilim faktörü kalır ki, zaten bilmek, inanıyı gereksiz kılar..

yeşilmürekkep 16-03-2011 21:05

peki Spartacus madem Tao Herşeyin özünde ise. Neden daha alt düzeyde ise. Şöylede sorabilirim

Madem İnsanın özünde akıl varsa neden daha alt düzeyde olsunki. Seviyesinde yada özünde olur.

Turan Dursun özgür iradesini cevaplıyorsun. Yahu bak sorduğum şu diyorumki. Bu Adam yıllar yılı eğitim görüş belli bir zaman vermiş görülen eğitime, Daha sonra imamlık yapmış buda bir zaman Ve Müftülük Buda bir zaman Ve Sonunda TRT. Bu Adam daha Öğrencilik yılında neden "Hayu Kuran Ve Allah bana ters Demedi"? Sorum çok basit.

Öğrenğin sen PC başındasın Bir düşündükü PC boş iş. Pekala aklın daha önce neredeydi?

spartacus 17-03-2011 13:41

Alıntı:

yeşilmürekkep´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 372407)
peki Spartacus madem Tao Herşeyin özünde ise. Neden daha alt düzeyde ise. Şöylede sorabilirim

Madem İnsanın özünde akıl varsa neden daha alt düzeyde olsunki. Seviyesinde yada özünde olur.

Turan Dursun özgür iradesini cevaplıyorsun. Yahu bak sorduğum şu diyorumki. Bu Adam yıllar yılı eğitim görüş belli bir zaman vermiş görülen eğitime, Daha sonra imamlık yapmış buda bir zaman Ve Müftülük Buda bir zaman Ve Sonunda TRT. Bu Adam daha Öğrencilik yılında neden "Hayu Kuran Ve Allah bana ters Demedi"? Sorum çok basit.

Öğrenğin sen PC başındasın Bir düşündükü PC boş iş. Pekala aklın daha önce neredeydi?

İnsanlar toplumsal edinimlerini, şablonlarını ancak ve ancak irdeleyerek, bildiklerini gerçeklikle sınayarak düşünce geliştirebilir ve gelişebilirler. İnancın değil dinlerin çerçevelediği korku, başka türlü düşünememe, çeşitli yasaklamalar ya da aklı kapı dışarı eden yaklaşımlar vs insanları bir noktaya kadar da ya da mezara kadar da bağlayabilir. Burada ölçütü belirleyen elbetde özgür iradedir.

insan nasıl inanırsa öyle düşünür. Dinde zaten nerede açığa çıkıyor? İnançda mı? hayır. Tam da İnsanların inancının kullanımı üzerinden nasıl düşünmesi gerektiğini belirlemede açığa çıkar ve belirler. İnanç bakımından Zeus ne ise Allah'da odur, birisinin gerçekliği ne kadarsa diğerininki de odur. yüzyıllardır dinlerle çerçevelenmiş sınırları farkeden ve aşan birisi bunu gördükden sonra önünde iki yol vardır, ya hala insanları masallarla uyutma yolunda devam edebilir ya da aksine insanlığın aydınlanması açısından görüş ve eleştirilerini sunabilir, Turan Dursun ikinciyi seçmiştir. Mavallara inanmıştır doğru, bu demek değil ki mutlak ebedi olacak.

Akıl yine yerli yerinde.. Bir insan bir şeyleri yaparken ve yaptığı boyunca aklı yerli yerindedir, aklın kullanımı koşullar, edinimler, algılar, bakış açısı vs temelinde hareket eder ve yeri gelir dün yaptıklarının bu gün gereksiz olduğuna karar verebilirsin. Bunun için nedenlerin vardır ve bunun farkındalığına yeni, yeni varmışsındır. Bu nedenler hazır, verili şeyler değildir, süreç, kullanım, koşullar, algılar, çeşitli değişimler açısından belirleyicilik ve tabi farkındalık taşır. Dün PC kullanmamın gerekçesi bu gün değişebilir. Örneğin bu gün at arabası ile yol almıyorsak, 100 yıl önceki at arabalarını kullananlar akılsız değildir. Edinimler, koşullar, değişim, gelişim, birikim, irdeleme, ilerleme, ihtiyaç vs gibi unsurları hiçe sayarak oluşturacağımız her yorum, her düşünce yada görüş belirtimi ayakları havadadır. Kısaca Akıl bu faktörler olmadan işlev taşımaz...

İnanç ekseninde akıllı, akılsız gibi bakışda afaki bir tartışma olur, bir insan bir zamanlar ne kadar akılsızmışım da diyebilir ya da böyle düşünmekle ne kadar da akıllı bir şey yapmışım da diyebilir. Kişisel bir şey, kişisel bir yargı, bunu tartışmak bence çok anlamlı değil, çünkü nesnel değil, özneldir. yani kişiye göre ve yine kişinin dönemine göre bir görecelik taşır. Sorduğunuz soruda göreceli bir sorudur, bir göreceliğin kıstasını, diğeri ile istediğiniz ölçüde karşılaştırabilirsiniz... Yine de burada önemli olan ve her şeyden evvel insanlarında değişebileceğini, dinlerden dolayı ne kadar zor olsa da inanç ve düşüncelerinin de değişebileceğini bunun da gayet normal olduğunu görebilmek gerekir. Kısaca cevap zaten belli.

naper 17-03-2011 16:28

Alıntı:

Yunanlılar para vermiştir belki...:pound::fish2:

AvniSinanoglu 20-03-2011 16:27

Alıntı:

Yinemi Ergenekon? Bu rezil örgütün isimi acaba?
Hasan Mezarciyi yumusak ve insani islam anlayisindan dolayi sevenleri coktu, sonra ne olduysa adama kafayi yedirttiler. Bu isin icinde bir is var ve bu süphene katiliyorum. Turan Dursun pekala iyi bir felsefi islam düsünürü olabilirdi tarihi ve benzerlikler dogrultusunda kurani zedelemeye calismasi onun bu konuda gercekci olacagini zannetmiyorum. Ülkemizde ateizmi bilen ve islamdaki hatalari mantiksizliklari bilerek islami felsefi alanda insanlara faydali olacak sekilde temsil eden binlerce hocalar mevcut. Unutmayalim Israil Türkiyede en korktuklari parti Refah Partisiydi.
Hasan Mezarciyi hatirliyalim
http://www.youtube.com/watch?v=BJK2eNa15yw

taylan 27-03-2011 13:17

Bu şerefsiz toplum düşmanı karakterin söylediği her cümle yalandır. Din fikri her insanı günün birinde delirtir ve aklını yitirmesine sebebiyet verdirir.

Cumhuriyet aydınlığını içine sindiremeyen karanlık zihniyeti kınıyorum. M. Kemal büyük bir askeri dehaydı. Çürümüş imparatorluğun içinden yepyeni bir ulus devlet meydana çıkardı. Mezarcı devlet-millet diyor. Bu kavramların Osman'da hiç bir yeri ve önemi yoktu. Bizi millet yapan cumhuriyettir.

Mandacı zihniyetin bu karaktersiz tiplerinin neye hizmet ettiği çok iyi bilinmektedir.

Karaktersizin bir konuşması onun gerçek yüzünü ortaya döküyor.

http://www.youtube.com/watch?v=12mws...eature=related

Atatürk, Türk tarihini bırakın kendisinden başlatmayı ta Sümerlere kadar indiren bilimsel araştırmalara öncülük etmiştir. Yalanın bini bin para amerikan müslümanlarında.

Turdur 01-08-2018 11:18

Alıntı:

Adam yıllar yılı eğitim görüş belli bir zaman vermiş görülen eğitime, Daha sonra imamlık yapmış buda bir zaman Ve Müftülük Buda bir zaman Ve Sonunda TRT. Bu Adam daha Öğrencilik yılında neden "Hayu Kuran Ve Allah bana ters Demedi"? Sorum çok basit.

Değişik görüşte insanlarla ve yazarlarla görüşmüştür. Ateist yada ilahiyatçılarla görüşmüştür. Ve onların Kur-an'a karşı bir itirazını araştırmıştır ve demiştir ki "O kişi haklı".
Gördüğü bir çarpıklığı araştırması yada birilerine danışması bile uzun zaman alabilir. Cep telefonu yok whatsapp olsun, internet yok e-mail olsun. Adam imam-müftü, fikirlerinde bir değişiklik olacak ve bunu dergilerde paylaşacaksa önceden ne yaptığını bilmeli. Bu da zaman alıyor. Gelecek reddiyeleri düşünmesi, toplumda ki radikalleri ve hatta siyasi gündemi, belki de darbe günlerini hep aklında tutması gerekiyordu.
Belki de aileden gelecek tepkileri, iş hayatında göreceği mobbing ve dahası. Bir sürü sebep bulabilirsin.
Adam Kur-an ve Allah bana ters demiyor ki, düşüncülerini topluma ulaştırmaya çalışıyor. Bunu başardıktan sonra öldürülüyor.

kartopu 01-08-2018 11:56

İslam tarihinde isam daki bir çok şeye ilk defa Turan Dursun itiraz etmiyor Turan Dursun dan önce çok kişiler yapılan ve yazılanlara itiraz ediyorlar.

Kuran ın Muhammed den 50 yıl sonra Emeviler döneminde yazıldığını söyleyenler var. M.S- 900 yıllarda bir çok şeye itiraz eden Hallac ı Mansur var o dönemlerde iktidar olup devlet kuran (150 yıl a) Karamatiler var . Anadolu da devletin islam anlayışına itiraz edip kelle verenler var.

Yani İsam bu günkü biçimi ile gelmemiş insanlığa, değişe değişe zamana uydurula uydurula gelmiş.
Turan Dursun da bu itirazcılardan biri.

Belki biz İslam anlayışına ilk itiraz ı Turan Dursun dan okuduk 1980 li yıllarda bunu yazmak söylemek bayağı yürek isteyen işti söylediklerini basacak yayın evi bulamadığını duyduk. Zannedersen Aydınlık yayınlarından çıktı kitapları.

Ama Turan Dursun da dahil kim ne gibi itiraz yazmışsa hepsi insanlığa hizmet etmiştir kimleri infaz edildi kimileri yurtlarını terk etmek zorunda bırakıldı kimileri ise zindanlarda çürümeye terk edildi.

Onları infaz edeler veya özgürlüklerini engelleyenler belli ki gerçeklerden hep korkmuşlar bilinmesini istememişler ülkeyi ve insanları yalanlarla yönetmek gerçeği saklamak daha çok işlerine gelmiş.

Gerçek şu, Tanrı insanda somutlaşmıştır. İnsandan sevgiden uzak olan, Tanrıdan da uzaktır.

ilahimasal 05-06-2021 22:49

Cumhuriyet tarihi boyunca kişisel ve toplumsal katliamları inceledigimizde genel olarak fark ettigimiz durum....

Her katliamda birilerinin ekonomisine çomak sokanın katledildigi görülüyor.

Bu aralar viral olan mafya liderinin ,birilerini ifşa ederken ,katledilenlerin tamamında ifşa edilenin zihniyeti net olarak görebiliyoruz.

Örnegin maraş katliamı ne kadar mezhepsel görünsede , katliamın maraşta ekonomisi güclenen bir kesimin durdurulması hatta yok edilmesi icin tertiplenen bir katliam oldugu anlaşılıyor.
İstanbul daki rumları katletme olayına ne kadarda benziyor!
Ugur mumcu ve diger tüm benzeşi olan katliamlardada birilerinin ekonomisine comak sokuldugu icin DIN PERDESINDE bu katliamlar insanlara algılatıldı , halbuki dert din eleştirisi deildi.

Nereye gelicem ?
Turan Dursun'da ? peş peşe gelen bu katliamlardan birinin magduru.
Peki bize ne algılatıldı ? Din elestirlsi yaptığı icin Turan Dursun katledildi denildi
Evet görünüm böyle ancak katliama ugrayan Turan Dursunda birilerinin ekonomisine çomak sokmus olabilir mi?
Hemen hemen her katliamın icinde ekonomik ranta çomak sokuldugundan kaynaklı katliam varken Turan Dursun katliamı bu durumun dışında olamaz.

Turan Dursun bunların ekonomik soygununa nasıl bir çomak soktuki bu ekonomik mafya onu katletti?

Bu topraklarda biri yada bir toplum katlediliyorsa eminimki birilerinin tekerine comak soktugu icin başına bir iş geliyor.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:13 .