Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum? (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Kuranı okumak yeter. (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=28664)

demirefe 01-08-2012 18:41

Kuranı okumak yeter.

Ben maddi durum nedeniyle de biraz da zorunlu şekilde cemaat ile "kontamine" oldum. Dinsel enfeksiyona maruz kaldım yani... Bu enfeksiyonun antibiyotiğini de bulmakta zorlanmadım.

Önce cemaatin okuttuğu kitapların çok saçma olduğunu söylemeye başladım. Bir sürü akıl dışı konular var bu kitaplarda ve bunu "kuranın hakiki tefsiri" diye sunuyorlardı.

"Ne yani şimdi kuranda bunlar mı anlatılıyor?" diye kuranı kendim okumak istediğimi söyledim. Üstad dedikleri adama güvenmeyişime çok içerlediler. O ne dediyse oymuş! Kendim anlayamazmışım.

Ben ısrarcı oldum ve bir grup kurdum. Oturup kuranı her türlü kaynağı kullanarak anlamaya çalışacaktık. Kısa sürede duyuldu ve "abiler" den sert tehditler aldık. Dizimizi kırıp risaleleri okumalıymışız, kendimiz kuranı anlamaya çalışırsak dinden çıkacak ve cehenneme gidecekmişiz.

Öbürleri tırstı ve yan çizecek oldular. "Siz beni yaya bıraksanız da ben devam edeceğim, içinde ne yazdığını bilmediğim bir kitaba inanmayı sürdüremem" dedim. Biraz ikna oldular ve bir süre birlikte çalıştık. Farklı anlam vermeleri elimine etmek için farklı kaynaklardan yararlanıyorduk. Arap harflerini bile öğrendim. Okuyup yazabilirim yani...

Sonuçta "abiler"in haklı olduğu görüldü. Bu kitaba inanmak ve müslüman kalmak olanaksızdı. "Ben dinden çıkıyorum arkadaşlar, ben bu kitaba inanmaya devam edemem" dediğimde cıngar koptu. Grup dağıldı.

O gruptan bazıları dindarlıkta devam etti ama asla eskisi gibi dindar olamadılar. Kimi hiç etliye sütlüye karışmayan ve dini konu oldu mu kaçmayı, hiç konuşmamayı tercih eder oldu.

Benden başka ateist olan ise olmadı. Ben net ve kesin tavır koymaktan hoşlanırım. Arada derede idare etmek bana kötü hissettiriyor.

Torres 01-08-2012 18:54

Sanırım cemaatlerin topyekün görevi bu.daha fazla kuranı okutarak insanları kaybetmeyi göze alamıyolar.bu yüzden de çıkardıkları uyduruk kitapçıklarla din budur rolüne girerek,halkı sömürmeye devam ediyolar.Ne diyim sen yine gerçekleri görmüşsün.ya görmeyenler ve devam edenler.acıyorum doğrusu

demirefe 01-08-2012 18:56

Yalnız şunu eklemeliyim ki kendini "ateistim" diye etiketlemenin bir yararı olmuyor. Bir etiket kullanmak ne yararlı, ne gerekli. Hatta zararlı oluyor.

Mevzu derinleşir ve etiket gerekirse kullanmaktan kaçınmam. Ama hiç daha önce sohbet etmediğin birine direk "ben ateistim" diye dalmak iyi etki yapmıyor.

Tecrübe ile sabittir.

Fakat kişiler konuştuğum mevzulardan ateist olduğumu kendileri anlıyorlar. Heralde yani "kuran gökten filan inmedi, Araplar kendileri yazdı" diyen birinin teist olacak hali yoktur öyle değil mi?

Ben etiket kullanmanın ve etiketlemenin bir yararını görmedim, zararını gördüm. Etiketlerin savaşı öyle yararsız, öyle saçma ki tartışma bir anda havanda su dövmeye dönüşüyor.

demirefe 01-08-2012 19:02

Alıntı:

Torres´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447373)
kuranı okutarak insanları kaybetmeyi göze alamıyolar.

Bunun için apaçık tehdit yoluna başvuruyorlar. Tehditlerin bini bir para. Bu insanlık dışı, korkunç bir şey. Korkutmak için başvurmadıkları yok. Cinler çarpardan kuran çarpara, cehennemde ebedi kalırsından kabirde korkunç işkencelere uğrarsına kadar kullanmadıkları yok.

Bu bir trajedi, bu toplumun başına sarılmış dogmalar korkunç yani, ben durumun vahametini tanımlamakta zorlanıyorum. Bu baskılara kim dayanabilir ve kim tırsmaz, fobilere kapılmaz ben bilemiyorum.

Korkunç yani, inanılmaz. Bu toplumun bu din dogması ile başı korkunç belada, kurtulması zor olacak.

Ben bunu bilir, bunu söylerim. Bu bir korku imparatorluğu ve son derece tehditkar, son derece acımasız. Beynini son damlasına kadar içmeden doymayan bir canavar bu din dogması...

Torres 01-08-2012 19:04

bende bir cemaatle karşılaşmıştım.kız kardeşimi kurtardım hatta girmesinden.içindeki üst cemaatcilermi oluyor artık nedir? kapanmak zorunda kardeşiniz ve namazlarına full devam etmek zorunda.dedim namaz kılıyor ama kapanmasında baskı yaptıramam dedim.biz yaparız baskıyı meraklanmayın dedi.

siz kim oluyorsunuz dedim? Biz islam için herşeyi yaparız insanların kurtuluşu için herşeyi yaparız dedi.tabi bunları süsleyerek söylüyor bana.

Dedim giriş çıkışlar nasıl? kışın akşam 5 yazın 7,bunun haricinde çıkış olamaz.her zaman ders ve islami sohbetler olur evlerde diyor.

Eee bu kızın sosyal aktivitesi olmayacak mı?

İslamdan başka aktivite mi arıyorsunuz ? hepsi şeytan icadı dedi.

zaten orda ben koptum.Bilader ALLAH YOLUNUZU açık etsin dedim.ben kız kardeşimi yazdırmaktan vazgeçtim.durumu da ona açıklarım dedim.

Siz sanırım müslüman değilsiniz dedi?

Şimdi öldürür müsün sabaha mı bırakırsın

alpan 01-08-2012 19:24

Ben dinsel inançlardan Kuran ı okumadan önce kurtulmuştum. Fakat kurtulduktan on yıllar sonra din adına bunca zulüm ve haksızlığı yapanların kitabında ne yazıyor diye okudum.

Okuduğumda insanlığa saygım azaldı. Bu kadar çaresiz bir kitaba inanan insanlar varsa insanlık daha evriminin başlarında diye düşündüm hala da aynı şekilde düşünüyorum.

Bunun dışında insana çok şey katan bir kitap, her insan evladı muhakkak okumalı. Hele de kültürlü olmaktan bahsedip de, yüzlerce kitap okuyup da Kuran ı okumayan insanı hiç anlamıyorum. Kuran, yaşadığın toplumun kültürünün önemli bir parçası, okuyun ve kültürümüzdeki hastalıkların nereden geldiğini görün ve tedavi yolları üzerinde yoğunlaşın.

Kuran okumadan aydın olunmaz :)

Hypatia 01-08-2012 19:45

Bende kuranı okumanın Ataist olma yolunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Müslüman olduğumu sandığm zamanlarda hiç okumamıştım. Şimdi okuyorum, ve müslüman olduğunu sanan çoğu kişiden daha çok sure biliyorum.
Cemaat konusunda da şunu düşünüyorum , tamamen maddi çıkarlar üzerine kurulan , din kılıfıyla süslenen hayal dünyaları. Paran varsa cemaat için çokta dindar olmana gerek yok , paran yoksa zeki olmalısın , ikisinden biri..

istatistik 01-08-2012 20:17

İnsanlara kuran okutmak iyi bir başlangıç. En azından inandıklarının ne olduğunu bilmeleri gerekir. Zaten islam dini içindeki mitler yeterince kafa karıştırıcıyken, halkın ve belirli grupların ürettikleri bu şekilde aradan çıkarılır.

Cemaatler konusunda sayın xjxmelekxjx 'e katılıyorum. Ancak, buna bir ekleme yapmak gereği duyuyorum. Paranız ya da parlak bir zekanız olmasa da cemaatlerin işine yararsınız. Çünkü her üyeniz 1 oy demek. İktidar yollarını ele geçirdikten sonra çok zeki olmayanları istediğiniz yere getirmek zaten kolay. Para mı? Hiç mesele değil.

Olimpiyat 01-08-2012 20:33

Ben de cemaatin tuzağına düşenlerdenim. Lise 2 de iken TÜBİTAK matematik olimpiyatlarında gümüş madalya almıştım.
Nereden duydularsa ve nereden öğrendilerse eve telefon açmışlardı. Sıcak kanlı sohbetler vs..Neyse bir de bakmışım tam 10 yılımı vermişim hizmete.
Dile kolay 10 yıl hizmet.

Risalei nurları (6000 sayfalık risale-i nurları) hatim etmiştim. Ezbere bildiğim çok yeri vardı. Nurculardan daha iyi bilirdim risalei nurları.

Neyse, anlatacak çok şey var ama zaman yok:)

demirefe 02-08-2012 21:12

Alıntı:

istatistik´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447390)
her üyeniz 1 oy demek.

Bu nurcularda bir tür kast sistemi var zaten. Öğrencileri bir ayrı gruplarlar, halkı bir ayrı gruplarlar. Dambur dumbur konuşacak halktan kişileri yenilerle görüştürmezler. Asker olanları herkesten ayrı tutarlar, şimdi hâla buna gerek duyuyorlar mı bilmiyorum ama, eskiden polisleri filan nurcu olduklarını büyük özenle gizlerlerdi.

Çok sinsidirler. Binbir surata benzerler, ne kılıkta oldukları hiç belli olmaz. Girmedikleri bir kılık olduğunu sanmıyorum.

Hani masonlar için uydurulan efsaneler vardır ya. Bin katı nurcular için geçerlidir. Her kim olursa olsun, nurcularla irtibatlı ve onlara çalışmıyor olmadığından emin olamazsınız. Bu isterse bir CIA ajanı olsun, ister bir Vatikan görevlisi, isterse bir haham!

Hiç belli olmaz!

Bu söylediklerim bunları gözünüzde büyütün diye değil. Bunları ABD kullanıyor. Maşadırlar. ABD olmadan bir hiçtirler. Esas ABD politikalarına bakmak lazım. Anısı paha biçilmez kahraman aydınımız Uğur Mumcu'nun dediği gibi, Türkiye'de C planı olmaz. Bütün planlar ABD planıdır.

demirefe 02-08-2012 21:25

Alıntı:

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447392)
Risalei nurlar

Emperyalistler eskiden sömürge halklarının eline İncil tutuşturup her şeylerini alırlardı.

Şimdilerde incili pek ipleyen yok.

O yüzden emperyalistler incil yerine risalei nur kullanıyorlar. Papanın eli bu yüzden öpülüp Pensilvanyanın yolu tutuldu ve CİAnın kucağına bu yüzden oturuldu.

Nasıl olsa sömürülmek istenen yerler hep müslüman. O yüzden risale tam isabet, akıllı bu emperyalistler. Şıp diye stratejiyi görüp hemen kullanmaya başlıyorlar.

Hem de tepe tepe... Sineğin yağını çıkarırlar. İşi bitince de posasını ya denize atarlar, ya başka bir çukura...

Olimpiyat 02-08-2012 22:09

Bence Kurandan daha sürükleyici bir kitap. Nurcular ise enterasan, Kuranın Türkçesini okumazlar, Risale okurlar.

demirefe 03-08-2012 17:04

Kuran'da beni rahatsız eden ilk şey, Tebbet suresi oldu. Bu surenin Türkçesini okuduğumda nasıl yüzümü buruşturduğum hâla hafızamdadır. Çok itici bir duygu hissetmiştim. Bu sure beni resmen itiyordu, git burdan diyordu. Son derece sevimsizdi.

Bir adam, anlaşmazlığa düştüğü amcasına beddua ediyor ve ben bunu ayakta sap gibi dikilerek okuyarak kendimi ibadet yapıyor, sevap kazanıyor sanacağım!

Böyle bir şeyin çok fazla absürd olduğunu, böyle bir şeyin hiç bir akıl ve mantığa uymadığını, resmen kerizlik olduğunu anlamıştım.

Ben ayakta sap gibi dikilip bu cümleleri okuyamazdım. Bunu yapmak akıl işi değildi!

Buradan başlayıp bir de Müddesir suresini okudum. Adam resmen başka bir karşıtına çemkiriyor yahu, olacak şey değil! Yapmadık çemkirme bırakmıyor, aşağılıyor, korkutmaya, tehdit etmeye çalışıyor, bir sürü olmayacak iş!

Ben bu nefret ve kin dolu kitabın okunarak ibadet edildiği bir dine inanamazdım, bu olamazdı!

Kuranın beni dinden uzaklaştırması böyle başladı. Sebep de namazda sürekli okunan bir sure olduğu için Tebbet'te ne dendiğini merak etmemdi.

alpan 03-08-2012 21:11

Karı koca arasına giren ve kadınları kocaya (Muhammed) belki bakire eşler vermekle tehdit eden tanrıyı (Allah) gördüğümüz Tahrim suresi de tek başına yeter.

Herkese tavsiye edilir :)

aliyarasfal 04-08-2012 04:40

Alıntı:

alpan´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447851)
Karı koca arasına giren ve kadınları kocaya (Muhammed) belki bakire eşler vermekle tehdit eden tanrıyı (Allah) gördüğümüz Tahrim suresi de tek başına yeter.

Herkese tavsiye edilir :)

Benim favorim ahzap, resmen azap suresi. Kim, kimi, kiminle belli değil.

:fencing:

demirefe 04-08-2012 08:05

Tabii, sıraya daha bir sürü kabul edilemez kuran anlatımları girdi sonra... Bahsettikleriniz tahrim, ahzab ve daha bir sürü son derece vahim anlatımlar.

Bunları okuyup anlayıp müslüman kalmanın herhangi bir yolunu bulana ben ne diyeceğimi bilemiyorum. Ne desem hafif kalır. Kabul edilemeyecek o kadar çok kepazelik var ki kuranda, saymakla bitmez.

Örneklerden biri, kısası emredip sonra kısasın hüre hür, köleye köle, dişiye dişi yapılacağını söylemesi. Bundan daha kepaze bir konu olamaz, biter mevzu yani, bu kitabı kaldır at çöpe! Fakat daha berbatı yok diye de iddia edemem! Örneğin allahın inanmayanların üzerine pislik yaptığı! İnanılmaz ama gökyüzünde kanalizasyon sistemi yokmuş, kuranda öyle diyor! Allah pisliğini yere bırakıyormuş ve tabii rasgele değil, inanmayanları hedef alarak yapıyormuş!

Bunu akıl almaz bulanlar için başka örnekler de var: Allah kıyamette bacağını açıp gösterecekmiş! Biz bacak otomobil durdurmak için açılır sanırdık, meğer secdeye davet etmek için de bacak açılıyormuş kurana göre!

Kiminin bunların kuranda yazdığına inanamayabileceğini biliyorum ama, çok acayip olsa da gerçek! Bunlar kuranda -müslümanlar açısından ne yazık ki- yazıyor!

Hadisleri hiç söz konusu etmiyorum, hadisler zaten tam bir hurafe bataklığı da, kuranda, ana kaynakta ve değişmezliği savunulan kaynakta bunların yazması son derece vahim!

Müslümanlar açısından çok üzgünüm, ben de okuduğumda gözlerime inanamadım ama bunlar tamamen gerçek. Bu kuranı muhammed ya da başka birisi oturup yazmış filan da olamaz. Bu bir sürü cahilin düzdüğü bir derleme düzmece. Başka bir şey olma olasılığı yok...

alpan 04-08-2012 16:19

Benim son günlerde en sevdiğim 2 ayet, Nur 58 ve 59. Kuran ın gökten inmediğine kanıt isteyenlere verilebilecek binlerce ayet içinde bu ikisini örnek veriyorum.

hatac 05-08-2012 14:01

Alıntı:

demirefe´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447375)
Bunun için apaçık tehdit yoluna başvuruyorlar. Tehditlerin bini bir para. Bu insanlık dışı, korkunç bir şey. Korkutmak için başvurmadıkları yok. Cinler çarpardan kuran çarpara, cehennemde ebedi kalırsından kabirde korkunç işkencelere uğrarsına kadar kullanmadıkları yok.

Bu bir trajedi, bu toplumun başına sarılmış dogmalar korkunç yani, ben durumun vahametini tanımlamakta zorlanıyorum. Bu baskılara kim dayanabilir ve kim tırsmaz, fobilere kapılmaz ben bilemiyorum.

Korkunç yani, inanılmaz. Bu toplumun bu din dogması ile başı korkunç belada, kurtulması zor olacak.

Ben bunu bilir, bunu söylerim. Bu bir korku imparatorluğu ve son derece tehditkar, son derece acımasız. Beynini son damlasına kadar içmeden doymayan bir canavar bu din dogması...

Arkadaşlar Darwin'in dediği gibi bu doğanın bir parçası olduğuna inanmak bu ürkütücü kitaba inanmaktan daha iyidir.

efeince 06-09-2012 22:29

Alıntı:

demirefe´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447369)
Ben maddi durum nedeniyle de biraz da zorunlu şekilde cemaat ile "kontamine" oldum. Dinsel enfeksiyona maruz kaldım yani... Bu enfeksiyonun antibiyotiğini de bulmakta zorlanmadım.

Önce cemaatin okuttuğu kitapların çok saçma olduğunu söylemeye başladım. Bir sürü akıl dışı konular var bu kitaplarda ve bunu "kuranın hakiki tefsiri" diye sunuyorlardı.

"Ne yani şimdi kuranda bunlar mı anlatılıyor?" diye kuranı kendim okumak istediğimi söyledim. Üstad dedikleri adama güvenmeyişime çok içerlediler. O ne dediyse oymuş! Kendim anlayamazmışım.

Ben ısrarcı oldum ve bir grup kurdum. Oturup kuranı her türlü kaynağı kullanarak anlamaya çalışacaktık. Kısa sürede duyuldu ve "abiler" den sert tehditler aldık. Dizimizi kırıp risaleleri okumalıymışız, kendimiz kuranı anlamaya çalışırsak dinden çıkacak ve cehenneme gidecekmişiz.

Öbürleri tırstı ve yan çizecek oldular. "Siz beni yaya bıraksanız da ben devam edeceğim, içinde ne yazdığını bilmediğim bir kitaba inanmayı sürdüremem" dedim. Biraz ikna oldular ve bir süre birlikte çalıştık. Farklı anlam vermeleri elimine etmek için farklı kaynaklardan yararlanıyorduk. Arap harflerini bile öğrendim. Okuyup yazabilirim yani...

Sonuçta "abiler"in haklı olduğu görüldü. Bu kitaba inanmak ve müslüman kalmak olanaksızdı. "Ben dinden çıkıyorum arkadaşlar, ben bu kitaba inanmaya devam edemem" dediğimde cıngar koptu. Grup dağıldı.

O gruptan bazıları dindarlıkta devam etti ama asla eskisi gibi dindar olamadılar. Kimi hiç etliye sütlüye karışmayan ve dini konu oldu mu kaçmayı, hiç konuşmamayı tercih eder oldu.

Benden başka ateist olan ise olmadı. Ben net ve kesin tavır koymaktan hoşlanırım. Arada derede idare etmek bana kötü hissettiriyor.

Seni öncelikle cesaretin ve kararlılığın için tebrik ederim. Cemaatin, dini ne derece amaçlarına götüren araç olduğunu içinden gelen biri olarak harika anlatmışsın. Fakat; benim görüşüm , dini terketmek yerine - dinin temeli Allah inancı hariç - diğer mantığına ve kendi benliğine uymayanlarını terk eyleseymişin iyi olurmuş. Zira; Allah 'ın varlığını inkar derecesinde din'i bırakmak yanlış bir karar. Sadece sana uymayan noktalardan kopart bağlarını.

qlause 06-09-2012 22:35

Alıntı:

efeince´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 454807)
Seni öncelikle cesaretin ve kararlılığın için tebrik ederim. Cemaatin, dini ne derece amaçlarına götüren araç olduğunu içinden gelen biri olarak harika anlatmışsın. Fakat; benim görüşüm , dini terketmek yerine - dinin temeli Allah inancı hariç - diğer mantığına ve kendi benliğine uymayanlarını terk eyleseymişin iyi olurmuş. Zira; Allah 'ın varlığını inkar derecesinde din'i bırakmak yanlış bir karar. Sadece sana uymayan noktalardan kopart bağlarını.

Bak kutsal kitap diyoruz dimi içindeki tek bir şeyi bile reddedersen kafir olursun o kadar basit. ki kitapta kabul edilebilecek herhangi bir şey yok.

qlause 06-09-2012 22:37

Değiştirilmiş olsun olmasın kitapta mantıklı tek bir kelime dahi yok sonuna kadar okumanı tavsiye ediyorum eğer mantıklı bir kelime bulursan lütfen buraya yaz.

efeince 06-09-2012 22:38

Alıntı:

qlause´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 454809)
Bak kutsal kitap diyoruz dimi içindeki tek bir şeyi bile reddedersen kafir olursun o kadar basit. ki kitapta kabul edilebilecek herhangi bir şey yok.

qlause, neden kutsal denilen kitap içerisindeki tek bir şeyi reddettiğimde kafir olayım yada aforoz edileyim ( hristiyan olsa idim. ). Ben içerisindeki gerçekleri gördüğümde, Allah'a inanıyorum - gerçek dışı olanları gördüğümde de, Allah'a inanıyorum. Ben sadece içerisindeki "gerçek olarak görmediklerimi" reddediyorum. Kur'an, Allah değil ki. Onda yazılan bazı şeylere inanmıyorum diye, Allah'ın inancını yitirecek değilim ya.

qlause 06-09-2012 22:40

Alıntı:

efeince´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 454813)
qlause, neden kutsal denilen kitap içerisindeki tek bir şeyi reddettiğimde kafir olayım yada aforoz edileyim ( hristiyan olsa idim. ). Ben içerisindeki gerçekleri gördüğümde, Allah'a inanıyorum - gerçek dışı olanları gördüğümde de, Allah'a inanıyorum. Ben sadece içerisindeki "gerçek olarak görmediklerimi" reddediyorum. Kur'an, Allah değil ki. Onda yazılan bazı şeylere inanmıyorum diye, Allah'ın inancını yitirecek değilim ya.

Bak bende sana diyorum ki içindeki mantıklı ve kabul edilebilecek ayetleri yaz bizde görelim.

efeince 06-09-2012 23:00

Alıntı:

qlause´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 454814)
Bak bende sana diyorum ki içindeki mantıklı ve kabul edilebilecek ayetleri yaz bizde görelim.

Sana sureleri, açıklamalarını yazarak düşüncemi savunamam.
Ama; hayatını düzgün yaşayanları yönelten bir kaç emrini söyleyeyim;

* Anne ve babanızı üzmeyin.
* Komşularınızla iyi geçinin.
* Kötülük yapmayın.
* Kimsenin hakkında dedikodu etmeyin.

Bunlar, içerisinde geçen hadis ve surelerde sık sık tekrarlanan şeyler. Ben bunları kapıyorum işte içlerinden. Ve, bunların Allah'ın emri olduğundan şüphem yok, çünkü Allah ; insana akıl vermiştir. Akıl, Allah'ın emrini mantıklı biçimde insan hayatına yansıtır. Şayet ; Kur'anda " Tecavüz edin. Haram kazanın. Hiçkimseye karşı bağışlayıcı olmayın." gibi şeyler olsaydı, sen aklın sayesinde bunları reddetmez miydin ? Elbette ederdin, ve zaten kendi benliğine ters birçok şeyi reddetmektesin. Konunun başından beri söylediğim şeyi tekrarlıyorum. Kur'anda bir cümleyi inkar ediyor yada yargılayıp " Yanlıştır. " diyorsam , ben dinden çıkmam. Çünkü; Allah'ın inancı kitaplardan daha öte. Dinden çıkmak , İslam'ı terketmek ise bazılarına göre; ben gerçekten dinden çıkmışımdır o zaman. Fakat; onlara göre.

Ahlaksız 06-09-2012 23:02

Kuran okumanın kişiyi dinden çıkaracağı fikri görecelidir..Şahsen Kuran'daki saçma sapan ayetlere rağmen,hâlâ ben müslümanım diyebiliyordum..Cehennem korkusu insanın gözünü kör eder gerçekten..Kuran'daki gerçeklerden haberdar olmama rağmen,Kuran'ı okuduğum halde dinden çık(a)mamıştım..!
Benim kırılma noktam evrim oldu..Bu birazda benim biraz radikal müslüman olmamla alakalı..Çok zor bir süreçti benimkisi..

Kendimden bahsediyorum,çünkü Kuran okumanın yeterli olmadığını biliyorum..
Ama benim gibi hayatınızın önemli bir bölümü din ile geçmedi ise,o zaman sadece Kuran okumak yeterli olabilir..

Ahlaksız 06-09-2012 23:05

Alıntı:

efeince´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 454816)

Peki..
Neden Muhammed'in anne ve babası Cehennemlik?
Neden Muhammed'in anne ve babası için istiğfar izni yok?
Neden Muhammed'in anne ve babasının adı Kuran'da geçmez?

qlause 06-09-2012 23:06

Alıntı:

* Kötülük yapmayın.

Bunlar, içerisinde geçen hadis ve surelerde sık sık tekrarlanan şeyler. Ben bunları kapıyorum işte içlerinden. Ve, bunların Allah'ın emri olduğundan şüphem yok, çünkü Allah ; insana akıl vermiştir. Akıl, Allah'ın emrini mantıklı biçimde insan hayatına yansıtır. Şayet ; Kur'anda " Tecavüz edin. Haram kazanın. Hiçkimseye karşı bağışlayıcı olmayın." gibi şeyler olsaydı, sen aklın sayesinde bunları reddetmez miydin ? Elbette ederdin, ve zaten kendi benliğine ters birçok şeyi reddetmektesin. Konunun başından beri söylediğim şeyi tekrarlıyorum. Kur'anda bir cümleyi inkar ediyor yada yargılayıp " Yanlıştır. " diyorsam , ben dinden çıkmam. Çünkü; Allah'ın inancı kitaplardan daha öte. Dinden çıkmak , İslam'ı terketmek ise bazılarına göre; ben gerçekten dinden çıkmışımdır o zaman. Fakat; onlara göre.

Elbette müslüman olan anne babaya müslüman olan komşuya iyi davranma ama olmayanı öldürme, sürme, zorla müslüman yapma emirleri de var

Elbette peygamberin davranışları hakkında kesinlikle dedi kodu yapma yoksa cehenneme.

Elbette müslümanlar arasında kötülük yapma.

qlause 06-09-2012 23:07

Alıntı:

* Kötülük yapmayın.

Ben sana kendini savun demiyorum ben sana mantıklı olanları yaz bizde görelim diyorum gerçekten merak ettim.

sîya evînê 09-09-2012 01:31

hayyam,,,,,,

qlause 09-09-2012 01:33

Birçok bilim adamınca Batıni, Mutezile anlayışlarına dâhil görülür. Evreni anlamak için, içinde yetiştiği İslam kültüründeki hakim anlayıştan ayrılmış, kendi içinde yaptığı akıl yürütmeleri eşine az rastlanır bir edebi başarı ile dörtlükler halinde dışa aktarmıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96mer_Hayyam

Ömer Hayyam bir çok imam tarafından kafir olarak görülmüştür.

qlause 09-09-2012 01:35

1.
Ey özünün sırlarına akıl ermeyen;
Suçumuza, duamıza önem vermeyen;
Günahtan sarhoştum, ama dilekten ayık;
Umudumu rahmetine bağlamışım ben.

2.
Büyükse de isyanım, kötülüklerim,
Yüce Tanrı'dan umut kesmiş değilim;
Bugün sarhoş ve harap ölsem de yarın
Rahmete kavuşur elbet kemiklerim.

3.
Tanrım bir geçim kapısı açıver bana;
Kimseye minnetsiz yaşamak yeter bana;
Şarap içir, öyle kendimden geçir ki beni
Haberim olmasın gelen dertten başıma.

4.
Rahmetin var, günah işlemekten korkmam;
Azığım senden, yolda çaresiz kalmam;
Mahşerde lutfunla ak pak olursa yüzüm
Defterim kara yazılmış olsun, aldırmam.

5.
Derde gama yatkın yüreğime acı;
Bu tutsak cana, garip gönlüme acı;
Bağışla meyhaneye giden ayağımı,
Kızıl kadehi tutan elime acı.

6.
Akıl bu kadehi övdükçe över;
Alnından sevgiyle öptükçe öper;
Zaman Usta'ysa bu canım nesneyi
Hem yapar hem kırıp bin parça eder.

7.
Ey zaman, bilmez misin ettiğin kötülükleri?
Sana düşer azapların, tövbelerin beteri.
Alçakları besler, yoksulları ezer durursun:
Ya bunak bir ihtiyarsın, ya da eşeğin biri.

8.
Her sabah yeni bir gün doğarken,
Bir gün de eksilir ömürden;
Her şafak bir hırsız gibidir
Elinde bir fenerle gelen.

9.
Dünya dediğin bir bakışımızdır bizim;
Ceyhun nehri kanlı göz yaşımızdır bizim;
Cehennem, boşuna dert çektiğimiz günler,
Cennetse gün ettiğimiz günlerdir bizim.

10.
Yaşamanın sırlarını bileydin
Ölümün sırlarını da çözerdin;
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok:
Yarın, akılsız, neyi bileceksin?

11.
İçin temiz olmadıksan sonra
Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
Hırka, tespih, post, seccade güzel;
Ama Tanrı kanar mı bunlara?

12.
Var mı dünyada günah işlemeyen söyle:
Yaşanır mı hiç günah işlemeden söyle;
Bana kötü deyip kötülük edeceksen,
Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle.

13.
Felek ne cömert ne aşağılık insanlara!
Han hamam, dolap değirmen, hep onlara.
Kendini satmıyan adama ekmek yok:
Sen gel de yuh çekme böylesi dünyaya!

14.
Bilgenin yüreğinde her dilek,
Anka kuşu gibi gizli gerek.
Damla nasıl inci olur denizde:
Sedefler içinde gizlenerek.

15.
Ovada her kızıl lalenin teni
Bir padişahın kanıyla beslendi.
Yerden biten şu mor menekşe yok mu?
Bir güzelin yanağındaki bendi.

16.
Mal mülk düşkünleri rahat yüzü görmezler,
Bin bir derde düşer, canlarından bezerler.
Öyleyken, ne tuhaftır, yine de övünür,
Onlar gibi olmayana adam demezler.

17.
Gül verme istersen, diken yeter bize.
Işık da vermezsen, ateş yeter bize.
Hırka, tekke, post most olasa da olur,
Kilise çanları bile yeter bize.

18.
Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

19.
İnsan bastığı toprağı hor görmemeli:
Kim bilir hangi güzeldir, hangi sevgili.
duvara koyduğun kerpiç yok mu, kerpiç?
Ya bir Şah kafasıdır, ya bir vezir eli!

20.
Hak er geç cimrilerin hakkından gelir;
Cehennem ateşleri onlar içindir.
Ne der, dili inciler saçan Muhammet:
Cömert gavur cimri müslümandan yeğdir.

21.
Varlığın sırları saklı, benden;
Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben.
Bizimki perde arkasında dedi-kodu:
Bir indi mi perde, ne sen kalırsın, ne ben.

22.
Bir geldi mi derin ölüm uykusu,
Biter bu dünyanın dedi-kodusu.
Ölenden bir haber bekler insanlar:
Ne söylesin? Bilmez ki ne olduğunu!

23.
Yel eser, umutlar savrulur gider;
Sensiz, bensiz kalır bağlar bahçeler;
Altın gümüş nen varsa harcamaya bak!
Ölür gidersin, düşmanın gelir yer.

24.
Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz:
İki başımız var, bir tek bedenimiz.
Ne kadar dönersem döneyim çevrende:
Er geç baş başa verecek değil miyiz?

25.
Dünyada akla değer veren yok madem,
Aklı az olanın parası çok madem,
Getir şu şarabı, alsın aklımızı:
Belki böyle beğenir bizi el alem!

26.
Ferman sende, ama güzel yaşamak bizde:
Senden ayığız bu sarhoş halimizde.
Sen insan kanı içersin, biz üzüm kanı:
İnsaf be sultanım, kötülük hangimizde?

27.
Bu dünyadan başka bir dünya yok, arama;
Senden benden başka düşünen yok, arama!
Vaz geç ötelerden, yorma kendini:
O var sandığın şey yok mu, o yok arama!

28.
Şu serviyle süsen neden dillere destan?
Neden hep onlara benzetilir hür insan?
Birinin on dili var, boşboğazlık etmez,
Ötekinin yüz eli var el açmaz, ondan!

29.
Benim halimden haber sorarsan,
Bir çift sözüm var sana, yürekten:
Sevginle gireceğim toprağa,
Sevginle çıkacağım topraktan.

30.
Şu dünyada üç beş günlük ömrün var,
Nedir bu dükkânlar, bu konaklar?
Ev mi dayanır, bu sel yatağına?
Bu rüzgârlı yerde mum mu yanar?

31.
Dün geldi: Nedir aradığın? dedi bana:
Bensem, ne bakarsın o yana bu yana?
Kendine gel de düşün, içine iyi bak:
Ben senim, sen ben; aranıp durma boşuna!

32.
Sabah doldu göklere mavi mavi;
Doldur, ışık döker gibi, kaseyi!
Acı olmasına acıdır şarap:
Ama gerçek acıdır demezler mi?

33.
Adam olduysan hesap ver kendine:
Getirdiğin ne? Götüreceğin ne?
Şarap içersem ölürüm diyorsun:
İçsen de öleceksin, içmesen de!

34.
Camiye gittim, ama Allah bilir niye:
Ne namaz kılmaya, ne dua etmeye.
Eskiden bir kilim aşırmıştım camiden:
O eskidi gittim yenisini yürütmeye.

35.
Kimi dinde imanda buldu yolu
Kimi akıl, bilim yolunu tuttu.
Derken ses geldi karanlıklardan:
Gafiller! Doğru yol ne odur, ne bu!

36.
Her gece aklım dalar gider engine.
Ağlarım, inciler dolar eteğime.
Sevdalıyım, şarap dayanmıyor bana:
Kafam baş aşağı çevrik bir tas mı ne!

37.
Dünya ne verdi sana? Hep dert, hep dert!
Güzel canın da bir gün elbet.
Toprağında yeşillikler bitmeden
Uzan yeşilliğe, gününü gün et.

38.
Şarap sen benim günüm güneşimsin!
Öyle bir dolsun ki seninle içim.
Bir bildik görünce beni sokakta:
Ne o şarap nereye böyle? desin.

39.
Ben ne camiye yararım, ne hayvana!
Bir başka hamur benimki, başka maya.
Yoksul gavur, çirkin ****** gibiyim:
Ne din umrumda, ne cennet, ne dünya!

40.
Bir kuş gördüm yüce Tus kalesinde,
Keykavus'un kafa tası pençesinde.
Sorup duruyor kafaya: Hani? Nerde?
Adamların, davun dümbeleğin nerde?

41.
Şu testi de benim gibi biriydi;
O da bir güzele vurgun, dertliydi.
Kim bilir, belki boynundaki kulp da
Bir sevgilinin bembeyaz eliydi.

42.
İnciyi isteyen dalgıç olacak;
Varı yoğu dosta verip dalacak.
Canı avucunda, nefesi göğsünde:
Ayağı baş olacak, başı ayak!

43.
Girme şu alçakların hizmetine:
Konma sinek gibi pislik üstüne.
İki günde bir somun ye, ne olur!
Yüreğinin kanını iç de boyun eğme.

44.
Bir taş bulamazsın ki Doğu ovalarında
Küfretmesin bana da, benim zamanıma da
Yüz adım yürü bak, bir dertli insan görürsün:
Bunalmış, otura kalmış yolun kenarında.

45.
Güneş attı göğe sabah kemendini:
Aydınlık padişahı atına bindi.
İçin! için! diye bağırdı dört yana
Canım sabah şarabının müezzini.

46.
Bu kadeh bir bedendir, cana gebe!
Bir yasemindir, erguvana gebe!
Hayır; yanlış; ne odur şarap ne bu:
Bir sudur, bir su ki yangına gebe!

47.
Gökte bir öküz varmış, adı Pervin;
Bir öküz de altındaymış yerin.
Sen asıl iki öküz arasında
Tepişmesine bak şu eşeklerin!

48.
Ne bilginler geldi, neler buldular!
Mumlar gibi dünyaya ışık saldılar.
Hangisi yarıp geçti bu karanlığı?
Birer masal söyleyip uyuya kaldılar.

49.
Bir sır daha var, çözdüklerimizden başka!
Bir ışık daha var, ışıklardan başka.
Hiç bir yaptığınla yetinme, geç öteye:
Bir şey daha var bütün yapıtlardan başka.

50.
Bir damla şarap ver Çin senin olsun;
Bir yudumu bütün dinlerden üstün.
Söyle, ne var dünyada şaraptan hoş?
O acıya tatlılar feda olsun.

hatac 19-09-2012 03:45

Alıntı:

demirefe´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447369)

Gerçekleri fark etmeni engellemeye çalışmaları da zaten insanları nasıl kandırdıklarının kanıtıdır.

bakkalmahmud 19-09-2012 12:41

Alıntı:

demirefe´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 447626)
Emperyalistler eskiden sömürge halklarının eline İncil tutuşturup her şeylerini alırlardı.

Şimdilerde incili pek ipleyen yok.

O yüzden emperyalistler incil yerine risalei nur kullanıyorlar. Papanın eli bu yüzden öpülüp Pensilvanyanın yolu tutuldu ve CİAnın kucağına bu yüzden oturuldu.

Nasıl olsa sömürülmek istenen yerler hep müslüman. O yüzden risale tam isabet, akıllı bu emperyalistler. Şıp diye stratejiyi görüp hemen kullanmaya başlıyorlar.

Hem de tepe tepe... Sineğin yağını çıkarırlar. İşi bitince de posasını ya denize atarlar, ya başka bir çukura...

Bu halki dört koldan afyonluyorlar,hemde legal.
Bunlari görüp birsey yapamamakda insani kahrediyor,koskoca bir ulus sanki büyülenmis,hic sesi cikmiyor,,yarin istesede sesi cikamayacak.
Adnan hocayi mercek altina alin,cok sinsi geliyor.

demirefe 20-09-2012 23:46

Alıntı:

anti-ka´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 457814)
koskoca bir ulus sanki büyülenmis,hic sesi cikmiyor,,yarin istesede sesi cikamayacak.

Dostum bu cemaatin emperyalistlerle ortaklığa girişip yaptıklarının sonucunda bazı işlerin geri dönüşü maalesef olmayacak. Halkımız bunlara elini verdiğinde kolunu kaptırdığını anladığında ne yazık ki iş işten geçmiş olacak.

Bu işin sonunda ulus olarak şu an tahmin bile edemeyeceğimiz zararlara uğrayacağız. Sorumluların ise yakalarına yapışıp hesap soramayacağız, çünkü yapacaklarını yapıp çoktan soluğu Amerika'da almış olacaklar. Cepleri, banka kasaları bu halkın paraları ile dolu olacak ve rahat yaşayacaklar. Biz burda bıraktıkları pislikleri temizlerken çok zarara uğrayacağız.

Ama bir musibet bin nasihatten iyiyimiş. Belki de bu dinin afyon olduğunu anlamanın, bu ilkel Türk-İslam sentezi denen ırkçılık-dincilik karışımı ucubeden kurtulmanın başka bir yolu da yoktur.

Hatta bazen bunların bu halkın kafasına dank etmesi için emperyalistlerden sıkı bir darbe yemekten başka hiç bir yol olmadığını düşünüyorum. Hani islamda zalim allahın kılıcıdır diye bir anlayış var ya, aslında bir bakıma doğru. Bu "zulmediyorsak allahın düşmanlarına zulmediyoruz, haklı olarak zulmediyoruz" şeklinde akıl dışı bir zihniyete saplanan bu dini dogmatiklerin ve onlara prim veren halkın zulme, haksızlığa uğramak, talan edilmek, hukuksuzluğa mahkum edilmek neymiş anlamaları için başka yol yok gibi gözüküyor...

emre90 25-10-2012 10:49

Öncelikle hepinize saygılarımı sunuyorum. İslami cemaatlerin ticari teşekkül gibi çalıştıkları ve bu teşekkülün hayatini sağlama adına dini argümanları kullanmaları kendileri olmayanları ötekileştirmeleri inananların da kabul etmedikleri tel'in ettikleri bir durumdur. Bu cemaatlerin dini yorumlama biçimlerine bakarak dinin bizzat kendisini suçlamak bence çok anlamsız. Burada suçlu bence dini kendine göre okuyan cemaatlerdir bu cemaatlere kızıp dini inançları reddetmek bana anlamsız geliyo. Tabi bence.

sefaqwzx 26-10-2012 02:10

Herkese merhaba,
Cemaatleri, mezhepleri, bağnazlığı, kindarlık ve cehaleti dinden ayırdığınızda geriye gerçek saf din kalacaktır gibi bir argüman sağlıklı değil kanımca. "Olumsuzluklar dinin suçu değildir; onu yanlış yaşayanların suçudur." yargısı ilk anda doğru gibi gelir insana. Ancak işin aslı öyle değil. İslam alemi bölük pörçük gruplaşmalara cemaatlere farklı farklı mezheplere vs. olanaklı olduğuna göre, ki olanak tanımasaydı tüm bunlar oluşamazdı, sorun dinin bizzat kendindedir kanımca.
Çünkü ötekine yaşam hakkı vermeyen emirleri kesindir. Halkı gütmek isteyen yöneticiler elinde baskı ve cehalet aracı olarak kullanılabilmeye elverişli olduğunu 14 yüzyıllık geçmişinde sayısız örnekleriyle buluyoruz.
Hoşgörü, akıl, kolaylık ve şefkat dini oluşuysa güçsüz dönemlerine ait ayetlerdeki naif yaklaşımlardır.
Eline olanak geçtiğinde omuz üzerinde baş bırakmaz. Hatta kendi aralarında daha ilk yıllarında, örneğin bir Cemel olayı yaşamışlardır ki evlere şenlik.
Cihatcıdır, saldırgandır, tahammülsüzdür, despottur, sözünün üstüne söz söylenemez. Eleştiriye asla izin vermez, fazla soru da sordurmaz. Kerameti teşvik etmesinden ötürü keramet ehli evliyalar üretir, taraftar toplar ve kabul görür.
Biri inanmıyorum artık diyip dinden çıksa "katli helal" dir.
Özetle kanımca sorun dinin kendidir. Cemaatçiliği de mezhepçiliği de yaratmaya, besleyip palazlandırmaya uygun, öte yandan da aynı zamanda munis ve naiflikle birlikte baş kesmeyi de emreder; bu nedenlerle işte kanımca din aynı anda hepsidir.
Değilse 14 yüzyıldır bir medeniyet bir uygarlık oluşturmuş erdem ve barış ülkeri çoğaltmış olurdu. Yoksul, baskıcı, dış borcu üst limitlerde ve çoklukla egemen güçlerin güdümünde, özgürlüklerden uzak, kan gölü ülkelerin dini olarak anılmazdı.
Sağlıcakla kalınız.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:56 .