Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Allah herşeyi yapabiliyor mu ? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=24547)

OffSpring 22-05-2011 18:47

Allah herşeyi yapabiliyor mu ?

A’RAF 143. Musa tayin ettiğimiz vakitte (Tûr’a) gelip de Rabbi onunla konuşunca "Rabbim! Bana (kendini) göster; seni göreyim!" dedi. (Rabbi): "Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak, eğer o yerinde durabilirse sen de beni göreceksin!" buyurdu. Rabbi o dağa tecelli edince onu paramparça etti, Musa da baygın düştü. Ayılınca dedi ki: Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tevbe ettim. Ben inananların ilkiyim.

Yukarıda Musa allah ile konuşuyor ama allah ile konuştuğu halde hala inanmıyor ve birde görmek istiyorum diyor.
Allah "beni görmeye dayanamazsın" diyor sebep olarakta buna dayanamayacağını çünkü dağların bile onu görünce parçalandığını söylüyor.

Bu allahın herşeye gücü yettiğini düşünecek olursak bu ayetten ne anlıyoruz?

1: Musa bir peygamber Allah ile konuştuğu halde(ayetin sonundan anladığımıza göre) inanmak için birde görmek istiyor, ama bizlerden bırakın allahı peygamberi bile görmeden inanmamız isteniyor.

2: Allah onun kendisini asla göremeyeceğini çünki görürse dağ gibi patlayacağını söylüyor. Bu allahın herşeye gücü yetmiyormu, hem kendisini gösterip hemde musaya birşeyin olmamasını sağlayamazmı?

Koskoca allah bir şeyin olamaması için "şundan dolayı bu olamaz" diyebilirmi, yoksa bunlar masalmı?

Olimpiyat 22-05-2011 19:36

Konuşunca bir şey olmuyor da , tecelli edince neden oluyor..
Allah ın sıfatları arasında fark mı var?

konuşabilirim sorun yok ama göremezsin olayı ilginç..görününce parçalarım ama konuşabilirim..sesim çok yıpratıcı değildir:)

perfect_storm 22-05-2011 19:38

bu konu daha evvellere benimde dikkatimi çekmişti ama pek de üzerinde durmamıştım hatta bunun benzeri allah ile ibrahim peygamber arasında da geçiyor ibrahim peygamber kalbim mutmain olsun ne yapabileceğini göreyim diyerek ölü bir kuşun canlandırılmasını istemişti

mahirzz 23-05-2011 09:22

kuranı okumayan, okusada anlamayan ve kendine göre yorumlayan ateist arkadaşlar;

kuran derki "allah ın adetinde bir değişiklik bulamazsın"

o yüzden kendi koyduğu kanunlara ters hareket etmez allah. sihir yapmaz. abrakadabra yokdur. her yapdığı bilimsel olarak açıklanabilirdir. dolayısıyla diyebilir. mantıklı ve bilimsel sebebler çerçevesinde diyebilir, kimseye de olması için torpil yapmaz. peygamber dahi olsa.

saçma soru yine..

art_kitekt 23-05-2011 10:46

Aynı durum ibrahim'de de söz konusu, o da allah la konuşuyor fakat inanamıyor, "şu yeniden diriltme olayı içime sinmedi" diyince bi kuşu eğitip öldürmesini sonra dörde bölüp dört ayrı tepeye gömmesini söylüyor, bunu yaptıktan sonra kuş ona gelince tatmin oluyor ibo.

bu kadar zahmete ne gerek varsa, direk öldür bi kuş diriltsin....

ironrose 23-05-2011 11:01

Alıntı:

mahirzz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 386197)
kuranı okumayan, okusada anlamayan ve kendine göre yorumlayan ateist arkadaşlar;

o yüzden kendi koyduğu kanunlara ters hareket etmez allah. sihir yapmaz. abrakadabra yokdur. her yapdığı bilimsel olarak açıklanabilirdir. dolayısıyla diyebilir. mantıklı ve bilimsel sebebler çerçevesinde diyebilir,

Bilimsel kanunlara ters hareket etmez mi ? Aşağıdakilere ne diyeceksin

BAKARA 72 - Hani bir zamanlar siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmış ve onu üstünüzden atmıştınız, halbuki Allah, saklamış olduğunuzu açığa çıkaracaktı.
BAKARA 73 - İşte bundan dolayı, o sığırın bir parçası ile o ölüye vurun, dedik. Allah ölüleri işte böyle diriltir ve size âyetlerini gösterir, belki aklınızı başınıza toplarsınız.

Alıntı:

kimseye de olması için torpil yapmaz. peygamber dahi olsa.

saçma soru yine..
Torpilin kralını birinci iletide görüyorsun işte. Adam sesini duyuyor ama inanamıyor bi de göreyim diyor.

al sana ikinci torpil.

BAKARA 260 - Bir zamanlar İbrahim de: "Ey Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster!" demişti. Allah: "İnanmadın mı ki?" buyurdu. İbrahim: "İnandım, fakat kalbim iyice yatışsın diye istiyorum." dedi. Allah buyurdu ki: "Öyle ise kuşlardan dördünü tut da onları kendine çevir, iyice tanıdıktan sonra (kesip) her dağın başına onlardan birer parça dağıt, sonra da onları çağır, koşa koşa sana gelecekler ve bil ki, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir."

yahu adam nasıl peygamber. İnandım ama hani yani bi kıyak geçsende ölüleri nasıl dirilttiğini görsem diyor. bu torpilin alası değlse nedir.

KızıL 23-05-2011 11:33

allahla konuşmak nedir ya konuşmak insanlara mahsus bişey allh nasıl konuşabilir ne saçma musa sallamış bence..

TUBA 23-05-2011 11:59

Alıntı:

art_kitekt´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 386207)
Aynı durum ibrahim'de de söz konusu, o da allah la konuşuyor fakat inanamıyor, "şu yeniden diriltme olayı içime sinmedi" diyince bi kuşu eğitip öldürmesini sonra dörde bölüp dört ayrı tepeye gömmesini söylüyor, bunu yaptıktan sonra kuş ona gelince tatmin oluyor ibo.

bu kadar zahmete ne gerek varsa, direk öldür bi kuş diriltsin....

direk kuşu öldürüp diriltilirse bir manası kalmaz çok basite kaçardı değil mi?:D
masal nasıl daha güzel olur?içinde bu tip abartılı şeylerin olması gerekir ki masal,masal olsun değil mi?

adı üstünde masal

TUBA 23-05-2011 12:01

[QUOTE=ironrose;386211]Bilimsel kanunlara ters hareket etmez mi ? Aşağıdakilere ne diyeceksin

BAKARA 72 - Hani bir zamanlar siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmış ve onu üstünüzden atmıştınız, halbuki Allah, saklamış olduğunuzu açığa çıkaracaktı.
BAKARA 73 - İşte bundan dolayı, o sığırın bir parçası ile o ölüye vurun, dedik. Allah ölüleri işte böyle diriltir ve size âyetlerini gösterir, belki aklınızı başınıza toplarsınız.

emin ol arkadaşım o adam bayılmıştır ve onu öldü sanmışlardır,kafasına kemiği yiğen adamda tekrar kendine gelmiştir:D

OffSpring 23-05-2011 13:49

Alıntı:

mahirzz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 386197)

o yüzden kendi koyduğu kanunlara ters hareket etmez allah. sihir yapmaz. abrakadabra yokdur. her yapdığı bilimsel olarak açıklanabilirdir. dolayısıyla diyebilir. mantıklı ve bilimsel sebebler çerçevesinde diyebilir, kimseye de olması için torpil yapmaz. peygamber dahi olsa.

saçma soru yine..

67/5. An dolsun ki biz, dünyaya en yakın olan göğü kandillerle donattık. Bunları şeytanlara atış taneleri yaptık ve onlara alevli ateş azabını hazırladık. :biggrin1:

http://www.turandursun.com/forumlar/...d.php?p=386274
Birde bu var :biggrin1:

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:47 .