Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   babam galiba ateist çünkü (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=28961)

higs 17-08-2012 19:30

babam galiba ateist çünkü

çünkü öyle bir soru sordu ki cevap veremedim. Aslında verirdim ama annem ateist olduğumu öğrenir ve üzülür diye cevap vermedim. Soru şu:
iki kişi düşünün birisi 30 yaşında ölüyor. Diğeri ise 70 yaşında ölüyor. Bu kişilerin ikiside 30 yaşına kadar ateist imiş. 30 yaşında ölen öbür dünyaya ateis olarak gitmiş ve sonsuza kadar cehennemde yanmış. Diğer kişi ise 31 yaşında müslüman olmuş ve 70 yaşına kadar iyi bir insan olarak ibadet etmiş ve cennete gitmiş. Şimdi bu 30 yaşında ölen adam haksızlığa uğramış olmuyor mu. Belki oda 31 yaşında müslüman olup cennete gidecekti diğeri gibi. bu soruyu babam gil kahvede 30 kişi tartışmış ama cevap bulamamışlar. Asıl önemli olan nokta ise babamın bana bu soruyu sorduktan sonra bu sorunun cevabı yok herşeyi iyi düşün demesiydi.

nebukadnezar 17-08-2012 19:38

Alıntı:

higs´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 451212)
çünkü öyle bir soru sordu ki cevap veremedim. Aslında verirdim ama annem ateist olduğumu öğrenir ve üzülür diye cevap vermedim. Soru şu:
iki kişi düşünün birisi 30 yaşında ölüyor. Diğeri ise 70 yaşında ölüyor. Bu kişilerin ikiside 30 yaşına kadar ateist imiş. 30 yaşında ölen öbür dünyaya ateis olarak gitmiş ve sonsuza kadar cehennemde yanmış. Diğer kişi ise 31 yaşında müslüman olmuş ve 70 yaşına kadar iyi bir insan olarak ibadet etmiş ve cennete gitmiş. Şimdi bu 30 yaşında ölen adam haksızlığa uğramış olmuyor mu. Belki oda 31 yaşında müslüman olup cennete gidecekti diğeri gibi. bu soruyu babam gil kahvede 30 kişi tartışmış ama cevap bulamamışlar. Asıl önemli olan nokta ise babamın bana bu soruyu sorduktan sonra bu sorunun cevabı yok herşeyi iyi düşün demesiydi.

Yine de temkinli ol derim: Son cümlesi her iki anlama da gelebilir...

higs 17-08-2012 19:41

temkin değil de annem üzülmesin diye kaliteli bir müslüman rolü yapıyorum. Hatta su an oruç tutuyorum. Babam ne oruç tutuyor nede teravi ye gidiyor ...

nebukadnezar 17-08-2012 19:43

Alıntı:

higs´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 451216)
temkin değil de annem üzülmesin diye kaliteli bir müslüman rolü yapıyorum. Hatta su an oruç tutuyorum. Babam ne oruç tutuyor nede teravi ye gidiyor ...

Ha ha! Güldürdün beni.
Sen yine de renk verme bence. Madem Anne'nin üzülmesini istemiyorsun o halde her şeyi olduğu gibi bırak.

barristor 17-08-2012 19:51

Alıntı:

Ya 70 yasina kadar yasayan adam 69 yasina kadar cok saglam namazinda niyazinda,orucunda ,hacinda musluman olsaydi ve benimle tanisip dinden ciksaydi ne olacakti?
69 sene yaptigi hicbir halta yaramiyacak,fatura bana mi kesilecekti? Yani adisyonu ben mi odeyecektim?

Tamam kardesim babana soyle,masamda bende hizli kimse kredi kartini cekip hesap odeyemez,masraflar benden :tea:

Sesli 17-08-2012 19:54

Ateist olmaya gerek var mı?

Alıntı:

Bu sorunun yanıtını varebilmek için ateist olmaya gerek var mı?

EL LEHEB suresinde daha yaşarken Cehennemlik ilan edilen ABDÜL UZZA (EBU LEHEB) var. Onun yaşayan karısı var. Ve bu kişiler daha yaşarlarken cehennemlik diye ilan ediliyorlar.

Burada konu ateistlikle ilgili değil de, KURAN'ın doğrudan Muhammedin sözleri olduğudur.

Yanıt bu kadar basit...

Ahlaksız 17-08-2012 20:26

Alıntı:

30 Türk'ün tartıştığı ve cevap bulamadığı şeye bakarmısınız?!
Yazık..!

kurtulusislamda 17-08-2012 20:29

Alıntı:

Sesli´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 451220)
Bu sorunun yanıtını varebilmek için ateist olmaya gerek var mı?

EL LEHEB suresinde daha yaşarken Cehennemlik ilan edilen ABDÜL UZZA (EBU LEHEB) var. Onun yaşayan karısı var. Ve bu kişiler daha yaşarlarken cehennemlik diye ilan ediliyorlar.

Burada konu ateistlikle ilgili değil de, KURAN'ın doğrudan Muhammedin sözleri olduğudur.

Yanıt bu kadar basit...

yok yok sesli abicim okadarda basit deil
Hz ÖMER BİN HATTAB RADIYALLAHU ANH şöyle demiştir,
''BANA DESELER Kİ HERKES CENNETE GİRECEK TEK BİR BİR KİŞİ CEHENNEME GİRECEK KORKARIM Kİ O BEN OLAYIM , DESELERKİ HERKES CEHHENEME GİRECEK TEK BİR KİŞİ CENNETE GİRECEK İŞTE OZAMAN ÜMİT EDERİMKİ O BEN OLAYIM.
O nun için müslüman hep ALLAH CELLA CELALUHU korku ve ümit içersinde yönelmesi gerekmektedir,yani ben tüm her şeyi yerine getirdim artık kurtuluşum garanti dememelidir,her zaman uyanık olmalıdır.işte havf ve reca dengesi budur.
Kişi yaşadığı zamana kadar sorumludur,o'nun son nefes önemlidir,dualarımızda biz son nefeste imanlı gitmeyi CENABI ALLAHTAN niyaz ederiz.
80 yaşına kadar hristiyan olan bir teyze,müslüman olmuştur,bunun gibi örnekler coktur,aynı zamanda yıllarca müslüman olan bir kimse son anlarda imanını kaybetmişte olabilir,bunun örneği şu sitede mevcut..
Ne oldum demeyeceğiz,ne olacağız demeliyiz
SEVGİ VE SAYGIYLA KALIN

barristor 17-08-2012 20:39

Alıntı:

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 451232)
yok yok sesli abicim okadarda basit deil
Hz ÖMER BİN HATTAB RADIYALLAHU ANH şöyle demiştir,
''BANA DESELER Kİ HERKES CENNETE GİRECEK TEK BİR BİR KİŞİ CEHENNEME GİRECEK KORKARIM Kİ O BEN OLAYIM , DESELERKİ HERKES CEHHENEME GİRECEK TEK BİR KİŞİ CENNETE GİRECEK İŞTE OZAMAN ÜMİT EDERİMKİ O BEN OLAYIM.
O nun için müslüman hep ALLAH CELLA CELALUHU korku ve ümit içersinde yönelmesi gerekmektedir,yani ben tüm her şeyi yerine getirdim artık kurtuluşum garanti dememelidir,her zaman uyanık olmalıdır.işte havf ve reca dengesi budur.
Kişi yaşadığı zamana kadar sorumludur,o'nun son nefes önemlidir,dualarımızda biz son nefeste imanlı gitmeyi CENABI ALLAHTAN niyaz ederiz.
80 yaşına kadar hristiyan olan bir teyze,müslüman olmuştur,bunun gibi örnekler coktur,aynı zamanda yıllarca müslüman olan bir kimse son anlarda imanını kaybetmişte olabilir,bunun örneği şu sitede mevcut..
Ne oldum demeyeceğiz,ne olacağız demeliyiz
SEVGİ VE SAYGIYLA KALIN

Aksam aksam beni cok guldurdun, ALLAH CELLA CELALUHU da isini gucunu birakip seni guldursun.:second:

80 yasinda bir hristiyan kadinin muslumanliga gecmesinin sadece iki sebebi olur,ya bunamistir,yada evde kalmis kiz kurusu oldugundan musluman bir koca bulup,80 yasinda acilmadan iade olmaktan kurtuldugu icin hayir dua etmistir.:bounce:

Russell 17-08-2012 20:47

Baban senden şüphelenip seni deniyor olmasın?

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:49 .