Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Tarih (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Sakarya Meydan Savasinda Kac Sehit Verdik? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5946)

sargon 17-04-2008 21:37

Sakarya Meydan Savasinda Kac Sehit Verdik?

Sakarya Savasi, butun milli mucadele sureci icindeki en buyuk savastir. 1920 ile 1922 arasindaki tum savaslarda 11.000 sehit verdigimizi biliyordum. Ancak gecen gun wikipedi'de sadece Sakarya Savasinda 26.000 sehit verdigimizi okudum. Daha dogrusu zayiat deniyordu, otomatik olarak sehit anladim. Oyle bir izlenim veriyor. Bunun uzerine baska sayfalara da baktim. Rakamlari aktariyorum.

T.B.M.M ordusu bu muharebeler sonunda 26.000 zayiat verdi. Birlik mevcutlarına göre er zayiatı % 35-40, subay zayiatı oranı % 70-80 arasındaydı. Yunanlılar ise 16. 000'i ölü olmak üzere 46. 000 zayiat verdiler.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sakarya_Sava%C5%9F%C4%B1

Sonra bir baksa sitede sunu gordum.

Türk Ordusu bu savaşta çok subay kaybetti. Yedi tanesi Tümen Komutanı olan şehit sayısı 3.288, yaralı 13.618, tutsak 415 idi. Yunan Ordusu, Türk Ordusu'nu yenemeyince kinini sivil halktan alıyordu. Yunan Ordusu'nun kaybı çok ağırdı, subay ve er 15.000 ölü verdiler. Yaralı sayısı 25.00O kadardı. Ordularının üçte birini yitirmişlerdi.
http://ansiklopedi.turkcebilgi.com/S...dan_Muhaberesi

Genelkurmayin sitesinde ise yine baska bir rakam yer aliyor.

Sakarya Meydan Muharebesi sonunda Türk ordusunun zayiatı; 5713 şehit, 18.480 yaralı, 828 esir ve 14.268 kayıp olmak üzere toplam 49.289'dur. Yunan ordusunun zayiatı ise; 3758 ölü, 18.955 yaralı, 354 kayıp olmak üzere toplam 23.007'dir. Sakarya Meydan Muharebesinde çok fazla subay kaybı olduğu için bu Muharebeye “Subay Muharebesi” adı da verilmiştir. ATATÜRK’de bu muharebe için “Sakarya Melhame-i Kübrası” yani kan gölü, kan deryası demiştir.
Genelkurmayin Sitesi

Bu arada Genelkurmay sitesindeki 5713 sehit, 18.480 yarali, 828 esir ve 14.268 kayip toplaninca 49.289 degil 39.289 ediyor. Toplam sirasinda 10.000 asker eklenmis. Kayiplarin bu kadar yuksek olmasi da ilginc. Bunlarin bir kisminin asker kacaklari olabilecegini saniyorum. Ilginc olan son iki sitedeki rakamlar yuvarlak degil kusuratli rakamlar, oldukca kesin rakamlar izlenimi veriyor insana.

Bu rakamlarin hangisi dogrudur? Bir de neden yaralilarla oluler toplanip bir de toplam sirasinda hata yapilarak surekli rakamlar yukseltilmeye calisiliyor? Cok olu verdik, cok kanlar akittik demek icin mi? Gercekte Sakarya'da kac sehit verilmistir?

18-04-2008 17:28

Re: Sakarya Meydan Savasinda Kac Sehit Verdik?

Büyük ihtimalle toplama hatası yapılmıştır. Bence bir email ile hatayı bildirmek gerekir. Kasdi olsaydı toplama sonucunda değil toplanacak sayılarda değişiklik yaparlardı.

Genelkurmayın verdiği değerlerin toplamı 39.000 civarında. 14.000 kayıbı çıkarırsak 25.000 civarlarında bir sayıya ulaşırız ki bu da Wikipedia'nın verdiği sayıya yakın bir sayı.

Çanakkale'de ölen asker sayımız 53.000-58.000 arasında tahmin ediliyor ama yaralı ve kayıplarla birlikte 250.000 civarlarında tahmin ediliyor. Buna zayiat deniyor. Yaralı veya kayıp asker birliğinde bulunmadığı için zayiat olarak kabul ediliyor. Bazı kişiler "zayiat"ı ölen asker sanarak ölen asker sayısını abartılı veriyor.

rebera_roni 18-04-2008 17:43

bende selçuk üniversitesinin kaynaklarından buldum rakamları ama wikipedia ile genel lurmayın verdiği rakamların çok altında.

''Bu savaşta 350 subay, 2900 erimiz şehid olmuş, 800 subay ve 13.000 erimiz de yaralanmıştır.''

http://farabi.selcuk.edu.tr/suzep/ta...4/bolum04.html

sargon 19-04-2008 00:18

Sanirim wikipedia'daki metin Turk Tarih Kurumu'nun sitesinden alinmis. Cunku orda soyle bir bilgi yer aliyor:

Türk ordusu bu muharebeler sonunda şehit ve yaralı olmak üzere toplam 26.000 zayiat vermiştir. Birlik mevcutlarına göre er zayiat oranı % 35-40, subay zayiat oranı ise % 70-80 arasında olmuştu. Bu nedenle Sakarya Muharebesine, Subay Muharebesi adı verilmişti. Atatürk'te bu muharebe için "Sakarya Melhamei Kübrası" yani kan gölü, kan deryası demiştir.

Öte yandan Yunanlılar 16.000'i ölü olmak üzere toplam 46.000 zayiat vermişlerdir.

http://www.ttk.org.tr/index.php?Page=Sayfa&No=256

Wikipedia'daki metinde ise soyle deniyordu.

T.B.M.M ordusu bu muharebeler sonunda 26.000 zayiat verdi. Birlik mevcutlarına göre er zayiatı % 35-40, subay zayiatı oranı % 70-80 arasındaydı. Yunanlılar ise 16. 000'i ölü olmak üzere 46. 000 zayiat verdiler.

Burda aradaki "şehit ve yaralı olmak üzere toplam" ifadesini cikarinca geriye sadece zayiat kismi kalmis. Bu da insani yaniltiyor. Halbuki Yunan kuvvetlerinin olu ve yarali sayisi ayri ayri verilmis. Ancak yine de Turk Tarih Kurumu'nun iddiasi olarak 16.000 gibi oldukca yuksek bir rakam duruyor.

Rebera_roni'nin verdigi kaynagi da katarsak su ana kadar uc degisik rakam bulmus olduk:

Turk Tarih Kurumu: 16.000 sehit
Genelkurmay: 5713 sehit
Selcuk Universitesi: 3250 sehit
Turkcebilgi ansiklopedisi: 3288 sehit

Ben Turk Tarih Kurumu'nu guvenilir bir kurum olarak kabul etmiyorum. Baska konularda da yaniltici ve ideolojik amacli olarak bilgileri carpittigini gordugum icin diger kaynaklardaki bilgilerin daha guvenilir olacagini dusunuyorum. Bu durumda Sakarya Meydan Savasinda 3000-5000 civarinda bir sehit olmasi gerek.

memento 19-04-2008 21:51

Alıntı:

sargon";p=&quot´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 116739)
Ben Turk Tarih Kurumu'nu guvenilir bir kurum olarak kabul etmiyorum. Baska konularda da yaniltici ve ideolojik amacli olarak bilgileri carpittigini gordugum icin diger kaynaklardaki bilgilerin daha guvenilir olacagini dusunuyorum. Bu durumda Sakarya Meydan Savasinda 3000-5000 civarinda bir sehit olmasi gerek.

Hangi kaynaklara güveniyorsunuz? Açıklayınız.. Süreniz 25 dakika.. Defter kitap serbest.

İyi sabahlar.

sargon 19-04-2008 23:02

Ogretmenim, surem dolmus, cevap verememisim. Zaten universitedede iken de "Ataturk Ilke ve Inkilaplari" adindaki zorunlu dersten hep kalirdim. Gurbuz Tufekci'nin militan Kemalist'ligi bizi bitirmisti, ders degil adeta terordu. Bu ders yuzunden okuldan bile atildim da Universite Senatosu karariyla okula geri aldilar. Son sinifta butun dersleri vermis, bir tek 2. sinifin bu garabet dersinden gecememistim. Bir de Ozer Ozankaya adinda tonton bir hoca geldi de gecmeyi basarabildim. *:D

Tarih tekerruden ibaret derlerdi de, inanmazdim. Aynen oyleymis. Hocam, dogru cevap ne idi?

memento 20-04-2008 00:12

Doğru cevap. Bir halkın tamamı olacaktı.

Ölüm sadece bedenin cansızlığı değildir.

Sıfır...

İyi geceler.

Amon yarebbi 19-05-2017 14:56

Sakarya da ki şehit sayımız dan ziyade , İstanbul'daki padişahın fetvasına uyup savaştan kaçan %60 lık hain Osmanlıcı alçakları ve bu gün ki uzantısı pislikleri konuşmak lazım.

Onlar şimdi % 40 ın başarısından ortaya çıkan CUMHURİYETİ paylaşma ve yeme derdine düştüler.

Takiyiddin 19-05-2017 15:48

Sakarya Savaşı denildiğinde aklıma ilk olarak Fevzi Paşa Hazretleri gelir her zaman. Zira Çal dağı düşüp, cephemiz yarıldığında, Ankara'nın boşaltılarak Meclis'in Kayseri'ye taşınması ciddi olarak düşünülmüştür. Durum çok kritiktir. Fakat Fevzi Paşa ağırlığını koyarak ''bize yağmur yağarken, onlara güneş doğmuyor'' diyerek savaşa devam edilmesi gerektiğini söylemiştir. Böylelikle düşman yenilmiştir. Aynı zamanda Emekli General Celal Erikan, Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı kitabında, Mustafa Kemal'in ''Hattı Müdafa Yoktur Sathı Müdafa Vardır'' şeklinde formüle ettiği savaş taktiğinin, Fevzi Çakmak'ın ''Adım adım savunma ile başarıya varılacağı'' şeklindeki sözlerinden esinlenerek oluşturulduğunu belirtmiştir.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:41 .