Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Politika (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Lazlar Kimdir? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=24985)

jadi 24-06-2011 18:51

Lazlar Kimdir?

Laz halki, fikralarda bize anlatildigi gibi tipik, uzun-sivri burunlu, yarim akilli gibi gosterilen bir halk mi?

4000 yillik tarihe sahip bir halki, asagilamak, adeta "evet lazim" demeye utanacak hale getirmek icin uygulanmaya konmus bir plan mi bu fikralarin, dizi karakterlerinin populer hale getirilmesi?

Lazlarin kulturel giysileri, calgilari ve fiziksel ozellikleri neden "celiyrum, cidiyrum, hacen, usagum" tarzi bir Turkce lehce ile birlestirilerek sunuluyor? Lazca boyle bir dil mi?

Cok guzel bir video:

http://www.youtube.com/watch?v=ichefJAwqZY&NR=1

Jolly Jocker 25-06-2011 11:09

Bizans, Osmanlı ve TC... Güya birbirlerinden çok farklılar ama aslında ne kadar da aynılar. Hepsi büyük devlet olmak ve birliği sağlamak, topluma tam olarak hakim olmak özlemiyle kazanan ata oynamış, halkı her alanda tek tipleştirmek için Anadolu'nun zenginliklerini kırıp dökmüş, tek din ve tek dil düşüncesini yaymak için ellerinden geleni yapmış. Dinci ve milliyetçi düşmanlıklar yan yana yaşayan halkları boğaz boğaza getirmiş. Eskiden bu topraklarda Lazlar, Çerkesler, Yunanlar, Ermeniler, Süryanileri, Keldaniler, Ezidiler v.b. pek çok halk da yaşarmış. Ezidilik ve hıristiyanlık inanışları da varmış. Şimdi neredeler? Yok denecek kadar azlar. Hepsi yok edildi, hepsi katledildi, hepsi asimile edildi. Aleviler ve Kürtler de bu mezalimden paylarını aldılar ama dirençli oldukları için hala yaşayabiliyorlar. Türkçülük ve islamlaştırmayı merkezi bürokratik devlet geleneğinden ayrı düşünmek yanlış olur. Bir de elbette çıkar ilişkileri. Yok edilen halkların mülküne konarak zenginleşen Türk ve müslümanlar var. Mülkiyeti dışlamadan ne geçmişin hesabını sorabiliriz ne de bu despotik tektipleştirmenin önüne geçebiliriz.

jadi 25-06-2011 11:57

Lazlar hakkinda faydalar bilgiler iceren bir site asagida. Aslinda onceden tahmin ettigim ama cok tepki verecegini bildigimden soylemedigim seylere dair iddalalar zaten varmis.

Pontus halki (yani simdilerin Karadenizlisi) aslinda Bizans doneminde ozellikle dillerini yitirerek Rumlasan, simdilerde Turklesen Lazlar olabilirmis. Kendilerini pesinen Laz sanilmasina bu yuzden cok kiziyorlar(asimile olan halklarin genetik atalarina daha cok nefret duymalaridir bu, cok sik gorulur, oto-koruma mekanizmasi ve kaypaklik sebebiyledir)

"Minorsky, herhangi somut bir kanıt sun-madan “Rumca konuşan Karadenizli’ler” olarak tanımladığı Karadeniz’li Rumların Laz orijinli olduğunu, MS 7. yüzyıldan sonra Bizans yönetimi altında Rumlaşıp, günümüzde ise Türkleştiği kanaatindedir. "

Karadeniz halki, asimilasyona direnmese dahi kendi kulturunu ve folklorunu devam ettirerek ozgun kimligini koruyabilmis. Ama ne yazik ki gunumuz TC'si bu insanlarin kulturel farkliligina bile tahammul gosterememekte ve bu alcaltici fikralari bir sekilde pompalayip, yore insanini bir karikatur kahramani, yarim akilli bir ahmak gibi gostermeyi amaclayip kulturlerinden de uzaklastirmayi amaclamaktadir.

Karadenizliler ise, elalemin irkciligini onlardan daha fanatik halde benimsemis hale geldiklerinden, bu sinsi oyunu goremiyor, "ama onlar bizi sevdiklerinden anlatiyor bu fikralari" gibisinden sacmaliklarla savunmaya calisiyorlar. Onlarin bu egilimlerine daha sonra deginecegim

http://www.nuveforum.net/873-etnik-g...-tarihi-page2/

jadi 25-06-2011 12:06

Asimilasyon politikalarini bir soykirim sucu olarak gordugumu eklemek istiyorum

errata 25-06-2011 12:24

http://www.lazebura.net/ sitesinde tarihleri, kültürleri, yedikleri, içtikleri hepsi vardır.

murted 25-06-2011 12:57

Ben eskiden Karadenizli Türklere laz denilir sanırdım. Türkiye Türkçesi'nin Karadeniz şivesinin de lazca olduğunu. :) Tek mal ben değilim elbet, böyle bir algı yaygın olduğu için ben de böyle biliyormuşum.

Termo 28-06-2011 05:13

Lazlara değinilmiş olması çok hoş. Yorumlarınıza katılıyorum, extra söylenecek birşey yok sanırım :) Artvin-Arhavi taraflarına gidip aralarına katılıp horon tepmek lazım :) Hayat dolu insanlar gelir hep gözümün önüne..

kaanuni 06-07-2011 03:14

Ben 1/4 lazım. Tam laz olsam durum değişir mi bilmiyorum, ama fıkralara pek alınmıyorum. Fıkra sonuçta, gülüp geçiyoruz. Beni Laz mütaitlere olan ön yargı daha çok rahatsız ediyor. Benim ailemde üç jenerasyondur lazca bilen kimse kalmadı, kimse de özellikle lazlarla evlenmedi. İyi veya kötü, asimile olduk yani. İrlandalılar kendi ülkelerinde İrlandacayı diriltemezken bizim, tekrar herkezin lazca öğrenmesi ve konuşması bu saatten sonra zor ve gözüküyor. Lazika'yı da tekrardan kurmaya çalışmak da gereksiz geliyor bana, boşuna bir sürü kan dökülür. Ama tarih kitaplarında gerçeklerin anlatılmasını isterdim.

rastaman 25-02-2012 00:26

Alıntı:

jadi´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 394047)

"Minorsky, herhangi somut bir kanıt sun-madan “Rumca konuşan Karadenizli’ler” olarak tanımladığı Karadeniz’li Rumların Laz orijinli olduğunu, MS 7. yüzyıldan sonra Bizans yönetimi altında Rumlaşıp, günümüzde ise Türkleştiği kanaatindedir. "

2000 yıl önce yaşayan Karadenizli Strabon da aynı fikirdedir,ona göre Trabzon ve çevresinde yaşayan halk ''Kolxi'nin çocukları''dır.Strabon bu halkı Laso olarak adlandırır.

M.Ö 5.yy'da Efes ve Milet'ten göçeden Grek kolonicilerin bölgeyi Yunanlılaştırdığından,Grek dilini empoze ettiğinden bahseder.Göçedenlerin sayıca az olduğunu bildiğimize göre dilbilimcilerin language replacement dediği Anadolunun Türkleşmesiyl paralel bir sürecin varlığından sözedilebilir.

Gerçekten de fiziksel özelliklerden müziğe,kültüre kadar Pontos Rumları ve Lazları,hatta kısmen Hemşinlileri büyük benzerlikler gösterir.Trabzon göçmeni bir Rum'u onlarca Yunanlı arasından rahatlıkla seçebilirsiniz,benim başıma çok geldi bu.

Ama tüm bu bilgiler Rumca konuşan halkın ''Rumluğuna'' halel getirmez,etnik kimliklerin sınırları çizilirken dil ve öz tanımlama dikkate alınmalı.

ozgur_ 25-02-2012 22:45

o bölgede ayrıca hemşinli deninlen bir etnik gurupta mevcut. Günümüzde çok büyük kısmı asimile olmuştur ama hala hemşince konuşanlarda mevcut. Hemşince denilen dil ermenicenin aynısı, zaten hamşinli denilen kişilerde osmanınlının son dönemlerinde musluman olmuş ermenilerden başka birşey değil.

Lisede kalma Hemşinli bir arakadaşım vardı, tabi o dönemlerde arkadaşlıklar fikirlere göre değil başka şeylere göre oluşurdu. zaten o dönelerde çoğu kişininde politik fikri oluşmamış kişiler. ardan yıllar geçip facbook aracılığıyla tekrar görüştuğumuzda o artık ırkçılığa varabilecek dercede türk milliyetçisi, afkanistandaki talibanla yarışacak kadar dindar bir olmuştu.

kaderin cilvesi Hrant Dinkin ölum yıldonumunde profilime Hrant için Adalet için yazan resmimi koyunca tek ondan tepki almıştım.

Yukarda belirtiğim örnek ve ırkçı damarın karadenizde hortlaması jadi arkadaşın belirtiği cumle (asimile olan halklarin genetik atalarina daha cok nefret duymalaridir bu, cok sik gorulur, oto-koruma mekanizmasi ve kaypaklik sebebiyledir) canlı kanıtı sanırım...

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:14 .