Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ya varsa sorusu? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=12052)

saroz 22-08-2009 18:05

Ya varsa sorusu?

Sık karşılaştığım bu soruyu tartışmak istiyorum.

Yaradılışçılar derler ki, ben din adına gerekenleri yapıyorum. yoksa da birşey kaybetmem.

Ama siz ateistler, inanmadan yaşıyorsunuz. ya varsa ne yaparsınız?

ben yanıtımı kısaca yazayım;

Öncelikle tanrının varlığına dair tek bir bilimsel kanıt bile yok. Yani bilimsel olarak tanrı yok.

Mistik bir dünyaya açılıp hayal gücümü çalıştırıyorum ve tanrının olduğunu varsayıyorum. Yaşadığım dünya sonlanmış, ben de kestirmeden sorguya alınmışım. sanırım sorguyu tanrı yapıyor.

Ne diyecek bana?

Tanrı; -Neden inanmadın?

Saroz; -Varlığına dair tek kanıt yoktu.

Tanrı; -Kitaplar yolladım okumadınmı?

Saroz; -Yaw, 1 tane değil ki, hem de , hepsi başka şey söylüyor. üstelik hepsinden ,onlarca, farklı baskı dolaşıyor dünyada. Üstelik senin yazdığını kanıtlayacak bir veri de yoktu.

Tanrı; -Evren ne kadar muntazam. sineğin gözü nekadar mükemmel, gökyüzü yukarıda nasıl duruyor hiç düşünmedinmi?

Saroz; -Ama evren muntazam değilki, habire çatlayıp patlıyor. hergün süpernovalarla yıldızlar patlıyor, karadelikler her bişeyi yutuyor.
Sineğin gözü de evrimle bu hale geldi. gökyüzünü de senin tutmadığını öğrendik:)

Tanrı; -Ben dünyayı senin için yarattım. bolca da yiyecek verdim.

Saroz; - Ama dünya ben olmazsam daha dengeli kalabiliyor. Ben yaşanmaz hale getirdim. Yani dünya bana değil ben dünyaya muhtacım. bu çelişki değilmi?
Yiyecekler bol ama neden 4 saniyede bir insanın açlıktan ölmesine izin veriyorsun?

Tanrı; -Bak kızmaya başladım, benimi beğenmiyorsun? Bak atarım seni cehenneme!!!

Saroz; - Evet, beğenmiyorum. Sen nasıl tanrısın? İnsanları yaratıp dünyaya atıyorsun, sonra da ortadan kayboluyorsun, hadi beni bulun, bana inanın diyorsun. Çocukmusun yaw:)
Bulamayanları cehenneme atacam diyorsun. Sonra bir sürü peygamber yolluyorsun. bu tutmadı aha bunu yolladım diyorsun. Bir sürü kitap yolluyorsun, bu kitap olmadı aha bunu yazdım diyorsun.
Sonuç, eline kitabı kapan diğerlerini kesmeye başlıyor. hala senin adına savaşlarla dolu dünya.

Yahu bir binada sorun olursa kim sorumlu olur bundan. Mimar, mühendis usta filan, yani binayı yapanlar değilmi? içinde yaşayanları suçlayabilirmisin bina yan yattı diye?

Sende dünyayı berbat ettin. bizi yaratıp sınayacaksın sonra da cennete cehenneme atacaksın diye biz çok acı çektik.

Daha diyeceklerim çok ama Turan Dursun sitesi okuyucuları sıkılır diye burada kesiyorum.

Şimdi, ya yanlışlarını düzelt. dünyayı insanca yaşanabilir hale getir ki herkez aynı şartlarda sınavına girsin. Ya da at beni cehennemine, cennetin senin olsun....

Portakaloglu 22-08-2009 18:55

Güzel bir yazı zevkle okudum devamı varsa paylaşsana.Ama şunu belirteyim bu Tanrı İslamın Tanrısı olsa gerek her millete peygamber yolladım diyen o.:)

Tevrat tek kendini doğrular İncil'de kendisiyle Tevrat'ı.Ama İslam yeryüzüne kitaplar gönderdim değiştirildi diyen bildiğim kadarıyla tek Tanrı.:)Aynı oyun oynar gibi.:)

saroz 22-08-2009 19:17

Alıntı:

Portakaloglu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 219011)
Güzel bir yazı zevkle okudum devamı varsa paylaşsana.Ama şunu belirteyim bu Tanrı İslamın Tanrısı olsa gerek her millete peygamber yolladım diyen o.:)

Tevrat tek kendini doğrular İncil'de kendisiyle Tevrat'ı.Ama İslam yeryüzüne kitaplar gönderdim değiştirildi diyen bildiğim kadarıyla tek Tanrı.:)Aynı oyun oynar gibi.:)

Sayın portakaloğlu, üzerinde fazla çalışmadan yazdım. ama, sürecimi ifade eden ayrıntıları güzel yakalamışsın:)
Sanırım, islam tanrısı ile geçen diyalog. başka tanrı, hiç olmadıki hayatımda:))

ugurce82 22-08-2009 19:37

Tebrikler saroz. mükemmel bir yazı. Beynine sağlık. Okurken hiç sıkılmadım. devamını da beklerim.

saroz 22-08-2009 20:10

Teşekkür ederim uğurce, beğendiğine sevindim:)

VraeL 22-08-2009 21:03

Alıntı:

"Saroz; - Evet, beğenmiyorum. Sen nasıl tanrısın? İnsanları yaratıp dünyaya atıyorsun, sonra da ortadan kayboluyorsun, hadi beni bulun, bana inanın diyorsun. Çocukmusun yaw"
Tanrı gerçekten olsa bu cevaba ne yanıt verirdi acaba (.

VraeL 22-08-2009 21:04

Bu arada yazı çok güzel saroz, ellerine sağlık.

Averroes 22-08-2009 21:23

Ben de beğendim yazıyı...

Ama şu cümlen: "Öncelikle tanrının varlığına dair tek bir bilimsel kanıt bile yok. Yani bilimsel olarak tanrı yok."

Anahtar kelime "bilim". Bu bilimi ne olarak görüp ondan ne anladığımıza bağlı.

Sevgili saroz, "Tanrı'yı arayan bilim ekibi" olmadığı için, bundan da vahimi "Bilim Tanrı'yı aramaz" dendiği için, doğal olarak hiçbir bilim adamı çıkıp "Ben Tanrı'yı şu bilimsel metodlarla buldum" diyemez. Tanrı laboratuarda değil beyin ve kalpte bulunur. Beyin ve kalbinde kendine has bir bilimi vardır. Pozitivist bilimler gibi taraflı da değildir. Mesela pozitivist bir bilimci önce evrimci, materyalist, natüralist sonra bilim adamıdır. Bendeniz de bilim adamıyım. Ama benim bilim anlayışım evrenin tamamını kapsar ve önkabüllerle hareket etmez. Bilim önkabüllerle hareket ettimi ondan sonuç beklememek gerekir. Elinde sihirli değnek yoktur, ve görevi süreci açıklamaktır. Mesela bir tabancayı ele alalım. Bir tabancayla nasıl ateş edebildiğimiz bilimin konusudur. Der ki ve demelidir ki: Silahlar genellikle balistik güçle yani bir patlamada açığa çıkan enerji ile çalışırlar. Namlu ile bütünleşik mermi yatağına oturan merminin patlaması mermi çekirdeğini namlu çıkış istikametine doğru iterken, kovanı geriye doğru iter bu itme kuvveti ile üst kapak takımı ve bütünleşik mekanizma hareketlenir şarjör yayının dışarı doğru itme kuvveti çekme tırnağının beraberinde getirmekte oldugu kovana dışarı doğru bir baskı uygular ve bu baskı sonucunda kovan atma deliğinde boş kovan dışarı atılır vs. Bilimin yapması gereken bunu söylemektir. Ama o ne yapıyor kalkıyor olsa olsa Ahmet ateş etmiştir, kesinlikle Mehmet ateş etmemiştir diyor. Yani üstüne vazife olmayan bir alana giriyor.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ote=1&p=219056

Mesela şu linkteki demir tunç isimli arkadaşın sorduğu soruları 119. mesajdan ititbaren bir incele istersen. Bilimin sanıldığının aksine her derde deva sihirli bir formülünün olmadığını sen de göreceksin. Mesela bir kaç tanesi,

1- Gözümüzün üstünde neden kaşımız vardır? Bu ne için gereklidir? Bilim buna ne der?
2- Kadınlarda (istisnalar hariç) neden sakal bıyık çıkmaz? Bunun neresi hayatidir? Doğal seleksiyon bunun neresindedir?
3-Neden iki gözümüz vardır? Oysaki bir tanesi yeterdi, hiç olmasydı da yaşayabilirdik.
4-Hayati bir unsur değilken neden konuşabiliyoruz?
5-Arılar dünyanın her tarafında nasıl oluyorda mükemmel altıgenler yapabiliyorlar? Neden bir kısmı daire ya da beşgen yapmıyor. Peteğin farklı yerlerinden başlamalarına rağmen neden hiçbir düzensilik yok. (Bir sıvıyı kayıpsız ihtiva etmenin en uygun yolu altıgenlerdir.)

Şimdi bu sorulara bilim ne desin? Hatamız kendimizi küçümsememizde! Sanıyoruzki elimizde deney tüpü olmayınca, beyaz önlük giymeyince, bir kaç Latince sözcükle konuşmamızı süslemedikçe hiçbir şey söylemeye hak sahibi değiliz. Kimse bilimi tekeli altına alamaz ve ideolojisi için bodyguard köpeği gibi kullanamaz. Hele başkasını örümcek kafalı, hangi devirde yaşıyorsun sen gibi şeylerle suçlayamaz. Önümüzde engin bir kainat var, ve düşünmek için materyalistlerden, evrimcilerden, ateistlerden gelecek direktiflere ihtiyacımız yok.

Sineği yapan her kim ise, Güneşi yapan da O olmalıdır.

Selamlar

VraeL 22-08-2009 22:24

Sevgili Schopenhauer;

Yorumundaki sorulardan 1 tanesi dikkatimi çekti. Bilimsel bir programda sorunla ilgili bir araştırma yapılmıştı, tesadüfen izlemiştim, cevabını yazayım.

Alıntı:

"1- Gözümüzün üstünde neden kaşımız vardır? Bu ne için gereklidir? Bilim buna ne der?"
Yapılan araştırmalara göre alındaki terlerin göze akmaması için. Bir nevi çatı görevi görüyor.

Averroes 22-08-2009 22:33

Sevgili Vrael,

Kaşın teri tutuması, kirpiğin tozun göze girmesini engellemesi, burnun içindeki kılların zararlı maddelerin genze gitmesini engellemesi vs. bütün bunlar evrimle değil Yaratılışçılık teorisiyle açıklanabilir şeylerdir. Gözüne ter kaçtı diye ölen yoktur. Dolayısıyla tür devamlılığını sağlamlaştırıcı bir savunma mekanizması değildir. Estetiksel olarak da fonksiyonu bakımından da Yaratılışı işaret eder.

Selamlar

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:42 .