Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Kıyamet Günü (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=2624)

23-08-2006 08:25

Kıyamet Günü

Merhabalar
Kuran'da bir çok ayette Kıyamet gününde olacak şeyler yazılmış.İşte dağlar yerinden oynacak,gökler yarılacak v.s aklıma gelmiyor şuan başka.
İnsanları korkutmak için mi bilmiyorum ama, Allah'ın Doğadan ne istediğini anlamadım ben.
Sonuçta Allah'ın işi insanlarla Doğa ile ne alıp veremediği var ki ?
Doğadan ne istiyor?
yada bir dağın ne suçu olabilir ki?

soro 23-08-2006 09:18

Re: Kıyamet Günü

o gibi tabirler insan ölçeğinde olayın maddi boyutunun büyüklüğünü gösterir.
doğaya isebirşey olmaz merak etme.
o dağ taş kaya ve canlılar,
bünyelerindeki kendilerine zararlı unsurlardan arındırılıp ebedi ölümsüz ve hastalıksız bir hale getirilecekler.o çalkalamalar da yıkıp yeniden yapmak manasını hatırlatıyor.

23-08-2006 10:44

sayın sorogren,

doğaya isebirşey olmaz merak etme
sonra da

o dağ taş kaya ve canlılar,
bünyelerindeki kendilerine zararlı unsurlardan arındırılıp ebedi ölümsüz ve hastalıksız bir hale getirilecekler.

demek ki doğaya birşey olacağı kesin size göre.
peki şimdi Tüm doğa (dağ,taş,kaya) hastalıklı mıdır ki?
Allah yarattığı doğayı neden hastalıklı yaratsın?

exclusive 23-08-2006 11:34

sorogren bu sözlerinin dayanağı ne? kuranda ya da hadislerde doğanın arındırılıp (ya da yeniden yapılıp) ebedi hale getirileceği şeklinde bir ima var mı?

Müzzemmil Sûresi 14. O gün (kıyamet günü) yeryüzü ve dağlar sarsılır; dağlar çöküntü ile akıp giden kum yığınına döner.

Hâkka Sûresi 14. Yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine tek çarpışla çarpılıp darmadağın edildiği zaman,

Bir de dinsizleri kuran hakkında dayanaksız konuşmakla itham ediyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla din hakkında bişeyler anlatan çoğu müslüman olayı kapmış, açıyo ağzını artık o anda aklına ne gelirse onu söylüyo...

Yahu bi müslüman "bu kadar konuşuyorum, anlatıyorum ama belki ben yanlış anlamış, yanlış yorumlamışımdır, yanlış aktarıyorum diye günah münah yazılmasın şimdi" diye düşünme gereğini neden duymaz anlayamıyorum?

soro 23-08-2006 11:52

cennette aynı maddeler kullanılacak.
ben benken aynen yapılacam.
doğa da oraya göre uygun aynımaddelerden yapılacak.
herşeyi ayet yazmaz ana fikri yazar.o sınırlar içinde çoğu zaman da sizin çelişki dedikleriniz çerçeveyi çizer.

doğa hastalıklı dedim,doğup büyüme ve ölmesin kasdettim.
yani belli bir ömrü var.
ağaçlar böcekler ölmüyor mu.bunu kasdettim.

23-08-2006 12:04

Sayın Sorogren,

doğa da oraya göre uygun aynımaddelerden yapılacak
cennet yani o zaman mı yapılacak?
şu anda Kuranda bahsedilen hani altından ırmaklar akar ,uçmaklar uçar denilen yer neresi peki?
ırmak bir doğa olayı değil midir yani?

exclusive 23-08-2006 12:17

Alıntı:

sorogren";p=&quot´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 44414)
herşeyi ayet yazmaz ana fikri yazar.o sınırlar içinde çoğu zaman da sizin çelişki dedikleriniz çerçeveyi çizer.

Herşeyi ayet yazmazsa ne yazar? Nerede yazıyor bu söyledikleriniz? Yani düşüncelerinizin kaynağını anlamakta zorluk çekiyorum...

Şimdi ben "cennette internet vardır hem de acaip hızlı bi bağlantısı vardır" desem sonra da "ayet herşeyi yazmaz" desem bana "saçmalama" demez misiniz?

dinamow 23-08-2006 13:03

cahiler *vardır kimisi * *de din cahilidir bilmeden konuşur okumadan kafasına göre yorum yaparlarla işte bu kişi ler maalesf sadece konuşmak için konuşur
kuranı sen yorum yulamassın önce bunu öğren * 70 milyon insan kafasına göre ozaman yorum yapsın olurmu hiç

deli_cevat 23-08-2006 13:24

cahiler *vardır kimisi * *de din cahilidir bilmeden konuşur okumadan kafasına göre yorum yaparlarla işte bu kişi ler maalesf sadece konuşmak için konuşur
kuranı sen yorum yulamassın önce bunu öğren * 70 milyon insan kafasına göre ozaman yorum yapsın olurmu hiç

bu yazıyı kime yazdın anlamadım

jayjay 23-08-2006 13:28

dinamow bu söylediğin alternatif kuran ayeti mi? Yoksa kuranın kendisinde mi var? :)

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:01 .