Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-04-2008, 00:18
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Sakarya Meydan Savasinda Kac Sehit Verdik?

Sanirim wikipedia'daki metin Turk Tarih Kurumu'nun sitesinden alinmis. Cunku orda soyle bir bilgi yer aliyor:

Türk ordusu bu muharebeler sonunda şehit ve yaralı olmak üzere toplam 26.000 zayiat vermiştir. Birlik mevcutlarına göre er zayiat oranı % 35-40, subay zayiat oranı ise % 70-80 arasında olmuştu. Bu nedenle Sakarya Muharebesine, Subay Muharebesi adı verilmişti. Atatürk'te bu muharebe için "Sakarya Melhamei Kübrası" yani kan gölü, kan deryası demiştir.

Öte yandan Yunanlılar 16.000'i ölü olmak üzere toplam 46.000 zayiat vermişlerdir.

http://www.ttk.org.tr/index.php?Page=Sayfa&No=256

Wikipedia'daki metinde ise soyle deniyordu.

T.B.M.M ordusu bu muharebeler sonunda 26.000 zayiat verdi. Birlik mevcutlarına göre er zayiatı % 35-40, subay zayiatı oranı % 70-80 arasındaydı. Yunanlılar ise 16. 000'i ölü olmak üzere 46. 000 zayiat verdiler.

Burda aradaki "şehit ve yaralı olmak üzere toplam" ifadesini cikarinca geriye sadece zayiat kismi kalmis. Bu da insani yaniltiyor. Halbuki Yunan kuvvetlerinin olu ve yarali sayisi ayri ayri verilmis. Ancak yine de Turk Tarih Kurumu'nun iddiasi olarak 16.000 gibi oldukca yuksek bir rakam duruyor.

Rebera_roni'nin verdigi kaynagi da katarsak su ana kadar uc degisik rakam bulmus olduk:

Turk Tarih Kurumu: 16.000 sehit
Genelkurmay: 5713 sehit
Selcuk Universitesi: 3250 sehit
Turkcebilgi ansiklopedisi: 3288 sehit

Ben Turk Tarih Kurumu'nu guvenilir bir kurum olarak kabul etmiyorum. Baska konularda da yaniltici ve ideolojik amacli olarak bilgileri carpittigini gordugum icin diger kaynaklardaki bilgilerin daha guvenilir olacagini dusunuyorum. Bu durumda Sakarya Meydan Savasinda 3000-5000 civarinda bir sehit olmasi gerek.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/