Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-12-2009, 22:40
batur batur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın Alchindus cevabınız için teşekkür ederim.

kuranda aklıma en çok takılan hususlardan birisi Hz Meryem olayı idi. ey Harunun kız kardeşi.. çoğu yerde bu ayet havada kalıyordu, bu başlık tada öyle. sizin verdiğiniz cvp olası bir cvp. ama insan soruyor yinede; Musa dururken neden Harun denmiş. çünkü Musa Haruna göre daha baskın konumda. Musanın kız kardeşi dese sizin açıklamanızla daha iyi örtüşürdü.

benim aklıma takılan bir başka ayet bakara 260.

260. İbrahim Rabbine: Ey Rabbim! Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster, demişti. Rabbi ona: Yoksa inanmadın mı? dedi. İbrahim: Hayır! İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için (görmek istedim), dedi. Bunun üzerine Allah: Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra (kesip parçala), her dağın başına onlardan bir parça koy. Sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azîzdir, hakîmdir, buyurdu.

burdada hz. İbrahim in Allah ile olan diyaloğu aktarılıyor. İbrahim Allah tan ölüleri nasıl dirilttiğini göstermesini istiyor. inanmıyormusun sorusuna inandığını, ama kalbinin ısınması için istediğini belirtiyor.

şimdi İbrahim burda Allah ile konuşuyor. onun varlığı hususun da sıfır şüphe. ama yinede ölüleri nasıl dirilttiğini görmek istiyor. üstelik bunu kalbinin ısınması için istiyor. bu olay bizden binlerce yıl önce vuku bulmuş. bu durumda Allahı görüpte onunla konuşan birisinin üstüne üstlük birde ölüyü diriltme olayını görmek istemesi ve görmesi var bi kenarda, bi kenarda da biz. binlerce yıl sonra biz. ne görebiliyoruz, nede kalbimizin mutmain olması için bir istekte bulunabiliyoruz. bu yük bize ağır değilmi?