Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-01-2009, 23:42
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tanri Kavrami ve Ifadesi

Saygideger arkadaslar;

Tanri kavrami nedir? Izah edermisiniz? Izah ettiginiz tanri kavramini ifade edermisiniz? Yani, izah ettiginiz tanri kavrami; sizin icin ne ifade ediyor?

Tanri kavrami; evrenseldir. Evrensel olarak ifade edilisi ise; her ifade edenin; tanri kavramindan-ki varligi ve inanci-varlik ve inanc olarak; ne algiladigidir.Tanri varliginin ifadesi-var-yok; tanri inancinin ifadesi-inanma-inanmamadir.

Tanri kavrami, benim ifademe gore; kavram olarak; insanoglunun dusuncesinde ortaya atilmis; soyut bir olgudur. Neden ve nasil ortaya atildigini, ben daha once aciklamistim.

Bu kavram; benim yasam ve iliskimde; bir yer tutmaz. Cunku, bu kavram; benim icin herhangibirsey ifade etmez. Tanri kavrami; benim icin hicbirsey ifade etmedigine gore; onun varliginida inancinida bir yere oturtmama ihtiyac yoktur. Benim icin tanri; insanoglu sozlugunde yer alan, bir kelimeden baska birsey degildir. Dolayisiyle, benim icin; herhangibirsey ifade etmeyen kavramin; ne pozitif ne de negatif ifadesi bir anlam tasimaz. Ne ben tanri kavramindan; ne de tanri kavrami benden; sorumlu degil. Ne tanri kavraminin bana; ne de benim o kavrama karsi bir yukumlulugum yok.Tanri, kavrami sozluklerde; uslu uslu oturuyor. Sozluklerdeki diger, kelimeler gibi. Ifadesi, benim icin; soz konusu degil. Tanri kavraminin ifadesi, bana uygulanamaz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (26-01-2009 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.