Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-06-2023, 23:40
Muhyiddin Arabi Muhyiddin Arabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yada soyle sorayim, belki ben seni anlamiyorum: Bize bazi kavramlarin etimolojisini mi anlatiyorsun yoksa bir duygun, dusuncen, fikrin yada bir tezin mi var?

Birincisiyle olur, ben de tekrar tekrar sormam. Ikincisiyse, o zaman tezin ne?
Paylaşımını yaptığınız sayfada çok derin bilgiler mevcut. Keşke Türkçesi de olsaydı. Umarım keşke ile başladığım cümle size ne yapmaya çalıştığımı anlatıyordur.

Sayfanın bir yerinde demiurge zeus olabilir denmiş. Benim paylaştığım makalede de EL'e karşı BAAL'in isyan etmesi ve Kronos'a karşı Zeus'un isyan etmesi benzerliğinden yola çıkılarak Baal ve Zeus aynı olabilir denmiş. Tüm bu bilgileri Allah kelimesinin kökeninin EL kelimesi olduğu iddiası ile birlikte değerlendirin. Şayet demiurge yahwe ise bu durumda da EL ve yahwe arasındaki ilişkinin ortaya konması gerekir. EL Ugarit Tanrısı iken, YHWH ise kökeni eski mısır olan (Aton) bir tanrı. Bu ikisi arkon mudur yoksa sadece yhwh mi arkondur? Hatta kimi gnostiklere göre; YHWH arkonların lideri Yaldabaoth'tur. O zaman EL kimdir gnostiklere göre? Batı işte bu işleri hakkıyla yaptığı için Batı. Paylaştığınız yazının sonunda Katarlardan da bahsedilmiş. Katarların; Bugünkü ABD'yi kuran gruplardan olan Püritenleri etkilediği şeklinde iddialarda bulunlar var. Bible'ın tanrısına şeytan diyen adamlar İngiltere'de bir kitleyi etkiliyor, bu kitle bunun sonucunda Püriten oluyor. Protestanların aşırılık suçlamasına maruz kaldıkları için yeni dünya'ya kaçmak zorunda kalıyorlar.

Konu Muhyiddin Arabi tarafından (26-06-2023 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.