Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-12-2006, 14:25
simonuniti simonuniti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Yasin 40. ayet icin Yorumlarinizi istiyorum.

intizar";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
CROSSWISE ; Kurandaki düz evren modeli nedir??

ozgur_beyin ; Felek,kader = önceden belirlenmiş yol gidiş gidişat. Yörünge ne? (aynı şey değilmi? neresi zorlama bunun.)

simonuniti ;
* * * * *
* * * * * "Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler." *

* * *Bu ayetede yorum istiyorsan kusura bakma ama , Kurandan yanlış birşeyler bulacam diye kendini bukadar hırpalama. Ayet açık ve açık olduğu kadarda nettir. [b]Ay güneşin önünü kesemez demiyor , iyi oku birbirlerine kavuşamaz diyor
Boyle bir iddia gelecegini tahmin ediyordum.Ama ben hazirligimi yaptim.Ben oyle iddia ettigim seyi iddia ettigim seyle savunmam.Ben eger bir seyi iddia edersem akilla,mantikla iddia ederim.Yok oyle hadislere kurana basvurmak falan.Bir cumle soyleyip kenara cekilmek cok korkakca.

Simdi kurandaki mucizelerin kurandan once bilinmedigi iddiasi cok safcadir.Diger ayetlerse bilime hic bir katki yapmamistir.varsa ciksin ispatlasin birisi...

Gelelim konumuza ayette *"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler." deniliyor.

deneme yapmak amaciyla 3 yasindaki yegenime geceyle gunduzun ayni olup olamayacagini sordum.verdigi cevap hayir olamaz dedi.Bir kere bunun mucize gibi gostermek cok sacma.Cunku ayet 3 yasindaki cocugun bile UYDURABILECEGI duzeyde.Bunu tartismak cok sacma.

Simdi burdaki anlam olaylarina bakalim ve karmasayi gorelim...

"Ne gunes aya erisebilir"dedikten sonra "ne de gunduz gecenin onune gecebilir olmaliydi.Mantiken boyle olmali.

Intizarin su sozunu kanitlamasi icin:
"Ay güneşin önünü kesemez demiyor , iyi oku birbirlerine kavuşamaz diyor"

Ancak gunes ten sonra gece kelimesiyle basliyorsa benim iddia ettigim durum ortaya cikar.

"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir."

Burda ayin gunesin ayin onune gecmesi gibi ayin da gunduzun onune gecebilmesi vardir.Cunku GECE ayi temsil eder.Gunduz de gunesi.

--NE ...NE ... baglacina da dikkat etmek gerekir.Bu baglac iki zit seyin ifade edlmesinde kullanilir.Gecenin gunduzle karsilastirilmasi gibi

Muhammedin gunesten sonra gecenin yerine ay kullanmamasi onun tek bir seyi,tek bir olayi *anlattigi anlamina gelmez...

Ayeti "ne gunes aya erisebilir,ne de ay gunesin onune gecebilir" seklinde de anlasilabilir ve hic bir mantik karmasasi olmaz.

Eger gece AY i temsil etmez derseniz gaf yapmis olursunuz.Hem de Buyuk bir Dilbilgisi hatasini goz ardi edersiniz.

Gunesten sonra Ay kelimesi gelemiyorsa O ayeti kaldirin cope atin cunku gramer olarak yanlissssssssssssssssssss...