Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-02-2005, 20:51
Üye Değil

Standart KURANDA KI YARATILIS HIKAYESI

Allah bir gun melekleriyle otururken, cani birden bire Adem''i yaratmak ister ve ''ben yeryuzunde bir Halife yaratacagim'' der. Fakat melekler bu isten hoslanmazlar ve ''kanlar akitacak birini mi var edeceksin?'' derler. Fakat Allah ''sizin bilemeyeceginizi herhalde ben bilirim'' der. (Bakara-30)

Meleklerin uyarisina aldirmayan Allah, ''kuru camurdan, degisken balciktan'' iki eliyle(!) (Sad-75) bicim verip (Secde-9) insani yaratip, ona kendi ruhundan ufler. (Hicr-26-28-29) Daha sonra yarattigi insandan (ki bu insan Adem''dir), onun esini yaratti. (Zumer-6) Bu esin adi bati dillerindeki karsiligi ''Eve'' olan ''Havva''dir''. Kuran''da Havva adi gecmez, pek fazla da konu edilmez.

Ademi yarattiktan sonra, meleklerle Adem''i bir araya getirip, hepsini imtihan eder. ''Eger sozunuzde samimi iseniz, onlarin ismini bana soyleyin'' der. (''Onlarin ismi'' ne demektir bilinmez, cunku Kuran bu konuyu aciklamiyor.) Melekler ''onlarin ismini'' bilmediklerinden cevap veremezler. Daha sonra Allah Adem''e donerek; ''Ey Adem haber ver onlarin adlarini'' der.

Adem ''onlarin ismini'' sakir sakir soyler. Fakat Allah burada hile yapmistir, cunku imtihandan once ''onlarin ismini'' Adem''e ogretmistir. (Bakara-31-32-33)

Bu sekilde Adem''in daha ustun oldugunu ispatlayan Allah, butun meleklere Adem''in onunde secde etmelerini ister. Iblis (Seytan) disindakiler, Adem''e secde ederler. (Bakara-34) Allah seytan''in neden secde etmedigini sordugunda, Seytan gerekcesini soyler; ''beni ates''ten onu camur''dan yarattin; ben ondan hayirliyim.'' (Araf-12, Hicr-33)

Daha sonra Allah ile seytan arasinda gecen tartisma ise soyledir:
''o halde in oradan. Senin haddine mi orada buyukluk taslamak! Hadi cik sen alcaklardansin.'' (Araf-13)

''Dedi: Insanlarin dirilecegi gune kadar bana sure ver.'' (Araf-14)
''Buyurdu: ''Sure verilenlerdensin.'' (Araf-15)
''Dedi: Beni azdirmana yemin ederim ki, onlari saptirmak icin senin dosdogru yerin uzerine kurulacagim.'' (Araf-16)
''Sonra onlara; onlerinden, arkalarindan, saglarindan, sollarindan musallat olacagim. Bir coklarini sukreder bulamayacaksin.'' (Araf-17)
''Allah buyurdu: Cik oradan. Yenilmis ve kovulmus olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki cehennemi tamamen sizden dolduracagim.'' Araf-18

Fakat goruldugu gibi Araf-12''den baslayip Araf-19''a kadar olan bolum, tamamiyle Seytan''in Allah''a (yani yaraticisina) meydan okumasi seklindedir ve yuce yaratici boylesi kustah davranisa karsi hic bir yaptirim uygulayamamaktadir. Ve hatta Seytan karsisindaki aczini, insanlari cezalandirarak gosterir. Cunku o ana kadar cehennem diye bir sey yokken, birdenbire cehennem ortaya cikiverir. Bu diyalog''da cok daha onemli bir ayrinti daha vardir; henuz yaratilmis insan (Adem ve Havva - ''Sizi bir tek canlidan yaratti; sonra o canlidan onun esini vucuda getirdi...'' Zumer-6) Allah''in yanindayken (yani henuz cennet''den kovulmamis), bu tartisma icinde bircok insanlardan bahsediliyor. Allah da daha ortada olmayan insanlari da, cehenneme dolduracagini soyluyor! Bu iki anlama gelir ya bu olaylar cennette yasanirken dunyada zaten insanlar vardi, ya da Allah ile Seytan ilerisi icin aralarinda planladiklari olayi, kimseye sezdirmeden dramatize ediyorlar... Bana gore ikinci sik daha kuvvetli bir ihtimal. Cunku buyuk bir guce sahip olan Allah''in, kendi yarattigi bir yaratik karsisinda bu duruma dusmesi ve durup dururken cehennemden bahsetmesi, ayrica ''yeryuzune bir halife yaratacagini'' (Bakara-30) soylemekle kurgulanmis bir plan hakkinda kopya veriyor gibi...

Hikayenin sonrasi malum; Allah adem ve Havva''ya cennet''de yasamalarini, fakat bir agacin meyvesinden uzak durmalarini soyler. Kovulmasina ragmen her nasilsa hala cennet''de bulunan Seytan, onlari kandiriyor ve yasak meyve''den yemelerini sagliyor. Cok kizan Allah her ikisini de ''birbirlerine dusman olarak'' (nedense!!?) indiriyor. (Araf-24) Iyilik ve guzellik tanrisi insanlari (yoksa sadece kadinla erkegi mi?) pesinen birbirine dusman olarak dunyaya, olumluler olarak gonderiyor.

Goruldugu gibi yaratilis ve takip eden olaylar kisaca budur.

Bu hikayenin elle tutulur yani var midir? Biraz dusununce gorulecektir ki yaratilisi curuten evrim degil, sagduyu ve bilimdir.

Bilim,ilk insan konusamaz der, oysa Adem konusur.

Bilim ilk 3 Milyar yil oksijen yoktu der, oysa Adem nefes alyr! Yani dunya yaratildiktan 3 milyar yil sonra ''yaratilmis '' olmalidir.

Allah koyun , keci, sigir;inek yarattim der.

Bilim ise, boyle hayvan turlerinin dogada bulunmadigini ve bu hayvanlarin, yabani hayvanlarin birkaç bin sene once evcillestirilerek, insanlarca "yapay seleksiyon" a tabi tutularak, bu hale getirilmesi yoluyla uretildigini söyler.

5.000 sene önce armutun aci, misirin 2-3 santim olduguna yaratiliscilarin itirazi var midir?

Neden insan yasamayan yogun ormanlik, vs yerlerde, koyun, keçi; inek; sigir,washinghton portakal vs bulunmaz?

Yaratiliscilar evrime karsi bilimle saldiriyor izlenimi verirler ama yaratilisciligi cokerten bilimdir. Evrim de zaten bilimin bir parcasidir. Bilimden bagimsiz birsey degildir. Yaratiliscilarin evrim karsitligi, acikca bilim dusmanligidir.

Sozde bilim ("pseudo science"), insan uygarliginin gelisiminin onundeki en tehlikeli engellerden biridir. Yaratiliscilik ise en populer "sozde bilim" orneklerinden biridir.
Ateizm.org

SAYGILAR