Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-03-2024, 20:34
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

E be kovboy
Yazımda sana dair tek bir cümlem var mıydı ve senin söylediğini ifade ettiğim, bırak yarası olan gocunsun. Hem anlamıyorsun hem cevap yazıyorsun, seni anlamak gibi bir sorunum yok ve anlasam da gerekmiyor da.

Sen serotonin baktır gerçekten

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ozgur irade olayini da hala anlayamadin. Yada ben kendimi anlatamadim. Bu arada ben de sinirli degilim, elestirel dusunecegim diye, olmadik seyler ifade ediyorsun. O yuzden rahatla diyorum, dusun, baska seyler yap, daha sonra tekrar oku yazdigimi lutfen. Bunda bir problem yok.
Ben mi anlayamadım, sen kavramları idealistçe yanlış içeriklediğin için sapıtmakta mısın?

Sen anlayamazsın, önce soyutlama nedir öğren, kavramları doğru konumlandır zaten anlamış olacaksın, o kadar basit izah ettik, özgürlük koşulla, ortamla ilgilidir ve özne o çevreden, edinimlerinden, veri deposundan, bilinç faktöründen-etkisinden, etkilenmesinden, dolayısıyla iradi mekanizmalar üzerindeki etkisinden de yalıtık ele alınamaz dedik, daha ne yapalım? Duyuların dışa dönük çalışır değil mi? Özgürlüğü nerede aradın sen öyle?

Sen idealistsin, ben materyalist, seninle benim kavramlara verdiğim içerik farklıdır, ben olguya, çevreye, ortama, bütünsel etki-tepki, ilişkilere ve dahili özneye ve öznenin iç, dış dünya ile olan tüm dahili, harici ilişkilerine bakarım, her kavramı, veriye, olguya dayalı yorumlar, bağlantı kurar, içeriklendiririm... Özgürlük dedin mi bu kavram öznenin sınırlarını aşar, ortam, çevre faktörü ve elbette seçim-tercih olanakları önemli, belirleyici faktör haline gelir ve eğer tercih, seçim olanağı varsa=özgürlük de vardır, şu oranda veya bu orandadır, işin bu kısmı ayrıca ele alınıp, tartışılabilir, özgürlük namına, iradenin neyi seçtiği, nasıl seçtiği değil, seçilebilir ortamın varlığı ve bilince edilmişliğidir(öznenin seçeneklere dair tecrübeleri, farkındalığı) bizi ilgilendiren...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu