Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-09-2022, 22:07
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Fındık; Fındık ve Tarım İşçiliği; Kürt İşçiliği -xx

İlgili İlgisiz Bir Anekdot

Bir gün bir veganlık savunucusuyla bir sosyal medya grubunda rastlaştım. Bana hayvan hakları ve tarım savunuyordu. Hayvanların acı çektiği gibi şeyler mi emin değilim. Bir şeyler yazım bence hiçbir etki tepki oluşmadı. O gün yaşadıklarım bir an da aklıma geldi. Benzinli motorlu ot tırpanıyla fındık bahçesindeki otları parçalıyoruz.

(İlk an da daha iyi bir video bulamadım.=

Tam o dönem bu ot biçme, kesme parçalama her ne dersek o işi yapıyordum. Bu işi yaparken yüksek devirle dönen 4 mm lik bir misina ile tüm yeryüzeyini dolaşırsın, temizlersin. Bu ayaksız kertenkeleler var. Bunları görüyorsun. Yani onları büyük olasılıkla yaraladıktan sonra. Bunlar büyük hayvanlar olduğu için. O gün bir kaç tane sanırım yaraladım ya da ölümüne sebep oldum. Rahatsız oluyorum, sevmiyorum. Küçük böcek karınca diğer şeyler onları sayamıyoruz. Göremezsin. Parçalanmış halde kıyafetine yapışırlar ve bir daha çıkmazlar. Sadece bu işi giydiğin bir takım kıyafetin vardır çünkü ot yeşiliyle hayvan parçaları birleşerek yıkansada artık çamura batmış gibi kirli gözükecek bir kıyafet sağlardı.

Her neyse veganla konuşurken yukarıda yazıklarım aklıma geldi.
Bunları anlatmaya çalıştım çabaladım.
Acaba ne kadar hayvan ölüyordur? ya da o mikro doğada neler oluyor?
Bu tarım.
Vallahi ne kadar hayvan ölüyordur söyleyeyim. Sayılamaz sayıda. Ölçülemez. Tüm insanlık tüm devirlerde yemek avlanmak için bizim sadece bir kaç bahçe tırpanında öldürdüğümüz kadar hayvan canı alamaz. Yani bunlar vegan Nutella ve çikolata için. Güvenle laaiblirler içinde hayvan yok. Tuttum vegana bunu yazdım. Genelde kaybolup giderler bir daha görünmezler. (Bu genel yaşadığım bir şey, bu yaşadığım sadece veganlığa özgü değil)

Genelde veganlara tarım, çiftçilik, toprak işçiliği deneyimi ya da köylülük vb gibi bir geçmişi olup olmadığını soruyorum. Böyle bir hayatı ister miydi? (Bu bazen yarı inşaat işçisi olmak gibidir) Bize göre apartman insanı ve yeni kentli/dünyalı iletişim kurulamaz bir şeyler hakkında fikir/bilgi verilemez (alınamaz) tartışılamaz dünyadan haberi olmayan bir türdür.

Mısır ve diğer türler artık tüm tarla sürülüp toprak glifosatla yıkanarak ekiliyor.
Deniz ve okyanuslar kıyı suları antibiyotik ve antidepresan yüklü. Balıklar insan dozuna göre 30-50 kat ilaca maruz kalıyor.

Ordu Giresun kıyıdan belli rakıma kadar işlenebilir bütün toprak ve araziler sadece fındık ekili. hiç bir yaban hayatı, özgün/özgür doğa yok kalmadı. Bu sadece fındık...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.