Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-06-2023, 14:33
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Metro 2033 Redux, Dmitry Glukhovsky'nin Metro 2033 adlı romanından uyarlanmş bir oyun. Senaryoya göre Dünya'da büyük bir nükleer savaş yaşanmış, milyarlarca insan ölmüş, Dünya'nın büyük kısmında yeryüzü-atmosfer mahvolmuş, Rusya-Ukrayna topraklarında hayatta kalan az sayıda insan metro istasyonlarında-tünellerinde hayatta kalmaya çalışıyorlar. Metronun dışında gaz maskesi olmadan nefes alınamıyor, radyasyon bazı bölgelerde düşük olmakla birlikte yine de öldürücü seviyede. Hayatta kalan az sayıda hayvan mutasyona uğramış, bitki-ağaç neredeyse kalmamış, yiyecek çok kısıtlı, zaten bu sebeple hayvanların çoğu çok saldırgan, aynı sebeple metroda yaşayan insanlar da yiyecek ve eşya için birbirlerini öldürüyorlar.

Oyunun kahramanı Artyom adlı bir erkek karakter, annesiz-babasız olduğu için askerler büyütmüş, yetişkin olduğunda çeşitli görevler vermeye başlıyorlar. Metronun dışı kadar içi de tehlikelerle dolu, mutant hayvanlar sürüler halinde saldırıyorlar, yeraltı-yerüstü suları çoğunlukla zehirli veya radyasyonlu, yeraltı tünelleri çökmüş, demir merdivenler paslanmış. Her köşe başında aç hayvan sürüleri, haydutlar sizi öldürmek için fırsat kolluyor.

Senaristler insan öldürmeden oynama fırsatı sunmuş. Oyuncular, stealth (gizlice) oynayarak oyundan daha çok zevk aldığını söylüyorlar ki, ben de buna katılıyorum. Stealth oynarken düşmanların tamamını görebileceğiniz iyi bir yere gizlenip hareketlerini sabırla izlemeniz, fırsatını bulduğunuzda sessizce sokulup, bayıltıp, taşıyıp, kimsenin görmeyeceği bir yere saklamanız gerekiyor.

Oynatma-seyretme listelerini verdiğim bu oyuncu, olağanüstü yetenekli. Her zaman hardest difficulty-no damage (oyunun en zor seviyesinde-yaralanmadan) oynar.

Metro Last Light Redux

Metro Exodus

Artyom, oyunun ilk iki serisinde metro içindeki düşmanlarla uğraşıyor. 3. seride Dünya'nın bazı yerlerinin yaşanabilir olduğunu düşünüyor, bu sebeple sık sık yeryüzüne çıkıp canlı radyo yayını arıyor, ne var ki her seferinde radyasyondan zehirlenip tedaviye alınıyor. Son çıkışında hareket halinde bir tren görünce işler değişiyor, "exodus" yani metrodan çıkış başlıyor.

Metro serisi sıradan bir post-apocalyptic (kıyamet sonrası) kurgu değil. Nükleer felaketin Dünya'yı ne hale getireceğini iyi kurgulamışlar. Ben çok beğendim.

Metro serisi tüm oynatma listesi

https://www.youtube.com/playlist?lis...uxUnfwJU2YMz5c

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)