Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-03-2019, 13:38
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şehirli deyince ne anlaşılmıyor ki, ben onu anlatamıyorum, şaştım kaldım. 10 sayfa olmuş Şehirlinin ne olduğuna dair soruları soruyorsak, bu işi yokuşa sürmekten başka bir anlamı olmaz.
vallahi ben şehirlinin ne olduğunu 10 sayfadır açıklıyorum. 10uncu sayfanın sonunda siz yine diyorsunuz ki köylü zam yapamıyor. çünkü şehirli yaptırttırmıyor. sonra üstü örtülü bir şekilde şehirdeki yoksulların şehirli kapitalistler-siyasiler-zenginler ile işbirliği yaparak köylüyü ezdiğini söylüyorsunuz.

şimdi efendim burada ben dahil hepimiz afaki konuşuyoruz. ben dilim döndüğünce bunu kişisel yargılardan kurtarmaya çalışıyorum. ama görünen o ki beceremiyorum.

TÜRK-İŞ açlık sınırı 2000 TL olduğunu açıklamış. yani asgari ücret. bilimsel konuşmak bu demek. isterseniz açlık sınırının nasıl hesaplandığını, kiranın ve yiyecek malzemelerinin bunun içindeki payını ve bu sınırın tüm türkiye için aynı olup olmayacağını tartışalım.
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 8 TL olarak belirlendi
Türk-İş araştırmasının 2019 Ocak ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 8 TL, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 542,88 TL, evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 451,97 TL olarak hesaplandı.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/t...rmasi-41097311

şimdi 4 kişilik bir aile düşün. hatta erdoğan dedi ki 4 çocuk yapın. ama biz yine aileyi anne baba dahil 4 kişi düşünelim. bu ailenin açlıktan ölerek yok olmaması için bu eve asgari ücret girmesi lazım. ülkede işsizlik var 15% falan. genç işsizlik 25%. benzin 7TL. dolar 6TL. orta ve küçük sermaye iflas etmiş kapatmış. büyük sermaye konkordato ilan ediyor, devlet yoksullardan topladığı işsizlik fonu ile patronları kurtarıyor.

ADAM KARISINA BU ORTAMDA İŞ BULAMAMIŞ. kadın evde yemek yapıp yerleri siliyor. çocuklar eğitim-öğretim için hayat kavgası veriyor.

şimdi bu kadın domatesi 1TL ucuza almak için tanzim kuyruğuna girmiş, saatlerce sırada bekliyor. üstelik kendini de yoldan geçenler tarafından aşağılanmış hissediyor. çünkü toplumda eşitsizlik var, bazıları tanzim kuyruğuna girmezken yoksullar saatlerce bekliyor. günün sonunda domates kalmadı diyorlar. bibere yetişemiyor. soğan alıp eve dönüyor.

şimdi sol elinde boş poşet, sağ elinde 2 kilo soğan taşıyan bu kadın ve ailesi nasıl oluyor da köylüyü sömürüyor? bu aile zaten açlık sınırında yaşıyor, daha nasıl köylüye zam yapsın diye destek olabilir. ne bekliyorsunuz yani gebersin mi?

buyrun dinliyorum. çünkü neyden bahsettiğinizi, nasıl bir mantaliteyi savunduğunuzu gerçekten anlamıyorum artık. o yüzden sordum. siz şehirli kavramı ile ne anlıyorsunuz?

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın