Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-12-2006, 21:28
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Kutsal Kitaplardaki Çelişkiler

Sevgili Vacsmt;
Yazdığım maddeler sıkça tartışılan çelişkilerden olup elbette bazılarının açıklaması vardır ve hepsi gerçekten çelişki olmayabilir. Örneğin;
Süleyman Tevrat'a göre kraldır, Kur'an'a göre peygamber. Bunun açıklaması "Süleyman hem kraldı hem de peygamberdi" şeklinde yapılabilir. Kur'an'da böyle yazmasa da, Hristiyan ve Musevilerce Süleyman sadece büyük bir kral olarak kabul edilse de bu açıklamanın neticesinde kimileri bunu çelişki olarak görmeyebilir.

Çeşitli kitaplarda ya da İnternette çelişki olarak sunulan konulardan ben sadece tartışılabilir düzeyde olanları seçtim. Tartışmaya değer olmayanları almadım zaten. Örnek:

Melekler Allah'a karşı gelebilir mi? "Göklerde ve yerde bulunan canlılar ve melekler büyüklük taslamadan Allah’a boyun eğerler. Üzerlerinde hakim ve üstün olan Rablerinden korkarlar ve emrolundukları şeyleri yaparlar." (16:49-50) "Hani meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu." (2:34) Bu çelişki, İblis'in bir melek olup olmadığı çelişkisi ile de alakalıdır.

Bu bir çelişki değil. Ama daha ciddi çelişkiler var. Bunları sıralamaya devam edeceğim. Bunlar içinde tartışmaya önem arzedenleri ele alırız.