Konu: Ezan Sesi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-11-2015, 20:44
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

taha suresi 111´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tüm dünyanın korkuyla ve tiksintiyle bakmasının sebebi medeniyet dediğiniz kültürlerin islam dünyası üzerine oynadıkları kirli oyunların ve nice haçlı seferlerinin sonucudur. kimin nasıl müslümanlara baktığı bakış açılarının ehemmiyetide yoktur. konumuzla alakasıda yoktur. anadoluda alevi köylerinde camiler bulunmamaktadır kendi talepleri üzerine ve ezanalrda okunmamaktadır buna hiç bir müslümanında itirazı yoktur saygı duyulur işte müslümanın hoş görüsü budur. sende ataist mahallesinde otursaydın seninde böyle bir talebin olsaydı bu forumda onada bir müslümanın bakışı olumlu olacaktır. fakat alt katta sen rahatswız oluyorsun diye üst katta oturan komşunun inanç değerlerini yoksayamazsın. benimde vaktiyle çoçuğum diş çıkardı sabahlara kadar uyumadı uyutmadı ezandan dolayı benım coçuğum yada cevremde ki çoçuklardan uyanınıda hiç duymadım görmedim bu kadar rahatsız olunuyorsa camilerden uzakta evler bulunabilinir oturulabilinir bak bir müslüman oalrak ne güzel çözümler sunuyorum size. ben şahsen bir ataist olsam sudan bahanelerle sizin gibi ezandan rahatsızlık duysam oturacağuım evin camiye olan uzaklığına bakarak otururum öncelikle. istanbul kadıkoyde oturanlar klise olduğunu bilir kadıkoyde çalışırken çan sesinden inancımdan ötürü rahatsız olurdum fakat kaldırılmalı yada yasaklanmalı demedim deme hakkını kendimde bulmadım. çünkü bu memlekette yaşayan hrıstıyan dinine mensup vatandaşlarında hakkı bu. he bu vatandaki milyonlarca müslümanın ortak değeridir ezan sen rahatsız oluyosan amcan eşin dostun deden nenen seviyordur. sen kendi rahatsızlığın yüzünden tüm toplumun sahip çıktığı bir konu hakkında olmalı yada olmamalı diyerek hüküm veremezsin. susamalısın saygı duymalısın. ezan okunurken aç telefonundan bi parça keyfine bak buda bi çözüm
saygılar
"Görebiliyor musunuz alternatifsizliğinizi ve basma kalıplı oluşunuzu" diye sormak istiyorum ama görmediğinizi biliyorum. Cevap yazınız zaten bunun ispatı.

"Alevi köyü", "Ateist (ataist değil) mahallesi" gibi sözcük gruplarınız, çok farklı ve garip ön kabullerin ifadeleri. İnsanların her çeşidiyle bir arada yaşayabileceği fikrine baştan kapalısınız. "Mekanda kim kalabalıksa onun borusu öter kardeşim" diye özetlenebilecek, sığ ve sonuca götürmeyen bir bakış açısına sahipsiniz. Ve bu, hiçbir surette değişmiyor ya da güncellenmiyor. Ama diyorum ya, elinizdeki kitap ve hadis kaynakları size izin vermiyor, neden bu zaten.

Kimseye "Açar müzik dinlersin" diye bir akıl verme hakkınız yok. Çocuğunu uyutmaya çalışan insanın, ezan sesini bastıracak kertede müzik açmasına imkan yok. Çocuğu da geçtim, ezan sesi ile anlatılmak istenen rahatsızlığın ne olduğunu bilen biri, o derece yüksek bir müzik sesiyle etrafa rahatsızlık verebileceğini düşünerek zaten o yola gitmez. Gördüğünüz gibi, akla gelen/gelmeyen çok alternatif var. Ama sizin haberiniz yok.

İslam dünyası, bahsettiğiniz kadar sağlam bir dünya ise, Avrupa'nın Haçlı ruhunun ve kirli emellerinin oyun oynamasına, kukla gibi oynatılmasına izin vermesin madem. Dindaşlarınızdan çoğu, Batı'nın kuklası olarak, sağlanan silahları birbirlerine ve başkalarına doğrultmaktan çekinmiyor. Bildikleri başka bir alternatif yok çünkü. İslam Dünyanız çok zayıf; gerçek islamın ne olduğu konusunda uzlaşamıyor, bunu dünyaya anlatamıyorsunuz. Sürekli çalkantı halindesiniz, her isteyen istediği çomağı sokuyor ve siz çok kolay baştan çıkıyor, bölmeye/bölünmeye hemen razı oluyorsunuz.

Bir önceki mesajımda ezan için detone dedim, makam dışı dedim, avaz avaz dedim, birbirine karışarak ahengini bozuyor dedim. Hiçbir şey dememişsiniz. Çünkü aslında bizim için değil, sizin için içeriği önemli değil. Bahsettiğim o iki imamdan biri, "Ezan yerine arapça küfretseler, bizim halkın yarısı anlamaz" şeklinde bir iç eleştiri getirmişti. Siz o ses avaz avaz bağırsın, gerisi önemli değil diye bakarak, başka önemli ne varsa göz ardı ediyorsunuz.

Sizin iman ettiğiniz tanrı özensiz bir tanrı mıdır? Yalan yanlış okunsun, detone olunsun, içinde ruh barındırmasın, etrafı rahatsız etsin mühim değil diyen bir tanrı mıdır? Siz tanrınızı küçümsüyor musunuz?

Şu nedenle söylüyorum: Ezan konusunu ateist (ataist değil) olduğumu bilen arkadaşlarımla da yüz yüze tartışmışlığım var. Bir kısım "Ezanın güzeli-çirkini olmaz, çünkü Allah'a davet var" diye bakarken, kimisi de "Madem Allah'a davet var, ulvi olması, içi ısıtması gerekmez mi, özenli olsa daha iyi değil mi" şeklinde daha akılcı bakıyor.

Siz neden bakamıyorsunuz?

Cami düşkünlüğünüz yüzünden, neredeyse kişi başına bir cami gibi garip bir saplantınız olduğundan, camiden uzak ev diye bir şey de kalmadı. Bulduğunuz her boşluğa, hemen bir cami yaptırma derneği kurup taş bir bina dikmek çok hoşunuza gidiyor. Resmen bir cami israfı söz konusu. Siz tanrınızın buna hoş bakacağını düşünüyor musunuz? Çünkü "İsraf haramdır" diye bir mottonuz da var.

Camiden nispeten uzak evler dahi bu gürültü terörünün etkisi altında. Çünkü yasal desibel sınırının üzerinde bir yayın söz konusu. Birkaç sene önce, yanlış hatırlamıyorsam Gaziantep'te bir öğretim üyesi bununla ilgili bir girişim başlatmıştı da başına gelmeyen kalmamıştı.

Size Allah'a inanmayın diyen yok. İbadet etmeyin diyen de yok. Önceliklerinize saygı isterken, başkalarınınkini de göz ardı etmeyin. Yok eğer siz, "kalabalık biziz, kabalık etmek de hakkımız" diyorsanız, umarım bir gün azınlığa düşmezsiniz. Çünkü yüzdelik bir konu değil bu. Bir kişinin bile rahatsızlığının dikkate alınmasından bahsediyorum.

Çok alternatif var normalde... Sorun, alternatifsizlik anormalliğine dört elle sarılmanız. Emin olun sizden korkmalarının ve tiksinmelerinin nedeni bu. Ama evet, umurunuzda değil.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)