Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-02-2015, 19:53
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanları bilmiyorun diye itam etmek her halde karşındakine böbürlenmek olsa gerek.
Sen bilmiyorsun cahilsin ben sana öğreteceğim.
Evet öğreneceğiz çünkü öğrenecek çok şey var.
Hic oyle bir algim yok. Algiladigim tek sey senin verdigin yanitlara bagli olarak dile geliyor.

Herkesin herkesten ogrenecegi cok sey vardir. Yeterki cagdas bilimsel bilissel ve bilgisel nitelikte olmanin yaninda, ogrenecvek olanin da verileni almaya kendisini kapatmamis olmasi gerekir.

Yani sadece kendi dogrularina kendince uyanlari sadece kendi dogrusunu tasdik etme Adina almasi degil, her turlu kendi dogrularina kendince ters dusenleri de kendi dogrusunu sorgulamali ve verilenin mukayeseli ve muhakemeli degerlendirilmesi gerekir.

Iste onun icin yapilan bilgi ve dusunce paylasimidir.

İzmler bir akımı gösterir çünkü karşınıdada bir izm vardır Kapitalizm karşısı sosyalizm bunun gibi.Bu iki izim bir birinin tam karşıtıdır Kapital sermayedir izm düzenidir yani sermaye düzeni.Sosyalizm tam karşıtıdır sosyal toplumsal dır izim sistemidir yani sermayenin toplumsal olması.
İzm ler bu karşıtalar ortadan kalktığında iş görmez hale gelir.Bunu bilmediğim anlatıyorum.Hani ne derler bilgi taşınan en zevkli yüktür.
Aynen bilgi sadece tasinmak icin degil, ayni zamanda paylasim icindir.

Izmlerin sonucu, tum insanoglunu kapsamamasi sadece izmi temelinde ideoloji ve inanc ya da taban olarak parcasal (mesela sosyalizmde sadece isci sinifi) olmasidir.

Zaten o yuzden de parcanin iktidarini ister ve digger p;arcalar uzerinde diktatorluk kurar.

Gelelim ana konuya insan hangi anlamda mülktür.
Bu iş irade ile olmuyor reel durumdur mülk sen itiraz etsende vardır. İçinde yaşadığımız kapitalist sitem her şeyi metalaştırmıştır buna itiraz etmek ben kabul etmiyorum demek mümkün değildir ancak sistemi yıkarsan ortadan kaldırırsın. İşte burada bir toplumsal irade öne çıkıp sisteme itiraz ediyor. Metaa anlayışını kaldırmak için bu itiraz edenler zaten meta konumunda aslında kendi varlık konumlarına itiraz ediyorlar.
Ben insanoglunun mulk oldugunu acikladim zaten. Bunun da temeli zihinsel yerlesimdir. Iste bu zihin somutlastirilmis ve insanoglu fenomeni mulk yapilmistir. Ister madde mal olarak ister kul kole olarak ister uretim gucleri olarak.

Mulkun ortadan kalkmasi once zihinseldir. Yani bilinc olarak insanoglu once mulk oldugunun farkina varmali bundan rahatsizlik duymali ya da zarar gormeli sonrada bu zihniyetten kurtulmali ki, somut yasama tasimasin.

İnsanın mülk olması kölecilik zamanı ile ilgili hatta tam olmasa da feodal çağda da vardı. Ama insanın meta olması çağımızda en önemli faktördür.
Örneğin futbolcular belli bir para karşısında kendilerini başka takıma belli bir zaman için satarlar. Bu satıştan hem takımı hem kendileri para alır. İşte bu durum meta mı mülk mü sorusunu anlatır. Başka bir çok alanda bu tür satışlar olur.
Meta .pazarda satılmak için üretilen ürün. Yani sonunda satış yapıpıp değer belirleme. İşte içinde yaşadığımız kapitalist çağ insanı da meta yapmıştır ama bu meta üründen farklı şekildedir insan kendi emek gücünü belli bir süre için satar karşılığında yaşamını devam ettirecek nesleler alması için para alır. Bu insanın metalaştığını anlatır.
Bunlardan kurtulmanın yolu bireysel itiraz değil toplumsal itirazdır.
Buradaki konu bireysel "itiraz" deyin, bireyin mulk olarak bilinclenmesi onu sorgulamasi ve ondan beynini serbeste erdirmesidir. Bu olmadan mulk yasamdan kalkmaz.

Iste bu temeldeki bilincli bireyler zaten toplumu olusturur.

insanoğlu: nedir bu insan oğlu niçin kızı değil de oğlu kızlar mülkmü olmuş oluyor yoksa geleneksel erkek egemen toplumu anlatmak istiyorsun.
İnsanın içinde olmadığı hiç bir İZM yoktur.
Sorun cok guzel!

Cunku yapilandirilmisligin yapi ve isleyisinin temelinin niteligi erkeksel, erksel ve erk eksel oldugu icin.

Yani insan=erkek. Kadin ise inanca ideolojiye algiya bilince gore erkege mukayese ile ortaya konuyor.

Mankind, women kind ya da insankizi yok.

Tabiki izmi yaratan ve somuta tasiyan zaten insanogludur.

Insanoglunun insanlasmasi ise zihinsel degisim ve devrim ile mumkundur.

Antropoloji bile antr yani erkek kokudur.

Kisaca insanoglu turunun ortaya konusu erkeksel karakter tasir.

Iste bunlarin basinda guc otorite iktidar savasim ve her turlu insanogluna zarar verisi dusunce ve davranislar.

Iste mulk ya dca sahiplik te bu erkeksel nitelikten kaynaklanir. Anaerkil de erkeksel nitelik tasir.

Kisaca Kadin sadece fiziksel bir farktir. Zihniyet olarak mevcut degildir.

Kadin fizigi de erkek fizigi de erkeksel karekterlidir.

Olmasi gereken disisel karekterli zihniyettir ki iste evrensel-insan zihniyeti disisel karekterlidir.

Yani daimi uretir degistirir, yeniler cagdaslasir, kullanir, paylasir v.s. kisaca erkeksel niteligin tam tersi niteliklere sahiptir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...keksel+disilik

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=556

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (27-02-2015 Saat 20:07 ) değiştirilmiştir.