Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2015, 23:17
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben sana 2 asır öncenin bilimini bile anlatamıyorum ki, kaldı ki 2.000 yıl önceki düşünme/hayal ufkunu izah edebileyim. Bilimin dediklerini de, sana idrak ettiremiyoruz ki, sanki binlerce yıl evvelden kalma bir dinazor var karşımızda....
Cunku senin dediklerin zaten bilimin dedikleri degildir, neyi idrak ettireceksin?

Bir seyi gayet guzel idrak ettiriyorsun, metafizik varliksal temeldeki materyalizmin tozunun indirgemeci ve monist mantigini. Onda da ara sira bocaliyorsun ama; bunun farkinda ve bilincinde de degilsin.

Halbuki yazarken de demiştim, itiraz ZİHİNE değil, senin ona yüklediğin RUHANİ ANLAMA, BİÇTİĞİN YÜKLEDİĞİN ABSÜRT KAPSAMA/ÇERÇEVEYE DİYE, 6 defadır tekrar ediyorum şuncacığın FARKINA varamadın
"Benim yukledigim" demek istedin de, dilin surctu herhalde. Cunku bir materialist icin zihin ancak ruhani anlam tasir, oyle degil mi?

Yalniz bunun benim ile ilgisi olmadigini algilayamayan beyinlere bir daha veriyorum.

Zihin kendini algilamak icin beyni kullanir.

Gordugun gibi, zihin ile beyin yan yana. Ne sadece beyin (materyalizm), ne de sadece zihin( idealism)

Ayrica bu birlikteliklerinde biri digerinden de farkli, ama ayri degil. Yani beyin iler zihni ayiramazsin, ama ikisinin birbirinden farkini ortaya koyarsin.

Ne de dualism- Cunku beyin ve zihni de kavramsal bilgi ile dile getirirsin/ortaya koyarsin.

O yuzden benim ile yazisirken, metafizik ve varliksal yaklasim gecerli degildir.

Hep böyle bilimdi, felsefeydi, kendi ağzından çıkan absürtlere değilde, saklandığın kelimeleremi sarılacaksın, bu hiç adil ve saygın değil!?
Bu da yeni gelistirdigin taktik mi?

Neymis "saklanmdigim kelimeler?"

Ya da "kelimelere saklanmak/sarilmak" ne demek?

Once bunu bir acikla. Sonrada

"Adil ve saygin degil" darken neyin adil ve saygin olmadigini acikla.

Ben sana istersen aciklayayim.

Burada adil ve saygin olmayan tek sey, senin lakabim Adina ahkam kesmen ve bu ustelik sadece karsi oldugun idealism temelinde yaptigin ahkam kesme ile de kendi ozelliklerini desifre etmen.

Ustelik lakabimin o kadar "benim metafizigin varliksal felsefeleri ile hic bir ilgim yok" cumlesini zilyon kere yazdigi halde.

Ayrica hic ruhtan bahsetmeyen lakabima, algilayamadigin yan yana koyma temelinde ustelik beyin ile zihni birlikte aciklarken ve birinin digerinden ayrilmadigini soylerken ve de ikisi arasindaki farki ortaya koyarken, hala "sadece zihin var senin icin" demek mi adil ve saygin olan?

Zihin dedik tanımı verdik, olmadı anlattık, olmadı link verdik, hala da olmadı, 7.kez veriyoruz. zihin yok demiyoruz, ruh gibi belirlediğin bir yapıya sahip zihin yok diyoruz, aynı şeymi?
Valla senin burda gene digger yarin devreye girmis. Ben hic bir yerde hic bir zaman "ruh gibi belirlenen bir yapiya zihin" demedim.

Ustelik beyin ile birlikteligini de defalarca acikladim.

O zaman iki sey var;

Ya bir acik iftira.

Ya da ufkunun digger mucadele ettigi idealism ile degerlenmdirme.

Hangisi?

Ben ikinci oldugunu dusunuyorum ve bundan da gina geldi.

Yalniz ne yaparsin ufkun bu kadar.

Belki bir gun algilarsin.

Hayir baska dilde yazisalim diyecegim de, konu dil sorunu degil ki!

Konu senin dar ufkunun algisi sorunu.

fırıldaklığı bırak, avareliği bırak.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zihin
Zihin ya da bilinç; düşüncenin, algılamanın, belleğin, duygunun, isteğin ve düşlemenin bazı birleşimlerinde görünür olan bilincin ve zekânın kolektif görünüşlerini kapsar. Zihin bilinç akışı olarak tanımlanabilir. İnsan beyninin bilinçli süreçlerin tümünü içerir.
Istersen once su benim demediklerimi demis gibi gosterme firildakligini ve yazilanlari algilayamama ve carpitma avareligini sen bir birak.

Ayni seyleri ben de kac kere yaptim. Zihinin ne oldugunu verdim, beyinin ne oldugunu verdim, ustelik ikisinin biribirinden, birini digerinden ayirmadan birinin digerinden farkini verdim.

2 asır evvelin değil, günümüzün ifadesi, sen nerenle okuyorsun ben bilmem, ama idrak edemeyişin sebebi, 2.000 yıl eskide kalmış dağarcığınla ilgili olabilir, bana öyle geliyor ki, 2.000 derken dahi çok fazla iyimserim.
Aramizda senin ile beyin olarak en az 3 asir, zihin olarak ta sinirsiz/belirsiz asir fark var.

Cunku sen daha zihnini kullanabileceginin farkinda degilsin. Iste o zaman yani farkinda oldugun zaman, aramizdaki fark; soyle bir homo sapiens sapiens'in evrildigi tarihten itibaren belirebilir.

Bekle şu sözünü çerçeveletip geleyim,duvarıma asacağım

"Zihin kendini algilamak icin beyni kullanir." Evrensel-İnsan 08 mart 2015.
Asmaskla yetinme beynine de as. Belki boylece zihnini sende kullanmaya ve beynine hukmetmeye basliyabilirsin, yalniz dikkat et tehlikelidir. Her beyin kendisine hukmedeni sevmeyebilir. O zaman mazallah sosyo-psikolojik sorunlar baslar.

Vay kalleş bilim, zihinin "beyindeki bilinçli aktivitelere denmesi" derken, bizim TEOLOG zat-ı şahane ve O'nun yeni tanrısından haberi olmamış, meğer ruh(zihin) bedeni kullanırmış?!... Bunuda çerçeveleteyim;
Demek digger yarin gizli gizli tanrisini ariyormus, eh boylece o da ortaya cikti.

Cunku senin idealizme karsi takintin; durmadan senin oteki yarinin sirlarini desifre ediyor.

"Gordugun gibi, zihin ile beyin yan yana. Ne sadece beyin (materyalizm), ne de sadece zihin( idealism)" Evrensel-İnsan 08 mart 2015.

Zaten senin gibisinden felsefe adına bundan fazlası beklenemezdi, felsefeyi böyle kelime sanan, kelime younu sanan bir ne oldum delisi sanki.. Materyalizm zihini RET ETMİYOR, HER ŞEY ZİHİNLERDE PLANLANDI, HER ŞEY ZİHİNLERDEDİR şeklinde olan yargıları ret eder, idealizmde=zihin demek değil! Materyalizmini merak mı ettin? Bir daha vereyim; "Zihin(!) beyinin(!), daha doğrusu öznenin! bilinç temelli aktivite/faaliyetlerinin tümüne birden verilen isimdir!"
Gene zirvalamalar caresizlik icindeki cirpinislar ve en onermlisi iki yarinin bir beyinde catismasi. Birisi "zihin yok" diyor, cunku "zihin=ruh" diyor. Digeri materyalizm de kalmak icin kiliflar buluyor.

Eeee iste insanoglu boyledir, ufku zorlaninca kendi icindeki digger yarisi da ortaya cikar.

Ya bu yari kendisine yanit verenin Adina yazar, ya da digger yari ile celiskiye duser.

Alacatan beterinden korusun.

Bir insan kaçık değilse, şu yukarıdaki tanımı anlamaması için, O'nu cehalet ya da kafayı teolojik-saplantı ile bozmuşluk dışında alıkoyacak bir şey bulamadım. Israr et bakalım RUH-BEYİN safsatasına, nereye varacaksın, bu güne kadar burnundan ötesine varamadın, ardında tonlarca kir bıraktın, ne yaptıysak muvaffak olamıyoruz, yüce zihinden dileyelim ki, bir gün bizi, kirinden kurtarsın...
Sen once bir yarinin yazdigini digger yarina anlat. Lakabim icin hic endisen olmasin. Ben senin yazdiklarini senden daha iyi alkgiladigimi zaten yanitlarim ile veriyorum.

Yalniz sen hala beyin zihin birlikteligindeki alginin bir yarinin algisi olan zihin=ruh esitliginden cikamadin.

Birsey degil, burada kalirsan; yarin yukarda desifre ettigin tanrini da tanrilastirarak bulabilirsin, mazallah!

Kir en basta senin yazilanlari algilayamayip, kendi kendine ve kendini ikiye bolerek kendi celiskilerini ve ozelliklerini desifre etmektir.

Halbuki "ozel yasam" gizlidir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti