Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-03-2024, 14:30
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilmiyorum, sen beyin bilimlerini kacinci yuzyil idealist kitaplarindan takip ediyorsun ama neuroscience dedigimiz sey, indirgemeci bir yaklasimi benimsemek yerine birlestirici bir yaklasimi tercih eder. Bunu sana bir kac kez soyledim, anlattim, saatlerce yazdim. Hala da ayni seyi iddia ediyorsun. Diyorum ki, beyin ve zihin gibi karmasik sistemlerin tamamen/salt indirgenmis sekilde anlasilamaz. Genellikle sinir hucrelerinin (noronlar) aktivitesini ve beyin bolgelerinin islevlerini inceleyerek ise koyulmalari, sadece hucre temelli yaklastiklari anlamina gelmez. Adamlar daha genis baglamsal ve butunsel bir anlayis ile calismalarini yaparlar, hastalarini tedavi ederler. Yani, beyin bilimciler yada doktorlar, sinirsel duzeyden bilissel ve duygusal sureclere kadar uzanan bir dizi seviyeyi inceliyorlar. Bu seviyeler arasinda etkilesim ve iliskiye bakarlar, genetige bakarlar, ekonomik-sosyal iliskilerine bakarlar, neuronuna bakarlar. Bakarlar da bakarlar.

Sana kim "bir paca, yalitik halde, kendi basina anlam ifade ediyor" dedi?
Sakin ol kovboy
Yine ne demişsem çarpıtıp çorbaya çevirmişsin, anlayana kadar oku. Tekrar yazmayayım.
Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Diyelim ki, depresyondasin. Hastaneden randevu aldin ve klinik bir psikologa, yada klinik neuropsychologiste gittin diyelim.
İşte yazdıklarımı anlamadığının bir başka ispatı daha.
Bir sistem bütünlüğünde edinilen yeti = X olsun

Sistemin parçaları, A,B,C,D,E,F,G,E,H, Olsun

B arıza yaparsa => X yetisi arızalanır veya açığa çıkmaz, ama bu X=B anlamına gelmez. Kısaca B, C namına tek başına işlev sahibi olmadığı gibi, tek başına sonuçlandıran yapı anlamına da gelmez.

Elbette testler yapılmalı, X yetisinde yaşanılan sorunun kaynağı bulunmalıdır, bu durumun sebebi parçalar veya herhangi birisi olabileceği gibi, ortamda olabilir(örneğin ihtiyaç duyulan J kimyasalı eksiktir, oradan doğru ince bağırsağa yol alırsın, al sana sistem bütünlüğüne dahil olan bağırsak)

Sen şu irade meselesinde örnek olarak verdiğin kaynaklara, piyasada dolaşan sözde bilim aslında sizden önce karar veren NÖRONLARDIR diyen ahmaklara fazla kapılmışsın. İfademi, neye değindiğim veya eleştirdiğimi anlayabildin mi? Hayır ne zaman parça önemsizdir demişim, YÜKELENEN ANLAM(X) BAKIMINDAN TEK BAŞINA belireyiciliği, ANLAMI YOKTUR DEMİŞİM. Anladın mı kovboy

Sana tavsiyem serotonin oranlarına bir baktırman, ciddi odaklanma ve algılama sorunları yaşıyor gibisin.

A+B+C+D+E+F = X ise
X=A olabilir mi?

Bunu ifade etmek başka, bunu dile getiren kişiye, ne yani parçalardan herhangi birisi arızalandığında, bunlara bakılmayacak mı gibi absürt itiraz başkadır. Parçalardan meydana gelen bir bütün veya açığa çıkan yetilerden söz eden birisi, parçalar önemsiz der mi? Demiş mi? Hayır, nereden uydurdun bu kanıyı? Parçaların bütünlüğünde açığa çıkan yeti, bütünden söz etmek, parçaların değerine de atıf değil midir özünde? Parçalar, parça yok bütün de yok, bir parça eksik, bütün de eksik olur demektir de bu

Önyargılısın, sanıyorsun ki sinirleniyorum, duygu sahibi değilim, üstelik ciddi bir çekirge üstünlük kompleksi gösteriyorsun v.s, hayır ciddi konular, lakaitliğe gelmez Alvin, ben konu başlıklarına göre davranırım, aksine bunu genelde kafası karışık, nereye çeksen oraya sündüren ciddiyetsiz kişi ve anlayışlar yapar.

Bu arada siz karar vermeden önce nöronlar karar vermiştir diyenler, madem mesele hücrelere değin inmektedir, Glia hücrelerinden söz etmezler, neden?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu