Konu: Aişe
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-09-2013, 14:34
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben doğrudan kişi ve kişilikleri hedef alan mesajlara hep şüphe ile bakmışımdır. Bu tip ithamlar, adı geçen kişiye "Mü'minlerin annesi" şeklinde bakan, şartlanan; bu itibarla, nâmusunu da kendi öz anasının nâmusu gibi algılayan büyük yığınlar için son derece provakatif bir malzeme oluşturmaktadır.

Diğer taraftan, Aişe ile ilgili iddialara yine İslâmi kaynaklardan referanslar verilmeli değil miyidi ? Bir yazı var ama; kaynak, belge vs yok ortada. Arif Tekin'in kimi makâlelerinde Aişe ile ilgili ve hiç duyulmamış bilgilere rastlamıştım. Ama o, en azından her iddiasını ıspatlayacak kaynakları da vermekteydi. Bu makale sn. NOLAN'ın kişisel çalışması ise, Aişe'nin ağzından çıktığı iddia edilen sözlerin kaynağını ve yine Aişe'nin Muaviye ve oğlu Yezid tarafından öldürüldüğüne dâir iddianın kaynağını da vermelidir.

Bu tip "saldım çayıra mevlâm kayıra" türü yazılar; inanç ile şartlanmışlık arasındaki çizgiden birhaber ve yukarıda arz ettiğim şekilde "Mü'minlerin annesi" etiketi nedeniyle, Aişe'nin nâmusunu kendi öz anasının nâmusu gibi gören kitlelere uyandırcı hiç bir etki yapmayacağı gibi, içten içe düşmanlıkları da körükleyecektir.

"Niyet okuma" bilmem. Ama sn. NOLAN'ı uzun süredir tâkip ediyorum. Çoğu mesajlarında muhatabını inceden "ti"ye alan samimiyetsiz bir tavrı var. Üstelik astığı mesajlar bilgilendirici olmaktan çok öte kışkırtıcı.

Konu Vefik Sami tarafından (05-09-2013 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.