Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-06-2007, 19:21
ahuramazda ahuramazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: babası, dedesi ve büyük dedesi peygamber olan kimdir...?

Heptelehübü'nün tarih içindeki gelişimi....

Hepat ; *biliyorsunuz ki, Arinna kentinin güneş tanrıçası olarak geçer. Arinna kentindeki Kaşka savaşları ciddi bir katliamla sonuçlanır. Göklerin fırtına tanrısı Haiti bu savaşta Hepat a yardım etmez ve ve hepat yalnızlığa mahkum edilir.

Fakat Teşup la Hepat'ın oğlu olan Telipini bu durumda annesini yalnız bırakmaz ve her zaman onun yanında olur. Bu yüzden halk Hepa'ın adını andığı yerde Telipini nin de adını anar.

Sonra halklar hepat ile telipinin den bahsederken bu ismi ağızlarda değişime uğratarak
Hepattelipini diyemeyerek "biz adaklarımızı heptele adıyoruz" diye başlayarak bu isimde bir değişikliğe yol açarlar.

200 yıl sonra bu deyim Hebtele olarak değişim yaşar. Sonrasında bu tanrıların İran tarafına gittiğini görüyoruz. Doğası gereği güzel olan tanrıçaya persler de güzel anlamına gelen HUBU *demeyi eksik etmezler.

Dil değişim evrimi içinde Hebtele'ye hubu yu da ekleyerek bugüne kadar gelen zaman içinde hebtelehübü olmuştur.

Aynı *yakın coğrafyalarda Ahuıramazda ile (az bir mesafe var halbu ki) yaşamalarına karşın Hebtelehübü ahuramazdayı tanımamakta diretir.
Ben de bu yüzden diretiyorum... :P

İnananlara: İnanmayanları sevmek zorunda değilsiniz, ama yine de sevin. onlar tanrının emek vererek yarattığıdır.
inanmayanlara: tanrıları sevmek zorunda değiliz, ama insana ve düşünceye duyduğumuz saygıdan dolayı sevgi ve anlayış göster. ava