Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-02-2020, 07:11
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Neva,

Konunun çok dağılmaması amaçlı, verdiğiniz örnekleri tartışmayacağım izninizle.

Tahayyül ettiğiniz, fakat test edip her defasında doğrulayamadığınız, delillendiremediğiniz şeylere inanıyorsanız mistiksinizdir. Örnek: sezgi, mesela.

Az biraz mistik olabilir bu kişiler veya iflah olmaz mistik de olabilirler. Mistiklerle sorunum olmadığını, garezimin ise hiç olmadığını söylemeliyim. Beynin tahayyül yeteneği nedeniyle doğal olarak ortaya çıkıyor bu özellik. Doğal karşılıyorum bu nedenle. Her ne kadar çok küt ve kıt bir tahayyül kapasitem olsa da, empati yapabiliyorum.
Sevgili Enketum,
Sezgilerimiz mistik degildir bilissel kavrayisa iliskin, ornegin , ailemizle birlikte ,aile resimlerimize bakiyor olmamiz (imgeliyor olusumuz)bizi mistik yapmaz.

Sezgiye iliskin, genetik olarak reflekslerimiz veya bu yolla kavrayisimiz(sezgi sadece bir yonudur ayrica), istisnasiz her defasinda test edip delillendiremedigimiz davranislar veya bilissel kavrayislar da degildir.

Imgeleme elbetteki dogal.Keza imgelemeye ornek vermek gerekirse, ruya verilebilir guncel olarak. Yani ruyanizda atiyorum olmus(olmek) babanizla karsilikli oturup cekirdek citleyebilir, yediginizin tadini alabilir veya ne bileyim ocakta demlenen cayin kokusunu da alabilirsiniz. Kisaca duyulariniz aktiftir. Ancak uyandiginizda imgelediklerinizin hicbiri ruyanizdaki gibi degildir. Mesela bu sebeple mistikler tarafindan buna bir gizem vs. filan atfedilir,kisaca carpitilir. Fakat bulundugu ortamda hali hazirda, kosullara iliskin caydanlik, ocak, cekirdek vs. mevcut oldugunun ayirdinda degildir.

Insanlarin, evet haklisiniz bir cogunda mistik egilim gorulur. Bunun genel anlamiyla direk inancli veya inancsiz olmakla pek akalasi yok, ancak geleneklerle veya icinde yasanilan kulturle (eko/politik), new age tarzi akimlarla ilgisi vardir. Ornek olarak sozde bilim ile bilimin ayristirilmasi gibi.