Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-08-2007, 00:05
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: hz.yunus sahile atıldı mı yoksa atılmadı mı ?

Tembel Yunus, Küle Oturan Ninova'lılar, Keneotu, Bitki Kurdu ve Bal Kabağı Üzerine Bir Güzelleme

Efendim, bu hikaye tam bizim eski meddahlarımıza uygundur aslında. Hikayemizin her tarafı ayrı bir zenginliktir. Nerden başlasak bilemiyorum doğrusu. En iyisi mi kitapların kitabı, mucizelerin mucizesi Hazret-i Kuran'dan başlayalım. Sonra da Hazret-i Tevrat efendimize geçelim. Ancak ne yazık ki Kuran'da Yunus'un tembelliği konusunda bazı ipuçları bulsak da oldukça yetersizdir. Yazılanların hepsini hemen buraya kopyalayabiliriz. İşte şöyle:

(Saffat Suresi)
139. Şüphesiz Yunus da gönderilmiş (elçi)lerdendi.
140.Hani o, dolu bir gemiye kaçmıştı.
141.Böylece kur’aya katılmıştı da, kaybedenlerden olmuştu.
142. Derken onu balık yutmuştu, oysa o kınanmıştı.
143.Eğer (Allah’ı çokça) tesbih edenlerden olmasaydı,
144.Onun karnında (insanların) dirilip-kaldırılacakları güne kadar kalakalmıştı.
145.Sonunda o hasta bir durumdayken çıplak bir yere (sahile) attık.
146.Ve üzerine, sık-geniş yaprakla (kabağa benzer) türden bir ağaç bitirdik.
147. Onu yüzbin veya (sayısı) daha da artan (bir topluluk)a (peygamber olarak) gönderdik.
148. Sonunda ona iman ettiler, Biz de onları bir süreye kadar yararlandırdık.

Burdan öğrendiğimiz şu. Yunus'un birden bire kaçması tutar ve bir gemiye kaçar. Herkes dağa kaçar, Yunus da gemiye kaçmış. Bir de kuraya katılmış, ama kaybetmiştir. Kumar borcu mu vardır, bilemiyoruz artık. Sonra birden zavallı Yunus'u bir balık yutar. Hikaye adeta rüyada parça parça görülen resimler gibidir, anlamak mümkün değil. Herhalde gemi kaza falan geçiriyor, yada gemiden düşüyor, sonra da balık yutuyor. Orda kıyamet gününe kadar kalır.

Bir önceki satırda kıyamete kadar orda kaldı dedik ama siz bakmayın bizim öyle dediğimize, aslında hasta bir durumdayken bir sahile atılır. Burasını anladınız değil mi? Ortada bir çelişki yok. Hem kıyamete kadar kalır, hem sahile atılır, bu durum Hazret-i Kuran'ın genel mantığı gereğidir. Böyle durumlar sık sık olur. Alışacaksınız artık. Bu arada Yunus hastadır, durumu fenadır, birden üstünde kabak gibi bir ağaç biter. Bu balkabağını görmediyseniz gidiğ bakın, devasa bir ağaçtır, altında oturup tavla mavla bile oynanır.

Şimdi Yunus neler yapmıştır. Gemiye kaçmıştır, bol bol tespih çekmiştir, kumar oynayıp kaybetmiştir, kabak ağacının *8O altında oturmuştur. Yaptıklarının hepsi bu olan bir adam için tembeldir diyebilir miyiz? Belki, en azından çalışkan olduğunu gösteren hiç bir iz yoktur.

Hikayenin orijinali çok daha zevklidir ve üstelik Yunus'un tembel bir adam olduğu gerçeğini güzel bir şekilde ortaya koyar. Merak edip okumak isteyenler için:
http://www.kutsalkitap.com/kkitap/?b=32

Efendim Tanrı bir gün Yunus'a bir iş verir. Der di: "Kalk, Ninova'ya git, ordakileri uyar, seni peygamber yaptım" Ama Yunus tembelin teki olduğu için çareyi ordan sıvışmakta bulur. Yafa'ya inip, ordan Tarşiş'e giden bir gemiye atlar. Parasını öder ve yola koyulurlar. Ama Tanrı Yunus'un yediği haltı elbette biliyordur. Bir fırtına çıkarır, gemiyi parçalanacak hale getirir. Gemiciler fırtına ile uğraşırlarken bizim tembel Yunus ne yapmaktadır dersiniz: Teknenin ambarında uyumaktadır.

Fırtınayı durdurmak için herkes kendi tanrısına yalvarır, ama Yunus ambarda horlamaktadır. Geminin kaptanı gelip (putperest adama bakın siz) Yunus'u kaldırır. "Hey! Nasıl uyuyorsun sen. Kalk, tanrına yalvar, belki halimizi görür de yok olmayız" der. Bir kaptana bakın, bir de peygambere. *

Gemiciler putperest oldukları için tanrıların içlerinden birine kızıp fırtına çıkarttığını sanırlar. Tabii ki gelişmiş dinlerimizde böyle hurafelere inanılmaz. Tek tanrılı dinlerde tanrılar değil, tanrı birine kızdığı için fırtınayı çıkarır. İşte bu hurafelere inanan gemiciler bu inançlar aralrında kura çekip kimin yüzünden bu belaya uğradıklarını öğrenmek isterler. Kura da bizim tembel Yunus'a çıkar. Tamamen tesadüf. Yunus'a nereli olduğunu ve ne iş yaptığını sorarlar. O da cevaben. "İbraniyim, göklerin Tanrısı RAB'a taparım" der. Bu kısacık cevap üzerine gemiciler Yunus'un tanrısının verdiği işi yapmaktan kaçmak için gemiye "kaçtığını" hemen anlarlar. Bu putperestler zeki adamlar vesselam. Tabii hemen dehşete düşerler. "Neden yaptın bunu? Peki şimdi ne yapacağız?" diye hayretle Yunus'a bakarlar.

Şimdiye kadar ki olaylardan Yunus'un nasıl umursamaz, tembel bir adam olduğunu biraz anlamışsınızdır. Bu soruya verdiği cevap da aynı karakterdedir. Umursamaz bir şekilde "Beni kaldırıp denize atın" der. Bu olayda tembellik ve vurdumduymazlığın yanında bir fedakarlık olduğunu da kabul etmemiz gerekyor tabii. Çünkü fırtına Yunus yüzünden olmaktadır. Onu atarlarsa deniz durulacaktır. (Bu inanç yüzünden acaba denizlere kaç kişi atılmıştır şimdiye kadar?)

Putperest denizciler Yunus'un bu isteğini kabu etmezler yine de. Epey uğraşırlar ama bir türlü fırtına dinmez. Sonunda yapacak birşey kalmayınca, Yunus'u kaldırıp denize atarlar. RAB da boş durmaz, hemen oraya bir balık getirir. Yunus üç gün üç gece balığın karnında misafir edilir. O sırada da dua eder. Çeşitli çizgi filmlerde balığın karnında bir masa, sandalye ve yatakla, bişr de gaz lambası eşliğinde kitap okuduğu görülürse de bunlar kesinlikle hurafedir. Aslolan balığın karnında çokça tespih çekip dua okuduğudur. *

Balığın karnında ettiği dua Hazreti Tevrat'ta yer alır. Burda Yunus cehennemin dibinden sesleniyorum demez ama ölüler diyarının bağrından sesleniyorum der. Çünkü henüz cehennem keşfedilmemiştir, dolayısıyla dibi de yoktur. *RAB'da ölüler diyarının bağrından seslenen Yunus'un sesine cevap verir ve balık onu karaya kusar.

Yunus nereye kusulmuştur sorusuna burdan cevap arayabiliriz. Tarşiş ile Yafa arası bir yer olabilir. Tabii balığın karnında geçen 3 gün boyunca nerelere seyahat etmişlerdir, bilemiyoruz. Ama balığın karnından çıkar çıkmaz Tanrı bizim tembel Yunus'a tekrar aynı emri verir: "Kalk, Ninova'ya git" Artık Yunus'un yapacağı birşey kalmamıştır. Kalkar Ninova'ya gider. Kent o kadar büyüktür ki, ancak üç günde dolaşılabilir. Ama Yunus kente geldiğinin ertesi günü lanet yağdırmaya başlar. "Kırk gün sonra Ninova yıkılacak" der.

Gördüğünüz gibi Yunus bir gün bile sabredip üç beş kişiye propaganda yapmamıştır. Muhammed Mekke'de 13 yıl uğraşmıştı halbuki. Tembel Yunus ise bir günde cazımış, veryansına başlamış.

Not: Arkası yarın..

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 19-08-2007, 13:05
spartan-troy spartan-troy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bak olayı yine saptırıyorsunuz..
ben bir acıklama yaptım arkadaslar...mucizeye inanın demedim.

ozgur beyin bu benim evdeki tefsirlerden aldıgım kendi arastırmam.
hiç bir yerde aynı cumleleri bulamazsın.
dolayısıyla bu writen by troyya
Alt 19-08-2007, 15:52
HarunKAHYA HarunKAHYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.sargon;vallahi epeydir yazmayan sn.cemal ve *sn.mep kardeşlerimizin boşluğunu güzel doldurmışsunuz... * *
hikaye,senaryo,sunum fevkaladenin fevkiindeydi... Lütfen devam..
Bu tip safsatalara inananlar,muhakkakki iyi insanlar ama bence 2 hata yapıyorlar:
1-Önce kendilerini salak yerine koyuyorlar.
2-Sora da İnandıkları tanrıyı küçültüyorlar.Yaratıcının böyle ahmakça şeylerle uğraşması akıl alası şeym?..Bunlar kulaktan kulağa geçmiş insan uydurması safsatalar.
Lütfen yaratanı alaya aldıracak saçmalıklara itibar etmeyelim.. * Kahya Yahya..

Cüneyit Tarçın. : Naman tanrım..neler saçmalıyorum...ben iyice salaklaştım..
Mutterem Tur * : nayır nüzme gendini tarcın..Mebzul miktarda mevcutsunuz...

Sadece kendini akıllı sanan salaklara bayılıyorum..
Onlar olmasaydı hayatımız ne kadar renksiz olurdu..
A.Einstein (Yaw benim böle bi lafım yokk..kim uydurdu bunu.. )http://image.donanimhaber.com/image....miley/hiho.gif
Alt 19-08-2007, 16:11
dolfen dolfen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yav benim bildigim insanlar, balıkları avlar ve yer, begenmezse kusar...

Burda tam tersi olmuş...

İlahi bir emir mi ne? olayı karıştırmış...

http//dolfen.blogcu.com/

Son söylediğim her zaman doğrudur, bir sonraki onu yalanlasa da...!
Alt 19-08-2007, 22:13
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Hz. Yunus sahile atıldı mı, atılmadı mı?

kesin sonucu bulan warsa bana bildirsin lütfen (atıldı mı atılmadı mı?)
Alt 20-08-2007, 00:09
Üye

sn.oldschool *.. zorbi soru... Atıldı diyende var,atılmadı diyende..Araştırmak lazım.Ben araştırıyorum sonuca ulaşınca yazarım..
Azıcık sabır lazım bu olaylarda..üstelik çok zaman geçti... işim zor..

HaKa.

A.Einstein (Yaw benim böle bi lafım yokk..kim uydurdu bunu.. )http://image.donanimhaber.com/image....miley/hiho.gif
Alt 20-08-2007, 00:31
Onur Üyesi

Sevgili Harun Kahya,

biraz eğlenmek hepimizin hakkı. Hele de elimizin altında bu kadar malzeme varken.

sevgili oldschool

Burdaki sorun sanırım basit bir çeviri hatası sorunu. Yani Saffat 144 başka çevirilerde

143. Eğer Allah'ı tesbih edenlerden olmasaydı,
144.Tekrar diriltilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı.

şeklinde. spartan-troy da çeviriyi böyle yazdığına göre atıldı mı atılmadı mı diye sormasını ve bu kadar uğraşmasını anlamak pek mümkün değil. Zaten apaçık deniyor ki, "eğer ... olmasaydı kıyamete kadar orda kalırdı". Demek ki kaldı denmiyor. Ben Elmalı'nın çevirisini baz almıştım, orda "kalmıştı" diye geçiyor. Gerçi Kuran'da abartılı şekilde imla hataları olduğu, bir zamanla başlayıp başka zamanla devam edip yine başka bir zamanla biten anlaşılmaz cümleler olduğunu bildiğim için burda bir açık kapı bırakmak lazım. Çeviri yapanlar imlayı düzeltmiş olabilirler.

Mısırlı bir gösterici
Alt 20-08-2007, 00:38
Üye

sn.oldschool araştırmalarım ilk sonucu verdi yazıyorum..

"Hem Kutsal Kitap ve hem de Kuran'a göre İsa Mesih, İsrail diyarındaki üç yıllık kısa hizmeti içinde birçok büyük mucizeler yapmıştır. Yahudilerin bir çoğu bu işaret ve harikaların gerçekleştiğini gördüklerinde O'na inandılar. Ama Yahudilerin önderleri O'na inanmayı reddettiler ve yaptığı mücizeler yaygın bir biçimde bilinse de, sık sık işaretler göstermesi hatta kendilerine gökten bir alamet göstermesi için İsa'ya baskı yapıp, O'nu sıkıştırdılar (Matta 16:1). Bir keresinde İsa onlara sadece tek bir belirti vereceğini söyleyerek kendilerini yanıtladı:

"Kötü ve vefasız kuşak bir belirti istiyor! Ama ona Yunus peygamberin belirtisinden başka bir belirti gösterilmeyecek. Yunus, nasıl üç gün üç gece o koca balığın karnında kaldıysa, İnsanoğlu da üç gün üç gece yerin bağrında kalacak."

(Matta 12:39-40)

şimdik bu durumda,yani İsa peygamberimiz kaldı dediğine göre, balığın karnında kalma şıkkı şu anda öne geçti..
Araştırmalarım sürecek.. 8O

HaKa..

Cüneyit Darçın *: Hallahımmm.. görüyorumm..görüyorum.
Şükran Şoray * *: Duvalarım kabul oldu Cüneyit..namdolsun...

Alt 20-08-2007, 00:52
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Oldschool, dogmanın belgesimi olur?.çocuklara anlatılan,masallarda ne kadar gerçek! varsa, bu olayda da! o kadar GERÇEK PAYI VAR.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 20-08-2007, 01:03
Onur Üyesi

Ben Tembel Yunus'un hikayesini anlatmaya devam edeyim en iyisi. Kuran'ın imla sorunlarıyla uğraşmaktan daha eğlenceli.

En son Yunus'u Ninova'da bırakmıştık. Ninova 40 güne kadar mahvolacak deyip, ortalığı ayağa kaldırmıştı en son. İşte bunun üzerine Ninova'lılar anlaşılmaz şekilde birden Tanrı'ya inanır olurlar. Oruç ilan ederler ve çula sarınarak küle otururlar. Hatta Ninova kralı bile çula sarınıp küle oturur. Bütün Ninovalıların çula sarınıp, küle oturması için bir de buyruk yayınlar Kral.

Hatta çula sarınma ve küle oturma emriyle yetinmez, bir de oruç buyruğu çıkarır. Herkes oruç tutacaktır. Hatta hayvanlar bile. Hayvanların otlanması bile yasaklanır.

Bu kararlılığı gören Tanrı sonunda Ninova'lılara acır ve onları yoketmekten vazgeçer. Ben de Tanrı olsaydım, iki gün geçmeden bana tapmaya karar verenleri yoketmekten vazgeçerdim tabii. Doğru dürüst bir tebliğ götürmemişsin, uyarıp etmemişsin, yine de adamlar hemen iman etmiş. Tanrı en doğrusunu yapmış yani.

Ama bizim tembel Yunus ne yapar? Tanrı'ya kızar, küser, öfkelenir. Ben böyle olacağını biliyordum. Sen hemen yumuşadın, Ninova'yı yoketmekten vazgeçtin diye Tanrı'ya köpürür. Yunus bunalıma girmiştir. Ninovalılar ona yüz vermemişler, ama çula sarınıp, küle oturup, oruç tutarak affedilmeyi başarmışlardır. Sen o kadar balıkların karnında dolan gel, sonra bir şehri kül ettirmeyi becereme. Olacak iş değil.

Derin bir bunalım içinde şehirden çıkar. Şehrin doğusunda bir yere gider ve kendisine bir çardak yapar. Gölgesinde oturup şehrin başına ne geleceğiniz seyretmeye başlar. Tanrı onun bu melankolik halini görür ve bir keneotu yaratır. Yunus da buna çok sevinir. Ama her nasılsa gece bir bitki kurdu çıkar ve keneotunu kemirip kurutur. Ertesi gün güneş yakıcı bir şekilde yükselip Yunus'u kavurur.

Burda bir başka çok önemli tartışma daha açabiliriz. Yunus'un bu bitkisi kabak ağacı (!!!) mıdır yoksa keneotu mudur? Yani Kuran mı Tevrat mı doğru söylemektedir? (Cevapları bekliyorum)

Son bölümde ise Tanrı Yunus'a bir ders verir. Tanrı'nın keneotunu bitki kurdu aracılığıyla yokettirmesine çok kızan Yunus'a "keneotu bir gecede çıktı ve yokoldu. Sen emek vermediğin, büyütmediğin bir keneotuna acıyorsun da, ben Ninova'ya, o koca kente acımayayım mı? Orda 120 bini aşkın insan var" der.

Burda yeni bir önemli soru sorsak mı acaba. Kuran'a göre Yunus 100 bin veya aşkın kişiye peygamber olarak gönderilmiş. Tevrat'ta ise tam 120 bin rakamı geçiyor. Ancak Kuran'daki hikaye mutlu sonla biter. Bu 120 bin insan Yunus'a iman eder. Tevrat ise hikayeyi mutlu sona ulaştırmadan bırakır. Bu Yunus yeniden Ninova'ya dönmüş müdür? Ninova'lılar onu peygamber olarak kabul etmişler midir? Bu konuda hiçbir şey yoktur.

Kuran kitapların en sonuncusu ve her zaman şaşmaz doğru yazan olduğuna göre Yunus Ninova'lıları iman ettirmiş olmnalıdır. Tarihte Asur devletinin başkenti olan Ninova'da İslamiyeti kabul etmiş ve taa o zamandan beri müslüman olarak yaşamıştır. Ve tabii ki Yunus'un üstünde biten bitki de keneotu değil kabak türünden bir bitkidir.

Mısırlı bir gösterici

Önerilen Siteler