Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-02-2010, 03:11
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın AhbAp,

İns ve Cin bir arada kullanılması KALIP halinde Kurana has bir Hitab şeklidir;
Cinn konusu kapsamı içerisinde, hassas ve Kur’an’ı doğru anlamak için çok önemli bulduğum bir nokta da; “ins” ve “cinn” sözcüklerinin bir arada “ins ve cinn (ins-cinn)” takım (kalıp) halinde kullanılışıdır. Bu kullanılış genellikle “İnsanlar ve Cinler” olarak çevrilmektedir. Halbuki bu tarz kalıp ifadelerde, sözcüklerin anlamı farklılaşmakta, başkalaşmakta ve zenginleşmektedir.
Bu durumu Kur’an’dan örnek vererek açıklamakta yarar vardır:

- Mağrib (batı) ve meşrik (doğu) sözcükleri, “batı-doğu” şeklinde söylendiklerinde anlam sadece iki yönü ifade etmeyip tüm yönleri içine alır. Örnek olarak Müzzemmil suresinin 9. ayetindeki “Rabbulmeşrigı velmağribi (doğunun, batının Rabbi)” ifadesi sadece doğu ile batıyı anlatmayıp tüm yönleri ve mekânları ifade etmektedir. Yani “Allah her yerin Rabbidir” demektir. Bu sözcükler ile ilgili diğer örnekler şunlardır: Nur; 35, Bakara; 115, 142, 177, Şuara; 28, Rahman; 17.

- Dünya ve ahiret sözcükleri beraber söylendikleri zaman “her yerde ve her zaman” anlamını ifade eder. Bu sözcükler ile ilgili Kur’an ayetleri şunlardır: Bakara; 217, 220, Âl-i Imran; 22, 45, 56, Nisa; 134, Tövbe; 69, 74, Yunus; 64, Yusuf; 101, Hacc; 14, Nur; 14, 19, 23 ve Ahzab; 57.

- Yaş, kuru sözcükleri beraberce kullanıldıkları zaman “ her ne varsa, her şey” anlamını içerir. Örneğin En’âm suresinin 59. ayetindeki “… Yaş ve kuru hiçbir şey yok ki, apaçık bir kitapta bulunmasın.” ifadesi sadece yaşı ve kuruyu ifade etmeyip “her ne varsa canlı-cansız hepsini” ifade etmektedir.

- Sabah, akşam sözcükleri de Kur’an’da farklı ifadelerle sıkça yer almakta ve “daima, her zaman” anlamına gelmektedir. Bu sözcükler ile ilgili Kur’an ayetleri de şunlardır: A’râf; 205, Ra’d; 15, Nur; 36, Mümin; 46, 55, En’âm; 52, Kehf; 28, Meryem; 11, 62, Fetih; 9, Furkan; 5, Ahzab; 42, İnsan; 25, Âl-i Imran; 41.

İki zıt anlamlı sözcüğün bir arada takım halinde söylenişi ile takımın yeni bir anlam kazanması sadece Arapça için söz konusu olmayıp, dünyanın tüm dillerinde mevcuttur.

Sizin Ayetlerle verdiğiniz örneklerde HERKES ve HEPİNİZ anlamları Pekiştiriliyor...

Ona geçmeden önce İNSAN kelimesinin kökeni ve anlamını incelemekte de fayda var;
İns, İnsan:

Sözcük anlamı; “beş duyuyla hissedilebilen, bilinen, görünen, tanıdık, ilişki kurulabilen, kaybolmayan, sürekli ortada duran” demek olan “insan” sözcüğü, “fi’liyan” kalıbında olup “ens” sözcüğünden türemiştir. “İnsan” sözcüğünün aslı “insiyan” sözcüğüdür.
Sözcük, anlam olarak evrendeki tüm görünen (cisimli) varlıkları kapsamasına rağmen sadece insanlara isim olarak verilmiştir. Bunun nedeni, insanın yaratılış itibariyle ünsiyete muhtaç, yani sosyal bir varlık olmasıdır.
İbn-i Abbas gibi bazı tefsirciler “insan” sözcüğünün “nisyan” sözcüğünden türemiş olduğunu ve insanın verdiği sözleri unuttuğu için bu isimle isimlenmiş olduğunu söylemiş olsalar da bu görüş hem dil bilimcileri tarafından itibar görmemiştir hem de Kur’an’daki kullanıma ters düşmektedir.
Sözcük anlamı itibariyle birbirinin karşıtı olan cinn ve insanın, varlık olarak da yaradılıştan gelen bir karşıtlık içinde olduklarının bize Kur’an göstermektedir:

İnsan ve cinnin yaratılışı:

Rahman; 14 – 15: O, insanı pişmiş çamur gibi kuru balçıktan (değişken
maddeden) yarattı.

Ve cannı ateşin dumansızından (enerjiden) yarattı.

Hicr; 26 – 27: Ve hiç kuşkusuz biz, insanı (görünen, bilinen varlıkları)
çınlayan kilden, işlenebilen çamurdan (halden hale giren maddeden)
yarattık.

Ve cannı daha önce, en ince delikten bile geçebilen yakıcı bir
esintinin ateşinden (engel tanımayan enerjiden) yaratmıştık.

Ayetler, insanın, “pişmiş çamur, kuru balçık, çınlayan kil, işenebilir çamurdan” yaratıldığını söylemektedir. Bu ifadeler, “madde”nin halden hale girmesini çağrıştırmakta olup, insanın genel anlamda maddeden yaratıldığını anlatmaktadır. Cannın, “ateşin dumansızından, en ince delikten bile geçebilen yakıcı bir esintinin ateşinden” yaratıldığını söyleyen bu ifadeler ise, daha ilk bakışta akla “enerji”yi getirmektedir.
Öyleyse “cann ateşten yaratılmıştır” demek; “elektrik, manyetik dalgalar, ışın gibi gözükmez güçler enerjiden yaratılmıştır” demektir. “İnsan topraktan yaratılmıştır” demek de; “beş duyuyla hissedilebilen, bilinen, görünen, tanıdık, ilişki kurulabilen, kaybolmayan, sürekli ortada duran cisimli varlıklar maddeden yaratılmıştır” demektir.

Zariyat; 56: Ben, cinn ve insi (herkesi) yalnızca, bana ibadet/ kulluk etsinler
diye yarattım.

İsra; 88: De ki: “İns ve cinn (herkes) bu Kur’an’ın bir benzerini ortaya koymak
için bir araya gelseler ve birbirlerine yardımcı olsalar, yine de, onun
benzerini, ortaya koyamazlar.”

Cinn; 5: “Oysa biz, insanların ve cinlerin (herkesin) Allah’a karşı asla yalan
söylemeyeceklerini sanmıştık.”

Rahman; 33: Ey cinn ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından
aşıp geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak sultan/ üstün bir
güç olmadan aşamazsınız.

Rahman; 56: Orada daha önce ins ve cinn (hiç kimse) dokunmamış (elle ve
gözle değinilmemiş), bakışlarını eşine dikmiş eşler vardır.

Umarım Size farklı bir bakış açısı kazandırabilmişimdir

Daha önce ki Linki ve KRİLİAN Fotoğrafları incelemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Dilerseniz bir de Hristiyan inanışın konuya bakışını inceleyin?
http://www.hristiyanforum.com/forum/cinler-f167

Yukarıda ki Linki vermemin sebebi;Hristiyan anlayışla bizim Sünni anlayışla ne kadar benzerlik taşıdığını görmenizdir...

Sevgi ve Saygılarımla...
Alt 03-02-2010, 03:23
Üyeliğini Sonlandırmış

anarchist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili ululelbab
kendinize eziyet etmenizi seyretmekten artık acı çekmeye başladım.
iyi bi adama benziyosun.akıllısın da.
rahat bırak şu aklını.
kurtar şu idealizm denen şeyden yakanı.
dünya denen şey ne ise hepsi bu işte.
ekstra bişeyler aramak için bu çaba nedir be arkadaşım.
maddeden başka bişey yok şu evrende.
arayıp durma boşuna.
senin yerin orası değil.
hadi kır şeytanın bacağını.
aklını özgür bırak.
Pek değerli Anarchist,

Benim insanları sevmem için aynı dinde olmamız gerekmiyor..

Hiçbir Dine inanmaları da gerekmiyor...

Samimi olarak insanı sırf insan olduğu için çok onurlu ve değerli görüyorum.

Ancak ben yıllarca Dinlerden Özgürken-Göğsüm daralırken-

Bilerek ve istiyerek İSLAMI yani Sevgi ve Barışı seçtim...

Şimdi sizler Sevgi ve Barış nere..islam nere diyebilirsiniz

Ama kötü örneklerin çokluğu onların İSLAM adını kullanma hakları olduğu anlamına gelmez...

Ben açıkca Maddenin olmadığını müşahade ettim.

Yani MADDE nin olmadığına inanıyorum.

Allah yaratmayı dilediği anda her şey oldu bitti, tüm kainat yaratıldı,

ve insana hizmet için tüm sistemler hazırlandı ve insan yaratıldı.

Kıyamete kadar yaşayacak olan tüm insanlar serbest iradeleri ile ömürlerini yaşayıp hayatlarını tamamladılar.

Bu nedenle cennetlikler ve cehennemlikler de belli oldu.

O yüzden Allah Ebrarın kader hücreleri illiynde(MUTFFFİFİN-18),

füccarın kader hücreleri siccindedir ( MUTAFFİFİN - 7 ) diyerek insanların kıyamete kadar hayatlarını yaşadıklarını ve serbest iradeleriyle yapmış olduklarından dolayı cenneti ve cehennemi kazandıklarının kendisi için belli olduğunu anlatmaktadır.

İşte bizler ve kıyamete gelecek tüm insanlar o anı yaşamak üzere hayata geldik. Allah tüm kainatı nasıl yarattı , kainat nasıl hazırlandı , insanların ne yapmaları ve nasıl yaşamaları gerektiği , kıyametin nasıl kopacağı , zamanın başlangıcı ve sonu Yeryüzünde her şey fanidir,yok olacaktır.

Fakat Rabbimizin zatı baki kalacaktır.

Yani bizler şu anda yaşadığımız zannediyoruz
Alt 03-02-2010, 03:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger UlulElbab;

"Ben monoteistim" derken, buradaki mono; bir dini mono mu, yoksa tanrisal bir mono mu? Eger dini bir mono ise, bu dinin ismini neden kullanmiyorsun? Eger tanrisal bir mono ise; cok tanrililiga karsilik mi?, yoksa; tum dinlerin tanrisinin ayni ve tek oldugunu soyleme babinda mi? Bu arada; yaratici mi, tanri mi, Allah mi, ilah mi, ya da baska bir mono mu?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 03-02-2010, 03:52
Üyeliğini Sonlandırmış

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger UlulElbab;

"Ben monoteistim" derken, buradaki mono; bir dini mono mu, yoksa tanrisal bir mono mu? Eger dini bir mono ise, bu dinin ismini neden kullanmiyorsun? Eger tanrisal bir mono ise; cok tanrililiga karsilik mi?, yoksa; tum dinlerin tanrisinin ayni ve tek oldugunu soyleme babinda mi? Bu arada; yaratici mi, tanri mi, Allah mi, ilah mi, ya da baska bir mono mu?

Saygilarimla;
evrensel-insan
Değerli Evrensel-insan,

Allahın indinde Din Tek dir.Din bir Sistemdir ve Ed Din olarak Beyt/ev olarak kuran da geçer.
Mono her iki anlamda geçerlidir.İslam Selam demektir ve kelime anlamı Barış
tır.Kuran da geçen Savaşmakla ilgili tüm Ayetler MeŞru müdafaa içindir.
Yaratıcı,Tanrı,Allah veya Kosmoz ...
Merkezi BİR güç veya RAHMAN..ne dersek diyelim.
Değişmeyen GERÇEK Odur.
Tüm BİL ile başlayan kelimelerin kaynağı yine O'dur.X de Y de o dur.Yine X ve Y nin kesiştiği TüM Noktalar yine O dur.
Sevgi ile...
Alt 03-02-2010, 04:36
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger UlulElbab;

Bu verdigin cevap, biraz HY vari olmus, gibi geldi bana.

Peki senin varliginin anlami ne?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 03-02-2010, 05:08
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Arkadaşlar, sohbeti lütfen tekrar başlık konusuna (''Kuran'daki cinlerden ne kastetilmiştir?'' sorusuna) bağlamaya çalışalım.

saygılarımla
Alt 08-06-2010, 12:59
ülgen ülgen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pek yorum yapmadan sadece link vermek istemiyorum ama elimde olmadan paylaşmak istedim...

http://www.hurriyetport.com/news/122...010-06-05.html
Alt 08-06-2010, 13:54
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kurandaki yaratılış ayetlerine bir bakın.

....topraktan yarattı.
....ateşten yarattı.
......sudan yarattı.
hava su ateş toprak.
ait olduğu çağın bilim ve felsefi düşüncesine uygun argümanlar bunlar.
bilimsel ve felsefi açıdan çoktan aşıldı.
ama bir çok insan gibi , aslında bunları aşmış olmasını beklediğimiz bazı arkadaşlar tarafında aşılamıyor.
çünkü tanrısız bir evrenin fazlasıyla ruhsuz olduğunu düşünüyor olmalılar.
hayata sahip olmadığı bir anlamı zorla giydirmeye çalışıyorlar.
bunun içinde tanrıyı yaratıyorlar.
psikolojideki kaçış mekanizmaları gibi bir şey tanrı.
tanrıyı bir kez yarattınızmı;
hem sonsuza kadar yaşamayı (üstelik de cennette),
hem de aşkın bir üst otorite tarafından onaylanmayı garantilemiş oluyorsunuz.
bir çocuğun hayatında babasının işlevini, çocuğüun yetişkin çağında da devam ettirmesi mümkün değil.çocuk babasının herşeye gücünün yeteceğini ve onu herhalukarda koruyabileceğini zanneder.ama büyüdüğünde babasının da kendisi gibi bir insan olduğunu ve ancak bazı koşullarda kendisini koruyabildiğini farkeder.
ancak babasının koruyuculuğuna alışmış her birey, büyüyüp yetişkin olduğunda yerine tanrıyı koyuyor.
tanrı bir ihtiyaç
tanrıya ihtiyacı olana ; düşünsel olarak tanrı yanılgısını ne kadar izah ederseniz edin, sonuç değişmez.
yanlız bir adamın hayalinde yarattığı bir arkadaşla konuşması gibi, gerçekle yüzleşmeye cesaret edemeyen adam da yarattığı tanrıdan vazgeçemez.
çünkü dünya ruhsuz bir yerdir.
her kez buna katlanamaz.
gerçeği her kes içselleştiremez.
o nedenle kabul edebileceği çarpıtılmış tersyüz edilmiş yalana gerçek diye kendini inandırmayı tercih eder.
cin denen savsataları onlar da kabul edemiyorlar.
ancak tanrı yanılgısına alıştırdıkları bünyeleri savsatalara aklileştirilmiş kılıflar arıyor.
din ilkel insanın doğaya karşı tutumudur.
ancak modern insanın ilkel kökleri devam etmektedir.
çünkü doğaya karşı bilimsel tutum takınmak insana gerçeğin soğuk yüzünü göstermektedir.
eski ilkel inançlar günümüz insanı tarafından modernize edilerek inanılmaya devam edecektir.
hanifler işte bu fonksiyonu icra ediyorlar.
sünniler hala o ilkel biçimine inanabilirler.
ama hanifler dini yeniden üretiyor.

sayın ulpianın izniye her ne kadar konudan spmış da olsak bu bağlamda cevabımı vermek istedim.
bağlamın cin konusuyla doğrudan ilişkisi olmadığı düşünülebilir.
ancak dolaylı olarak fazlasıyla ilişkisi var.
bu türlü savsataların savsata olduğunu göstermenin neden beklenen sonucu ortaya koymadığına ilişkin bir tespit olması açısından.
yüzlerce daha savsata var dinlerde.
yeri geldiğinde hepsi ortaya koyuluyor.
ancak hepsine bir kılıf uyduruluyor.
çünkü insan tanrıya inanmak istiyor.
öyle olmasa tanrıyı yaratmazdı.
Alt 09-06-2010, 01:04
Üyeliğini Sonlandırmış

ülgen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pek yorum yapmadan sadece link vermek istemiyorum ama elimde olmadan paylaşmak istedim...

http://www.hurriyetport.com/news/122...010-06-05.html

Hanif Dostum Zeyvelinin nefis çalışmasını okuyup düşüncelerinizi belirtmenizi rica ediyorum.

Konu uzmanlık gerektiriyor ama burada zaten yeterince uzman var:

http://www.hikmetzeyveli.com/test/?p=10#more-10

Lütfen mümkünse sonuna kadar okuyunuz...CİNLER ile ilgili bu başlıkta iddia edilenleri tek tek açıklamakta.

Saygılar...
UlUl

Önerilen Siteler

Etiket
büyü, çin, cinler, fal, keramet, kur'an, kuran, melek, sihir, İblis, şeytan