Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-09-2007, 13:08
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Haydin Oruca

Oruç faydalı ve gerekli bir ibadet olmuş olsa ve yaşadığımız bu dönemde uygulamaya yeni girecek olsa, sizce kuralları nasıl olmalıydı?

Benim düşüncem toplu olarak herkesin yine aynı ay içinde ya da aynı günlerde tutmasıdır.
Yani mevcut usüller doğrudur. Çünkü topluca yapılmadığında insanlar düzenli olarak uygulayamaz.

Zaman ayarına gelince;
Orucun çağımızda saate göre tutulması bana daha mantıklı görünmüştür ama şimdi düşünüyorum da tüm ülkelerde aynı olacak bir saat sistemi bulmak mümkün değil. Ya her ülke ayrı ayrı ele alınmalı ya da Kutuplar hariç yine güneşin doğuş ve batışı baz alınmalı. Kutuplarda iş saatlerine, genel yatma ve kalkma saatlerine göre bir ayarlama yapılabilir.
Evet, en güzeli her ülkede güneşin doğuşu ile genel iş başlangıç saati arası sahur olmalı. Ki sahurdan sonra insanlar tekrar yatıp tekrar işe gitmek için kalkmak zorunda kalmasın. Örneğin güneşin doğuşundan sonraki 2 saat sahur saati olabilir.
İftar saati ise en fazla 10 saat sonrası olmalı. Örneğin sabah 8'de oruca başlamış olan 18.00 de bitirmeli.

Şimdi düşünün Ramazan yaz ortasına geldiğinde, bu yıl ki gibi 45-50 derece hissedilen kavurucu sıcaklarda, sabahın 3'ünden, 4'ünden akşam 21-22.00'lere kadar 17-18 saat nasıl dayanır buna insan. Hele fiziki işlerde çalışanlar, montaj bantlarında çalışıp da 1dk. dahi ara vermeden sürekli çalışanların hali ne olur?
Yatıp uyuyanlar, gününü çalışmadan ya da pasif çalışarak geçirenlerin umurunda olmasa da üretim kaybı açısından da önemlidir bu durum.
En iyisi yazın gece oruç tutmak.
Alt 18-09-2007, 13:15
-Maximus- -Maximus- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

-3 gördüğün kişiliksiz insanı tüm İslam alemiyle bir tutamazsın. İşin gücün sadece kötüleri örnek almaksa yazma. Yazarsan o ellerin birdaha bu siteye yazamaz. Hadddiniz aşmayın. Sonra olacakları kötü olarak nitelendirmeyin. Çünkü hiçbir faydası olmaz.
2-3 kişimi, senin islam dediğin şey cahil cühela takımı ve ondan geçinen uyanıklardan ibarettir.
kusura bakma ama benim bahsini ettiğim insanlar islamın % 95 ,ni oluşturur, bak sen atatürk
gibi bir lider sayesinde azda olsa modern bir hayat sürüyorsun, ya afganistanda yada pakistanda
yaşıyor olsaydın ne yapacaktın, afganlar gibi yılda bir kez yağmur yağdığında yıkanıedın.

kalan % 5 soracak olursan onlarda din iman yallah bismillah deyip sırtınıza binen uyanıklar,
hadi kolay gelsin, iyi taşımalar.
Alt 18-09-2007, 13:16
habilis habilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bencede en iyisi gece

NO GOD
NO RELIGION

"İnsanların varlığını belirleyen şey,
onların bilinçleri değildir; tam tersine,
onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır."

K. Marx
Alt 19-09-2007, 11:17
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İnanan arkadaşlar için geçikmiş bir uyarıda bulunmak istiyorum.Geçikmesinin sebebi de çevremdeki insanların çok azı hariç bu uyarıyı dikkate almamasından dolayıdır.Fakat vicdanen rahat olmadığım için gecikmişte olsa bu uyarıyı yapmak ihtiyacı hissettim.Öncelikle ayeti alıntılıyalım;

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak, size helal kılındı. Onlar sizin örtüleriniz siz de onlara örtüsünüz. Allah gerçekten sizin nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırd edilinceye kadar yiyin için sonra geceye kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikafta olduğunuz zamanlarda onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar. (2/187)

Ayet birkaç noktada açıklama yapmaktadır ama benim değineceğim nokta,orucun başlangıç ve bitiş zamanlarıdır.Ayette orucun başlangıcı fecr vakti beyaz ve siyah iplik şeklindeki teşbihlerle anlatılmaktadır.Fecr vakti nedir?Fecr yani şafak vakti,doğu ufkunun hafiften aydınlanmaya başladığı vakittir.Bu vakit esnasında siyah iplik olarak tabir edilen ufkun *karanlığı yerini beyaz iplik olarak tabir edilen ince bir çizgi şeklinde aydınlığa bıraktığı vakit orucun başlama yani imsak vaktidir.Bu aynı zamanda sabah namazının da vaktidir.1.Yalnış;bu vakitten yaklaşık yarım saat önce okunan sabah ezanıyla namaz vakti ve imsak vakti öne alınmıştır.Yani insanlar,yaklaşık yarım saat erken namaz kılıyorlar ve oruca başlıyorlar.Ayette orucun bitişi yani iftar vakti de gecenin başlangıcına kadardır.Peki gece ne zaman başlar?Gece, güneş battıktan yani akşam vakti girdikten yaklaşık olarak 10-15 dk. sonra doğu ufkunda koyu karanlığın belirmesiyle başlar.2.Yanlış;akşam namazının vaktinin girmesiyle iftar vakti de girmez.İftar vakti gecenin başlamasıyla girer bu da akşam namazı vaktinin girmesinden 10-15 dk.sonradır.Yani oruç tutanlar,oruçlarını yaklaşık 10-15 dk kadar erken açmaktadırlar.
Alt 19-09-2007, 13:10
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İftar vakti gecenin başlamasıyla girer bu da akşam namazı vaktinin girmesinden 10-15 dk.sonradır.Yani oruç tutanlar,oruçlarını yaklaşık 10-15 dk kadar erken açmaktadırlar.
Hiramusta;
Bunu yüksek sesle sağda solda konuşma bence.
Bir aklı-evvel de çıkar balıklama atlar, medyada konu olur.
Millet de ciddiye alır. Oruçlarımız geçersiz diye feryat figan eder.
5 dk. erken okunan ezan yüzünden orucu tekrarlayan millet,
bunun da kazasını yapmaya kalkar, yazıktır, eziyettir.
Alt 19-09-2007, 13:31
aspendos
Üye Değil

hiramusta";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnanan arkadaşlar için geçikmiş bir uyarıda bulunmak istiyorum.Geçikmesinin sebebi de çevremdeki insanların çok azı hariç bu uyarıyı dikkate almamasından dolayıdır.Fakat vicdanen rahat olmadığım için gecikmişte olsa bu uyarıyı yapmak ihtiyacı hissettim.Öncelikle ayeti alıntılıyalım;

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak, size helal kılındı. Onlar sizin örtüleriniz siz de onlara örtüsünüz. Allah gerçekten sizin nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırd edilinceye kadar yiyin için sonra geceye kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikafta olduğunuz zamanlarda onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar. (2/187)

Ayet birkaç noktada açıklama yapmaktadır ama benim değineceğim nokta,orucun başlangıç ve bitiş zamanlarıdır.Ayette orucun başlangıcı fecr vakti beyaz ve siyah iplik şeklindeki teşbihlerle anlatılmaktadır.Fecr vakti nedir?Fecr yani şafak vakti,doğu ufkunun hafiften aydınlanmaya başladığı vakittir.Bu vakit esnasında siyah iplik olarak tabir edilen ufkun *karanlığı yerini beyaz iplik olarak tabir edilen ince bir çizgi şeklinde aydınlığa bıraktığı vakit orucun başlama yani imsak vaktidir.Bu aynı zamanda sabah namazının da vaktidir.1.Yalnış;bu vakitten yaklaşık yarım saat önce okunan sabah ezanıyla namaz vakti ve imsak vakti öne alınmıştır.Yani insanlar,yaklaşık yarım saat erken namaz kılıyorlar ve oruca başlıyorlar.Ayette orucun bitişi yani iftar vakti de gecenin başlangıcına kadardır.Peki gece ne zaman başlar?Gece, güneş battıktan yani akşam vakti girdikten yaklaşık olarak 10-15 dk. sonra doğu ufkunda koyu karanlığın belirmesiyle başlar.2.Yanlış;akşam namazının vaktinin girmesiyle iftar vakti de girmez.İftar vakti gecenin başlamasıyla girer bu da akşam namazı vaktinin girmesinden 10-15 dk.sonradır.Yani oruç tutanlar,oruçlarını yaklaşık 10-15 dk kadar erken açmaktadırlar.

güzel kardeşim sen canını sıkma ve stresse girme için rahat olsun .

biz allah rızası için oruç tutuyoruz cenabı allaha inanarak güzel temiz ameller ile orucu ihya ediyoruz .

akşam 15 dakika erken açıyorsak geceden de 30 dakika erken oruç tutuyoruz ya senin hesabına göre allah da adaletli ya bizim inancımıza göre buna göre yarım saat geceden alıcağımız var ise 15 dakika da akşamdan erken açarsak 15 dakika daha erken açma hakkımız var ama biz garanti olsun diye böyle yapıyoruz ...

hesap kitap ortada sen sıkma canını *
Alt 19-09-2007, 13:43
Kıdemli Üye

İnsanların hesaba çekilecekleri (gün) yaklaştı. Hal böyle iken onlar, gaflet içinde yüz çevirdiler.
*Rablerinden kendilerine ne zaman yeni bir ihtar gelse, onlar bunu, hep alaya alarak dinlerler.
Enbiya 1-2
Alt 19-09-2007, 13:47
Kıdemli Üye

Cevabı Aspendos'a vermiştim.

aspendos";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hiramusta";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

güzel kardeşim sen canını sıkma ve stresse girme için rahat olsun .

biz allah rızası için oruç tutuyoruz cenabı allaha inanarak güzel temiz ameller ile orucu ihya ediyoruz .

akşam 15 dakika erken açıyorsak geceden de 30 dakika erken oruç tutuyoruz ya senin hesabına göre allah da adaletli ya bizim inancımıza göre buna göre yarım saat geceden alıcağımız var ise 15 dakika da akşamdan erken açarsak 15 dakika daha erken açma hakkımız var ama biz garanti olsun diye böyle yapıyoruz ...

hesap kitap ortada sen sıkma canını *
İnsanların hesaba çekilecekleri (gün) yaklaştı. Hal böyle iken onlar, gaflet içinde yüz çevirdiler.
*Rablerinden kendilerine ne zaman yeni bir ihtar gelse, onlar bunu, hep alaya alarak dinlerler.
Enbiya 1-2
Alt 19-09-2007, 13:51
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İyi de Allah bu yüz çevirmeden neden rahatsız ki? Bu insanların kaderlerine bu 'yüz çevirme'yi kendisi yazmamış mı? Ve niye ihtar verip duruyor; olacakları bilmiyor mu?
Alt 19-09-2007, 14:19
zelzeleci zelzeleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İhtarname

Çeken Türk halkı
Çekilen siz, siz, siz!
Konu, bal gibi bilirsiniz

Beni Siz delirttiniz

Beni siz delirttiniz
Evet, evet, siz
Kırmızı ışıkta geçen şoförler ve boşverli türküler
Sahil yolundaki kazalar, denize düşen şu uçak
Beyaz camda hayvanlar ve reklamlar
Yeşilçam'da baldır bacak

Beni siz delirttiniz
Evet, evet siz delirttiniz beni
Uçaklar, rüşvetler ve mobilyalar ve ahlak üstüne nutuklar
Günden güne ufalan ekmekler, pasta yesin efendiler
Ama gaz tenekesiyle su kuyrukları
Ve bir başbuğun buyrukları, başbuğun buyrukları

Beni siz delirttiniz
Evet, evet siz delirttiniz beni
Hiç kuşkum yok bundan eminim
Darılmaca yok ben bir deliyim ama beni siz delirttiniz
Gelin siz de katılın siz de bize, bizde herkese yer var
Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar
Bol miktarda Hitler de çıkar

En Allah'sızca hareketler Allah'lı insanlardan gelir. Çünkü 'Allah' onların kriteridir.

Önerilen Siteler