Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-11-2012, 04:17
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ayette de durum farkli degildir.

Boyle bir cikarim mumkundur. Hatta bugunku bilgilerimizle dahi boyle bir cikarim yapabiliriz kaba bir sekilde.

Ay ve gunes dongu halinde gorunur onlara. Yani aksam olur ay, yildizlar vs. gorunur, sabah olur gunes gorunur. Birbiri halinde takip eder.
E tamam işte ben de bundan bahsediyorum : )

Kuran'daki o bilgiler, İNSANLARIN GÖZLEMLERİ ile (yani İNSANLARIN GÖZÜNDEN) yazılmıştır... Ortada "ilahi" (bilimsel) bir tespit yok.

İnsanlar, "döngü halinde" görürler.

Ama esasta böyle değildir ki...

Siz "BİLİMSEL" olarak "Güneş, Ay'ı takip etmektedir." diyebilir misiniz?

Yukarıdaki resimde gösterdiğim şekliyle yani... Kuran'da anlatım o şekil çünkü...

Böyle bir cümle kuramazsınız. Güneş nerede, ay nerede? Hepsi ayrı ayrı kendi halinde takılıyor. Birbirini takip ettikleri falan yok.

Söylemek istediğim bu.

Konu Jingo tarafından (29-11-2012 Saat 04:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-11-2012, 04:50
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın "Neva".

"Güneşin doğudan doğması" ayrıdır, "Güneşin doğudan GETİRİLMESİ" ayrıdır.

Ayette "Güneş doğudan doğar." demiyor ki. Öyle bir şey dese ben zaten bunu buraya almazdım.

"Allah, Güneş'i doğudan GETİRMEKTEDİR." diyor. Bu iki cümle aynı anlama mı geliyor?

Güneşin doğudan doğması KENDİLİĞİNDEN OLAN bir olaydır... Ayrıca zaten hareket eden de Güneş değildir, bu bir göz yanılmasıdır...

Ama bu ayete göre, Güneş'i GETİREN/HAREKET ETTİREN Allah'tır...

Herhangi bir şeyi GETİRİP GÖTÜRMEK için, o şeyi HAREKET ETTİRMENİZ gerekir... Yukarıdaki mesajda "araba" örneğini verdim.

Yani "Ben Venüs'ü GETİRİYORUM." deyip, "Hareket eden Venüs değil, UZAY'dır." demeye benziyor bu...

Var mı böyle bir mantık?

Yani "Güneş'i GETİREN Allah'tır." deyip de, sonra "Dünya, Güneş'in etrafında döner." diyemez hiç kimse... Bu iki kavram çelişir...

Buradaki "GETİRİR" ifadesinda hata vardır.

Bakın bir kanıt daha vereyim:

Furkan 45 = Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmedin mi? Eğer dileseydi, onu elbet hareketsiz kılardı. Sonra biz güneşi, ona delil kıldık.

Bakın bir önceki ayete göre bu ayet son derece normal...

Güneş'i GETİREN Allah olduğuna göre, onu istediği zaman HAREKETSİZ KILABİLİYOR gördüğünüz gibi...

Yoksa, Güneş'in etrafında dönen bir dünya için "HAREKETSİZ KILMAK" nasıl olacak? Buna da "Allah'ın hikmeti" deyip geçemeyiz ki.

Halbuki 7. yy insanları gibi düşünün. Bu ayetlerde hiçbir terslik yok (o döneme göre).

Ama "ilahi" bir kitapta bu ifadeler mantık hatasıdır.
Sayin Jingo;

Getirmek fiili nerede o ayette bana gosterebilir misiniz? Bakin orada ornekleme olarak getirmek fiili yok. ( darabe meselen vs. gibi)

Ye'ti fiziki olarak getirmek midir? Ye'ti ne demektir anlam olarak sizce?

Kuran boyunca Tanri hicbir seyi, bir yerden bir yere getirmez ve goturmez fiziken. Bir kere bu islam inancina aykiridir.

Ancak herseyi yapmaya muktedirdir.

Furkan ayetinde de durum aynidir.

Golge bize gore degiskendir, sureklilik halinde sabit sekilde duramaz.

Gunduz gunes'e iliskin golge ayridir, gece karanliga iliskin golge ayridir.

Dileseydi bunu sabit kilardi, ama kilmadi. Bu golgenin degisken olabilmesi icin de dunyanin donmesi gerekir. (bugunku bilgimiz boyledir)

Ki biz iki golgeye de sahit olabilelim degil mi?

Konu Neva tarafından (29-11-2012 Saat 05:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: duzenleme
Alt 29-11-2012, 05:46
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

E tamam işte ben de bundan bahsediyorum : )

Kuran'daki o bilgiler, İNSANLARIN GÖZLEMLERİ ile (yani İNSANLARIN GÖZÜNDEN) yazılmıştır... Ortada "ilahi" (bilimsel) bir tespit yok.

İnsanlar, "döngü halinde" görürler.

Ama esasta böyle değildir ki...

Siz "BİLİMSEL" olarak
"Güneş, Ay'ı takip etmektedir." diyebilir misiniz?

Yukarıdaki resimde gösterdiğim şekliyle yani... Kuran'da anlatım o şekil çünkü...

Böyle bir cümle kuramazsınız. Güneş nerede, ay nerede? Hepsi ayrı ayrı kendi halinde takılıyor. Birbirini takip ettikleri falan yok.

Söylemek istediğim bu.
E tamam insan urunu zaten bunu her firsatta soyluyoruz. O yuzden kafa yormus olmalari da dogaldir. Neticede onlar da insandi, bizler gibi bilissel kavrayislari mevcuttu.

Kitabin orjinali yok ki elimizde , kesin olarak 7.yuzyil diyelim, bunu kesin olarak soyleyemeyiz bir kere.

Pardon esasta nasildir?

Size gore gece ve gunduz dongu halinde degil midir genel gecerde?

Gunes'i ve ay'i gormeniz dongu halinde degil midir?

Kutuptaki adam bile, gunumuzde biliyoruz ki, 6 ay'da gorur ama yine de degismez sekilde dongu halinde gorur bunlari.

Bugun pekala kalkip kabaca gunes ay'i takip eder(veya tam tersi) diyebiliriz, sayet donguden(isik-karanlik-gece-gunduz) bahsediyorsak. Ornegin gunes doguyor gunduz oluyor, ay doguyor gece oluyor, sonra yine gunes doguyor gunduz oluyor.

Ona bakarsaniz bugunku bilgimizle de, karanlik diye birsey yoktur, karanlik en basit bilimsel aciklama ile isigin azalmasidir, isik hicbir zaman yok olmaz.

Alin buyrun, pekala golge ayetiyle eslestirirsiniz bunu mesela. Isigin tamamiyla olmadigi yerde, golgeden de bahsedemeyiz.

Kuran'da boyle bir anlatim(bahsettiginiz sekilde) yok maalesef. O acik sekilde bir donguden bahsediyor. (yukarda ornekledim Muminun ayetine bakiniz) Veya Al-i Imran 190 ayeti.

Ancak gunesin dunyanin etrafinda dondugunu tesbit eden sizsiniz kitaba gore. Bakin diyorsunuz ki;

Selam arkadaşlar.

Yeni konu açmak yerine, buraya devam etmeyi uygun buldum.

Önce ayete bakalım. Allah ne yapıyormuş?

Güneş'i "doğudan getiriyormuş".

Bu ayet, öyle sanıyorum ki, "Kuran'a göre"; "Güneş'in, dünyanın etrafında döndüğünü" kanıtlıyor.

Ayetteki kelimeler de bu meal'e uygun...
Ben de diyorum ki; henuz bilimsel olarak kesfedilmeden once, gunes baska bir yerden mi doguyordu? (guney, kuzey, bati) Var mi boyle bilimsel kayit filan?

Gunesin dogudan dogmasi, gunes'in dunya etrafinda dondugunun kaniti midir?

Once bu soruma bir cevap alayim mumkunse. Sonra tesbitini yaptiginiz Kehf vs. ayetlerine gecebiliriz.

Bugun gok biliminin de kokeni antik inanclardan esinlenir ve evrilerek gelir. O yuzden bu kitaplardaki anlatimlarla cakismaz. Bugun bu sebeple bilim bolumumuzde dahi bircok bilimsel konuyu elestiriyoruz.

Antik uygarliklarin tumu gok bilimiyle ciddi olarak ilgilenmislerdir.

Konu Neva tarafından (29-11-2012 Saat 07:54 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-11-2012, 14:34
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
E tamam insan urunu zaten bunu her firsatta soyluyoruz. O yuzden kafa yormus olmalari da dogaldir. Neticede onlar da insandi, bizler gibi bilissel kavrayislari mevcuttu.

Kitabin orjinali yok ki elimizde , kesin olarak 7.yuzyil diyelim, bunu kesin olarak soyleyemeyiz bir kere.
Sorun değil Neva. Yani Ptolemy'nin Evren Haritası M.S. 150'de ortaya konulmuştu ve bu Evren anlayışı Kopernik'e kadar, 1540'a kadar, hep aynı anlayışla gitti. Bu durumda Kuran ister iddia edildiği gibi M.S. 610-632 yılları arasında yazılmış olsun, isterse sonradan yazılmış ya da güncellenmiş olsun, M.Ö. 500-M.S. 1540 yılları arasında astronomideki Evren anlayışı hep aynı idi.

Örneğin, Arşimet'in kendi Planetariumu'nu bizzat görmüş olan Roma Konsülü Çiçero (Cicero),

"Gallus küreyi hareket ettirince, kürenin her dönüşünde, tıpkı her gün gökyüzünde gördüğümüz gibi, önce Güneş, sonra Ay'a Dünya'nın ufkundan doğarken görülüyordu; sonra Güneş'in nasıl battığı ve Ay'ın tam Güneş'in karşısında olduğu zaman nasıl Dünya'nın gölge konisi içine girdiği görülüyordu..."

derken, Arşimet'in Evren anlayışı nasıldı? Gerçi, Arşimet'in kendi Planetarium'u hakkında bizzat yazmış olduğu "Kürelerin Yapımı" adlı kitabı kaybolmuştur ama Çiçero'nun yukarıdaki anlatımından Arşimet'in de Ptolemy'den farklı bir Evren anlayışına sahip olmadığı anlaşılıyor.

Demek ki bu anlatıma göre Arşimet de Ptolemy gibi Güneş ve Ay'ı Dünya'nın etrafında döndüğünü zannediyormuş.

Çiçero'ya göre Gallus küreyi hareket ettirdiğinde, her ikisinin planeteriumda gördüğü şeyler şu ayetteki gibi idi:

Yasin 40: Güneş Ay'a yetişemez. Gece de gündüzü geçemez. Hepsi aynı felekte (gökte) yüzer.

Yalan diyenin alnını karışlarım. Kimse Kuran'daki ayetlerde laf cambazlığı yapmasın, Kuran'ın orijinalliğini ya da ne zaman yazıldığını sorgulayarak işin içinden sıyrıldığını düşünmesin. Çünkü gerçek kabak gibi ortadadır.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 29-11-2012, 15:03
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Sayın Neva

Sorduğunuz soruya şu ayet cevap olabilir mi peki ?

Kehf 86: Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu. Orada bir de kavim buldu. “Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın” dedik.

Bu ayetten güneşin hareket ettiği anlamı çıkmaz mı ?

Yarattığımız her etki bize bir düşman kazandırır, çoğunluğun kabul ettiği bir insan olmak için sıradan biri olmak gerekir.

Sigmund Freud
Alt 29-11-2012, 17:47
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mesela,bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması sonucu dünyanın dönüş yönünün değişmesi mümkün değil midir? bu da,güneşin batıdan doğuşu sonucunu doğurmaz mı?
Alt 29-11-2012, 21:05
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorun değil Neva.

Yalan diyenin alnını karışlarım. Kimse Kuran'daki ayetlerde laf cambazlığı yapmasın, Kuran'ın orijinalliğini ya da ne zaman yazıldığını sorgulayarak işin içinden sıyrıldığını düşünmesin. Çünkü gerçek kabak gibi ortadadır.
Sayin Upuaut;

Biraz yavas alin karislayin bence. Alin yahu bu! Karislasaniz, karislasaniz epi topu bir karis eder.

Sizinle cok kereler bunlari tartistik, once o basliklardaki benim yorumlarima, film linkleri vererek cambazlik etmeden yanit verin, sonra alin karislayin.

Bir de mumkunse karislarken, hristiyanliga duydugunuz hayranliginiz baskin gelmesin, size daha once de soylemistim.

Arastirmaci insan(arastirmaci yonunuze bu sozum, sahsiniza degil) objektif olmalidir. Sadece konuya dair isine geleni degil, konuya iliskin karsilik gelen her birseyi incelemelidir.

Benim kilavuzum bilmemne seyh Abdulaziz'in gorusleri degil ne yazik ki.. Gunduz bir varliktir diyen prof.lar(!!)'in gorusleri de veya yuksek ulema takiminin yorumlari da degildir. Artik benimle haylice tartistiginizdan, bir kafirle tartisiyor oldugunuzu ogrenmis olmaniz gerekir diye dusunuyorum.

Konu Neva tarafından (29-11-2012 Saat 21:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: duzenleme
Alt 29-11-2012, 21:10
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Subat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Neva

Sorduğunuz soruya şu ayet cevap olabilir mi peki ?

Kehf 86: Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu. Orada bir de kavim buldu. “Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın” dedik.

Bu ayetten güneşin hareket ettiği anlamı çıkmaz mı ?
Sayin Subat;

Kehf 86'yi okuyun, ardindan da 90'i okuyun.

Bakalim arada fark gorebilecek misiniz?
Alt 29-11-2012, 21:24
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Aradaki fark, Güneşin doğu ile batı arasında gidip geldiği ve her iki yönde birer topluluk olduğu..
Yoksa ben mi yanlış algılıyorum ?

Fark bu değilse, açıklar mısınız ? Anlatmak istediğinizi tam çözemedim galiba.

Yarattığımız her etki bize bir düşman kazandırır, çoğunluğun kabul ettiği bir insan olmak için sıradan biri olmak gerekir.

Sigmund Freud
Alt 29-11-2012, 22:41
eksi eksi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

balyapan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
mesela,bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması sonucu dünyanın dönüş yönünün değişmesi mümkün değil midir? bu da,güneşin batıdan doğuşu sonucunu doğurmaz mı?
wikide dünyanın dönüşünün knetik enerjisi 2,138x10^29 joule olarak hesaplanmış. (http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_energy)
Tüm enerjisini dünyanın dönüş yönünün tersine aktarabilse bi ihtimal.
Meslea (Barringer Krateri, Arizona, ABD 300.000 ton ve 43 mt genişlikte )
Aynı göktaşının dünyayı durdurması için gerekli hızı 2.6×10^10 m/s çıktı. Işık hızı 3*10^8 m/s olduğuna göre mümkün değil.

Aslında bu enerjinin büyük kısmı şekil değiştirme olarak harcanacak, üstelik merkez katı değil akışkan. bu yüzden türbülans, akışkanlar mekaniği girecek işin içine.

Farklı bir yoldan : dinazorları yeryüzünden silen göktaşının 100 milyon megaton enerjisi varmış.
Dünyanın durduracak çarpmanın, dinazorları yeryüzünden silen bu çarpışmanın yaklaşık 500 000 katı güçte bir çarpışma olması gerekiyor. ve bu çarpışma bile durdurmak için yapılan. 2 katı bir çarpma olmalı ki ters yönde aynı hızda dönsün.
(hesaplar, veriler hatalı olabilir.)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil