Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-01-2013, 21:48
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cenkvarol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Anlayamadığım şu "Ebu Leheb öyle değildi böyleydi" diyecek kadar elinizdeki sağlam olan kaynak nedir? Kitapta gerçekten Muhammedin amcası mı anlatılıyordu yoksa firavun gibi başka bir günahkara ilişkin anlatımlar sonradan ona mı uyarlanmıştı? topu topu 5 cümlecikle o kişinin bal gibi Abdüluzza olduğunu hangi anlama yeteneği ile çözdüğünüzü de anlayabilmiş değilim. Hayır ortada İbrahim, Yusuf, Musa gibi doğrudan bir kişinin adı olsa onu da anlayacam. Muhammedin çağdaşı olan bir kişinin varlığından bu kadar eminseniz zaten olay bitmiş demektir, Muhammedi de bize anlatın gerçeği sizden öğrenelim o zaman. Fil sürüsüne taş atan kuşlar inandırcı gelmiyor da "ateşin babasının" Muhammedin amcası olduğu mu size daha inandırcı geliyor?
Efendim Siz SİYER-I NEBİ isimli Peygamberin yaşamını okudunuz mu? O kitabı ben yazmadım. Müslümalar yazdı. ABDÜLUZZA için amcası diyen ben değilim. Abduluzza yani Muhammedin tabiriyle EBU LEHEB Muhammed peygamberin iki defa dünürü olan zat. Elleri de 1440 yıldır kurumamış olacakki bugün dahi Müslümanlar namazlarında EL LEHEB suresini okumaktadırlar. Lütfen demediğim hususları demiş diye uydurmayınız. Siz Muhammed peygamberin Kızları kiminle evliydi diye bir araştırma yapın da ABDÜLUZZA'nın kim olduğunu öğrenin.

Aklı eğer iman denilen kafese kilitlerseniz, herkesi de bu konularda bilgiden yoksun sanırsınız.

Ne sizin ne de bir başkasının Gerçeği örtecek büyüklükte bir örtüsü var.
Alt 08-01-2013, 23:52
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sesli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Efendim Siz SİYER-I NEBİ isimli Peygamberin yaşamını okudunuz mu? O kitabı ben yazmadım. Müslümalar yazdı. ABDÜLUZZA için amcası diyen ben değilim. Abduluzza yani Muhammedin tabiriyle EBU LEHEB Muhammed peygamberin iki defa dünürü olan zat. Elleri de 1440 yıldır kurumamış olacakki bugün dahi Müslümanlar namazlarında EL LEHEB suresini okumaktadırlar. Lütfen demediğim hususları demiş diye uydurmayınız. Siz Muhammed peygamberin Kızları kiminle evliydi diye bir araştırma yapın da ABDÜLUZZA'nın kim olduğunu öğrenin.

Aklı eğer iman denilen kafese kilitlerseniz, herkesi de bu konularda bilgiden yoksun sanırsınız.

aklı iman denilen kafese kitlemekle beni mi kastediyorsunuz? sanırım bu başlığı hangi amaçla açtığımı yanlış anlamışsınız. ben olaya müminlerin penceresinden bakmıyorum tam tersine Kuran'ın gerçek kaynaklarının özellikle eski Mısır kaynaklı inanışlar olduğunu düşünüyorum. Hadis kaynaklı peygamberin hayatını konu edinen Siyer kitapları nerden baksanız peygamberin ölümünden 150-200 yıl sonra kaleme alınmış olan, daha çok peygamberin yaşamını efsaneleştirerek anlatmaya çalışan eserlerdir. Yüzlerce yıl sonra kaleme alınmış kitaplarda Ebu Lehep'ten bahsetse kaç yazar. Dediğim gibi böylesi şeylere inanıyorsanız zaten fazla söz etmeye gerek yok, ben size neyi anlatsam da boş olacaktır. Kitaba ve anlatılan masallara çok fazla iyi niyetle bakıp "bu kesinlikle anlatıldığı gibi olmalıdır demek" yerine anlatılanlara "acaba" sorusunu sorabilecek bir şüpheyle yaklaşmanızı öneririm.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 09-01-2013, 00:25
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Sayin Sesli;

Siz inandiginiz donemlerde, Siyer-i Nebi okuyarak mi iman etmistiniz? Yoksa Kuran okuyarak mi?

Akli iman kafesine kitlememek icin, dahasi ozgur birakmak icin once onkabullerden siyrilmak gerekir. Dinlerden sunlardan bunlardan ozgur olmak ayri bir durumdur, baslibasina ozgur bir beyinle dusunebilmek, sorgulayabilmek ayri bir durumdur.

Bu kitap insan urunu mu? Evet.

Herhangi bir tarihsel kitaptan fazlasi etmez bir inancsiz icin, sorgulama veya tesbit babinda.

Siyer-i Nebi de insan urunu mu? Evet.

Peki sizce nicin siyer-i nebi'yi istisnasiz dogru kabul etmek zorundayiz. Bunun icin mecburiyetimiz nedir?

Sayin cenkvarol ortaya bir tesbit/calisma koymus, tarihsel bakimdan incelemis. Bu dogrudur yanlistir elbetteki tartisilir. Zaten kendisi de belirtmis bu benim sahsi cikarimimdir seklinde acilis mesajinda.

Muslumanlarin bugun dahi ayni sekilde o sureyi okumasi bizim icin bir olcu degildir ki.. Zaten olmus olsaydi, aksi bir gorus bildirilmezdi hicbir sekilde, kimse kitap yazmaz, sorgulamaz, hatta bu yolda oldurulmezdi.

Gercegi ortecek buyuklukte ortunuz yok anladik da, bunu sakiz cigner gibi her seferinde slogan olarak yazmaktansa, biraz da kendi aklinizi iman kafesine kitlemeden sorgulayarak yazin bence, ortaya koydugunuz gercek nedir?

Sizin kisisel olarak Siyer-i Nebi'lere inanciniz ve bunu bize tek gercek diye dayatmaniz midir yani?

Bunun icin ispatiniz nedir? Siyer-i Nebi.

Basit bir klasik musluman icin dahi Siyer-i Nebi tek kaynak degildir oysa. Ortada bir Kuran vardir en azindan, hadis vardir vs..
Alt 09-01-2013, 02:40
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Sesli;

Siz inandiginiz donemlerde, Siyer-i Nebi okuyarak mi iman etmistiniz? Yoksa Kuran okuyarak mi?

Akli iman kafesine kitlememek icin, dahasi ozgur birakmak icin once onkabullerden siyrilmak gerekir. Dinlerden sunlardan bunlardan ozgur olmak ayri bir durumdur, baslibasina ozgur bir beyinle dusunebilmek, sorgulayabilmek ayri bir durumdur.

Bu kitap insan urunu mu? Evet.

Herhangi bir tarihsel kitaptan fazlasi etmez bir inancsiz icin, sorgulama veya tesbit babinda.

Siyer-i Nebi de insan urunu mu? Evet.

Peki sizce nicin siyer-i nebi'yi istisnasiz dogru kabul etmek zorundayiz. Bunun icin mecburiyetimiz nedir?

Sayin cenkvarol ortaya bir tesbit/calisma koymus, tarihsel bakimdan incelemis. Bu dogrudur yanlistir elbetteki tartisilir. Zaten kendisi de belirtmis bu benim sahsi cikarimimdir seklinde acilis mesajinda.

Muslumanlarin bugun dahi ayni sekilde o sureyi okumasi bizim icin bir olcu degildir ki.. Zaten olmus olsaydi, aksi bir gorus bildirilmezdi hicbir sekilde, kimse kitap yazmaz, sorgulamaz, hatta bu yolda oldurulmezdi.

Gercegi ortecek buyuklukte ortunuz yok anladik da, bunu sakiz cigner gibi her seferinde slogan olarak yazmaktansa, biraz da kendi aklinizi iman kafesine kitlemeden sorgulayarak yazin bence, ortaya koydugunuz gercek nedir?

Sizin kisisel olarak Siyer-i Nebi'lere inanciniz ve bunu bize tek gercek diye dayatmaniz midir yani?

Bunun icin ispatiniz nedir? Siyer-i Nebi.

Basit bir klasik musluman icin dahi Siyer-i Nebi tek kaynak degildir oysa. Ortada bir Kuran vardir en azindan, hadis vardir vs..
Sayın Neva,

İslamı incelemiş olan herkes bir şekilde ABDÜLUZZA'nın Muhammed peygamberin iki defa dünürü olduğunu çok iyi bilir. Bunu bilmeyen Müslüman yok gibidir. Bunu din derslerinden tutun da,tarikatların vaazlarına kadar hemen heryerde anlatırlar...İslamda anlatım vardır. İncelemek yoktur ki. İnandığım zamanlar çocukluk devirleri, bana İslamın bizim dinimiz olduğunu anlatmışlar ben de inanmışım. Kim incelemeler yapark Müslüman olmuş da ben olacağım ki!

Siyeri nebi de Muhammed peygamberin yaşamını anlatan bir dinsel kitabın adı. Bunu da yazanlar bu yazdıklarını neye dayanarak yazmışlarsa kaynakçalarında belirtirler. Din okullarında, imam olacaklara bu kitap okutulmaktadır. Ama bu hadistir veya başka bir islami eserdir. O beni fazla ilgilendirmez. Bana gerekli olan MÜSLÜMANLARIN BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİDİR. Diyanet işleri başkanlığının da bu konuda pek çok eseri mevcut, isterseniz size de sunabilirim. Ancak bir Müslüman için eğer Müslümansa SİYER-İ NEBİ hepsinden değerlidir. Bakınız şimdi dahi okullarımızda bu kitabı okutacaklar. Siz bu konulardan habersiz olunca, tasdikli bir kanıt istiyorsunuz. Ancak bu devirde bunu benden istemeniz oldukça tuhaf kaçmış oluyor... Bu kitabı siz eğer beğenmiyorsanız nedenleriyle derhal MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR...

Şimdi bu sözünü ettiğiniz arkadaş aklı sıra ve hiç bir delil de sunmaksızın EBULEHEB denilen zatın ABDÜLUZZA olmadığını ve EBU LEHEB'in firavunlardan biri olduğunu (hangi firavunsa? ) ve karısı denilenin de firavunun karısı olduğunu laf olsun diye söylemektedir. Çünkü bir delil yok. Neden böyle yapmakta onu da size açıklayayım; Affedici denilen Allah daha yaşayan bir adamla karısını yaşarlarken cehennemlik ilan ediyor. bu ALLAH'ın affediciliğini unutmuş olduğunun açık delilini bu arkadaş aklı sıra örtmeye çalışıyor.

Eğer gerçekten ve güvenmek isteyerek öğrenmek gereği duyuyorsanız, diyanet işleri başkanlığına veya güvendiğiniz bir kişiye EBU LEHEBİN kim olduğunu sorar ve kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu arkadaş gerçek bir araştırma yapmış olsaydı FİRAVUNLARDAN hangisi olduğunu mesela,,, Ramses II, Hor-Aha (Menes), Anedjib, Seth-Peribsen, Sanakhte, Khaba, Shepseskaf, Neferefre, I. Pepi, Meryre, Neferkamin, Hotep, VII. Neferkare, Nebkaura, I. Amenemhat mı? Hiç olmazsa hangi hanedan devrindeki bir fravun olduğunu yazmak lutfunda bulunsaydı bilgisine olsun hayranlığımız olurdu. Adıyla dayandığı kaynakları ismen vererek gösterirdi. Ondan değil de, benden delil sormanız çok büyük bir incelik!

Benim yaklaşımımı beğenmemeniz çok doğal. Çünkü çok iyi bilmekteyim ki siz kişisel olarak bana takmış durumdasınız. Bunun örneklerini bu forumda oldukça sıklıkla yaşamaktayım. Hangi yazımı beğenmiş ve takdir etmişsiniz ki bunu beğenebilesiniz...

Aslında siz eğer Ebu lehebin, Abdüluzza denilen ve Muhammed peygamberin iki defa dünürü olan kişi olmadığını, burada bize kanıtlarsanız, ben de sizden özür diler, bir daha da karşınıza çıkmaya cesaret edemeyeceğimden çeker giderim, siz de rahat edersiniz.
Alt 09-01-2013, 03:03
Üye

Anlayamadığım şu "Ebu Leheb öyle değildi böyleydi" diyecek kadar elinizdeki sağlam olan kaynak nedir? Kitapta gerçekten Muhammedin amcası mı anlatılıyordu yoksa firavun gibi başka bir günahkara ilişkin anlatımlar sonradan ona mı uyarlanmıştı? topu topu 5 cümlecikle o kişinin bal gibi Abdüluzza olduğunu hangi anlama yeteneği ile çözdüğünüzü de anlayabilmiş değilim. Hayır ortada İbrahim, Yusuf, Musa gibi doğrudan bir kişinin adı olsa onu da anlayacam. Muhammedin çağdaşı olan bir kişinin varlığından bu kadar eminseniz zaten olay bitmiş demektir, Muhammedi de bize anlatın gerçeği sizden öğrenelim o zaman. Fil sürüsüne taş atan kuşlar inandırcı gelmiyor da "ateşin babasının" Muhammedin amcası olduğu mu size daha inandırcı geliyor?
Sayın Cenkvarol,

Siz değil misiniz yazınızın başında şöyle bir önermede bulunan :
''
5 ayetten oluşan Tebbet Suresi’nde adı geçen Ebû Leheb'in gerçek adı Abduluzza'dır. Hakkında kitapta bir ayet değil bir sure ayrılmış olsa da Allah bu kişinin gerçek adını nedense vermek istememiştir. Ebu Leheb alevin, ateşin babası anlamına gelmektedir. ''

Siz şimdi bana Kuranın ALLAH kelamı olduğunu mu söylemekte ve de ona inanmaktasınız?

Lütfen buna gerçek bir yanıt verirseniz ben de size gereken yanıtı vermeye çalışırım. EbuLehebin gerçek adını siz söylemediniz mi?

Bu ara kendi ağzınızla söylüyorsunuz işin enterasan tarafı Allah yaşarken birisini cehennemlik ilan etmiş diye, ortada öyle önemli, enterasan bir durum yok çünkü bahsedilen kişi yaşayan birisi değil çoktan ölmüş gitmiş birisi.
Abdüluzza daha yaşarken EL LEHEB suresi iniyor. Ve bunun delili de Muhammedin kızlarını Abdüluzzanın oğullarına verdiği emirle boşatmasıdır.

Asıl siz kendiniz ilk yazınızda''
5 ayetten oluşan Tebbet Suresi’nde adı geçen Ebû Leheb'in gerçek adı Abduluzza'dır. Hakkında kitapta bir ayet değil bir sure ayrılmış olsa da Allah bu kişinin gerçek adını nedense vermek istememiştir. Ebu Leheb alevin, ateşin babası anlamına gelmektedir.''

EBU LEHEB'in Abdüluzza olduğunu söylemektesiniz. Ben söyleyince kabul etmemeniz neyin göstergesi oluyor acaba?

Konu Neva tarafından (09-01-2013 Saat 08:19 ) değiştirilmiştir. Sebep: ard arda atilan mesajlar birlestirildi.
Alt 09-01-2013, 08:12
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sayın Neva,

İslamı incelemiş olan herkes bir şekilde ABDÜLUZZA'nın Muhammed peygamberin iki defa dünürü olduğunu çok iyi bilir. Bunu bilmeyen Müslüman yok gibidir. Bunu din derslerinden tutun da,tarikatların vaazlarına kadar hemen heryerde anlatırlar...İslamda anlatım vardır. İncelemek yoktur ki. İnandığım zamanlar çocukluk devirleri, bana İslamın bizim dinimiz olduğunu anlatmışlar ben de inanmışım. Kim incelemeler yapark Müslüman olmuş da ben olacağım ki!

Siyeri nebi de Muhammed peygamberin yaşamını anlatan bir dinsel kitabın adı. Bunu da yazanlar bu yazdıklarını neye dayanarak yazmışlarsa kaynakçalarında belirtirler. Din okullarında, imam olacaklara bu kitap okutulmaktadır. Ama bu hadistir veya başka bir islami eserdir. O beni fazla ilgilendirmez. Bana gerekli olan MÜSLÜMANLARIN BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİDİR. Diyanet işleri başkanlığının da bu konuda pek çok eseri mevcut, isterseniz size de sunabilirim. Ancak bir Müslüman için eğer Müslümansa SİYER-İ NEBİ hepsinden değerlidir. Bakınız şimdi dahi okullarımızda bu kitabı okutacaklar. Siz bu konulardan habersiz olunca, tasdikli bir kanıt istiyorsunuz. Ancak bu devirde bunu benden istemeniz oldukça tuhaf kaçmış oluyor... Bu kitabı siz eğer beğenmiyorsanız nedenleriyle derhal MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR...

Şimdi bu sözünü ettiğiniz arkadaş aklı sıra ve hiç bir delil de sunmaksızın EBULEHEB denilen zatın ABDÜLUZZA olmadığını ve EBU LEHEB'in firavunlardan biri olduğunu (hangi firavunsa? ) ve karısı denilenin de firavunun karısı olduğunu laf olsun diye söylemektedir. Çünkü bir delil yok. Neden böyle yapmakta onu da size açıklayayım; Affedici denilen Allah daha yaşayan bir adamla karısını yaşarlarken cehennemlik ilan ediyor. bu ALLAH'ın affediciliğini unutmuş olduğunun açık delilini bu arkadaş aklı sıra örtmeye çalışıyor.

Eğer gerçekten ve güvenmek isteyerek öğrenmek gereği duyuyorsanız, diyanet işleri başkanlığına veya güvendiğiniz bir kişiye EBU LEHEBİN kim olduğunu sorar ve kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu arkadaş gerçek bir araştırma yapmış olsaydı FİRAVUNLARDAN hangisi olduğunu mesela,,, Ramses II, Hor-Aha (Menes), Anedjib, Seth-Peribsen, Sanakhte, Khaba, Shepseskaf, Neferefre, I. Pepi, Meryre, Neferkamin, Hotep, VII. Neferkare, Nebkaura, I. Amenemhat mı? Hiç olmazsa hangi hanedan devrindeki bir fravun olduğunu yazmak lutfunda bulunsaydı bilgisine olsun hayranlığımız olurdu. Adıyla dayandığı kaynakları ismen vererek gösterirdi. Ondan değil de, benden delil sormanız çok büyük bir incelik!

Benim yaklaşımımı beğenmemeniz çok doğal. Çünkü çok iyi bilmekteyim ki siz kişisel olarak bana takmış durumdasınız. Bunu n örneklerini bu forumda oldukça sıklıkla yaşamaktayım. Hangi yazımı beğenmiş ve takdir etmişsiniz ki bunu beğenebilesiniz...

Aslında siz eğer Ebu lehebin, Abdüluzza denilen ve Muhammed peygamberin iki defa dünürü olan kişi olmadığını, burada bize kanıtlarsanız, ben de sizden özür diler, bir daha da karşınıza çıkmaya cesaret edemeyeceğimden çeker giderim, siz de rahat edersiniz.

Efendim tabi ki bilir muslumanlar bunun aksini iddia eden yok, ancak siz muslumanla tartismiyorsunuz ki su anda !??? Once bunun bir ayrimini yapin.

Bu yazilip yutturulmaya calisan bilgi de olabilir. Bunun boyle olmadigina dair kanitiniz nedir? Koyun ortaya. Imamlara okutulan bir kitap olmasi mi? Yani El Ezher diyorsunuz.

Ben El Ezher'i hicbir sekilde nokta almam ki tartismalarimda.. Koptik doktrine ihtiyaci olanlarin mihenk tasidir El Ezher.

Milli Egitim'e ne hacet efendim! Herseyi devletten beklemeyiniz. Elinizi tasin altina sokmayi ogreniniz. Milli lideriniz ne gune duruyor? Boyle mi okudunuz Ataturk'u? Boyle mi anlatacaksiniz Arap yavelerini ? Hani ben size gore, Turkce'yi kirleten, dusman vs. oldugum halde goruyorum ve hakkini veriyorum adamin, siz goremiyor musunuz? Icinizdeki Arap/ummet anlayisini oldurmedikten sonra gormenizin imkani yok ki, bir de benim gibi kafire bu hikayeleri anlatiyorsunuz!? Yakisiyor mu size?

Siz daha bizim yazdiklarimizi okuyunca anlamiyorsunuz, e haliyle adamin soyledikleri agir gelmistir size. Ben bosa demiyorum bu adama x,y,z,d'de dense kuculmez ama anlayan kim!!?

Sarap'in yillandikca deger kazandigini bilmiyorsaniz, sarap'tan bahsetmeyeceksiniz. Buke'nin ne oldugunu bilmessiniz cunku. Buke'den anlamayan adam saraptan anlar mi? Sarap bu yuzden digerleri arasinda seckin bir ickidir, kalitesini anlamak icin secilmis bir burun gerekir ayrica.
Raki bu yuzden agir ickidir, herkes icemez, agir iciciler bilir degerini, inceliklerini. Atarsiniz saf rakinin icine bir tutam taze maydanoz, 5 dakika sonra butun alkolunu alir. Siseyi de bitirseniz sarhos olmassiniz. Kavaklara bakinca yan yatmis gormessiniz yani..Ardina bir de Ankara purosu yaktiniz mi degmeyin gitsin keyfinize. Incelikleri ve incelikleri kullanmayi bileceksiniz yani.

Yok degil, islama iliskin Iman/inanciniz ise soyleyin bilelim. Ona gore cevap yazalim.

Size kisisel olarak takmak gibi bir derdim/derdimiz olamaz rica ederim, zira konuya dair yaptiginiz mesaja karsi gorus bildirdim. Hani sizin boyunuzu, posunuzu elestiriyor filan olsam yerden goge kadar haklisiniz. Aksine benim sizin takdir ettigim yazilarinizda vardir, ancak ego urunleriniz degildir bu yazdiklariniz.

Bu kadar onemsenme ihtiyaci duymaniza ve surekli kendi kimliginizi ezik edebiyatiyla (bana taktiniz, bana sunu yaptiniz, beni patakladiniz vs.) gerek yok, sizi onemsiyoruz zaten. En az her uyemiz kadar. Neticede biz de bir uyeyiz. Avatarin altindaki kimlik(idareci) sizi yaniltmasin, sendrom da yapmasin. Bakin uzerimizden prim yapmaniza dahi yol veriyoruz. (Neva, ALKA, Istatistik vs.) Daha ne?

Ben henuz konuya girmis ve esas konuyu isliyor degilim ki, bana fikirsel calim atiyorsunuz.!? Islesem diger arkadasa mesaj yazarim zaten konuya iliskin.

O arkadas bu kadar cikarimda bulunabilmis bilgisi dahilinde , kaynak vermesine gerek yok, zira kendi bilgisi dahilinde cikarim/tesbit yapmis, yanlis/dogru olabilir ayri konu, sayet siz islami bu kadar iyi biliyorsaniz, Firavunlarin adini buyrun koyun ortaya , hem arkadasi, hem de bizi aydinlatin efendim, yararlanalim o bilginizden.

Ezan'in dahi, dinen niye Turkce'ye cevrildigini(gerekcesini) bilmeyenler, Abduluzza'yi tartismaya kalkiyor Siyer-i nebi'de yaziyor, oyleyse dogrudur diye. E kusura bakmayin ama ben hayli agir gelirim size bu konuda.

Akil imana kitli olunca boyle oluyor iste. Ben sizin inancli oldugunuzu bildigim icin zaten o inceligi gosterdim. E ise de yaramis inceligim.

Arkadasa calim atmissiniz ama, siz Kuran'a inandiginiz icin hic sorgulamadan kabul etmis olabilir misiniz?

Arkadas firavun demis, inanmissiniz suphe etmeden, yetmemis begenmemissiniz, adini da yazmaliydi demektesiniz. O zaten kesin dogru olarak sunmamis ki calismasini, benim dusuncem budur, elestiriye aciktir demis, mesajinin altindaki cumleyi iyi okuyun.

Ustelik kendisi musluman olsun veya olmasin, sectigi konu, simdiye kadar isledikleri icinde ,gayet agir denilebilecek bir konu, ezber bozdurucu cinsten, hic de laf olsun diye acilmis ogeler barindirmayan bir konu. Bu sebeple, sizin iddianizin aksine, ortmeye calismiyor aksine aciyor konuyu islensin diye.

Bir kere bunun tanri affediciligi veya tanrinin bunu(affetmeyi) unutmuslukla alakasi yok ki. Peygamberin annesini de cehennemlik olarak addeder tanri, magfiret bile dilemesine izin vermez.

Siz simdi hangi Kuran okumuslugunuzla ve mantikla basligi acan arkadas adina niyet okudunuz?

Baslik ve konu gayet guzel, ancak bunu tarih vs. bilgisi yerinde olan gorebilir, isleyebilir. Diyanet bilgisiyle gorulecek bir konu degildir. Veya, "eyvah! Kuran dogrulanir" kaygisi tasiyanlar bunu goremez. Sizinki de o hesap olmus maalesef.

Ki dogrulansa ne olur? Sonucta insan urunudur bu kitaplar. Okunmadan iceriginin anlasilmasi mumkun degildir ki... Biz bu yuzden kitabin okunmasini destekliyoruz.

Ben size sordugunuz soruyu da cevaplarim ama bu bakis acisiyla(dogmatik) siz alamassiniz o bilgiyi, agir gelecektir cunku..Hani sayin Upuaut vs. filan olsa karsimdaki neyse...

Ustelik konu adamin dunurlugu de degil, nicin basligi sabote etme azmi gostermektesiniz? Acin baska bir baslik orada isleyin bu konuyu..Neyi ortmeye calismanin cabasi/kaygisidir bu?

Firavun kelimesini, tarihsel olarak ac desem acamayacaksiniz. Abduluzza'yi tarihsel olarak ac desem acamayacaksiniz. Hangi bilginizle tartisacaksiniz ki benimle, bana calim atmaktasiniz?

Ustelik yazilani dahi okumayan, denileni duymayan, baktigini gormeyen insanla tartisacak birsey yoktur ki.. Daha henuz dun kitlenen baslikta yasadik bunun benzerini. Bu tip tartismalar agir tartismalardir, en azindan durup dusunmeyi, soyleneni sorgulamayi, bazen de yuzlesmeyi gerektirir. E o da siz de yok, bircok konulu baslikta gorduk bunu.

Geriye secenek kalmiyor ne yazik ki..
Alt 09-01-2013, 08:39
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Tebbet Suresi:

1. Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.
2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.
3. O, alevli bir ateşte yanacak.
4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).
5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

5 ayetten oluşan Tebbet Suresi’nde adı geçen Ebû Leheb'in gerçek adı Abduluzza'dır. Hakkında kitapta bir ayet değil bir sure ayrılmış olsa da Allah bu kişinin gerçek adını nedense vermek istememiştir.
Sayin cenkvarol;

Ebu Leheb bahsi Kuran'in bircok ayetinde gecer, fakat daginik halde bulunur. Sizin aramaniz gerekir yani yapboz'u (puzzle)tamamlamaniz icin. Sadece Tebbet suresi ile sinirli da degildir.

Onun icin , bu tesbitinizle birlikte yola cikmaniz gereken ayet Yusuf/31 ayetidir. O ayette yakalamaniz gereken bir kelime, tarihsel genel bilgi ile birlikte sizi aradiginiz sonuca(calismaniz acisindan) ulastirir.

Once bunu saptayabilirseniz, diger ip, kadin vs. bunlar zaten kendiliginden cozulur, ayrica bir calismalik daha konu cikar size.

Yanisira, diger burada okudugumuz calismalariniz disinda, cok da cesurca ve agirca bir icerik secmissiniz, bu baglamda da ayrica tebrik etmek isterim sizi.

Ilgiyle izleyecegim basliginizi.
Alt 09-01-2013, 13:14
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin cenkvarol;

Ebu Leheb bahsi Kuran'in bircok ayetinde gecer, fakat daginik halde bulunur. Sizin aramaniz gerekir yani yapboz'u (puzzle)tamamlamaniz icin. Sadece Tebbet suresi ile sinirli da degildir.

Onun icin , bu tesbitinizle birlikte yola cikmaniz gereken ayet Yusuf/31 ayetidir. O ayette yakalamaniz gereken bir kelime, tarihsel genel bilgi ile birlikte sizi aradiginiz sonuca(calismaniz acisindan) ulastirir.

Once bunu saptayabilirseniz, diger ip, kadin vs. bunlar zaten kendiliginden cozulur, ayrica bir calismalik daha konu cikar size.

Yanisira, diger burada okudugumuz calismalariniz disinda, cok da cesurca ve agirca bir icerik secmissiniz, bu baglamda da ayrica tebrik etmek isterim sizi.

Ilgiyle izleyecegim basliginizi.
Sn. Sesli;

İnanan birisi olarak sizin düşünceleriniz kesinlikle önemli yalnız benim ön bir kabullenmeye gitmeden paylaşımlarda bulunduğumu, bu yüzden de kitabın aslını eleştiren biri olarak ondan yüzlerce yıl sonra yazılan kitapları hayli hayli şüpheli sayacağımı bilmenizi isterim. Dikat ederseniz ele aldığım ayetleri özellikle yine aynı kitap içerisindeki başka ayetler veya kelimlerin eski ve temel anlamlarının neler olduğu üzerinden değerlendirmeye çalışmakatyım. Eğer ben de sonradan yazılmış olan kitaplardaki yorumları gerçek doğrularmış gibi esas alırsam bu konu iyice dallanıp budaklanır ve sonunu getirmek daha da zorlaşır. Ebu Leheb'in adının Abdüluzza olduğunu söylememdeki amaç ise bunun kesin doğru olduğunu ve kabullendiğimi belirtmek için değildi. Dikkat çekmek istediğim nokta sizin tarafınızda dahi bu kişinin gerçek adının aslında başka olduğuydu. Diğer konularda Sn. Neva yeterli cevabı verdiği için aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum.

Sn. Neva;

ilginizden olayı ben teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi ortada tam bir yapboz duruyor. Kelimler daha doğru ifadeyle kelimlerin oluşmasını sağlayan kelime kökleri bu yapbozun parçlarını oluşturmakta. Yusuf Suresi'nin 31. ayeti demişsiniz sanırım kastettiğiniz Mürsalat Suresi'nin 31. ayeti öyle değil mi?

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 09-01-2013, 14:31
flipper flipper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba CenkVarol...
Kur-an'da Firavun'la alakalı isminin geçtiği çok ayet var..Neden Allah bu ayette, ismini kullanmamışda, şifre koymuş?
Siz bile ayetin altına, ''her nedense Allah burda ismini vermek istememiş'' demişsiniz. Sizin bile kafanızda soru işareti var.
Alt 09-01-2013, 15:13
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tebbet Suresi:

1. Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.
2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.
3. O, alevli bir ateşte yanacak.
4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).
5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

Sonuç itibariyle diyebiliriz ki; Tebbet Suresi’nde bahsedilen “Alevin Babası (Ebu Leheb)” Kurandaki ilgili ayet ve kelimeler incelendiğinde aslında ateşe atılacak olan firavunun ta kendisidir. Ebu leheb’in karısı olarak bahsedilen kişi ise onun zalimliğinden kaçıp Allah’ın ipine sarılmış olan, su kovaları ile cehennem ateşinde susuzluk çekmeyip firavunun ateşine odun taşıyacak olan firavunun karısıdır.

(Not: Her ne kadar yazı içerisinde kesin ifadeler kullanmış olsam da yazılanlar şahsi görüşüm olup tartışmaya açıktır!)
Muhammed peygamberin kendisini Musa ya ,Firavunu ise ebu lehebe benzetmis olmasi bence mümkün görünüyor.
Sayin cenkvarol sizden önce baskalari böyle bir benzetmede bulunmadilarsa ilk defa böyle bir yorumu siz yapiyorsaniz sizi tebrik ederim gayet basarilisiniz.
Muhammedin kendisini Musaya benzetip Ebulehehep üzerinden firavuna gönderme yapiyor olmasi gayet mantikli görünüyor.

Önerilen Siteler

Etiket
tebbet ebu lehep odun