Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-05-2011, 11:05
Ascendent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ascendent Ascendent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Standart Allah'ın varlığının bilimle tesbit edilememesi sorunsalı

Tarih boyunca Allah bir adım öteye kaçtı. Zeus Olympos dağının üzerindeydi, insanoğlu oraya çıkıp bir tanrı olmadığını görünce tanrı bulutların arasına, gökyüzüne yerleşti. Uçaklar yaptık, gökyüzünü fethettik ancak tanrıyı yine göremedik, sorunca "nerede tanrı?" diye bu sefer tanrı evrenin her tarafında oluverdi. Şimdi evrenin haritasını çıkarmaya başlıyoruz yavaş yavaş ancak oyun devam ediyor: Allah'ın kainatın yaratıcısı olduğu ve onun bilimin kavrayacağının çok çok üzerinde yer alan bir fenomen olduğu ya da bilimin doğa üstü şeylerle ilgilenemeyeceği. Bu anlayış süregelen bir "Allah kaçırma operasyonu" ve sona ermeyecek, keşfedilen her bilinmeyenden sonra Allah bir sonraki bilinmeyende hayat bulacak. Peki gerçekten Allah'ın varolduğunu bilimle anlayabilir miyiz? İnananların görmediği, görmek istemediği bir nokta var burada. Tanrının varlığına direk kanıt aramaktansa onun -güya- kitabınadaki eylemlerine kanıt aramak. Belki fiziksel olarak tanrı aramızda değil ancak, gayet fiziksel bir eseri aramızda: Kuran ve onda saptanabilecek en ufak kusur, kendisinin olmadığına işarettir.

Hem bilimin konusunun doğaüstü şeyler olmadığı meselesi meselesi nereden çıktı? Gökkuşağı gibi birçok fenomen doğa üstü kabul edilirken bilim onların gizemini ortaya çıkardıktan sonra öyle olmadıkları anlaşılmadı mı?

İşin içinden çıkma durumunuz Allah'ın varlığının bilimle saptanamayacağı ancak dediğim gibi gelin Kuran'a bakalım. Kur'an'da geçen Nuh'un gemisi ve dünyayı basan sel hikayesini ele alalıım. Var mı dünya jeolojik tarihinde bu iddiayı destekler nitelikte bir kanıt? Yanıt acı ama gerçek, YOK. İşte size Allah'ın olmadığının kanıtı, üstelik bilimle ispatladık. Daha niceleri var.
Alt 28-05-2011, 12:05
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

jeolojide yok mu adam kitap yapmış be

http://www.biroybil.com/showthread.p...lerin-K%F6keni

kardeş bak Allahın varlıgını gerizekalı iskoç bilim adamlarının ispatlamasını beklerseniz cok yanılırsınız...Allah aklı olan herkes tarafından algılanır...dinlere at bir köşeye gece çık ve dışarı yıldızlara bak...ulan kendinize yalan soylemeyin bari yahu....

küçücük bir kibrit parçasının bile özel fabrikası var...neyden bahsediyorsunuz siz yahu
Alt 28-05-2011, 12:09
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

troyya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
jeolojide yok mu adam kitap yapmış be

http://www.biroybil.com/showthread.p...lerin-K%F6keni

kardeş bak Allahın varlıgını gerizekalı iskoç bilim adamlarının ispatlamasını beklerseniz cok yanılırsınız...Allah aklı olan herkes tarafından algılanır...dinlere at bir köşeye gece çık ve dışarı yıldızlara bak...ulan kendinize yalan soylemeyin bari yahu....

küçücük bir kibrit parçasının bile özel fabrikası var...neyden bahsediyorsunuz siz yahu

Bu ırkcılık niyedir? Bu nasıl bir yorum uslubudur?

Ayrıca kibritin fakbrikası neden var diye düşündün mü hiç? sakın o hızlı üretim için olmasın ve daha kaliteli olması için öyle yapılıyor olmasın. Asıl sen neyden bahsetmeye calışıyorsun merak ediyorum....
Alt 28-05-2011, 12:13
Üyeliğini Sonlandırmış

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ırkcılık niyedir? Bu nasıl bir yorum uslubudur?

Ayrıca kibritin fakbrikası neden var diye düşündün mü hiç? sakın o hızlı üretim için olmasın ve daha kaliteli olması için öyle yapılıyor olmasın. Asıl sen neyden bahsetmeye calışıyorsun merak ediyorum....

olayı trajediye donusturme firestrom...seri üretimle benim anlatmak istediğim mantıgın alakasının teğet geçmediğini bal gibi anladın..

ayrıca ırkçılık yapmıyorum...ilgisi bile yok...bilim adamlarının akılları bendede var ve pekala gerçeklerin ne oldugunu herkes iyi görebilir..o bilim adamı diye yalan soylemeyen bir bilim adamı değil herhalde..

yeryüzünde yalan soylemeyen biri var mı ? bilim adamlarının yonetilmediğini kim garanti ediyor...herşeyde bir kapitalist düzen herşeyde bir siyasi düzen herşeyde bir güçlü olma düzeni varsa..bu bilimin icine niye girmiyor...biraz düşünün yahu...

bilim doğru değildir..bilim teoriler üretir...
Alt 28-05-2011, 12:22
Kıdemli Üye

olayı trajediye donusturme firestrom...seri üretimle benim anlatmak istediğim mantıgın alakasının teğet geçmediğini bal gibi anladın..

ayrıca ırkçılık yapmıyorum...ilgisi bile yok...bilim adamlarının akılları bendede var ve pekala gerçeklerin ne oldugunu herkes iyi görebilir..o bilim adamı diye yalan soylemeyen bir bilim adamı değil herhalde..

yeryüzünde yalan soylemeyen biri var mı ? bilim adamlarının yonetilmediğini kim garanti ediyor...herşeyde bir kapitalist düzen herşeyde bir siyasi düzen herşeyde bir güçlü olma düzeni varsa..bu bilimin icine niye girmiyor...biraz düşünün yahu...

bilim doğru değildir..bilim teoriler üretir...

Ne trajedisinden bahsediyorsun ki burada bir trajedi var ise bu mesajındır. Bilim doğru değildir imiş sonrada bilimden bahsediyorsun başka topiklerden sakın ha bir daha bilim hakkında tek kelime etme forumda bu mesajından sonra....

Irkcılık ne demek sanıyorsun sadece bir ırkı yok etmeye calışma veya kendi ıorkını yüceltmek mi? "kardeş bak Allahın varlıgını gerizekalı iskoç bilim adamlarının ispatlamasını beklerseniz cok yanılırsınız" Bu yazın ırkcılıgın alasıdır bir etnik kökeni aşşalamaktır, başka bir şey değildir...

Şİmdi de her şeyi bıraktın kapitalizime suç buluyorsun bu taraftan sana iş yok kaptan hiç yorma kendini kapitalizim diyorsan git mekkeye bak insanların dinlerini kullanarak her sene tirilyonlarca dolar para götürüyorlar el altında al sana kapitalizim...
Alt 28-05-2011, 12:26
Üyeliğini Sonlandırmış

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne trajedisinden bahsediyorsun ki burada bir trajedi var ise bu mesajındır. Bilim doğru değildir imiş sonrada bilimden bahsediyorsun başka topiklerden sakın ha bir daha bilim hakkında tek kelime etme forumda bu mesajından sonra....

Irkcılık ne demek sanıyorsun sadece bir ırkı yok etmeye calışma veya kendi ıorkını yüceltmek mi? "kardeş bak Allahın varlıgını gerizekalı iskoç bilim adamlarının ispatlamasını beklerseniz cok yanılırsınız" Bu yazın ırkcılıgın alasıdır bir etnik kökeni aşşalamaktır, başka bir şey değildir...

Şİmdi de her şeyi bıraktın kapitalizime suç buluyorsun bu taraftan sana iş yok kaptan hiç yorma kendini kapitalizim diyorsan git mekkeye bak insanların dinlerini kullanarak her sene tirilyonlarca dolar para götürüyorlar el altında al sana kapitalizim...

git yoluna...saçmalıyorsun resmen...ırkçılıkmış...yuhhh yaa...ateistlerin kanı çarptırmak üzerine bina edilmiş zaten...

neyse yolun acık olsun.niye ben bu sitede kendimi paralıyorum ki...açarım bir site yazarım belgeleriyle kanıtlarıyla herşeyi...

offf sıkıldım
Alt 28-05-2011, 12:28
Kıdemli Üye

git yoluna...saçmalıyorsun resmen...ırkçılıkmış...yuhhh yaa...ateistlerin kanı çarptırmak üzerine bina edilmiş zaten...

neyse yolun acık olsun.niye ben bu sitede kendimi paralıyorum ki...açarım bir site yazarım belgeleriyle kanıtlarıyla herşeyi...

offf sıkıldım

Je ne suis pas athée
Alt 28-05-2011, 12:42
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Troyya,

Terbiyesizliğin ve seviyesizliğinle islam ahlakına güzel bir örnek teşkil ediyorsun. Kanıt dediğiniz kitap ise yerel bir baskın olmuş olabileceğini, sizlerin dediği gibi dünyayı kaplayamayacağını döylüyor. Bunu da bilimsel verilerle desteklemiş.

Bir bilim adamına mensubu olduğu toplumu da içine katarak hakaret etmeniz ırkçılıktır. Ancak kutsal kitabınızda bolca ırkçılık olduğu için beni şaşırtmadı. Muhtemelen oradan öğrenmişsinizdir. Bunun dışında cansız ve canlı nesneleri birbirine kıyaslamak saçma bir fikirdir.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 28-05-2011, 13:31
flipper flipper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yeryüzünde yalan soylemeyen biri var mı ?
Muhammed de bunlardan biri.
Alt 28-05-2011, 13:55
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

İşin içinden çıkma durumunuz Allah'ın varlığının bilimle saptanamayacağı ancak dediğim gibi gelin Kuran'a bakalım. Kur'an'da geçen Nuh'un gemisi ve dünyayı basan sel hikayesini ele alalıım. Var mı dünya jeolojik tarihinde bu iddiayı destekler nitelikte bir kanıt? Yanıt acı ama gerçek, YOK. İşte size Allah'ın olmadığının kanıtı, üstelik bilimle ispatladık. Daha niceleri var.
Sanırım Nuh Tufanı konusu daha çok su götürür bir konudur.Bilim herşeyi keşfetmiştir veya keşfedebilecektir diye bir kuralın olduğunu sanmıyorum.Bu teknolojiyle ve sürece bağlı değişen bir orantıdır diye düşünüyorum...

Nuh Tufanının detayına gelince,insanlardan bir gurubu,

- Nuh Tufanı diye bir şey olmamıştır,bunlar efsanelerden/ MİT lerden kaynaklanmaktadır...derler...

- Nuh Tufanı belirli,kısıtlı bir coğrafyada olmuştur,tüm dünyayı kapsamamıştır...derler,

- Nuh Tufanı tüm yeryüzünü etkileyen bir olayın sonuçlarından " biridir "....derler,

Birinci şık için şu söylenebilir,dünya üzerindeki bir çok eski medeniyet ki,bunların bir çoğunda da efsaneler vardır,özellikle birbirleriyle alakasız medeniyetlerin hepsinde bir Tufan olayından bahsedilir...Bu medeniyetleri ortaya koyan ARKEOLOJİ bilim değil midir...Bir olayı jeolojinin kanıtlayamamış olması onun olmadığı anlamı mı taşır...Ve ayrıca arkeoloji çalışmaları bize insanın tarihini nekadar verir,ilk yazılı metin/tabletlerin zamanını nekadar öncesi olarak verir...Şundan eminiz ki arasında UÇURUMLAR var...

İkinci şık ise bir tufan değil olsa olsa SEL baskınıdır,ki o tarz sel bakını hatta geçenlerde meydana gelen tsunami dahi Nuh Tufanı olabilecek kapasitede olaylar değildir.

Üçüncü şık için ise Immenuel Velikovsky nin çalışmalarını incelemekte fayda vardır...Tüm dünyayı etkilemiş olan bir kozmik olayın ve hemen dünyanın yanıbaşında dercesine gerçekleşen bir olay karşısında dünyanın bundan etkilenmemesi mümkün müdür...Bunu incelerken aynı zamanda " zaman " konusu da önem kazanır ki bu konuda Galileo nun Bio-Geometri'sinin incelenmesi de tamamlayıcı unsurlardan olacaktır...Tabii yine de bunlar dar anlamda araştırma olacaktır...Kopuk kopuk incelendiğinde çok birşey ifade etmeyen ve hatta soru işaretlerini de beraberinde getirmesine rağmen birlikte ele alındığında bazı taşların yerlerine oturduğu görülür...

Ancak yine de şu an için tam olarak netleşmiş bir sonuç yoktur...Kim ne derse desin kendi kişisel düşüncesini aktarır...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke

Önerilen Siteler