Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-11-2006, 17:15
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Muhammed'in köleleri

soro";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sodomo bu konuları merak edip sana soran mı var,niye daha ilginç konulara girmiyorsun.senin birikimin kimilerine göre fazla imiş,bu tarihçi yaklaşımları bırak.
senden mahrum etme bizi,kendinden birşeyler sun.bunları biz okuruz lazım olursa.ama senin öz bilgilerin fikirlerin sadece sende ve burada .onlarlabuluşmamızı sağlarsan seviniriz.
Sevgili soro,
Anlaşılan yukarıda yazılanlar dokunmuş ki "lütfen sus, daha fazla duymak istemiyorum.:'(" tarzında bir cevap yazmışsın. Bunları öğrenmenin bir zararı yok. Hatta daha detaylı da araştırma fırsatıdır bunlar. "Sen bu işleri bırak. Bunlar senin işin değil, kendi uzmanlığından bilgiler ver." türü cevaplar sadece konuyu örtbas edip ortalığı karıştırma amaçlıdır bence.

Saygılar sunarım...
Alt 28-11-2006, 17:28
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

kardeşler,
daha önce de bir topic açtıydım.
kulaktan dolma,iddiaları ben bilimsel metodlasağlanmış veri kabul etmem.bakın topic sahibi beni yanıtladı,sizler değişik yanıtladınız.
burada hiçbirimiz tarihçi değiliz.tarih de böyle yazılmaz.internetten felan verilen adresler kaynak sayılamaz.ayrıca topic sahibine cevap vermek için tarihçi olmak gerekli,yazdığı ve sunduğu bilgiler ne derece gerçeğe mutabık bilemiyorum.bilgi olarak gerçeğe uygun da olsa,zamanlama ve kronoloji yok,ayrıca peygamberin 100 tane kölesi olsa nolur.taşocağı felan işletmiyordu peygamber.
köle dediğin O'nun yediğinden içtiğinden ayrıbirşey yemiyordu.yattığı yerde aynı kalitededir.zaten kuru hasırdan başka ne vardı ?
yani kafamızdaki köle isaura tiplemesini canlandırıp,1500 yıl öncekikölelerle bir tutmayalım.
yani karşılıklı gerçeğeulaşmanın zor olduğu,profesyonel bilgiisteyen konular bunlar.o halde kendi kendine yazsın dursun ,zaten öyle oluyor genelde.kendi güncellemezse fazla bir ilgi çekmiyor,okunma ve cevaplanma açısından.
ben yazma demedim,sadece yönünü değiştir dedim,sodomo da cevabını verdi.haricten yazanlar o halde kendileri de bu topice katkı sağlasınlar.kendileri sodomonunhangi topicine ne katkı sağladılarsa bir görelim.
Alt 28-11-2006, 18:09
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Soro !

* Oyle bir anlatmissin ki insanin kole olasi geliyor !))) yahuuu kole bu kole ! kendi oz iradesi disinda tutulan esir ! ...lutfen bu kadar da carpitmaya gitmeyelim ..

* *Hiramusta *!!

* Peki senin bu konu hakkinda ki gorusun nedir , muhammedin kolesi var miydi yokmuydu ! peygamberin kole sahibimiydi degilmiydi ! *buyrun yazin ... oyle zorlama zorlama alayci yazilar yazmakla olmuyor bu isler

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 28-11-2006, 21:32
tewderi tewderi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

22- Cemile (zevce-cariye): Bir harpte ganimet olarak hissesine düşüyor ama hangi harp olduğu belli değil imiş (Bence Kureyza esirleri arasındaydı) Muhammed onu da cinsel ihtiyaçları için kullanıyordu. Tarihçiler bu konuda ittifak etmişlerdir.

Taş ocaklarında çalışanlara bu tür şeyler yapılyırmu?

Sadamo,

Özelikle yukarıdaki Cemile adlı köle ile çalışmalaırnı sabırsızlıkla beklemekteyim

"Yeryüzünde hic bir insan toplulugu, biribirinden daha asagi, daha önce ve daha antik degildir. Tümü de insanin dogaya yüksek uyumunu geleneksellesmis kültürel yasamin binlerce yillik ürnünü temsil eder." Gordon Schild.
Alt 28-11-2006, 22:27
Kıdemli Üye

tewderi kardes,
bu topicteki mevzu daha onceden mutezile isimli uye tarafindan islenmis sanirim ocak 2006 da.
orada da sadece arif tekin isimli birinden alinti yapilmis.
sodomo da arif tekin den veya mutezileden yararlanmis bilmiyorum.neticede ayni satirlar alinmis.

arif tekin kaynak gosterilerek bir mesele vuzuha kavusmaz.bu gibi bir mesele ana kaynaklardan yazilmali idi.yoksa bozacinin sahidi siraci misali ikna edici olmaz.

cemile meselesi dogru ise,aciklamasinda zevce yazmislar.zevce de hanimi demektir ve cinsellik burada neden garip olsun anlamadim.

alinti yapilan yer:

Yazar Mesaj
Mutezile
Site Yöneticisi

:
Tarih: Cmt Oca 14, 2006 11:56 pm * *Mesaj konusu: Muhammed Mustafa'nın Hanımları *

--------------------------------------------------------------------------------

Muhammed Mustafa'nın HANIM ADEDİ:

.................................

Şimdi Muhammed'in hanımları derken kabataslak bir sıralama yapılabiliyor artık:

A-) Meşhur olan Hanımları

B-) Uzun süre beraber olduktan sonra boşadığı hanımları;

C-) Nikahları kıyılıp da birleşmeleri gerçekleşmeyenler

D-) Mehir ödemeden- hibe ile aldığı hür kadınlar

E-) Cariye/Odalıklar

F-) Sözlüleri

G-) İstediği halde dini engel yüzünden alamadığı kadınları

H-) Ev işinde çalışan cariyeleri

Muhammed'in en tanınmış Hanımları:

1. Hatice

2. Sevde Binti Zem'an

3. Ebubekir kızı Ayşe

4. Ömer kızı Hafsa

5. Huzeyme kızı Zeynep

6. Ümmü Seleme (Hine)

7. Haris kızı Cuveyriye

8. Zeyd kızı Reyhane

9. Zeynep Binti Cahş

10. Ebu Süfyan kızı "Ümmü Habibe" (Remle)

11. Huvey kızı Safiye

12. Haris kızı Meymune

13. Sem'un kızı Marya Kıbti

Muhammed'in boşadığı kadınlar:

1. Dahhak kızı Fadime

2. Zabyan kızı Aliye

3. Kab kızı Mileyke

Muhammed'in nikahlayıp sonradan ayrıldığı kadınlar:

1. Numan kızı Esma

2. Kays kızı Kuiteyle

3. Esma veya Seba (Sena) Binti Salt

4. Necdet kızı Selma

5. Huzeyl kızı Havle

6. Seraf binti Halife

7. Yezit kızı Amre El-Gifariye

8. Yezit kızı Hind El-Kitabıye

9. Davud kızı Mileyke

10. Rufaa kızı Nesatlsat

11. Kab kızı Esma

12. Haris kızı (Saire) Kuteyle

13. Amr kzı Senba/Seyba/Sabiye

14. Cündüp bin Dimre Cind-i'nin kızı

15. Serahil kızı İmeyme (Binti Cevn)

16. Muaviye kızı Amre

17. Süfyan kızı Seba (Sena)

18.Ümmül Haram

19. Hakim kızı Leyla

Muhammed'in mehir parasını ödemeden aldığı kadınlar:

1. Haris kızı Meymune

2. Huzeyme kızı Zeynep

3. Ümmü Serik

4. Hakim kızı Havle

Muhammed'in cariyeleri:
1. Nefise
2. Cemile

Muhammed'in sözlendiği kadınlar:

1. Amir kızı Dubaa

2. Nuame Bel'anberi

3. Sehl kızı Habibe Ensariye

4. Cemre Binti Haris Bin Avf Bin Kab bin Zabyan

5. Sevde Kireşiye

6. Besame kızı Safiye

7. Ebu Talib'in kızı Ümmü Hani (Fagite)

8. İsmi bilinemeyen bir kadın

Muhammed'in bazı nedenler yüzünden evlenemediği kadınlar:

1. Abbas kızı Ümmü Habibe

2. Hamza kızı Emame (Ammare)

3. Muhammed'e önerilen Baldızı

Muhammed'in ev işlerinde bakan cariyeler:

1. Bereke (Ümmü Eymen)

2. Emetullah binti Ruzeyme

3. Hudre

4. Redva

5. Sad kızı Meymune

6. Ruzeyne

7. Selma (Ümmü Rafi)

8. Marya (Ümmü Rebab)

9. Marya (Ceddetu'l Müsenna)

10. Ümmü İyas

11. Havle (Ceddetu Hafs)

12. Meymune binti Ebi Abis

13. Ümmü Dümeyre

14. Ümmü Ayas

15. Rebiha

16. Saibe

Not: Arap Kaynakları araştırma ve taramaları/derlemeleri ARİF T E K İ N imzalıdır
Alt 28-11-2006, 22:36
Üye Değil

sinanguler2";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn Baylar ne güzel konularla uğraşıyorsunuz bakın bu bilgiler her yerde bulunmayan bilgilerdir.ve gayaet nezaket içinde sunulmuştur,bağzı arkadaşlarımızın durumdan görev çıkarmasına gerek yıoktur.

Sinan arkadaşımıza katılıyorum. Gerçekler açığa çıktıkça inançlı arkadaşların huzursuz olması da doğaldır. Bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Ama bu arkadaşlarımız bu sitenin dinlerden özgür insanların sitesi olduğunu da unutmasınlar.

Sevgili Sodomo,
Aydınlanma yolundaki çabanı takdirle izliyorum. Gerçekler açığa çıktıkça üstadın da dediği gibi tabu can çekişecektir. Ben bir insan olarak Muhammed'in örnek insan diye insanlığa sunulmasından utanıyorum. İnsanlığın ahlak anlayışı bu ilkel çöl bedevisinin ahlak anlayışı olamaz. Olmamalıdır da. Saygı ve sevgilerimle...
Alt 28-11-2006, 22:36
Üye Değil

soro copy paste konusunda uzmandır, ne diyorsa doğrudur, copy paste nin kitabını yazsa yeridir. tipik kör müslüman, kin dolu nefret dolu,ellerine bir
fırsat geçti ya, yün yumağını yeni keşfetmiş kedi gibi oynayıp dururlar.
Alt 28-11-2006, 22:45
Kıdemli Üye

gabdalf,

topic gorevlisi isen beyan et bilelim.sodomonun avuaktlarindan biriysen beyan et bilelim.gerekirse cevap veririz sana.ucretsiz gonullu ama vekaletsiz avukatlik baya ilerledi bu topicte.
sahsimla ilgili dediklerine ise birsey demiyorum.ciddi isen ispat et.degilsen beni yorma.topici de kisisellestirme sodomo kizar bu islere.
Alt 28-11-2006, 22:49
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Sodomo,

Aklıma birkaç soru takıldı. Paylaşayım istedim.
1. 1400 yıl öncenin kölelerinin isimleri, nereden gelip nereye gittikleri, bu kadar netlikle nasıl ortada?
2. Bu detayları sunan kaynakların güvenilirliğine inandığınız kadar, aynı kaynaklardan başka detaylara da inanıyor musunuz?
3. Yaklaşık 60 yıllık ömür içerisinde konu olan bu insanların, toplu halde ve aynı anda köle olduğunu söylüyor musunuz?
4. Bu insanların köleliği, yaşam standartları hakkındaki görüşleriniz nedir?
5. Köle ve zenci ırka dahil bir insanla aynı safta buluşan bir anlayış ile dünyanın diğer köşelerinde ve hatta günümüzdeki kölelik karşılaştırmasını yapabilir misiniz?
6. * * *Sn. Soro nun açıklamalarında bahsettiği; daha önceki bir konunun aynısını mı işliyorsunuz?

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 29-11-2006, 00:16
merakli merakli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Mustafa Kemal Atatürk" hakkında neler biliyorsunuz? bakın çok uzağa gitmiyorum ortalama 80-90 yıl.

iddia ediyorum bana net, sağlam kaynak getiremezsiniz, birbiriyle çelişen dökümanlar içerisinden en akla mantığa uygun olanı akıl süzgecinden geçirdikten sonra sunarsınız. Atatürk'ün kurtuluş savaşında ve cumhuriyetin kurulması esnasında yaptığı ve ortaya koyduğu icraatlarla ilgili verilen bilgilerin doğruluğunu o günün şartlarını da hesaba katarak değerlendirirsiniz ve sunar sınız!!! haksız mıyım?

mhmmd bazı ince noktaları yakalamış. benim yazdıklarımla birlikte onun sorularını değerlendirirseniz sevinirim.

not: seçtiğim isim, tartışmaya

Önerilen Siteler