Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-12-2006, 22:25
simonuniti simonuniti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Yasin 40. ayet icin Yorumlarinizi istiyorum.

"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler." yasin 40

Daha once bu konu hakkinda bahsedildi mi bilmiyorum.Eger bu konu islenmisse kusura bakmayin cunku bu konularda yeniyim...

neyse sadede geleyim.Bu ayeti incelerken "Ayin Yorungesi" adli baslikta ayin ve gunesin birbirlerine yetisip yetismemesinden bahsediliyor.Ve hemen aklima herkesin bildigi basit bir doga olayi olan gunes tutulmasi aklima geldi.Eger asagidaki resimlere bakarsaniz daha net anlarsiniz.

Acaba ayete ters dusen bir durum var mi?Yorumlarinizi bekliyorum.

Alt 24-12-2006, 22:57
CROSSWISE CROSSWISE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Yasin 40. ayet icin Yorumlarinizi istiyorum.

Bence var... İyi yakalamışsınız. Aslında Muhammed'in bahsini ettiği Güneşin Aya ve Ayın Güneşe yetişememesi durumu , Kuran'daki düz evren modeliyle alakalıdır.Yani bu modele göre düşünülmüştür.Eminim ki Muhammed , Dünya'nın ve Ay'ın yuvarlak olduğunu bilseydi , böyle bir hata yapmazdı..En azından zeki bir insan olduğunu biliyoruz.

Beni Öldürmeyen , Güçlendirir!
F.Nietzsche
Alt 24-12-2006, 23:45
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir

şu an bile evrende binlerce gezegen birbirine çarpıp birleşiyor. zamanı gelince ay güneşe kavuşacak. ama muhammedin bu konularda bilgisi yok.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 25-12-2006, 00:14
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili simonuniti:
* *ayetteki 'felek' *kelimesine verilen yörünge anlamı gerçeği yansıtmayan zorlama bir anlamdır.
* *bu *anlamı vermek için *te'vil yolu seçilmiştir.
* *valla nın dediği gibi evrende *sürekli bir çarpışma, ayrışma devam etmektedir.
* *yani evrende ki her şey basit anlatımıyla, doğuyor büyüyor, ölüyor.
* * uzaydada biranlamda hayat devam ediyor.
Alt 25-12-2006, 10:02
intizar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
intizar intizar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

CROSSWISE ; Kurandaki düz evren modeli nedir??

ozgur_beyin ; Felek,kader = önceden belirlenmiş yol gidiş gidişat. Yörünge ne? (aynı şey değilmi? neresi zorlama bunun.)

simonuniti ;

"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler."

Bu ayetede yorum istiyorsan kusura bakma ama , Kurandan yanlış birşeyler bulacam diye kendini bukadar hırpalama. Ayet açık ve açık olduğu kadarda nettir. Ay güneşin önünü kesemez demiyor , iyi oku birbirlerine kavuşamaz diyor yani; güneş kendi kafasına göre kalkıp ayın yanına gelemez diyor ,onlar oraya kendiliğinden gelmedi diyor, Allah onları oraya koydu onlara bir felek (yörünge) tayin etti ,.

Belkide bu ayet kuranın bir mucizesi olduğu içindir bu çaban. taaaaa bundan 1400 yıl evvel size göre bir bedevi birşeyler uyduruyor fakat ne hikmetse uydurduğu şeyler yıllar sonra gerçeğin ta kendisi çıkıyor...

Gerçekle savaşan elbette altolur gider. (Hz.Ali)
Alt 25-12-2006, 10:38
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sn İntizar
Tebrik ederim öncelikle, evet öne geçme öznesi gece ve gündüz için işlenmiş, Ay ile Güneş arasında değil.

[quote:a2e8f79cc6="intizar"]Belkide bu ayet kuranın bir mucizesi olduğu içindir bu çaban. taaaaa bundan 1400 yıl evvel size göre bir bedevi birşeyler uyduruyor fakat ne hikmetse uydurduğu şeyler yıllar sonra gerçeğin ta kendisi çıkıyor...[/quote:a2e8f79cc6]

Kur'an'da mucize arama çabası, teknoloji çağında Kur'an'ında güvenirliğini inanırlar açısından kaybetmesi tehlikesi varken, sırf Kur'an'da mucize arama çabasıyla, bu tahrifatlara alkışlarla katılıyorsunuz.

Nerede bu kelimede mucize? MS(Miladdan Sonra) 7. Yüzyıl için mucize sayılacak hiç bir şey yok o bilgide, yada sözde. Trigonometrinin MÖ 3000 yılında kullanıldığı, Dünyanın Güneş etrafında 365 günde döndüğünü hesaplayan çok Tanrılı uygarlıklar, onların bu bilgileri aktaran ilahileri, değil mucize, mucize ötesi mucize olsa gerekir?
O bölgede kimler var ve 7. yüzyıldan kaç yüzyıl önce bu bilgiye sahipler, 37 Yüzyıl evvelden bu bilgiye dahada detayları ile sahipler, "fakat ne hikmetse uydurduğu şeyler yıllar sonra gerçeğin ta kendisi çıkıyor..." desenizde, gerçek sizin ifadenizin tam tersi yüzyıllarca evvelden biliniyor. Bir çabaya bir başka özel çaba ile yanıt vermek anlamsız olmuş. İlk paragrafta dedikleriniz yeterliydi, son paragrafınız tutarlı değil.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 25-12-2006, 11:10
Nebenbuhler Nebenbuhler isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nebenbuhler - MSN üzeri Mesaj gönder

Ayin günesin önüne gecme isi yada tersinin olmayacak olmasindan tanrinin olup olmadigimi ortaya cikiyor acaba??Bunda söyle bir fikir yürütülmüs 2+2=4 eder ve ben hakliyim 2+2 mecbur 4 etmek zorunda bu bilinen bir sey..Yinede bir gün günes devlesince o bahsedilen ayette hükümsüz kalacaktir zaten..

Eger varsan beni dinle:Sakin bana Zeyd bin Harisenin hayatini nasip eyleme..cocuklari yanginlarda..acliktan..tecavüze ugratan..suya düsürüp bogduran..savaslar..sakat dogumlar..hastalilar ..kin ve nefretlerinDE yaraticisi Tanri.
Kimi neyle yargilayacaksin..hangi yüzle..
Alt 25-12-2006, 14:25
simonuniti simonuniti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

intizar";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
CROSSWISE ; Kurandaki düz evren modeli nedir??

ozgur_beyin ; Felek,kader = önceden belirlenmiş yol gidiş gidişat. Yörünge ne? (aynı şey değilmi? neresi zorlama bunun.)

simonuniti ;
* * * * *
* * * * * "Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler." *

* * *Bu ayetede yorum istiyorsan kusura bakma ama , Kurandan yanlış birşeyler bulacam diye kendini bukadar hırpalama. Ayet açık ve açık olduğu kadarda nettir. [b]Ay güneşin önünü kesemez demiyor , iyi oku birbirlerine kavuşamaz diyor
Boyle bir iddia gelecegini tahmin ediyordum.Ama ben hazirligimi yaptim.Ben oyle iddia ettigim seyi iddia ettigim seyle savunmam.Ben eger bir seyi iddia edersem akilla,mantikla iddia ederim.Yok oyle hadislere kurana basvurmak falan.Bir cumle soyleyip kenara cekilmek cok korkakca.

Simdi kurandaki mucizelerin kurandan once bilinmedigi iddiasi cok safcadir.Diger ayetlerse bilime hic bir katki yapmamistir.varsa ciksin ispatlasin birisi...

Gelelim konumuza ayette *"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler." deniliyor.

deneme yapmak amaciyla 3 yasindaki yegenime geceyle gunduzun ayni olup olamayacagini sordum.verdigi cevap hayir olamaz dedi.Bir kere bunun mucize gibi gostermek cok sacma.Cunku ayet 3 yasindaki cocugun bile UYDURABILECEGI duzeyde.Bunu tartismak cok sacma.

Simdi burdaki anlam olaylarina bakalim ve karmasayi gorelim...

"Ne gunes aya erisebilir"dedikten sonra "ne de gunduz gecenin onune gecebilir olmaliydi.Mantiken boyle olmali.

Intizarin su sozunu kanitlamasi icin:
"Ay güneşin önünü kesemez demiyor , iyi oku birbirlerine kavuşamaz diyor"

Ancak gunes ten sonra gece kelimesiyle basliyorsa benim iddia ettigim durum ortaya cikar.

"Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir."

Burda ayin gunesin ayin onune gecmesi gibi ayin da gunduzun onune gecebilmesi vardir.Cunku GECE ayi temsil eder.Gunduz de gunesi.

--NE ...NE ... baglacina da dikkat etmek gerekir.Bu baglac iki zit seyin ifade edlmesinde kullanilir.Gecenin gunduzle karsilastirilmasi gibi

Muhammedin gunesten sonra gecenin yerine ay kullanmamasi onun tek bir seyi,tek bir olayi *anlattigi anlamina gelmez...

Ayeti "ne gunes aya erisebilir,ne de ay gunesin onune gecebilir" seklinde de anlasilabilir ve hic bir mantik karmasasi olmaz.

Eger gece AY i temsil etmez derseniz gaf yapmis olursunuz.Hem de Buyuk bir Dilbilgisi hatasini goz ardi edersiniz.

Gunesten sonra Ay kelimesi gelemiyorsa O ayeti kaldirin cope atin cunku gramer olarak yanlissssssssssssssssssss...
Alt 25-12-2006, 20:05
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Benim anlayisima gore, allah gece ve gunduzu yaratiyor, gunes ve ay bunlarin aksesuari, susu. Dunyayi duz ve merkezde sabit tutan, onun etrafinda gogu donduren bir mantik, mantiksizlik hakim bu sozlerde.
* *Hadi muhammet bilmiyordu, patronu allahin da mi haberi yoktu dunyanin yuvarlak ve kendi merkezinde 24 saate dundugunden?
* Bedevi mantigiyla yazilmis bir kitap ancak bu kadar apacik olabilir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 26-12-2006, 10:04
kuvvaci kuvvaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostlar niye inançta mantık arıyoruz ki

Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine

Önerilen Siteler