Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-04-2019, 19:46
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

spartacus; Şüpheci Dinsiz; Yönetim olarak gidişatınız iyi yönde değil. Öz eleştiri yapmazsanız bu sitenin özgürlük anlayışına ket vurursunuz.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 27-04-2019, 19:55
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yaşı 30 yoktur bence..Büyükleri olarak,burada yanlış yaptığını anlatmak yerine,onu böyle banlayarak,iletişimi kesmiş olmaz mıyız?
Madem bu ırkçılar çok kötü insanlar,bu insanlarla iletişime girmeden,nasıl onlara kötü olduklarını anlatabiliriz?
- Bu doğru tabi ama. Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri 2. Dünya savaşını yaşamamış, Stalincilik dahil, o dönemin ezici güçlerinin gazabından korunmuş olmasıdır.

Yurt dışında böyle bir korku vardır. Çünkü Amerikalılar bile Normandiya sahillerinde bir sürü insan kaybetmişlerdir.

Türkiye'de ise millet Hitler kitaplarını bir şey sanıyor. Ya da Vosvos muhabetlerinde "Hitler'İn emri ile yapılmış araba" muhabetleri filan döner.

/Halk içinde mesela "alahü teala emretti" diyip okula o kılıkla giden öğretmen var.

+ Okulda ırkçılığı öğreten öğretmen var. Her okulda değil tabi ama dini okullarda çok yaygın.

Peki okulda "alahü teala emretti" + "İnsan ırklarının sayısı üçtür"'Ü öğrenmiş adama ben ne yapabilirim?

di mi?

Ben olsam tebliğ yapanı da,ırkçılık yapanı da banlamazdım,bunu belirteyim..
Alenen küfür etmeyen veya alenen şiddeti veya ensest gibi uç bir konuyu övmeyen herkesin kucaklanmasından yanayım..Madem düşünce ve ifade özgürlüğü diye feryat ediyoruz,kendimizden çok karşıt bir noktada olan birine bile saygı duymalıyız..

Tebliğ yapacakmış..Açsın bir konu..Hristiyan tebliğleri filan..O konu altında istediğini yazsın,bizene..
Öbürü ırkçıymış,Türk'ü çok seviyormuş,falan filan..Açar bir konu..Türkler süper insanlar diye.Konu altında istediğini yazsın,bizene..

İslam alimleri,ne diyorlar mesela?''Dinden çıkanı öldürün''Karşımızda böyle bir din var ve bu dine inananlar var..Benim öldürülmemi açık ve net bir şekilde emreden bir dine inanan mı daha kötüdür,Türk ırkının diğer ırklardan üstün olduğunu söyleyen biri mi?
Bunlar göreceli konular..Siz ırkçılığı daha kötü görürsünüz,ben dini..
- İyi bir benzetme. genelde birinden muzdarip olanda diğeri de görülür

ama

1) Sahte dinden korunmak gerçekte daha kolaydır. Tek yapman gereken aklını kullanmak ve mevcut metinleri daha modern / insancıl bir algı ile ele almak.

ama ikinci durumda işin içine mantıksızlık giriyor. Yani artık çarpık düşünce olmaktan çıkıyor. Direkt yanlış bilginin insan benine enjekte olması durumu var.

Köpek ırkları vardır. Bazı hayvanlardaki çeşitliliğe ırk deniyor. Yani tek bir tür var. ama birbiriyle eşleşebilen hayvan ırkları var. Bitkilerde de var. "Irk" bu demek.

Yani "2+3 = 6 Bunu tartışalım" diyorsun.

Bence de böyle tartışma olmaz. hitler zamanında bile bu sahte bilimdi. Şimdi elimizde genetik mühendislik, gen araştırmaları filan var.

Şunu tartış o zaman gel: "Neandertaller farklı bir ırk mıydı?" bu tartışılır. Çünkü insanların bir kısmında neandertal geni olduğu kanıtlandı.
vaktim oldukça konuşurum.

da senin dediğini 1600'lü yıllarda Katolik kilisesi tartışmış. Onlar bile Afrika'lıların ve Amerikalıların insan olduklarına, bir ruhu olduğuna ve derhal ruhlarının kurtarılması gerektiğine karar vermişler.

Orta çağ papazları bunu anlayabilmişler. 21 yy, İnternet, okuma yazma, tahsil sahibi adam anlamıyor.

- E işimiz var yani. Ne yapayım? Eğitelim mi Word + arkadaşları da gelsin okul açalım eğitelim onları ?

+ Japonya'da bile varmış. "Üstün Japon ırkı" söylevleri (bizdeki Japon askeri meselesinden farklı olarak) var.

Yani işim olmasa tamam benim için
Alt 27-04-2019, 20:50
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eylem içermeyenleri kötü olarak tanımlayamıyorum ben.
Irkçı eylemler kötü, ama ırkçı düşünceler ya da ırkçı sözleri kötü olarak tanımlamıyorum.

Özgürlük anlayışımda her türlü düşünce ve söz serbest. Küfür ve hakaret de dahil.
Birisi bana istediği kadar küfür edebilir, bundan rahatsızlık duymam ve kötü olarak tanımlamam.
Çünkü ortada bir eylem yok.
Ben de birinin allahına, ailesine, ırkına küfür edebilirim. Bunu da kötü olarak tanımlamam. Çünkü doğrudan bir eylem içermiyor.
Alt 27-04-2019, 22:45
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
World'un illa düşüncesini temellendirmesine gerek yok..
Müslümanların temel aldıkları şey de,ciddiye alınacak bir şey mi?!
İnanç denilen şeye dair,karşımızdaki kişiden bilimsel argüman istememeliyiz..!

Yaşı 30 yoktur bence..Büyükleri olarak,burada yanlış yaptığını anlatmak yerine,onu böyle banlayarak,iletişimi kesmiş olmaz mıyız?
Madem bu ırkçılar çok kötü insanlar,bu insanlarla iletişime girmeden,nasıl onlara kötü olduklarını anlatabiliriz?
..
Sevgili ahlaksız

World Uzun bir zaman sonra foruma girip birilerinin kendisine yüklediÄ£i kin ve nefretle direk belli bir kesimi yargılamak için başlık açıp kinini kusması fikir özgürlüğüdür diyorsan !

Beni şaşırtan bir durumda , islamdan uzaklaşmış bazı kişilerin bir topluluk adına akıl almaz şekilde ırkçılık kusmalarıdır. Bu kişilerin genelde türkçü olmaları .

Bu tarz insanların iddiaları ve islamcı faşistlerle aynı dili kullanıp kin nefret kusmaları sanada ilginç gelmiyor mu ?

Bu tip insanlar Türkte olsa kürtte olsa , kendisi gibi olmayanlara , ermeni , yahudi , dinsiz kafir alevi gibi hatta türkse kürt diye , kürtse türk diye kendilerince sözde aşşağılama yöntemleri kullanması nasıl açıklanır ki ?

World un dersimlilere ve seyit rızaya aynı dinci türkçüler gibi ırkçılık yapması kendisini onlardan nasıl ayırt edecek ki ? Baksan dinci kürtcülerde o bölge insanına aynı şekilde tutum sergilemesi kendisinin celişkide olduğunu göstermiyor mu ?

Dersim deyince çileden çıkıp , kinini bir millet üzerinden Ermeni bunlar diye kusması artık mide bulandırıyor.

Dersimli birisi kalkıpta kendine zarar veriyorsa buyursun yazssın
Ermeni birisi kendisine zarar veriyorsa buyursun yazsın
Kürt birisi kendisine zarar veriyorsa buyursun yazsın
Türk birisi kendisine zarar veriyorsa buyursun yazsın.

Yok ama 70 senelik bir olayı ve acısını kaşıyım oradan bir nefret kusuyum da şöyle bir rahatlıyım da nedir ?

Niye Tunceliye dersim diyorsunuz dese tartışılır
Niye dersimde bu olay oldu dense tartışılır.
Niye dersimliler kendilerine kelepçe vurdurmuyor dense tartışılır

Yok efendim dersim demeyin onlar ermeni hain terörist bilmem ne ! Gina geliyor artık.

Hatta o derece bir kin ve nefret var ki ! Çokta ismi ile belirtmeselerde alevilik esas dertleri.

Burdan bir yavşağın " niye dagdan indiniz keşke inmeseydiniz " dediğini hala anlamlandıramıyorum. Bu kişinin nasıl bir derdi ve bu dertten kini varsa artık tedbir almak gerekiyor.

Henüz geçenlerde olan olayda , k.kılıçtarogluna olan saldırı IRKCI bir saldırı ama kimse buju böyle söylemiyor.
Ne diyorlar
Hdp ile ittifak yaptı
Sehidimize saygısızlık gibi yalan bahanelerin arkasına saklanıyorlar.

Ben dertlerinin K.Kılıctaroğlunun kimligine saldırdıklarını bilmiyormuyum. Esas dertlerinin alevi düsmanlıgı olduğu ve bunu açıkca ifade edemediklerini , kendi yalanlarının ardına saklanıp nefret kustuklarını fırsat bulunca bunu yöneticilerinin verdigi fırsatla linç girişimine cevirdiklerini bilmiyormuyum.

Dersimli bu alevi bu kürt bu.

Bu ülkede alevileri halk ile linç ediyorlar
Maraş corum sivas
Bu ülkede kürtleri devletin güvenlik güçleri ile
Bu ülkede azınlıkları hem halk hem devletin güvenlik güćleri ile katledip linç edenlerin sözcüsü olan IRKÇI mahluklardan gına geliyor artık.

Sevgili ahlaksız IRKCILIK kötü ve serefsizce.

Sevgili ahlaksız bu IRKÇILARIN , çocuk tecavuzu , hayvan tecavuzcusu , doğa tecavuzcusu olup bu konularda asla yargılama yaptıklarını göremeyiz.

Bu konulara asla mudahil olmazlar. Çok sıkıştırılırlarsa , devlet eli ile koruma altına alınırlar.

Sana niye anlatıyorum ki ! Sen zaten biliyorsun bunları .
Alt 28-04-2019, 00:35
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Türkü;öldürelim/keselim filan mı dedi?Şiddet içerikli konular mı açtı?
Sanmıyorum böyle şeyler söyleyeceğini..En fazla kenardan/köşeden laf sokmuştur..En son açtığı konuya da baktım,yazılanları anlamadım,kapattım konuyu..
Dediğim gibi göreceli..Dinciler mi daha kötü,ırkçılar mı?Bana göre dinciler..Irkçılarla diyalog kurabilirsiniz ama dinciler sizi dinlemez,dinler gibi yaparlar..
Irkçıları banlayalım deniliyor ya,ben de dincileri de,ne kadar müslüman,hristiyan varsa banlıyalım derim;forumda başbaşa kalırız
Zaten öyleyiz..Birkaç dinsiz yazışıyoruz,hepsi bu..
Alt 28-04-2019, 01:02
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
spartacus; Şüpheci Dinsiz; Yönetim olarak gidişatınız iyi yönde değil. Öz eleştiri yapmazsanız bu sitenin özgürlük anlayışına ket vurursunuz.
Özgürlük anlayışımızda, kendinden başka irade tanımıyan ve bunu da adiyet tabusu üzerine inşa eden, otomatikman kendinden gayrı iradeye yaşam hakkı tanımayan anlayışla bir araya gelemiyruz, istemleri hukuk dışıdır.

Hukuk önemli, ayrıcalık tanımamak önemli. Nicelikten önce nitelik lazım.

İnsanların artık, facebook, whatsapp'dan, youtube'da bilgi kirlerinden çıkmadığı bir dünya'da, bunun getiri ve götürülerini objektif olarak gördük.

Bizler 2 şeyi yapmayız;
1.) Özgürlük hukukunu, niceliğe satamayız.
2.) Nicelik için seviyemizi düşüremeyiz, aynlişemeyiz.
3.) Aidiyet siyaseti-istismarı anti-laiktir...

Önceki yazımda gayet net ve örnekle ifade ettim, biz tarafız, bu gün değil ilk günden beri. tarafımız net ve açık.

İnsanlığa tarafız, özgürlüğe tarafız, irade, düşünce, ifade, kanaat özgürlüğüne tarafız, bu koşulları sekteye uğratacak veya işlevini kaybettirek, bu özgürlüğü kullanırken, başkalrına özgürlük tanımayan hiç bir siyasete ve propandaya taraf değiliz dolasıyızla hukukumuzda yer veremiyoruz, versek, hukuk kalmıyor.

Kimseyi de -sırf dinci tebliğ yapanlar hariç- bir günde atmadık, düşünce ve fikir özgürlüğü zemininde gördüğümüz hiç bir yazıya da bu gözle bakmadık, o düzeyde ki, 1-2 yıl çeşitli konularda yazıştık.

Eğer örneğin ben, sırf kendileri gibi düşünmedim, inanmadım, kendime onların subjektif aidiyet dayatımını kabul etmedim diye, zulme uğrar direnirsem, neyim var neyim yok direnirsem sırf bu yüzden katl-i vaciptir olarak görülür ve bu linç kültrünün suçlusu ilan edilirsem, hak mı bu, hukuk mu? ya ne? Linç kültürü, faşizm...

Konunun tarihine bakın, Kılıçdaroğluna linç girişiminin konuşulduğu zamanda açıldı HDP ile yakınlaşma vs deniyor, halbuki bugün doğru olan muhalefet tüm muhalilerin asgari müştereklerde birleşmesi, olamsı gereken bu, bunu sekteye uğratmak çabası değil. ve sol genellemesi yaparak solu, bir katliam* üzerinden terörist gösterme poltikasıyla aynı şeyi yaptı(dolaylı, dolaysız). *katliam ve ortada, kişileri suçlamak zeminine, safsataya çekenler de ırkçılar-hangi ırkçı taraf olursa olsun. halbuki oradaki de, semiren, yolsuzluk yapan, kimse karşılarında iradi güç gösteremesin diye terör estiren, yedikleri haltlar ortaya çıkınca da, Osmanlıdan beri gelen linç kültürü, kızılbaş karşıtlığını öne sürüp hem kendilerini sözde akladılar hem de bunun meşruiyeti üzerinden katl-i vaciptir noktasına getirdiler.. neyse... vali, imamların, yandaşlarının yani semiren birilerinin suçüstü yaklanmasından sonra kolayca örgütlenmiş bir parovaksyondu Kılıçdaroğlu'na yapılan da provakasyon değil mi? HDP ile asgari müştereklerde selamlaştılar diye, bunu hak mı etti? HDP kim, size göre=terörist oysa, HDPli ve etnik olarak Türk olmayan milyonlarca insan da aynı şekilde CHP ye terörist diyebilir. Nedir bu? Hikaye, terörle yönetilen bir ülkedeyiz oysa.

Kılıçdaroğluna ne dedi hakim-egemen aidiyet siyaseti, "sen o adamdan tokat yiyecek ne yaptın?"

Öyley ya, kişi aidiyet siyasetinin neferi veya boyun-eğeni değilse, tokat yiyen, katledilen otomatikman suçludur. ne yazık ki biz bu anlayışı, zihniyeti ne sağcısına, ne solcusuna izah edemiyoruz

Biz Kılıçdaroğluna yapılan linç girişimini konuşup, karşı dururken(ki fikren de), mantığı anlayabiliyor musunuz? Muhalifsen, farklı düşünüyorsan, farklı inançtan, etnisiteden(sosyo-kültüreldir, politik değil) isen, farklı renk, farklı dil, farklı cins..... isen, sırf bu yüzden, hak hukuk, özgürlük, kendini ifade özgürlüğü tanınmıyorsa, biz hak-hukuk hakkı için direnen, mücadele edenin (hak ve özgürlük temeline sahipse) yanındayız(dili, dini, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun).

Bir örnek vereyim, bu ülkede Kürtçe yasak değil miydi? Kürtçe ıslık çaldı iddiasıyla hapis yatanı bile var, sonuçlar ortada, ayrı olan halklar değil, bundan kişisel çıkar elde edenler bunları kullananlar, özü itibariyle hepimiz insanız. Bu konuya girilmesin, sadece soru açık, mesele Türk,Kürt tartışması değil.

Kılıçdaroğluna tokat atanlar serbest!

AKP siyaseti ortada, ne türden anti-laik, politik, aidiyet istismarı olursa olsun, nasıl bir zihniyet oluşturduğu, örgütlediği önemli. Bu demokrasi kültürüne ters, özgürlüğe ters, düşünce, ifade özgürlüğüne, bu aracı kullanabilmemize ters değil mi?

yani bir insan şu-bu ırkçısı olunca değişen ne? ırk tabusu, diğerinin tabusundan büyük ve ayrıcalıklı mı?

Sonuç itibariyle, aidiyet siyaseti anti-laiktir de.

Bir insanın ırkçı olması başka, ırkçılık yapması başkadır.

Bir insanın bir dine inanması başka, din buyruğudur diye linç kültürü siyaseti başkadır.

Bir inanan olması başka, "benden gayrısı kafirdir, her türlü baskı ve zoraki müm'in yapılmalı, olmuyorsa bilmem ne yapmaya, o da olmadı mümin olmuyorsa bize kelle hakkı parası vermeye mecburdur, olmadı katl-i vaciptir" vb türden siyaset ve anlayışlar başka, kabul-temsil edemeyiz.

Örneğin Maraş katliamı Türkiye'de yaşandı o halde katledilenler suçludur ve hak etmiştir anlayışı, bizim anlayışımıza ters.

Sırf ülke müslüman o sebeple çocuklara tecavüzden vs söz ederken hem islamın hem de Türkiyenin uluaslarası arenada saygınlığı zedelenir, buna muhalif olanda terörsittir, vatan hainidir denmesi, bizim anlayışımıza ters ve biz bu anlayışlara karşı tarafız(ifade özgürlüğünü ancak böyle sağlayabiliriz).

benim bu yazılarımı, linç kültürüne sahip olanların anlamasını beklemiyorum, nasıl ki Kılıçdaroğluna atılan tokat sonrası hepimiz Osman Dayıyız diyenler de, gidip Osman dayılarını bilmem ne yapalım diyenler de anlamıyorsa, srgulanması gereken ülkede hukuk var mı? Hukuk yok adamın derdi hukuk isteyenleri hain ilan etmek -taraf değiliz-!. Ama bir konu anlaşılabilir, ırkçıya, dinciye, inanıra, kişilere karşı değiliz, ifade özgürlüğüne tarafız, tersine değiliz, tavrımız net.

Eğer biz onurlu, tutarlı, hak ve hukuktan yana tavır alıyoruz diye terkecek olan varsa bu kayıp değil kazançtır, terk etmesin diye biz taviz verdiğimiz anda da kaybederiz.

Anlamak.... hiç de zor değil, 1 satırla dahi özetlerken, bunca uzun yazılıp, örnekler verilmesi dahi, anlayışlızlıktan sebeptir.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (28-04-2019 Saat 02:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-04-2019, 01:13
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

World' un sorduğu soru ilk defa sorulmuş değil pek çok insan feodal-dinsel kişiliklerle Marksistlerin ilişkilerini anlayamadığı için bu soruları yöneltiyor.

Dersim ve benzeri olaylar ve solun bu konulara bakışı soru sahiplerine anlatılmalı.Tüm öğretisi sanayi devrimi üzerine gibi görülen bir ekolün bu olaylara bakış açısını tutarsızlık olarak görmeleri çokta yadırganmamalı direkt ırkçılık ve saldırganlık olarak görülmemeli.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 28-04-2019, 01:14
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaten öyleyiz..Birkaç dinsiz yazışıyoruz,hepsi bu..
Ahlaksız, okunanı dahi yazıldığı gibi anlamamak, sebebi ne olabilir? sana yazdığım cevapta dahi bizlerin

Kişileri banlamadığımızı bir kişinin dinci mi, ırkçı(dinci aynı kulvar, dincilik daha kötüdür ırkçılıktan diyorsun, ırkçılık daha beterdir, gücü bir kez ele geçirsinde gör!) neyci olup olmamasına bakmadığımızı zaten yazmıştım. Dinci birisi görüşlerini nasıl paylaşıyor ama tebliğciliğe izin verilmiyorsa, ırkçı birisi de yazabilir, ama lafı dolandıra dolandıra dahi olsa ırkçılık yapamaz

Maraş katliamı uzak bir tarih değil ve kurbanı suçlamak, katl-i vacip edebiyatı ırkçılığın doğası... anlaması çok mu zor. Çıksın birisi örneğin Ferhundey'i katledenleri, maraş'ta insan katledenleri, anlayışı, "çılık" olarak propaganda etsin, kurban için katl-i vacip, kurbana yapılanı tasvip etmeyenler hain ilan edilsin, bu temelden propagada yapsın -bırak karşı çıkmayı- eleştirdik diye bizi hain ilan etsin, atarız, din ve ırkçılık birlikte kullanılır zaten, ırkçılığın ayrıcalığı olmuyor.

Kişileri banlamıyoruz, herkesin yazma ve fikrini belirtme, ifade özgürlüğü var, ama belirttiğim kriterlerde yok, bu yeni değil bu yıllardır böyle ve olması şart, yoksa böylesi bir platformun işlevi, anlamı, işletilebilirliği kalmaz!

Linç kültürü salt fiziki değildir, politiktir de.

Tebliğciye, ırkçılık yapana.... "elimizden geldiğince" iznimiz yok! Bunu anlamak çok mu zor?

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-04-2019, 01:30
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
World' un sorduğu soru ilk defa sorulmuş değil pek çok insan feodal-dinsel kişiliklerle Marksistlerin ilişkilerini anlayamadığı için bu soruları yöneltiyor.

Dersim ve benzeri olaylar ve solun bu konulara bakışı soru sahiplerine anlatılmalı.Tüm öğretisi sanayi devrimi üzerine gibi görülen bir ekolün bu olaylara bakış açısını tutarsızlık olarak görmeleri çokta yadırganmamalı direkt ırkçılık ve saldırganlık olarak görülmemeli.
Marksistlerin mi? Alakası yok, o kadar detaya gerk yok, ırkçılığın temeli-zemini belli... defalarca ifade edildi, katliamın bölgeye atanan valiler şu ya da bu polis, asker bürokrasisinin, imamlarda dahil, yolsuzlukalrı söz konusu, meselenin kıvılcımı o temellerden atılmış. nasıl provakasyonlarla örgütlendiğine kadar, dönemin savcısı dahi itiraf eder. Bilinmediğinden değil, istimar edebilmek namına araç olarak kullanılıyor(çünkü uzak tarih yoksa maraş'da kullanılabilir) ve istismarı sadece tek bir taraf da yapmıyor, her iki taraf içinde biz hainiz ama derdimiz bu değil, basit...

Bakış açılarına değil, linç kültürüne iznimiz yok, zaten linç kültürüyle bakış açısını da izah edemiyor ve bu salt bugüne ait değil, dediğim gibi tolerans var ve bu bir kaç yıllık süreci kapsıyor(salt birgüne, bir yazıya göre karar kılınmadı)

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 28-04-2019, 09:05
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Irkçılık elbette kötüdür, hatta çoğu zaman dinlerden daha kötüdür.
Örneğin o kadar gelişmiş olmalarına rağmen Avrupa'ya, ABD'ye bakın, orada dinler eski ihtişamını yitirmiş ama ırkçılık legal veya illegal devlet politikası düzeyinde.
Irkçılık dinlerden daha zor terkedilir, çünkü daha güçlü nedenlere dayanıyor.
İşgal ve savunma ortamları ırkçılığı besleyen ana damardır, bu yüzden işgalciler fiili işgal yapmazsa dahi her zaman için potansiyel tehlike olarak kendilerini gösterirler.

Bu işin bir de farklı boyutu var.
Örneğin PKK'mi ırkçılık yapıyor yoksa devlet mi?
Şimdi ilk bakışta PKK gibi görünüyor ama gerçekte ırkçılığı yapan bizzat devletin kendisidir.
Devlet çeşitli oyunlarla PKK'yi besliyor, kendisine saldırmasını istiyor, yönlendiriyor, amacından saptırıyor ve ırkçı konumuna getiriyor.
Böylece devlet PKK'yi kullanarak, hem halkı kandırıyor ve korkutuyor hem bundan büyük vurgunlar vuruyor hem de kendi yaptığı ırkçılığın üzerini örtüyor.
Tayyibin 17 yıldır yaptığı da bundan ibaretti.

Bu örnek sadece bu ülkede bir de devletlerin dünya çapında yaptıkları ırkçılığı düşünün.
Dolayısıyla dinler bir yerde çürür ama devletler var olduğu müddetçe ırkçılık bitmez.

Bu işin bir başka tarafı da insanlara ırkçılık o kadar yedirilmiş ki, ırkçılık yaptıklarının farkında dahi olmuyorlar, olağan bir şey zanediyorlar.
Aslında dinlerin insanlara nasıl sinsice enjekte edildiği anlatıldığı kadar ırkçılığın da bulaşıcı hastalık gibi nasıl yayıldığını çok iyi anlatmak gerekiyor.

Önerilen Siteler