Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-03-2011, 02:45
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kerem190´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
web ateistlere hiç bir konuda sert mesajım yok dikkat ettiysen...
Yo yo, çaktırmadan çakıyorsunuz bence, beni ateist sanıp, yayınladığım video ile evrime çaktınız mesela ama burasını bir ateist forumu olarak gördüğünüz için, ateistlere karşı biraz daha dikkatli olduğunuzu ben de farkettim. Bu önemli değil, ancak üslubunuz dediğim gibi etkili de, faydalı da değil. Bol bol eleştirin, hatta konulara hristiyanlık bakış açısı ile cevap verin, onu da görmüş oluruz, forum da renklenmiş olur. Hatta keşke aramızda budist arkadaşlar da olsa, onlar da anlatsa birşeyler. Geniş kitlelerce inanılan düşünce, ne olursa olsun en azından efendi birşekilde okunmayı/cevaplanmayı hakeder. Aynı zamanda, dünyada tek din/inanış olmadığına göre, birileri yanılıyor demektir, bu da sonsuz bir eleştirme hakkı doğurur. Ancak bu edeb ve mantık ölçüsünde yapılmalıdır. Anladın sen onu

b*c*rdiği karılarına etmiştir emin ol! kaç taneydi unuttum! sen de 40 ben diyim 60 ama gene eksik!
Neyse, Kur'an ayetlerinin masaya yatırıldığı konular, benim için hadis ve rivayetlere dayanan konulardan daha önemli. Bu konu da haliyle güzel bir konu, daha fazla baltalamazsak iyi olur sanki

Konu Estiva tarafından (11-03-2011 Saat 02:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-03-2011, 03:09
kerem190 kerem190 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

web.. ciddi şaka yapmıyorum ama son yazdıkların sonrası seni takdir ettim.. ne dediysen haklısın ama ateistlere karşı cidden lafım yok... var da yani gıcık değilim müslümanlar kadar... hatta hiç değilim desem gene inanmazsın ama neyse...

şu anda zaten zeitgest belgeseliyle birlikte şoka girmiş bulunmaktayım cidden!
Alt 11-03-2011, 03:45
Yasaklandı

şokun etkisi geçti çünkü bazı ateist ve hristiyan arkadaşların iddiaları en azından %50 olarak çürütmesi tehlikeli sonu getirmedi benim açımdan...

bu forum sağolsun...
Alt 11-03-2011, 04:30
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu arada konuyu yeniliyelim.

Enam(46)
De ki: "Söyleyin bakayım, eğer Allah, kulaklarınızı ve gözlerinizi alır, kalplerinizi mühürleyiverirse, Allah'tan başka hangi tanrı onu size iade edecek?" Bak Biz delillerimizi nasıl evirip çevirip türlü türlü açıklıyoruz! Sonra da onlar nasıl (yüz çevirip) geçiveriyorlar!

Enfal(70)
Ey peygamber, elinizdeki esirlere de ki: "Eğer Allah, sizin kalplerinizde bir hayır olduğunu bilirse, size, sizden alınandan daha hayırlısını verir ve günahlarınızı bağışlar. Allah, bağışlayan ve merhamet edendir.

Nahl(78)
Allah, sizi annelerinizin karınlarından hiçbir şey bilmediğiniz bir halde çıkardı. Öyle iken size, işitme, gözler ve kalpler verdi ki, şükredesiniz.

Nahl(108)
Onlar öyle kimselerdir ki, Allah kalplerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlemiştir ve işte onlar, gafillerin ta kendileridir.

Hac(54)
Bir de kendilerine ilim verilmiş olanlar, Kur'an'ın şüphesiz Rabbından gelen bir gerçek olduğunu bilsinler ve ona iman etsinler de kalpleri O'na saygı duysun. Çünkü Allah iman edenleri doğru bir caddeye çıkarır.

Muminun(63)
Fakat onların kalpleri bu konuda bir dalgınlık içindedir ve onların bundan başka bir takım işleri vardır ki, hep onlar için çalışırlar.

Ahzab(4)
Allah bir adamın içinde iki kalp yapmamıştır. Kendilerinden zihar yaptığınız eşlerinizi anneleriniz yerine koymamıştır. Evlatlıklarınızı da oğullarınız yerine koymamıştır. Bunlar sizin ağzınızda lafınızdır. Allah ise gerçeği söylüyor ve doğru yolu gösteriyor.

Hac Suresi(46)
Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

Muhammed Suresi(24)
Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?

Nahl Suresi(22)
Sizin ilahınız tek bir ilahtır. Ahirete inanmayanların kalpleri bunu inkâr etmekte, kendileri de büyüklük taslamaktadırlar.

İsra Suresi(36)
Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.

İsra Suresi(46)
Kur'an'ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur'an'da (ibadete layık ilah olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar.

Kehf Suresi(57)
Kim, kendisine Rabbinin âyetleri hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren ve elleriyle yaptığını unutandan daha zalimdir? Şüphesiz biz, onu anlamamaları için, kalplerine perdeler gerdik, kulaklarına da ağırlıklar koyduk. Sen onları hidayete çağırsan da artık ebediyen hidayet bulamazlar.

(A'RAF SURESİ / 179)
Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

Hud suresi-120
(Ey Muhammed!) Peygamberlerin haberlerinden, kendileriyle senin kalbini pekiştirdiğimiz her bir haberi sana aktarıyoruz. Bunlarda, sana hak, mü’minlere de bir öğüt ve hatırlatma gelmiştir.

Necm11)
Gözün gördüğüne kalp yalan demedi.

Beyinden habersiz, kalp duygu, düşünce üretir sanılan dönemlerden kalma yanlış bilgi kurana aktarılmıştır ve muhammed bilimsel bir yanlışla derleme inancını ele vermiştir.

Kalp düşünmez, yapay kalp ve hücre yapısı bu iddiayı çürütür.Bilimde zaten beynin işlevidir der.

Ruh ve manevi kalp gibi savlar tamamen hem bilimce kabul görmez hem kuranda böyle bu iddialara yönelik ayet bulunmaz. Kuran direk kalp der.

Pavlovun köpeği deneyi sanal ,olmayan düşünce üretme, duygu üretme savlarını çürütür. Beyin devre dışıyken hissiz, düşüncesiz kalır varlık.Canlılık devam eder, çünkü beynin işlevi kalp gibi besin ve oksijen taşıyıp kirli kanı ve temiz kanı taşımak değildir.

Kısa giriş, nasılsa desteksiz ,kanıtsız savlar tekrarlanacak, ona göre geniş geniş devam ederiz.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 11-03-2011, 12:12
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada konuyu yeniliyelim.
....
Enfal(70)
Ey peygamber, elinizdeki esirlere de ki: "Eğer Allah, sizin kalplerinizde bir hayır olduğunu bilirse, size, sizden alınandan daha hayırlısını verir ve günahlarınızı bağışlar. Allah, bağışlayan ve merhamet edendir.

Nahl(78)
Allah, sizi annelerinizin karınlarından hiçbir şey bilmediğiniz bir halde çıkardı. Öyle iken size, işitme, gözler ve kalpler verdi ki, şükredesiniz.

Hac(54)
Bir de kendilerine ilim verilmiş olanlar, Kur'an'ın şüphesiz Rabbından gelen bir gerçek olduğunu bilsinler ve ona iman etsinler de kalpleri O'na saygı duysun. Çünkü Allah iman edenleri doğru bir caddeye çıkarır.

Ahzab(4)
Allah bir adamın içinde iki kalp yapmamıştır. Kendilerinden zihar yaptığınız eşlerinizi anneleriniz yerine koymamıştır. Evlatlıklarınızı da oğullarınız yerine koymamıştır. Bunlar sizin ağzınızda lafınızdır. Allah ise gerçeği söylüyor ve doğru yolu gösteriyor.

Hac Suresi(46)
Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

Muhammed Suresi(24)
Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?

Nahl Suresi(22)
Sizin ilahınız tek bir ilahtır. Ahirete inanmayanların kalpleri bunu inkâr etmekte, kendileri de büyüklük taslamaktadırlar.

İsra Suresi(36)
Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.

(A'RAF SURESİ / 179)
Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

Necm11)
Gözün gördüğüne kalp yalan demedi.

....
Konunun tazelenmesi çok iyi olmuş. Sayın Aliyarasfal'ın aktardığı ayetlerden özellikle dikkatimi çekenleri burada alıntıladım. Bunlarda açıkça düşünmek, karar vermek gibi olguların kalbe yüklendiği ve pek çoğunda mecaz yapılmadığı görülmektedir. Yani kalp adını verdiğimiz organa işlevinden habersiz yanlış misyonlar yüklenmiştir.

NOT : Arkadaşlar başka dinlerle ilgili düşünce ve yorumları bu başlığa hatta forumun bu bölümüne yazmazsak daha iyi olacaktır. Bu forumda islamiyet üzerinde tartışmalar yapılmakta. Fikir belirten arkadaşlarımıza saygısızlık olmaması açısından buna dikkat edilmesini rica edeceğim.

NOT2 : Özellikle kendi adıma söylüyorum ve diğer arkadaşlarımın da bu fikirde olduklarını düşünüyorum; islamiyet konusunda eleştirilerimi buraya aktarırken (ateist olmama rağmen) herhangi bir gıcıklık ya da nefret dolayısıyla değil bilgi ve fikir alışverişi olması açısından yazıyorum. Nefret söylemleri geliştirmezsek daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Saygılar....
Alt 11-03-2011, 20:40
EciRna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
EciRna EciRna isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Burada iyice sapla saman birbirine karismis:

Maneviyat dediğiniz beynin işlevidir. Düşünsel ve duygusal somut olayların(dikkat edin somut) tümü yine o nöronlarca kontrol edilir ve enerji olarak üretilir. Yani beyin dalgalarını duyduysanız vede hormonların biyo kimyasal tepkime yaptığını, ölçülebilir ve somut değerler olduğunuda anlarsınız.
Beynin fonksiyonlarindan herhangi bir süphem yok ama bilinc, benlik diye birsey vardir. Buda beyinden bagimsizdir ve insan ruhu ile alakali birseydir.
Siz kendi ideolojinize kiliflar bulmak icin bilimi bile kullanabiliyosunuz oysa bircok bu yöndeki arastirmalar, insani insan yapan unsurlarin kaynaginin nöronlar olmadigini, bilinc oldugunu aciklamislar. Bu bilinc dedikleride materyalist düsünceyi savunan bilimadamlarinin itiraf etmekte zorlandiklari insan ruhu’dur. Bu anlamda baktigimizda Kuranda gecen „kalp“ kelimesinin akil, vicdan, ruh anlamlarinda kullanildigini anlarsiniz. Yine bu baglamda demekki Maneviyat duygulari hem beyin hemde kalp icin gecerli olabiliyor.

Bu konuda ne kadar hosunuza gitmesede kulp takabileceginiz bazi yorumlar:

"Bilimin farklı aşamalarından çıkan ve beni asıl endişelendiren kendi kibirim olmuştur. Benim bilimsel görüşüme uygun olmayan başkalarının fikirlerini küçümserken ne kadar da kibirli davranmışım. Dünyayı gezip yerli halklar ve insanlar ile tanışıp vakit geçirince, kibirimin uygun olmadığını anladım. H.G. Wells'in hikayesinde anlattığı adam gibi bilimsel açıdan kör olan bir ülkede tek gözlü adam kral olabilir. Aslında asıl kör olan bendim. Bilgi donanımı açısından yetersizdim. Bilimsel görüşlerime bağlı kaldıkça göremiyordum. Ben her şeyi gördüğümü düşünüyordum, fakat aslında hiçbir şeyi göremiyordum. Bu yüzden önceden gerçek zannettiğim şeyleri bırakmak zorunda kaldım ve böylece bu insanların görebildiklerini ben de gördüm. Sonunda bu yeni vizyona sahip olduğumda bilime bakış açım tamamıyla değişti. Böylece bilimi sadece bir araç olarak görmeye başladım; evrende tek önemli olan veya var olan şey olarak değil. Bilim, insan olabilmenin ne anlama geldiğini daha derinlemesine araştırmamıza yardımcı olacak bir araçtır. Fakat sanırım henüz bu noktaya gelemedik. Sanırım henüz uyanmış değiliz. Şu an hala hepimiz uyuyor ve sürekli içinde olduğumuz bataklıktan bizi kurtarması için zihnimize mekanik olarak güvenip rüya görüyor, umut ediyor ve istiyoruz. Ne zaman kalbimizi ve ruhumuzu beynimiz ile birlikte kullanırsak, işte o zaman bilim yeni bir dünya düzenine uyum sağlamaya başlayacak." Robert Lawrence Kuhn, Closer To Truth "Challenging Current Belief”, McGraw-Hill, 2000, s. 58

"Evrimci biyologların, çocuklarımızı amaçsız bir evrende yaşadıklarına inandırmak için neo-Darwinizm'in henüz ispatlanmamış dogmalarını kullandıklarını görüyorum ve bir kez daha bilim adına duyduğum sempatiyi kaybediyorum". Craig Hamilton, What is Enlightenment?, sayı 29, Haziran-Ağustos 2005, s. 64

Kalpte düşünce üretecek, duygu üretecek, yada algılayacak hücre yapısına sahip değildir. Bunu sadece sinir hücrelerine sahip organlar yapabilir ki bu hücre yapısındaki gelişmiş nöronlardan oluşan tek organ beyindir.

"Kalp zekasi" denilen bir arastirmaya göre buldugum bazi aciklamalar, kaynaklarin kendilerine takilmayin lütfen icerik olarak ele alin.

(http://www.touchthefuture.org/services/publications/mother_infant.htm’den çevrilmiştir.)
Çeviren: Esin Tezer
Fizikçiler enerjinin alanlarını; onların mana, bilgi ve zekâya nasıl işaret ettiklerini belirtiyorlar.
Yeni araştırma kalp alanının; yeni canlılık için genetik sistemin kendi direktiflerini hecelemesinin altındaki genel çevresel durumları saptadığını ileri sürmektedir. Bu kısa ve öz program; bu yeni araştırmanın ışığında, bağlantıyı yeniden tanımlamaktadır.
KALBİN ZEKÂSI İLE İLGİLİ YENİ ARAŞTIRMA
Tıpkı beyinde bulunanlar gibi, kalp hücrelerinin yüzde 65 kadarı nörondur. Kalp ve beyin arasında direkt, aracısız bir nöro-bağlantı; direkt iletişim hattı vardır. Beyin kalbe kendi genel duygusal durumunu bildirir ve kalp de beyni akıllı bir yanıt vermesi için cesaretlendirir. Şairler ve bilgeler bunu kalp hakkında çağlardır söylemektedirler.Kalp Matematiği Enstitüsü’ndeki Nörokardiyoloji’nin yeni geliştirilen alanı ve araştırma; kalbin zekâsını ait olduğu yere, biyoloji alanına yerleştirmektedir. http://www.okyanusum.com/annebebekbaglantisi.html

buradanda almanca bilenler okuyabilir,

http://heikeholz.wordpress.com/2011/...weites-gehirn/

Artik su bir gercekki kalbin sadece saf kan pompalayan ve baska hic bir ise yaramayan bir organ olmasi tamamen materyalizm kaynaklidir, bilimadamlari beyin ile kalp arasindaki islev farkini ortaya bilmsel olarak koymasina koyuyor, ama bunu ateistler gibi saptirip kalbi sadece kan pompalayan bir organ olarak görmüyorlar.

Kuranda gecen kalbin, kuran dili ile semantik analizini bile yapamiyosunuz. Veya yapmak isinize gelmiyor, Gercekten bu konu artik baydi. Daha fazla ugrasmayin derim, bilimin arkasina siginarak bize kendi kuranimizi ve kendi dinimizi ögretmeye, sözde birsey ispatlamaya calismayin, anca kendi art niyetinizi ispatlamadan öteye gidemiyosunuz.
Bugun bilim kalksa ve tüm maddeötesi olaylari kanitlasa, sanki inanancaksiniz, sanki buraya biri gelip "arkadaslar tüm yazdiklarimizin hepsi yanlismis hadi cümleten müslüman olduk iman ettik" mi diyeceksiniz..?..alakasi yok ya...daha evren teorisi bile teori olmaktan öteye gitmedi, kanitlanamadigi halde ona bile gercek gözü ile bakiyor, darwini peygamber ilan ediyosunuz. Artik gerisini Siz düsünün.

''BİLİMSİZ DİN TOPAL,DİNSİZ BİLİM KÖRDÜR ,, ( A. EINSTEIN)

Konu EciRna tarafından (11-03-2011 Saat 20:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-03-2011, 21:06
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Beynin fonksiyonlarindan herhangi bir süphem yok ama bilinc, benlik diye birsey vardir. Buda beyinden bagimsizdir ve insan ruhu ile alakali birseydir.
Peki bu ruh, beyin hasar gorurse, hatta olurse ne olur(bitkisel hayat)
Aslinda muslumanlikta ruh kavrami var midir ona da emin degilim, eger varsa, bile bilimsel olarak oyle birsey olmadigi gercek. O da din masallari gibi hayali ve iman ederek ianabileceginiz bir hicbirsey.
Kalbin zekayla olan iliskisi ancak beyni kalbinde olanlar gorebilir. ayni cinleri, perileri gordukleri gibi.
Sevgili ecirna, esas siz tadinda birakin bu manasiz, mantiksiz ve hic bilimsel olmayan faraziyelerinizi... gercekle ilgisi olmayan bir bir col bedevisinin bilgisizligi ve sacmaligindan baska bir sey olmayan "dusunen,kalp" bir de zeki oldu sayenizde. Iman ederseniz, inegi bile kutsallastirabilirsiniz. nitekim, bir milyara yakin insan becermis bu isi...

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 11-03-2011, 21:11
Üye

Sayin Vartor,

"cöl bedevisi" dediginiz insan Allahin yüce bir Peygamberidir, kim olursa olsun birisi hakkinda böyle asaliyici sözler kullanan birisi varsa o camur attigi insandan daha asagilik bir insandir, sizde bunu böyle bilin. TAbiki bu anlamsizlastirdiginiz polemiklere daha fazla yazacak söz bulamiyorum. Bukadar maddeci takilan tanritanimaz insanlara dini , peygamberi Allahi anlatmak tabiki kolay bir olay degil. Siz sadece gözle gördüklerinize inanin, bu iddialarinizla kendi varliginizin yarisini inkar ettiginizin bile farkinda degilsiniz. Ama Allahtan hatiri sayilir bir azinliksiniz, hadi pay pay.

Alt 11-03-2011, 21:18
Yasaklandı

EciRna´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Vartor,

"cöl bedevisi" dediginiz insan Allahin yüce bir Peygamberidir, kim olursa olsun birisi hakkinda böyle asaliyici sözler kullanan birisi varsa o camur attigi insandan daha asagilik bir insandir, sizde bunu böyle bilin. TAbiki bu anlamsizlastirdiginiz polemiklere daha fazla yazacak söz bulamiyorum. Bukadar maddeci takilan tanritanimaz insanlara dini , peygamberi Allahi anlatmak tabiki kolay bir olay degil. Siz sadece gözle gördüklerinize inanin, bu iddialarinizla kendi varliginizin yarisini inkar ettiginizin bile farkinda degilsiniz. Ama Allahtan hatiri sayilir bir azinliksiniz, hadi pay pay.

sana göre yüce... bana göre de katliamcı ve şehvet düşkünü bir cahil... sakın kimse aşağılayıcı tabir kullandın demesin! ayetlere bakılması yeterli! boşuna artık yazmıyorum...
Alt 11-03-2011, 21:26
Üye

sana göre yüce... bana göre de katliamcı ve şehvet düşkünü bir cahil... sakın kimse aşağılayıcı tabir kullandın demesin! ayetlere bakılması yeterli! boşuna artık yazmıyorum...
Bana göre Yüce, cünkü ben Peygamberimi taniyorum, onun hayatini dogru kaynaklardan ögrendim, Kurani tefsirine uygun birsekilde yorumluyorum...ayetlere baktiginda sen kendi dar görüsün ve kafandaki celiskileri görüyorsun, tüm anti-islam dünyasi tek basma kaliptan cikmis iddialarla karsimiza cikiyosunuz, söyliyebildiginiz hep ayni kelimlerden ibaret "sehvet düskünü, cöl bedevisi, cahil, katliyamci" asil bunlar cahilce seyler, sIkIyosa orjinal bir fikir ortaya at su kaliplarindan kurtul, ilimsel bir bakis acisi sunda görelim. Öyle birseyleri "kaba etinden" anlamakla kendini akilli saniyosan acirim haline.

Önerilen Siteler