Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-11-2012, 00:52
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Tabi hangi İsa diye sormak gerekiyor..

Mitolojilere, senaryo ve kurgulara konu olan kahramanların, gerçek hayattan seçilen isimler olduğunu ve hatta geçmişin tanrılarının dahi insan olduğunu, kabilelere göre çok büyük değerde görülen ataların, reis ve kralların tabulaştırılarak ilahlaştırıldığını düşünüyorum... (örneğin Sümer'de Tammuz(Dumuzi), Gılgameş ve daha evvel isimlerinde bu kapsamda olduğunu düşünüyorum.) Tabi efsaneler ve ilahiler kişilerden çok daha sonraki yüzyıllar, hatta bin yıllarda yazılmış, söylenmiş, değişmiş ya da ilahileşmiş olabilir.

İsa'nın yaşadığı dönemde Roma hakimiyeti var ve bu bakımdan Yahudiler esaret altında. Kısacası kurtuluş ve kurtarıcı(Mesih inancı) arzusu bir hayli yüksek olabilir. Semavi dinlerde buna benzer durumların kıyamet olarak adlandırıldığını düşünüyorum. . O şartlarda bir dinsiz dahi çıkıp, siyasi-askeri önderlik yapsa, rahatlıkla peygamberleştirilebilir. (Aynı olguyu Musa'da da görebiliriz, aslında tüm diğerleri içinde geçerli.). Kıyamet bittiği halde dünya dönüyorsa, senaryo, peygamberin geri geleceği ve o zamanın kıyamet olacağı biçimine vb. çevrilir...

Bu açıdan, hangi İsa diye sormak gerekir. Eğer bu İsa, birilerinin yeni bir din ihtiyacına sembol olarak kahraman seçilen İsa ise, böyle birisinin gerçekte yaşamadığını düşünüyorum...

O zamanın zorlu koşullarında belirli bir topluluğa, siyasi ve askeri olarak liderlik etmiş bir İsa ise, gerçekte yaşamış olabilir diye düşünüyorum.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 24-11-2012, 01:04
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

isanın gerçekten yaşadığına ve çermıha gerildiğine inanıyorum ama geri kalan şeyler insanlar tarafından eklenmiştir. insanlar olmayan bir insan yaratmazlar olan insanı efsaneleştirir ve abartırlar.

insan olsak yeter
Alt 27-11-2012, 04:20
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

visnu; insanlar olmayan bir insan ifadesini anlayamadim. Turkce yazim konusunda bir problem mi var. Klavyeden ve dakik elestiriden mi kaynaklaniyor. tam olarak anlamasam da yinede bir iki sey soyleyebilirim

Ben de isanin yasadigini dusunuyorum. En azindan Roma ve Yahudilerin bu konuda taniklik ozelligi iceren belgeleri oldugundan haberdarim. Frodo bu kouda alehte bir baslik acmis olsa da bu konuyu elestiren ve akilci temelde inceleyen biri olarak/sahsim adina/ sahip oldugum ideolojinin disinda olarak farkli dusunmekte ve Isanin geleneksel dogmatik anlayisa ters yonde aciklama ve ogretiste bulundugu icin, gunun popularist idam sekliyle carmihta olduruldugune inaniyorum. Bazen forumda aksi iddialar yer aliyor. Ben kisisel olarak farkli dusunerek isanin yasadigini ve Romalilar tarafindan idam edildigini biliyorum. Isa olduruldukten sonr a hakkinda herseyi soylemek mumkun. Kim nasil neden ne soyledigini elbette konusabilir ve konu icerigini biraz olsun zenginlestirmek ve olgunlasma temelinde acabiliriz.

Konu Natan tarafından (27-11-2012 Saat 04:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-11-2012, 04:30
Shawstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Shawstein Shawstein isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yaşayan son İsa antik Mısır firavunu Akhenaton idi, ancak bugün bilinen İsa yaşamış bir insan değil, Yahudilerin hikayelerinden esinlenerek Roma imparatorluğu tarafından eski ahit yeni ahit dönüşümü esnasında alınmış bir isimdir.

Daha önceki İsa'lar ise yine antik Mısır tanrısı Osiris'in oğlu olan Horus'tur. Tanrının oğlu olması ve annesinin bakire olması bu efsaneden gelir.

Tüm arkeologların ortak söylemi bu olduğu için kesin cümleler kullandım.

"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı süphe içinde olmalarıdır."
Alt 27-11-2012, 04:31
Üyeliğini Sonlandırmış

Sparta dostum; tarihsel olarak bu adamin yasadigini biliyor muyuz?

Biliyorsak mucize ve tanrisallik gibi metafiziksel ogelerin disinda, savunma ve reddetme, ideolojik gorus disinda nesnelligi ifade eden ve ortaya koyulan arguman nedir? Yani senin incelemene gore bu kisi yasamis midir? Kaynaklar nelerdir?

Rieb; Isanin yasami ve tarihsel varolusuna yonelik iki tesbitin de guzel. Ustelik arkeoloji ve mitolojik kalitsal surekliligine ve bu devamliligin gelecek inanislarin temellendirilmesi, cagin bilgi birikimimi ve kurgulari esliginde zenginlestirilmis bir icerik kulaga hos gorunmektedir. Bu sekilde zaten var olan pagan inanisinin Yunan/ Helen uygurliginda yada cografyasinda diyelim bir kalitsalliginin olusu, zamanla evrilmesi ve icerdigi kurtulus mesajiyla cezbetmesi gorulen bir gercektir. Pagan tapinaklarinin yaninda bazen Hristiyan tapinaklari da goruluyor. Benim bu sene icinde Efes ve benzer gezilerimde gozlemledigim olgulardan biridir.

her iki tapinagin ayni anda var olmasi belki de kucuk de olsa rekabet gostermesi bu iki inanisin inanirligina etkisini nasil degerlendiriyorsun?

Yani, biri evrildi( osiris horus/Dionusos gibi) digeri nasil populerlesti? Toplumun alisik oldugu bir olgu sonucta degil mi!

Konu idontneedagod tarafından (27-11-2012 Saat 12:45 ) değiştirilmiştir. Sebep: ard arda mesajlar birleştirildi.
Alt 27-11-2012, 04:46
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
visnu; insanlar olmayan bir insan ifadesini anlayamadim. Turkce yazim konusunda bir problem mi var. Klavyeden ve dakik elestiriden mi kaynaklaniyor. tam olarak anlamasam da yinede bir iki sey soyleyebilirim
İnsanlar, "olmayan bir insan" yaratamazlar. Böyle demek istemiş galiba.
Alt 27-11-2012, 04:53
Üyeliğini Sonlandırmış

jingo; evet belki de bu ve benzeri bir dusunce dile getirilmis olabilir. Ileti sahibi kardesim gecenin 3:52sinde muhtemelen uyuyordur ama yarin geleceginden eminim.

peki sen ne dusunuyorsun? Var olan kaynaklar ne diyor? Sen bu konuya ilgi duydun mu? Isa yasamis midir? Kaynaklari degerlendirdin mi dostum?
Alt 27-11-2012, 05:32
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
jingo; evet belki de bu ve benzeri bir dusunce dile getirilmis olabilir. Ileti sahibi kardesim gecenin 3:52sinde muhtemelen uyuyordur ama yarin geleceginden eminim.

peki sen ne dusunuyorsun? Var olan kaynaklar ne diyor? Sen bu konuya ilgi duydun mu? Isa yasamis midir? Kaynaklari degerlendirdin mi dostum?
İsa'nın yaşadığının kanıtı yok diye biliyorum, detaylı bir araştırma yapmadım.

Çünkü, İsa'nın yaşadığının kanıtı İncil olamaz, böyle bir düşünceyi onaylayamayız.

O zaman da Kuran'a bakarak Adem'in yaşadığını söylememiz gerekir. Saçma bir mantık olur...

Tarihsel somut bir kanıt var mı, buna bakacağız...

Böyle bir kanıt yok diye biliyorum... Yoksa; havariler şöyle demiş, falanca böyle demiş, filanca böyle yazmış, filanca şunu görmüş, filan kişi şu mektupları göndermiş... ile bu iş olmaz.
Alt 27-11-2012, 16:52
angel333 angel333 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Matta, Yuhanna, Luka, Markos

Bizim bildiğimiz gospellerdir

Ve ayrıca

Gospel of Maria, Gospel of Thomas, Gospel of Philupus, Gospel of Judas, Gospel of Peter. vb.........

Bu eserler bence Mesihin yaşadığının kanıtı

Bildiğim kadarıyla. Hakkında en çok kitap yazılan kişi İsadır.

İsa yaşamadı demek komplo teorisiden ibarettir. Bizde komplo teorilerini seviyoz...

Biri çıkıp Roma imparatorluğu hiç var olmadı diyebilir...
Alt 27-11-2012, 18:28
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

İsa'nın yaşamaması ihtimali bana her zaman daha mantıklı gelmiştir. Sanırım bunu kanıtlamanın yolu yok gibi. Benim çıkarımlarıma göre o dönemde ortaya çıkan bir önder mevcut ancak Hristiyanların atfettiği tüm mitolojik özellikler İsa'ya sonradan giydirilmiş. Horus örneği ortada.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.

Önerilen Siteler