Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-03-2011, 12:49
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1 - Eğer GÖKLER kelimesi evren veya bazılarının düşündüğü gibi evrenleri ifade etse idi Cennetin genişliğini !!!! (ki cennetin genişliği lafı da burada sırıtmaktadır ) belirtirken sadece GÖKLER demek gerekirdi.
Sadece evrenimiz yanında YERin boyutlarının bir anlamı yoktur.
Bu : Bir balina 3 otobüs ve birde Helyum atomu büyüklüğüdedir demekten bile daha kötü bir ölçü verme biçimidir.

2- Bir şeyin içinde ki başka bir şeyi referans verip boyut vermek saçmalığın daniskasıdır. Evrenin içindeki YER'i referans alarak cennetin genişlği bu kadardır demek. Cennetin genişliği Elmanın çekirdeği ile elma kadardır demek gibi abes bir tanım olur.
Alt 21-03-2011, 13:34
allame
Üye Değil

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden dininiz de bu konuda arastirmak uygun degildir? cünki gercekler cikarilip yüzünüze vurulunca konuyu gecistirmek istersiniz, isinize gelince eyvallah! Evet umdugum gibi hakli ciktim, demekki verilecek yanit yokmus.

Konumuz; Cennetin ölcüleri degilmi? hemen basit sekilde esip gecme!

Sizlerin zaten düsünce kapasiteniz sınırlıdır cünki kuran böyle emrediyor! sorguluyamazsiniz yoksa altin da kalirsiniz.

Bu benim fikrim degildir! hadiste anlatildigi gibi, bende o yoldan haraket ederek, Ars'in ve cennetin uzakligini, büyüklügünü anlatan 7 gögün 71-73 yillik mesafeler'ini nasil anlarsiniz? yada insan hayati yillar'imi yoksa dedigim gibi isik yilimi? hangisini secersen sec hic bir seyi degistirmez. Cünkiii.. bu da dininize faydali olmaz!
sorun yanıtımızın olup olmaması değil.

cennetin büyüklüğü gökler kadar diye tarif edilmişse, bunun ötesindeki bilgiler resulullah açısından ölçümü imkansız büyüklüklerdir.

Şu halde,yıl olarak verdiği değerler

-ya kendi tahminidir; ki, o zamana göre yapılmış bir tahmindir. Gayba girer, ancak, insanların anlamaları için benzetme yapmış olabilir.

-ya da öyle bir hadis uydurmadır. çünkü akla mantığa ve bilime aykırıdır.

Bir hadisin doğruluğu sorgulanırken ilk önce akla , mantığa uygunluğuna bakılır, sonra, dine uygunluğuna bakılır, sonra, aktaran kaynağa bakılır. (kimi önce aktaran kaynağa bakar) sonuç değişmez. Her 3 şartı d sağlamıyorsa, o hadisi çöpe atabilirsiniz.

73 yıl demiş ve siz bunun zamanını soruyorsunuz hadisi çöpe attım gitti, geçmiş olsun.
Alt 20-03-2011, 22:37
KRM KRM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

allame senin de müslüman olduğun ortada... yazılarına bakarak anlaşılıyor. Tevrat din dedim zoruna mı gitti? Ona göre insanlar yahudi olmuş işte boş boş konuşup kendi egonu tatmin etmene gerek yok hiç! Ayrıca, sana kalmadı beni sorgulamak! Anlatılanlardan sonsuz yaşamın dünya üstüne olduğu belli oluyor. Adem'in çamurdan yaratılıp daha sonra günahın ilkini yani kurala uymayıp günahların peş peşe gelmesine neden olması yer alıyor. aynı zaman da havvanın da suçu yer alıyor burada. Kötülük ilk ademle değil iblisle başlıyor. Yani elmayı yemelerini istiyor, bu konuda hristiyanların veya yahudilerin ne gibi bir önsavı var bunu da merak ediyorum???

Bana ders vermek senin haddine değil, dediklerime cevap yazarsın gerisini de kendine sakla allame isimli şahsiyet, tamam umarım?
Alt 21-03-2011, 00:24
allame
Üye Değil

KRM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
allame senin de müslüman olduğun ortada... yazılarına bakarak anlaşılıyor. Tevrat din dedim zoruna mı gitti? Ona göre insanlar yahudi olmuş işte boş boş konuşup kendi egonu tatmin etmene gerek yok hiç! Ayrıca, sana kalmadı beni sorgulamak! Anlatılanlardan sonsuz yaşamın dünya üstüne olduğu belli oluyor. Adem'in çamurdan yaratılıp daha sonra günahın ilkini yani kurala uymayıp günahların peş peşe gelmesine neden olması yer alıyor. aynı zaman da havvanın da suçu yer alıyor burada. Kötülük ilk ademle değil iblisle başlıyor. Yani elmayı yemelerini istiyor, bu konuda hristiyanların veya yahudilerin ne gibi bir önsavı var bunu da merak ediyorum???

Bana ders vermek senin haddine değil, dediklerime cevap yazarsın gerisini de kendine sakla allame isimli şahsiyet, tamam umarım?
bi kere, müslüman olduğumu yazılarıma bakarak anlaman ne kadar dikkatli ve yüce bir şahsiyet olduğunu gösteriyor. eğer yazılarımın herhangi birinin sağ üst köşesine bakarsan zaten "islam-hanif" diye yazıyor. zaten yazıyor (: (:

Sorgu kısmı:

Burası mahkeme değil ve kimsenin de kimseyi sorguladığı filan yok. ancak ben yazılarında resulullahı eleştirdiğini farkettim. diyorum ki "sen önce kendi gözündeki merteği çıkart da, sonra başkalarını eleştir". bunu diyorum sevgili kardeşim.

Yoksa hepimiz insanız hata yapabiliriz. ancak, başkalarının hatasına karşı töleranslı olacaksın ki, senin hatana da millet töleransla yaklaşsın.

Resulullahın geldiği toplum yani Araplar o zaman ve öncesinde fuhuş, içki, alem, haramilik gibi her türlü pisliğin içinde olan, mecuzi , putperest sapkın bir topluluktu. Onları tutup çevirmiş, Allaha inanan bir toplum haline gelmelerini sağlamış.

Böyle birisini, her şeyden önce dini özelliğini geç, böylesi bir toplumsal değişime neden olduğu için hayırla yad etmek lazım.

kalkıyorsun, algında yeteneksizliğini görmeden resulullahın zihnine kabahat buluyorsun.

Kolaysa sen öyle bir şey yap da alnından öpeyim.

Bir kişiyi ya.

Evet evet. Sapık, sapkın, içki içen, hırsız, karıkız işinden başka bir işe bakmayan, Allahı inkar eden, öyle bir tane kişiyi değiştir, Allaha inanmasını sağla: bak ne büyük bir iş başarmış olursun. Şu an kaç tane müslüman var? bir milyar.

Sana kaç kişi inanıyor? Hiç.

Eğer kafadan uydurmayla oluyorsa sen de atıl ortaya "bana vahiy geliyor diye", kasıl sen de birazcık. Bak bakalım ne muamelesi yapacaklar sana.

Gerçi şimdikinden farklı davranacaklarını sanmıyorum.
Alt 21-03-2011, 00:33
Üye

allame´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bi kere, müslüman olduğumu yazılarıma bakarak anlaman ne kadar dikkatli ve yüce bir şahsiyet olduğunu gösteriyor. eğer yazılarımın herhangi birinin sağ üst köşesine bakarsan zaten "islam-hanif" diye yazıyor. zaten yazıyor (: (:

Sorgu kısmı:

Burası mahkeme değil ve kimsenin de kimseyi sorguladığı filan yok. ancak ben yazılarında resulullahı eleştirdiğini farkettim. diyorum ki "sen önce kendi gözündeki merteği çıkart da, sonra başkalarını eleştir". bunu diyorum sevgili kardeşim.

Yoksa hepimiz insanız hata yapabiliriz. ancak, başkalarının hatasına karşı töleranslı olacaksın ki, senin hatana da millet töleransla yaklaşsın.

Resulullahın geldiği toplum yani Araplar o zaman ve öncesinde fuhuş, içki, alem, haramilik gibi her türlü pisliğin içinde olan, mecuzi , putperest sapkın bir topluluktu. Onları tutup çevirmiş, Allaha inanan bir toplum haline gelmelerini sağlamış.

Böyle birisini, her şeyden önce dini özelliğini geç, böylesi bir toplumsal değişime neden olduğu için hayırla yad etmek lazım.

kalkıyorsun, algında yeteneksizliğini görmeden resulullahın zihnine kabahat buluyorsun.

Kolaysa sen öyle bir şey yap da alnından öpeyim.

Bir kişiyi ya.

Evet evet. Sapık, sapkın, içki içen, hırsız, karıkız işinden başka bir işe bakmayan, Allahı inkar eden, öyle bir tane kişiyi değiştir, Allaha inanmasını sağla: bak ne büyük bir iş başarmış olursun. Şu an kaç tane müslüman var? bir milyar.

Sana kaç kişi inanıyor? Hiç.

Eğer kafadan uydurmayla oluyorsa sen de atıl ortaya "bana vahiy geliyor diye", kasıl sen de birazcık. Bak bakalım ne muamelesi yapacaklar sana.

Gerçi şimdikinden farklı davranacaklarını sanmıyorum.

orada yazan yazıyı hiç görmedim bu bir! İkincisi de, bana masal anlatma, kaç tane cariyesi, kaç tane karısı olmuş. Neden bana bunları anlatıyorsun ki ben zaten biliyorum. Madem o kadar büyük birisiymiş neden isa gibi tanrının lütfu olmamış ta normal insan gibi doğmuş ve garip garip ayetler ona özel olarak inmiş güya 23 yılda?
Alt 21-03-2011, 00:52
allame
Üye Değil

yazıyı nasıl görmedin. bir daha bakar mısın. şu yazıya: bak sağ üstte diyorum. resmimin paralelinde sağ tarafta minik yazılar:

Üyelik tarihi: 23 Feb 2011 Bulunduğu yer: İslam - (Hanefî) Mesajlar: 539

Gerçi bu konuda henüz yönetimin fetvası çıkmadı. fetva verilirse buraya kişisel tanımlama diye bir şey olacak, o zaman birbirimizi daha iyi anlayabileceğiz. tabi aksi görüş şu an ağırlıkta. bekliyoruz inşallah istediğimiz şekilde olacaktır. Allah izin verirse. İnşallah.

şimdi o yazıyı görmüşündür. bu biiirrr !.

ikincisiii

o devirde sahabenin kaç tane karısı vardı diye araştırırsan bir çoğunun on civarı karısı olduğunu görebilirdin. Bunun nedenlerinin en başında savaşlar geliyor. Savaşta erkekler savaşıyor, haliyle kadınlar dul kalıyor. Bunların toplumda boşta kalıp kötü yola düşmemeleri için en iyi çözüm evlenmeleri değil midir? 100 tane erkek varken 1500 tane kadın varsa bu nasıl dağılır? adam başı 15 tane. doğru mu? o zamanki durumd a budur.

resulullah kadın sevdalısı biri değildir, öyle sanıldığının aksine. zaten ilk evliliğini 26 yaşında yapar ki bu süre bugün için ancak ortalama bir evlenme süresidir. daha 50 sene öncesine kadar Türkiye'de ortalama evlenme yaşı 20'nin altındaydı. (askerden gelen erkek evleniyordu, halen daha çoğu aile öyledir). Şimdi bu durumda 26 yaşına kadar evlenmemiş birini tutup da karıkız hastası gibi düşünmeniz ne kadar doğrudur?

sonrasında savaşlar, birilerinin dul kalması, erkek nüfusun azalması gibi nedenlerden ötürü o da diğer erkekler gibi belli sayıda kadınla evlenmiştir. ancak bunların bir çoğu -öyle gerektiği- içindir. Eğer düşündüğünüz gibi sapkın birisi olsaydı savunduğu din bu kadar yayılır mıydı?

İsa ayrı bir mesele.

onu ders olarak vermek lazım.

aşmasa anlatıcam da, bu mesele seni haydi haydi aşıyor.
Alt 21-03-2011, 08:55
Üye

allame´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yazıyı nasıl görmedin. bir daha bakar mısın. şu yazıya: bak sağ üstte diyorum. resmimin paralelinde sağ tarafta minik yazılar:

Üyelik tarihi: 23 Feb 2011 Bulunduğu yer: İslam - (Hanefî) Mesajlar: 539

Gerçi bu konuda henüz yönetimin fetvası çıkmadı. fetva verilirse buraya kişisel tanımlama diye bir şey olacak, o zaman birbirimizi daha iyi anlayabileceğiz. tabi aksi görüş şu an ağırlıkta. bekliyoruz inşallah istediğimiz şekilde olacaktır. Allah izin verirse. İnşallah.

şimdi o yazıyı görmüşündür. bu biiirrr !.

ikincisiii

o devirde sahabenin kaç tane karısı vardı diye araştırırsan bir çoğunun on civarı karısı olduğunu görebilirdin. Bunun nedenlerinin en başında savaşlar geliyor. Savaşta erkekler savaşıyor, haliyle kadınlar dul kalıyor. Bunların toplumda boşta kalıp kötü yola düşmemeleri için en iyi çözüm evlenmeleri değil midir? 100 tane erkek varken 1500 tane kadın varsa bu nasıl dağılır? adam başı 15 tane. doğru mu? o zamanki durumd a budur.

resulullah kadın sevdalısı biri değildir, öyle sanıldığının aksine. zaten ilk evliliğini 26 yaşında yapar ki bu süre bugün için ancak ortalama bir evlenme süresidir. daha 50 sene öncesine kadar Türkiye'de ortalama evlenme yaşı 20'nin altındaydı. (askerden gelen erkek evleniyordu, halen daha çoğu aile öyledir). Şimdi bu durumda 26 yaşına kadar evlenmemiş birini tutup da karıkız hastası gibi düşünmeniz ne kadar doğrudur?

sonrasında savaşlar, birilerinin dul kalması, erkek nüfusun azalması gibi nedenlerden ötürü o da diğer erkekler gibi belli sayıda kadınla evlenmiştir. ancak bunların bir çoğu -öyle gerektiği- içindir. Eğer düşündüğünüz gibi sapkın birisi olsaydı savunduğu din bu kadar yayılır mıydı?

İsa ayrı bir mesele.

onu ders olarak vermek lazım.

aşmasa anlatıcam da, bu mesele seni haydi haydi aşıyor.

isa ayrı mesele, tam bilgim yok demiyorsun da, seni aşar diyorsun. komedi! muhammedi anlatıyorsun. O zaman bari isayı da anlat öğrenelim neymiş?
Alt 21-03-2011, 10:17
allame
Üye Değil

KRM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
isa ayrı mesele, tam bilgim yok demiyorsun da, seni aşar diyorsun. komedi! muhammedi anlatıyorsun. O zaman bari isayı da anlat öğrenelim neymiş?
yeri bu başlık değil.

isa hakkında detaylı bilgi için bakınız hristiyanlık forumu.
Alt 21-03-2011, 14:08
allame
Üye Değil

konuyu sizin açtığınızı sanmıyorum. ben de -cevap bankası- değilim. soranın soruş şekline tavır hal ve hareketleri de cevap vermeye zahmet edip etmememi etkiliyor. burası sorgu yeri değil. ortaya soruyorsunuz, isteyen herhangi bir inanır yanıt verebilir. niye kafayı bana taktınız anlamıyorum. sorunuzun bildiğim kısmını yanıtlamaya çalıştım, onda da tatmin olmadınız zaten. ne uğraşayım ki. bu benim yeni söylediğim bir şey değil: sonuçta hadistir, akla mantığa bilime dine uygunsa doğrudur, değilse atarım çöpe gider. ki buradaki inanırların bir çoğu hadisleri tümden reddediyor. ben akılcı olanları kabul ediyorum. o hadis uygun değil, reddediyorum. kuran değil sonuçta. at gitsin.
Alt 21-03-2011, 15:01
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2. kat gök , yani alem , zaten küresel biçimde evreni kuşatmıştır. Buna göre düşünürsek, gökle yer arasında bir mesafe ölçümlenebilir.

Nasıl demesini beklerdiniz? -genişliği göklerle başka gökler- arasındaki mesafe kadar deseydi daha mı anlamlı olacaktı.
Şu aşağıdaki 3 boyutlu küre olduğunu varsaydığım 1. evrende bana yer ile 2.gök arasındaki mesafeyi söylermisin

http://img143.imageshack.us/f/81987770.jpg/

Önerilen Siteler