Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-01-2011, 19:38
flipper flipper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kehf Suresi- 74 de bahsedilen çocuğun, ilerde ailesine zulmedeceğini Allah bildiği için Hızır a sır olarak söylüyor ve Hızır da öldürüyor.
Bu durumda Allah o gence, seçim hakkını kendisine bırakmamış oluyor. Kader tanımınız bu olayı pek açıklıyamaz sanırım..
Alt 01-02-2011, 03:48
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yahu su kaderi adam gibi cikip anlatacak biri yok mu

Allah bütün evreni gelecegi dair kendisi programlamisdir ! O Programlamada bir bit bile hata yokdur ! Ve hersey onun programladigi gibi gidiyor !

Ben su saatte yatiyorsam su saatte kalkiyorsam simdi ellerime bunu yaziyorsam !

Allah bunu yazmam icin daha yaratmadan önce proagramlamis ! Ve harfleride tek tek dizmis buraya aslinda o dizmemis o sadece bana dizdirmis anlayin iste :P ! Yani olay bu !

Peki Akila Mantiga sigiyor

Ben bugün gidip tecavüz ediyorsam = Bana tecevüz etme kodlarini programlamis
Ben bugün gidip hirsizlik yapiyorsam = Bana Hirsizlik yapma kodlarini programlamis
Ben bugün gidip adam öldürüyorsam= Bana Adam öldürme kodlarini programlamis
Bu böyle uzar gider !!

O yüzden müslümanlarca

KIVIRIK CÜMLE1 db " Senin kendi özgür iraden var ",0h

Ve ben bir asm coderim ! Birsey assemblye olarak kodlarken o benim kodladigim ritimde gidiyor ! Eger bunun disinda bir problem cikarsa bu sorun bendedir ! Benim kodlama seklimdedir benim beceriksizligimdir !

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Ve Bu mantigada müslolarca

KIVIRIK CÜMLE2 db "Allahin hikmetinden sual sorulmaz",0h

Ha ben program yapiyorsam buna ihtiyacim var ve kendi cikarim icin yapiyorum ! Insansal bir ihtiyac ! Peki Allahin ne gibi bir ihtiyaci var ? Neden durduk durmadik yere yaratir ? canimi SIKILIYOR yoksa annesinin kuzumu barbylemis oynuyor Müslolarca buna cevap bulmak imkansiz !!!

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina

Konu Lynx tarafından (01-02-2011 Saat 04:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-02-2011, 04:05
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Kader kavrami, nasil algilanirsa algilansin; suc ve ceza da gecerli degildir.

Kanuna gore, bir suc isleyen kisi, hakime "bu benim kaderimdi, bana ceza veremezsiniz" diyemez. Cunku hukuka gore suc, kisinin bilincli ya da bilincsiz isledigi ve ceza gerektiren bir olaydir.

Kaderden dolayi, pasif veya aktif bir davranis sergileyen kisi, sadece kendine ve cevresine zarar verir. Bu zararinda acisini, algilayamadan ancak teslimiyet olarak kendini tatmin eder.

Bu acidan da, etik yonlendirim ve yaptirimlarin; bir kader mi, yoksa bir gereklilik mi algisi tartisma konusudur.

Mesela bir tore cinayeti isleyen bir kisi, cezasina razi olur ve teslim olarak, yaptiginin dogrulugunakendini inandirirken, rol oynayan kader midir, yoksa karsi cikilamayan olarak algilanan atadan kalma, geleneklerin uygulanmasi midir oldugu da tartisma konusudur.

Kaderin en buyuk rolu, kisinin yaptigi yanlisi/hatayi/sucu veya teslimiyeti, kendi kendine dogru olarak inandirmasidir.

Ayrica kader, kisinin kendi varliginin ortada olmadiginin da, kendi kontrolunun kendisinde olmadiginin da, her seyi kendi yaptigi halde, bunun bilincinde ve farkinda olmadiginin da bir gostergesidir.

Kader, teslimiyetin, caresizligin, zararin, rahatsizligin v.s. inancin dogrulanmasiyla, kisinin kendi kendini telkinidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-02-2011, 18:21
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart el cevap

neden mi değiştirir DD

nedeni biraz şunla ilgili sayın ahmetsln,

"tanrı" yani "ilah" olmakla ilgili. şu kısa hayatımızın senaryosu allah ın elinde senaryoda begenmediği noktaları değiştirme gücü var. ancak bunu öyle her zaman kullanmıyor. kullanmak amacı sebebi o nun bilgisinde.

evt tahmin de bulunuor, tıpkı hava durumu tahmindir ve aynı zamanda bir bilimdir. kader de bu çeşitdir. ama sen veya ben ne hava durumuna ne de kader ilimlerine "vakıf"ız.

mesela muhammed'in savaşlarına neden yardım etmiyor ?
ee etti zaten. biraz siyer okuyun bu konuda bilgilere ulaşacaksınız.

neden müslümanların bugün ölmesine izin veriyor ?
hangi gün ? :S neden izin vermiyecekki, bu hayatın ana kuralını bilmiyorsunuz sanırım. ben size söyleyeyim o zaman :

ana kural : ölüm dür

ölmek bu dünya sınavının o kişi için süresinin bitimi anlamına gelir. artık sınav bitince öğretmende kağıtları okuyacak. o yüzden ölümden olmalı. ayrıca saçma soru sorduğunuzun ve örnekleri çoğaltabileceğinizin farkındayım.

kader---- incedir, zarifdir. bilgisi allah katındadır. kaydı levhi mahfuz data centerındadır. çok korunaklı bu yer şu an mevcuttur. gidilebilir ama yaklaşsan anında koruyucuların engellemesi ile karşılaşırsın. tıpkı amerikavs gibi bir ülkenin askeri veri merkezlerine yaklaşmak gibi. neydi amerikanın "karanet" inin özel adı unuttum bak şimdi.

-------------------

hayır sen öyle anlıyorsun sayın ulpian..

bilmek müdahale etmemek demek değil. her olacak olan aynı zamanda onun bilgisinde olduğu için müdahalede ediyor kimi zaman ama müdahale etmemesi demek ise zaten izin vermesi demekdir. bu da sonuçda herşeyin o nun izni ile oluyor cümlesini doğru kılar.

bu sadece mantık ilmiyle açıklanabilecek bir şey.

biliyorsa neden izin veriyor.

o zaman sen sen olurmusun. seni sen yapan şeye müdahale edersek sen sen olmazsınki. sen in sen liğin açığa çıksın. ben sen in ne olduğunu biliyorum. yap ne yaparsan yap. bugun sana bir mühlet verildi. serbestsin. engel yok. biliyorum sen inanmayacaksın. biliyorum sen sevmeyeceksin. biliyorum ama senide engellemeyeceğim çünkü gerçektende "cennet" ve "mükafat" sadece hak edenler içindir. hak etmek demek çalışmak demek değil burada. hak etmek o saygıya ve o sevgiye mazhar olma layıklığı demekdir. seni bugun sınav yapıyor allah. yoksa sana sınavda kopya verse o zaman sınavın kıymetimi olur. bir mantık göremiyorsun mu. o zaman böyle yaşamına devam et. yakında zil çalacak ve kağıtları kalemleri bırakacaksın.

---------------------------------------------------------

sayın flipper, hz hızır a verilen ilim "ilmü ledunni" denilen bir ilimdir. bu şekilde allah ın sadece o örnektekinden başka olarak bir çok müdahalesi olmuşdur yaşamımıza. ama sen gördünmü bi yerde hz hızır geldi yapdı bunu. görebilirmisin. bakarsın ki bir çift trafik kazası geçirip adamın eşi ölüyor. belkide ölmesi ile ilerde meydana gelecek kötü bir şey engelleniyor. yada bunun gibi bize kötü gelen bir sürü şey.

kuran ne diyor:
"size kötü gelen bir şey bilemezsiniz belkide sizin için hayırlıdır.."

belkide; kangren olan bacağı kesmek zorunda kalan bir doktorun yapdığı işe benziyor bu. bu bir ilim sonuçda..

---------------------------------------------------

NaiL kardeş,,

yanlışş söylüyorsun..............

allah senin işlerini yapman için seni programlamamışdır........

bak ii dinle.. anlamazsan ikinciye anlatmayacağım..

allah seni bir robot gibi yapdı. programladı. işledi. el ayak vs verdi. ve birde veri işleme mekanizması verdi. bunların hepsinede bir "ruh" kattı (bilmediğimiz bir şey). sonuçda senin yapdıklarından allah sorumlu değil. ama senin kişiliğini bilen allah. bilmesi farklı, senin yapman farklı. kaderinde yazılı şey, senin yapman gerekenler değil, senin yapacağın şeylerdir, ve tabiiki bunlar kontrole tabi..

nası anlatsam ki...

örneğin bir adam tuttu birini öldürdü, bunu şimdi kaderinde allah mı yazdı ve bu yüzdenmi yapdı ? hayır değil. allah o adamın birini öldüreceğini biliyor. ve buna izin veriyor. ve bunu yapacağınıda kader kitabında "levhi mahfuz" da yazmış. o adamın birini öldürmesi kötü bir şey mi ? esasen öyle tabii ama, aslında o kadarda önemli değil. neden peki ? o adam diğerini öldürdü, öldüren açısından: ne de olsa her şey kayıtlı ve yanlış yapmayı tercih etti. ölen açısından ise o nun sınavıda o kadar idi. öldürülmesi o nun açısından sadece hayatının bir bitiş şekli. yoksa önemli olan o ana kadar yaşadıkları. sonuçda ne ölen ne öldürülen ne sen ne ben kaçıp gidebilecekmiyiz. yapdıklarımızla O nun karşısına ne de olsa çıkacağız. bugun sallana sallana gezmeye devam edin.

Dönüş hep O nadır.

Ben bugün gidip tecavüz ediyorsam = Bana tecevüz etme kodlarini programlamis

dünyanın en saçma en mantıksız cümlesi...

bugun sen gidip tecavüz ediyorsan, o senin kişiliğindir, tercihindir, allah bunu biliyor, o sana el kol akıl sağlık verdi, ama kötülük senindir. seni programladı ama senin içine tercihi verdi o tercih allah ın değil senin., ve doğruyu elbette anlayacak kadar akıl verdi, ve tercih etme imkanı verdi, senin bunu yapacağını biliyor allah, o kadar da önemli değil yap sen, ne de olsa kaçış yok. sadece çok az bir süre serbestiz.

kuranı kerim ne diyor:
"allah kulları için kötülük istemez, dilemez"

gerçektende böyledir. ve biz kendimiz tercih ederiz iyi yada kötü olmayı.

neyse önemli değil bugun serbestsin ister öldür ister çal ister allah a atıp tut, serbestsin.., kimse seni engellemeyecek...

hepsine bir cevap kuran da var...

saygılar..

""truth here: elaxzel.blogspot.com come and see""
Alt 01-02-2011, 18:28
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

axzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... çünkü gerçektende "cennet" ve "mükafat" sadece hak edenler içindir. hak etmek demek çalışmak demek değil burada. hak etmek o saygıya ve o sevgiye mazhar olma layıklığı demekdir. seni bugun sınav yapıyor allah. yoksa sana sınavda kopya verse o zaman sınavın kıymetimi olur.
eyvallah da, benim söylediklerime bir yanıt vermemişsiniz ki.

Sizin inancınıza göre Allah, sonsuz bilgi, sonsuz güç sahibi ve bizleri, ruhlarımızı yaratandır, öyle değil mi?

Yani henüz benim ruhumu yaratırken, ateist olacağımı biliyordu, istese ruhumu kolayca başka türlü de yaratabilirdi, ama yine de bu şekilde yarattı.

Buradaki durum ''evet, ateist olacağını biliyordu, ama seni o ateist yapmadı ki, sen kendin uydun şeytana'' gibi laflarla açıklanamayacak bir durum. Çünkü sizin inancınızdaki Allah, sadece herşeyi bilen, öngören, aradabir müdahale eden, bir izleyici değil. Zaten herşeyi YARATAN o. Henüz yaratırken, kimin ne yapacağını en ince detayına kadar bilen, başka türlü de yaratmaya gücü yeten, ama yine de bu şekilde yaratan Allah... Sonra kalkıp bir de nasıl ''imtihan''dan bahseder?
Alt 01-02-2011, 18:48
Üye

senden sadece sen sorumlusun. o zaman cehenneme allah girsin o yansın. siz ne de olsa suçsuzmuşsunuz. allah bize bir sınav yapıyor. sınavın sonucunuda bilse sınav sırasında size karışacak değil, ama size tıpkı öğretmenlerin konuyu anlatması gibi doğrularıda veriyor. o kısa sınav süresince bakıyor ve sizin log unuzu tutuyor.

seni yaratan allah seni sen olarak yapdı. seni uyuz bir ot gibi yapmadıki, tercihin var değilmi.

zaten kuran ne diyor: istese allah hepinizi müslaman yapabilirdi. ama buna rağmen yapmadı.

çünkü zorla güsellik olmaz. o zaman sen sen olmazsın. seni meydana koydu ve artık sen cehennemi hak et diye bakıyor. yoksa delili olmaz sonucda cehenneme sokmak için seni. artık var delili. böylece sana haksızlık yapmayacağına dair delil olacak.

şöyle yapabilirdi bir cennet yapacak ve insanları direk oraya koyacak. ama bakdıki insan kötü ve nankör de olabiliyor. o zaman ben bunları ayırt etmem lazım dedi. vede elimde bir delilimde olmalı kötü veya iyi olduguna dair dedi. yoksa bazıları derki ben cehennemlik isemde onu gerektirecek bir şey yapmadım. ama işde bizi deniyor şimdi. ve bizi dünya hayatı ile sınadı. kısa zaten ömrü sonsuz olana göre kısa bir hayat bu.

işde şimdi şu anda var, bak bu sayfadakiler bir serverda kayıtlı..

mysql değilmi ?

haa o serverın dışında ISP de kayıtlı,,

onun dışında alexa.comda kayıtlı

onun dışında google un databaseinde kayıtlı ve daha bir çok botu olan arama motorunda..

onun dışında allah da ayrıca kayıt ediyor bunları,...

o yüzden bir gün dersen bunları ben yazmadım diye diyemeyeceksin, bütün ses görüntü yazı, tüm datalar kayıtlı..

senin ne olduğun benim ne olduğum hepsi kayıtlı..

allah haksızlık yapmaz.

saygılar..

Alt 01-02-2011, 18:51
Üye

gerçekten allah ı sevenler ile sevmeyenler ayrılsın diye bize "tercih" verdi.

yoksa ne cennette meyva sunmak için ne de cehennemde yakmak için değil...

sadece ve sadece "sevmek" ve "sevilmek" için...

gerçek sevgi..

saygılar

Alt 01-02-2011, 18:53
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

axzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
zaten kuran ne diyor: istese allah hepinizi müslaman yapabilirdi. ama buna rağmen yapmadı.
Kuran, sadece onu demiyor, bak şunları da diyor:

Herşey (yapıp-yapmadıklarımız, dileyip dilemediklerimiz, düşünüp düşünmediklerimiz) tam ve mutlak olarak Allah’ın elinde

Tekvir/29
Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.

İnsan/30
Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim’dir.

Hadîd/22
Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.

Kamer/49
Haberiniz olsun ki, biz her şeyi bir kadere göre yarattık.

Enfâl/17
(Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah öldürdü onları; attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı (onu). Ve bunu, müminleri güzel bir imtihanla denemek için (yaptı). Şüphesiz Allah işitendir, bilendir.

Tevbe/51
De ki: Allah’ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. O bizim mevlamızdır. Onun için müminler yalnız Allah’a dayanıp güvensinler.

Yûnus/49
De ki: “Allah’ın dilemesi dışında ben kendime bir fayda ve zarar verecek durumda değilim. Her ümmet için bir süre vardır; süreleri sona erince bir saat bile geciktirilmezler ve öne de alınmazlar.”

İman etmek veya etmemek de Allah’ın elinde

Yunus/100
Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez.

İbrahim/4
Allah dilediğini saptırır ve dilediğini de doğru yola eriştirir; güçlü olan, Hakim olan O’dur.

Fatır/8
Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola eriştirir.

Müdessir/31
İşte Allah, böylece, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola eriştirir.

Bakara/272
Onların doğru yola iletilmeleri sana düşmez, fakat Allah dilediğini doğru yola eriştirir.

Hûd/34
Ben size öğüt vermek istesem de, eğer Allah sizi azdırmak istemişse, öğüdüm size fayda vermez. O, sizin Rabbinizdir ve O’na döndürüleceksiniz.

Kasas/56
Sen, sevdiğini doğru yola eriştiremezsin, ama Allah, dilediğini doğru yola eriştirir. Doğru yola girecekleri en iyi O bilir.

Nahl/93
Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı. Ama O, istediğini saptırır, istediğini doğru yola eriştirir. İşlediklerinizden, and olsun ki, sorumlu tutulacaksınız.

Enam/125
Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuşçasına daraltır, sıkar. Allah, inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir.

Şura/52
İşte böylece sana da emrimizle Kur’an’ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.

İsra/97
Allah, kimi doğru yola iletirse işte o, doğru yolu bulmuştur. Kimi de saptırırsa, böyleleri için O’nun dışında dostlar bulamazsın. Onları kıyamet günü körler, dilsizler ve sağırlar olarak yüzüstü haşredeceğiz. Varacakları yer cehennemdir. Cehennemin ateşi dindikçe, onlara çılgın ateşi artırırız.

Üstelik kafirleri eğri yolda tutmak için özel gayret gösteriliyor

İsra/46
Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız.

Kehf/28
Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız, boş arzularına uymuş ve işi hep aşırılık olmuş kimselere boyun eğme.

Nahl/37
Sen onların doğru yola erişmelerine aşırı istek göstersen de şüphesiz Allah saptırdığı kimseyi doğru yola iletmez. Onların yardımcıları da yoktur.

Rad/33
Allah, kimi saptırırsa artık onu doğru yola iletecek yoktur.

Maide/41
Allah’ın fitneye düşmesini dilediği kimse için Allah’a karşı senin elinden bir şey gelmez. İşte onlar Allah’ın, kalblerini arıtmak istemediği kimselerdir.

Araf/101
Allah kafirlerin kalblerini böylece kapatıp mühürler.

Nahl/108
İşte Allah’ın kalblerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlediği kimseler bunlardır. Gafiller de işte bunlardır.

Bakara/7
Allah onların kalblerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de perde vardır ve büyük azab onlar içindir.

Şura/24
Yoksa onlar, (senin için) Allah’a karşı yalan uydurdu mu derler? Allah dilerse senin kalbini de mühürler.

Allah kafirleri zaten baştan cehennem için yaratmış

Hud/118-119
Rabbin dileseydi, insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti.

Araf/179
And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir.

bkz. İslam'da Kader Meselesi
Alt 01-02-2011, 18:55
Üye

bak şimdi nasılda kaydoldun, artık istersen bu siteyi tamamen sil yinede google seni aldı:

http://lmgtfy.com/?q=turandursun+ulpian

kaçış yok,

tek yol iman etmek

saygılar..

Alt 01-02-2011, 19:02
RENAULTFERRARİ RENAULTFERRARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Sayın Ulpian kardeşim !
başlığın içerininin bir noktasını dahi hiç okumadım sizin alıntıladıklarınız meal yığınına baktım.. ve size şunları diyeceğim : o meal yığının hepsi.. %99'u yetersiz çeviridir liyakatsiz mealdir tefsirdir yetersiz hatta nankörce bir tercümedir %99 bazı yerlerde %100'ü
saygılar

Önerilen Siteler