Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-02-2013, 23:17
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Erdal YILDIRIM : Alevilik bir dindir.....

Erdal YILDIRIM : Alevilik bir dindir.....
[...]
Alıntıda kullanılan metnin yazarı Sn. Erdal Yıldırım, kendi yazısının kaldırılmasını talep ettiği için yazı silindi.

TuranDursun.com moderasyonu

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi

Konu Şüpheci Dinsiz tarafından (21-12-2020 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-02-2013, 23:20
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Saygideger Erdal YILDIRIM, Alevilik meselesenin neden cikmaza girdigini cok güzel bir sekilde özetlemis...Kalemine ve yüregine SAGLIK, Erdal can...

(...)"PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül: “Müslümanlar camide namaz kılarlar, ibadetlerini yaparlar. Aleviler ise cemevlerinde cem olur, cem yürütürler. Devlet yetkilileri, AKP Hükümetinin yetkilileri ve DİB yetkilileri Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapıldığı gibi Alevileri camiye gitmeye ve kendi inancını inkar etmeye zorluyorlar. Bu tutumun bir adım ötesi yeni Koçgiri, Dersim, Maraş, Malatya, Çorum, Madımak, Gazi ve Ümraniye katliamlarına davetiye çıkarır” dedi. Ama ne yazık ki, açık açık “Alevilik ayrı bir dindir, sizin asimilasyon politikalarınızı da, Başbakanın, TBMM Başkanı ve DİB başkanının referanslarını da, fetvalarını da tanımıyoruz” diyemedi.

AKD Genel Başkanı Engin GÜNDÜK: “Bizimle oynar gibi duran diyanete söyleyeceklerimiz olacak. İslamiyette kul hakkı yemek var mıdır?” diyerek Aleviliği bilerek ya da bilmeyerek Müslümanlığa yamamaktadır."(...) Erdal YILDIRIM

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi
Alt 28-02-2013, 23:38
ESTER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ESTER ESTER isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kimse kusura bakmasın.

Bu yazıdan anlamış olduğum;

Bizim yerimiz dar, bize de yer açın.

Alevilik din olarak tanımlanmış.

Dinlerden habersiz. Hangi din bir diğerinin inancının üstüne basmadan, yok etmeden yayılabilmiş.

Aleviliğin talihsizliği; İslam coğrafyasında sıkışıp kalmasından kaynaklanıyor. Bütün kızgınlıklar İslamiyet üzerinden dile getiriliyor.

Roma'da, Vatikan'da, Haçlılar döneminde kendisini dillendirmeye başlasaydı sonuç bu günkünden farklı mı olurdu?
Alt 01-03-2013, 01:50
rasa rasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Mahatma Gandi'nin felsefesinin özü şuydu; Oturdun zaman ayaklarını topla'ki başkalarına oturacak yer olsun !...
Alt 15-07-2013, 00:19
geldikmi geldikmi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

her dinin kutsal kitabı olması gerekir alevilik üzerine bir kitap yoktur. alevilik bir meshepdir
Alt 15-07-2013, 05:45
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlme Hizmet Edip, Uykudan Kalktım
Sarık Seccadeyi Elden Bıraktım
Vaizin Her Gün Ki Vaazından Bıktım
Ramazanı Sele Verdim De Geldim

Karnım Acıktıkca Kederim Arttı
Hele Hac Kaygısı Ayrı Bir Dertti
Paralılar Hemen Hac'oldu Gitti
Seytanı Taşlarken Gördüm De Geldim

Dört Kitabı Koyup Torbaya Astım
Cennet Hurisinden İlgimi Kestim
Muskacı Hocaya Sanmayın Sustum
Agzının Payını Verdim De Geldim

Aklım Ermez Ahret Eğlencesine.
Saygım Var İnsanın Düşüncesine
Hayal Cennetinin Has Bahçesine
Yobaz Sürüsünü Sürdüm De Geldim

İbreti Emelim İnsana Hizmet
Eşim Bana Huri, Evim De Cennet
Hacıya, Hocaya Kalmadı Minnet
İrbiği, Tesbihi Kırdım Da Geldim

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR
Alt 15-07-2013, 13:28
angel333 angel333 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Aleviler Muhammedi peygamber olarak kabul ediyor.

Alevilik islamın bir parçasıdır. Farklı bir din olamaz.
Alt 15-07-2013, 14:28
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

angel333´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

öncelikle zaten alevi değilim, materyalist olduğum anlamında değil, köken olarak da alevi değilim.
dolayısıyla bilmediğim konuda çok konuşmamayı tercih ederim.

ancak biraz kestirmeci tespitinize itirazlarım var.
alevilerin muhammedi ve aliyi kabul edişi biraz mankurt hikayelerine benziyor.

türkler tarih boyunca çok katliamlara uğramıştır islam tarafından.
buhara,semerkant,talkan,turfan ve daha pekçok; dönemine göre refah içinde yaşayan türk şehirleri, neredeyse yokedilmiştir.

yüzyıllara yayılan ve gün geçtikçe daha da şiddetli bu talancılığa karşı çoğu kere direnememiş, öldürülmüş köleleştirilmiş zaman içinde müslümanlaştırılmış ise de, alevilik bir tür kaçış mekanizması olabilir.

alevilik içinde mitra inancına ait ritüel ve fenomenlere de rastlamak mümkün.
aleviliği anlamak biraz zor.

ancak ortada bir asimile edebilme sünnileştirebilme kaygısı olduğu ise çok açıkken,
kestirmeci biçimde peygamberleri muhammed demek bana doğru görünmedi.
Alt 15-07-2013, 15:10
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Basta Saygideger Deman Dostun buraya aktardigi yazi, yani Sayin Erdal Yildirim, Alevi Yasam Felsefesini Islamin Sii mezsebine yamama cabasi! ve Aleviligin bir Din oldugunu idda etmesi Ebes kacmis, gizli izzettin gorevini yapmistir.

Hak ve hukukunu aramak, Alevi Yasam Felsefesini savunmaya calismak, Alevi Yasam Felsefesini Islamin bir kolu oldugunu, ve Bir Din Oldugunu savunarak, Alevi Yasam Felsefesini 1400 yillik islamin asimile politikalarina kepce ile su tasimaya calismasidir... Ben buna gecmisin Hizir Pasalari, gunumuzun Gizli Izzetinleri olarak tespit ediyorum..

Saygideger angel333 dostun kisaca savunmaya calistigi

bilincsizce ve Alevi Yasam Felsefesinden haberi olmadan ulu orta bir idda ortaya atmaya calismistir.

Aleviler Muhammedi Peygamber olarak kabul ettigini nereden biliyorsunuz? Eger Muhammedi Peygamber olarak kabul ediyorsa, Muhammedin cizdigi yolu neden takip etmiyor?? oyle ya peygamber kabul ettigi ve onun inanclarini benimsiyorsa, Islama ait olan 5 sartindan en az bir kacini yerine getirmesi gerekir.
Islamin 5 sartindan hic birine bile yer vermezken, yazdigi ve yazdirdigi Kuran`i da duvara asip hice saymasi, OKUNACAK EN BUYUK KITABIN INSANIN KENDISI OLDUGUNU.
BENIM DINIM INSANLIK DINIDIR DIYEN bir Yasam Felsefesinin Islamla ne ilgisi olabilir?
Daha once yazdigim kisa bir yorumu zaman sorunundan dolayi bir kez daha aktarmakta yarar goruyorum...

Alevi Yasam Felsefesi sadece Cagin Yobaz Dini Olan Islam tarafindan Asimile edilmeye calisilmadi, farkli dinler ve farkli kulturler tarafindan asimile edilmeye calisildigini tarihi inceledigimizde gormus olacagiz.
Alevi toplulugu Iran, Azerbeycan, Anadolu bolgelerinde yasamalarindan dolayi ozellikle Islamin ortaya cikisi ile Gerek toplu katliamlar, gerek asimile politikalari gerek sindirmek ve yildirmak politikalari ile gunumuze kadar gelmistir.

Alevi Yasam Felsefesinde Turk, Kurt, Laz, Cerkez, Yoruk, Tatar, Turkmen vs vs benzeri ulusal ve benzeri her hangi bir Irkin kimlige sahip degildir, ve olmamistir.

Alevi Yasam Felsefesi Insanligin dogusundan beri var olan, topluluklardan biridir.

Cok tanrili dinlerde; Gok Tanrisi, Deniz Tanrisi, Gunes Tanrisi vs vs benzeri bir yigin farkli dinler ve inanclar var oldugu rivayet edilir.
Alevi Yasam Felsefenin gelis noktasi "ALEV - ATES - ISIK" inancindan gelir.
Turkiye sinirlari icinde olan, Turkce konusulan bolgelerde Alev`ci Alev-i olarak isimlendirilir, ozunu arastirdigimiz zaman temel felsefesi ISIKcilar olarak bilinen toplulugun kendisidir.

Alevi Yasam Felsefesi Din, Irk, Mezsep ve Renk Ayrimi Yapmadan 73 Millete Bir Nazarda Bakan, Yani butun insanligi bir goren,
Vahdet-i Vücûd (Varligin Biriligi); yaratanla yaratilanin tek kaynaktan geldigini Yani topraktan geldik topraga gidecegiz felsefesi ile insanlarin bir birinden farkli olmadigini, birinin digerinden ustun olmadigini savunan bir felsefeye sahip oldugundan dolayi. yasaminda hic bir Irki, Milleti, Dini ve Mezsebi savunmamistir.

Yani Insanliktan baska bir sey savunulmamistir, tarihte hep kendisini yenilemeyi bilmis, dogruya - dogru, yanlisa - yanlis, Haksiza - Haksiz, Hakliya - Hakli demesini bilmis yasami boyunca insanliga yakisir bir durusa sahip olmaya calismistir.

Yegane Amaci, Eline, Beline ve Diline sahip olmak, Insan-i Kamil olma Mertebesine erismek, Hakka ulasmaktir, Yani Insanliga ayit olan butun guzel degerlere ulasmaktir.
Nefsini koreltmek, nefsine hakim olmak, benligi, kibirligi ve insanliga ters dusen butun olumsuzluklari uzerinden atmasi ile, hakka ulasir, (Insanlik Mertebesine Ulasir)

Alevi Yasam Felsefesi 1400 yildan beri Yobaz Islam dini tarafindan kabulenemiyecek anlatilamiyacak nice katliam, cinayet ve yiginla haksizliklara ugramis, butun katliam ve baskilara ragmen, kismen bazi degerlerini yitirmis gozuksede, temel felsefesini korumayi bilmistir.

Alevi Yasam Felsefesinde Islamin 5 Sartindan birini gostermenin mumkunu yoktur, Ayni zamanda her hangi bir millet ve Irkin temsilciligi yoktur, Cunku butun insanligin bir oldugunu savunan bir durusa sahiptir.

Hz. Ali yani islamin kilici ve celladi olan Hz. Ali Alevilerin andigi ve kendilerine onder ve lider olarak gordugu Hz. Ali degildir,
Hizir Elidir, Hizir Olidir.
Dimiliki (Zazaca) dilinde, Ali diye anilan bir isim yoktur. ELI - OLI vardir. Dolayisiyla Islamin 1400 yillik cabasi ve baskisindan dolayi, Hizir Oli, Hizir Eli soylemini Hz. Ali olarak lanse edilmeye calisilmistir.

Hz. Ali Islamin Iktidar ve Ganimet paylasiminda bir birlerine girmeleri ve bir birlerini yeme cagi baslamasi ile, ilk once Sunni ve Sii olarak ikiye ayrilir, Daha sonra iki ayri gurubun bir birleri ile savasa girmelerini kabul etmiyen orta yolcu ve iki tarafada tepki gosteren, Ozellikle Hz. Ali`nin ordusu icinden cikan Hariciler gurubu, daha sonra guclu orduya sahip olan Muaviye ve daha sonra Yezid`in yaninda yer alirlar....

Hz. Ali kardes oldugu, Muhammed`in Ali benim kardesimdir, dedigi kisiye kizini vermesi!!!!! Alevilikte basli basina DUSKUNLUKTUR. mali malimizdan, cani canimizdan, varligi varligimizdan uzak olsun der ve bir daha toplum icine alinmaz, insanlik dusmani ilan edilir.
Kan kardes, diger Turkce dilinde Sadic olarak gecen Alevilikte Misayipliktir, Ikrar vermektir, 7 nesil yakinlari bir birine kiz alip vermez, Kardes gibi gorulup ikrarsizlik yapilmaz.....

Dolayisiyla Islamin kilici olan, kelle avcisi, oldugu gune kadar namazinda ve niyazinda olan, Hz. Ali Alevilerin andigi ve sevdigi Ali degildir....

Sonuc olarak Islam denen suc makinasi; Alevi Yasam Felsefesinin Yaninda DUNKU COCUKTUR.

Saygi ve Insani Sevgilerimle

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR

Konu Baskoylu tarafından (15-07-2013 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-07-2013, 16:19
Nevandaar Nevandaar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdiye kadar yığınla alevi tanıdım ancak hepsi kendilerini müslüman olarak görüyorlardı.

İslam'ın Ali'si ile Oli'yi sevenler aralarına bir çizgi çekip farklarını belli ederlerse herşey netlik kazanır diye düşünüyorum. Çünkü bugün Cem evlerine ibadet statüsü verilmemesi ve benzeri engellemelerin sebebi Alevilerin İslam'ın Ali'si taraftarı olarak görülmesi. İbadethane olarak da doğal olarak cami görülüyor.

Önerilen Siteler

Etiket
alevilik, bülbül, dindir, erdal, kemal