Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-10-2010, 23:08
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
saygıdeğer kemaloğlu ;

Bende bir soru sormuştum. Bana cevap vermemişsiniz. Mümkünse şimdi verebilirmisiniz?
cevabı 9. iletinin sonlarına doğru vermiş gibiyim

dostum "evet öldürülürsün" veya "öldürülmessin"

gibilerinden konuşmak,tartışmak hoş gelmiyor bana
Alt 02-10-2010, 23:15
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
cevabı 9. iletinin sonlarına doğru vermiş gibiyim

dostum "evet öldürülürsün" veya "öldürülmessin"

gibilerinden konuşmak,tartışmak hoş gelmiyor bana
Saygıdeğer dostum kemaloğlu ;

İşin açıkcası ben elime silah alıp, dağa çıkıp İslam fikrine karşı mücadele etmiyorum. Ben bilinen hiç bir canlı türüne zarar vermem, istesemde veremem. Bununla beraber İslam fikrinden insanların vazgeçmesi için fikirsel mücadele veriyorum.

Birilerinin öldürülüp öldürülmemesini konuşmak hoş değil, doğru söylüyorsunuz. Kardeşlik kazansın o zaman...

Saygı ve sevgilerimle

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 02-10-2010, 23:37
Keep Away - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keep Away Keep Away isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kemaloğlu

Muhammed'in Mekki ve Medeni ayetlerine girmem gerekiyor bu konu için, o yüzden boş ver gitsin. İlla cahilin kendin olduğuna inanmıyorsan da ilerki günlerde Muhammed'in hem Mekke'deki hem Medine'deki icraatlarıyla ilgili konu açarsın, yazdıklarımızı karşılaştırırsın.

Neyse, konu zaten bu değil. Çarpıtmaların işe yaramayacak.

Mürted mevzuundaki örneğinde sıçmışsın demeliyim zira durumu başka tanımlayacak kelime yok. Din devlet değil, bayrak değil, subjektif bir kavram. O dönemde Hristiyan da Yahudi de putperest de mevcuttu, neden katletme sadece Müslümanlarda?

Bu günlere dön, 7. asırda yaşamıyoruz. Ben neden hakkımda evrensel katil hükmünü veren adama küfretmemeliyim? Bunun cevabını ver.
Alt 02-10-2010, 23:47
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Yukaridaki, Kemaloglu lakapli arkadasimiz ile, AerA lakapli arkadasimizin, mesajlarini okurken daha once de hem dile getirdigim hem de gozlemledigim bir seyi tekrar dile getirmek istiyorum.

Yasam ve iliskilerde, ister gercek ister sana olsun, alisilagelmis, yerlesmis ve otomatiklesmis bir "hata goze carpiyor."

Bunu yukaridalakaplarini dile getirdigim arkadaslar adina da yazmiyorum.

Hata su; Diyelim, kendini musluman olarak dile getiren bir arkadasla; kendini ateist olarak dile getiren bir arkadas mesajlasiyor.

Genelde bu mesajlasmada, hem musluman arkadasin, hem de ateist arkadasin, kendi dusuncelerinde alisilagelmis bir "islam budur, musluman boyle olur" ve "ateist budur, ateist boyle olur" temelli, olumsuz bir onyargi ve kanilari var.

Iste bu onyargi, henuz belki de ilk defa bu ortamda mesajlasacak olan veya yasamda karsilasacak olan iki kisinin henuz daha biribirlerini yeteri kadar algilamadan ve tanimadan; maalesef bu onyargi devreye giriyor ve iki arkadas bu onyargilarla "sen, senin inancin/inancsizligin budur, sen boylesin" temelli bir mesajlasmaya ya da iliskiye donusuyor.

Bu onyargili yanasim hatasi, hem kisilerin birbirlerini kisi ve dusuncesi olarak algilamayi onluyor, hem de bu onyargidan gelen cumlelerle, kisiler birbirlerini haksiz yere itham ediyorlar.

Bence olmasi gereken, iki kisi karsilikli iliskide iken, birbirinin ne oldugunun on yargisi ile degilde; iliski ve mesajlasarak birbirlerini kendilerine tanitsalar, belki de aralarinda cok guzel bir iliski mesajlasma olanagi dogacak.

Oyuzden unutmayalim. HERBIR KISILIK KENDINE OZGU VE ESSIZDIR. Ne bir musluman, baska bir musluman gibi dusunur davranir, ne de bir ateist baska bir ateist gibi dusunur ve davranir.

O zaman birakalim on yargiyi ve biribirimizi dusuncemizde yer etmis alisilagelmis ogretilerle dusunce olarak olsa bile, suclamayi; biribirimizi mesajlarimizdan tanimaya ve algilamaya ve biribirimizden, insan ve insanligi adina; bir seyler ogrenmeye bakalim.

Bu mesajda yer alanlari, birbirlerini dinleyerek anlayarak ve algilayarak, bunu gerceklestiren Kemaloglu vve Aera arkadasi da buradan kutlamak istiyorm.

Herseyi unutun ama; insan oldugumuzu, insan olarak yasamak ve iliski kurmak istedigimizi, dusuncemiz, ideolojimiz, inancimiz, dogrumuz ve de her turlu degerlerimiz ne olursa olsun unutmayalim.

Iste bu temelde saygiyi hak eden, soyutlar degil; somut olarak ve mustakil var olan varlik olarak kisiligimizdir.

Soyutlar degisebilir, degistirilebilir ve de ustelik somutun goruntusundedir. Onemli olan fiziksellik ve sayginin da bu fiziksellige ve onun her turlu hak ve ozgurluklerinedir.

Algi olarak; "yanlis olan, hatali olan", fiziksel goruntumuz, nesnel yapimiz degil; dusunce ve davranis soyutlarimizdir. Bu da sadece bir algidir ve dile gelir. Kimse kimsenin dusuncesine ve davranisina kendini "hakli, dogru" olarak gorerek te mudahele edemez. Cunku soyutlar gorecelidir ve sadece soyutu dile getireni baglar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 02-10-2010, 23:47
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Keep Away´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kemaloğlu

Muhammed'in Mekki ve Medeni ayetlerine girmem gerekiyor bu konu için, o yüzden boş ver gitsin. İlla cahilin kendin olduğuna inanmıyorsan da ilerki günlerde Muhammed'in hem Mekke'deki hem Medine'deki icraatlarıyla ilgili konu açarsın, yazdıklarımızı karşılaştırırsın.

Neyse, konu zaten bu değil. Çarpıtmaların işe yaramayacak.

Mürted mevzuundaki örneğinde sıçmışsın demeliyim zira durumu başka tanımlayacak kelime yok. Din devlet değil, bayrak değil, subjektif bir kavram. O dönemde Hristiyan da Yahudi de putperest de mevcuttu, neden katletme sadece Müslümanlarda?

Bu günlere dön, 7. asırda yaşamıyoruz. Ben neden hakkımda evrensel katil hükmünü veren adama küfretmemeliyim? Bunun cevabını ver.
"neden katletme sadece müslümanlarda

evrensel katil hükmünü veren adama neden küfretmemeliyim"

uykun gelmiş olacak

biraz uyu sen

ben sabaha kadar burdayım

istediğin zaman gelebilirsin
Alt 03-10-2010, 00:00
Keep Away - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keep Away Keep Away isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"neden katletme sadece müslümanlarda

evrensel katil hükmünü veren adama neden küfretmemeliyim"

uykun gelmiş olacak

biraz uyu sen

ben sabaha kadar burdayım

istediğin zaman gelebilirsin
Soru zor mu geldi? Muhammed'in pislikleri fazla gelmiş olsa gerek... Dalgaya vurmak veletçe yöntem, kolaysa yetişkince neden saygı duymak gerektiğini açıkla...
Alt 03-10-2010, 00:16
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hicbir din saygiyi hak etmiyor. Musa Muhammed'i, Tevrat Kur'an'i ikiye katlar.

Bakmayin Incil, Isa lay lay lom! Baris, sevgi, ask, cicek, böcek ama, o da $eriatini Tevrat'tan alir.

Birakin kim neye saygi duymak isterse istesin! Önemli olan özgür(zihnen, ruhen, bedenen) olmaktir. Ben bu site(buradaki arkadaslar) sayesinde cok sey ögrendim ve simdi özgürüm.

Gerisi, hop tirininam dikine kuyruk!

Herkeze sevgi ve saygi...
Alt 03-10-2010, 00:17
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben derim ki "Bir kişinin, başka kişilerin hak ve özgürlüklerine tecavüz etmeden yaşaması, kendi özgürlük sınırlarını fark edebilmesi için, bilinen hiç bir ideolojiye ihtiyaç yoktur."

Yani siz "insan" olmak isterseniz, hiç bir ideolojiye ihtiyacınız olmaz. Yeter ki isteyin.

Eşek, Kelime-i Şahadet getirsede yine eşektir. Bu eşeklerin kimi 4 ayaklı, kimi 2 ayaklıdır.

Aynı eşek, Tanrının varlığını reddetse de eşektir. Yine bu eşeklerin 4 ayaklıları olduğu gibi 2 ayaklıları da olur.

Önemli olanın; iki durumda da 2 ayaklı eşek olmaya çabalamak değil de, "insan olmaya" çabalamak olduğuna inanıyorum. "İnsan" olduktan sonra ideolojisi ne olursa olsun, kabulümdür.

Esen kalınız...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 03-10-2010, 03:13
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fikir her ne olursa olsun,once insan olmak ve onun gereklerinden biri olan saygiyi on planda tutmak gerekir diye dusunuyorum arkadaslar..
Alt 03-10-2010, 14:40
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Keep Away´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Toplumun koşullandırdığı stilimizden farklı bir şekilde davranmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bilindiği gibi Muhammed bizim gibileri daha önce öldürtmüş, türlü türlü işkencelere tabi tutmuştur(el ve ayak kesme). Bizim gibilere sayısız küfür sarfetmiş ve öldürülmemizi emretmiştir. Hepsi tarih sayfalarında silinmeyecek şekilde durmaktalar.

Durum böyleyken, benim öldürülmemi söyleyip bana küfreden birine benim neden küfretme hakkım olmuyormuş? Eğer laik bir ülkede yaşamasak, hepimiz bu adam yüzünden öldürülürüz.

Müslümanların bu konudaki cahilliğinden dolayı bizim niye dini değerlerle dalga geçme, onlara küfretme hakkımız olmuyormuş? Adam bana ve benim tarihteki benzerlerime hayvandan aşağı, pislik demiş, katletmiş ama ben ona saygı duymak zorundaymışım. Var mı öyle dünya?

Müslüman arkadaşlar, aynıları sizin için geçerli olsa siz küfretmez miydiniz? Ya da küfretmek veya dalga geçmek yanlış diyorsanız sebeplerinizi belirtin...
Tebrikler.
Aynı zamanda bir müslüman beni(bizi) öldürme hakkını kendinde görebilir.

"Müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün"

Elbette dalga geçme hakkımız var.

Önerilen Siteler