Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Müslümanlar en çok hangi savunmayı yapar?
Bu ayetler zamanaşımına uğradı yani bugün geçersiz! 24 15,48%
Bu ayetleri her okuyan anlayamaz yani yanlış anlaşılmaya müsait! 119 76,77%
Bu ayetler çağdışı yani İslam'da reform yapılması lazım! 15 9,68%
Bu ayetlere inanmak mümkün değil ama yine de müslümanım! 14 9,03%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 155. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-02-2015, 19:52
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sertanyaril´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca Taberi'nin kitaplarını okursanız fitne nedir? Öğrenebilirsiniz. İslam devletinde müslüman olmak mafyaya üye olmakla aynı durumdur. Mafyaya girdin mi çıkamazsın, yoksa öldürürler. İslam da da öyledir. Mürted öldürülür. 4 Mezhep imamının 3 ü öldürülmesini emreder. Yani o da aslında namaz kılmadığı için.

Mafyaya benzerliklere dönelim: Mesela mafya kendinden olmayandan haraç keser, haracını vermeyeni öldürür, deşer. İslam da aynısını yapar. Kitap ehli ile cizye alıncaya kadar savaşın der.

Mafya kendisinden olmayanla dost olmaz, İslam da öyledir. Yahudilerden ve hristiyanlardan dost edinmeyin der.

Aslında bunu bir başlık açıp paylaşmak lazım. İslam'ın mafya ile benzerlikleri diye...

Mürted'in öldürülmesini emreden ayet var mı ?

Cizye konusunda diyecek bir şeyim yok. İslamın o döneminde paraya daha fazla ihtiyaç vardı. Para sıkıntısını da gidermenin en iyi yolu zorla almaktır.
Alt 17-02-2015, 20:46
Üyeliğini Sonlandırmış

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neye göre "sanıyor" veya "anlıyor"sunuz ?
Tevbe: 7'yi dikkate alırsanız; Mescid-i Haram yakınlarında anlaşma yapılanlar istisnâ edilmiş. Fakat bu İstisnâ da Tevbe: 4'te belirtildiği gibi "süre bitinceye kadar" Daha sonra andlaşmaya devam etmek Muhammed'in insâfına kalmıştır. Andlaşma olmayan müşriklere saldırmak için bir engel yok zâten Kur'an'a göre.

Mümtehine:8'i sâdece cümledeki lafaza bakarak ve çağdaş algının zorlamasıyla kafanıza göre eğip-bükemezsiniz. Muhammed'e savaş açmamış olanlar kimler olabilir ? Evvelâ bunu açığa çıkarmak gerek.

Muhammed Mekkede iken kendisine inanmayan ve fakat herhangi bir kötülükte/saldırıda bulunmayan kimselerdir. Bunlar sayıca az ve münferit unsurlar olarak görülmelidir. Bunlar ordu değil ki savaşılsın. İkincisi ise Muhammed ile andlaşma yapan ve bu andlaşmaya sâdık kalan Huza kabilesi olmalı. Yine ilgili aayetteki matık şudur:

"Onlar andlaşmaya uyduğu sürece müslümanlar da uyacak."

Peki süre ?

Bakın Tevbe: 29 da Allah'a ve Muhammed'e inanmayan, yani kendi dinlerini terk edip müslüman olmayan müşriklerle savaşma emri var. Üstelik ayetin içindeki mantığa bakıldığında ehl-i kitap için genel hüküm verilmiş. Seçenekleri de şunlar:

- Müslüman olacaklar.
- Cizye verecekler.
- Ölecekler.

Niye bu örneği verdim ?

Âl-i İmran: 61 Necran Hristiyanları ile ilgilidir. Necran Hristiyanları hiç bir zaman Muhammed'e cephe almamış, düşmanlarına yardım etmemiştir. Fakat Muhammed yine de onları cizye ödemeye mecbur bırakır. Bir tür haraç alır. Mümtehine: 8'deki "Allah adâlet ile davrananları sever" hükümü de havada kalır.

Siz belki hadislere "rivâyet" gözüyle bakıp dikkate almayacaksınız. Fakat ben, konuyla olan bağlamı nedeniyle bunu vermek durumundayım.

“Yahudilerle hristiyanları Arap yarımadasından mutlaka çıkaracağım; Öyle ki (orada) Müslümandan başka kimseyi bırakmayacağım.”

Müslim, H. No: 1767, K. Cihad ve siyer, babı

Muhammed ile yaptıkları andlaşmalara harfiyyen uyan Necran Hristiyanları işte bu rivayet nedeniyle II. Halife Ömer döneminde - Bu hadis gerekçe yapılmak sûretiyle - zorla yurtlarından çıkarıldılar. Bu günki Irak topraklarında bir bölgeye sürüldüler. Bu bilgi "rivâyet" değildir. Tarihsel veridir/gerçektir.

"Kur'anda bir yığın saçma hikâye" olduğunu kabul ve iddia ederken, bu noktada nasıl olup da "mantık" aramaya çabalıyorsunuz; anlaşılır iş değil doğrusu. Bizimle "zihin jimnastiği" yapmıyorsunuzdur umarım.

Aşağıda Mümtehine: 8'in tefsirini veriyorum.
Okumanızı tavsiye ederim.

Ben bu ayetleri çok abartı bulmuyorum. Bir kaç ayet dışında da eleştirecek pek fazla bir şey yok.

Ali İmran 61'de cizye ile ilgili bir şey göremedim. Bu ayeti biraz daha açıklar mısınız ?

Neden mantık aradığımı söyleyeyim.

Çünkü saçma dediğimiz hikayelerde anlatılar diğer kutsal kitaplardan alıntılar ve çok fazla düşünülmeden Kuran'a sokulmuş. Ayrıca bu konularda ellerinde kutsal kitaplar dışında pek fazla kaynakları yok. Aynı şekilde Evrenle ilgili ayetlerde de bilgi sahibi olmadıkları için çok saçma şeyler yazmışlar.
Ancak savaşla ilgili ayetler bunlardan farklı. Öncelikle şunu belirteyim bu emirleri bir tüccarın verebileceğini sanmıyorum. Bence bu ayetlerdeki emirler savaştan anlayan biri tarafından verilmiş. Kuran'a sokulurken Tanrı sözü izlenimi verilmeye çalışılmış.
Bence bu kişi o kadar gaddar değil. En azından bir Cengiz Han kadar acımasız değil. Her komutan öldürün der. Bunda bir sorun yok bence. Kuran'da sürekli tekrarlar olduğu için bu emirleri de sürekli yazmışlar.
Ayrıca paraya ihtiyaç olduğu için zorla para alın gibi emirlerde verilmiş. Kısaca bir savaş durumda verilmesi gereken tüm emirler verilmiş. Esir aldığınıza işkence edin dememiş ki. Öldürün de dememiş. Teslim olmazlarsa öldürün denmiş. Ne var bunda yani.
Abartmaya gerek yok. Şu kafa, kol kesmeli emirlerde herhalde sinirli haline denk gelmiş.

Burada bir öldürün emriyle Işid'in yaptığı işkenceleri bir tutuyorsunuz.
Alt 17-02-2015, 21:23
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sn. Nana Buluku;

Yazdığınız iletiden benim ne demek istediğimi gâyet iyi anladığınız sonucunu çıkarıyorum. Ben de sizi çok net enladım. Artık teferruata grimeme yol açacak bir sebep göremiyorum. Sâdece şunu diyeyim:

Bazen bir 'âyet'in içinde kalıp sâdece o 'âyet'in anlamı üzerinden giderek; bâzen de bir 'âyet'teki açmazı tamâmen başka nedenlere bağlı şekilde ortaya çıktığı bilinen ayetlerle açıklamaya çabalamak metodolojik olmaktan uzak, keyfi bir yaklaşımdır.

Kurân'ı okuyup anlamanın bir düsturu var. Her şeyden evvel, esbâb-ı nüzul denen bilgiye bağlı kalmak gerekiyor. Çünki; Kur'an, Mûsâ'ya verilen yasa gibi bir çırıpıda ortaya çıkmadı. Gökten hazırlanmış, bitmiş bir kitap olarak inmedi. Muhammed'in 23 yıllık tebliği sürecinde, O'nun karşı karşıya kaldığı hâdiseler bağlamında şekillendi. Bu şekillenme sebeplerinden uzak, sadece Kur'an lafzına bakarak, hattâ Arap gamarini de hiçe sayarak, söz konusu kitabı "çağdaş" gösterme çabaları komik ötesidir. Çünki hemen her çağda Kur'an, hâkim kültüre göre yorumlanmıştır.

Savunduğunuzu düşündüğüm savaş ayetlerini "savaştan anlayan bir kişi"nin yazdığı kanâ'atinde iseniz, bizim mevzûyu tartışmamızın bir anlamı yok. Söz konusu 'âyet'ler Tanrı kelâmı olmadıktan sonra, ha Muhammed yazmış, ha başkası. Sizin için fark eden ne ki ?
Alt 25-02-2015, 16:51
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu başlığı tek hamlede mat edecek ayeti buldum.

Ali İmran - 7

''Sana Kitab'ı indiren O'dur. Ondaki bir kısım ayetler Kitab'ın temelini oluşturan kesin anlamlı ayetlerdir. Diğerleri ise müteşabih (birden fazla anlama gelebilen) ayetlerdir. Kalplerinde bir eğrilik bulunanlar, bozgunculuk yapmak ve kendilerine göre yorumlamak amacıyla müteşabih olan ayetlerin üzerine düşerler. Onların yorumunu (tam ve doğru olarak) Allah'tan başka kimse bilemez.''

Evet başlığı çökerttim, kapatabilirsiniz.
Alt 25-02-2015, 17:19
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sen ancak, ne allaha ne de kurana inanci olmayanlara boyle bir yorum yazarak, kalbinin hic calismadigini ispatladin.
Ayeti yazan muhammed olunca , elbette inanirlari boyle yuvarlak cumlelerle kandirabilecegini, sorgulamalara kismen mani olabilecegini dusunmustur.
Apacik, herkesin anlayabilecegi bir dilden kitap yolladigina and icen allahinizin, anlasilmaz ayetler yollamasina ancak kargalar inanir. Allah var olsaydi eger, kendisini bu derece kuculten birilerinin cezasini verirdi once; Hic mi beyin birakmaz su iman denilen illet insanda.....

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 25-02-2015, 17:22
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Lütfen iftira atmayın. Verdiğim ayetler sorduğum soruyla ilgili olduğu için onları verdim. Soruya cevap verin ki diğer ayetlere de geçelim.

Söylediğiniz ayetin sonunda düşmanlık yalnız zalimlere karşıdır da deniyor.

İslam'a ve Kuran'a göre zalimler Allah a ve Kuran'a inanmayarak kendilerine zulmedenlerdir. Yani Kuran'a göre oturduğun yerde ben Allah'a inanmıyorum dersen, kafir veya zalim olursun. Yani kimseye zulmetmiyorsun.

Ben sadece savaşta öldürme emri var demedim. Ben sadece Müslümanlara düşman olanları bulduğunuz yerde öldürün dendiğini düşünüyorum. Müslümanlara düşman olmayanları öldürmek yasak.

Bakın bu söylediğiniz de uydurma İslam fıkıhıyla alakası yok. İslama düşman olmak fitne çıkarmak demektir. Fitnenin anlamını yazdım size, fitne demek fikir ayrılığıdır. Kimseyle savaşmıyorsan bile fitne çıkarabilirsin İslama göre. Ayrıca emirler gayet açık "Nerede bulursanız öldürün." Hicret etmeyenler de müslüman mesela ama onları da nerede bulursanız öldürün, diyor.

Işid'e Devlet diyemeyiz. Devlet olmak için toprak şarttır. Başlangıçta Işid'in hiç toprağı yoktu. Şuan ele geçirdiği topraklar eskiden Irak ve Suriye'nin idi. Işid terör örgütüdür. Işid haksız yere o toprakları ele geçirdi.

Burada Işid'e kimin savaş açtığı yazmıyor. O kadar yazmışsınız ama soruya cevap vermemişsiniz.

"İşid'i siz İslam devleti kabul etmiyorsunuz diye onlar kendilerini devlet kabul etmiyor değiller Bu bir. Demişsiniz ki İşid'e kim savaş açmış cevap vermemişsiniz. Size bununla ilgili sürüyle cevap verdim. İşid kendisini islam devleti sanıyorsa ve İslam devleti mantığına göre kendisine savaş açılmasına gerek yoktur. İslam devleti bir bahane uydurup savaş açan taraftır zaten. Hadisleri falan okursanız bunu anlarsınız zaten. Mesela İşid, bunlar kafirdir, müşriktir deyip başkalarına savaş açabilir. Zira Kuran'da müşrikleri doğrudan öldürme emri var. Savaş olmasa da var. Bu kadar basit."

Kuran'da haksız yere toprak ele geçirmek ve insan öldürmeyi emreden ayet varsa verinde bu soruyu geçelim. Yada Işid'in binlerce insanı haksız yere öldürdüğünü şehirleri bombalarken yüzlerce çocuğu öldürdüğü, siz katılıyor musunuz bilmiyorum ama Sayın Evrensel İnsan Işid'e göre öldürdüklerinin Müslüman olmadığı söyledi. Işid bugüne kadar onlarca şehir bombaladı acaba o bombalamalar sırasında gerçekten Müslüman olan birileri yok muydu? İllaki vardır. En azından Işid'in bu konuda Kuran'la çeliştiğini söyleyebilirsiniz herhalde.
"Kuran'da haksız yere savaş açma, diye bir şey yazmaz tabii ki. Kendisini bir bahane bulup haklı çıkarttırıp savaş açtıran ayetler vardır. Dünyada fitne kalmayıncaya ve tek din Allah'ın oluncaya kadar savaşın, ne demektir? Kitap ehliyle cizye alıp alçalıncaya kadar savaşın ne demektir?
Alt 25-02-2015, 18:53
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu başlığı tek hamlede mat edecek ayeti buldum.

Ali İmran - 7

''Sana Kitab'ı indiren O'dur. Ondaki bir kısım ayetler Kitab'ın temelini oluşturan kesin anlamlı ayetlerdir. Diğerleri ise müteşabih (birden fazla anlama gelebilen) ayetlerdir. Kalplerinde bir eğrilik bulunanlar, bozgunculuk yapmak ve kendilerine göre yorumlamak amacıyla müteşabih olan ayetlerin üzerine düşerler. Onların yorumunu (tam ve doğru olarak) Allah'tan başka kimse bilemez.''

http://www.turandursun.com/forumlar/...5&postcount=55

Alimleriniz farklı açıklamışlar ama hadi senin dediğin gibi olsun diyelim hangileri müteşabih nasıl belirleyeceğiz biz bunları , bide kitabın apaçıklığı nereye gitti?
Alt 25-02-2015, 19:08
Üyeliğini Sonlandırmış

sertanyaril´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Kuran'da haksız yere savaş açma, diye bir şey yazmaz tabii ki. Kendisini bir bahane bulup haklı çıkarttırıp savaş açtıran ayetler vardır. Dünyada fitne kalmayıncaya ve tek din Allah'ın oluncaya kadar savaşın, ne demektir? Kitap ehliyle cizye alıp alçalıncaya kadar savaşın ne demektir?
Ayette Dünyada demiyor. Bence ayetin yazılma sebebi tüm Arap kabilelerini birleştirmek. Tüm Arapları Müslüman yapmak.

Kitap ehline iyi bile davranılmış.

Kitap ehlinin Müslüman olmasını emreden ayet var mıydı ?
Alt 25-02-2015, 19:09
Üyeliğini Sonlandırmış

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Alt 25-02-2015, 20:08
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayette Dünyada demiyor. Bence ayetin yazılma sebebi tüm Arap kabilelerini birleştirmek. Tüm Arapları Müslüman yapmak.

Kitap ehline iyi bile davranılmış.

Kitap ehlinin Müslüman olmasını emreden ayet var mıydı ?
Tevbe 29
Kendilerine kitap verilenlerden Allah'a ve âhiret gününe inanmayan, Allah ve Peygamber'inin haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, boyun büküp kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşınız.

İslam devletinde hristiyan veya yahudiysen cizye vereceksin. Yoksa seni öldürürler. Eğer müslüman olursan cizye vermene gerek yok.

Ama eğer kitap ehli değilsen. Tevbe etmen istenir, tövbe etmezsen öldürülürsün, bu kadardır yani. Kitap ehli isen paranı verip.canını kurtarırsın ama değilsen o şansın da yoktur.

Bunlar bütün islam tarihinde böyle uygulanmıştır. hadisler vs... dahil.

Mürtedi doğrudan öldürün demez Kuran ama hicret etmeyenleri öldürün der. Müşrikleri nerede bulursanız öldürün, tevbe edip namazı kılıp zekat verirlerse serbest bırakın der. Yani birisi namaz kılmazsa öldürülebilir. Dolaylı yoldan buna izin var. Zaten dört mezhep imamımdan üçü öldürmeyi emrediyor. Ebu Hanife sadece dövüp esir almaktan bahseder.

Mesela Kuran'da zalimler Allaha ve peygambere inanmayarak kendilerine zulm ederler. Bu sebeple öldürülmeleri sevaptır, acı çektikleri düşünülür.

Bazı mealciler yeryüzünde fitne kalmayıncaya ve tek din Allah ın oluncaya kadar savaşın diye çevirir. Burada yeryüzünde kısmını çıkarsak dahi sadece Arapları kapsamaz bu durum. Kitapta öyle bir şey yazmıyor. Kitap size uymayınca kitabı kendinize uyduruyorsunuz. Kitapta peygamberi alemleri uyarması için gönderdiği yazar.

Bakın Türkiyeye ithal edilen İslam, yalandan bir İslam. Kuran'ı okuyup bütün felsefesini ve öğretisini anlarsanız Kuran'ın Türkleri müslüman kabul etmediğini anlarsınız. Türkler Kuran'a göre fasıktırlar. Hatta kafir olarak bile görülebilirler. Allah cennet karşılığında müminlerin canlarını ve mallarını satın almıştır, der Kuran. Bizimkilerde İslam barış dini der. Çok büyük tezat var, anlatılanla var olan arasında. Yani kutsal saydıkları kitap onları adamdan bile saymıyor.

Tevbe 9
Allah müminlerden, mal ve canlarını, kendilerine verilecek cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler. Bu, Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'ân'da Allah üzerinde hak bir vaaddir. Sözünde Allah'tan daha vefalı kim var? O halde, O'nunla yaptığınız bu alışverişten dolayı müjdeler olsun size! İşte bu, büyük bir kazançtır.

Önerilen Siteler