Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2016, 21:23
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Felsefeye giriş

Sol.org.tr

Çocuklara felsefe öğretmek dil ve matematik becerilerini de geliştiriyor

Yapılan araştırma, felsefe eğitimi alan çocukların, matematik ve dil becerilerinin de geliştiğini ortaya koydu.

Quartz'ın haberine göre, İngiltere'de 9 ve 10 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılan araştırma, haftada bir gün felsefe dersi alan çocukların, matematik ve dil yeteneklerinde önemli ölçüde artış yaşandığını ortaya koydu.

Dezavantajlı çocukların en büyük katkıyı gördükleri belirtilirken, araştırmanın 3 bin çocuk ve 48 okul ile yapıldığı aktarılıyor.

Çocuklara hakikat, adalet, dostluk ve bilgi gibi konularda felsefi tartışmaların yaptırıldığı belirtilirken, felsefe eğitimi alan çocuklarda olumlu etkinin aylarca sürdüğü görülüyor.

Araştırmanın eğitim ve aile geliri arasındaki farkı kapatmak isteyen EEF isimli bir vakıf tarafından yapıldığı ve araştırmada düşük gelir gruplarından çocuklar üzerinde felsefe eğitiminin etkisinin daha olumlu olduğunun görüldüğü aktarılıyor.
Geleceğin insanlarının daha rasyonel olmasını istiyorsak günümüzün çocuklarına felsefe öğretmeliyiz ki, dogmaları çiğnemeden yutan mankurtlara dönüşmesinler.

Başlık 'felsefeye giriş', amaç çocuk/genç/yetişkin okuyuculara felsefenin gerekliliğini ve yöntemlerini öğretmek, en azından giriş yapmak.

Eh, bu başlığa spartacus ve Nihilist ustalar dururken ben yazacak değilim.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 10-03-2016, 22:23
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felsefeyi eskiden çok severdim ama şimdi Felsefe nerede başlar, nerede biter bilmiyorum. Hangi söylemim spekülasyon, hangisi felsefe, hangisi hitabete giriyor, bunu kestiremiyorum.

Felsefenin suçu yok. Ben Felsefenin sınırlarını kabaca bile çizemiyorum.Bu yüzden artık Felsefe kitaplarına pek el sürmüyorum.
Alt 12-03-2016, 21:29
Kıdemli Üye

Felsefenin işlevleri nelerdir?

Felsefenin İşlevleri Nelerdir?

Felsefe, görünenin gerisindeki asıl gerçekliği kavramaya; evrensel değer yargılarıyla özgür irade, görev, sorumluluk gibi kavramları kişisel ve sosyal davranış kurallarını irdelemeye; bilgilerimizin kaynak, nitelik ve dayanaklarını açıklamaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmanın her boyutunda değişik eğilim, yaklaşım ve bakış açılarını yansıtan öğretiler görülmektedir. Bütün bu farklı bakış açılarına rağmen felsefeye, genelde dünyayı ve dünyadaki yaşantılarımızı anlamlı kılma uğraşı olarak bakabiliriz. Felsefe özellikle günümüzde dil, bilim ve matematik konularında mantıksal çözümlemeler yapmaktadır. Fakat yine de felsefenin evrensel işlevi, dünya ve yaşam anlayışımızı akılla işlemek, bilgi alanımızda bize kavramsal açıklık sağlamaktır. Felsefe “çözüm” olarak getirdiği sonuçlarından çok; evren ve insanla ilgili olarak ele aldığı sorunlar, bu sorunlara yaklaşım biçimiyle bir kimlik kazanır. Aradığımız çözümleri versin ya da vermesin, önemli olan felsefenin belli bir tecrübesine dayanan açıklamalarıdır. Bu açıklamalar bize düşüncelerimizi zenginleştirmeyi sağlayan yeni ufuklar açar, dünya görüşümüzü kendi çabamızla kurma özgürlüğü sağlar.

Başlangıç dönemlerinde felsefe, varlığın doğasını belirlemeye, evrende olup biten her şeyi açıklayan ana ilkeleri bulmaya yönelik bir etkinlikti. Daha sonra Orta Çağ'da kilisenin etkisine girdi. Evreni Tanrı'nın bir eseri olarak kavrama, insan yaşamını da bu doğrultuda anlamlandırma tutumuna dönüştü. Rönesans'la birlikte, özellikle bilimin git gide güçlenen etkisi altında kavramsal çözümlemelere yöneldi. Çağımızda felsefenin esas işlevi, tüm düşünsel etkinlikleri bu arada; bilimi, sanatı ve ahlakı varsayım, anlam ve amaçlar bakımından eleştirel çözümlemedir.

Geçmişte felsefe, gerçekliği bir bütün olarak sadece akıl ve sezgiyle kavramaya çalışmıştır. Bilimin gelişmesiyle bu tutum geçerliliğini yitirmiştir. Günümüzde felsefe, artık kapsamlı bir dünya görüşü sunmaktan çok; bilim, sanat ve ahlak alanlarındaki kavramları açıklığa ulaştırmak çabasındadır. Bu alanlarda ileri sürülen tez ve değer yargılarını eleştirel bir yaklaşımla ele almaktadır. İnsan hayatının bir anlamı olup olmadığını araştırmakta, insanın hangi eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini sorgulamaktadır. İnsanı ve toplumu mutlu edebilecek koşullarla ilgilenmektedir.

Felsefe, insanların ve toplumların yaşamlarında çok önemli bir takım işlevler gerçekleştirmiştir. Felsefenin önemini ve değerini ortaya koyan bu işlevleri şöyle sıralayabiliriz:

* Felsefe, büyük siyasi oluşumların ve dönüşümlerin ortaya çıkışında etkili olmuştur. Rönesans, Reform hareketleri, Fransız Devrimi gibi büyük siyasi hareketlerin temelinde filozofların görüşleri vardır.

* Felsefe, bir yönetim biçimi olan demokrasinin gelişmesine ve işleyişine önemli katkılar sağlamıştır. Temel hak ve özgürlüklerin temellendirilmesi, anayasaların oluşumu, eşitlik, özgürlük ve barış gibi evrensel değerlerin benimsenmesinde filozofların önemli katkıları vardır.

* Felsefe insanın bilinçlenmesinde, evreni, dünyayı, kendini anlamasında, merak ve şüphe dürtüsünün doyurulmasında önemli işleve sahiptir. Her şeyden önce insanın
varoluşunun anlamını sorgulamasını sağlar. "Niçin bu dünyadayım?", "Yaşamımın bir amacı var mı?, "Zihin bedenden farklı mı?" türünden sorularla varoluşumuzu anlamlandırmak yönünden büyük yararı vardır. Başka bir anlatımla, insan yaşamının ve eylemlerinin dayandığı bazı temel ilkeler vardır. Bu ilkelerin sorgulanması ve temellendirilmesi, insanın bu dünyadaki var oluşunu anlamlandırması açısından büyük önem taşır. Yaşamın dayandığı bu ilkeleri hiç sorgulamadan gerçekleştirilecek bir varoluş (yaşam) sıradan ve temelsiz bir varoluştur.

* Felsefe, insana birçok konuda açık seçik ve doğru düşünebilmeyi öğretir. Felsefi düşünme, insana bir probleme birçok yönden bakabilme ve sorunlara ön yargısız yaklaşabilme özelliği kazandırır.

* Günümüz, bilgi toplumu olarak nitelenmektedir. Bilgi alınıp satılabilen bir meta olarak görülmektedir. Çağdaşlığı ve gelişmeyi yakalamış, bilim ve teknoloji yaratmış toplumların felsefede de ilerlediklerini görüyoruz. İşte bilgiyi üretmenin önemli yollarından birisi felsefedir.

Ayrıca aşağıdaki özellikler de felsefenin işlevleri arasında sıralanabilir:

• Felsefe yaşama ve evrene karşı bir tavır alıştır (Sönmez 2006, s.62).

• Felsefe, akılcı incelemeye ve yaratıcı düşünceye dayalı bir yöntemdir.

• Felsefe evren ve bütün hakkında belirli bir görüş elde etmeye çalışan bir çabadır.

• Felsefe hem sorun hem de sorunların çözümü hakkında kuramlardır (Tozlu, 2003, ss.7-9).

• Felsefe dilin mantıksal analizi, kavramların ve sözcüklerin tanımlanması ve anlamlarının aydınlatılmasıdır (Türkoğlu, 1996, ss.168-169).

• Felsefe bilimlere yol göstericilik yapan onlara amaç, yöntem ve teknik önerilmesidir (Çelikkaya, 1999, s.87).

Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve "Sosyolojiye Giriş" Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Diğer Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 12-03-2016, 21:30
Kıdemli Üye

Felsefenin işlevleri nelerdir?

Felsefenin İşlevleri Nelerdir?

Felsefe, görünenin gerisindeki asıl gerçekliği kavramaya; evrensel değer yargılarıyla özgür irade, görev, sorumluluk gibi kavramları kişisel ve sosyal davranış kurallarını irdelemeye; bilgilerimizin kaynak, nitelik ve dayanaklarını açıklamaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmanın her boyutunda değişik eğilim, yaklaşım ve bakış açılarını yansıtan öğretiler görülmektedir. Bütün bu farklı bakış açılarına rağmen felsefeye, genelde dünyayı ve dünyadaki yaşantılarımızı anlamlı kılma uğraşı olarak bakabiliriz. Felsefe özellikle günümüzde dil, bilim ve matematik konularında mantıksal çözümlemeler yapmaktadır. Fakat yine de felsefenin evrensel işlevi, dünya ve yaşam anlayışımızı akılla işlemek, bilgi alanımızda bize kavramsal açıklık sağlamaktır. Felsefe “çözüm” olarak getirdiği sonuçlarından çok; evren ve insanla ilgili olarak ele aldığı sorunlar, bu sorunlara yaklaşım biçimiyle bir kimlik kazanır. Aradığımız çözümleri versin ya da vermesin, önemli olan felsefenin belli bir tecrübesine dayanan açıklamalarıdır. Bu açıklamalar bize düşüncelerimizi zenginleştirmeyi sağlayan yeni ufuklar açar, dünya görüşümüzü kendi çabamızla kurma özgürlüğü sağlar.

Başlangıç dönemlerinde felsefe, varlığın doğasını belirlemeye, evrende olup biten her şeyi açıklayan ana ilkeleri bulmaya yönelik bir etkinlikti. Daha sonra Orta Çağ'da kilisenin etkisine girdi. Evreni Tanrı'nın bir eseri olarak kavrama, insan yaşamını da bu doğrultuda anlamlandırma tutumuna dönüştü. Rönesans'la birlikte, özellikle bilimin git gide güçlenen etkisi altında kavramsal çözümlemelere yöneldi. Çağımızda felsefenin esas işlevi, tüm düşünsel etkinlikleri bu arada; bilimi, sanatı ve ahlakı varsayım, anlam ve amaçlar bakımından eleştirel çözümlemedir.

Geçmişte felsefe, gerçekliği bir bütün olarak sadece akıl ve sezgiyle kavramaya çalışmıştır. Bilimin gelişmesiyle bu tutum geçerliliğini yitirmiştir. Günümüzde felsefe, artık kapsamlı bir dünya görüşü sunmaktan çok; bilim, sanat ve ahlak alanlarındaki kavramları açıklığa ulaştırmak çabasındadır. Bu alanlarda ileri sürülen tez ve değer yargılarını eleştirel bir yaklaşımla ele almaktadır. İnsan hayatının bir anlamı olup olmadığını araştırmakta, insanın hangi eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini sorgulamaktadır. İnsanı ve toplumu mutlu edebilecek koşullarla ilgilenmektedir.

Felsefe, insanların ve toplumların yaşamlarında çok önemli bir takım işlevler gerçekleştirmiştir. Felsefenin önemini ve değerini ortaya koyan bu işlevleri şöyle sıralayabiliriz:

* Felsefe, büyük siyasi oluşumların ve dönüşümlerin ortaya çıkışında etkili olmuştur. Rönesans, Reform hareketleri, Fransız Devrimi gibi büyük siyasi hareketlerin temelinde filozofların görüşleri vardır.

* Felsefe, bir yönetim biçimi olan demokrasinin gelişmesine ve işleyişine önemli katkılar sağlamıştır. Temel hak ve özgürlüklerin temellendirilmesi, anayasaların oluşumu, eşitlik, özgürlük ve barış gibi evrensel değerlerin benimsenmesinde filozofların önemli katkıları vardır.

* Felsefe insanın bilinçlenmesinde, evreni, dünyayı, kendini anlamasında, merak ve şüphe dürtüsünün doyurulmasında önemli işleve sahiptir. Her şeyden önce insanın
varoluşunun anlamını sorgulamasını sağlar. "Niçin bu dünyadayım?", "Yaşamımın bir amacı var mı?, "Zihin bedenden farklı mı?" türünden sorularla varoluşumuzu anlamlandırmak yönünden büyük yararı vardır. Başka bir anlatımla, insan yaşamının ve eylemlerinin dayandığı bazı temel ilkeler vardır. Bu ilkelerin sorgulanması ve temellendirilmesi, insanın bu dünyadaki var oluşunu anlamlandırması açısından büyük önem taşır. Yaşamın dayandığı bu ilkeleri hiç sorgulamadan gerçekleştirilecek bir varoluş (yaşam) sıradan ve temelsiz bir varoluştur.

* Felsefe, insana birçok konuda açık seçik ve doğru düşünebilmeyi öğretir. Felsefi düşünme, insana bir probleme birçok yönden bakabilme ve sorunlara ön yargısız yaklaşabilme özelliği kazandırır.

* Günümüz, bilgi toplumu olarak nitelenmektedir. Bilgi alınıp satılabilen bir meta olarak görülmektedir. Çağdaşlığı ve gelişmeyi yakalamış, bilim ve teknoloji yaratmış toplumların felsefede de ilerlediklerini görüyoruz. İşte bilgiyi üretmenin önemli yollarından birisi felsefedir.

Ayrıca aşağıdaki özellikler de felsefenin işlevleri arasında sıralanabilir:

• Felsefe yaşama ve evrene karşı bir tavır alıştır (Sönmez 2006, s.62).

• Felsefe, akılcı incelemeye ve yaratıcı düşünceye dayalı bir yöntemdir.

• Felsefe evren ve bütün hakkında belirli bir görüş elde etmeye çalışan bir çabadır.

• Felsefe hem sorun hem de sorunların çözümü hakkında kuramlardır (Tozlu, 2003, ss.7-9).

• Felsefe dilin mantıksal analizi, kavramların ve sözcüklerin tanımlanması ve anlamlarının aydınlatılmasıdır (Türkoğlu, 1996, ss.168-169).

• Felsefe bilimlere yol göstericilik yapan onlara amaç, yöntem ve teknik önerilmesidir (Çelikkaya, 1999, s.87).

Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve "Sosyolojiye Giriş" Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Diğer Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
--/--

Felsefenin İşlevleri

Kısaca özetlersek felsefenin işlevlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:
  • Kişiyi önyargılardan uzak tutar.
  • Aklın önemini kavratır.
  • İnsanları bilinçli yapar.
  • Hayatla ilgili farklı görüşler ortaya koyarak farklı bakış açıları kazandırır.
  • Gerçekleri öğrenme ve anlama ihtiyacımızı karşılar.
  • Sağlıklı düşünme yollarını öğretir.
  • Bilimlere yol gösterir.
  • İnsanlarda merak ve kuşku uyandırır.
  • Bireyin yaşamını anlamlı ve değerli kılar.
  • Demokrasinin yerleşmesine, gelişmesine ve işleyişine katkıda bulur.
  • İnsanlara bağnaz olmamayı ve önyargısız olmayı öğretir.
  • İnsanlara düşündüğü gibi yaşama olanağı sunar.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 12-03-2016, 21:53
Kıdemli Üye

Toplumumuzun, özellikle geleceğimizin mimarı olacak çocuklarımızın 'düşünmeyi bilmeye' çok ihtiyacı var. Felsefe, tam da bu ihtiyacı karşılayacak olan bir 'düşünme yöntemi'dir, 'düşünme bilimi'dir, 'soru sorma bilimi'dir. İnsana 'doğru sorular' sormayı öğretir, olayları/olguları 'tarafsız değerlendirmeyi' öğretir, 'önyargılar'dan arınmayı öğretir, 'bilgi' ile 'dogma'yı ayırt edebilmeyi öğretir.

Toplumumuzu kemiren, iç çatışmanın/savaşın eşiğine getiren ırkçılık, dincilik, mezhepçilik gibi 'dogmalar'ın var ve çok yaygın olmasının tek nedeni milli eğitim sisteminde felsefe eğitiminin verilmemesi ve/veya savsaklanmasıdır. Özellikle son yıllarda toplumu dinselleştirmenin bir devlet politikası haline gelmesi, felsefenin/felsefi düşüncenin öğretilmesinin, yaygınlaştırımasının ve zaman içinde içselleştirilmesinin 'acil' bir gereklilik olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Aşağıdaki linkte 'Felsefeye Giriş' dersleri yer alıyor.

Felsefe.gen.tr

Felsefeye Giriş

[...]

Konu Başlıkları:

- Felsefe nedir, felsefenin anlamı nedir?
- Bilgi nedir?
- Bilgi türleri nelerdir?
- Felsefenin konuları nelerdir?
- Felsefenin işlevi nedir, felsefenin gerekliliği nedir
- Felsefenin doğuşu, ortaya çıkışı
- Felsefe hikmet ilişkisi
- Felsefe yaşam ilişkisi
- Felsefenin konuları ve temel disiplinleri
- Bilgelik sevgisi olarak felsefe
- Felsefenin toplumsal faydaları nelerdir?
- Felsefe din ilişkisi
- Felsefe sanat ilişkisi
- Felsefe metafizik ilişkisi
- Felsefe giriş (özet)
- Felsefe bilim ilişkisi
- Felsefi düşüncenin nitelikleri nelerdir?
- Felsefede tutarlılığın önemi
- Felsefe dil ilişkisi
- Felsefenin insan hayatındaki yeri
- Felsefenin insanlara faydaları nelerdir?
- Felsefe dersleri

- Felsefe nedir?
- Felsefe ne anlama gelir?
- Gündelik bilgi ve sağduyu bilgisi nedir?
- Felsefi bilgi nedir?
- Felsefi düşüncenin özellikleri nelerdir?
- Felsefenin analitik ve sentetik işlevleri
- Felsefe ve değerler sistemi
- Felsefenin genel özellikleri
- Değerler felsefesi nedir?
- Felsefi disiplinler nelerdir?
- Felsefe ve bilim ilişkisi
- Felsefenin yararları nelerdir?

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 17-02-2018, 10:53
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

http://www.egitimpedia.com/cocuklari...-evet-felsefe/
Alt 04-06-2020, 01:53
Kıdemli Üye

Oruç Aruoba geçen hafta vefat etti.

Neden Türkiye'den Filozof Çıkmıyor? Oruç Aruoba Kimdi?

Geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan yazar, filozof, akademisyen, şair, çevirmen Oruç Aruoba'nın kim olduğundan bahsederek onu anmak istemiştim bu videoda. Sonra düşündüm ki nerede okudu, kaç yaşında öldü, hangi kitapları çevirdi, hangi kitapları yazdı veya hangi filozoflar üzerine çalıştığı gibi konulardan bahsedip üzerine de birkaç pasajını seslendirmek onun kim olduğu ve nasıl düşündüğü sorularına asla karşılık gelmeyecek.

Bu yüzden bir değişiklik yapalım, bu farklı türden bir anma videosu olsun, sıklıkla konuştuğumuz hepimizin aklında bir türlü aydınlığa kavuşamamış üç soruyu Aruoba'nın düşünceleriyle yeniden tartışalım: "Felsefe nedir? Türkiye'de filozof yok mu? Kıta felsefesi edebiyat mı?" 3 Kesin sonuca ulaşamayacağımızı bile bile yine de bu temel sorular üzerine düşünmek, ve bu düşünme yolculuğunda Aruoba' nın fikirleri uğramak... işte ancak bu onu anmanın iyi bir yolu olabilir.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 04-06-2020, 09:20
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çağımızda felsefe bitti elbette filozoflar da bitti çok meraklı bazı kişiler ancak bu bilim le uğraşıyor. İnsanlar düşünmüyor yöneticiler zaten düşünmelerini istemiyor.

Bu iş biraz merak işi tek sorun kendini ve düşüncelerini anlatabilecek insan bulmak İnsan zamanımızda robot olmuştur. nasıl yaşayacağı ne giyeceği ne yiyeceği çocuklarını nasıl eğiteceği programlanıyor.
Onun için beyin e fazla yük düşmüyor.

Her kes görünen tarafa bakıyor görünmeyen yeri merak etmiyor. Felsefe, onunla ilgilenecek çok az insan bulunuyor.
Alt 27-07-2020, 20:26
Kıdemli Üye

Dilozof
Septik düşünce: "Hiçbir Şeyi Bilmemize İmkan Yok"

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 27-07-2020, 23:10
Kıdemli Üye

Dilozof
Ksenophanes'den Nietzsche'ye Tanrı'nın Ölümü ve Dönüşümü

(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Etiket
felsefe